REKLAMA

W Reykjaviku trwa szczyt Rady Europy. Po co nam ta organizacja?

TOK360
Data emisji:
2023-05-17 19:10
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
06:30 min.
Udostępnij:

Gościnią Wojciecha Muzala była Monika Diehl - adwokatka z kancelarii Clifford Chance, specjalizująca się w prawie międzynarodowym.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Rok.360 podsumowanie dnia w radiu tokfm już teraz jest z nami Monika dill, adwokatka z kancelarii cliford chens specjalizująca się w prawie międzynarodowym dobry wieczór. Witam w radiu tokfm w podsumowaniu dnia.
Dobry wieczór, panie redaktorze. I dziękuję bardzo, za zaproszenie.
A będziemy rozmawiać o szczycie rady Europy Europy na tym szczycie zapadają ważne decyzje w sprawie Ukrainy? Czy może inaczej ważne deklaracje w sprawie Ukrainy? Tym razem jest są poświęcone właśnie trwającej wojnie, ale spotykamy się dzisiaj, żeby porozmawiać w ogóle o radzie Europy, która bywa mylona z radą Europejską np. i to jest jakby to jest coś, co czemu się trudno dziwić. No bo się podobnie nazywa, ale ta rada Europy to jest organizacja, która ma swoje korzenie w latach powojennych, powstała w 1949 roku i po co nam w tej chwili tak organizacja Polska jest jej członkiem, skoro my jesteśmy np. w Unii Europejskiej?
Panie redaktorze, to jest bardzo dobre pytanie i rzeczywiście tak jak pan słusznie zauważył. Rada Europy, bardzo często jest mylona z Unią Europejską, a nawet flagę i hymn ma taką samą, ale to już zapożyczone przez Unię Europejską. Po co członkami rady Europy jest przede wszystkim 46 krajów, czyli to są praktycznie wszystkie państwa członkowskie regionu od marca 20.02. roku nie jest członkiem rady Europy. Rosja natomiast jest członkiem rady europyina, jest też są też inne państwa, które nie mają statusu członkowskiego Unii Europejskiej, np. wielka Brytania ostatnio Norwegia Turcja czy inne państwa, także, jakby ten zakres członkowskie jest dużo dużo szerszy. I ta organizacja głównie zajmuje się takim promowaniem praw człowieka wartości demokratycznych i praworządności, więc ona trochę mniej się skupia na tych aspektach gospodarczych, które są kluczowe z punktu widzenia Unii Europejskiej.
To radzie Europy zawdzięczamy zniesienie kary śmierci w naszej części świata. Prawda.
Tak jest tak jest dzięki temu, że rada Europy nie przyjmuje w swoje ramy państw, które stosują kary śmierci, to doprowadziła efektywnie do zniesienia kary śmierci w Europie. Co ciekawe np. Białoruś nie jest nie jest członkiem rady Europy właśnie z tego powodu, że kary śmierci nie zniosła.
Walka o prawa człowieka, to także coś, co należy tutaj do zainteresowań rady Europy. Czy w takim razie trwająca wojna w Ukrainie, która jest głównym tematem też powoduje, że ta organizacja jest jeszcze bardziej potrzebna?
Tak myślę, że to są teraz takie czasy, które rzeczywiście pokazują i trochę sprawdzą tą organizację. Ona zresztą przez ostatnie lata była poddawana trochę krytyce właśnie z uwagi na to, na co pan zwrócił uwagę, czyli że jest już dużo organizację, jest Unia Europejska jest OECD, są narody Zjednoczone i trochę to się wszystko zaczyna przenikać. Natomiast niewątpliwie rada Europy jest taką organizacją, która zasłynęła tworzeniem nowych standardów prawnych i jakby uspójnianiem standardów prawnych w regionie Europy, bo np. to rada Europy stoi za Europejską konwencją praw człowieka i za europejskim trybunałem praw człowieka, czyli tym trybunałem, do którego każdy Obywatel może złożyć skargę na naruszenie podstawowych wolności, tym, o którym mówimy, że idziemy do Strasburga, to właśnie idziemy do Europejskiego trybunał praw człowieka, który powstał pod auspicjami właśnie tej rady Europy, więc ona ma taki, jakby dobry trakt rekord w tworzeniu standardów prawnych i ten szczyt pokazuje, że nowe standardy prawne będą powstawać właśnie w kontekście odbudowy Ukrainy.
No i właśnie ten szczyt rady Europy powinniśmy traktować jako jako coś naprawdę ważnego nie tylko wydarzenie, gdzie spotkają się politycy i o czymś tam porozmawiają?
Zdecydowanie, bo oczywiście oprócz tego, że spotykają się politycy i rozmawiają też o innych kwestiach niż wojna w Ukrainie, bo poruszają też takie tematy, jak np. sztuczna inteligencja czy zmiany klimatyczne. To kluczowym wydarzeniem, do którego doszło na tym szczycie z punktu widzenia prawnego jest utworzenie takiego rejestru szkód spowodowanych wojną w Ukrainie, czyli takiego specjalnego statutu, który umożliwia teraz tworzy, jakby ramy prawne, gdzie każdy, kto został poszkodowany. Czy to osoba fizyczna, czy to organizacja czy firma na terytorium Ukrainy, tym uznawanym międzynarodowo terytorium Ukrainy, jeżeli ktokolwiek został poszkodowany, może to zgłosić do tego rejestru, ten rejestr właśnie pod ekidą radę Europy, będzie te roszczenia czy szkody rejestrował, kategoryzował ustalał w jaki sposób je dokumentować. I to jest taki pierwszy historyczny krok do tego, żeby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, to jeszcze nie jest reżim, jakby odzyskania uzyskania odszkodowania, ale jest to niewątpliwie takie historyczne. Pierwszy krok ku ku właśnie stworzeniu takiego.
Systemu. To jeszcze na koniec powiedzmy czy taką wartością dodaną rady Europy jest Fakt, że to nie są tylko raz, że nie są tylko kraje Europejskiej, 2, że kraje, które nie należą do Unii Europejskiej, są w radzie Europy?
Tak, no zdecydowanie jest to po prostu szersze forum, które wysyła takie silny sygnał i do tego właśnie ta organizacja też może być wykorzystana, żeby wysłać taki silny sygnał, że to po prostu cała Europa stoi za Ukrainą. I jakby nie jest to tylko nie jest to tylko Unia Europejska, która np. ma w tym jakieś interesy gospodarcze, więc pod tym kątem jest to na pewno na pewno walor no umożliwia to też i ułatwia dyskusję, jeżeli to forum jest praktycznie 2 × szersze.
Bardzo dziękuję za ten komentarz była razem z nami Monika dill, adwokatka z kancelarii kli klifort, szansę specjalizująca się w prawie międzynarodowym, a już za kilka minut, skoro mamy środę, to jak zwykle biuletyn rewolucyjny, tym razem zapraszam Małgorzata wołczyńska, a w tym dzisiejszym odcinku będzie rozmowa z prof. Igą magds z Instytutu badań strukturalnych szkoły głównej handlowej w Warszawie temat, który się pojawi na pewno w biuletynie już za kilka minut, to dżender GAP, a podział obowiązków już teraz zmienił gości zapraszam. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA