REKLAMA

"W ocenie opinii publicznej Macron mówi za dużo i nie jest przekonujący"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-18 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem.
Tomasz Orłowski jest z nami, były ambasador we Francji we Włoszech. Dzień dobry, panie ambasadorze.
Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.
W kwietniu Marii Le Pen udzieliła wywiadu kilku europejskim dziennikom w tym Gazecie wyborczej suflowała taką bardzo sprytną narracją wojnie w Ukrainie. I nie zdradza wprost swoich pro rosyjsskich poglądów, wręcz przeciwnie mówi o tym, że jak Rosja wygra wojny, to będzie to katastrofalne w skutkach, bo to pokaże, że konflikty terytorialne między państwami można rozstrzygać zbrojnie, ale potem następują kluczowe wątki opowieści. Mówi tak, gdy wygra Ukraina, będzie to oznaczało, że na to jest w stanie wojny. Jestem bowiem przekonana, że Ukraina bez siły NATO nie może wygrać wojny z Rosją, a to oznacza, że rozpoczniemy trzecią wojnę światową, jeśli nadal jak do tej pory będziemy dostarczać sukcesywnie broń Ukrainie, czeka nas. Tu ciekawostka, nowa wojna stuletnia mówi lepen najpierw zapytam, skąd to porównanie do konfliktu z czternastego i piętnastego wieku?
No, dlatego że dla Francuzów wrogość angielsko francuska jest dużo bardziej strukturująca historii niż np. wrogość francuszko niemiecka kulturowo. To jest to siedzi dużo głębiej do tego stopnia, że w tysiącelce czterdziestym pierwszym roku, kiedy, kiedy Brytyjczycy zbombardowali flotę francuską w Dakarze tą, która współpracowała z Niemcami, czyli tą, która miała być wydane Niemcom. No to było cały czas przypominanie, że odwiecznym wrogiem jest perfitny Albion. To jest tradycyjny we Francji tradycyjne kulturowe, prawdopodobnie odnoszące się czy ja wiem, gdy miał porównać to tak jak my mówimy o potopie, to też jest sprzed wieków. Natomiast dla świadomości narodowej jest tu dużo głębszy bardziej bardziej poruszające najprostsze skojarzenia.
A na ile to panie ambasadorze, co mówi lepend, może stać się narracją nieniszową, ale ma streamową jakiś tam przyszłości w Europie, a może nie ma takiego ryzyka weekend już od 15 miesięcy. Trzymamy się wszyscy w pionie wiemy, gdzie jest dobro, gdzie jest zło.
To wiemy, może nie wszyscy to samo sądzimy, bo są również tacy, którzy uważają, że Rosja i Putin broni jakieś wartości w cudzysłowie, które są im bliskie konserwatywnych wartości najbardziej konserwatywnych wartości również rodzinnych anty LGBT itd. itd. bardzo od tej takiej moralności konserwatywnej mnie najbardziej niepokoi. To pojawiające się 2 wątki pierwszy istnienia poczucia jak to się to nie jest nasza wojna. I tu jest szersze niż skrajni. Politycy to nie jest nasza wojna, ma jakiś taki aspekt, powiedziałem, czasem geopolityczny. My jesteśmy daleko stamtąd, gdy to nie jest nasza wojna, to można powiedzieć, że my w Polsce też mamy taki stosunek do bardzo odległych konfliktów. To nie jest naszkąd i w związku z tym nie czujemy się zobowiązani tutaj wszystkie normy etycznych humanitarne, jakby są zupełnie drugorzęd. Druga drugi aspekt to jest ten aspekt jakiś tam równowagi geopolitycznej, który nie jest całkiem obcy, również prezydentowi ma krom. No nie można doprowadzić do sytuacji, gdzie na Wschodzie pojawi się zupełnie inny układ sił albo brak jakaś próżnia coś, co może grozić jeszcze dalszymi i właśnie dłuższymi dłuższymi konsekwencjami. Muszę zwrócić uwagę jednak, że mariilpn, udając jak pani słusznie mówi osobę zaangażowano po właściwej stronie, jednocześnie bardzo po ja się z prezydentem zgadzam. Ja się zgadzam z prezydentem makrążę nie można poz pozostawić ukrain, natomiast nie zgadzam się z nim, gdzie mówi, gdzie trzeba kontynuować działania zbrojne, czy też wspierać działania? Bo.
Wysyłając broń, osłabiamy samych siebie.
Absolutnie absolutnie.
I właściwie makrom wchodzi w tę dyskusję, bo wywiadzie telewizyjnym ostatnio mówił nie osłabiamy zdolności Francji do samoobrony.
No wie pani to jest też taki problem, ponieważ wiele państw nagle znalazło się w sytuacji, gdzie opróżne magazyny tak opróżne magazyny, gdzie np. no przekazanie chałbit Cezar francuskich oznacza, że dla armii francuskiej, jakby nowych dostaw nie będzie w ciągu najbliższego roku. To jest zjawisko, z którym każdy się musi liczyć. No wiemy, ile my jako Polska oddaliśmy Ukrainie, żeby wzmocnić jej jej szanse zwycięstwa.
Zminię temat i zapytam no właśnie zastanawiam się, czy to jest ucieczka do przodu prezydenta, bo makrą ogłosił, że chce obniżyć podatki dla klasy średniej wartość obniżki do roku 2027 wyniesie 2 000 000 000 EUR. To jest taka próba ratowania sytuacji po przeforsowaniu reformy emerytalnej.
Ja powiem, tak pierwsza rzecz, ponieważ może są wiadomości nie do końca są takie ilość informacji już zaczyna przytłaczać samych Francuzów pakro miał miało swoje wystąpienie w poniedziałek, notabene wystąpienie, które spowodowało olbrzymią falę agresji, m.in. skierowaną wobec.
Rodzinka, a prezydenta właściwie małżąca pana prezydenta.
Bryt makrą co jest istotne? Po pierwsze, tak w ocenie opinii społecznej, prezydent mówi za dużo już za dużo, jakby chce za dużo mówić i nie jest, przekonując dla 2/3 Francuzów nie jest przekonujący, ale okazało się, że w porównaniu z wywiadami z kwietnia i marca jego zdolność przekonywania Francuzów bardzo wzrosła, czyli prawdopodobnie przekroczyliśmy ten moment, kiedy niechęć do reformy czy wiara, że można reformę powstrzymać albo cofnąć. Już jest za nami.
Czyli ludzie zaczynają się godzić. Tak.
I czy najbardziej interesujące, że największą zmianę rejestruje śród Republikanów, czyli dawnych golistów do tego stopnia, że ludzi Garo, który jest prawicfą gazetą, Dziennikiem nie wyklucza możliwości, że prezydent zdecyduje się na poszerzenie koalicji rządowej o Republikanów, czyli wzmocni się wtedy do sytuacji.
Co, jaką wychodzi z tego starcia ze społeczeństwem starczą?
Ostatecznie można powiedzieć, że chyba tak wygląda na to, że tak i teraz dalej w tym weekendzie była olbrzymia konwencja wspierająca inwestowanie we Francji. To jest taka coroczna coroczna edycja ten czuł z Franz i jaki jest jej efekt, okazuje się, że Francja jest państwem, które przyciąga najwięcej inwestycji zagranicznych w całej Europie, m.in. przejmując to, co utracić Brytyjczycy przez Brexit 13 000 000 000 EUR. W tym roku 8000 nowych miejsc pracy. Znaczy ma z czego powiedziałbym sytuację wie pań problem polega na tym, że emnin makrą nieźle prowadzi politykę makroekonomiczną, bo na tym się rzeczywiście zna i kraj został bardzo zadłużony, on cały czas oddłuża. Elementami oddłużania jest np. reforma ubezpieczeń emerytalnych, ale powiedziałbym, że sytuacja gospodarcza no daje nadzieję, że uda mu się w perspektywie 2 lat czy 3 lat doprowadzi do polepszenie. Proszę sobie przypomnieć, że starcie w sprawie żółtych kamizelek, czyli niższych warstw klasy średniej, jemu się udało wygrać.
To jeszcze zapytam na koniec o byłego prezydenta Francji, bo Nicola Sarkozy został skazany na trzylate pozbawienia wolności w tym 2 w zawieszeniu za korupcji handel spływami w aferze podsłuchowej i nie będzie odbywał kary w więzieniu, tylko będzie miał brazuletkę elektroniczną i będzie w domu pod nadzorem tejże brązoletki. Zastanawiam się, jak takie zdarzenia wpływają na społeczeństwo na zaufanie do elit, czyli osłabiają to zaufanie do elit czy wręcz przeciwnie skazanie byłego prezydenta dowodzi, że prawo działa, że nie ma równych i równniejszych. Wprawdzie ten wyrok został uznany za taki dość łagodny, ale jednak.
Pierwsze tak, pierwszy prezydent Republiki francuskiej, który został skaza miał sprawy np. jachirac o nielegalne finansowanie partii politycznych. No ale to niekorzyść dla niego samego w przypadku w przypadku sarkoziego mam pierwszego prezydenta skazanego, to nie jest jeszcze prawomocne, dlatego że sarkoz zapowiedział czy adwo.
Zaskarżenie wojsk oskarży sąduencyjnego?
Jest znaczy kasację w sądzie, co oznacza, że prawdopodobnie przez rok nie będzie jeszcze decyzji, ostatecznie nie umocni się wyrok, czyli perspektywie za rok włoży ta, że bransoletkę można powiedzieć, że z punktu widzenia średniego Francuza. To raczej jest wiadomość dobra, jeśli chodzi o to, że sprawiedliwość funkcjonuje w kraju. No wiemy, że nawet w przypadku Filipa pt, który był głową państwa kolaborującego skazanego ostatecznie prezydent skorzystał z prawa łaski, także powiedziałbym, że to jest po raz pierwszy, kiedy, kiedy głowa państwa zostali autentycznie skazana myślę, że ludzie do tego podejdą właśnie widać po reakcjach Republikanów, którzy chcą się już w tej chwili odciąć od sarkuz jego.
Tomasz Orłowski, były ambasador we Francji we Włoszech był moim państwa gościem bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję pani również, miłego dnia.
Informacje.
Poranek Radia to kefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - KAROLINA LEWICKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA