REKLAMA

Im mniej prawdy, tym większy baner - Łukasz Lipiński, Michał Szułdrzyński

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-18 08:20
Prowadzący:
Czas trwania:
23:12 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem.
Są z nami już Łukasz Lipiński, tygodnik polityka dzień dobry. Dzień dobry oraz Michał Szułdrzyński. Rzeczpospolita, dzień kłaniam się, zacznijmy, proszę panowie, od wywiadu, który cytowałam już naszym słuchaczom i słuchaczkom w przeglądzie pracy z prof. Przemysławem Sadurą socjologiem rozmawia Agnieszka Kublik na szóstej stronie gazety wyborczej, profesor cytuje kolejne badania, które zrobili razem ze Sławomirem sirakowskim. Mówi o tym z jakich wyborców składa się elektorat Prawa i Sprawiedliwości, że to są takie 3 części w zasadzie podobne pod względem liczebności wyznawcy, czyli ci, którzy tworzą taki związek tożsamościowy z Prawem i Sprawiedliwością. Ci, którzy głosują napis jak najmniejsze zło, bo nie lubią Platformy lewicy itd. i wreszcie ten elektorat cyniczny, który dostrzega w tejże partii szansę na to, że można załatwić jakiś swój interes i zaspokoić jakieś swoje potrzeby finansowej właśnie do tego elektoratu. Cynicznego może teraz trafić ta propoz. 800, plus, jaką podczas weekendowej konwencji złożył Jarosław Kaczyński, wróciłam też do raportu sadury Sierakowskiego z 2019 roku polityczny cynizm Polaków. I obaj panowie pisali wówczas tak polscy wyborcy traktują polityków cynicznie, dobrze widzą ich wady i patologiczne zachowania, ale godzą się na nie jeśli tylko popierana przez nich partia zaspokaja ich dążenia lub interesy i wracając teraz do tego wywiadu z Sadurą wyborczej. I konkluzja jest taka, że właściwie partie opozycyjne muszą dostosować do standardu Prawa i Sprawiedliwości, bo nie da się pozbyć z naszego kraju populizmu, nie wygrawszy wcześniej z pisem, ażeby wygrać z pisem. Trzeba być trochę populistą. To, co mamy teraz taką sytuację, że będziemy mieli dobrych i złych populistów, bo trochę ta teza wynika z mojej wczorajszej rozmowy z Bogdanem Zdrojewskim, kiedy on właśnie stwierdził, że no musimy być trochę takimi populistami. Mówi mi też mówimy też o tym, że ktoś jest miękkim populistą Łukasz Lipiński.
Znaczy 3 rzeczy pierwsza to ucieknę na początek w bok, tylko powiem, że to, co mnie zaciekawiło w tych w tych kolejnych wynikach badań jest to, że dotychczas Sadura i Sierakowski mówili o 2 grupach elektoratu, właśnie tamtor trwanatytyczne i cyniczny teraz dorzucili jeszcze do tego ten elektorat mniejszego zła, czyli że mniejszym złem jest to, że wybrana, bo zostanie ta partia, a nie inna chętnie bym się temu przyjrzał i jak już się pojawiło te 3 grupy zastanawiam się, na ile one się nie przenikają ze sobą. Tak to znaczy, że to właśnie, że to mniejsze zło wynika z tego, że ktoś mi da pieniądze albo mniejsze zło, wynika z tego, że jestem wyznawcą jakiś zasad i to sprawia, że głosuje napis. To jest to jest dla mnie dosyć ciekawe, natomiast jeśli chodzi o tą główną tezę tego raportu, ja śledzę to już jest czwarty czy 05.05. raport zrobione przez tą parę socjologów, to z tą główną tezą w zasadzie się zgadzam. To znaczy, że żyjemy w warunkach i to nie jest jakaś specyfika wyłącznie polską, tak jak popatrzmy, popatrzymy na kampanie wyborcze w Stanach Zjednoczonych, które są równie głęboko spolaryzowane, jak Polska albo nawet we Francji czy we Włoszech. To widać, że te partie ma i streamowe również weszły weszły w tą narrację mieliśmy w Holandii premiera rutteta, który pokonał populistów i ich ich własną bronią, więc to jest ogólnauropejski, czy nawet nie ogólnoeuropejskie, ale dotyczące całej cywilizacji zachodniej trend, w której partie Mein streamowe, żeby, żeby zdobyć poparcie, wchodzą w ten populistyczną. Przypomnijmy sobie, że miękkim populistą sam siebie nazywał Donald Tusk, jak zakładał Platformę, a więc to w Polsce też nie jest taki nowy proces i na koniec jeszcze dodam na koniec jeszcze dodam to, że moim zdaniem to wcale nie musi być zły proces, tak, bo rozumiemy, że populizm ma całą masę różnych wad. Ale jakby tego rodzaju spojrzenie sprawia, że politycy dużo uważnie muszą się wsłuchiwać w to, co mówią wyborcy tak i wiem, że słowo populizm oraz techniki stosowane przez populistów manipulacje. To jest wszystko rzecz, które kompletnie wykoślawia demokratyczną scenę scenę wyborczą. Natomiast jeśli to takie populistyczne populistyczne czasy no z drugiej strony nieco wymuszają na politykach pewne zbliżenie do wyborców, co nie jest wcale takie zło.
Przypomnijmy, że populizm jestdeologią to jest strategia polityczna czy wyborcza to jądro ideologiczne populizmu jest absolutnie puste Michał Szułdrzyński?
Ja może zacznę troszeczkę od teorii, dlatego że ja nigdy nie byłem fanem pojęcia populizmu, bo miał wrażenie, że ono miało na celu stygmatyzowanie przeciwnika. Tak znaczy, że w Polsce zaczęło się zaczęliśmy używać słowa populizm, wtedy, gdy pojawiły się na stronie polityczny Andrzej lepperel, bo jak, gdyby to był ten pierwszy taki wykwit populizmu i on miał używanie tego pojęcia w polskiej debacie miało w sobie coś wyższościowego. I to jest zresztą bardzo ciekawe, bo wspomniał Łukasz te przypadki Stanów zjednoczonych. Ja bym tutaj jeszcze dodał kampanię brexitową, dlatego że w obu tych momentach i w Polsce również w tych 3 przykładach mieliśmy do czynienia z takim napięciem pomiędzy liberalnymi elitami, a masami, które dostrzegały pewne przemiany społeczne, które traktowały jako zagrożenie i ci liberałowie nie bardzo chcieli ich rozumieć i raczej mówili, ale wy jesteście głupi, bo to są takie zmiany na świecie. To zjawisko świetny.
Ale dorzućmy do tego, że populiści z kolei przeciwstawiają te masy ludowe.
Elito oczywiście, i ja tutaj przypomnę taką sprzed 3 lat książkę rożera itualemat jogo duina o Narodowym populizmie, ona bardzo dobrze opisała te zjawiska, bo oni bez takiego jak badacze bez takiego wyższościowego podejścia o opisali po prostu jak w ostatnich 10 20 latach. Jak oni to nazwali tyktonicznymi zmianami w społeczeństwach zachodnich, to znaczy po prostu nastąpiło tyle wydarzeń, które zrewolucjonizowały życie ludzi dla nas jako dziennikarze. To rzecz jest zupełnie oczywista, ale warto też przypominać, że w ciągu ostatnich 10 lat całkowicie zrewolucjo niezwał się sposób, który przyswojamy informację sposób, który poznajemy świat, zapoznajemy dzisiaj świat zupełnie inny sposób niż 10 lat temu. I to też ma wpływ na to, jak ten świat poznajemy w tym sensie, co z niego co z nim co co z nim widzimy, co z nim rozumiemy. I teraz mam wrażenie, że to jest cały czas ta gra, dlatego, że to jest ta gra, kto zostanie uznane za przedstawiciela ludzi, tak zwykłych ludzi, bo to jest ten pamiętam.
Wielbiant anty figura na zawsze pojawia się bardzo często od kampanii wyborczy. Zwykły.
Człowiek i to jest to pamiętacie państwo Beata Szydło to była matka zwykłych Polaków, tak i ona ona ona ona doskonale, gdyby wczuła się w tą rolę, ale zobaczcie państwo jak się czyta komentarze sympatyków Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych bardzo bardzo często tam się pojawia właśnie ten godnościowy. Moment to znaczy i wynik krytykujecie 800, plus, że pogardzacie ludźmi tak i bo to rzeczywiście.
Bardzo często podnosi denerację. Wczoraj premier Morawiecki przepraszał za pogardę Dona Tuska.
W nowym sensie i w tym sensie ta teza jest prawdziwa i nie jest prawdziwa, to znaczy nie wygra się z pisem obrażający go elektorat nie wygra się spisem. Mówiąc, my przyjdziemy i zabierzemy wam nie tylko 500, plus, ale zabierzemy wam też ten czynnik godnościowy, który się z tymi pieniędzmi wiąże, prawda, bo to jest ten pakiet 500, plus propaganda w TVP Info, która sprawia, że wmawiamy wam, że jesteście wielkim narodem i dzięki temu to jest taka psychoterapia trochę kasy. I taka narodowa tą tradacja.
Dodał do tego, to jest bardzo ciekawe, że populizm to jest 1 rzecz i można długo mówić o tym, jak on wy koślaia debatę publiczną. I jak on ją zmienił, bo de facto żyjemy teraz w takiej debacie, w której jakby w naturalny sposób przyjmujemy, że politycy nam kłamią, prawda, że mam wrażenie, że w osiemdziesiątym dziewiątym roku weszliśmy przynajmniej część Polaków w okres takiego taki lekkiej naiwności, żeby po prostu można w otwarty sposób dyskutować o tym, Słuchajcie na to mamy pieniądze. Na to nie mamy musimy podejmować decyzję nasza partia mówi na to damy na to niedawno teraz. Tak teraz wystarczy powiedzieć, wystarczy nie kraść, albo tak dobrze rządzimy, że na wszystko starczy, mimo że wszyscy wiedzą, że na wszystko.
Skorzysta Sobolewski 800 plus budżet jest na to.
Gostowy tak, natomiast jeśli chodzi o ten ten populizm, mięk miękki czy twardy dla mnie jakąś kluczową kwestią, która rozstrzygnie czy w dużym stopniu będzie ważna w tej nadchodzącej kampanii wyborczej, jest kwestia wiarygodności. Tak i tutaj bym się powołał na badania Mikołaja Cześnika, chyba po wyborach 2 dziewiętnastym roku dwudziestym roku albo 20.01. w którym on, jakby sprawdził, zbadał czy wśród wyborców PiS u jest poczucie, bo poczucie tego, czy PiS dowozi, to, co obiecał takwozi w 3 kategoriach. I właśnie te 3 kategorie są trochę zbieżne z tym, co mówi Michał, bo to chodzi o władzę prestiż, czyli właśnie godność i pieniądze prawda. No i wtedy ci wyborcy mieli poczucie, że dowozi, ale ja nie jestem wcale pewien, że teraz są przekonani, że dowozi. Jeśli mamy do czynienia z taką, a nie inną sytuacją gospodarczą i generalnie z tym zamieszaniem mi bałaganem, które dochodzi do wyborców PiS, u, bo wbrew pozorom oni wcale nie są taką szczelną bańką, to inne inne badania pokazują, że oni zaglądają do tej drugiej bańki informacyjnej sprawdzają, co się tam o tym pisie PiS się dzieje. Także wydaje mi się, że głównym głównym punktem główną bitwą tej wojny o władzę, która się odbędzie w ciągu najbliższego pół roku w Polsce będzie wielka bitwa o wiarygodność.
W pełnić się z tym zgadzam i tylko bym dodał opozycja, która zdecyduje się posługiwać argumentami populistycznymi, też musi stanowić czy będzie w tym wiarygodna? Prawda, dlatego że dla części elektoratu takiego powiedzmy, których, którego ideowo można nazwać wychowankami. Prof. Leszka Balcerowicza, ten zwrot Platformy będzie nie do zaakceptowania. To jest pytanie jest takie, czy oni uznają, że no nie, że to będziemy powtórkę z roku 2015, gdy powstała nowoczesna powstała jakaś alternatywa wolnorykowa dla Platformy, czy też oni uznają. No ten PiS jest tak zły, że trzeba zacisnąć zęby i słuchać teraz ten tych populistycznych argumentów całkowicie niezgodnych z wszystkim w co wierzą, jeśli chodzi o zasadę wolnego rynku itd. czy też powiedzą nie nam się to nie podoba. Stawiamy na innego partnera, tak i np. nie wiem zagłosujemy na hołownie z PSL em, bo to będzie znaczyło, że potem ten relacje pomiędzy nimi będą zupełnie inne pomiędzy pomiędzy tymi partiami opozycyjnymi. Się może okazać, że w efekcie hochłoowni z PSL em zyskają część dotychczasowych wyborców Platformy i pójdą, jeżeli wygrają wybory jako bardziej równorzędni partnerzy niż.
Dzisiaj ja tylko dodam, je to jest właśnie ciekawe zachowanie Hołowni i PSL o wszystkim Hołowni w ostatnim czasie, że on postanawia właśnie próbuje korzystać na tym, że Platforma zdecydowała się właśnie ten miękki populizm. I oni już teraz przekonują, że są bardziej bardziej rynkowi od Platformy, a niem czy pamiętacie przy głosowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym? Z kolei przekonywali się, że bardziej bronią praworządności, więc widać, że no tam jest bardzo ostre myślenie, że trzeba zatrzymać to pikowanie pikowanie notowań, z którym użytkowń użytkow.
Zasada wyróżni się lub.
Tak w różnie się lub gni też szukanie takiej nisze. Oni dobrze wiedzą, że nie walczą w tej chwili o przywództwo na opozycji, tylko walczą o to, żeby uciłać jeszcze 12 czy 3 punkty procentowe, żeby nie spaść pod próg 8% dla koalicji.
Spuentuje to konkluzją, która pojawiła się w tych badaniach prof. Cześnika, które były cytowane przez Łukasza Lipińskiego, rzeczywiście 2019 rok PiS zapewnił swoim wyborcom, to, czego potrzebowali. I co im obiecano w roku 2015 można powiedzieć, że odczuwane polepszenie dostępu do zamożności wpływów i poważania w latach 2015 19 w istotny statystycznie sposób zwiększało szansę głosowania na Prawo i Sprawiedliwość w 2019.
Ale już jest 20.03. i dużo się.
Zmieniło.
Poranek Radia tokefem.
Łukasz Lipiński, nadal jest z nami tygodnik polityka i Michał szudrzyński, dziennik Rzeczpospolita raz jeszcze dzień dobry dzień dobry. Chciałabym teraz panów zapytać o wymianę ciosów między premierem Morawieckim, a ministrem Ziobrą. Czy to jest wymiana ciosów rytualna? Czy ona może weszła na jakiś nowy poziom i zwiastuje jakieś przełomowy wydarzenia? W skrócie najpierw premier Morawiecki powiedział w o suwerennej Polsce? Tak nie wyszła im ta reforma sądownictwa za bardzo oddaliśmy. To niestety w ręce solidarnej Polski i wyszło im jak wyszło, bardzo mocno, staram się dopingować ministra sprawiedliwości, aby robił wszystko to, co w jego mocy, żeby jeszcze przed wyborami skrócić czas postępowań przed sądami i usprawnić. Sądy odpowiedział Zbigniew Ziobro na Twitterze premierze Matusz Morawiecki, pełna zgoda, że reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy, tyle, że przypomnę najpierw zablokowały ją weta prezydenta, potem unijny szantaż, którą od lat tłumaczy, pan brak swojej zgody na dalszą reformę sądownictwa, po czym Ziobro stwierdził, że pakuje projekty ustaw sądowniczych, do koperty i wysyła panu premierowi premier się odniósł ani ja ani rada ministrów nie blokujemy żadnych ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Pan minister bardzo wiele ustaw wnosił one były dyskutowane całokształt reformy wyszedł tak jak wyszedł powtórzył Morawiecki. No i co kto się czubi ten się lubi, czy jakoś inaczej?
Na początku przepraszam byłby zarzut nie, bo to było zaczął odda jak powiem, ja się tak naprawdę bardzo cieszy, że nie wyszła ta reforma z sprawiedliwości, obawy wyszła to byśmy z punktu widzenia praworządności demokracji mnie innemu miejscu, więc ja członstwa podziękowaćński panu ministrowi zbigniewowiio, że się nie udało, żeby wyszła tak jak wyszła.
I premierowi Morawieckiemu w pewnym sensie również tak by on ma ponosić odpowiedzialność za całość tego, to prawda, że no bylibyśmy też zupełnie w innym miejscu w relacjach z Unii Europejskiej, bo jeżeli też szalone pomysły dotyczące w zasadzie pełnej weryfikacji wszystkich sędziów i kompletnego rozwolenia struktury sądów zostałyby wprowadzone w życie. To nie tylko mielibyśmy pełne chaos, to jeszcze do tego mielibyśmy. No kolejne problemy jeszcze poważniejsze, jeśli chodzi o nasze relacje w Unii Europejskiej, nie z Unii Europejskiej podkreślam, bo my jesteśmy w Unii Europejskiej, więc w Unii Europejskiej, natomiast ja uważam jeszcze kilka tygodni temu. Byłem zdania, że te wszystkie właśnie spory to takie stroszenie Piórek ze strony z suwerenne już teraz Polski oraz te takie głosy z PiS u nie chcecie, to sobie idźcie, że to jest takie rytualne przeciąganie liny, które ma po prostu doprowadzić do tego, że z 1 strony z 1 strony Ziobro zostanie zjednoczenie prawicy, ale z drugiej strony troszkę się go tam przytnie, żeby nie przesadzał. Prawda, żeby nie doszło do jakiejś sytuacji, jak teraz, ale mam wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku tygodni doszło doszło do znaczącej zmiany klimatu i wpisie i w solidarnej Polsce i że ta lina wciąż jest przeciągana, to znaczy, że taki scenariusz bazowy jest wciąż takiej, że oni mogą pójść razem, ale coraz bardziej prawdopodobne jest scenariusz kontanina pęknie, bo widzieliśmy osobne konwencje obu tych partii, widzieliśmy coraz ostrzejsze te spory. No ten spór werbalny między premierem, a jego ministrem jest na takim poziomie, że jak to się mówi, jest używa się słowa normalnie w normalnym rządzie. Minister, który takie rzeczy mówi o premierze, powinienem zostać po prostu zdymisjonowany natychmiast pani.
Premier nie jest prawdziwym premierem i walczą o wpływy ze swoimi ministrami?
No tak, ale jak rozumiem, no to powinien go zdymisjonować. Prawdziwy premier, prawda, z ust Nowogrodzkiej, tak więc ja uważam, że, że to nie jest tak nie uważam, że została nie wiem w każdym razie prawda nie siedzę w głowie prezesa, oraz ministra sprawiedliwości. Nie uważam, żeby ani po 1 ani po drugiej stronie została już podjęta decyzja, idziemy osobno, bo to w jakimś tam sensie jest wyborczo szkodliwe dla tych ugrupowań, ale ten scenariusz jest coraz poważniej brany pod uwagę. I wydaje mi się, że rozpoczęły się już takie, no, jakby techniczne przygotowania do tego także te konwencje są na to na to dowodem wydaje mi się, że również to układanie list, które już się rozpoczęło w wpisie pisało o tym u nas Anna Dąbrowska. No rzeczywiście rzeczywiście jest już także w wariancie, że idziemy bez suwerennej Polski.
Michał Szułdrzyński.
To ta polemika czy te napięcia pomiędzy solidarną polską one jakiś czas temu miały wymiar ideowy, to znaczy naprawdę wydaje mi się w pewnym momencie Prawo i Sprawiedliwość miało inną wizję rzeczywistości i inną wizję właśnie relacji z w Unii Europejskiej niż Solidarna Polska, a dziś suwerenna, natomiast, jeżeli się wsłuchać w wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, to mam wrażenie, że Jarosław Kaczyński mówi to samo, co Zbigniew zibletko, że troszeczkę innymi słowami, ale jak, gdyby to nie to przestał być spór o meritum tak, jeżeli w rządzie był Konrad Szymański i z drugiej strony był Zbigniew Ziobro. To była realna dyskusja na ten temat, jak prowadzić politykę Europejską, natomiast ja mam wrażenie, że w tej chwili tego sporu nie ma, to znaczy, że wszystko tak naprawdę Ziobro wygrał ten spór. Znaczy Ziobro wygrał ten spór w tym sensie, że cały rząd mówi językiem Zbigniewa Ziobry, a jeżeli posłuchamy konwencji PiS suwerennej Polski, gdzie cały czas powtarzano słowo fitwofor fifty fife urula, fonder line ursuula fonderlien, Niemka Niemcy coś tam coś tam coś tam to PiS znalazł się w sytuacji, w której naprawdę musi się obawiać, gdyby tego ideologicznego ataku ze strony z suwerennej Polski, bo to jest tak, że rzeczywiście to jest ciągle ta dyskusja. Czy to będą wspólne listy, czy nie iiobro postanowił jednak przygotować się na samodzielny start po tota.
Władze Okręgowe suwerennej Polski już kilka tygodni temu przygotowały na polecenie centrali te listy we wszystkich okręgach wyborczej i też buwaru rozbudowa intensywn suwerennej Polski.
Dokładnie, ale z drugiej strony PiS realnie boi i zobaczmy, jaka była pierwsza reakcja PiS, u pierwsza reakcja PiS u to było to, że Jarosław Kaczyński wyszedł Elżbietą Witek i powiedział, że to my bronimy polskich dzieci przed demoralizacją i seksualizacją. Tak, czyli.
I wsparł projekt rzekomo obywatelski w tej sprawie?
I tutaj i to było to było kilka ruchów, no i to przyspieszenie konwencji PiS u przypomnijmy, że ona była planowane na przyłącze w całej lipca, a tu nagle z wielkim przyspieszeniem jeszcze to, jeżeli dobrze pamiętam w piątek wieczorem dziennikarze nie do końca wiedzieli, dokąd mają jechać na tą konwencję, bo to miejsce w ostatnim momencie jakoś było załatwiane. W związku z tym no PiS uznał, że nie może sobie pozwolić na dłuższe podgryzanie jego wiarygodności ze strony solidarnej Polski, bo sam swoich wyborców przekonał do tego, że ta argumentacja suwerennistyczna i antyeuropejska jest właściwa. W związku z tym no Ziobro jest w niej bardziej wiarygodne niż niż Kaczyński.
To jeszcze 1 temat panowie dotyczący rakiety pobytkowskim lesie, ale także narady w bwen ie, na którą pan prezydent Duda zaprasza m.in. Mariusza Błaszczak, ale także generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego. Pan prezydent był też pytany o raport Monu, który został mu dostarczony Andrzej Duda, mówił tak, że zapoznał się osobiście kilka dni temu usiadłem jest dość obszerny, ale nie na tyle, żeby nie dał się go przeczytać w kilka godzin. Przeczytałem osobiście, następnie dałem do analizy moim ekspertom. Mam już swoje wnioski w tej sprawie, jak może zakończyć się ta sprawa napięcia między zwierzchnictwem cywilnym polskiej armii, a polską armią i czy w ogóle dowiemy się czegoś na temat rakiety, bo wczoraj szef BBN u był w TVN24, ale przy wielu odpowiedziach zasłaniał się tajemnicą, więc tak naprawdę trudno było wykoncypować, co się stało i w grudniu i w kwietniu krótko poproszę Łukasz Lipiński.
To bardzo krótko, ja uważam, że PiS zdecydował, że trzeba to zakopać. Czy to jest niesłychanie szkodliwy szkodliwy kryzys dla partii, on jest dosyć prosty, znaczy 1 strona musi kłamać. Tak tutaj nie ma takiego wyjścia, jak premier mówi, że wszystko już chce wyjaśniliśmy i jest.
To, że ma zaufanie do jednych i do drugich.
Albo jedni kłamią generałowie, albo minister kłamie i nie ma innego wyjścia i tą osobę, która kłamie w tej sprawie należy zdymisjonować pokazowo. Tak i to znowu tzw normalnym kraju, natomiast PiS doszedł do wniosku słusznie z takiego politologicznego punktu widzenia, że to jest niesłychanie szkodliwy kryzys, który pokazuje, że w kwestii bezpieczeństwa, w której PiS od lat się kreował na najbardziej wiarygodną. Wracamy do wiarygodności partię, no PiS wcale tak wiarygodny nie jest i oszukiwał Polaków i dopuścił do tego rodzaju sytuacji, więc ja rozumiem, że PiS będzie się starał teraz starał za wszelką cenę wygasić. Czy całą obóz prawicy łącznie z prezydentem wygasić ten kryzys, bo jest on dla niego niesłychanie szkodliwe i obiektywnie taki powinien być.
Ja widzę inaczej, mam wrażenie, że minister Błaszczak chciał już zwolnić ministrów, a prezydent na to powiedział, że nie ma jego zgody na to, natomiast tą dzisiejsze posiedzenie w bb ie raczej traktuje w kategoriach tego, co kiedyś jak oglądaliśmy komisje śledcze, nazywało się konfrontacją. Znaczy, gdy 1 świadek złożył zeznania rażąco odbiegające od drugiego świadka okazało się ich razem i sprawdzało, jak było i z tego mówiliśmy ustalić, kto się delikatnie rzecz biorąc mija sprawną, więc ma ważne, że to pan prezydent się podjął takiej roli organizatora konfrontacji, przesłucha sobie sam wszystkich i wyciągnie wnioski. Pan minister Siewiera wczoraj też zaś się zapowiedział, że jeżeli komuś zostanie wina udowodniona, to będą konsekwencjeencję personalne.
Michał Szułdrzyński Rzeczpospolita. Dziękuję dziękuję bardzo, Łukasz Lipiński, tygodnik polityka. Dziękuję, dziękuję, czwartkowy poranek dobiega końca Szanowni Państwo, program wydawał Maciej Jarząb, a zrealizowała livia prącyńska. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - KAROLINA LEWICKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA