REKLAMA

Kraków na drodze do neutralności klimatycznej. Budowanie świadomości wśród mieszkańców to podstawa [AUDIOPREZENTACJA]

Audioprezentacja
Data emisji:
2023-05-19 05:00
Audycja:
W studio:
Czas trwania:
22:48 min.
Udostępnij:

Mycie ulic i tramwajów szarą wodą, warsztaty ogrodnicze zachęcające mieszkańców do wspólnej troski o miejską zieleń, czy kompost miejski. To tylko kilka konkretne przykłady tego, jak Kraków troszczy się o klimat. Miasto najpóźniej do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną. O tych staraniach lepszy klimat w mieście w rozmowie z Jerzym Telesińskim opowiada Ewa Całus Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej. Z podcastu dowiemy się także, czym zajmuje się Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej oraz dlaczego tak ważne jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie klimatu i walka z eko ściemą. Rozwiń »

Zapraszamy do słuchania. 

Sponsorem podcastu jest Gmina Miejska Kraków

To jest podcast komercyjny, w którym prezentujemy firmy, instytucje oraz partnerów, a także oferowane przez nich produkty i usługi. Rozmowy powstają w ramach współpracy z partnerami i są przez nich inspirowane. W przypadku każdej z rozmów w opisie podcastu znajduje się informacja o partnerze Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jerzy telesiński Szanowni Państwo. Witam serdecznie u zarania bardzo ciekawej rozmowy, mianowicie kwestie klimatu kwestie zmian klimatycznych odmieniamy przez wszystkie możliwe przypadki i o ile osobiście już pewnie wzięliśmy się wszyscy za to segregowanie śmieci za to gaszenie światła za to zamykanie płynącej wody oszczędzanie tych naszych zasobów. O tyle coraz częściej ta świadomość jest również na coraz wyższym, na coraz poważniejszym poziomie. I to też pewnie cieszy nie na pewno tak cieszy mnie też to, że będę miał okazję właśnie na kwestie z tego punktu widzenia spojrzeć oczami pani Ewy cału znomocniczki, prezydenta miasta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej. Dzień dobry, dzień dobry, skoro mamy taki piękny tytuł. Tu przy pani nazwisku jest tam ta edukacja klimatyczna, to rozumiem, że istotnie i u państwa u prezydenta miasta Krakowa pojawiła się taka potrzeba, żeby wzajemnie się edukować, żeby wzajemnie edukować dumnych mieszkańców miasta Krakowa, żeby te kwestie klimatyczne były potraktowane z należycym szacunkiem należytą powagą.
No właśnie, zaczęliśmy tak optymistycznie tą rozmowę. Mam nadzieję, że tak uda się nam ją też zakończyć. Natomiast w kwestii zmian klimatu i podnoszenia świadomości tak naprawdę mamy dużo do zrobienia. I ja bym sobie życzyła, żeby każdy z nas już faktycznie wiedział, co ma robić na co dzień, ale sama ta funkcja pełnomocniczki jak i te działania podjęte przez miasto Kraków mogą świadczyć o tym, że jeszcze dużo jest do zrobienia z ciekawostek. Takich miejskich mogę powiedzieć czy miasta kroków jest jedynym, które na razie w taki sposób podeszło do edukacji klimatycznej, ale myślę, że pierwszym z wielu, bo ten temat zmian klimatu w mieście to jest ogromne wyzwanie, które stoi przed nami wszystkimi i wyzwanie, z którym zwłaszcza w miastach będziemy musieli sobie poradzić, bo te zmiany klimatu właśnie na terenach zurbanizowanych będą miały największy wpływ na naszą przyszłość na nasze życie na naszą codzienność. No i albo sobie z tym poradzimy. Ją uda nam się stworzyć miasta proklimatyczne, które jednocześnie co ważne są przyjazne do życia miasta zdrowe, to się zawsze ma w parze w temacie klimatu. No albo polegniemy i właśnie świadomość klimatyczna ma być dla nas takim narzędziem, ma nam posłużyć do tego, żebyśmy poradzili sobie jak najlepiej, czyli tak naprawdę wiedzieli, o czym w tym wszystkim chodzi i wiedzieli, co nam jest potrzebna, żeby na rzecz klimatu zadziałać. No i dla mnie ważne jest ta równoległość działań dla klimatu i działań na rzecz naszego zdrowia naszego takiego dobrego życia w mieście, bo działania proklimatyczne to działania na rzecz transportu na rzecz zieleni na rzecz źródeł energii na rzecz bioróżnorodności w mieście, czyli wszystkich takich czynników, które jednocześnie wpływają na nasze dobre samopoczucie w mieście na to, że dobrze nam się żyje, że możemy mówić o wysokiej jakości życia. No i to się pięknie składa na klimat, bo to są zawsze działania, które jednocześnie są proklimatyczne, czyli gdzieś tam w naszej przyszłości sprawiają, że te miasta będą proklimatyczne, czyli zdatne do życia.
Tak, bo miasta to tkanka to organizm wielu połączonych istotnych elementów tej dbałości o klimat no i niewątpliwie trzeba tak jak pani powiedziała, spojrzeć na to cholistycznie troszkę z góry trochę z tego kopca. Kościuszki zobaczyć, jak te elementy ze sobą współpracują o współgrają i czy rzeczywiście tak? No bo świadomość to na pewno jest tylko jeden z tych istotnych elementów, ale tu państwa widzę właśnie takie podejście bardzo takie systematyczne, czyli np. te hasła dotyczące przetwarzania surowców chronienia zieleni szanowania wody również poruszania się po mieście oszczędzania energii, czyli spojrzenie na wszystkie te elementy, których dopiero suma tworzy takie. Prawdopodobnie te cele, które państwo sobie zakładają, jakie to są cele np. jeśli chodzi o te najbliższe lata, ale również o ten cel, których chcą państwo osiągnąć do roku 2050, bo deklarują państwo osiągnięcie neutralności klimatycznej nie później niż do tego roku.
No właśnie mówimy o klimacie, czyli tak naprawdę temacie bardzo złożonym, to jest trochę taki worek, który jest bardzo pojemny, bo jeżeli chodzi o miasto, to jest cały szereg zagadnień, które możemy brać pod uwagę, na które możemy zwrócić nasze oczy i będzie to zagadnienia albo proklimatyczne albo nie, jeżeli weźmiemy np. wor w mieście to jest to jedno z zadań miejskich i nasze podejście do wody albo może być bardzo proklimatyczne, albo nie, o co mi tutaj chodzi chodzi mi nie tylko o to, czy wiemy wodę z kranu. My akurat w Krakowie promujemy picia wody z kranu, bo to jest jedna z najlepszych kraowionek, jakie mamy dostępne uwagę na świecie, więc my to spróbować wodę z kranu w Krakowie, jeżeli nie jesteśmy z Krakowa, to zdecydowanie warto, a jeżeli jesteśmy z Krakowa, to warto na co dzień, ale to jest też kwestia oszczędności, bo my wiemy, że w Polsce mamy wody bardzo mało, mamy słuszę permanentną od 8 lat. No i warto zwrócić uwagę na to, jak tą wodę jak możemy zużywać i mniej i jest cały szereg rzeczy, które na co dzień możemy zrobić. My prywatnie, ale też możemy zrobić jako miasto, żeby wodę oszczędzać takim fajnym przykładem, który lubię, podawać jest to, co robimy w mieście z myciem tramwajów i ulic niewiele osób wie, że w Krakowie tramwaje są te wodą szarą, czyli taką, którą zbieramy i mamy ją z drugiego obiegu, jest też rzecz, którą moglibyśmy np. przy naszych domach wykorzystać do samochodów, czyli nie myć ją świeżą wodą z tatą do picia, tylko tą, którą sobie zbieramy jako wodę deszczową i spróbować ją. Po raz drugi użyć taką fajną rzeczą jest też to, co zrobimy w naszym krakowskim centrum edukacji klimatycznej w toalecie, gdy jest jeden z takich absurdów współczesnego świata. I myślę, że nasi podomkowie za 10 20 lat będą sięła paniza głowę i myśleli, jak to było możliwe, że my w miastach czy w ogóle w naszych domach spuszczaliśmy w toalecie w wodę z datą do picia w wodę, które nadaje się do spożycia. My w centrum mamy zastosowane takie bardzo proszę rozwiązania, gdzie woda z mycia rąk prostymi rurkami przechodzi do tego zbiorniczka na wodę w toalecie i w ten sposób jest spłukiwana, czyli ta woda jest drugi raz użyta, a to już jest konkretnena oszczędność, którą każdy z nas mógłby zastosować. Zapraszam do centrum, żeby to rozwiązanie zobaczyć.
Piękne miejsce, piękne miejsce Wielopole, 17, a Szanowni Państwo będąc w Krakowie. Proszę je odwiedzić. Cóż jeszcze nas tam może zaskoczyć poza tym, że miejsce jest bardzo piękne, tak wizualnie je podglądam. I muszę powiedzieć, że bardzo mi się podoba dużo zieleni.
Też tak uważam, zieleni, ja znam potrzebna na terenie miasta i w naszych domach, do tego w centrum też zachęcamy, żeby otaczać się zielenią, bo ona jest dobra właśnie dla klimatu, ale jest dobre dla nas dla naszego samopoczucia dla przebywania w przestrzeni, więc warto mijęć zieleń i uwaga warto nie dbać, bo samo takie grzebanie się w ziemi to też dobroczynne dla nas czynności wiele osób, które zaczęło swoją przygodę z ogrodnictwem z zielenią. Mówi, że to w ogóle jest zmiana sposobu życia i spędzania wolnego czasu i zupełnie odstresowanie się, więc zdecydowanie polecam, co nas może zaskoczyć, może nas zaskoczyć dobrze spędzony czas, dlatego że w centrum mamy takie podejściea, że chcemy, żeby to działanie dla klimatu edukacja zwiększanie świadomości szło w parze z takim podejściem, kiedy to nasz kompetencja zdobywamy w sposób zabawowy w sposób warsztatowy w sposób, gdzie możemy się wspólnie dobrze bawić, a przy okazji zobaczyć co dobrego możemy zrobić dla klimatu, stąd różnego rodzaju fajne, spotkania warsztaty właśnie też ogrodniczo, na które zapraszamy w najbliższym czasie przed nami maj, czerwiec także czas, który dla ogrodników jest takim ważnym czasem w roku, także na to na pewno zapraszam, a co może jeszcze zaskoczyć, to trzeba już przyjść zobaczyć samego?
To ja już nie będę wspominał tak na głos zupełnie o tej farbie ekologicznej, która tam została użyta, oraz przedmiotów, które mogą państwo tam znaleźć. Zapraszamy serdecznie, proszę się przekonać na własne oczy, odwiedzając centrum edukacji klimatycznej, krakowskie centrum edukacji klimatycznej przy ulicy Wielopole, 17, a proszę śledzić te propozycje, które miasto państwu przygotowuje. I proponuję właśnie miasto. Proszę mi, powiedzieć jeszcze z punktu widzenia prezydenta Krakowa. Te poszczególne instytucje państwo też jakoś próbują połączyć pogodzić też uświadamiać poszczególne elementy i te instytucje, których w mieście jest całe mnóstwo.
No właśnie, bo mówiliśmy o to jest złożoności tematu zmian klimatu i to się przekłada na to, że klimatem zajmują się w bardzo wielu częściach miasta i centrum akurat jest takim fajnym miejscem, które stara się zbierać te różnego rodzaju działania, więc stąd obecność wielu wydziałów i jednostek miejskich, które tutaj pokazują z 1 strony swoją działalności, a z drugiej strony starają się wspierać nas mieszkańców w tym, co możemy dla klimatu robić na co dzień.
Mam wrażenie, że to jest troszeczkę takie balansowanie między tym ogólnym edukowanie poszczególnych mieszkańców. I ta praca u podstaw można by było powiedzieć, ale to jest też tworzenie pewnego klimatu dla tych, którzy już tę świadomość mają. Pewnie też rodzaj jakiegoś premiowania poszczególnych tych zachowań, na których państwu zależy. Stąd pewnie te różne propozycje w tym centrum, a do kogo czy państwo to już wiedzą do kogo najtrudniej dotrzeć, kogo najbardziej przekonać do tych, którzy zawsze palili drewnem, albo nie wiadomo, czym, żeby przekonać ich, że to nie chodzi o to, żeby było zawsze najtaniej i najwygodniej, że te kwestie są jednak dużo bardziej istotne.
No ciekawe pytanie kogo najtrudniej przekonać nierzekonane? Pewnie centrum akurat jest stworzone dla osób w każdym wieku i dla wszystkich miast mieszkańców Krakowa, więc zapraszamy absolutnie wszystkich różne zajęcia są dedykowane różnym grupom osób. Trudno mi powiedzieć jeszcze na tym etapie, kogo najtrudniej przekonać na razie przychodzą osoby, które już gdzieś tam mają zalążki świadomości i chcą.
Powiedzieć więcej chcą wiedzieć.
Lepiej i też wiedzieć, co mogą zrobić jak działać, bo to w takim promatycznym podejściu socjologowie zdiagnozowali takie fazy podejścia do tematu klimatu do tematu zmian klimatu, czyli od takiego momentu, w którym nie wiemy nic poprzez strach.
Jest ten element takiej niepewności, czy czasem nie będziemy musieli za bardzo rezygnować z pewnych wygód?
Prawda no wiadomo, że nie chcemy rezygnować, każdy z nas chce wygodnie żyć. I to jest w porządku, natomiast to co dla klimatu możemy zrobić. To podejście systemowe, czyli właśnie za działanie na rzecz tego, żeby z 1 strony żyło nam się wygodnie, bo przyszłość, która przed nami zdecydowanie będzie wygodna, bo te wszystkie rzeczy, które są związane z robotyzacją czy z sztuczną inteligencją czy postępem technologicznym w ogóle raczej nie cofną nas w czasie i nie spowodują, że będzie nam się żyło gorzej chlu dla klimatu tkwi w tym, żebyśmy jednocześnie w tle mieli kwestie klimatu. W tle głowy i żeby ten nasz postęp i rozwój z podejściem proklimatycznym szedł w parze i po to, nam jest potrzebne zwiększanie świadomości, żebyśmy wiedzieli, o co w tym wszystkim chodzi i które sfery naszej działalności sfery naszego życia są ważne, a które tak naprawdę możemy sobie trochę odpuścić, bo w temacie klimatu jest bardzo dużo różnego rodzaju mitów, z którymi się spotykamy, mamy też pojęcie greushingu, czyli tego, że duże marki duże firmy chcą nam czasem wmówić, że kupowanie konkretnych produktów, więc bardzo proklimatyczne, a to niekoniecznie jest prawda, dobrze jest wiedzieć dobrze jest zwiększać swoją świadomość, żeby na takie jakościmy nie dawać się nabrać. I to też w centrum chcemy zapewnić.
No to rzeczywiście Szanowni Państwo mamy tutaj do czynienia z bardzo takim systematycznym podejściemy, co jeszcze muszę powiedzieć, bardzo mi się podoba z punktu widzenia wspaniałego Krakowa, czerpiącego z tradycji i historii to to, że w szacunku do tej tradycji do tej historii jednak technologicznie starają się państwo podkreślić. To, że Kraków jest miastem nowoczesnym jest propozycja kulturalna intelektualna, dbanie o rozwój fizyczny, działania kreatywne dbanie o całą planetę z punktu widzenia Krakowa. To jest poważne zadanie, ale takie ambitne, ale napawiające takim optymizmem, że nic nie znika z pola widzenia.
Ja myślę, że mówiąc o tradycję Krakowa, możemy spokojnie powiedzieć, że Kraków zawsze było miastem ambitne, a nie ma ambitniejszego wyzwaniewania niż zmianę klimatu, bo to jest największe wyzwanie naszych czasów. No i takie systematyczne podejście jest nam po prostu potrzebne Krakowa. Akurat jest na drodze, którą przybył od takiego miasta, które było bardzo zanieczyszczone. Wszyscy pamiętamy, jakim powietrzem oddychaliśmy, tak niedawno przed 2019 rokiem minęło przecież niezałe 4 lata, a nie wyobrażamy sobie już życia w takim smogu, w jakim funkcjonowaliśmy, więc miasta, które na bardzo takim twardym gruncie musiało nabyć swoją świadomość klimatyczność środowiskową i które przechodzi tę drogę właśnie z takiego mocno zanieczyszczonego miasta do miasta, które wyznaczyło sobie celneutralności klimatycznej, więc zmiana ogromna zmiana, która będzie wymagała od nas bardzo dużo pracy, ale zmiana też, która będzie wymagała od nas świadomości, bo jeśli powietrze nam to pokazało, że, gdyby nie świadomość krakowian wtedy o tym, jakie zagrożenia wiążą się z oddychaniem powietrzem z pieców węglowych. To pewnie ta zmiana nigdy by się nie udała i z takim rozczarowaniem musi z wypowiedzieć, że Kraków nadal jest jedynym miastem na terenie naszego kraju, na którym zakaz palenia węglem obowiązuje. I tak naprawdę nie wiem, czy państwo słuchacze będą mieli też takie wrażenie, ale ja zimą wyjeżdżając już za granicę Krakowa, już odczuwam różnica to już nie jest kwestia pomiarów, tylko tego, co każdy z nas może odczuć na własnej skórza raczej płucach i nosie, że ta zmiana była potrzebna nam wszystkim i zaowocowała lepszym powietrzem. I ta sama zmiana chcielibyśmy, żeby nastąpiła przy klimacie, czyli zwiększenie naszej świadomości klimatycznej, przyłożyło się na aprobatę tych działań, które są potrzebna na rzecz tego, żebyśmy do neutralności klimatycznej naszego miasta faktycznie skutecznie dążenie.
Ilekroć odwiedzam, Kraków bardzo chętnie to robię to zderzam się właśnie z tymi 2 rzeczami, to znaczy Kraków jak mało, które miasto w Polsce jest cudownie zielony tych miejsc, które można odwiedzać na piechotę, spacerując, zachwycając się przyrodą. No jest cały mnóstwo, ale faktycznie zimą troszkę ten obraz no nie dość, że tej zieleni trochę mniej to powietrze jeszcze ciągle, że tak powiem, ma parametry do tego, żeby się poprawić. Myślę, że to jest niezły potencjał i o ile możemy się zachwycać tak po prostu przyjeżdżająjąc do Krakowa, mieszkając w Krakowie, to powinniśmy też właśnie, spoglądając na te tradycje pamiętać, że to my kiedyś będziemy tradycją, a kolejne pokolenia to jest chyba też dość istotne, będą mieszkać w Krakowie i albo będą mieć do nas pretensje albo tak jak pani wspomniała, to wspaniałe wyobrażenie. Ten obraz, że jak mogliśmy spuszczać wodę w toalecie, czystą pitną wodą jest jednak sporo do zrobienia. Państwo stawiają sobie teraz na ten rok i na ten cały pakiet tych informacji ambitne zadania teraz zieleń klimat nowoczesność przed państwem nauka technika sport zdrowie sztuka i kultura to już są te plany na ten najbliższą przyszłość. I te przyszłość, która w końcu zamieni się w przeszłość i w końcu tradycję Krakowa, ale na razie trzeba ją budować.
No tak, ja jestem zwolenniczką tego, żeby próbować w swojej wyobraźni wychylać się w przyszłość i to jest bardzo fajne ćwiczenia, żebyśmy sobie pomyśleli w naszej głowie, spróbowaj sobie wyobrazić świat np. w 2053 roku.
To nie jest daleko.
Tak każdy z nas można najpierw pomyśleć o tym, w jakim będzie wtedy wieku i pomyśleć sobie, jak sobie wyobraża właśnie tak uruchomić tę swoją wyobraźnia? Jak sobie wyobraża świat, w którym będzie funkcjonował? Mamy mnóstwo czynników, które możemy wziąć pod uwagę właśnie rozwój technologiczny rozwój miast. Wiemy, że w Krakowie będzie mieszkało wtedy więcej osób niż teraz wiemy do czego chcemy dążyć, chcemy mieć miasto zielone bioróżnorodne, miasto jadalny, jak ostatnio lubi mówić zarząd zieleni miejskiej bardzo fajna koncepcja miasta jadlnego. Zachęcam wybrać się na krupnicząc z rewitalizowaną ostatnio ulicę i zobaczyć, jak mogą tam pięknie czyśnie w środku miasta rosnąć i dojrzewać i te wyobrażenia nasze o przyszłości mogą bardzo fajnie wpłynąć na to, jak zmieniamy podejście do naszej rzeczywistości do tego, jak funkcjonujemy. Teraz ja myślę, że jednym z takich absurdów oprócz tej wody, z którą sobie wypowiedzieliśmy przed chwilą, jest kwestia przemieszczania się myślę, że te osoby w przyszłości czy nawet my z przyszłości, jak będziemy wspominać przemieszczania się spalinowymi samochodami na terenie miasta. To to będzie dla nas jakaś odległe rzeczywistość w ogóle niewyobrażalna, o której będziemy myśleli jak to mogło być i z kolei przyjęta w zeszłym roku strefa czystego transportu, która w przyszłym roku rozpocznie, a swoje funkcjonowanie też niestety jedyna w Polsce na razie podjęta taka uchwała. Kraków jest pioniera, mam przez to też bierze na siebie ciężar testowania różnych rozwiązań, ma nas doprowadzić do tego, że tak jak kiedyś ci, którzy jeździli gonną na terenie Paryża, na terenie Berlina nie mogli sobie wyobrazić samochodów pierwszych tak my nie będziemy mogli sobie wyobrazić, że kiedyś chcieliśmy samochodami spalinowymi na terenie miasta.
Myślę, że właśnie to zadanie domowe wszystkim słuchaczkom i słuchaczom polecamy. Proszę sobie przypomnieć, jak wyglądał świat 20 lat temu, to nie było dawno, jak będzie wyglądał świat za 20 lat? Jak będzie wyglądał Kraków za 20 lat? Czy Kraków będzie miejscem świadomych mieszkańców, że warto rzeczy naprawiać, oszczędzać nie wyrzucać? Tak od razu państwo zdaje się sobie też stawiają te ambitne zadanie, żeby przekazać mieszkańcom Krakowa, wykorzystanie rysakng apsuikling. Te hasła też troszkę oswoić.
No tak, my z punktu widzenia miasta mówimy o dużych teorii, a to nazywamy jedną z nich gospodarką obiegu zamkniętego, ale takie duże teorie, duże strategie przekładają się na konkretne rzeczy i fajną rzeczą, którą każdy z nas może też zrobić. Jest pojechanie na warycz i skorzystanie z kompostu Miejskiego, który tam na nas czeka i mówi o tym, dlatego że właśnie kompost jest fajnym przykładem, jak taka gospodarka cyrkularna gospodarka obiegu zamkniętego, w której w mieście nie marnujemy, może funkcjonować, bo ten kompost, który tam mamy raczej się znajduje to nic innego jak zieleń, którą rzucamy do naszych brązowych worków zbiera je MPO. I potem przetwarza na kompost i wspaniałe jest to, że te skrupulatnie przez nas zbierane liście czy gałęzie, potem są przetwarzane na kompost, który jest wspaniały dla naszych roślin, możemy ich włożyć w naszym ogrodzie czy dla domowych, a przez to na takim fajnym przykładzie zobaczyć? Jak gospodarka obiegu zamkniętego funkcjonuje.
Szanowni Państwo, no to mamy tutaj do czynienia z ludźmi, którzy tworzą te ogromne strategie rozciągnięte w czasie takie, które trzeba zaplanować, tak, żeby widzieć tę przyszłość nie tylko w roku 2030, ale także 2050, ale dla nas to jest propozycja, żeby krok po kroku tę świadomość budować, żeby ją w sobie rozwijać, żeby korzystać z tych propozycji, które np. właśnie ma dla państwa. Prezydent miasta Krakowa, żeby rozwijać te świadomość, bo być może to nie jest najlepszy akcent na sam koniec naszej rozmowy. Pani Ewo, ale nie ma wyboru, to jest troszkę tak, jak pani powiedziała, nikt nie pytał naszych dziadków czy pradziaadków czy chcą się przesiąść z dyliżansu do pociągu? Czy chcą korzystać z lamp elektrycznych zamiast naftowych i nas też nikt nie będzie pytał o to, czy już pora troszkę, że tak powiem się ogarnąć? No bo takie zużywanie tych zasobów nieodpowiedzialne skończy się źle. To nie jest tak, że to jest kwestia wyboru. Wyboru nie mamy trzeba się brać do roboty, najlepiej to zrobić mądrze strategicznie i trochę tak właśnie zaciekawieniem mam wrażenie.
Trochę jest tak, że wyboru nie mamy, ale że zostawić taki pozytywny aspekt i akcent na koniec. Chcę powiedzieć, że to jest tak, że ludzkość już w swojej historii wiele razy się zmieniła i odpowiedziała nam wezwania swoich czasów, dobrym przykładem, który ja z punktu widzenia kobiet lubię przywoływać są kwestie praw kobiet, które funkcjonują od 100 lat. Dopiero dopiero prawda niewyobrażalne to jest dla nas, że nasze babki czy prawabawki nie miały prawa do głosowania zupełnie inaczej były traktowane w społeczeństwie dopiero 100 ostatnich lat. To jest kwestia prawa do głosowania, które ja zawsze swoje koleżanki i osoby, z którymi rozmawiam, mówię korzystajcie z tego, bo to jest coś, co mamy o tak niedawna, poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem, poradziliśmy sobie z tematem dziur ozonowej, która też była wyzwaniem, które wydawałoby się nie do pokonania. Teraz jesteśmy na etapie, w którym nasza strefa ozonowej już się regeneruje. I jesteśmy na dobrej drodze, żeby mówić, że uratowaliśmy ten temat i tak samo myślę, że wydarzy się z klimatem, tylko faktycznie musimy zabrać się do roboty i pomyśleć, że ta przyszłość zależy od nas i tak całkiem na koniec chce jeszcze powiedzieć, że to nie jest także. To zależy od kogoś, to zależy od każdego z nas, bo przyszłość nie nadejdzie sama tylko każdy z nas ją.
Tworzy. I dlaczego każdy z nas rzadziej powinien kosić trawnik, dlaczego warto wsiąść na rower i przejechać się po Krakowie, dlaczego warto korzystać z programu mój prąd. I czym jest licznik wylesień, który został uruchomiony Szanowni Państwo, to są hasła? To są te pytania, które zostawiamy wam, żeby każdy z was poszukał odpowiedzi na te pytania, być może właśnie w tym tak niezwykłym miejscu, o którym dzisiaj już wspomnieliśmy, czyli w tym centrum, do którego serdecznie zapraszamy. No i trzymam kciuki za Kraków w dobrym klimacie już w roku 2023 trzydziestym pięćdziesiątym, a jak to idzie jak kroczy ten program albo biegnie albo spokojnie postępuję o tym jeszcze będziemy rozmawiać na pewno, a za dzisiejszą rozmowę bardzo serdecznie dziękuję pani Ewie Całus pełnomocniczce prezydenta miasta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej. Pani Ewo, trzymam kciuki za powodzenie.
Bardzo dziękuję, dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za wszystkich słuchaczy i słuchaczki za ich działania pro klimatyczne. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA