REKLAMA

Wysłuchanie CEO ChatGPT w Kongresie - "Żal, że tak późno Ameryka Płn. odkryła sens regulowania technologii"

Połączenie
Data emisji:
2023-05-18 14:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:13 min.
Udostępnij:

Sam Altman, CEO ChatGPT odpowiadał przed amerykańskim Kongresem w sprawie regulacji sztucznej inteligencji. Czy to próba wpłynięcia na regulacje czy pusta retoryka? Pytamy Katarzyny Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, prowadzącej podcastu "Panoptykon 4.0" na tokfm.pl.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » 14 8 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a zjmi jest Katarzyna szemieelewicz z fundacji pan opptyką prowadząca podkast, pan apteką 40 na tak FP dzień dobry dzień dobry, a będziemy mówili o zeznaniach o takim wystąpieniu sama Altmana, czyli szefa UPP na Jai firmy, która w tej chwili jest właścicielem najbardziej zaawansowanej technologii z zakresu. Ja, czyli czatu gtp, który zeznawał przed Senatem przez przedery amerykańskim Senatem przed komisją w senacką w kontekście zagrożeń i w kontekście kłopotów, jakie może, jakie może ta technologia przynieść i on sam mówi o tym, że potrzeba uregulować i że jest gotowe na taką współpracę i nieciekawe jakty oceniasz tego rodzaju deklarację. Czy to jest kolejne, czy mamy właśnie do czynienia z kolejnym biktachem, który się rodzi na naszych oczach, którego szef już teraz nauczył się, że należy tego rodzaju głodne kawałki serwować senatorom i wszystkim reprezentującym gremia polityczne, ale tak na dobrą sprawę żadnej większej współpracy podejmować nie będzie chciał. Czy też coś jednak zmieniłło i te wypadki poprzedni w BIK techów, czyli Google i Facebooka obecnie mety jednak coś zmieniły jak ty sądzisz?
To jest bardzo dobre pytanie. Przekonamy się w przyszłości bliskiej, natomiast nie wykluczałabym tego, że tego typu stwierdzenia, których w USA Pada coraz więcej, bo też wcześniej przed tymi zeznaniami Altmana podobne tezy pojawiły się w dość głośnym liście podpisanym przez liderów i biznesu i badaczy z wiodących amerykańskich uczelni to było w kontekście hajp na chczat gvt i ten listwoływał do spowolnienia pracy. To kolejną wersją, dopóki właśnie pewne reguły testowania i audytownie nie będą ustalony, więc to nie jest tak, że odosmiony głos te głosów jest coraz więcej. Podobno głosy są wyznaczonych pojawiały się też na fali. No porodu, tak w tym momencie, kiedy Europejska już przyjęła swoje ramy prawne dla ochrony danych, które de facto miały ten globalny zasięg, bo dotyczyły globalnych firm i te firmy, kiedy się dostosowywały, one zmieniały również swoje praktyki w innych krajach. Były takie głosy jednak żalu, że tak późno Ameryka Północna odkryła sens regulowanie technologii, zanim one się wedługnie spod kontroli, więc to nie jest pierwsze wszystkie, to słyszymy i raczej myślę, że jest to próba wpłynięcia na regulacje niż taki pusty taka pusta retoryka, która dąży do jej uniknięcia, bo to, że jakaś regulacja tego obszaru będzie jest przesądzony. Ta Europejska regulacja ey już się mieli w tym roku ją poznamy, ona ma elementy, o których mówi Altman, więc niewykluczone rząd do nich właśnie nawiązuje i nie będzie to regulacja lokalna, ona też będzie miała taki globalny efekt, więc tu myślę, że raczej rozmawiamy o próbie wpłynięcia na te regulacyjne standardy i przeciwdziałania temuż, bony jej były dla nich zbyt ciężkie lub zbyt nietrafione.
No właśnie to jest ciekawe, w którą stronę to może pójść znaczy, spójrzmy na razie na ten obszar Europejskiej, czyli właśnie na tę na tą regulację, która jak powiedziałaś, tworzy się, w którą stronę to może pójść, w którą stronę to może zmierzać, jakie tutaj mogą być pewne zręby tego nowego prawa, które powstaje?
Zręby? Mamy już myślę przesądzone w szczegółach one jeszcze może walluować. Te szczegóły są ważne i panop tekąn i organizacje do końca o nie walczą np. nie jest jasne, na ile ludzie będą mi jakiekolwiek prawa w tej regulacji np. prawo składania skarg czy wyjaśnianie decyzji, które podejmuje E jaj, ale jeśli chodzi o modele językowe, dużo modele językowe takie jak czy PIT i w ogóle modele E jaj rozwijane przez firmy, które potem przekazują je innych firmom albo instytucjom. To tu wydaje się przesądzone, że one będą objęte tą regulacją i będą do nich konkretne wymagania takie jak przekazywać dokumentacji technicznej tym, którzy te systemy potem wdrażają dbanie o jakość danych i pokazywanie na jakich danych to było trenowane dbanie o nieomylność systemu na tyle, ile on może być numer, bo on zawsze ma marginesem błędu. Natomiast to, w jaki sposób te błędy są wykrywane i korygowane. To jest rzecz udokumentowana. Każdy do taki system tworzy, ma dokumentację tego dotyczącą i powinien ją ujawniać przekazywać no i oczywiście podawać ją audytowi będzie obowiązek robienia ocen ryzyka na takich systemów i te oceny ryzyka będą przekazywane. Poniekąd też do wiedzy publicznej w specjalnej bazie danych będziemy też wiedzieli, że takie rzeczy są implementowane i po co są implementowane, więc kilka takich konkretnych zmian, które rzuciłyby światło na to, jak działa tego typu model, a dziś jest to realnie dla nas czarna skrzynka powinno się w Europie pojawić.
A jeżeli chodzi o kontakt ze sztuczną inteligencją, czy czy to powinno być także, każdy, kto będzie w jakiś sposób obsługiwany np. przez bota, powinien to mieć precyzyjnie zaznaczone. To znaczy, czy, nawet jeżeli jakaś decyzja jest wspierana przez algorytm sztucznej inteligencji, ale osobą, która teoretycznie pilotuje cały projekt jest człowiek, czy to też powinno być, jakby elementem informacji? Czy powinniśmy być bardzo precyzyjnie informowani, w którym momencie w ogóle w nasze życie wkracza sztuczna inteligencja?
Naszym zdaniem, tak, bo to jest moment, kiedy zaczyna się refleksja człowieka i jakakolwiek możliwość czy wyjaśniania sytuacji, w której się znaleźliśmy czy i jakichkolwiek innych środków prawnych. Co jest ważne, bo konteksty, w których to występuje takie decyzje, są coraz poważniejjsze mogą dotyczyć rekrutacji i naszego zdrowia i opieki społecznej i kredytów banku, ale czegoś takiego w tej regulacji. Jeszcze nie mamy przesądzonego. To jest 1 właśnie z batali, które pankąd prowadzi to, co tam jest już na ten moment i zapewne zostanie to informacja o tym, że rozmawiamy z botem, czyli, jeżeli ja wchodzę na coś w rodzaju czatu, gdzieg i z tym, czym rozmawiam. To owszem, dowiem się, że to nie jest człowiek.
Ale jeżeli np. ile za mało załóżmy, jeżeli np. moja firma, która nie wiem, dostarcza mi energię elektryczną, przedstawia mi prognozy i te prognozy są przygotowywane przez sztuczną inteligencję. To ja się tego nie dowiem na razie jeszcze.
Bez poprawek, które walczymy w parlamencie europejskim nie.
A jak sądzisz właśnie, to jest trochę oczywiste, już to trochę powiedziałaś, ale myślę, że to jest warto warte podkreślenia, dlaczego powinniśmy jednak takie rzeczy wiedzieć, nawet jeżeli to ja jest zaszyte dość daleko od nas i nie z nim rozmawiamy.
No właśnie, dlatego że te systemy nigdy nie są nieomylne, one odtwarzają pewne wzorce statystyczne, one uczą się na danych, które nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistości i krzywda człowieka, a szczególnie tam, gdzie te decyzje dotyczy czy naszych finansów czy naszego życia, czy nawet konsumenckich jakiś kontekstów, ale dla nas istotnych choćby tego, jaką reklamę dostaniemy w kontekście nim rekrutacji czy edukacji naszych dzieci. To dobrze jest mieć wgląd w to, że tam nie ma urzędnika człowieka analityka, tylko tam jest system, który jest omylny, który ma pewne dane, a innych nie ma. I jeżeli ja to wiem, to jestem w stanie też reagować, no choćby mieć krytyczną refleksję na temat tego, co dostaje i móc zareagować na błąd, który wyczuwam, że tam istnieje to jest inne relacja z takim systemem niż człowiekiem, z którym ja co do zasady mogę porozmawiać tutaj wiem, że nie mogę, ale mogę człowiekowi zgłosić to, że wydaje mi się, że doświadczam błędu albo jakiś nietrasionej analizy.
Dziękuję bardzo, katarzyn szemilewicz z fundacji pan aptyką prowadząca pod podczasst pan aptyką 40 natok w MPL była z nami czternasta. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA