REKLAMA

Symetryści chwalą Tuska? "Zrobił Kaczyńskiego w bambuko"

Sabat symetrystów
Data emisji:
2023-05-18 19:00
Czas trwania:
43:04 min.
Udostępnij:

W tym odcinku Sabatu o przedwyborczych licytacjach, Tusku walącym pięścią w stół , Kaczyńskim rzucającym coś 'jak granat w szambo" czy Kosiniako-Hołowni czyli drugim Petru. Autorzy podcastu i ich gościni Dominika Sitnicka z OKO press sprawdzają też, jak wygląda stan politycznej gry na dziś.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Grli nas przyznaje jeden z rozmówców gazety wyborczej, rozmówca z obozu władzy, zagrali nas jego zdaniem PiS. Spalił pomysł. Cytuję takich decyzji nie ogłasza się w niedzielę tylko w sobotę, tak, żeby wszystkie stacje mogły to opowiedzieć w programach publicystycznych, następnego dnia, a po drugie to była propozycja na początek jesieni tuż przed wyborami, tak, żeby przeciwnicy nie mieli ruchu. Przegraliśmy tę sprawę zamiast proponować, będziemy się tłumaczyć ocenia polityk PiS u anonimowo w rozmowie z gazetą wyborczą. To jest kolejny Sabat symetrystów wita państwa Grzegorz Sroczyński, a dziś w Sabacie Dominika sitnicka oko pres Witaj dominiko, cześć dzień dobry i galopujący. Major krytyka polityczne i trybuna czołem majorze.
Czołem.
To mniko.
Czy.
Twoim zdaniem pisowe na wierzchu czy tuskowe na wierzchu po tych paru dniach rol kostera w sprawie 800? Plus.
Ja nie do końca rozumiem, co ma znaczyć to ograli nas w tym cytacie, który przytoczyłeś, bo jeżeli ograli w sensie nie wiem, czy użyłabym aż tak mocnego słowa, ale myślę, że ta odpowiedź nie tylko Tuska, ale w ogóle całej opozycji jest całkiem sensowna. Na to 800 plus oczywiście wszyscy cierpimy na tym, że opozycja nie idzie na 1 liście i się nie jednoczyliśmy wiezusie, ale skoro opozycja już nie jest zjednoczona, tylko jest lewica, jest koalicja jest Kosiniak z Hołownią, trzecia droga. No to myślę, że oni dobrze rozgrywają to 800, plus, dzieląc się tak, bo lewica my odpowiedź Super brawo. My tego chcieliśmy wzywaliśmy do tej waloryzacji, już od miesięcy, czy tam nawet lat mówiliśmy o tym od dawna Tusk mówi tak Super brawo. No bo wiadomo to jest największe zagrożenie dla koalicji, że znowu będą mieli łatkę do tych ludzi, którzy mówią pieniędzy, nie ma i nie będzie, więc tutaj, jakby schodzą z linii strzału. No i ten wybieg z tym, żeby to przegłosować w czerwcu jest całkiem udany. Tak myślę w sensie to i oczywiście są różne jakieś tam zastrzeżenia co do tego na z kolei Hołownia i Kosiniak, którzy walczą o ten elektorat buntu, elektorat konfederacki. No z tego, co ja rozumiem, to oni nie poprą tego i to nie tylko nie tylko jakby tej wersji właśnie czerwcowej, ale zapowiadają no wiadomo, że tam mogą sobie zapowiadać, a co się stanie po wyborach, to jest inna kwestia, ale zapowiadają, że nie poprą tego w ogóle w tej wersji PiS owskiej od stycznia. I to jest no, jakby to jest przykład tego, że pisma problem, bo nie może powiedzieć, patrzcie, cała opozycja teraz chce was zadusić finansowo. No trochę, jakby są w takiej pozycji zgłupienia. No bo do, czego się mają odnieść do kogo i co powiedzieć, myślę, że to jest całkiem całkiem niezłe takie wybicie narracyjne.
Tak, powiedziałaś o ważnej rzeczy, która moim zdaniem na przykładzie 800 plus świetnie jest widoczna, to znaczy, że pomysły, żeby zaganiać wszystkie partie opozycyjne na 1 listę były głupie i szkodliwe, ponieważ teraz widać. Jak dobrze, opozycja może skrzydłami odpowiedzieć na 800 plus tak, bo jest dokładnie tak jak ty mówisz Tusk swoje lewica swoje, a hołowo Kosiniak swoje dzięki czemu można liczyć, że ci pod, że ci wkurzeni wyborcy rozdawnictwem w cudzysłowie nie popłyną domencena, tylko popłyną do kosiniako Hołowni, którzy, czyli zostaną po stronie opozycji.
To przepraszam, że tak wejdę od razu słowo, no bo tutaj jest ta niemała niewiadoma, co jak zreagują na to wyborcy koalicji Obywatelskiej. Tutaj też to zostało jakoś tam przemyślane, no bo jest pakiet także z 1 strony Tusk wychodzi mówi Super głosujemy, żeby dzieciaczki dostały wcześniej te pieniądze, bo im się to należy. No ale z drugiej strony jest od razu to idzie w pakiecie tak i jak zauważyłam oni tego bardzo pilnowali, żeby nigdy ta informacja 800 plus nie szła bez tej drugiej informacji, że przecież tutaj teraz będziemy podnosić kwotę wolnym od podatku do 60 000. I oni też dzisiaj ustawy razem złożyli, więc to jest jakby takie zagłaskiwanie też tego elektoratu, żeby przypadkiem się nie wkurzyli. No wiadomo na socjal rozdawnictwo.
I tak, żeby klasa średnia zgodziła się, żeby skanęło coś tym tej hołocie na dole, prawda, bo zresztą w ogóle pomysł cały 500 plus pisowski również był, dlatego to jest powszechne świadczenie, żeby ugłaskać klasę średnio nie robić z tego programu socjalnego dla najbiedniejszych, które to programy socjalne w takim kraju jak Polskę, ale nie tylko oczywiście mają tendencję do obcinania, bo wiadomo, że hołocie nie należy wypłacać żadnych pieniędzy, bo przepije. No, więc jeżeli wszyscy dostają coś to takie, jeżeli jakiś program obejmuje wszystkich, to takie programy również klasy średnią i zamożnych i najbogatszych w taki programy są trwalsze, to tam wynika z różnych statystyk, więc oczywiście tutaj Tusk wie, w jaką grę z własnym elektoratem gra majorze, ja nie mam wrażenia, że jest tak kładko z elektoratem Platformy. Przecież świetnie wiesz, bo jesteś obserwatorem mediów społecznościowych, że przez 24 godziny, zanim Tusk nie wymyślił razem ze sztabem pirowców odpowiedzi przez 24 godziny. No była ta śpiewka rozdawnictwo rozwali to budżet inflacja, po prostu kanistry benzynę znowu PiS chce dolewać na inflację. To już teraz to będzie 30% jak te 24 000 000 000 więcej wpuści się do obiegu, no itd. to trwało mniej więcej dobę mają rzeczy elektorat Platformy kupi opowieść Tuska. Przypomnę elektorat Platformy, który w większości to wynika z badań chyba w 70% jak nie więcej jest przeciwny podwyższaniu 500 plus czy elektorat Platformy kupi kupi historię Tuska, historię sprytnie, obchodzimy PiS z lewej strony jak ty sądzisz. Unknown speaker 4 No, więc to jest trochę skomplikowana. Sytuacja, ja mam wrażenie, że to ogranicz przez Tuska wcale jeszcze się nie odbyło. No jest dobry ruch, czy powiedzmy umiarkowanie dobry ruch, zaraz uzasadnię dlaczego, ale to jeszcze nie koniec całej tej batalii, dlaczego umiarkowanie zasadne. Ano po pierwsze to jest sytuacja, w której Tuskowi może spać trochę właśnie ze względu na to, że część wyborców przejdzie np. to bardziej jak się okazuje ho, która jest bardziej sceptyczny, a część nawet poprzeęce naj w Konfederacji, czyli to jest ruch, który spowoduje, że moim zdaniem niekoniecznie Tuskowi wzrośni poparcie i Platformy Obywatelskiej może jej spaść. To jest ruch, który bardzo, ale to bardzo wzmacnia Konfederację moim zdaniem 2 punkty procentowe, jak po tym, pójdą do Konfederacji, to wcale bym się nie zdziwił. Trzecia rzecz to nie jest tak, że ruch przez PiS może być, że PiS jest jakoś w kropce, tak patrząc ekonomicznego punktu widzenia, to zauważmy, że pomysł Kaczyńskiego jest pomysłem, żeby dać to 800 plus wtedy, kiedy inflacja będzie jednocyfrowo, bo takie są zapowiedzi podczas gdy Tusk chce dać te, kiedy inflacja jest teraz jeszcze wysoka, więc to będzie takie Story, które będzie grał będzie grał PiS. Moim zdaniem da ten pomysł do zamrażarki, po czym np. może zgłosić własne typu zamiast 8 plus damy 900 plus i pokonaliśmy Donalda np. więc to jest bardzo możliwe, że pójdzie np. w tą stronę.
No nie ja rozumiem, że poczekaj. Ja rozumiem, ale ty mówisz, że PiS będzie teraz występował w roli zresztą już to zaczynają przebąkiwać, tylko trochę nie wiedzą w tej roli są, jakby świezie, więc nie wie, co jak to robiliśmy. My jesteśmy odpowiedzialni właśnie teraz jest inflacja, nie można dosypywać teraz w środku roku od stycznia, owszem, można, ale, a Tusk chce tutaj kanistry benzyny na inflację. No i oczywiście jest z drugiej strony z drugiej strony ta narlacja. Wydaje mi się, że to jest na tyle duży kociook i kłopot dla PiS, u, żeby mówić nagle rzeczy na odwrótkę, że to się nie spina. To znaczy znaczy ja wiem, że dużo się w polskiej polityce spina w obu elektorata, który jest w stanie uwierzyć w dowolne rzeczy 1 i drugi sfałszowany wybory. Unknown speaker 4 Nie wiem.
Dużo inne rzeczy, ale no wiesz jednak wydaje mi się, że pisma gigantyczny kłopot ze zbudowaniem jakiejś rozsądnej naracji. Do. Unknown speaker 4 Moim zdaniem ma niekoniecznie gigantytyczne, ale rzeczywiście ma kłopot, zobaczymy, jak z tego spróbuje wybrnąć, ale absolutnie ja nie zgadzam się z tym, że pomysł Kaczyńskiego to miał być szachmat i teraz odpowiedź tucka to jest szachmat. Moim zdaniem jest wiele czynników, co, do których nie wiemy, nie wiemy, jak zareaguje elektorat o to, co pytasz Platformy Obywatelskiej, ponieważ on został przez Tuska ośmieszony, to znaczy przez 24 godziny. Czytaliśmy po prostu jakiś horrędalne horendlną histerię, że Polska czy kompletnie zapadnie, jest taki patosz limer nazywa siecićki trenerią 1,5 1 000 000.
Jak się nazywa przepraszam, dzięki.
Trener to jest taki kolejś, który drze drze się w internecie. Unknown speaker 4 Ciągle, ale jak się sprawie czy na wszystkich, że nie chodzą na siłownię, a między czasie powie taki tam biztury politycznej i no i on miał 1,5 1 000 000 wyświetleń, bo był przeciwko i tam mu wszyscy w większości wyborcy właśnie konkwaracji, ale też i platformya Obywatelskiej. Tak oczywiście, że to straszne w ogóle te nie robi oni dostają pieniądze, a nie my pracujący, tylko na hipotaszedł Tusk.
I podział dobrze do. Unknown speaker 4 Tak.
Ja mam ja mam taką uwagę, bo wydaje mi się, że wyborcy koalicji są bardzo nakręcani przeciwko pisowi uważają, że także trzeba z nimi wygrać odsunąć ich od władzy. I myślę, że mogą mieć takie bardzo odczytać, to jako taki cyniczny krok dobrze, to niech ten Tusk powie to niech rzuci tę ustawę o niech obieca, jeżeli trzeba zagłosować za tym 800, plus, żeby tylko zejście ze strzału, jeżeli to ma pomóc wyborczo i w dalszej perspektywie odsunąć PiS od władzy. To niech to niech to robi. Ja myślę, że to nie jest jakieś takie, to nie jest moje widzi mi się tylko myślę, że tak, że tak to widzi.
Absolutnie czekajcie. Poczekajcie, chcę powiedzieć coś, bo wydaje mi się, że Dominika powiedziała coś bardzo ważnego. Otóż w elektoracie Platformy tym, któremu to tak naprawdę przeszkadza, czyli też ci silni razem hardkoowcy, którzy po prostu tam wypisują, że zaraz będzie druga Grecja. No ci wiadomo, jaki jest mańcet ekonomiczny tej grupy, prawda Alicja defratyka, no ona świetnie się zna te wszystkie liczby. Prawda no liczby nie kłamią, ona itd. otóż ci ludzie mają jednocześnie z tyłu głowy coś takiego musimy być sprytni, bo walczymy ze żmiją kaczyńskińską zwężem i my teraz będziemy udawać aż Super dobrze, a wiadomo przecież, że Tusk nie jest głupi i po wyborach to te wszystkie ten cały socjal dla nierobów przykręci Tusk. Oczywiście tego nie przykręci, ale w każdym razie co jakiś czas on też robi oko. Zwróćcie uwagę, parę dni temu przecież mieliśmy absolutnie skandaliczną wypowiedź Tuska na temat królów życia, prawda, którzy chleją nic nie robią. No w domyśle teraz będzie dzieci, a biją dzieci, oczywiście, to było elektoracie PiS u w 100% niech nikt nie opowiada, że to było wyrwane z kontekstu. Ja tę wypowiedź w całości obejrzałem, ona była bardzo sprytnie skonstruowana, tak, żeby można było oczywiście, potem się z tego wycofywać, ale że było wiadomo, o co chodzi sala biła. Brawo, więc co jakiś czas Tusk daje oko albo nawet nie wiem, jak to powiedzieć, bo to nie jest oko. No to jest po prostu Hart cor prawda wpuszcza takiego czura w obiad, że zadowoleniu, po czym, po czym mówi, że 800 plus im damy, a jeszcze najlepiej od czerwca. W związku, z czym to jest moim zdaniem grani na 2 fortepianach i ci wyborcy czują się jeszcze bardziej docenieni, a patrzcie trakt. My wiemy, co jest grane, my jesteśmy mądrzejsi, bo wiemy po co to jest może. Unknown speaker 4 Grzegorzu ten cynizm właśnie i to, co Dominika powiedziałam, to oczywiście, ja się z tym zgadzam, to znaczy ci wyborcy zostali ośmieszeni, ale oni to wybaczą, ponieważ uważają, że to jest znakomity ruch tuskali, po prostu też genialny wyjście sytuacji. Tylko problem jest taki, że jeżeli wszyscy widzą kulisy sztuczki, to przestaje być sztuczką, to znaczy chodzi mi, to ten cyniec widzą wszyscy i to powoduje, że, owszem, jakby można powiedzieć, że w takim krótkiej perspektywie czasowej teraz powiedzmy, że zagonił w koziruóg na moment PiS Tusk, ale to przestaje być wiarygodnym, ale to nie wiem, zauważyliście, to znaczy, ale wszyscy wiedząc to samo, co wy to jest żełamie absolutnie stanowiska jeszcze 1 rzecz i dla tych wyborców, dla, którzy nie siedzą ciągle w internecie, którzy są tzw. normkami, którzy nie siedzą na Facebooku, dla nich oni też będą widzieli to oszustwo i oni mogą powiedzieć. Dobra Tusk mówi o tym, ale on mówi tylko tak, żeby zrobić na złość PiS, owi ja mam wrażenie, że tutaj Tusk kładzie na szale niewielką wiarygodność, którą nadal ma w polityce zarówno na poprzednie rządy. I wydaje mi się, że to jest rzecz, na którą Platforma powinna zwrócić uwagę nie mówi, że to ją to zatopi, ale, że to jest kolejna sytuacja, w której Tusk staje się osobą, która gotowa jest obiecać wszystko byleb dostać władzę i w ten sposób może być postrzegany nie dostać.
Władzya nie dostać władzysunąć strasznego Kaczyńskiego od władzy i w tym imieniu dla dobra Polski można obiecać wszystko tak elektorat to odbierze. I wydaje mi się, że, że no właśnie Dominiku. Ja.
Ja mam takie fundamentalne pytanie, a komu właściwie ten cynizm przeszkadza, no bo wiecie, tyle się mówi o tym, że w tym elektoracie PiS u wiadomo, że jest takie duże jąndro jak to się mówi, nieładnie wyznawców tak tych takich osób, które ze względów ideowych. I na tym całą nadbudowę ideową głosują na PiS, ale jest tam też duży ten, tak jak tak jak to Sadura i Sierakowski określali ten ten właśnie cyniczny elektorat. No, więc pytanie jeżeli, jakby wierzymy, czy nie wierzymy, że funkcjonuje, że w ten sposób duża część wyborców funkcjonuje i że oni po prostu tylko i wyłącznie przeliczają. Czy coś jest realny, ktoś wprowadzi jakiś program, który mnie interesuje, czy nie wprowadzi, więc ja myślę, że naprawdę duża część wyborców nie wgłębia się jakoś szczególnie w to, jaki polityk ma intencji i co tak naprawdę sobie sobie myśli o tych politykach, które chce popierać i wprowadzać. Ja bym się nie bała tego cynizmu? Unknown speaker 4 Tak też spadkopisu, ale w przypadku Platformy Obywatelskiej za właśnie jest cały czas problem tego, że duża część czy duża. No znak znacząca może tak część wyborców chce odejść do Konfederacji Konfederacji rośnie przecież to, co powiedział Tusk. Moim zdaniem może spowodować, że, owszem, 90% elektoratu będzie zachwycone tym ruchem, ale 10% powiem nie no kolejny socjalista, tylko tylko tylko przejście do Konfederacji Grzegorz nagle będzie tak, że okej nie ruszy się przy sobie będzie cały czas na tym miał samo 35%, ale Platforma stracici 23 punkty procentowe, które pódą do Konfederacji, tylko i część suma sumarum to jest dobre. Moim zdaniem, gdybym ja moim zdaniem to jest pewien problem komunikacji opozycji, ponieważ o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby to sprawdzam zrobiła lewica PSL, np. natomiast, ponieważ zrobił to Tusk i ja cały czas powtarzam największym płynem Platformy Obywatelskiej jest to, że nie ma drugiego Petru i nie ma kto skontroować Konfederacji Konfederacja.
Przepraszam właśnie jest, ale właśnie jest Kosinie, alkohol Piotr.
To chciałam powiedzieć, czy mamy jakiekolwiek kwity na to, że istnieją przepływy jakieś zauważalne między platformą, a Konfederacją ok ja mam dosyć starawy już informacje, gadałam tekst z 1,5 miesiąca temu z ludźmi z Konfederacji. Oni sami mówili, że tych przepływów nie zauważyli przepływy zauważalne są na linii Polska 2050 Konfederacja oni mieli oni mieli wymienny lektorat, tam nawet po powiecie 300 czy 400 000 wyborców, którzy głosowali na Konfederacji w 2019 potem głosowali na hołownię, pomimo tego, że mieli bosaka do wyboru, jakby ci ludzie się mieszają tak i to, że to, że Kosiniak i Hołownia mówią takim językiem teraz no to jest właśnie genialny. Genialny ruch, tak o to właśnie chodzi, że Tusk sobie może schodzić z tego strzału, a ci mają tę propozycję, dlatego elektoratu wkurzonego na te socjalne hasła. No. Unknown speaker 4 I tyle absolutnie.
Poczekajcie. Poczekajcie, momencik majorze, ja też wrzucę swoje 3 gr dodam, że poza tym, co mówi Dominika, jest jeszcze jest jeszcze tak, że pomijacie pewien element emocjonalny całej tej sytuacji Tusk wystąpił jednak w roli zbawcy na białym koniu. To znaczy Kaczyński coś rzucił jak granat w szambo nikt nic nie wie, co mówić trwa jakaś radosna twórczość Giertycha i edkonsortez o lenistwie i o patologii tak dalej wiadomo i te wszystkie głupie memy wiadomo, że Kaczyńskiemu o to chodzi, żeby sobie to wiadomościach pokazywać te wszystkie kretynizmy. O tym, jak to Polacy nie pracują i biorą 800 plus i te wyrażania klasom niższym, po czym wychodzi Tusk wali pięścią 100 i zdecydowanie mówi nie tak trochę tak trochę tak tylko mówi coś wreszcie w imieniu. No jednak największej opozycyjnej partii, czyli de facto no dobrze w imieniu Platformy już nie mówmy, że całej opozycji mówi coś jasno, jesteśmy za, ale od czerwca i wszyscy mówią o łau, ale Kaczyńskiego zrobił nawet pisowcy, tak mówią. To jest coś, co jest potwornie potrzebna opozycji, czyli wiara w to, że w sprawczość w umiejętność liderów to, że nie są ciamcia ramcia w to, że pozakłóceniem się o 1 listę i przepraszam podczuwaniem sobie wzajemnie, w czym specjalizuje się Platforma i stowarzyszona z nią Gazeta wyborcza, że potrafią coś innego. I to Tusk w tej chwili pokazał. Wydaje mi się, że pomijacie już poza meritum, to znaczy, że rzeczywiście jest problem z tym, że to jest no w cudzysłowie rozdawnictwo, że budżet się rozleci, że cały czas ta narracja w tle przecież trwają, ona będzie też wykorzystywana, bo taka jest istota liberalnego manicetu w Polsce przynajmniej no to no to poza tym jednak jest efektał. Jest efekt, wreszcie to opozycja się ogarnęło, a pewnej sprawczości znaczy bez poczucia sprawczości opozycja nie wygra wyboru. Jeśli wyborcy opozycyjny poczuli, że Tusk zrobił w bambuku Kaczyńskiego, to jest dokładnie to, co działa na rzecz zwycięstwa opozycji rozumiane jako całości niekoniecznie Platformy tylko opozycji. Unknown speaker 4 To ja może tak to, co zrobi Tusk, to, że to, co znaczy to jest zagranie, o które my mówimy w sobacie zometrystów, chyba od początku i od tego typu zagrania. Ja to nie wiem PiS od 7 lat, więc cieszę się, że wreszcie ktoś docenia to, że można w ten sposób grać politykę. Natomiast ja mam do was takie proste pytanie, co powinien zrobić Hołownia w takim razie i co powinien zrobić PESEL w ogóle pomysł PESEL lub pod ich wyborców, czyli że zostają tylko ci, którzy pracują jest pomysły moim zdaniem całkiem rozsądnym z punktu widzenia oczywiście ich bazy wyborczej. Natomiast dochodzi do głosowania i teraz tak wiadomo, jak zagłosuje Platforma. No dobra zobaczymy, co zrobi PiS, ale co zrobi Hołownia? I co robi teraz ekosiniakami? Już, jeżeli oni zagłosują? Czy tam ci posłowie, jeżeli oni zagłosują przeciwko, no to ok będzie wielka awantura, że opozycja nie idzie razem haha Hołownia nie rozumiesz gambitu puska nie nadaje się.
Chłopczyku. No to, jeżeli Platforma będzie tak samo jej zaplecze dziennikarskie głupie jak do tej pory, to znaczy będzie się czepiać tego, że właśnie 3 głosy to jest lepiej niż 1 słuszny. Unknown speaker 4 Oczywiście będzie, bo tak gazet.
Wyborczą na czele no, jeżeli tak będzie to oczywiście, ale ja nie sądzę, ja myślę, że.
Bo, bo jakiej o jakiej ustawie by mówimy. No, bo jeżeli chodzi o tym ustawę, którą złożyła dzisiaj koalicja, no to ona nie będzie głosować.
Nie, ale we wrześniu Kaczyński złoży swoją ustawę, że od stycznia, bo to przecież chodzi o to, że nie, żeby przegłosować po wyborach, tylko, żeby przegłosować we wrześniu i znowu mówić. Przecież my właśnie przegłosowaliśmy, że od stycznia obiecujemy to nie jest wyborcza kiełbasa, bo przecież jest prze przegłosowane, czyli tak będzie czy wygramy, czy nie wygramy. Dokładam to, co już będzie będzie taki we wrześniu będzie znowu okazja, żeby gadać o 800, plus we wrześ, tak we wrześniu sądzę, że we wrześniu po wakacjach to jest najlepszy moment, żeby tę ustawę.
Pisujemy. Ja myślę, ja myślę, że oni się zastanowią, jak zobaczą, jak będzie wyglądała sytuacja we wrześniu, bo teraz no, jakby wszystkie są wszystkie są tak naprawdę na stole możliwości. Jeżeli, jeżeli będzie tak, że będą tracić na rzecz Konfederacji cały czas, no to wiadomo, że zagłosują przeciw, jeżeli będą w dobrej sytuacji, a zobaczą w badaniach, że nie wiem, że jakieś takie bardziej socjalny się elektorat do nich przykleja. No to zagłosują za, a jeżeli się stanie także dojdzie do jakiegoś dramatu i Super zjazdu. No to ja niek wykluczam, że i chyba nikt z nas nie wykluczy, że w ogóle będzie wspólna lista hołownik osiniaka i pustska taka lista stra. Unknown speaker 4 Znaczy nie na jesieni nie może być ta lista samorządu nie nie.
No tak, ale mamy wieść mamy połowy maja, tak więc ja niesz gadać o tym, jak będą głosować we wrześniu, jeżeli mamy połowy maja, ale wyczerpujemy cały czas cały czas gadamy o tym o tym 800 plus z perspektywy opozycji. Wiadomo, że to nas najbardziej grzeje, no ale jakby tutaj jest ten wielki słoń w pokoju, że no tak jak w 2019 to 500 plus na pierwsze dziecko wjechało przed wyborami, gdyby PiS naprawdę chciał rzucić takiego wyborczego. Wiecie, majk tropa zrobić, no to też by stanął na głowie, żeby wprowadzić to 800 plus przed wyborami, żeby mieć już taką pewność, że zrobili wszystko, co można było zrobić. I pytanie teraz no bo nie jest dużo badań, tak to nie jest jedno badanie nie 2 nie 3, że w 2015 w ogóle zapowiedź, że będzie taki program jak 500, plus nie miało nie miało właściwie tak jak się mówi powszechnie nie, że się uważa, że a, bo już sama zapowiedź i ludzie zaczęli. Dlatego wygrał wybory nie miało tak no, jakby to są badania.
Później później, że do nikt nawierzył, że w ogóle, że te obietnice uważali, że to.
W badaniach w badaniach wychodzi, że to, że dotrzymali tej obietnicy, że to miało efekt w tym 2019 i to efekt podwójny, bo raz, że dotrzymali tej obietnicy z 500, plus, a potem jeszcze to doładowanie doładowanie na pierwsze dziecko. No i teraz pytanie to, że oni sobie rzucają tę obietnicę 800, plus czy oni naprawdę jakoś myślą, że albo mają to policzone, że to zadziała wyborczo? Czy to było tylko wrzucone po prostu, żeby zrobić zamieszanie na opozycji, żeby się wiecie, no pokłócili po poprzewracali o własne nogi. I za.
Się poprzewra, ale się właśnie.
Tak, no takie właśnie. No właśnie czy w ogóle czy to zadziała wyborczo na korzyść PiS u w takim znaczeniu, że no wiecie, jakby sama obietnica czy jakiś głosów przysporzy. No ja bym była jakaś taka sceptyczna wobec tego.
Tak jakoś uważam, że przepraszam tylko, tylko powiem. Swoje 3 gr, że to nie jest prosty prosty przełożenie, jak niektórzy uważają prawda z tą babiną co ją przekupuje na rysunku tak słynny obrazek główny obrazek szorowany przez niektórych polskich celebrytów przekupywaną przez 500 zł, że to w ogóle tak nie działa. Znaczy ludzie myślą jednak racjonalnie i wiedzą, co jest graane, co nie znaczy oczywiście, że takie obietnice wyborcze w ogóle nie działają, tylko nie tak wprost to nie jest takie proste przełożenie. Natomiast po pierwsze, zapominacie o ważnym elemencie tej układanki. Otóż w napisie decyduje Kaczyński, oczywiście mogą pijaowcy mu różne rzeczy mówić, zrób to nie teraz. Panie prezesie, nie teraz tylko jeszcze za 2 miesiące zróbmy tą waloryzację albo nie róbmy, albo coś tam prawda i Morawiecki może mówić nie róbmy bezinflacja i ludzie będą się bardziej inflacji, a ci za wyją, że to jeszcze podpar inflację, ale Kaczyński o ostatecznie decyduje jednoosobowo, zresztą podobnie jak Tusk w tej chwili w Platformie, w związku z tym moim zdaniem ta propozycja padła nie trzeba tam doszukiwać racjonalnych do końca powodów, że o coś chodziło po prostu Kaczyński swoją i tu intuicją zagrał, że teraz, dlaczego tak zagrał, dlatego że z różnych powodów pewno mu się tak złożyło, ale to trzeba by już wnikać w jakąś psychologię. Wydaje mi się, że to była jednoosobowa decyzja Kaczyńskiego i że nawet pisowcy. Co zresztą widać na tej sali, są dosyć tym, może nie byli jakoś strasznie zaskoczeni, ale no tak w jakimś sensie trochę byli zaskoczeni na pewno premier wiedział, oczywiście wcześniej, ale na pewno no nie jest to coś, co on chciałby w tej chwili.
Podobne robić żadne podtrzymano w tajemnicy, że tam ministerstwa były zaskoczone, tym jak dowiedziały w.
Niedzielę tak. No i właśnie teraz można dorabiać oczywiście ideologię, że w tajemnicy, żeby coś tam, że to był plan, ale myślę nie było planu, po prostu Kaczyński w ostatniej chwili wyciągnął to za pazuchy, bo uznał, że teraz i zdecydował i zdecydował jednoosobowo, dlaczego od stycznia, Ano dlatego, żeby trochę rozwodnić ten zarzut podbijać inflację, no bo oni mogą na to odpowiadać to, co zresztą teraz odpowiadają, być może przewidzieli trochę ten ruch Tuska, to znaczy mogą odpowiadać. No ale właśnie, dlatego od stycznia, że jesteśmy odpowiedzialni.
Tylko pamiętam, pamiętaj, że przecież wgeneracji PiS u ta inflacja nie jest taka fatalna, teraz żyje się okej, więc to też, jakby mówienie o przepraszamy jest trochę trochę niedobrze jest teraz.
Nie zgodzę się w naracji nie w tej chamskiej naracji PiS u taką takie, jaką ją widzi nasza strona, relacjonując najgłubsze materiały z wiadomości narracja PiS owska w sprawie inflacji jest bardziej zniuansowana. Też idzie dwutorowo, jak narracja rozdawnictwie po platformerskiej stronie, to znaczy zwróćcie uwagę Kaczyński sam powiedział ostatnio, że z inflacją nie daliśmy rady i nie jest także w PiS owskiej narracji nie ma inflacji. Jest wszystko cudownie, to jest dużo bardziej skomplikowane, to my często widzimy ich jako idiotów, którzy oglądają są wpatrzeni w wiadomości wierzą w te propagandy. To jest dużo bardziej dużo bardziej złożony wyborca PiS owski też ma jakby składa się z różnych czasem sprzecznych elementów, tak jak wyborca platformerski majorzy. Unknown speaker 4 A więc to jest kilka wątków, czyli myślę, że najważniejszy jest taki, że zapominacie, iż Kaczyński powiedział, że to jest dopiero początek, to znaczy 800 plus jest pierwszym zresztą, którą rzucił co jakiś czas i ostatnio ją kollandko też o tym pisał, że pismo coraz więcej takich pomysłów oznacza to, że to licytacja będzie coraz większa. I pytanie jest to pierwszy odejdzie od stołu. Czy to będzie z chęcią licytował, teraz każdy program powiedziała raz przelicytować. To jest okej, ale jak to będzie 06.06. pomysł rzędu i już teraz rzędu będzie chciał coś przylicytować Kaczyński powie darmował autostradę, to tu powiedzą dopłaty do samochodów itd. itd. itd. więc to jest pierwsza rzecz. Druga rzecz jest taka i ja o tym pisałem ostatnio w polityce politycznej, co może trochę umyka niektórym PiS idzie po klasę średnią. Ta obietnica darmowych autostrad to jest też tylko początek PiS. I o tym, że to PiS owska klasa średnia jest tym, którzy mogą jej dać z powrotem władzy, a zresztą stracił te 40% po decyzji o aborcji. Moim zdaniem to właśnie ta pisska praca średnio umiarkowana, która miała pewną stabilizację zapisu, a jednocześnie jest taka trochę konserwatywną miarkowaniu konserwatywną na wyliczaową. Ona ma tutaj teraz stosunkowo duży problem problem z pisem. No to jest też problem związany z ogromnym powiedzmy ogromną korupcją w tej tej partii no i oni w pewnym sensie odeszli z PiS u część z nich się waha część, szuka kołonie itd. itd. więc PiS chce ich z powrotem i zacznie ich chęcić i ja wcale nie jestem przekonany, że PiS tego nie zrobi. Ja jeszcze mam wrażenie tego, że zapominamy o tym, że pisma teraz 35% poparcia on znaczy, żeby dojść do jakiś 40, musi uciłać 5 punktów procentowych. To oznacza, że on będzie próbował kierować poszczególne programy dla poszczególnych grup społecznych i np. dla kierowców, ponieważ to jest grupa, z którą on walczy z Konfederacją tzw samochodziaże. To są ci, którzy są przerażeni tymi zmianami w Unii Europejskiej, więc będzie trochę pod nich tak może być znowu pod jakieś grupy wiejskich może być, bo np. małym miasteczkowych wyborców itd. itd. chodzi mi o to, że PiS jest w stanie np. z tego 800 plus nie ściągnąć 5 punktów procentowych, ale niech im wzrośnie o2 pół procentowo tak 1 punkt procentowy im wzrośnie. Nie wiem, na właścicielach samochodów jeszcze na jakimś inny i powoli powoli PiS dojdzie kroczek po kroczku do tych np. 39 40%, a wtedy, jeżeli opozycja się np. nie jest jednocze pójdzie w 3 listach, a wtedy wystarczy pisowi np. 10 posłów czy 15 posłów, żeby mieć większość. I wtedy postarają się ich wyciągnąć, no bo dla takiego posła on dostanie informacje twoja żona czy twój mąż od jutra jest w radzie nadzorczej 1 i drugiej, czyli spółki.
Ja rozumiem.
Czy to jakby dużo dużo dużo dużo wątków wrzuciłaeś, ale to ja może skomentuje ten 1 wybrany, bo powiedziałeś, że PiS będzie teraz czułał, więc wyrzucał różne programy dla różnych grup. No i tak będzie tylko no jak na razie ok 800, plus jest bardzo drogi, bo to jest 25 000 000 000 drogie są te kredyty dwuprocentowe, ale tak naprawdę to jest dla niewielu osób, tak, bo w tym roku to 20 000 osób nie więcej się załapi na taki kredyt. Czy coś takiego i przestają przyjmować wtedy już zgłoszenia, może tam niewiele więcej, no ale np. te autostrady, o których powiedziałeś, to nie są drogie programy, te autostrady te wyliczenia, bo to dotyczy tylko samochodów osobowych. To jest podobno kilkaset milionów złotych, no to takie wiesz, to opozycja, tym bardziej może sobie zgłaszać takie różne propozycje. To nie są aż takie koszty, jeżeli oni nie rzucają wcale jakieś takich albo nie wiem te, które jeszcze tam o kobietach, tak jakieś aktywizacje zawodowe coś tam to też w porywach maksymalnie jakieś takie programy do 1 000 000 000, więc reszta to są takie. Unknown speaker 4 Kosma tylko chodzi o to, że Tusk będzie reaktywne i co rzuci co rzuci PiS? Jakiś pomysł, to PUK będzie mówił ok to ja przebijam i w pewnym momencie moim zdaniem sytuacja będzie wręcz kuriozalna. Tak to znaczy opozycja zamiast dawać swoich własnych programów, cały czas będzie reaktywna i będzie podbijała wydatki publiczne, gdzie wszyscy są przerażenie inflacja moim zdaniem. No nie, ale co zrobił Tusk, to jest ruch moim zdaniem jednorazowy. Rozumiem nie da się tak uprawiać całej kampanii wyborczej, o to.
Tak, ale wiesz, ale to jest, ale to była odpowiedź na bardzo te bardzo newralgiczny program, tak, na którym się strasznie przyjechali i mają traumę tego też i nie tylko nie tylko oni, ale i wyborcy, więc ja bym nie przesądzała, że tutaj za każdym razem będzie taka odpowiedź, chociaż rzeczywiście no nie wiem, jak jest ten kredyt 2% to przebili na 0%, że jest trochę więcej takich przykładów, ale no zobaczymy.
Ja się też bardziej zgadzam z Dominiką, dlatego że pamiętajcie, że no nie bardzo PiS w kwestii takich prostych transferów ma już ruch nie można nic więcej, tak mi się wydaje, mogę się mylić, nie można już nic więcej powiedzieć niż to 800 niż waloryzujemy 500 plus do 800, dlatego, że to jest już na granicy wyporności wytrzymałości moim zdanie polskiego społeczeństwa przy naszym całym, jakby zniechęceniu do tego neoliberalnego zestawu poglądów. To jednak polskie społeczeństwo się z w dużej części przez 30 lat tym zamęczamy, to kupiło i naprawdę wydaje mi się, że jak ludzie by usłyszeli teraz, że Kaczyński chce dawać nie wiem 1500 zł, jeszcze gdzieś tam to po prostu by potwornie się przestraszyli, że zaraz na. Unknown speaker 4 Zawował to możesz zrobić w drugą stronę, czyli obniżenie podatku.
Możesz. No, i tuż to zrobi ja przypominajcie. Unknown speaker 4 Słuchajcie zmniejszamy stawki podatkowe.
Nie, bo już niedawno to zrobił i Chwalisz. Unknown speaker 4 Się, dlaczego no co to za niedawno? To.
Zrobi. No nie no wydaje mi się, że to, że znaczy oczywiście może tak być, ale tylko wam zacytuję, twittamen cena, który pisze tak koszt dotychczasowych obietnic Tuska, 25 000 000 000 zł 800+35 000 000 000 zł 60 000 kwoty wolnej 22 000 000 000 zł kredyt 0% 8 000 000 000 zł babciowe razem 90 000 000 000 zł. Podsumowuje męcem, nie pamiętam takiej skali populizmu niedpowiedzialności Tusk przebija nawet PiS, owskie.
Bardzo bardzo podoba, mi się to, że mencen wypomina, zwłaszcza, zwłaszcza tę kwotę wolneną od podatku mmencen jako tak. Ja w ogóle chciała PIT likwidować.
Tak nie, ale to Słuchajcie, to jest ta spójność jest w polityce przez nas przeceniana, ona to nie jest wartość, która jest najistotniejsza w polityce rzecz. Spójny, więc chcę tylko wam pokazać, że ten pismem cena jest bardzo przekonujący bardzo moim zdaniem dacący dla takiego wyborcy, dla którego Leszek Balcerowicz jest autorytetem, który tam o tej trzeciej RP no to pracowaliśmy ciężko było no ale prawda teraz mamy i tylko, żeby tego w drugą Grecję nie przekształcić. Moim zdaniem to jest coś coęci czy Hołownia z skosiniakiem będą w stanie zastąpić męcea w tym nędzeniu być równie wiarygodnym. To tego nie wiem, ale chcę wam po prostu powiedzieć, że moim zdaniem to zapotrzebowanie, że znaczy to przekonanie, że już tego socjalu wystarczy, że on jest generalnie dobry okej, bierzemy, ale już wystarczy, że to 800 to jest już pod korek, znaczy, że ludzie więcej nie zniosą. Unknown speaker 4 Ale treść mówiłem wam 15 minut temu, to mi, że się mówi, że nieprawda nie to samo mówię 15 minut temu, że to napędzi Konfederacji, mają cenowi wyborców, ponieważ jest część wyborców Platformy Obywatelskiej, moim zdaniem z szerokiego rozumienia nie, ale ja to czy po prostu tego oni kupią.
Ale ja polemizuję teraz z tym, co przed chwilą mówili, że PiS będzie zaraz cykał kolejnymi. Unknown speaker 4 Propozycja będzie niekoniecznie socjal, ale może czekać obniżką podatków. To jest bardzo różno wiele przywilejów, które niekoniecznie muszą oznaczać socjal albo dla wyborcy nie będącjali socjal lub przecież dopłata do biletów tych autostradowych. To też jest rozdawnictwa, ale wyborcy nie uważają tego za rodzajwców, wręcz, że to coś normalnego wiesz, co to jest wtedy, kiedy gotówkę dostaje matka, która ciągle pije i nie wychodzi z domu. Taki jest mańce tak to jest polityka ekonomiczna. Ja warto przepraszam to nie jest żadna rudabitwo, więc wierz może być dopłata do kredytów 2% może być się okazać, że państwo nie wiem zaczyna pokładać jakieś wkłady własne, a może być sytuacja właśnie tego typu, że państwo zaczyna dopłacać np. do samochodów hybrydowych, albo nawet np. będzie okej. Tusk mówi 30 000 kwoty wolnej na dobra dajemy 60 000, więc kwoty.
To mówi 60 sam ze strony pamiętał dokładnie tego już następnego dnia, ale 60 to jest propozycja Tuska. Unknown speaker 4 Obecnie, a no to dobra to jeszcze wiecie chodzi mi o to, że patrzymy cały czas od tej strony rozdawania pieniędzy niejako. Natomiast moim zdaniem jest cała kwestia podatkowa, która może być ruszona. I tutaj jest bardzo duże pole manewru dla władz.
No skończy się na tym, że lewica będzie protestowała przed dalszym procesowe rozdawnictwem, bo musi coś zostać na usługi publiczne już dajcie spokój nie wariujcie z tym rozdawnictwem. No znaczy dobrze, ale to jest oczywiście scenariusz hipotetyczny. Ja stawiam raczej tezę, że kwestie dawania czegoś obniżenia podatków nie będą już decydujące w tych wyborach, to znaczy, że te, że 800 plus Kaczyńskiego reakcja na to Tuska w jakimś sensie rozbroiły tę minę, to znaczy, że już.
Poza tym poza tym też pamiętacie. To nie jest tak, że 500 plus było wymyślone pół roku przed wyborami, ono było zapowiedziane na jakieś tam konwencji rok przed wyborami, więc takie duże programy no to jednak trochę trwa i wymyślanie tego rozpowszechnienie itd. no też mi się nie wydaje.
Że nagle zjawiska.
Tak. Tak.
Dobrze dominiko chce na koniec jeszcze was zapytać, mamy jeszcze 5 minut o to, jak w takim razie w tej chwili ty widzisz stan gry polityczne, to znaczy siły są wyrównane Szala jest trochę po stronie opozycji. Czy po stronie PiS? Jak uważasz na dziś, oczywiście nie próbujeem przewidzieć wyniku wyborów, tylko pytam cię o stan dzisiejszy.
Wiesz co ja może odpowiem nie, odnosząc się do tego, jak wyglądają sondaże, bo można oszaleć od tego.
Jeszcze nie ma sondaży po 800 zł, więc w ogóle teraz to nie wiem.
Na razie na razie są sondaże w ogóle o 800 zł. Tak jakieś takie głupie pytanie, gdzie się pyta, czy wygrają dzięki temu wybory tak no to jakby pierwsze odruch jest takie wiadomo o oczywiście, że tak wiem i to no ale to no nie mają sensu. Takie takie pytania, ale no wróciłabym trochę do tej myśli, że jakoś no narracyjnie się opozycja z tego jako całość przez to, że się właśnie podzieliła mądrze wybroniła, więc to jest jakieś takie trochę też jest tak, że od kilku tygodni może nawet miesięcy. To jest taki od ściany do ściany jakiś temat jest wrzucony coś się wydarzy rosną oczekiwania, a później jest wielki flob, bo nagle PiS tam znowu dobrze stoi w sondażach tak albo opozycja się pokłóciła. No, więc teraz jesteśmy w tej taki mam wrażenie w tej jakiś takiej Górce dobrego nastroju.
Tak opozycyjnego.
Ja bym się ja bym się ograniczyła ze swoim komentarzem do tego na razie.
Zgadzam się tak major. Unknown speaker 4 Po pierwsze, jeśli chodzi o kwestie pozytywne dla opozycji, to nauczyła się wchodzi ze strzały. Czy to w sprawie popieża, czy teraz w sprawie tych 800, plus to znaczy no już nie Brnie w te pułapki Kaczyńskiego dosyć doporne, które przez lata działały teraz przestały działać, przynajmniej częściowo. To jest na plus po drugie, przestały się płcić o wspólną listę nie wiem, czy powinniśmy dać na msze za to przynajmniej ci bieżące, ale wreszcie od par tygodni nie było mowa w wspólnej liście, jakim jestem trochę w szoku. Natomiast minusem jest to, że ta polityka jest ciągle reaktywna, to znaczy, że ciągle nie ma takich punktów, które niejako zamkniętymi oczami każdy wyborca wyrecytuje, dlaczego mam głosować na tym partię, poza oczywiście usunięcie PiS u władz tego cały czas nie ma. Być może to dopiero jest przygotowane na wakacje. Mam taką nadzieję, no, niemniej jednak no jest to opozycja trochę sprytniejsza na ten moment więcej wskazuje na to, żeby gra PiS, natomiast można powiedzieć, że wyborcy antypizą i ponieść ciut bardziej być optymistyczni. Po tym, jak tu zareagował, w sprawił się przez plus, bo gdyby zaroował tak jak, kiedy się zareagowała opozycja albo tak jak jej wyborcy 24 godziny przez 24 godziny po ogłoszeniu przez Kaczyńskiego też rzeczywiście po wielu większy.
Problem bardzo wam dziękuję. Dzisiaj w sobacie symetrystów byli Dominika sitnicka z oko OPS Dominika dziękuję.
Dziękuję.
I galopujący major krytyka politycznej, trybuna majorze dziękuję. Unknown speaker 4 Dziękuję.
A Sabat symetrystów przygotowali Anna Piekutowska i Grzegorz Sroczyński do.
Na czwarkefeler, czyli w aplikacji mobilnej czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki czwartki. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SABAT SYMETRYSTÓW

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA