REKLAMA

„Przyjaciele”, czyli fenomen społeczny, kulturowy a może i nawet psychologiczny

Po sezonie
Data emisji:
2023-05-25 22:00
Audycja:
Czas trwania:
48:09 min.
Udostępnij:

Grupa głośnych przeciwników tego serialu rośnie i sadzi się, że to żałosne, że nudne, że źle zagrane i nieśmieszne. Fakt, nie jest to humor spod znaku cringe comedy, nie ma tu też tej gorzkiej nuty charakterystycznej dla współczesnych produkcji serialowych. Ale trudno nie uznać rzemieślniczego sznytu z jakim całość napisano i zrealizowano.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jakub Janiszewski.
Joanna Malicka Bartosz Stasz czesin.
To jest audycja po sezonie, a dzisiaj porozmawiamy o westchnienie ciężkie o takim można powiedzieć Kamieniu milowym głazie narzutowym fenomenu seriali lew mianowicie o przyjaciołach.
Jak się oglądało?
Sam wymyśliłeś, więc nie wzdycha, ja uważam, że bardzo ciekawie.
Ja mogę inaczej, ja mam jakiś problem z tą dzisiejszą recepcją tego serialu, bo on dzisiaj jest stocznie diisowany, stosznie się go gnębi, od tam mu odmawia jakości i wszystkiego. Ja uważam, że to jest wciąż dobry serial, który oczywiście trochę się zestaszał, bo nie mógł się nie zestarzyć komedia się starzeje, zwłaszcza tego typu komedia. I w pewnym sensie też się ich formuła, jakby samego sitkomu trochę się zdezaktualizowała i jakby wywoluowało od tamtego czasu, ale wciąż uważam, że jest tam kopalnia świetnych żartów bardzo dużo rzemiosła, które ciągle mi imponuje, mimo że ja nigdy nie byłem wielkim fanem tego serialu, a już samo zjawisko wydawało mi się zawsze przerotem, jakby to, co się zdarzało wokół przyjaciół, zawsze budziło we mnie przekory, że jakby ta cała marketingowa nakrętka wokół tego jakby ta cała sprzedaż, jakby te gwiazdy, które wykreowano, to wszystko było ponad miarę, ale dzisiaj z kolei mam poczucie, że to wszystko odbiło w drugą stronę i ten seria jest niedoceniany.
Chociaż jak ja myślę, jeśli mogę, jakby dołożyć kamyczek do tego, co powiedziałeś mnie. Ja ja sobie pomyślałam w pewnym momencie, że te wszystkie ten cały hejt, który się wylewa, wynika z tego, że ludzie nie oglądają tego serialu w całości nie oglądają odcinków, tylko poszczególne elementy wyjęte z kontekstu rzeczywiście potrafią być żenujące, ale to, że nie ogląda się tego w całości odcinka. Powoduje to, że jakby zupełnie inne jest recepcja, więc jakby, odpowiadając trochę na to, co powiedziałeś, bo generalnie też się z tobą zgadzam i uważam, że to, co to, co się mówi o tym serelu, też jest trochę niesprawiedliwe. Poza tym ja jestem też zwanniczką patrzenia przez pryzmat tego, jak w jakiej rzeczywistości historycznej dane dzieło sztuki nawet popularnej powstaje. No.
Tak, ale to tutaj nam to nie wytłumaczy, to znaczy, jeżeli przywołamy sobie te lata dziewięćdziesiąte nie zgadniemy, dlaczego ten serial zyskał taką boli łódzką sławę. I to jest właśnie ta zagadka, która tutaj się pojawia, to znaczy. Ja rozumiem, co tu gra rozumiem to, że to są sprawnie zręcznie napisane odcinki. My mnie ten humor nie bawi zupełnie ja się przy tym kompletnie nie śmieje, jest mi smutno i nudno i nie obejrzałem co wszystkich 10 sezonów nawet nie wiem, czy ja obejrzałem choćby 1 w całości raczej skakałem po odcinkach, żeby patrzeć, czy to się zmienia nie to się nie zmienia. To jest cały czas bardzo mocno twardą żelazną mroźną łapą śmiertelnym uścisku trzymane przez scenarzystów i producentów. To jest tak jak to zaczyna w pierwszym sezonie tak w ostatnim formuła jest utrzymana na tym samym poziomie, nawet nie ma jakichś zmian. Właśnie takich, że gorzej lepiej pisane nie to jest zręcznie napisane to, co mi to najbardziej zastanowiło, to, że właściwie umarł pewien gatunek czy podgatunek. Czy możemy w niem. Czy to jest gatunek, czy z pewien styl robienia serialu bardzo charakterystyczny właśnie dla amerykańskiej telewizji, może też trochę dla brytyjskiej. Nie wiem, czy dla innych kinomatografii narodowych też, czyli chodzi mi o ten model takiego zamknięcia grupy aktorów w studium i to wszystko jest zbudowane na dialogach na wymianie zdań na jakichś takich docinkach i wzajemnym sobie do gryzaniu. I ten humor jest głównie z tego w zasadzie, ale to nie jest humor kringowy nie nie nic podobnego tego się mam wrażenie, teraz nie robi ciekawie, mnie czemu się nie robi. To jest stricte telewizyjny, to jakbym powiedział tak właśnie jak budujemy, czy rozmawialiśmy o tym niedawno tydzień temu przy okazji, że zapultem czy kobiety za ladą, że jak próbujemy szukać tych różnic między telewizyjnością, a kinem to nie w tych produkcjach z naszej części świata tych historycznych, tylko właśnie z amerykańskich i właśnie taki przypadek jak jak to się nazwał zainfelt. Bodajże był takie.
Seri zainfeldowe.
Właśnie i frenst czy np. Złotka, to są takie seriale, które najbardziej pokazują, czy alf są takie seriale, które pokazują tą telewizyjną, nutę, czyli zamknięcie w studiu. Siedzimy, gadamy, ględzimy, jakby lokacja jest 1 trochę to jest wszystko takie teatralne, trochę przypomina kabaret jakimś wydaniu najbardziej np. z polskich produkcji. To mi się z tym kojarzy, bo kabaret starszych panów, który jest oczywiście o niebo wyżej bez bardzo literacki, więc jest też jeszcze czymś.
Innym też jest po prostu cicką, więc, ale w Polsce tyliśmy ich parę nie pytają, jak chcę poprosimy o właśnie na latać dziewięćdziesiątych dwutysięcznych miodowe, lata adaptacja oczywiście, ale to też było zamknięte bułtowe dzieło bulionerzy, jakieś tego typu rzeczy mieliśmy kilka takich serialnych, ale wcześniej, ale, ale wcześniej robiliśmy tak, dopóki to było też epocel. Powiedzmy w czasach PRL u tak jak gadaliśmy przed tygodniem, to jakby inaczej się budżetowało seria, ale i nie było limitów tak naprawdę czy one były, ale były, gdzie indziej nie było takiego prostego przełożenia. Czy serw się zwraca, myślę, że w amerykańskiej telewizji to zawsze była mocno robota księgowych i sitką z tego się też zrodził nie jakby, że to była tania formuła, kto można było robić w 1 deklaracji, którą jak się już raz zbudowało. To był spokój bardzo szybko się dzięki temu produkowało, a jednocześnie osiągało się ten efekt, jakby i popularności i też pewnej psychologii docierania do widzów, jakby.
No, bo jeszcze można dodajmy, że w Sitko miał jako gatunek ma te cechy, że ma śmiech z of u i w amerykańskiej telewizji ta formuła ma bardzo bardzo, jakby głęboki chyba g od lat pięćdziesiątych, odkąd istnieje, odkąd zazwyczaj istnieć telewizja, zaczął istnieć też sitkomy i często nagrywano. To na żywo z żywą publicznością, chociaż nazywało się oczywiście.
Śmiechem z puóżki, że była.
To właśnie ten korzeń taki kabaretowo teatralny, no, jakby takponuję i przywołuje.
Prawda tylko powiem jeszcze w ramach właśnie takiej nie wiem ciekawostki, ale to, że śmiech z puszki tzw. on się właśnie narodził w latach pięćdziesiątych dokładnie w epoce, kiedy mężczyźni jechali do pracy, a kobiety zostawały same w domu. I to by stąd się narodził uśmiech z puszki, że te panie domu SP przedmienieść amerykańskich, żeby oglądając serial, miały poczucie współuczestniczenia z kimś innym wtedy narodził się śmiech spuszki jako coś, co im dawało iluzję, że są jedną z wielu osób śmiejących się. Co jest uderzające tyle lat, to przetrwało nie, że jakby całe.
Ale lekarz, bo ja myślę, że też uczył się to jeszcze.
Tak to myślę, że jak pan sprzeda co się dzieje ze światem, to jeszcze będziemy kupowali. Puszcz.
Ja się nagram będę bogata, ale jakby, uzupełniając to, co co bardzo powiedziałeś mnie z też pamiętajmy, jak to mocno wrosło w ogóle w kulturę amerykańską. Jak wiele bardzo poważnych i mniej poważnych dzieł kultury popularnej, jakby korzystało z tego z tego elementu łącznie nie wiem z dżokerem, że tak sięgnijmy o kilka lat wstecz, gdzie, gdzie w ogóle z CIT jako najwyższa też taka amerykańska forma telewizyjna, bo czy najbardziej amerykański gatunek z gatunków telewizyjnych. I myślę, że przyjaciele tak tak już całkowicie poważny, to by dla mnie to jest chyba ostatni taki serial, który jeszcze korzystał z tej formuły wszystko, co było później, mimo że ich jest.
Nawet czas poszło matkę.
Ja się wydaje, że to już nie jest fenomen na taką globalną szeroką skalę, chociaż, chociaż zgadzam się z.
To jest też duży bardzo duży hit.
Ale, ale bardzo się zmieniła zmieniła się widownia i my już po prostu inaczej, ponieważ, ponieważ telewizja też się zmieniła. I my się zmieniliśmy tego się np. nie da oglądać w taki sposób ciągły. I myślę, że to powoduje, że ten gatunek jakoś tak obumaru, chociaż jest, bo on jest tylko, że już.
Ale to jest ciekawe, że się skończył. Prawda, że jakby.
Ja myślę, że to z powodu widza, że na tle się zmienił wiz i na tyle się zmieniła tele telewizja, bo, bo też zobaczmy, jak te jak te sitkomy były wpisane w telewizyjność, to były krótkie odcinki, właśnie zawsze z jakąś anegdotką niekoniecznie głęboką. To były typy postaci, to nie to nie są skomplikowane postacie, które mają głęboką psychologię, albo są tam jakieś bardzo rozbudowane, nie to są takie są takie typy typy ludzkie, które ze sobą tak jak w takim popularnym teatrze rzeczywiście są postawione na scenie i po prostu wygłaszają śmieszne mniej lub bardziej śmieszne monologi wchodzą ze sobą w złośliwe interakcje. Koniec, jakby gatunku i to jest tanie i jakby te króciutkie króciutkie odcinki idealnie pasowały do takiej telewizji, która już jest dla nas absolutnie archaiczna, nawet dla tych, którzy w dalszym ciągu oglądają telewizję taką linearną. Nie wiem, jak to ładnie nazwać. I myślę, że dlatego te z aha jeszcze ważną rzeczą było to, że one były tak pisane, że miały przerwy na reklamy, czyli te żarty były tak skonstruowane, że wpadały w taki moment, żeby aha haaa śmiech przerwa na reklamę 15 minut przerwy na reklamę i znowu i to i to się odbija na archaiczności tej tej konstrukcji, więc my tam opowiadając, że o jej o tam nie ma różnorodności, to w ogóle, jakby na tej na tym poziomie to w ogóle nie jest to nie jest jeden z tych wyznaczników gatunkowych. To z 1 strony, a z drugiej strony to naprawdę się zestarzało, jeśli chodzi o taki język telewizyjny tak się.
Wypowiedział, ale też się z tym przekonany mocno, że to, co powiedziałeś jako pewien zarzut wobec przyjaciół, czyli że przez tych 10 sezonów oni się nie zmieniali.
Nie wiem, czy zarzut?
Ja myślę, że to było właśnie recepta na ich.
Sukces nie to nie zrozumiałeś mnie, ja uważam, że to jest wymóg tego gatunku, tak, a to, że coś się nie zmienia i że to jest tak samo pisane przy pierwszym to do ostatniego to jest z kolei czyste rzemiosło. To jest to, że nie pozwalasz sobie na to, żeby to się zmieniało, że nie wymykacie się.
To tak, że dopóki, dopóki się słupki i oglądalności zgadzają, to nic nie zmieniasz, bo się boisz.
Ale to właśnie o to chodzi, że Rachel ma być zawsze Rachel w momencie, kiedy są jakieś pojawiają się jakieś dzieci już no to nie to nie jest o dorosłych, to już się zastarzeliśmy. Skończmy to, więc to jest to jest jak najbardziej wymóg gatunku i to też powoduje, że tych, chociaż mamy takie przykłady, ale że sitcomów też nie można ciągnąć w nieskończoność, bo one jest taki moment, kiedy już no już nie ma w ogóle żadnego paliwa do tego.
Pieca to zwracają się na ile dzisiaj zmienił się znaczy w ostatniej powiedzmy dekadzie 2, ale głównie w ostatniej dekadzie myślę, że to jest bardzo duży progres nastąpił jakaś zmiana. No 2 jednak dekadach, jeśli chodzi o poczcie humoru, który się sprawdza w telewizji, nie, że jakby ten pochód krndżu jako czegoś, co jest akceptoowalny, że nie wiem di Office i liki żervej nagle zaczęli być czymś absolutnie wy.
Ale odchodzimy od tego teraz.
No tak idziemy bardzo albom poczucie ciągle, że jakby ten cnd ciągle jest bliżej meń stremu niż ten Old kulowy dowcip taki pallajnowy, jaki byłjacioła?
Nie, bo ja ci powiem coś innego. Ja bym chciał, żeby dzisiaj pisano tak komedię jak pisano przyjaciół, bo ten dowcip jednak jest w miarę inteligentny, to nie jest lasopollobotami, gdzie Kuczek komuś odpadła 1 półkula mózgowa i po prostu śmieje się drugą głupkowato. Nie decyzja jakiś straszny jest komizmem, znaczy na tym tle to przyjaciel przyjaciele są inteligentni literaccy i drapieżni, chwilami i ten komizm tam jest on jest niewątpliwie. Ja się mogę zrzymać, że to nie do końca to, co lubię, ale to są żarty i one są niektóre są bardzo udane, to choćby ten ta słynna ostatnia scena z ostatniego odcinka. Prawda, gdzie oni tam buzy RO nie, więc to już szko, więc to, gdzie idziemy się napić kawy, dokąd ktoś mówi wszyscy wiedzą, że tam są 3 lokacje jest ich chałupa knajpa i jeszcze druga chałupa, więc, gdzie oni mogą pójść.
Ale to jest to jest inteligentnie, ale.
I to powoduje, że wbrew pozorom i praw temu, co mówisz Bartek w dalszym ciągu przyjaciele mają z bardzo wysoką oglądalność we wszystkie z przede wszystkim liczbie o w pewnym momencie, które, jakby wyciągnęło z lamusa, cały czas przyjaciół chce się oglądać, ale jeszcze do tego. Co Kuba powiedzieć, ja bym Doda jeszcze 1 element to jest to jest po pierwsze to jest inteligentne, to może nie być mój humor, ale no nie odmówisz dowcipu, a druga rzecz to jest to, że w przyjaciołach mimo wszystko obrywa się wszystkim. Ja obejrzałam z też nie mogę powiedzieć obejrzałam wszystkie odcinki 10 sezonów, ale wiele z nich obejrzałam i tam nie ma takiego odcinka, gdzie nie dostałoby się po głowie wszystkim tym postaciom. I to powoduje, że też masz mimo z 1 strony braku różnorodności też to jest tak. Ja nie wiem, czy tam nie ma tych elementów krżowych. Ja bym się tutaj.
Elementy kryńczowe są na.
Pewno, gdzie tam Rail, które właśnie opowiada, jak to o i wspomnienie z dzieciństwa, mimo dostałam tutaj pływałam jachcikiem Rachel. Dodajmy jest z panienką z dobrego domu wyklętą i uciekinierką. Z bardzo bardzo tutaj cierpiałam, bo no, ale jej pływałaś, łódką, no tak, bo to było na pocieszenie, jak chorował mi Kucek, nie haa haaa i to jest oczywiście to są żarty, które są nie wiem, czy one są najwyższych lotów, ale tam po kolei każdemu każdy dostaje po głowie.
Tak i tam jest dużo takiego pozwalania sobie nie to, że fibii jest wariatką i w pewnym sensie tak się portretuje i jakby trochę się potem jedzie, znaczy oni tam po wszystkim, jakby w ramach pewnej konwencji pozwalają sobie. To nie jest mizdrzenie się do widzę, że tego nie o nie nie tego nie ruszymy, bo ktoś dostanie ataku ptzd przed telewizorem, a tu nie nie tego też nie zrobimy, bo ktoś dostanie ebilepsji. No, więc nie to nie istnieją takie problemy przypisaniu franców absolutnie.
No i pytanie, czy to jest źle moim zdaniem. Ja jestem wielką fanką różnorodności, uważam, że to nie jest źle.
Nie, ja też inne rzeczy to zawsze był dość mimo wszystko dośćpieczny seria on jak się pomyśli o całej tradycji amerykańskiego komizmu też telewizyjnego standupu choćby nie. Ja chcę pomyśle, że leni bruz tam 30 lat wcześniej wywalał nas tu takie brudy, że ta Ameryka dopiero dla wsadzała.
Ale nie był masowy, a więc są.
A to myślę, że to w ogóle jest ciekawe, jak się jak ta masowość tutaj, że właśnie sitkom stał się takim bezpiecznym wentyle. Mnie, że jakby już pozwalał na trochę takiego ostrego humoru, ale jednak w mieszczańskich granicach nie.
Właśnie mi się to wydaje interesującej nad tym się zastanawiałem, co się takiego stało, że jeszcze frencji byli w grze i jeszcze uchodzili za synonim doskonałości telewizyjnej, a już zaczęły włazić. Takie sywki, powiedziałbym współczesny typu sag z indy City, które już zupełnie inaczej pisane mimo tego, że dalej wszyscy są tam biali, o czym jakby wiemy, bo to potem się jedzie dzisiaj współcześnie najchętniej, kiedy się mówi seks Inter City. No to już wiadomo, że nie wszyscy są heterroseksualni we franach wszyscy byli heteros.
No nie przepraszam cię bardzo widzę, że nie jesteś tutaj fanem jak ja Rosa zostawiarzona dla drugiej kobiety.
No ale to jest.
A potem rozma czarnoskórą narzeczoną nie niestety jest od niego trochę mądrzejjsze jego porzu.
Ale nie to są gdzieś ma boki. To.
Ale jednak.
Za tra w ser.
Rosza gdzieś daleko od was są jakieś problemy. Tak.
Gdzieś był moment, że podobno bohater ma macie porego miał być gejem pierwotnie, ale maniuupery przed nakastniking jest przybliż, że nie jednak, że tak haterykiem. No, więc się skończyło cały.
Wszyscy wiemy, że gdzieś w Afryce jakiś rzeczy głodują, ale nikt nas z tym nigdy ich nigdy nie widział też mniej więcej coś takiego, ale z kańczkuwa o chodzi mi po prostu o to, że ja często wy myślę o tym, czy to nie jest jednak związane z jakiegoś rodzaju. Oczywiście, mam trochę takie skrzywienie, że wszędzie próbuję szukać takich politycznych wątków czy pewnej klimatu politycznego i tak się myślę, że te lata dziewięćdziesiąte wczesne to był trochę taki czas, kiedy się wydawało, że no to teraz nareszcie spokój historia się skończyła zino wojnę wygraliśmy wojny w zatoce. Wygraliśmy za chwilę kwinnton doszedł do władzy i właściwie wszystko miało się ułożyć. Nie ma na horyzoncie żadnego wroga nie ma na horyzoncie żadnej burzy dziejowej jest flauta po horyzont piękne słońce, tak będzie zawsze zawsze będziemy bogaci i zawsze będzie tylko lepiej, a właśnie nawet nie tylko lepiej będzie już tak dobrze, jak jest teraz taki moment. To w relacjach międzynarodowych to tam często się mówi, że jest taki świat jedno biegunowy nie, że nagle po prostu jest Ameryka koniec, jakby porządek amerykański dominuje. I kto się nie dostroi. Ten właściwie wypada z planszy trochę taki świat i tak się ma wrażenie, jakby ci fręci w tym wszystkim tobie tacy po prostu królowie życia urodzie się w najlepszym systemie w najlepszym kraju pod najlepszym słońcem i kim byś nie był wszystko się ułoży.
Temu. To w ogóle nie ma takich do czegoś, żeby nie problemmatyzuje się np. tego, że oni jednak mieszkają razem wszyscy na kupiie, ale bo jeszcze fata już nie będą albo w serach o parę lat późniejszych też był temat, że o jazu musimy tutaj wy trójkę wynajmować 1 pokój, bo nas na nic innego nie stać. Na tak pytanie cholernym nie, a tutaj to jakby w ogóle jest przemilczane. Nie ma tego nie ma tego jako problemu, rzeczywiście w tym sensie to jest to jest takie świat trochę bajkowo wymyślony, no, a to.
Jest konwencja. To jest zwierz, no to jakieś pewne założenia w ramach, której trzeba się poruszać.
Ale wiesz konwencja można różnie tworzyć oczywiście, a ta konwencja jest stworzona tak, że no po prostu za rokchmurne w tym słońcu.
Ja myślę, że masz rację i Zobacz Zobacz w momencie, kiedy skończyła się ta piękna pogoda skończyła się popularność franców już ten świat nagle stał się tak bajkowy, że ta nierzeczywistość przestała być akceptowana.
Dobrze już, jakby wjechała karie, która jest skwaszona, już się boi, że się ze starzeje, już tam ją coś uwiera, a ten nie taki, a tamten Nowaki, a ten nie chce być, a tamten cel ona go nic no jakieś miliardy problemów tak zaczęły wjeżdżać, a potem się zawaliły 2 wieże. I cholera jasno wszystko szlaki.
A potem to już w ogóle wjechały dziewczyny nie, jakby tego typu.
Ale wjechało rozczarowanie już wjechało to tam rozczarowanie gory czy złośliwość wszyscy są skwaszeni, jakby takie poczucie, że nie jest ten świat wcale fajnie, a jak syn wyobrażamy, że fajny to wiadomo, że trzeba natychmiast prowadzić kontrę, że właśnie nie jest i to jest np. bioofie. Prawda Office jest tak pisane, że właśnie każdy w pewnym sensie Office to jest okładanie się poiu bez przemocy nie to znaczy nikt nikogo nie bije, ale taki ten dowcip jest jadowity po prostu, a równocześnie jest imponujący.
Znaczy kolejny niegrzeczny, ale g on on dzisiaj pewnie już by był kaccelowany tak na ostro, a właśnie franccy są grzeczny, a fren się tak są rzeczczni. Ja też się zastanawiam nad tym fenomenem, bo tak jak sobie czytałem o popularności tego seriaru. Oczywiście pamiętam te popularność, bo to jest nasza epoka, ale że tam finał serialogu na 50 000 000 ludzi w samej Ameryce, czyli co piąty Amerykanin tam co czwarty wtedy oglądał odcinek franców jako pożegnanie z tą produkcją. To jest z gigantyczny to jest niewyobrażalne.
Junion, które tam w pewnym momencie się objawiło też miało jakieś niesamowitą oglądalność, chociaż było to i tą i w ogóle to był Fakt medialny, że o jej spotkają się na nowo. Zobaczymy, jak wyglądało jak byśmy wcale nie wiedzieli, jak. Unknown speaker 4 Wyglądało. Ja bym Wola nie wiedzy tak.
Ale ja też myślę sobie, że to jest ciekawe w ogóle też pokoleniowo, bo dzisiaj mam poczucie, że ten serial już jest rzeczywiście też kascelowany za tą swoją za to, że to nie ma różnorodnych postaci. I za to, że nie mamy gejów za to nie mamy innych kolorów, z których właściwie, ale i on jest kanscelowany. I ta współczesna kultura mu tego nie może wybaczyć, a z drugiej strony przecież parę lat temu raftem jak Netflix swoją ekspansję taką umacniał oświatową, to on walczył o przyjaciół jako coś, co było jego towarem. Do tego stopnia, że jak sobie dzisiaj tam jeszcze doczytałem, że w 2019 za 1 rok licencji oni zapłacili ornerowi 100 000 000 USD za 1 rok starego serialu za udostępnianie go i nic dziwnego, że potem, kiedy orner muszęją sobie liczbie o dzisiaj mamy w liczbie o makxie przyjaciół, bo to jest w Babik na publiczność, która ewidentnie wydaje pieniądze. Sensie dzisiaj tak jakby, że to właśniedzie to czterdziestolatk są subskrymentami, prawdopodobnie, a nie siedemnastulatkj, którzy by to wszystko najchętniej skanslowali.
Ale wie, że ja też uważam, że, dlaczego nie, jeżeli jest publiczność, która tego chce.
Ja tu nie mówię, że to ma jakąś.
Nie rozumiem, tylko, że chodzi mi, chodzi mi o to, że to nigdy nie jest dobre, jeżeli.
Wiele pokoleń ma te. Unknown speaker 5 Samą, jakby.
Te same fascynację to jest naturalne, że siedemnastolat powie dzisiaj będą mówi w ogóle mówili innym językiem, wyglądali inny język filmowy niż niż obecnie 40 czy pięćdziesięciuięciolatkowie?
No tak, a z drugiej strony też jak się myśli, jak sobie teraz zwróciłem. No przyjaciół we przeciągu nam lata temu, tak jak pewnie większość widzów, potem jeszcze miałem taki moment, chyba ujrzałem całych, a to było.
Ale to chory był już na coś pewnie.
Bardzo możliwe, że jakoś alboszedł jakiś taki ciąg wie ciąg frencowy, a teraz sobie tak wracałem do pojedynczych odcinków. To jest to jednak imponujące, jak jak w rzemieślniczo jest to dobrze robione momentami i jak chcę myślę o współczesnej komedii noczalny jest dużo lepsze, jeśli chodzi rzemiosło. On bym powiedział, że jest często dużo gonie, myślę, że jest gorsze, jeśli chodzi o taką intensywność dowcipu, ta tą umiejętność puentowania. To też wymyślanie tutaj impatenttu na odcinek z jakimś motywem pojedynczym, gdy to wszystko spina, czasem to jest śmieszniejsze, czasem nieco mniej, ale powtarzalność, jakby ja nie umiem nie doceniać tego, że przez tyle sezonów na doli tyle odcinków, trzymając pewien poziom. I tu widać nasz wiadomo, że to jest system amerykański i rajtem strumu, gdzie tam na te dowcipy pracował 15 osób na koniec David krainszy podpisał, ale, ale mimo wszystko jakby intensywność tego serialu jest dość imponująca, nawet po latach.
No to pomówmy o walorach aktorskich, dopiero wątek tutaj ciekawość to znaczy, że właśnie, jakby można powiedzieć, że ta obsada jest absolutnie służebny charakter względem. Oczywiście tego żemiosła, jak to jest napisane, to też nie są osoby, które mają to jakoś Super wspaniale zagrać, to był zresztą dla całej tej ekipy po prostu genialnej był to PiK w karierze, to znaczy nic potem temu niedorównało. Unknown speaker 4 Nie bez po, ale nie wojsk to jestodu.
Jasne może popatrzeć dla drzwi raićstol. Ach.
Każdy ma tutaj swojego ulubieńca, ale ja myślę, że oni byli wybierani nie wiem, tego tak sobie strzelam, ale, ale dla mnie oni są wszyscy takim uosobieniem figury. Biorę to w cudzysłów dziewczyny z sąsiedztwa ci chłopcy i do dziewczyny i to, ale to też jest z bardzo świadome i to, że oni tacy są i że właściwie są podobni do każdego, czyli do nikogo to jest to też jest no dobrze. No możemy dyskutować, ale, ale to też jest oczywiście z superświadome i to też jest jeden z tych elementów, które budują ten gatunek, po prostu i to, że oni nie sprawdzają się, mimo że chyba wszyscy próbowali. Unknown speaker 5 W różnych innych.
Przede wszystkim pełno metrażowych rzeczach i że tam się nie sprawdzają, no to to wynika z tego, że oni nie tylko zostali obsadzeni nie tylko no powiedzmy mają pewne problemy ze zdolnościami, ale przede wszystkim oni zostali tak obsadzeni. I tak mocno się znowu wryli w wyobraźnię i taką naszą nasze myślenie o amerykańskim sitcmie, że też już prawdopodobnie odcięcie się od tego jest po prostu niemożliwe i tyle.
Tak, jakby to działa w 2 strony nie, że ta broni są z mojej strony dostali piks swojej kariery, możliwe, że na wyrost, że nie do końca zasługując nasz taką.
Słowa, a już nigdy z tego nie wyjdą.
Tak, a nigdy z tego nie wyjdą, ale też to co mnie zawsze fascynowało w przeciołach i jako pewnym kasie takim właśnie popkulturowym to jako on na zdolność kierowania gwiazd, ale też pewnych kanonów, czego właśnie nasza raczaar jest tutaj żywym dowodem do niefaaranistan, która potem seria nie tylko była ukochaną, dziewczyną sąsiedztwo całej Ameryki, a też wygrywała rankngi na najpiękniejszą kobietę świata.
No powstała obok br tak i dają jego uroda spływała na nią.
To jakoś tłumaczy częściowo. Unknown speaker 6 Radki jako najpikniejsza dziewczyną świata zabrakło.
Ale to rzeczywiście zjawiskowe, no, że nagle przez kilka lat tam siad utrzymywał, że życzę, czyli nasza właśnie dnifa, ani stan jest totalną pięknością, którą i jako żywo nie było nigdy w tym holy ud. Ale bo.
To jest to to jest to, o czym, o czym powiedział Kuba wcześniej, że w tym momencie takiego właśnie uspokojenia właśnie by takie dziewczyny, które były dziewczynami z sąsiedztwa, to był kanon urody. Nie.
Nie wiem, myślę, że.
Jest jak potem przychodzi kary, która jest nagle niesamowicie ubrana dziwacz na prześmieszna też nie piękna, ale i ona się staje kanonem u czy.
O tyle o tyle jest o tyle możesz mieć rację, że jeżeli sobie popatrzymy tak troszkę szerzej, co się np. dzieje wtedy w tzw. modzie. No to to jest dominacja z Indii kraufald, która jako żywo nie jest jakimś ewenementem, to nie jest twarz, o, której by się nie dało zapomnieć. To nie jest jakaś zwierzęcy typu rody to jest taka właśnie, tak jak mówisz genek z do, tyle że jest prryszczem czy tam z przep przepisieprzykiem przepraszam bardzo dokrzykiem na twarzy.
I tyle szacunek moich nastoletnich uczuć wobecźnik.
I koniec, ale tak naprawdę to jest bardzo grzeczny taki dość no nie chcę być, że przeciętna taka klasa średnia wyższa.
A to z tym przykładem się ponad normę u pompowano ten popularność i tą domniemaną urod jakbywielbiono ponad to, co rzeczywiście mogliśmy ogląda nie, ale to.
Jest, bo ja używam tego tego określenia, dziewczyna sąsiedztwa jako pewien typ. I postaci i urody i w ogóle ja bym nawet powiedziała bohatera i to, że właśnie tego typu. Unknown speaker 5 Aktorki.
Modelki itd. powiedzmy kobiece postaci. Unknown speaker 5 Były.
Wtedy popularnej i preferowane to też nie był przypadek i później w momencie, kiedy następuje ten zwrot nad dwutysięcznych, naprawdę wszystko się zmienia, uczyniło się też kobiety myślenia o.
Kobietach synonimem sukcesu. Wtedy jednak była właśnie ta amerykańska klasa średnia i dla niej był pisany ten Sergiel i jej doświadczenia miał przywoływać czy jej wyobrażenie o świecie miał jakoś tam przywoływać nie i wszyscy właśnie są tacy nikt tam nie jest niepokojący.
Ale z kolei ta obsada też by się zróżnicował, bo to jest właśnie ciekawe, jak się przyglądamy ich karierom, no żenifereni, jestem zrobiła zdecydowanie największą. I tutaj nie podejmuje się zgaddować, dlaczego poza tym, że chyba ta sława najpiękniejszej odniosła potem przez data, ale już, ale np. nie wiem, jak się myśli o Maciej le blanku to on przemysł stworzył jakąś postać. Ja naprawdę jak myślał o przyjaciołach, to do mnie ten głupawy jo i jest jakąś postacią to ja rozidentyfikuje.
Topoci dalej. Ja myślę, że to wynika z tego, że on jako jedyny zabawił się swoim stereotypem wyniesionym z franców zaryzykował to i zrobił przecież serial odcinki.
Nie wiem czołaeja.
Ołę ja, a potem odcinki, czyli serl, w którym dwukrotnie użył seriale, w którym dwukrotnie użył tej postaci jej ograniczeń i powiedział jestem tym idiotą.
Ale to w ogóle jest ciekawe, bo on jakodny rzeczywiście był tu tak bardzo wprost i bez udawania, że jest inaczej, natomiast wszyscy inni przez cały czas odcinanie kupony od bycia jednym z jakiegoś przyjaciół, co mnie w ogóle bardzo bawiło, bo w każdym z serialu, w którym któraś z tych gwiazd przyjaciół występowała. Znaczy był taki seria kugartau, miasto kocic skucz tak to była bardzo popularna komedia z 15 lat temu w Stanach i to był seria, w którym kurcznik ox zwróciła ona gra główną rolę była totalnie zboteksowana, w ogóle jej twarz już była nieruchoma absolutnie, ale właśnie grała na tej miała być tą Moniką 15 lat, później nie, którym wszyscy pamiętają i kochają. I pamiętam, że tam ilość marketingowego szumu, który zawsze wzbudzano, że już w finale pojawi się gnifer Aniston i wystąpi też tam Mau pery i będzie wielkie runion nie i w każdym z tego typu solii, gdzie oni się pojawiali, próbowano robić odcinki właśnie, że junion, że oni się spotkają. I to będzie wielkie wydarzenie po prostu albo ulega Serie, w którym działaliza kudrą łebterapii, gdzie też grano za chwilę bardzo okropne, ale też wykorzystujące, że za chwilę się pojawi właśnie dżnistan, będziemy mieli wielkie wydarzenie medialne.
Ale właśnie tam dokładnie pokazywał to ten serial, o którym wspomniałeś, jak na czym polegał? Wyczyn w wypadku le Blanka, a czego kurą nie potrafiła kudro chciała się zawsze jako zwyciężczyni tematu ustawić, a on jako jedyny pojechał po linii jestem lamusem. Bogatym z przypadku i głupim i to jest dużo ciekawsze w dzisiejszej rzeczywistości.
No i też prawda jest taka, że te postaci, które otworzył zawsze były najzaowaowniniejsze dla mnie, że chcę pomyśl to właśnie o nim w epizod to nie rok, gdzie gra samego siebie te serię lub scenażysta, którzy z Wielkiej Brytanii przyjeżdżają do Ameryki zrobić CZ swoją nową wersję serialu i główną rolę w tym ser wymagać matle Blank, który właśnie ma absutną. Świadomość tego, że wypłynął na przyjaciołach nic więcej nigdy nie umiał i teraz też będzie grał tego złego.
Ta faktycznie nazywa matle.
Blang tak jak, który krzykga samego siebie jest to się samego siebie jako idiotę, jest już czymś bardzo zabawnym tej całej zwielokrotnieniu tego obrazu.
Tak to jest taki jeden z moich ulubionych dowcipów, chciałem sobie kupuje winnię w którymś momencie i przynosi wino z tej winnicy, a się nazywa lebląg. Unknown speaker 7 Deleblog, czy to tam. Unknown speaker 6 Jest dużo takich idiotyzów zrzowych, ale rzeczywiście.
On po sobie pozwolił sobie pojechać po prostu czy użył tego w pewnym sensie jest z tego archeetytypu coś ulepił, a cała reszta nie tam.
Ku tak mapery bardzo próbował, ale.
Matypery chyba najbardziej z nich wszystkich.
Tak nawet sporo pograł w komediach filmowych choliłudzkich, ale nieudanie to nie było jakieś wielkie sukcesy, natomiast najbardziej mnie wzrusza ułupienie rolą dywida szchumera, gdy tym biednym rosem był przez lata i właściwie bym potrzebował dopiero amerykan krainstory, żeby go ktoś wyciągnął z tej roli i obsadził go roli żydowskiego adwokata, który nie jest w ogóle dorosły. Już nie zakochany w rajczel i może jakąś decyzję podjąć w życiu. Nie.
Tak on się tutaj największym przegranym tego serialu, dlatego że on coś umie jako aktor to nie jest jakoś faantalny dno.
I on też był naprawdę dobry. Jak się patrzy na to, jaką gra tą swoją postać, jaką rysuje tego nieudacznika wiecznego i nieszczęśnika. Pan jest naprawdę dowcipny. Ja nie wiem może ja mój poziom poczty humoru moja poprzeczka wisi nisko, ale, ale mnie on rzeczywiście bawił i bawi do dzisiaj, jak chcę teraz zwracałem do odcinków, niektórych dział był główną postacią. To naprawdę działało.
Tak to jest właśnie takie niezwykłe, że postać, która była śmiesznie napisana we francach, a okazała się jakąś po prostu kijm od szczotki, czyli cała Liza konru prawda, która nawet chyba nagroda mi dostała ze franców. Tam nie było w deszczu nagród, ale ona chyba dostała i chyba ani stąd właśnie te 2. Panie. Unknown speaker 8 I potem nic nie potem nic z tego drewna nie wystrugasz. Nie.
Wyciśniesz. I to jest takie zaskakujące, są tesy, ich późniejsze, a ewidentnie one 2 miały największa aspiracje.
Tak widać, jakby no postać języku rołu, czyli ta właśnie lekko szalone ekscentryczna filii to była to była postać, która miała szansę być takim hitem i dacie przepusstkę dogrania czegoś więcej no bo Monika jest nudną postacią o takączku. Do końca, no nie ma nawet potencjałem się odbić, ale granie właśnie szalonej blondyny Polski pisowskiej, to jednak, ale mnie.
Się wydaje, że nie, że on za to jest, że te postaci są tak skonstruowane, że tam nie ma przestrzeni na zbudowań, ona by musiała zbudować siebie na nowo albo pójść krokiem ma tole Blanka, czyli jakby karykaturować karykaturalną postać. To wcale nie jest takie nie jest takie oczywista, natomiast ja jestem bardzo ciekawa, że oni mieli świadomość na samym początku, że aż tak właściwie zamykają się w szufladce.
I no, skąd przecież to to nie było aż tak ambitna produkcja do niej było komponowany jako hit wszech czasów telewizyjnych nie i tam.
Raczej nikt nie Chyla.
Też jestem ciekawe, czy żałowali tego, że ostatecznie się?
No wiem, że pani pierwsze pieniądze, jakie zarabiali? To było tam zdaje się jakieś, że mnie skłamał jakieś tam znaczy dobre jak na owe czasy, ale bardzo przeciętne, a ostatnie odcinki, czyli ten rok 2004 to był 1 000 000 za odcinek dla każdego.
No to nie żałują.
Nie żałuję.
Nie żałuję, na pewno czy wtedy we.
Wcześniej uczciwa dzisiaj czteryska.
Zgarnąć. No to jest coś nie, to znaczy myślę, że myślę, że oni po prostu, żeby jej 2 życia na tym i tyle. Natomiast pewnie jest to bolesne. Tak sądzę, jeśli czują się prawdziwymi aktorami dowo, że nie no to jest takie już kastrujące.
Ja z drugiej strony jak pływasz w basenie w otoczeniu palm i patrzęsz się na swoją wielką posiadaą tak łatwiej naprawdę.
Tak z tego można zdecydowanie mają warszawki znieczulające, tego ich stać, a rzeczywiście, ale to, co mnie naprawdę ucieszyło, to ten powrót divia szhumera, że on urajaana morfiiego właśnie w Amerykę krainstory powrócił i mam poczucie, że to nie był chyba jednorazowy, ale Janusz.
Nie nie wiem, czy coś jeszcze później się wydarzyło. Wiesz to już było kilka lat.
Temu też prawda rzeczywiście.
Tak, ale to była taka rola, która robiła wrażenie, to był w ogóle praw świetny serial, bo to był ta sprawa o, że jestingsona ją tam rzeczywiście choćby jako. Unknown speaker 6 Gardalsia by to było wszystko duże, to było.
Także ewotów reisielet miał ewidentnie ambicje odczarowania paru tzw. mord holyodzki, m.in. tra wolte przecież tak tak tego trawałtek, który już był tak kompletnie opatrzony i jest graany o kartą już z każdej możliwej strony wyświettano. Nagle go pokazano w sposób, jakim go nigdy nie pokazywał i ten Szumer, myślę też był takim ambitnym pomysłem twórców, że nie my niestety taki wyciągniemy gości tych wszyscy widzieli, ale nikt ich nigdy nie odważył się pokazać w ten sposób. Nie, więc myślę rektorzy tego typu jak gwiazdy przyjaciół bardzo potrzebują takich wymyślenia na nowo nie i niewielu ma to szczęście i taki potencjał też.
Ale to jest myślę w ogóle taki najmniej czy coś, czy coś pobije popularność franców i czy znajdzie się taki pomysł na coś właśnie siitcomowatego alas sitcowatego. Co będzie właśnie myślę, że nie co będzie można eksplootować przez aż 10 lat i nie będzie nudziło, to znaczy będzie dawało cały czas dostarczało tego samego produktu. Tak jak to powinno robić media oparte o ramówkę, a dzisiaj już mało co jest oparte w ramówkę?
Nie, to myślę, że bardzo łatwo jest, oczywiście odpowiedzieć, że nie to się już nie wydarzy nigdy, bo jednak pamiętajmy, że przyjaciele być produktem NBC, czyli największej stacji ogólnodostępnej w Stanach docierającej do każdego i nie było takiej konkurencji, wtedy jeszcze nawetfigzysywał płyty dyvid i pocztą. Unknown speaker 6 I to jest to, co może powiedzieć Liza kudrą. Unknown speaker 9 Obawa. Unknown speaker 6 Ja zarabiałam miliony, kiedy był. Unknown speaker 7 Wysyłaliścietą.
No, tak, a taka naprawdę no oni wyszedł wypożyczalnią nie płyt, a konkurencja była, jaka była, ale przecież to był czasy co przełomu liczby i o nie, które dopiero zaczynało już tam kolonizować ten swój kawałek. Tak ambitnego telewizyjnego.
Które nie bez przyczyny zaproponowało kompletnie nowe myślenie o serialu kompletnie nową estkę właśnie wszystko i prawdopodobnie też musieli się od czegoś odbić. I te i odbijali się od tych gatunków, które się wydawały w tamtym momencie bardzo odkrywcza, oni zobaczyli, że to jest przestrzeń na budowanie czegoś tego nowoczesna.
Tak. Myślę, że to był też taki czas, kiedy do głosu dużo mocniej zaczęły dochodzić wszelkie izmy, prawda feminizm po strukturalizm postkolonializm. Takie różne nuty wynikające też z polityki tożsamość. Akurat to nie jest przecież nowy koncept. Prawda, więc to jest wszystko tak zaczęło też pod skrzydłami Demokratów i Clintona tak zaczęła jakoś być bardziej widoczny i głośniejsza. Tak się zaczął ten świat komplikować, ale jeszcze jeszcze właśnie można było się łudzić, że to się wszystko poukłada. Miło i sympatycznie, a potem dopiero gruchnęło, ale myślę, że właśnie, że ib widziało w tej różnorodności w tych takich w tym rozpadzie tego monolitu widziało jakąś szansę, że dostrzegło też, że tu można te nowe tematy pchać.
A ja myślę, że dzisiaj przy takiej różnorodności ilości tej konkurencji na rynku medialnym i też przy zmianie modelu konsumpcji, że jednak wchodzi pokolenieiktoka, gdzie piętnastuminutowy seria, ale to już jest długie, a 20 odcinków w sezonie to jest w ogóle nieobrażalna. Ilość tam 12 nawet, że jakby dzisiaj wchodzimy już czasy, kiedy nie będzie już serialiesięcio sezonowych po 20 odcinków w sezonie, że to już chyba nigdy nie wydarzy.
Ale już jakby trzeba by było wymyślć na nowo jakąś taką formułę, która byłaby wygodna i zarazem pokoleniowo, nośna, a to jest bardzo trudne, to znaczy myślę, że jeszcze wszyscy zbiednieli są bardziej poirytowani i nie chcą pewnych rzeczy słuchać, czy nie ma już takich takiej bezpiecznej tego bezpiecznego środka takiego te pas ma przenoszenia, do którego wszystkich można zaprosić powiedzieć. No wiecie tak tak żyjemy, przecież nie jesteśmy nie od razu się ktoś powie. Unknown speaker 8 Ale tak nie żyje ja pracuje tam.
Od rana do nocy i mam kupę długów. No czym ktoś to będzie rozwalał?
To tak, no dzisiejsza telewizja w ogóle jest takim wielkim zbiorowiskiem niż to, co kiedyś było niższą dzisiaj mam poczucie, że cały rynek stał się takim kilkuset niż takim wielkim workiem złożonym znisznie. Każdy gdzieś tam wykraje kawałek tortu dla siebie bardzo precyzyjnie już wie, do kogo chce docierać, kto ma to zjeść ten kawałek, ale już takich wielkich graczy i wielkich tytułów nie ma raczej nie będzie.
Też trzeba by dzisiaj np. napisać, to także nim. No właśnie 1 będzie czarny, drugi będzie tam nie wiem miała zjatyckiego, że nie trzeci latynoskie. Ktoś musi. Unknown speaker 6 Być gejem, ktoś musi być lezwikał, ktoś musi być biedny.
Uważamat, ja nie.
0 Troszeczkę ich podkręcić i można.
Nie nie, ale chodzi.
Sobiemae.
Ale oczywiście rozumiem, bo.
Ilość zadań jakieś takie zadaniowanie socjal.
Tak jest będzie od razu to się zdać, że przesztywni zacznie się robić takiemuszone i papierowe boą zęby, prawda i dowci musi być bezpieczne. Jezu, żeby tutaj nie obrazić tego, a tam tak kurne nie dość tak napisać. Nie.
Więc możemy sobie narzekać na franców, ale jacybeli tacybyli, ale przynajmniej.
Już się nie powtórzą.
Bo już się nie powtórzą i to chyba mamy gwarantowane. To tak tak mi się wydaje, ale to jest też ciekawe, dlatego, że to nie jest taki serial, który też pokazuje, jakby myślę różnicę właśnie historyczną różnicę tych czasów, że ten serial mimo swojej nieprawdopodobnej oglądalności on nie miał takiej sławy, bo łódzkiej w sensie nagród, żeby się tam sen stały jakimś takim szeroki.
Mi tylko to jest wiecie, to jest taki no i.
Malutka.
Ja uważam, że to był seriol, który był kochany, a w tej chwili nie kochamy seriali aż tak, bo z jednak bardzo się różniał antagonizują.
Ale wiesz, jakby był kochaany, to by się go chciało nagradzać. On był taki raczej.
Krytycy nie chcieli krytycy go nie kochali ma tego widzowie.
Ja takie, że właśnie takie klapu klapu tak leć lećcie sobie tak. To.
Ja lepiej mu większy nie wtedy jeszcze, bo dzisiaj rzeczywiście jest tak, że znaczy i pytanie co się do czego na gieło czy publiczność się nagle wyrobiła. Nie sądzę, czy to raczej gremia krytyków i wręczaczy nagród, nie, a może tak biorą bardzo robi, ale też jedno i drugie ja myślę, że bardziej ci, którzy wręczają nagrody, biorą pod uwagę czy seria, ale w ogóle się przebił i zdobył publiczność, czy nie, że wtedy rzeczywiście można było mieć wielki hit, którego nie nagradzano, a dzisiaj nie jestem pewien czy?
Popularność nie.
Mataloria manddaoriaan jest takim przykładem, który dostaje nagrody i nominacje do najlepszego odcinka, mimo że jestsiany koszmarnie, tylko, dlatego że kosztował 500 000 000 jest odny i nikt się nie odważy mu nie dać nominacji.
Frndessantis by się odważył?
Nie dać nicsto jeszcze go pokochamy, ale nie tak się zastanawiam nad tym, czy no właśnie znaczy nad tym rzeczywiście nad tym napięciem między popularne, ale nie cenione, a dzisiejsze no właśnie, jakie nie, że to tak jakoś dziwnie się porobiło.
To, ale tutaj mi się wydaje, że jednak jest dużo większy monolit, tutaj, że te głosy są dużo bliżej głos ludu i głos krytyków, nawet jak czy przywowałeś nieszczęsnym tedzie lasss, ale seekty kochają ludzie, który ma swoje wady ewidentny, ale mimo to zdobywa jakieś nieproporcjonalnie dużą ilość nagród.
Ale ja myślę, że to jest, że to jest też takie trochę tak, że inaczej się oglądało filmy w telewizji inaczej się dzisiaj ogląda i ten gust krytyków i widzów, gdzie się spotyka, też trochę, dlatego że czekamy na hip to są hity kolejne sezony, tam w latach dziewięćdziesiątych nie tak się oglądało takie serial. To były serial z tej telewizji właśnie towarzyszącej, które z tobą była i te nagrody nie przekładały. Się.
Na seriale tego typu no, bo to były takie seriale właśnie domowe, to byli przyjaciele oni się nie bez przyczyny nazywają przyjaciela przyjaciółmi, to byli przyjaciele, bo byli paczką przyjaciół, ale też w jakimś sensie zachowywali się jak przyjaciele widzów. No tak tak była budowana tamta telewizja i to jest też model, który, który dzisiaj jest, no nie nie do odrobienia, bo też jak wymieniali się na początku seriale, takie sitcomy, które są gdzieś tam w sercach. Pomyślałam o Alfie, który też jest serylem, który chyba nigdy nie dostał żadnej nagrody, ani żadnej nominacja, nie znam osoby, która by z naszego pokolenia nie znała Alfa. I to też myślę ma jakieś tam przełożenie, to, a teraz chcemy seriali, które będą bliższe filmowi spektakularne fantastycznie napisane coraz więcej osób rozumie, co ogląda nie chcę towarzyszyć tylko chce mieć fabularną wycieczkę z postacią no itd. itd. więc po prostu tutaj nawet nie myślę o oblinczu, czyli o tym takim kompulsywnym oglądaniu tylko o tym, że inaczej też rozumiemy, bo inaczej mamy inne oczekiwania skierowane w stronę serialu.
Tak jednocześnie ciekawe jest to, że się zmienia też klasowość serialu. No i myślę mówiłaś o tym, Alfie przypomni mu się jeden z hiittów, tamtej epoki, który wrócił niedawno bez sukcesu, zresztą skancelowano go już nie wpasował się w dzisiejszą młode i w sposób inaczej rozłam, że jakby rzeczywiście, że też ta telewizja byłem dostępna dużo i o tym są opracowania na ten temat. One był całkiem ciekawe, że ten Hartland, że Ameryka środka oglądała właśnie sobie, ale, którym nabijała mnóstwo oglądalności, a jednocześnie nie były to najbardziej prestiżowe produkcje i najbardziej wpływowi widzowie później ta era go w pewnym sensie stworzyła nowego widzenia, który było go mniej, ale był uważniejszy, był bardziej ceniony. I bogatszy, bo bogatszy, więc dla reklamodawców dużo bardziej interesujący nie i to myślę, że to jest bardzo ciekawe, jakby taki punkt, gdzie może chętnie bym w ogóle poczytał o tym, jak gdyby istniały jakieś sensowne opracowania socjologii serialu, ale niestety jest ich bardzo mało.
Może ktoś napisze zaprasza.
Jako Janiszewski. Unknown speaker 5 Anna.
Malicka bardzo sta. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PO SEZONIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA