REKLAMA

"Chciałbym, żeby deklaracja Rady Europy stała się przedmiotem zainteresowania polskich mediów"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-19 07:20
Prowadzący:
Czas trwania:
11:59 min.
Udostępnij:

"Jednym z celów szczytu było przybliżenie Rady Europy do Unii Europejskiej" mówił prof. Adam Bodnar, dziekan wydziału prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefm.
Witam i ponownie Jacek Żakowski, siódma 25 w tej chwili to jest piątkowy poranek w tokfm jest już z nami Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich i dziekan wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dzień dobry, Uniwersytetu swp SWPS przepraszam, ale też w Warszawie trochę się zawiesiłem, bo już miałem w głowie pytanie i zastanawiałem się, ale jednak tak wkurzony, jak rzadko Adam Adam Bodnar. Co się stało w rejkiwiku, że pan się tak obudził w raj rękawiku.
Odbył się szczyt rady Europy 46 przywódców państw uzgodniło bardzo ważną deklarację, która będzie kształtowała przyszłość tej jednej z najważniejszej organizacji, zajmującej się prawami człowieka praworządnością i demokracją w reej jawiku był Olaf, szolz emmanułem makron Andrzej Duda Ursula wonderleyen, premier Ukrainy zełleński, bym przemawiał z telebimu i wielu wielu innych, a moja irytacja, jeżeli mogę tak to ująć związana z tym, że przeszedł szczyt praktycznie niezauważony przez polskie media.
Tak og 1 tak ja się mówi właściwie codziennie prawda aurek jawiku.
Oczywiście nie twierdzę, że nie było audycji, bo była i audycja w radionowy świat w tokeem, o ile wiem były były wzmianki na ten na ten temat, ale nie wiem, dzienniki główne telewizję.
Ale tam coś się stało takiegoż to powinno trafić na pierwsze strony.
Oczywiście, że tak, to znaczy przede wszystkim ten szczyt odbył się sam, Fakt, że się odbył, bo się tak i to, że poprzedni się odbył w Warszawie. No to już samo w sobie jest wydarzeniem, prawda po drugie to jest pierwszy szczyt bez Rosji. W związku, z czym pytanie jest jak ta organizacja będzie działała, kiedy Rosji już nie ma i.
W jaki sposób zmienia, bo została usunięta sprawa człowieka, standardy wojna w Ukrainie? To.
Powinien przede wszystkim po wszczęcie wojny to, że Rosja łamała standardy. To oczywiście było grzechem rady Europy przez wiele lat, że to była akceptowane, natomiast w marcu zeszłego roku Rosja została z rady Europy wyrzucona, no ale to ma znaczenie z punktu widzenia, jak budować teraz relacje ze społeczeństwem obywatelskim, tym wygnanym z Rosji, także ze społeczeństwem obywatelskim wygnanym czy uciekającym z Białorusi. Jak odnieść się do mechanizmów odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełniane w Ukrainie w czasie tego szczytu powołano także taką nową intucję, czyli taki oficjalny rejestr szkód, które zostały popełnione przez armię rosyjską w kontekście wojny. I ten rejestr będzie służył po prostu dochodzeniu później odszkodowań reperacji w stosunku do Rosji. Natomiast dla mnie jako osoby, która się zajmuje od lat europejskim trybunałem praw człowieka. Bardzo ważne było takie wyrażenie jednoznacznego niezachwianego poparcia dla działalności Europejskiego trybunału.
Praw człowieka nie wykonują jego wyrazu. No właśnie i to nie jest dziwne liczba Polska.
Polska nie wykonuję. Natomiast, tym bardziej cieszy mnie to i mówię to zupełnie poważnie także, prezydent Andrzej Duda podpisał się pod deklaracją, której.
Wyrazimy pan, że prezydent podpisa się pod deklaracją, która jest sprzeczna z polityką prowadzoną przez jego obóz polityczny.
Cieszy mnie, ponieważ będę mógł się w kolejnych wypowiedziach działaniach na to powoływać i będę mógł przypominać rządowi, polskiemu będę mógł przypominać prezydentowi, że taki jest jego zobowiązanie, które podjął w imieniu państwa polskiego. Oczywiście, jak się prześledzi komunikaty ze strony prezydenta, a także jego wystąpienie, to on się na tych kwestiach niespecjalnie koncentrował, będąc w Rejkiawiku. Natomiast to jest trochę tak, że jeżeli pojawiają się tego typu deklaracje, to później społeczeństwo obywatelskie działacze mogą omówić. Sprawdzam, dlaczego mówi się.
A co innego po Helsinkach, prawda, kiedy opozycja w krajach bloków wschodniego bardzo korzystała właśnie na tym, że w helisinkach takie zobowiązanie zostało złożone przez rządzących komunistów, którzy potem się wili jak piskorze, ale może jeszcze rząd już nie ma tego problemu. To hipokryzja nie jest przestają musiała być czymś wstydliwym.
To, że hipokryzja przestała być czymś wstydliwym, nie znaczy, że nie możemy domagać się respektowania norm międzynarodowych przypominać o nich tworzyć struktury społeczne i działać na rzecz przestrzegania tych norm, gdyby tak nie było to wiele z tych problemów, które w Polsce występują, byłyby znacznie bardziej pogłębione, a jednak to, że mamy cały czas zaczepienie w orzecznictwie Europejskiego trybunału praw człowieka w działaniach rady Europy, przynajmniej daje nadzieję na to, że się powstrzymuje pewne zmiany i że to nie idzie wszystko tak łatwo także. Ja po prostu uważam, że w tej sytuacji, kiedy mamy tak głębokie zagrożenie dla praworządności i dla praw człowieka i standardów demokracji musimy huchać dbać i szanować te wszystkie instrumenty, które jeszcze mamy akurat instrumenty międzynarodowe. Mamy, czego dowodzą liczne skargi, liczne wyroki rozpoznawane przez trybunał praw człowieka, czy opinie różnych organów, które.
No tak, ale czy jest jakiś pomysł? Czy w tym rakiewików wyklu się jakiś pomysł, żeby no urealnić np. wyroki trybunału praw człowieka dać im jakąś sankcję wykonalności taką faktyczną tak, a nie tylko teoretyczną, która powoduje, że dziś, że taki kraj jak Polska nie płaci np. zasądzonych wyroków i już. No i co mu zrobić, a płaszczem.
Najważniejsze jest to, że jednym z celów tego szczytu było przybliżenie rady Europy do Unii Europejskiej, no bo Unia Europejska jest tym jest organizacją oczywiście o innym charakterze ma sankcje, ale Unia Europejska też stworzyła mechanizmy warunkowości, prawda, czyli to, co teraz obserwujemy w kontekście krajowego planu odbudowy czy w kontekście chociażby tych uchwał lokalnych samorządów w sprawie ideologii LGBT. To jest właśnie klasyczna warunkowość. Tak nie robicie coś zgodnie zgodnie z wartościami, to będziemy wam osinali pieniędzy pieniądze i teraz tak, jeżeli mamy, jeżeli Unia Europejska także deklaruje wsparcie dla rady Europy, jeżeli Unia Europejska okazuje szacunek Europejskiemu trybunałowi praw człowieka. To jest szansa, że właśnie nie wykonywanie wyroków będzie przechodziło do mechanizmu warunkowości.
Ale myśli pan, że jest taka szansa, że Unia Europejska będzie nadawała karną sankcjęzjom zupełnie innej organizacji przecież.
Ale i tak już się teraz powołuje, to znaczy przecież nie mielibyśmy tych wszystkich wyroków trybunału sprawiedliwości Unii Europejskiej działań komisji.
Europejskiej komisja wenecka.
Gdyby nie komisja wenecka i gdyby nie także orzecznictwo.
Przez radę Europy, pani rady Europy.
Także tutaj w pewnym sensie można powiedzieć rada Europy, tak zakładam będzie pełniła rolę takiego merytorycznego wsparcia ramienia dla Unii Europejskiej, a Unia Europejska pewnie będzie miała silnjsze mechanizmy, które będą miały wpływ na państwa członkowskie, które już są wewnątrz Unii, ale także na te państwa, które aspirują do członkostwa z Unii Europejskiej. Ukraina Gruzja Mołdawia państwa Bałkan zachodnich, bo one wszystkie chciałyby do tej Unii.
Przystąpić, ale teraz przeszliśmy to wyrok przeciwko Polsce, niewysokie są to odszkodowania, które zasądza zasąca Europejski trybunał praw człowieka. Nie wiem 5000 EUR np. prawda i Polska nie płaci i czy jest taka możliwość, że komisja Europejska powie to wobec tego wstrzymujemy tam coś?
To znaczy tak przede wszystkim moim zdaniem na dłuższą metę trudno jest nie płacić w Polsce nie płaci zadośćuczynień za.
Rok meta.
No nie, ale to prędzej czy później to to można z tego zrobić tzwwany tytuł wykonawczy i pójść po prostu do komornika i w ten sposób egzekwować. Także to jest do zrobienia w Polsce gorzej uważam w Polsce jest z wykonaniem tzw środków ogólnych, czyli z naprawieniem systemu prawa. No i chociażby to wszystko co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości, tak, jeżeli trybunał podkreśla cały czas, że mamy taki fundamentalny błąd w systemie powoływania sędziów, no to bez zmian ustawowej to się tak, a tego się nie naprawi i tego komornik nie załatwi. Natomiast ja nie rozpatrywałbym tego tylko i wyłącznie w kategoriach jakiś pojedynczych właśnie spraw, tylko właśnie większych procesów zbliżania się organizacji do siebie. To jest trochę tak jak z tym mechanizmem warunkowości 56 lat temu ten mechanizm tego, że Unia może obcinać jakiś fundusze był uznawany za s większy to znaczy pamiętam, naukowców, pamięta.
Dają jak wspólny dług.
Pamiętam panią profesor justynęłany, prof. Macieja tobrowskiego, którzy na konferencji w Warszawie 2017 roku przedstawiali to jako pewną perspektywę rozwoju. Jesteśmy 6 lat, później to jest oczywiste, tak chodzi o to, że ta współpraca, która moim zdaniem będzie właśnie efektem tego szczytu, może doprowadzić do wzmocnienia tych mechanizmów, ponieważ rada Europy straciła ten ciężar w postaci Rosji, który był ciężarem nie tylko ze względu na obecność Rosji, ale ze względu na to, że Rosja rozmywała siłę wewnątrz organizacji, pozbawiała ją spójności pozbawiała rzeczywistego twardego podejścia do określonych.
Kwestii można było powiedzieć, a Rosja.
Właśnie i także tutaj także szczyt rady Europy pod tym względem jest bardzo ważny. Ważne jest także dla takich państw, które gdzieś zaczynają, mieć zaczęły mieć wątpliwości w stosunku do systemu konwencji, bo ważne wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii, który właśnie powiedział, że absolutnie są czują się związani Europejską konwencją, a tam już były poważne tezy, żeby może właśnie po brexicie zrobić ten kolejne kroki wystąpić też z systemu strasburskiego. Też pojawiły się różne nowe tematy w czasie tego szczytu, jak podejść do kwestii ochrony środowiska do nowych technologii i też.
Pojawiłam wszystko przegapialiśmy je, dlatego pan jest znalazł się.
To znaczy, ja bym może może powiem w ten sposób. Ja apeluje, żeby redakcję przeczytały szczyt, przeczytały końcową deklarację szczytu w rak jawiku zobaczyły czy w jakikolwiek sposób ta deklaracja ma znaczenie dla ich funkcjonowania dla ich życia dla wolności słowa dla wolności mediów dla standardów demokratycznych dla praworządności i być może zastanowiły się, że nie zawsze warto się zajmować tylko i wyłącznie tematami typu typu cud w Parczewie na drzewie. Prawda tylko warto też zauważyć jakieś rzeczy poważniejjsze 800, plus jest Super poważnym tematem. Także tutaj absolutnie nie będę krytykował.
Cuda, panie profesorze, też są bardzo poważne nie oznacza.
Bardzo, ale myślę.
Żeuda cuda ogłaszają.
Uda ogłaszają pierwszy raz. Ja bym chciał, żeby się stał cud i żeby tego typu deklaracja z rejkawiku stała się przedmiotem zainteresowania głębokiego poważnego polskich mediów.
Bardzo dziękuję. Proszę adamm badnar, bo z nami teraz informacja za chwilę Krzysztof gaw.
Ranek Radia to kefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA