REKLAMA

"Mieszkanie będzie prawem, z którego każdy obywatel będzie mógł skorzystać"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-19 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
14:28 min.
Udostępnij:

Lewica nie będzie sprzedawać mieszkań za więcej niż koszty budowy. O polityce mieszkaniowej opowiadał Krzysztof Gawkowski - poseł i wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefm witam ponownie jacja jarzkowski to jest piątkowy poranek sokfel 44 minuty po siódme w tej chwili i małe już połączenie z panem posłem Krzysztofem kowkowskim, wiceprzewodniczącym nowej lewicyiceprzewodniczącym, koalicyjnego klubu parlamentarnego lewicy. Dzień dobry, Panie Pośle.
Dzień dobry, panie redatorze, witam.
Państwa, pozwoliłem sobie pana niepokoić o świcie, ponieważ bardzo mi się spodobał pomysł lewicy na program mieszkaniowy, który ma prowadzić publiczna agencja mieszkaniowa, który ma w 20.03. roku, już dać jej 20 000 000 000 zł, a docelowo 1% PKB na tanie mieszkania na wynajem wg formuły państwo płaci, samorządy budują. Czy państwo macie jakąś szansę na realizację takiego programu?
Szansa jest olbrzymia wystarczy wygrać wybory.
Więc, ale nic nie wskazuje na to, żeby Zjednoczone lewica miała wygrać wybory w sensie takim, żeby rządzić samodzielnie, więc pytam, czy z jakimiś partnerami koalicyjnymi próbowaliście o tym rozmawiać?
Ja myślę właśnie w formule koalicyjnej, że wygramy te wybory, bo jestem przekonany, że opozycja dzisiaj idzie w kierunku zwycięstwa, może nie jest to łatwe i czasami są grudy, ale to, że na jesieni wygra opozycja i Platforma z lewicą z kosiniakiem i z hołą będzie rządziła naprawdę nam przekonanie. To jest pierwszy krok drugi krok, to oczywiście, że rozmawiamy z partnerami, złożyliśmy projekt ustawy zakładający jak rok do roku ma wyglądać ten państwowy program wspierania budownictwa. Jak ma wyglądać też proces, później dysponowania tym mieszkaniami, bo nie chodzi tylko o to, żeby je wybudować, ale później, żeby to wszystko się zwracało i mieszkanie na wynajem, bo to taki jest program, gdzie.
300 000 w ciągu następnej kadencji, czyli praktycznie biorąc 100 000 rocznie. No bo pierwszy rok będzie na uchwalenie ustawy, prawda i uruchomienie w ogóle całego procesu. No to jest horendalnie, dużo to jest gierkowski poziom, którego chyba żadnemu rządowi pogierku nie udało się osiągnąć.
I myślę, że rządowi ciężko byłoby to osiągnąć, gdybyśmy mówili tylko o tym, że to rząd ma robić. My uważamy, że powinny robić to samorządy, ale z pieniędzy krajowych, to znaczy powinny samorządy, tak jak w przypadku Włocławka, gdzie lewicowy prezydent Krzysztof Kukucki wybudował mieszkania, oddał te mieszkania do używania i te mieszkania mają tani w najem, to znaczy 15 zł za metr kwadratowy. I to się wszystko udało sprawdziło, więc jeżeli samorządy będą to realizowały, będą jednocześnie wiedziały, że nikt ich nie oszuka, że pieniądze za programem pójdą, że nie skończy się także, one budują, a później rząd zapomni, że te pieniądze trzeba oddać zwrócić po prostu kooperować współpracować. To jestem przekonany, że to się może udać, jeżeli rząd by chciał sam to robić i tak jak pan Morawiecki zapowiadał kilka lat temu, że wybuduje 100 000 mieszkań sam jako rządowy projekt. No to się nie uda, bo w Polsce trzeba współpracy i po to, został zbudowany samorząd.
No tak, ale czy pańscy potencjalni partnerzy koalicyjni mówią tak Donald, tuż mówi tak Super pomysł macie zrobimy to razem.
Rozmowa z platformą Obywatelską z Donaldem Tuskiem, a propos mieszka niż była. I ja bardzo się cieszę, że w Platformy Obywatelskiej też przychodzi refleksja o tym, że trzeba coś zrobić z programem mieszkaniowym. My mamy różne pomysły, ale 1 drugiego nie wyklucza. Donald Tusk mówi o tym, żeby na polityce kredytowej to oprzeć, to znaczy zmniejszyć kredyt na mieszkanie do 0%, ale my wskazujemy, że to może spowodować i będą droższe mieszkania, że utrudni się dostęp, bo będą nadzieję.
Że marsza banków wzrośnie i marsza deweloperów. Tak jak.
Tak, że banki na tym zarobią, więc proponujemy spróbujmy iść drogą, która z 1 strony da szansę wszystkim na mieszkanie i będą one do wynajmu, jeżeli chcecie swój program też go realizujecie, ale nie wykluczajmy ludzi z posiadania mieszkania, bo dzisiaj, żeby wziąć mieszkanie na kredyt, to trzeba przypomina mieć też wkład własny. To, skąd ktoś ma wziąć na wkład własny 100 200 czasami 300 000 w dużych miastach w Polsce jest to jeszcze większy wkład własny. No i uczciwie powiedziawszy, kogo dzisiaj stać na mieszkanie, jeżeli nie dysponuje środkami, które nie wiem dostał w spadku rodzice zabezpieczyli, mówię o młodych osobach, no nie stać ludzi. Widzimy, co się dzieje na rynku mieszkania, po prostu przestały się sprzedawać, bo ludzie pieniędzy nie heł na raty kredytów, bo za pana Glapińskiego i pana Morawieckiego rata kredytu w ostatnich 2 latach wzrosła o 100% to znaczy płaciłeś 1500 płacić 3 właściwie liczba płaci 4000 zł w takim chorym układzie.
Tak, tak jak się mówi o źródłach o źródłach presji inflacyjnej na płacę, no to eksplozja kosztów kredytu jest 1 na pewno z najsilniejszych, bo to przecież dotyczy tej grupy tej grupy społecznej, która jest bardzo mocno obecna na rynku. Prawda młodych rodzin, więc tak.
Tylko, że też warto wskazywać to też już nie, chcąc rano naszych słuchaczy, tylko obciążać tym pisem, ale, że to jednak pan głapiński, szef Narodowego Banku Polskiego zachęcał 1,5 do ku temu, bierzcie raty kredyty nie pójdą górę, jak słyszy szefa Narodowego Banku Polskiego, który tak opowiada, to by nie duża część.
Wierzy, ale nie pan się zna glapiiński, bo myślę, że już wszyscy słuchacze tokfem wiedzą, że to jest osoba totalnie beznadziejna i niekompetentna i opadjąca różne głupstwa. Natomiast porozmawiały i jeszcze o tym jak wy się w tej koalicji dogadacie, bo jak pan mówi, jak pan mówi publiczna agencja mieszkaniowa i ministerstwo mieszkalnictwa, a tuż mówi kredyt 0% to na jedno i drugie bardzo trudno będzie znaleźć w tej rzeczywistości popisie, zwłaszcza pieniądze. Na coś trzeba będzie się zdecydować. No i jak te decyzje będą przebiegały?
U nas w priorytetach jest program mieszkaniowy, bo uważamy, że dzisiaj, jeżeli czegoś Polakom brakuje, mówię w takich gwarancjach państwa, żeby np. więcej się Polaków rodziło, żeby zakładać rodziny, żeby w ogóle żyć normalnie. To jest właśnie mieszkanie mieszkanie musi być prawem, bo nie powinno być towarem i to jest też hasło, które Donald tu w jakiś sposób wprowadził po lewicy.
A może by tak może by tak poszukać kompromisu z liberałami i powiedzieć mieszkanie towar, który jest prawem?
Kompromis liberałami jest możliwy w tej sprawie znaczy. Ja jestem przekonany, że Platforma Obywatelska, ale i partnerzy z PSL i skołowymi wiedzą doskonale, jakie są priorytety lewicy. My rozmawiamy już kilka minut o tym, że to jest mieszkanie i to jest mieszkanie nie w podstawie tego, że państwo i komuś rozdaje, bo często oskarża się lewica, że chce lewica co się rozdawać. Nie lewica chce zaproponować dostępny program, w którym mieszkanie można wynająć, to znaczy masz 50 metrowe mieszkanie za 750 zł. Normalnie to są nieosiągalne warunki na rynku, no to jak zrobimy prostą tabelkę, taką nawet, który dzisiaj słuchacze nie widzą, a zobaczyliby masz 2,5 1000 zł za kredyt hipoteczny, którym już zapłacić i 750 zł za wynajem. Myślę, że dla wielu ludzi nie trzeba nic więcej tam dodawać. To jest prosty wybór, łatwiej jest zbudować mieszkanie na wynajem, którego ci nikt nie zabierze, jak będziesz płacił za to mieszkanie niż kredyt, który później no trudno czasami spłacić, bo ludzie po prostu mają różne sytuacje ży życiaowy przez całe życie. No.
Poza tym to są dużo większe kwoty. Jak pan sam płaci, ale przynajmniej trzykrotnie, ale nie da się tego połączyć, bo bardzo duża część Polaków ma jednak silny instynkt własności prywatnej, prawda, żeby mieć to mieszkanie, czyli czy w tej waszej wizji jest taka ścieżka dojścia od wynajmu do własności, żeby np. zamiast 750 płacić 1000. Prawda w dalszym ciągu dużo mniej niż kredyt, ale mieć perspektywę za 40 lat, że to się przewłaszczy?
No właśnie chciałem o tym powiedzieć, najważniejsze jest Polaków nie przeszkadzać mieszkanie, jeżeli chcą. My tak jak Platforma mówi, czy inni partnerzy nie chcemy nikomu przeszkadzać, żeby wziął sobie mieszkanie na kredyt, czy kupił zagotówkę, jaką ma, proszę bardzo, niech ci państwo też pomoże przygotuje programy, które.
Tak to mają fundusze inwestycyjne, a ludzie.
Raczej mają, ale jeżeli nie mają, to my uważamy, że nie powinniśmy tego mieszkania oddawać albo skracać ścieżki do własności. No właśnie chodzi o to w tym programie, żeby to mieszkanie było stałe na całe życie, ale że, jeżeli skończy się okres, w którym np. chcesz się wyprowadzić, przeprowadzić to to jest mieszkanie przechodnie, a nie np. po 20 latach je przyjmujesz za złotówkę za jakąś bonifikatę, bo to jest nieuczciwe państwo wybudowało, a ty masz mieszkanie za złotówkę, później sprzedajesz za 1 000 000 i masz 1 000 000.
Tak, a te słynne dzieci wnuki i prawnuki, które po babciach dostają mieszkania, ale nie, ale będzie się podzieją. Ja babcia łóże.
No my mówimy możesz kontynuować wynajem, ale nie masz.
Własności, czyli prawo wynajmu byłoby dziedziczne.
Nie jest nie będziesz miał nie będziesz zrobił interesu na państwie, to znaczy nie chodzi o to, żeby zbudowany dostał mieszkanie, żebyś płacił mało za wynajem, a na koniec wziął np. za 10% bonifikaty. To jest właśnie system patologiczny. To o takim systemie pism mówił i dlatego Morawieckiego i Kaczyńskiego program zbankrutował, bo jak dajesz mieszkanie i mówisz o wynajmie później skracać ścieżkę do najmu. No to ludzie kombinują, a z drugiej strony ty nie dbasz o to mieszkanie mówię o zasobie gminy, chodzi o to, żeby zasób był stały, żeby dbał o mieszkanie, żebyś płacił ten wynajem i żeby nie wprowadzać taki struktury, że można na tym zrobić dobry interes, bo zaraz nie znajdzie wielu cwaniaków, którzy kupi mieszkanie monifikatą, posp sprzedają, będzie jakiś rynek patologu.
Tak, no to już się w Polsce wydarzyło, przynajmniej 2 ×, bo w ciągu ostatnich 30 lat, prawda takie takie procesy. No dobrze, ale jak pan mówi 1% jak państwo mówicie, 1% PKB na ten program mieszkań mieszkań na wynajem. To jest ogromne obciążenie dla całego państwa i dla budżetu, zwłaszcza no i jak pan sobie wyobraża zgromadzenie tych środków? Czy im kosztem.
Nie da się zgromadzić tych pieniędzy bez mocnego wsparcia Unii Europejskiej. My mówiliśmy o tym, jak był uchwalamy krajowy plan odbudowy przy tych pieniądzach z funduszu odbudowy. My mówimy to dzisiaj ponownie Unia Europejska i pieniądze, które będą nowej perspektywy, muszą w tym parcypować, bo będzie bardzo bardzo trudno bez tego. Po drugie, jeżeli mówimy o pieniądzach, które na to powinny być.
Ja rozumiem, że to już jest w kpo, bo to był ten wasz słynny warunek poparcia poparcia kpo w Sejmie. Prawda.
No był tylko pieniądzki Fundusz odbudowy, nie ma, więc tak jak to powiedzieć, generalnie można coś zapisać, a później się przejechać na tym, bo się okazuje, że PiS tak pugma trwa prawo, że pieniędzy nie ma na to. No ale jakby były pieniądze, a wie wierzę, że jako opozycja wygra to szybko będą to, jak będą te pieniądze, no to i perspektywa się otworzy. Po drugie, my uważam, że trzeba to włączyć finansowanie z banku gospodarstwa krajowego i BGK i instytucje państwowe wspomagać tym, żeby widziały jak ta perspektywa ma wyglądać.
No tych unijnych pieniędzy nie starcze. Jak rozumiem.
Nie nie starczy nie, no to trzeba też mówić uczciwie, ale też wiadomo, skąd mają być pieniądze. No państwo musi aportem wprowadzać ziemię państwo w całej Polsce ma dużo ziemi tą ziemię trzeba wprowadzać i do samorządu i przekazywać po to, żeby budować, bo jeżeli będzie trzeba jeszcze kupować ziemię, będzie trudniej, więc my pokazujemy kilka ścieżek dojścia realnych do tego programu, mówiąc pani Morawiecki. Tu jest ustawa, bo ją złożyliśmy. Zróbcie to, co należy, a my będziemy wspomagali. Wy nie chcecie to opozycja w przyszłości będzie miała program, który będzie można może nie od tygodnia może nie za miesiąc, ale w szybkim czasie po konsultacjach społecznych wprowadzić.
No dobrze, o Platformie rozmawialiśmy, a co PSL i Hołownia na wasze na ten pomysł.
A PSL z Hołownią już na początku jak ogłosiliśmy ten program powiedzieli, że propozycje lewicy są bardzo ciekawe. I warto się nim przyglądać, bo nie będą powodowały wzrostu cen na rynku mieszkaniowym, nie będą pompowały, budowały daływały szansy, że tylko deweloperzy zarabiał, chociaż ja podkreślam nie mam nic przeciwko deweloperom nie zarabiają, ale nikt nie będzie to 100% to znaczy niech każdy w poseł przyzwoicie zarabia, bo nie chodzi o to, żeby nie zarabiać, tylko chodzi o to, żeby ludziom nie dokładać na kark olbrzymich cen zamieszkania. No bo w niektórych miejscach w Polsce no te ceny są tak horndalne, że jak musi zapłacić 20 000 za metr mieszka i chciałbyś kupić 50 metrowe mieszkanie to musi mieć 1 000 000 zł. Szanowni Państwo 1 000 000 zł.
Fajnie by było mieć 1 000 000 zł chcą.
No ja myślę, że są tacy, co mają 1 000 000 zł, ale są ludzie w mniejszości, a chodzi o to, żeby tym, którzy mają pensji 3 4000 zł, zrobić jakąś perspektywę, że nie będzie musiał całe życie myśleć o tym, że nikt nie będzie miał swojego m. Mówię o mieszkaniu, którego nikt nie wyrzuci, tylko będzie się takuał.
Ja to doskonale rozumiem, to mi się bardzo podała jedyne, co mnie niepokoi, to czy to jest realne w kontekście rysującego się koalicyjnego rządu?
Czy ja uważam, że jest bardzo realne, jeżeli dzisiaj mamy mówić o tym, co może zrobić się przyszły rząd, który da nadzieję też Polakom na zwycięstwo w wyborach. To właśnie mocno twarda propozycja i deklaracja. Jak będziemy razem rządzić, to mieszkanie będzie na pewno prawem, z którego każdy Obywatel będzie wykorzystać.
I to ministerstwo mieszkalnictwa będzie dla lewicy?
Tego nie podpowiem tego nie opowiem, mogę powiedzieć, że na pewno byśmy się o to starali.
Bardzo dziękuję. Krzysztof Gawkowski, poseł wiceprzewodniczący nowej lewicy i przewodniczący koalicyjnego klubu parlamentarnego lewicy, był naszym gościem ogromne dziękuję pani, a teraz, a teraz informacje skorzystam tylko z tych paru sekund, które nam zostały, żeby przypomnieć, że już proszę państwa 33 tygodnie minęły od czasu, kiedy złożyliśmy wniosek o rekoncesję dla tokfem, zostało 19 piątków do 3 listopada, kiedy będziemy musieli wyłączyć nadajniki, jeżeli krajowa rada nie rozpatrzy naszego naszego wniosku, teraz informacje, a za chwilę koment.
Poranek Radia tokefem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA