REKLAMA

Dobre i złe rozdawnictwo - Konstanty Gebert, Roman Imielski, Agnieszka Wiśniewska

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-19 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
36:16 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokeesem witam panią Jacek Żakowski to jest piątkowy poranek w profesor teraz 7,5 minuty po ósmej zaczynamy spotkanie komentatorów Agnieszka wiściska, krytyka polityczna romanimillski miasta wyborczej i Konstanty Gaber Kolegium cvites, współpracownik kultury liberalnej czekają na.
Dzień dobry.
Czekam nas woli.
Kolegium tymi niedługo. To.
Może sobie załatwić, chociaż bylibyśmy nie potrzebne, ale zaapeluję może do kierownictwa kultury liberalnej, żeby jakoś rozwiązało ten problem, to skróci wizytówkę i będzie bardzo lepiej pracowało.
Czym być na tym delegat, co też trochę skró te.
Domowe? Tak, ale nie tutaj po prostu układ ja tak nie czeka.
Pracownika pracownik po prostu na to pracę. Tak.
No tak, ale to troszeczkę zmienia relacje prawda.
I tak jestlaki mamy tyle poważnych spraw kostek dogadania, może byśmy zaczęli od tej, bo ruszyła kampania na poważnie w sensie merytoryczne pojawi zaś wybuchły oferty bardzo różne i są bardzo szczodne. Oferty są takie naturalne jak 800 plus zamiast 500, plus prawda akurat wyrównanie inflacyjne to jest dość oczywiste i chciałem was zapytać, czy po pierwsze, czy wy podobnie jak Polacy nie wierzycie w te w te deklaracje polityków 58% uważa, że obietnice PiS u już to są niewiarygodne. Tak, ale niedawno mieliśmy sondaż pokazujący, że około 60% nie wierzy w obietnice Kaczyńskiego i Tuska, prawda tam różnica była nieznaczna. Czy wy wierzycie, to są na poważnie obietnice, że to znowu jest robienie nam wody wody z mózgu. Agnieszka.
800, plus na pewno jest na poważnie, bo to jest to jest powtórzenie projektu 500, plus, który był sukcesem jednym z niewielu sukcesów, jednym z niewielu rzeczy, którą prawo i sprawiedliwości udało się dowieść, bo też.
Dowieść, ale też przekonać do tego swoich przeciwników polityczne, tak to jest największy sukces.
I też no i wszyscy uznali, że to jest program, którego, który jest niedoruszenia, na pewno musimy to zadeklarować. Pamiętamy, że wszystkie te inne programy mieszkania naprawy sądownictwa itd. no te dzisiaj sprawy w sądzie ciągną się jeszcze dłużej niż się ciągnęło. Jak sądownictwo wygląda to wiemy mieszkań?
Jest właściciel tak samo.
Powieść mieszkań, jak nie było tak nie ma, więc 100 500 plus jest na pewno sukcesem Prawa i Sprawiedliwości. I dlatego teraz Prawo i Sprawiedliwość wyciąga 800 plus i dlatego to jest taki rzeczywiście mam wrażenie projekt, o którym będzie się dużo mówić jeszcze w tej kampanii, to nie jest przypadek, że natychmiast Donald Tusk zareagował i powiedział, że nie róbmy od stycznia. Wprowadzajmy od razu to jest projekt bardzo sprytnie. Tak tutaj próbuje zaszachować, próbuje pokazać też, że próbuje wytrącić taki argument prawo i sprawiedliwości i rządzący, który wracał i wraca to znaczy, że kiedy mówiliśmy o 500, plus to tam platformą wiąże się nie da, że państwo zbankrutuje pieniędzy nie ma i że oni by wam tego na pewno nie dali, a my żeśmy dali no to teraz ta reakcja Tuska sprawia, że to rzeczywiście ten argument.
Jeszcze bardziej nie, bo no, więc.
Właśnie jest to jest trochę niepokojąci prezydenci, przerywam argument, ponieważ Platforma równocześnie usiłuje powiedzieć, że PiS tutaj prowadzi rozdawnictwo pieniędzy publicznych, które państwa nie stać. I równocześnie powiedzieć, a my będziemy rozdawali jeszcze bardziej tak żerze, tak szybciej bardziej moc was przebijemy, to znaczy nie bardzo rozumiem, jak mogą te 2 argumenty.
Współciałaby. LO biologicznie wyjaśnić, a no to jest dobre rozdawnictwo i złe rozdawnictwo.
Trzeba przede wszystkim pozbyć te słowa rozdawnictwo.
Że warto nakarmić do głodnego i to jest dobrze, a przeżar tego nakarmić. Jest niedobrze, bo może wybuchnąć. Prawda jak na słynnym slapstku Roman tutaj.
Są trochę małe AD Vocem do tego, czy Platforma chce jeszcze bardziej rozdawać niż PiS, no np. w przypadku 500 plus wszyscy sobie zdajemy sprawę, że jeśli jest taki zasięgi, wszyscy uznajemy również opozycja, że on będzie funkcjonował. Jeśli opozycja wygra wybory, to on wymaga jednak no tak podwyższenia ze względu na to, że on już nie ma siły. Mogę się.
Wiceprs, to znaczy, że będzie więcej ta siła nabywcza, prawda tak i on nie mówili, że jest natura rok. Proszę po prostu.
A zagrywka z tym, żeby przyspieszyć, bo tak naprawdę zagrywką sprawdzaj, bo wszyscy wiedzieli, że PiS tego nie zrobi spisam się zagonił w ten.
Kosztów, dlaczego tego nie zrobicie?
Nie zrobi tego, dlatego że nie ma pieniędzy w sen finansów państwowych jest zapewne dużo gorszy niż my możemy dzisiaj to odpowiedzialni stwierdzić i tak naprawdę będziemy mogli sprawdzić stan finansów publicznych. Jeśli PiS straci władzę, pamiętajmy, że gigantyczne pieniądze, a chodzi o kilkaset miliardów złotych jest wyprowadzonych poza budżet poza wszelką kontrolą tak dalej.
Tak naprawdę efektywnie, bo nominalnie to będzie 20 kilka miliardów, ale jak się policzy dodatkowe, tak jak się policzy mnożniki, to by to w sumie to jest kilkanaście miliardów.
Oczywiście tylko, że to też jest, o ile ja nie jestem z ekonomistą te wyliczenia rzeczywiście mówią, że to nie będzie aż takich wielki koszt, bo część wraca później przecież do budżetu. Generalnie pamiętajmy, że 500 plus wg tych wszystkich danych, które, które mamy on generalnie działa konsumpcję, wewnętrzną generalnie, ale przecież PiS ma duże inne wydatki, również, które podjął.
W tym roku rzeczywiście, bo ja wrażenie także PiS mówi nie, bo jak tuż mówi tak to pan.
Mówi nie, ale przecież cała.
Rozmywka polegała na tym, że jeśli Donald Tusk powie, że, że trzeba wyrzucić jakiegoś ministra, to wiadomo, że go nie wycą nie, dlatego że trzeba się go poz dlatego co chcieli wyrzucić, to wtedy daje mu tą kartę wygląda rzecz nie z zmieniło propozycja.
Podtrzymuje, jeżeli.
To samo jest trochę z to samo ja.
To się o te pyta mój moją wątpliwość, bo jak ja słuchałem, jak ja opowiadajcie o tych wynikach badań, że tam 58% nie bierze polityką przecież procent nie mierzy Kaczyńskiemu i Tuskowi. To się z, skąd się bierze pozostałe 40%, ale została w tym 5% z tego by wynikało, że coś tam pewnie nie ma.
Zdania.
Konstanty.
A jeżeli tak no to oni wierzą np. że żyją w kraju, w którym nie wiem 1 000 000 elektrycznych izer startuje z centralnego w i komunikacji autostradach bardzo tak, przepływając przez Mierzeję Wiślaną i utrzymują on w komunikację promową ze Skandynawią. Znaczy.
Wiele lat temu czytałem bardzo czeka takie badania, które porównywały obietnice wyborcze w jakiś tam krajach zachodnich przed wyborami ich spełnienie powy wyborach chyba tam średnia była jakieś 25 do 30% wentzać. Chyba nikt nie ma złudzeń, że to jest pewna też rozgrywka polityczna, każda kampania po drugie, układ polityczny.
Oparcyjnych. Jeszcze jest jeszcze trudniej niż w 1.
Właśnie o tym mówię no właśnie, no boli szybszy koalicja, która może powstać np. opozycyjna będzie to koalicją dosyć nazwabym ta egzotyczną. Często.
Ten fantastyczny program mieszkaniowy, który jest dla oliberałów nie dołyknięcia.
Nie wiadomo, bo jeszcze zobaczymy.
Liberała klasycznego jest fanie fajna dla oliberałsz.
Jakim jest na Liber?
Dzisiaj właściwie nie ma.
Więc.
Konfederacją nie będą rządzić i to są.
Więc toujesz, bo nie sądzę nie jest to prawdopodobne moim zdaniem nie mogę się tutaj.
Założać albo Konfederacją albo rządzić. Te 2 słowa nie pasują za siebie w 1.
Więc jeśli chodzi o to, co mówisz czy wierzą w ten pewnie toczy się, że w duża część odpowiedzialnych wyborców w niewierze, bo też spełni ich nie jest możliwe. No tych w zależności co do tego, jaka jest późn układanka polityczna, jakie jest później z kim rządzimy? Jak wygląda koalicja jest tak dużo, że no one często się się wykluczają. Tak naprawdę, ale jest kilka poważnych rzeczy, które na stoli, które moim zdaniem są już nie do uniknięcia.
Ale jakie to są?
Ujawni niezwłocznie po informacjach w tokf? Unknown speaker 4 Poranek Radia tokefm.
Witam ponownie Jacek Żakowski to jest piątkowy poranek w tokfm. Wracamy do rozmowy komentatorów Agnieszka Wiśniewska, konstantyk Gebert i Roman niemiecki, który, któremu już oddałbym głos, gdyby.
Nie pewien rysunek.
Że Henryk Sawka przysłał nam fantastyczny, rysunek odnoszący się trochę i do sprostowania, które państwo czytali i do procedur rekoncesyjnych i do wielu innych rzeczy siedzi w wielkim fotelu. Mało osobnik przypominający Jarosława Kaczyńskiego przed nim stoi większy osobnik przypominający przewodniczącego KR ITV.
Ale to jest zupełnie przypadkowy. Tam.
Jest mniejsza osoba, mówi zamknąć te media, które nie chcą się zamknąć. Ja się teraz zamknę głos ma Romek i miejski, a ten rysunek mam nadzieję za chwilę pokaże się na stronę.
I zanim jeszcze rumek imrski wszystko jest głos genialnym rysunkiem największego współczesnego polskiego pisarza Andrzeja Mleczki już sprzed lat? Jak siedzi w nam jest nad rozłożoną gazetą i mówi no ale ja chciałbym, żeby ktoś mi wytłumaczył, czy to wszystko naprawdę? Czy tak dla ja i czasem naprawdęł niestety stron wracamy do tego, co ważne i nie uniknęły.
Nie unikknąłnęły 800, plus na pewno przecieżnik tego nie bardzo na pewno jesteśmy no jeśli propozycja wygra liberalizacja prawa aborcyjnego 100% to już tutaj nie ma tego odwrotu, jeśli będzie to większość, więc.
W opozycji znajdzie się większość dla liberalizacji prawa ipozycyjnego. To nie.
Znajdzie się Zobacz to w ogóle jak wygląda dzisiaj i składania czy będzie?
Można myśli mówiąc liberalizacja w sensie powwrót do tego kompromisu.
No i teraz.
Myślę, że trudno nas w ogóle tam to tamten kompromis kompromisem tak to już upominajmy, to myślę, że, że przerwań do dwunastego tygodnia będzie będzie będzie.
Ja to poprze i cały te prawo i skrzydło myślę.
Że się wstrzyma od obradowało przykład i tego myślę, że będzie jakoś tutajbierane. Czy pytanie, jak będzie wyglądać prawie skrzydło?
No dobrze, trzeba dalsze, żeby tak było.
No i oczywiście sprawa mieszkalnictwa tutaj każda właśnie partia ma jakiś pomysł, lepszy gorsz możemy o tym dyskutować, ale nikt już nie nie ukrywa, że ten, że to trzeba w końcu.
Załatwi.
Zamiast częściowo to załatwia.
Platforma potwierdzi, że rynek to załatwia Platformy.
Nie twierdzi, bo możemy uzasadnić ten.
Bo kredytowy chcą zepsuć tak dając zerwy stopy tego to jest.
Ten projekt możemy różnie oceniać, ale jest to jakiś pomysł na wyjście z tego ja uważam, że poza wieloma innymi zaniedbaniami jednak to jest jedno z największych zaniedbań ostatnich 30 lat, znaczy rynek mieszkalnictwa, szczególnie w sytuacji, w której no młodzi ludzie chcieliby rozpocząć jakieś własne życie. No i przy dzisiejszych stawkach w Warszawie są holendalne, ale też w innych dużych miastachż, nie tylko są pod to jest po prostu bardzo trudne. No powiedzmy tak delikatnie i myślę, że akurat sprawa mieszkalnictwa będzie jedno z ważniejszych rzeczy, które czeka nowy rząd PiS sobie z tym nie poradził. I myślę, że tak na poważnie nawet nie chciał sobie radzić na poważnie nie jest to ich szczególnie lektorat, ale.
Akuratać 1 000 000 mieszka nie to jest można bystążek przeciąć. Prawda.
Nawet tych, które już zostało dany pół roku temu niektórych inwestycji jak.
Na rzeczki by się tępiły? Tak.
Tak, to z pewnością 1 000 000 mieszkań przed każdym ta milionowa i zera np. to jest takie myślę, że fantastyczna wizja.
1 000 000 mieszkań pełnych Izery.
Tak, ale ja, dlaczego mówię, że np. PiS nie chciał tego na poważnie rozwiązać, dlatego że nie jest to ich elektora akurat PiS jest partią, która jest, którą i myślę, że idealnie jednak charakterją słowa Jana Krzysztof Ardanowskiego. No jednak ważnej postaci wpisu były minister rolnictwa, który w postaci przyznał, no jak wyglądają te, co Jarosław Kaczyński myśli o rolnika, jeżeli rolnicy są pazer, jak się dorzuci pieniędzy, to zagłosują na nas. I myślę, że tak i traktnie generalni wszystkich grupy wyborcze.
Bo zdaniem jest tak, że z mieszkaniami i to zaniedbanie mieszkaniowe jest problem, dlatego że młody jest mało znaczy w zasadzie partie polityczne nie są za bardzo zainteresowane też tym, żeby kierować swój program polityczny do ludzi młodych, bo, bo po prostu młodych.
Jest graficznie, też u młodzi ludzie mieszkają, oni mieszkają ze swoimi starymi.
Oni są problemem bardzo no właśnie wszystkim.
Moje dzieci mieszkały ze mną, a bardzo je kocham naprawdę bardzo to jednak z wnukami z drugimi połowami. To chyba już.
Ten detku już z drugiej połowy nie, ale wnuki jak najbardziej. Unknown speaker 5 Nie nie no to pan dla koszty.
Nie no jasno, że oczywiście, że to rozwiązywał, ale to jest też tak, że, że to była taka sprawa, rzeczywiście totalnie zaniedbana. To będzie bardzo ciekawe, tak naprawdę ta dyskusja też twoja rozmowa dzisiaj z Krzysztofem gawkowskim. Ta dyskusja o tym okej, to jak rozwiążemy problem mieszkalnictwa, czy zakładamy, że opozycja wygrywa wybory, każda partia na opozycji ma jakiś swój projekt mieszkaniowe, one są różne i też te fundamenty są różne znaczy jedni mówią mieszkanie właśnie własna własność inni mówią na wynajem. Jedni są to opierać na kredycie dni na tym, żeby jednak państwo współpracy z samorządem budowało, więc ta dyskusja mieszkaniowa i to, czy to się uda, to będzie Super ciekawe też takie ważne sprawdzam, znaczy rzeczywiście czy się uda dowieść? Jakiś.
Projekt demokratyczny kapitalizm w 20.01. bieg wieku zostanie coś zrobić efektywny, tak, bo popisie widzimy, że my jest za bardzo ambitny. Prawda jak paniłasuka to chciała przedsiębiorcze państwo i kompletnie niewydolny, prawda za co się weźmie, to nie mogę chyba o tej porze powiedzieć tego słowa, ale nie powiecie, o co chodzi, natomiast być może teraz, jak przyjdzie opozycja, to jest jakiś ci szanse się okaże, że tak państwo też coś może, jeżeli tam są ludzie, którzy mają aż 1 prawą rękę.
No to byłoby znakomicie, ale taka słucham tych waszych projektów ustaw i myślę, że niezbędne jest pilne przyjęcie ustawy o tym, w jakich okolicznościach informuje się społeczeństwo, że na kraj spadają rosyjskie rakiety, a w jakich nie?
Najwyraźniej w tej kwestii jest pewna różnica zdań.
Prawda poszedł dalej, bo mi się wydaje, że jednak skrote rakiety już tutaj przelatują, to trzeba jakoś to uregulować jednocześnie jak światła, żeby one miały np. prawda, albo, żeby miały obwodnicę, że nie lecimy. Np. nad nie wiem, dolnym Mokotowem Boże nie.
Realizacja umowy międzypastwowe między, a federacją, prawda, żeby tak jak już będą strzelali tymi rakietami np. robi się umówi, że one będą wyłącznie spadały w lasach pod bydgoszczu. I tam się wprowadzić zakaz jazdy konno i wszyscy będą zadowoleni.
Ja może teraz wprost, bo uważam, że w dzisiejszych czasach znaczy m.in. przy z rozwój mediów społecznościowych umarła ironia, więc my, żeby teraz tutaj czeka.
Też uważam, że nie jest na poważnie tak ale.
Ale sprawa jest rzeczywiście, ja np. jestem pszoku, no mówimy o tutaj kostek podjął bardzo ważną sprawę, że po tym, już co wiemy, my jako przeciętne Obywatel naszego państwa nie wie podstawowych rzecz czynnik z rządu i nie wyszedł. I nie powiedział coś było naprawdę tak mieliśmy takie informacje, to było, jeżeli nie wie, nie rząd myślę, że prawie.
Temu nie powiedział.
Myślę, że on dosyć dobrze wie, natomiast zobaczcie, do czego co jest tak naprawdę stało i jedyne, a publiczna właściwie wypowiedź ze strony rządu taka zezwoniem konferencji z podaniem faktur, jakiś to była to była wystąpienie szokujące dla mnie wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który na tej konferencji oskarżył najpoważ najważniejszych polskich dowódców. O to, że są nieko Rosji idiotami, nie, że są tumi, oszustami idiotami działającymi być może w sposób spiskowy przeciwko własnemu rządowi i własnemu państwu de facto, na której to konferencji zawsze byłem pod wrażeniem inteligencji osób rządzących obecnie pan minister wyłożył krok po kroku, jaki mamy procedury, to po co znaczy, znaczy taki wywiad rosyjski? To myślę, że nie musi tu mieć żadnych agentów.
Częściowo nie dogonił jednak drugiego Mariusza z jego pięknymi podkami.
Ja to możemy żartować procedura są sprawy, ale tu chodzi naprawdę kluczowe sprawy bezpieczeństwa państwa, ale mieć zaufania do bardzo ważnej instytucji.
Jaka jest najwięższa tajemnica wojskowa.
Nie.
Naćgen jest idiotą. Prawda to nie odnoszę tego do generała.
Tylko, że akurat tutaj w przypadku, żebyśmy miasto powiedzieli, był to dotyczy to 2 dowódców genera Tadeusza PE Piotrowskiego.
To ja nie mówię o generalowym, wiem o gminnym. Tak.
Ja wiem, ja wiem, wiem tak no, więc to ustalmy, żeby tak, dlatego że.
I znów żart, ale przepraszam 20.01. wiek.
Naprawdę Polska żadę nie żarttuj tak tak żartujesz, a później pójdzie przyjdzie pan właśnie i się skończą żarty deweloper.
Ale mam wrażenie, że w sprawie rakiety jednak w pewnym się dowiedzieliśmy się, co się wydarzyło, znaczy wydarzyło się to, że przyleciał obiekt było go widać przez chwilkę tam się pojawiał pojawiał 1 dzień. Drugi.
Dzień mieliśmy podobnoną informacje od Ukraińców, a później no tak również i na.
Później, ale no, ale na naszych pogoda była zła, wczoraj bardzo dużo przez 2 dni osłuchliśmy o pogodzie w sprawie rakiety. No, więc obiekt zniknął nie było bardzo wiadomo, gdzie on jest no i dopiero przypadkiem się znalazł i to jest mnie w jakimś sensie przekonuje. To wyjaśnienie, czy wydaje mi się, że ono jest prawdziwe, że to jest, że tak właśnie wyglądała ta.
Sytuacjaska, że paliwa.
Minister widzieliście się jaa nie widział nie widział, że to jest, że to była rakieta i go nie poinformowała. Nie naprawdę to jest ogrom, to nie jest już teraz to jest nasza tragedia. Jakaż znaczy to pokazuje skalę funkcjonowania państwa w sytuacji, kiedy mamy ogromną wielkoskalową wojnę za naszą granicą i w sytuacji.
Protestuje nasze systemy antyrakiet. Pamiętajmy, że.
Pan najgorsze jest to, że to jesteśmy my to sami siebie żeśmy testowali i sami sobie.
Jest najgorsze, bo.
Udowodniliśmy, że to nie funkcjonuje nie funkcjonuje jak wcześniej.
Dziękuję, ale może to nie jest takie złe, bo jednak nie zauważyliśmy rakiety, która nie miała głowice atomowej alezemu. Wiemy, że mogliśmy powinniśmy zauważać rakiety i może jak przyleci np. rakieta, a tak to już będzie prawdziwym wilkiem. Prawda, a nie tylko opowieści.
To zauważymy po był prze.
Nowocześnione procedury.
To szybciej ją znajdziemy. Ja będzie to mówić, żeby.
Rakieta, a cecha 55 ha 55, która może mieć?
Raczy może być.
Może najrsze rzeczy, gdyby rzeczywiście miała tą głowic, o której mówisz, to wtedy byśmy ją zauważyli od razu to ci.
Ale nie wszyscy by się dowiedzieli, że już zauważyli to prawda może?
To przeżył więc, więc no uważam to za niebywały skandal i w normalnym funkcjonującym państwie to poleciałby przede wszystkim minister.
Obronyświe, dlaczego nie poleciał?
I dlaczego Konstanty gebet będzie nam informacja, ale też pojedziemy do Turcji?
O. Unknown speaker 4 Poranek Radia tokefm.
Witam ponownie srzkowski to jest piątkowy poranek ptafer 42 minuty po ósmej i mam przed sobą ostatnie kilkanaście minut rozmowy komentatorów Agnieszka Wiśniewska romanmilski i Konstanty Gebert nie to nie miałbyś bebik. Nie.
K miejsca miejsca Konstanty. Gebert.
Rozmawialiśmy o ministrze błęszczaku i te sygnały, które dochodzą z PiS, u, dlaczego on jeszcze nie poleciał, są dla mnie czymś najbardziej niepokojącym w całej tej aferze, bo tłumaczy się nam nie poleciał, bo jest wojna i idą wybory. I spróbujmy na tyle, ile jest to możliwe zanalować, to logicznie to oznacza, że wziąwszy pod uwagę, że jest wojna nie należy zdymisjonować ministra.
Który.
Nie wiedział o tym, że przyleciała ta rakieta tak, czyli że będziemy bardziej zagrożeni, jeżeli ten minister nadal będzie podejmować jakieś decyzje niż, gdybyśmy tam postawili wszystko jedno kogo i drugie, że idą wybory innymi słowy PiS uważa, że jeżeli się powie wyborcom, że minister, który nie wie, że przyleciała rakieta, powinien być nadal ministrem, to oni będą uspokojeni, a jeżeli by się ministra zmieniło, to mogłoby to po prostu zaniepokoić i pismo by stracić.
Miejsca, bo to jest kwestia obuzenia.
Pytanie, czy PiS wie coś o naszych wyborcach, czego opozycja jeszcze.
Nieał żerzemią? Nie.
Można się zgadzać na to, czego chce opozycja no jak nie jest gorsza niż, żeby kogoś odwołać, to się go nie.
Odnieść. Mówi Konstanty, bo, bo to jest oczywiście tylko taki mesycz do przeciętnego nazwijmy to wyborcy czy też Polki i Polaka, że nie można odwołać Mariusza Błaszczak, ponieważ jest wojna. Wiadomo wywołałby to zawirowania, chociaż oczywiście Mariusz Błaszczak może oskarżać polskich najważniejszych dowódców o to, że są niekompetentni, mówiąc prostą idiotami, jeszcze jakiś spisek przeciwko niemu zawiązali de facto, bo oni już.
Mniejszyują spis, jaki jest ewidentny? Bo dlaczego kontrwywit nie poinformował ministra premier bardzo gruby spispremiera.
Że państwo w torcjiuje.
Dlaczego zaję, dlaczego wywiad.
Ale dlaczegołowie?
Spiskują, że.
Prawdziwe kontrwywiad zajmuje się pegazusem i zajmuje się tym, gdzie, a są posłowie opozycji. Przecież nie ma funkcjonariuszszy kontrwiaem.
Ale chciałbym mi tylko.
Jakiegoś rzecz powiedzieć, że prawdziwym powodem nieodwołania mariuszsza Błaszczaka i to jestszcz jest Mariusz Błaszak to jest tufacki i Jarosława gasi zaufa pan czyją i oni z nieodwoływallny.
No dobra i niech sobie tam siedzi już na to nieporaźne.
Słowo. Siedzi.
Zastanówmy się nad Turcją, bo to jest, proszę bardzo, tak trufastycznie zabrzmiało, niech siedzi w twojei.
To jest dobre słowo, wyciągnę jakieś nieuprawnione wnioski.
Tak, przepraszam, przepraszam, będę się próbował poprawić i dane ćwiczenia, ale mówiąc poważnie. Czy ta porażka w Turcji, bo jednak spodziewaliśmy się, że będą, gdzie bardzo wyrównana, a może na korzyść demokratycznego kandydata walka, a jednak różnica jest spora i chyba szanse niewielkie czy ta porażka nie jest dla nas też jakimś ostrzeżeniem, że ulegamy życzeniowemu myśleniu, obserwując rzeczywistość.
Po pierwsze to jest tak, że nic lepszego rdonowi od tego wyniku nie mogło się zdarzność, bo gdyby wygrał w pierwszej turze, wszyscy by go oskarżenie sfałszowanie wyborów. To byłoby oczywiste prawda, bo przecież wszystkie sondaże dawały zwycięstwo, a przynajmniej przewagę jakiejś daru, a tutaj nagle wygrywa pan prezydent nie obroniłby się przed tymi oskarżeniami. Rzecz w tym, że wszystko wskazuje na to, czy wybory nie były fałszowane, tak istotny sposób tak 49,5 to jest prawie zwycięstwo.
Wyraźna przewaga bardzo tak.
A więc może i słusznie otro mić już trrów mało tego już rozmaici z Wiktorem orbadem na czele już mu składali złożyli gratulacje niby jeszcze trwają demokratyczne wybory. Niby jeszcze druga tura za 10 dni, ale oni już wiedzą, kto wygrał już składają mu gratulacje, to jest interesujące prawda, że nikt się temu nie dziwi nic się nie oburza, ale jeżeli tak jest aerdon, wygra uczciwie w drugiej turze, bo głosy tego ultraprawicowego czarnego konia, który zdobył 5% głosów miały zdobyć 0,5 tego oana. No.
Oczywiście się pomylić.
Tak okomy się pomylili, no tylko niestety nie w tą stronę, co trzeba te głosy na niego przyjdać jardoan, rzeczywiście ma tą prezydentury w kieszeni i rzecz w tym, że no myśmy chętnie powiedzieli, że tutaj władza po raz kolejny sfałszowała wybory i zakłamała wolę społeczeństwa wygląda na to, że nie znaczy, że Turcy wybrali tego, kogo chcieliby się np. oburzamy tymi dziesiątkami tysięcy więźniów, oskarżanych o terroryzmmy. Czy o zamach?
Dobrze, że siedzą uważa, nie zadzą?
Wyborcy rdoana, tak wyborcy Erdo nam nie tylko, że nie siedzą, ale dzięki temu, że tam ci siedzą mogli zrobić kariery, a mogą się poczuć lepiej, mogą zastraszyć tych, którzy ośmielaliby się ich krytykować trzęsienie ziemi 50 000 zabitych, dlatego że korupcyjnych powodów rząd pozwolił na budowanie domów, których nie można stawiać nawet w rejonach, gdzie nie ma trzęsień ziemi. Tak korupcja jest na gigantyczną skalę, ale.
Na toa przez skończenie.
Wyborcom PiS u TOE.
Zwóle się dziel.
Tam te 100 czy 200 000 wiem, że spór nie mówię, dlatego że lekceważył tylko plus, bo zależy jest.
Ostatnie zdanie, tylko to ten temat.
Ani 1 głosu nie odebrał PiS.
Tak no kradł, ale się dzielelą. Otóż tu etcy wyborcy mają rozmaite powody, żeby głosować nerdoada, rzecz nie w tym, że oni mają te powody. Okazuje się, że kontrpowody, czyli np. że nie ma demokracji nie ma praworządności, że prezydent kradnie nie są wystarczająco ważkie w oczach wyborców.
Hierarchia wartości.
I po 20 latach takich rządów okazuje się, że szansa na demokratyczne przejęcie władzy przez opozycję jest żadna może także, dlatego że tureckie państwowe radio i telewizja w kwietniu poświęciło kandydatowi opozycji kilicz darulu 32 minuty, a panu prezydentowi 32, ale godziny. I to oczywiście jest sytuacja, która nam niepo niepokojąco przypomina sytuację, która znamy bliżej u nas ten reżim trwa krócej, więc można powiedzieć, że mamy większe szanse jednak w wyborach ten reżim zmienić, ale z każdym następnym rokiem władzy to się staje coraz bardziej niemożliwe nawęczek już nie jest możliwe w Turcji. Widzimy, że już nie jest możliwe trąb i Bolsonaro stracili władze po pierwszej kadencji, po drugiej mogliby już.
Nie wiadomo, jak trwale.
A po trzecich właśnie kaden już właśnie nie trzeba fałszować wyborów, to już się sytuacja.
Która mieszkać, czyli zamykamy budę tak i jedziemy nad morze czy tam gdzieś na Mazur?
No na razie jeszcze, bo jeszcze zali może nie było.
Tylko jeszcze tak długo nie rządzą u nas autorytar, autorytaryści, więc jeszcze są te szanse, jakbyś zmian, ale im dłużej to trwa tym właśnie to jest moment, którym można przeprowadzić w Rosji uczciwe wybory i wygraje Władimir puti można przeprowadzić uczciwe wybory w Turcji.
I uczciwe głosowanie.
Głosowanie, bo same są uczciwe, to już mówi zostać.
Tak, a wybory no to po prostu, dlatego że ci, którzy mają władze, mają też wszystkie nie wiem, czy media narzędzia wszystkie instytucje. I tutaj już i w tym sensie.
Czy osoby jeszcze mamy szansę tak patrze wtedy nie.
Mamy akurat patrz na to już mamy naszą triadę, która jeszcze przecież do niedawna była uznawana za triadę takich wspólnych trochę wartości. I też takie są już sobą przecież z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości bardzo często oczywiście padały te slogany najsunniejszy. To jest te Jarosława Kaczyńskiego, że chcemy w Warszawie mieć budapesz, ale też przecież mówiono, że idziemy drogą, my chcemy być drugą Turcją, tak no bo Turcja zbudowała swoją mocarstwowość, naprawdę jest jej głos się liczy przynajmniej w regionie. To Turcja mogła iść na zwarcie ze Stanami Zjednoczonymi. Przecież taki dyplomatyczny tam chodziło m.in. o sprawę, która jest ważna dla redogana, czyli tego najważniejszego jego gillena przeciwnika politycznego. Prawda, którego uważa, że spiskuje ciągle blisko nie buduje to w państwom z bliski tak tak.
Stał za zamachem.
No tak tak tak cechach tak twierdzi, no to się posypało, trochę trochę mocno zmieniła to też wojna w Ukrainie, no bo węgrze wiadomo, jaki mają podejście od tego, co dzieje się nasze rząd węgiierski. Ma podejście do sytuacji w Ukrainie, ale też poprzez tą to, co zostało na Węgrzech zbudowane w mniejszym stopniu niż w Turcji. Oczywiście, bo Orban też nie rządzi tam 20 kilka lat, tylko na razie 11, ale już mu się udało właśnie doprowadzić do sytuacji, że w wyborach właściwie nie da się z nim wygrać. Wybory są uczciwe, znaczy samo głosowanie jak mówisz tak, ale nie są uczciwe, no nie masz wolnych praktycznie mediów. No są niewielkie.
Serwisyry, banderii okręge.
Zmieniamy przecież przed wyborami zmienić wszystko jest dla obywatela, no wprowadzamy dużą czy dużą ilość okręgów jednomandatowych, prawda, a jednocześnie w zmienia to mamy banstering i tak mamy dlatego np. Turcja ja myślę, że nawet paradoksalnie paradoksalnie w wielu stolicach zachodnich odetchnięto z ulgą po tym, wyniku erdohana. Już wiem, jaki to jest skurczy byk po prostu, a gdyby no bo zaraz, gdyby teraz prezydentem został no liczby rolu parlament jest jednak wizytami jest tu akurat fałszstwa były z tego coek, prawdopodobnie prawda, że jednak partia AKP razem ze swoimi, ale.
Decydujące nie nie.
Nie, ale tak, ale jest.
Zrysuwana większość mają pewność ten ten system byłby. No Turcja pewnie w jakimś klińczu politycznym mocnym by się.
Zaczyna się wielka awantura jest Turcji.
Ogromne oczekiwanie, że jeżeliokracja zwyciężyła w Turcji, to Europa powinna pomóc Demokratycznej Turcji, a więc np. znowu udrożnić negocjaj akcesyjną i na tym oczywiście, jeżeliby Turcy na to liczyliby się przejechali, tak jak Arabowie przejechali po arabskiej wiośnie, tak jednym z powodów, dla których arabska wiosła, ponieważ tak spektakularną klęskę. To jest to, że kiedy w osiemdziesiątym dziewiątym była nasza jesień ludów, no to otworzona nam drzwi do Europy pierwszą Europejską reakcją na arabską wiosnę było podniesienie taryf importowych w Hiszpanii na pomidory z Maroka, żeby sobie nie myśleli. Tak i podobnie byłoby z Turcją z Turcja prezydenta kilicz narodu miałaby większe nadzieje na wejście do Europy i mniejsze szanse właśnie, dlatego że miała być duża na.
Dziś ostrzeliwać własne kolana. Tak nie w ogóle.
Oczywiście.
I bo jest jeszcze 1 twej czynnik się zwrócić uwagę, przepraszam ten rezultat jest bardzo korzystny dla Rosji, kiedy się okazało, że Rosja używała fałszywe tureckich wyborach, żeby skomprommitować jednego z mniejszych kandydatów erdoan wystąpił publicznie potępił krytykowanie Rosji i oświadczył, że Rosja jest dla nas tak ważna jak stany Zjednoczonych. To mówi prezydent natowskiego państwa, ale.
Z drugiej strony jednak torcja mocno popiera Ukrainę, więc tak rdchna jest bardzo taka wiadomo.
Po Ukrainę, natomiast odmawia stosowania sankcji na Rosję, prawda i przez Turcję leci wszystko to nie może lecieć skądinąd.
Takklar deklaracji zawsze.
Deklaracja przywódcy państwa natowskiego, że Rosja dla nas jest tak ważna eks pandy Zjednoczone połączona z oficjalnym bojkotem amerykańskiego ambasadora za to, że ośmielił się spotkać z kandydatem opozycji przed wyborami. To bardzo myślę jasno pokazuje, kto wygrał.
Tu pisze jedno tylko dorzucę gigantyczna gigantytyczne zawalenie się finansów publicznych i też portfeli zwykłych obywateli w ostatnich latach.
Też nie szkodzi.
Właśnie, a mówimy.
O inflacji rzędu 60% 80.
% no tak to znowu jest to, czym żeśmy wspominali, znaczy, że staramy się racjonalnie tej rozkładać. To, co się wydarzało trzęsienie ziemi inflacja itd. itd. a na koniec i tak ważne jest to, co mówią instytucje to, co mówią media, że i w jakimś sensie to jest ta Turce. Pokazuje taką też bez nadziei, trochę też naszej sytuacji, jakkolwiek to może być trudne, bo w piątek rano państwo nas słuchacie, a my tutaj wstajemy, że my próbujemy tłumaczyć racjonalnie, co tam rakieta co tam 800 plus to tam inne rzeczy, a na koniec i tak siła mediów przejętych przez rządzących siła instytucji przejętych przez rządzących siła programów dofinansowań i kampanii wyborczej, ile pieniędzy przeznaczą instytucje publiczne. Instytucje też takie państwowe, ile przeznaczona na kampanii wyborczej, żeby wspierać Prawo i Sprawiedliwość. Co to będziemy teraz widzieli przez kilka miesięcy już widzimy?
Zawsze, do ostr w kampanię.
I z tym po prostu bardzo bardzo trudno będzie i z tym będzie bardzo bardzo trudno wygrywać.
Ale też ja bym nie zwalał wszystkiego na te problemy mi i się wydajerzy cały czas mamy problem taki kulturowej odległości między politykami opozycji, a.
On jest bardzo mocno raz stracony, jest naprawdę sobie zdały partie opozycyjne z tego, co naprawdę ja śledzę ich wyjazdy w Polski możemy narzekać, że to może w razie lepiej go, że naprawdę bardzo to się zmieniło na plus i naprawdę jeżdżą po tych miejscowościach, gdzie wygrywa się wybory, bo nikt się nie wygrywa w Warszawie.
Znaczy ja bardzo ci dziękuję za dawka optymizmu, zawsze mi jestgromnie agromnie.
Jak to było ile o Polaków wierzy w obietnice wyborcze.
Ale jedno, ale jednak mam wrażenie, że jak człowiek w garniturze za 6000 jedzie do małego miasteczka na prowincji. To nie jest postrzegany jako swój.
I ale wierz może poczucie, że tu jest policie też sąszy garniczki.
Będzie postrzegany jakoó.
Roman Roman imilski.
Dziękuję.
Bardzo, bardzo dziękuję Agnieszka dziękuję Wiśniewska i Konstanty gaeberdu i naszymi komentatorami dzisiaj jeszcze tylko troszeczkę państwa uspokoikoję 23 tygodnie jeszcze mamy 23 piątki doczenia znaczy do, gdyby miało dojść do wyłączenia, to mogłoby ewentualnie, ale nie dojdzie, bo.
Gramy prezesa śskiego w tym w sieci poziom, że.
Nie zazdro. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA