REKLAMA

Co by dało uznanie grupy Wagnera za organizację terrorstyczną?

Połączenie
Data emisji:
2023-05-19 14:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
08:00 min.
Udostępnij:

Wielka Brytania chce uznać Grupę Wagnera za terrorystów, do tego samego namawia Francja resztę krajów Unii Europejskiej. Jak na możliwości działania grupy Wagnera wpłynęłoby uznanie jej za grupę terrorystyczną? Jakie konsekwencje groziłyby chętnym, którzy chcieliby do niej dołączyć i firmom, które chciałyby z nią handlować? Pytamy prof. Patrycję Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 8 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest prof. Patrycja grzebek z Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału nauk politycznych i studiów międzynarodowych dzień dobry dzień dobry. Będziemy rozmawiali o presji konkretnej grupy państw. To jest w tej chwili z pewnością Belgii, ale też Francja by Unia Europejska uznała grupę Wagnera za grupę terrorystyczną, ale pytanie brzmi co to właściwie zmienia, co to będzie znaczyło, że ta formacja zostanie uznana za terrorystów, jakie to ma przełożenie przełożenie na status quo?
Znaczy takie decyzje już podejmowały pojedyncze państwo, tak podjęły np. wielka Brytania. Bodajże Francja i ta presja na poziomie Unii Europejskiej oznacza, że także zoowiązuje się też państwa Unii Europejskiej, żeby w ten sposób postrzegały tę grupę. A jakie to ma praktyczne przełożenie? To takie, że wtedy zgodnie z prawem krajowym poszczególnych państw wszystkie osoby, które np. chciałby dołączyć do tej grupy? Czy są członkami tej grupy? Mogłyby być ścigane z odpowiednich przepisów dotyczących zwalczania terroryzmu? To też by oznaczało, że, bo teraz zresztą już nałożone pewne sankcje na poszczególne osoby z grupy Wagnera, ale też wpisanie takiej grupy na listę właśnie organizacji terrorystycznych sprawia, że nie można żadnych produktów dóbr dostarczać takiej grupie nie realizować zamówień, bo wtedy te inne firmy mogły być także objęte sankcjami, a jednak grupa Wagnera to nie jest grupa, której działalność ogranicza się tylko do obecnie rozpi Ukrainy, ale też jest aktywna w innych regionach świata i takie duże zamówienia z różnych państw. I tutaj mam na myśli też chinę, ale także niektóre państwa afrykańskie, korzystanie z różnego rodzaju usług. Do tej pory no trudno było zwalczać, tak, gdy się taką grupę powisuje na listę organizacji terrorystycznych, wówczas to nie chodzi tylko o te, gdyby zaatakowanie prawnie tejże grupy i np. także pozbawienie jej majątku objęcie i sankcjami wszelkiego majątku czy jakieś biur rekrutacyjnych, które w definicji będą nielegalne, ale także, żeby móc ukrócić jakąkolwiek współpracę tej organizacji z innymi podmiotami prywatnymi.
Czyli krótko mówiąc, to chodzi o to, żeby wytworzyć wokół grupy wagnela, pewnego rodzaju kordon. Tak to znaczy taką sytuację, w której nie można jej udzielić wsparcia handlowego n.
P. nie można nie można właśnie dostarczać żadnych produktów nie można świadczyć żadnych usług, a o usługach mówimy. Także nie wiem, kwestia przelewów bankowych, prawda właśnie tutaj wielka Brytania, dlatego zdecydowała się na etapie przed tą grupę umieścić na liście właśnie grup terrorystycznych, żeby ukrócić pewne transfery finansowe, które obserwowano, które ostatecznie trafiały do grupy waknera, teraz pomoc w pośrednictwo w w dokonywaniu takich transferów będzie traktowane jako wsparcie pomoc dla grupy terrorystycznej. Co wiąże się z poważnymi sankcjmi karnymi finansowymi dla danych osób indywidualnych czy osób prawnych?
To spójrzmy może jeszcze na to, czym grupa Wagnera jest obecnie, to znaczy już oczywiście mówimy o tym, że rzeczywistość się zmienia klimat się zmienia coraz więcej państw. Decyduje się traktować tą grupę właśnie jako organizację terrorystyczną, czyli jak rozumiem, może tu doprecyzujmy, jak rozumiem, organizację przestępczą tak czy ja dobrze tak tutaj?
Tak, bo oczywiście, bo wiele państwa czy to różnie jest to regulowane państwa, prawda Unii Europejskiej, natomiast przeważnie te państwa prowadziły różnego rodzaju przepisy do tej przepisów i karni i karnoskarbowych dotyczące właśnie zwalczania mają osobne ustawy dotyczące zwalczania terroryzmu grup terrorystycznych. I raz, że to jest objęcie takiej działalności takich grupy odpowiednimi służbami, ale także właśnie stosowanie pewnych instrumentów prawnych, które te państwa już mają przygotowane, no ale do tej pory były stosowane np. wobec Al Kaidy jej członków państwa islamskiego jej członków czy innej grup terrorystycznych. I teraz obok tej Al Kaidy słynnej będzie postawiona grupa Wagnera.
A zanim to się wszystko zaczęło? Czym taka grupa Wagnera była była prywatną firmą wojskową? Tak jak nie wiem? Wcześniej?
Czy w ten po byśmy to mogli k kwalifikacj prowykować, to mamy taki znaczy wielu państwach powstały takie tzw prevet całej Kompanii. Sprawy teety kompańst i takie właśnie prywatne przedsiębiorstwa wojskowe z zakresu bezpieczeństwa, które są na dużą skalę wykorzystywane przez państwa. Pamiętajmy, że przykład na pewnym etapie wojny w Iraku w 2003 roku stanicy Zjednoczone miały tam więcej wynajętych tego typu firm niż własnych żołnierzy, bo okazywał się to tańsze i skuteczniejsze. Natomiast pojawił się problem czasami braku odpowiedzialności czy unikania odpowiedzialności za nadużycia, których dokonywały tego firmy, no bo już taka kontrola państwa nad takimi firmami nie była tak duża. Jak w przypadku sił zbrojnych państwowych to, że takie organizacje grupy firmy funkcjonują na świecie, co wiemy i grupa generalnie nie jest jedyną. Natomiast właśnie to jej obecne zaangażowanie w agresję tak znaczne i tak widoczne no powoduje, że to prywatne przedsiębiorstwo jednak będzie postrzegane nie jak jeszcze inne przedsiębiorstwo z zakresu bezpieczeństwa, tylko właśnie grupa terrorystyczna. Oczywiście też wcześniej pojawiały się takie wskaźniki, że to jest w sposób po prostu najemcy, tak, których się wynajmuje, natomiast tylko proszę pamiętać, że, owszem mamy konwencję mamy przepisy, które zwalczają najemctwo jako takie i najemce nie są traktowani np. jako jeńcy wojenni nie mają szeregu uprawnień kombatackich, ale jednocześnie, jeżeli walczą po stronie danego, że danego państwa są przez wynajmowani to taki status kombatanta mogli uzyskać i pewne uprawnienia, a w tym momencie ta grupa waknera jest taka próba wyjęcia ich przed nawias traktowania jako przestępców, żeby nie mogli uniknąć odpowiedzialności, powołując się np. na rozkazy idące z armii rosyjskiej.
No właśnie, jak to jest z tą odpowiedzialnością najemników, bo możemy sobie powiedzieć, no właśnie grupa wagna nie jest przecież wyjątkiem wcześniej mieliśmy słynną blakłoter, która teoretycznie już nie istnieje, ale tylko z nazwy, bo istnieje zdaje się jako Akademii, więc jak to jest właściwie z odpowiedzialnością takich żołnierzy, którzy pracują dla podmiotów prywatnych, ale wynajmowanych przez państwo.
A czy to jest każdy przypadek jest inny i stąd też wynikają pewne trudności, że my nie udało nam się tak uregulować kompleksowo tego problemu tych takich prywatnych przedsiębiorstw są pewne tylko wytyczne. Co do tego, czy może unikać takiego zaangażowania? Albo?
Chyba bez zasady odpowiedzialności powiedzmy sobie szczerze, jeżeli dane państwo wynajmuje tego typu firmę to, wynajmując taką firmę i przekazując jej część swoje kompetencji państwowych, jednocześnie także bierze odpowiedzialność za to, co ta grupa czyni. Natomiast oczywiście dla niektórych państw niektórych podmiotów pisze zlecanie pewnych zadań tego typu grupie przedsiębiorstwo i nie patrzeć im na ręce tak i niech oni sobie zrobią, jak zrobią. Ja nie muszę o tym wiedzieć oczywiście, później dowiedzenie tej tej odpowiedzialności państw czy tej grupie jest o wiele trudniejsze? No bo jednak siły zbrojne mają pewne procedury. Jest nie jest to łatwe, ale jednak łatwiejsze, jeśli chodzi o dochodzenie, to za co odpowiadam dał takiej prywatny przedsiębiorstwie, to nie jest proste ustalić w innych np. różnego rodzaju nadużyć.
Dziękuję bardzo, prof. Patrycja grzebek z Uniwersytetu Warszawskiego była z nami czternasta 16 za chwilę informacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA