REKLAMA

Chiński wysłannik Li Hui w Polsce - "Stanowisko prorosyjskiej neutralności"

Połączenie
Data emisji:
2023-05-19 14:20
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
07:55 min.
Udostępnij:

Jesteśmy już po spotkaniu specjalnego wysłannika Chińskiej Republiki Ludowej z podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zewnętrznych Wojciechem Gerwelem. Ministerstwo zdążyło też wydać oficjalni komunikat w tej sprawie, o którym rozmawiamy z dr Adrianem Broną z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 23 Jakub Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest dr Adrian brona z wydziału studiów międzynarodowych i politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dzień dobry dzień dobry, a będziemy mówili o tym trwającym Tur chińskiego wysłannika lichłej w Europie. Wiemy, że doszło do spotkania z wiceministrem Wojciechem gerweelem, jeśli chodzi o polską stronę, ale co wiemy, co podczas tego spotkania się wydarzyło i jak możemy je interpretować?
No podczas tego spotkania nasz wiceminister przekazał stanowisko polskiego rządu chińskiemu wysłannikowi i to stanowisko polskiego rządu można właściwie streścić w 5 punktach. Przede wszystkim zwrócił uwagę na to, że no rację w tym konflikcie wojnie rosyjsko ukraińskiej nie są rozłożone po równo, to znaczy tutaj poszedł pod prąd naracji chińskiej, która mówi, że tak na dobrą sprawę obie strony są w inne konfliktowi czy kryzysowi. Jak to strona chińska nazywa i obie strony powinny natychmiast natychmiastowo przerwać działania zbrojne. Po drugie, wyraził ten cel niepokolenie, nasz wiceminister deklaracjami chińskimi o coraz silnniejszym, zacieśnianiu więzi z Rosją zacieśnianiu, które deklaracjami, które cały czas się pojawiają, mimo toczącej się wojny, a nawet może sobie można stwierdzić, że te deklaracje się nawet intensyfikowały, czy one są częściej już po wybuchu wojny niż przed jej przed i drugą fazą od 2022 roku. No i jeszcze 3 rzeczy wspomniał przede wszystkim i to jest bardzo ciekawa rzecz powołał się nasz wiceminister na kartelów Zjednoczonych i to, że Ukraina po prostu realizuje niejaki no prawo każdego państwa, które wynika z 50 pierwszego artykułu karty partnerrów Zjednoczonych, które mówi o prawie do sąobr obrony. To jest też bardzo ciekawe w tym kontekście, że Chiny na każdym kroku podkreślają rolę ONZ i organizacji międzynarodowych w rozwiązywaniu różnych konfliktów międzynarodowych w tym tego, który się dzieje na Ukrainie. No i też to już jest bardziej w kierunku jeszcze można powiedzieć jeszcze bardziej w kierunku chińczków komunikat powołał się nas wiceministerna za 500 pokojowego współistnienia. To jest taka koncepcja chińska jeszcze za pięćdziesiątych dwudziestego wieku, która m.in. mówi o tym, że państwo powinny szanować swoją integralność terytorialną i suwerenność. No i na koniec, żeby już tutaj streścić w pełni komunikat polskiego rządu, to przede wszystkim potępiono groźby użycia broni nuklearnej przez Rosję i wydaje się, że w tym ostatnim punkcie chyba największa zgoda pomiędzy przedstawicielem Polski i Chin.
No właśnie, spójrzmy na to, jak to, jakie to stanowisko może być odczytane przez stronę chińską i na ile jest zaskoczeniem, bo w tak szerzej patrząc?
Znaczy na pewno nie jest zaskoczeniem pod tym względem, że nie sobie bardzo dobrze zdają sprawy z tego, że Polska jest bardzo krytyczna wobec tego, co się tego, co Rosja robi w Ukrainie. To co chyba nie do końca się przebijało jednak do świadomości decydentów w stolicy Chin. To jest to, jak bardzo negatywnie wspieranie Rosji bardziej lub mniej ciche na arenie międzynarodowej przez przez Chiny. Jak bardzo źle to wpływa na relacje, czy na postrzeganie Chin w naszym regionie świata, zwłaszcza w Polsce i stąd m.in. te uwagi o tym, że relacje się nie rozkładają po równo nie może być tak, że oskarżamy na to wywołanie tego konfliktu, a to, jakim wprost w swoich komunikatach komunikatach przyznaje, że z perspektywy Pekinu to właściwie z wojna wywołana przez na to, ale się tak na temat sprawę broni. Czy do po prostu odwołujemy się do też tego, że no niepokoją nas deklaracje nieustanne, które wskazują na to, że Chiny jeszcze bardziej chcą zacisnąć współpracę z Rosją w tym współpracę gospodarczą i militarną. Przy czym tutaj nie mówią do końca, jak daleko, jakie są granice tej współpracy militarnej, więc to też to rodzi pewne obawy z naszej strony.
Jakby pan podsumował właściwie w jakim my jesteśmy punkcie, jeśli chodzi o relacje z Chinami, to znaczy, na ile ta wizyta po pierwsze, coś zmienia, ale też w jakim punkcie ona się wydarza?
Myślę, że już od ładnych kilku lat jesteśmy w takim punkcie zawieszenia. Znaczy poprzednia dekada to była dekada Chin w naszym regionie świata, ale też w Polsce możemy pamiętać zarówno przedstawicieli poprzedniego układu rządowego jak i obecnego układu rządowego, którzy no mieli duże nadzieje związane z inwestycjami chińskimi z otwarciem chińskiego rynku na eksport z większym zaangażowanie hi na arenie międzynarodowej. No z czasem okazało się, że te nadzieje są płodne, bo wielkie rozczarowanie z naszej strony, że ta współpraca nie wygląda tak, jakbyśmy sobie wyobrażali teraz, gdy mamy do czynienia z wojną w Ukrainie i Chiny zajmują stanowisko. Tak powiedziałem, mówiąc eufemistycznie prorosyjkie i neutralności, no to rzeczywiście to rodzi bardzo duże obawy, bo nagle się okazuje, że my nie do końca chcemy Chiny jako ważnego graczenia międzynarodowej jako państwo, które współdecyduje o porządku światowym, bo nie chcemy, żeby o porządku światowym współdecydowało państwu, które no nie sprzeciwia się agresji 1 aktora relacji międzynarodowych na innego.
Ale nie czeka w 1 rzecz była pan powiedział, że jeśli chodzi o nasze regionalne podejście do Chin, to jest w pewnym sensie takie zawieszenie. I teraz tak od czego to zależy od tego, co zachód zdecyduje, czy my się oglądamy właśnie na tego, można powiedzieć starszego i mocniejszego brata na stany Zjednoczone. Na kraje Europy zachodniej jak one się będą zachowywały wobec Chin, z czego wynika to zawieszenie?
No przede wszystkim z tego rozczarowania, że tych inwestycji nie było i rynek chińskich nie został otwarty, ale rzeczywiście w sytuacji, kiedy no nie widzimy zbyt dużo korzyści gospodarczych ze współpracy z Chinami. To trudno jest nagle występować przeciwko stanowisko, czy to są Zjednoczonych naszego bliskiego sojusznika, szczególnie bliskiego w tych trudnych czasach związanych z wojną za naszą granicą. Czy sprzeciwiać się wprost politykom polityce Unii Europejskiej największym państw europejskich. No w tym przypadku wszystkie sprawy są zawieszone i no do pewnego stopnia najlepszym przykładem, który to pokazuje jest sprawa dopuszczenia firm chińskich sprzętu chińskiego do budowy infrastruktury Telekomunikacji piątej generacji w Polsce. Co na świecie jest bardzo bardzo gorącą sprawą mocno dyskutowano ma w Polsce to legislacja, która miałaby czy to zablokować dostęp chińskiej chińskiego sprzętu do polskiego rynku. Czy otworzyć Polski rynek na chiński sprzęt. No te dyskusje jeśli ciągną bardzo powoli, można odnieść wyraźnie, że są czasami po prostu przedłużane.
Dziękuję bardzo, doktor andrian brona z wydziału studiów międzynarodowych i politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego był państwa i moim gościem czternasta 32 program przygotowała Martyna Osiecka realizował Szymon waluta. Za chwilę przewodnik to kfemna zdrowie po nim informacje, a następnie raport gospodarczy i Wojciech. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA