REKLAMA

Czy rozkręca się już sezon truskawkowy? I jakie są ceny nowalijek?

Raport Gospodarczy
Data emisji:
2023-05-19 14:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
14:49 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Raport gospodarczy.
Czternasta.
42 Wojciech Kowalik dzień dobry.
W piątkowym raporcie gospodarczym w radiu tokfem na początek informacje dla kierowców ze stacji paliw. Na razie najprawdopodobniej nie będzie ciągu dalszego mocnych spadków cen paliw. Tak prognozują analitycy w ostatnich dniach dizeltaniał o 10 gr do średniego w skali kraju poziomu 6 zł 11 gr za litr, choć przybywa stacji, na których widać ceny poniżej 6 za litr o kilka groszy wspaniałła też benzyna, w której ceny spadły poniżej progu 6,5 zł. Tak podają analitycy E Petrol PL, natomiast ich zdaniem następny tydzień przyniesie raczej stabilizację cen paliw i dalszych tak gwałtownych jak w ostatnich tygodniach spadków już raczej nie będzie na eksperci biura analitycznego refleks wieszczą nawet możliwe podwyżki cen. Na to ze względu na ostatnie osłabienie złotego do dolara.
No i dzisiaj dolar kosztuje 4 zł i 17 gr to trochę mniej niż wczoraj. No ale wyraźnie więcej niż jeszcze na początku tego tygodnia euro po 4 51 frank szwajcarski 4 63 na brytyjski FNT po 5 zł i 20 gr, a skoro jesteśmy na rynkach, to jeszcze zerknijmy, co ciekawego na parkiecie przy książęcej w Warszawie na giełdzie WiK w tej chwili w górę o 1 i 0,4% WIG 20 również zwyżkuje i to wyraźnie o 1 i dziesiątych procent Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje na jutro w kilkudziesięciu placówkach w całym kraju dzień otwarty eksperci będą udzielać informacji i przedsiębiorcom, którzy przypomnę do poniedziałku, muszą rozliczyć się ze składki zdrowotnej. Za ubiegły rok tego rozliczenia przedsię przedsiębiorcy muszą dokonać pierwszy raz to nowe obowiązek, który narzucił na nich Polski ład i jeśli z tego rozliczenia wynika, że przedsiębiorca ma nie dopłatę, a grozi to głównie osobom na ryczałcie, które przekroczyły próg wyższej składki zdrowotnej, bo miały wyższe przychody. To również do poniedziałku te niedopłatę należy do ZUS u wpłacić. Natomiast, jeżeli ktoś ma nadpłatę, to do 1 czerwca musi złożyć wniosek o zwrot tych pieniędzy, a jeśli tego nie zrobi, to te pieniądze zostaną na jego koncie w ZUS ie jako nadpłata ceny gazu w Europie spadły. Co prawda na moment, ale zawsze poniżej 30 EUR zamykawa to godzinę pierwszy raz od niemal 2 lat zauważa belgijska prasa i pisze, że spadek oznacza kolejny kamień milowy dla europejskich cen gazu. Po tym, jak spadły poniżej 40 EUR za megawa, to godzinę w marcu tego roku, a przypomnę jeszcze w sierpniu ubiegłego roku, europejskie ceny gazu sięgały 345 EUR za megawatogodzinę i to był efekt energetycznej wojny, jaką Europie wypowiedziała Rosja?
I to była pierwsza część raportu gospodarczego, a już teraz rozmowa z naszym gościem.
Raport gospodarczy.
Maciej kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach. Dzień dobry.
Dzień dobry państwu, dzień dobry panu.
Czy rozkręca się już u państwa sezon truskawkowy?
No właśnie nie bardzo są warunki do tego pogodowe ostatnie 3 dni były ciemne i zimne i mokre, więc trochę, jakby truskawki się przyczaiły, ale zaprzyjaźniony producent mówi mi, że szepczą między sobą, że lada chwila ruszą. I myślę, że już w poniedziałek po tych 2 dniach weekendowych ciepłych nastąpi jakieś przełamanie.
Miejmy nadzieję, przyszły tydzień to zapowiedzi dobrej pogody, więc miejmy nadzieję, że ten sezon się bardziej rozkręci, jakie ceny truskawek w tej chwili u państwa na rynku w Broniszach?
Ostatnich dniach cena oscylowała wokół 20 22 zł, dziś było ich o świcie zdecydowanie mniej i cena wynosiła 25 tak ja mówiłem o ocenach hurtowych, czyli takich, w jakich zakupują na Broniszach na rynku hurtowym sklepy i restauracje, oczywiście tam dziś pewnie w punktach handlowych będzie trochę drożej, także 20 25 zł, ale z obserwacji wieloletnich wiem, że to może nagle się w ciągu 10 godzin zmienić i cena może spaść poniżej 10 zł. Jak one się chroni co zdecydują, że dojrzewamy tak nie ruszamy.
No właśnie, czyli te perspektywy, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli rozumiem, że mogą być dla naszych słuchaczy pomyślne.
Pomyślne tak, bo pogoda sprzyja pod względem temperatur nie było przymrozków nie było jakichś większych strat, a dziś pierwszy raz też zaobserwowałem truskawcy pochodzące z gruntu, które urosły w ziemi i były tylko przykryte folią, więc to już jest taki też symptom bardzo optymistyczne, że i te ziemianki się, jakby obudziły i też ruszyły ruszyły do dojrzewania.
A pamięta pan te ceny, które obserwujemy teraz to drożej taniej niż rok temu?
Trochę drożej, jeżeli, porównując dzień do dnia, tak, ale to zawsze trzeba, jakby patrzeć bardziej w takich odcinkach dwutygodniowych, bo zawsze są jakieś tam przesunięcia pogodowe. Jest pewnie pewnie około 30% drożej niż było w latach ubiegłych. No ale akurat to wynika pewnie z chłodnych chłodnej wiosny, marzec kwiecień zrobiły to swoje tak i trochę opóźniły te dojrzewanie.
To jeśli chodzi.
O truskawki, wszyscy na nie albo przynajmniej większość z nas na nie czeka w ostatnich dniach pojawiały się też artykuły dotyczące bardzo wysokich cen czereśni i malin. No ale rozumiem, że to takie prawo tych pierwszych owoców na początku sezonu.
Tak, jeśli chodzi o czereśnie, ale były drogie, chociaż nie tak drogie, jak w latach ubiegłych, ale premierowa cena cena wejścia na Polski rynek importowanej czereśni z Hiszpanii oscylowała wokół 80 zł, ale w ciągu tygodnia już ta cena spadła do 45, a teraz już w bardzo przyzwoitej jakości i kalibrze wcześniej można kupić w hurcie. Oczywiście za 35 zł co kilogram.
A z malinami?
Maliny są importowane, ale my nie obserwujemy, bo to są tak wysokie ceny, że nie obserwujemy. No nie datujemy ceny, bo są za wysokiej to w ogóle nie ma co mieszać ludziom w głowach, a polskie maliny z tego, co pojawiają się tak, to są maliny uprawiane w szklarniach w polskich szklarniach i one kosztują od 60 do 80 zł za kilogram. No ale to są się wydaje, że to jest eki towar dla restauratorów, tak jako taki element przeozdabijący gdzieś jakiś EKST ekstradani dla przeciętnego zjadacza malin. To jeszcze jest za wcześnie tutaj producenci, którzy uprawiają w dużych na dużych obszarach tunelowych, twierdzą, że w ciągu 10 dni już powinny być większe dostawy. Także jeszcze musimy się wstrzymać.
Jeszcze trochę do tego sezonu malinowego musimy zaczekać, porozmawialiśmy o owocach, więc proponowałbym, żebyśmy przeszli teraz do warzyw, młode polskie ziemniaki już u państwa na rynku. Są.
Są młode ziemniaki mieńcy od 10 dni cena tak spadła, że producenci są zszokkowani, że aż tak premierowa cena to jest mi tam około długiego weekendu majowego wynosiła około.
20 zł za kilogram. Teraz oscyluje wokół 89 zł za kilogram, czyli to jest stosunkowo niska cena. Tutaj mi się wydaje, że też ma wpływ na taką niską cenę dość wysoka podaż importowanych młodych ziemaków z Śródziemnomorza, czyli Majorka Grecja, Cypr Egipt.
Włochy Grecja, jest duża podaż młodych ziemaków na tych okolic one kosztują 44 50 za kilogram, więc nasze polskie z ziemiaki nie mogły kosztować 5 × drożej, tak to było już takie jawne przegięcie, więc no te nawet 89 zł dla polskich producentów, to i tak jest nie jest sukcesem.
A co z innymi polskimi nowalijkami one już tak na dobre wypychają te importowane warzywa?
Tak, ale to potrafią naprawdę skutecznie i robisz i szybko praktycznie z importu zostały warzywa, tylko takie, które niestety wymagają dnia długiego tzw, czyli że musi być odpowiednia długość dnia, żeby one zaczęły rosnąć dojrzewać i owocować. I to jest przede wszystkim papryka, tak papryka została jeszcze importowana. To jest sztucznie doświetlana holenderska i hiszpańska i brakuje też naszych jeszcze krajowych Broków i kalafiorów, ale one po prostu są trochę opóźnione. Myślę, że w ciągu 5 dni 10 nadgonią, a tak poza tym wszystkie no walijki już są dostępne, niektóre są naprawdę bardzo tanie, ogólnie tak, porównując koszyk nowelikowy rok do roku, to jest około 25% drożej, ale to wynika po prostu z pewnego opóźnienia klimatycznego. Także pogoda była niesprzyjająca i w ciągu tych kilkunastu dni najbliższych to wszystko się wyrówna i ceny no moim zdaniem będą bardzo bardzo przystępne.
No to poprosiłbym pana o kilka takich przykładów tych nowalijek, które szczególnie kupujemy teraz właśnie w tym sezonie, jak to cenowo u państwa wygląda?
No.
Jesteśmy na początku takiego uderzenia szparagowego, tak maj to jest taki miesiąc szparagowy, bo potem one znikają już ich niestety nie będzie, więc trzeba im poświęcić dużo uwagi i czasami nawet trochę więcej zapłacić, ale skorzystać, iż paragi kosztują obecnie zależność od koloru kalibru od 15 do 20 zł za kilogram. I tutaj mamy naprawdę ferie barw i są seledynowe i fioletowe i zielone i białe.
To, że każdy, każdy ten kolor różni się jakimś tam powiedzmy swoim smakiem, także tutaj serdecznie zachęcam, żeby jak naj korzystać tak, bo to go sezonu już niewiele zostało około 3 tygodni 4, kiedy oneczną zanikać i drożyć, a poza tym no oczywiście jest rzodkieka. Jest raz stać na raz droższa w zależności ilu producentów, jaka jest podaż rynku, ilu producentów i dowiezie około 2 zł zapęczek. No bardzo ta nie są ogórki szklarniowe. Tutaj no niestety polscy producenci, czyli na trochę więcej, mając na uwadze, że ponieśli potężne koszty.
Jeśli chodzi o ogrzewanie i doświetlanie swoich upraw 4 zł w huurcie to jest naprawdę bardzo bardzo niska cena jak tempora roku bardzo dużo też już jest pomidorów i czerwonych w typie czerwonej w typie malinowym krajowych przepięknie wyglądają pachno i smakują, a cena jest około 9 zł za kilogram, także to już też nie jest nie jest aż aż tak drogi jak było powiedzmy dwu tygodnie temu, to te wszystkie uprawy są trochę trochę opóźnione. Tego są trochę droższe, też jest dużo szpinaku po 8 zł rabarbar, tak taki typowo wiosenny towar jest w granicach 6 zł, także bez problemu każdy warzywnia, każdy restaurator na rynku hutowym Bronisz tak się zaopatrzy tanio.
Nie wiem, jak państwo nie wiem, jak państwo, ale zrobiłem się trochę głodny po tej naszej rozmowie, wiosną mieliśmy wystrzał cen związany z kryzysem warzywnym w Europie. Czy ten Fakt, że jest coraz więcej krajowych walijek zmienia ten obraz również cenowy?
Późno zimowo wiosenny wyżał cen dotyczył ważyły ze zbiorów ubiegłorocznych, one są obciążone. Ta cena tak wysoka cena jest bardzo obciążona taką sytuacją, ogólnie globalną to przede wszystkim chodzi o bardzo wysokie ceny marchwi i cebuli oba te warzywa są mają znaczenie globalne tak na całym świecie, najwięcej spośród wszystkich warzyw zjada się Cybuli i marchwi i uprawiane są one praktyczniee we wszystkich szerokości geograficznych na całym świecie i one podlegają takie światowej grzerykowej. I dlatego też i u nas ta cena wystrzeliła, chociaż my cebuli i marchwi dużo zebraliśmy, ale w Europie zachodniej były bardzo duże straty związane z bardzo gorącym suchym latem, gdzie szczególnie na północy Francji beneluksie, gdzie dużo się uprawia tych warzyw, byłydziesto procentowe straty A2, że z produkcji zostały wyłączone olbrzymie tereny Południowej Ukrainy objęte terenem objęte wojną. I Ukraina bardzo dużo w Europie kupowała tych warzywów i obecnie jeszcze nagle kupuje te ubiegłoroczne warzywa. Np. kapusta, która całą zimę kosztowała około 1,5 zł za kilogram, mówię o kapuście białej ostatnio zdrożała do 2,5 3 zł za kilogram, dlatego też, że po prostu jest duże zapotrzebowanie.
A te niestety poniżej archewki tak mamy jakieś dobre informacje, one, chociaż trochę tanieją.
Na razie jest takie punkt zawieszenia, jeszcze nie ma przełamania, ponieważ jeszcze nie ma na dostatecznej podaży młodych tegorocznych zamienników. Mamy już kapustę białą krajową, ale ona nigdy nie zastąpi tej ubiegłorocznej, no bo nie do wszystkich kulinarnych ona się nadaje około 5 zł. Główka kosztuje, ale te główki są no niewielkie jeszcze jeszcze kilka dni musimy poczekać marchew już jest młoda importowana z Portugalii i zwłoch, ale w zbliżonej cenie do tej ubiegłorocznej.
Także maciejmera jeszcze kilka tygodni.
Musimy już niestety kończyć Maciej kmera, ekspert rynku hurtowego w Broniszach. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo.
Usłyszę, a to był raport gospodarczy Wojciech Kowalik do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: RAPORT GOSPODARCZY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA