REKLAMA

Podsumowanie dnia (19.05.2023)

TOK360
Data emisji:
2023-05-19 18:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
16:57 min.
Udostępnij:

W nocy Rosja kolejny raz zaatakowała tereny w głębi Ukrainy. Eksplozje było słychać między innymi w Kijowie, Lwowie i Krzywym Rogu. Co najmniej 3 osoby zginęły, a 16 zostało rannych w przyfrontowych regionach, o czym informuje Radio Swoboda. Po raz kolejny ukraińska obrona przeciwlotnicza okazała się skuteczna. Większość rakiet i dronów zestrzelono. O taktyce wojsk rosyjskich mówił w TOK FM Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. Cała rozmowa w Podcastach.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Radio to KFM pierwsze radio informacyjne.
Na zegarach 18.
TOK 360.
Wojna w Ukrainie i zacieśnianie sankcji na Rosję to główne tematy szczytu G7 w hiroshimie blokady na rosyjskie diamenty nie będzie, ale będą inne sankcje na państwa agresora. Prezydent Ukrainy dopiero weźmie udział zdalnie w szczycie G7, a na razie osobiście odwiedził Arabię saudyńską, a to w związku ze spotkaniem ligi państwa arabskich tam także zabiega o pomoc dla swojego kraju. Noweliki jeszcze są wyraźnie droższe niż rok temu, ale każdy kolejny dzień powinien przynosić już niż te ceny niższe ceny warzyw. Tak prognozują eksperci o tym będzie w ekonomii 360 będą także piątkowe prognozy dla ceny paliw na dalsze mocne spadki nie mamy, co liczyć, a to jest radiotoka w całym pierwszy radzie informacyjne, zaczynamy podsumowanie. Dnia.
Rok 360.
Przed mikrofonem Wojciech muzel. Dzień dobry, a na początek japońska hiroshima, gdzie trwa pierwszy dzień szczytu liderów grupy G7 jednym z głównych tematów jest wojna w Ukrainie i zacieśnianie sankcji na Rosję przywódcy zaapelowali wspólnie o świat bez broni jądrowej. Wezwali przy tym Rosję. Iran Chiny i Koreę północną do zaprzestania eskalacji nuk nuklearnej i zgodzenie się na nie rozprzestrzenianie broni jądrowej. Grupa ogłosiła także działania mające na celu pozbawienie Rosji technologii urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcia wojenne. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom przywódcom nie udało się dojść do porozumienia o objęciu sankcjami rosyjskich diamentów. Liderzyg 7 zobowiązali się natomiast do ograniczenia handlu cennymi kamieniami, szef rady Europejskiej szarmichel, mówił też o opracowaniu systemu, który pozwoli śledzić, skąd dokładnie pochodzą diamenty?
Praca nad identyfikowaniem kraju pochodzenia jest bardzo ważna. To, co musimy teraz zrobić, to opracować i wprowadzić skuteczny system, musimy działać tak by sankcje uderzały w Rosję, a nie w nas.
W Europie jednym z głównych hamulcowych takich sankcji jest energia, która należy do największych importerów diamentów z Rosji. Wczoraj decyzję o zakazie importu rosyjskich diamentów ogłosiła za to wielka Brytania ukraiński przywódca wołodmir zeleński przybył natomiast w tej chwili na inny szczyt ligi państw arabskich w Saudyjskiej ddzie zełłyński, który został zaproszony jako gość honorowy szczytu przez saudyjskiego następcę tronu. Zwrócił się do zgromadzonych przywódców arabskich, zachęcając do udzielenia Ukrainie pomocy. Wszyscy wiecie, że nie wybieraliśmy tej wojny, nie ruszyliśmy grabić i napadać innych krajów. Powiedział prezydent Ukrainy na szczycie jest również syryjski dyktator basz allasad, szefa syryjskiej dyplomacji, witał w przededniu spotkania, sekretarz generalny ligi państwa arabskich Ahmed aldul gayte.
Łataenne. Atak stan mamy nadzieję, że ponowne przyjęcie Syrii pomoże zakończyć kryzys i przygotować ją do odzyskania swojej roli samochodu, rihaa salamaraby.
I Damaszek wrócił do tej organizacji na początku miesiąca agencja ip pisze, że to jest skutek zmiany układu sił w regionie i coraz słabszej roli, jaką odkrywają tam stany Zjednoczone Syrię w lidze państwa arabskich zawieszono 12 lat temu? Co było reakcją na krwawe tłumienie przez Asada antyrządowych protestów. Dyktator nie oddał władzy w kraju wybuchła wojna domowa, dotychczas zginęło w niej 500 000 ludzi miliony osób musiały uciekać ze swoich domów oprócz szczytów G7 i ligi państwo arabskich świat obserwuje. Jeszcze jedno wydarzenie Chiny organizują własny szczyt z państwami Azji środkowej zjechali na niego przywódcy Kazachstanu Kirgistanu tadrzykistanu Turkmenistanu oraz uzbeek istanu, Szczecin PIN zapowiedział m.in. gotowość wsparcia rozwoju tego regionu w tym wsparcia infrastruktury oraz sił bezpieczeństwa?
Co.
Najmniej 3 osoby zginęły, a 16 zostało rannych minionej doby przy frontowych regionach Ukrainy. Informuje radio, swoboda ofiary pochodzą z obwodów donieckiego i charkowskiego w nocy Rosjanie po raz kolejny zaatakowali teren w głębi kraju. Eksplozję było słychać m.in. w Kijowie Lwowie i krzywym roku w dniu w ciągu tych 19 ostatnich dni Rosjanie zaatakowali w ten sposób aż 10 × po raz kolejny ukraińska obrona przeciwlotnicza. Natomiast okazała się skuteczna większość rakiet i dronów zestrzelono o taktyce Rosjan, najczęściej mało skutecznej mówił w to kasem Michał Kacewicz z telewizji bie usad.
Rosjanie wiedzą, że Ukraińcy już używają na dużą skalę właśnie zachodnich systemów obrony, zwłaszcza patriotów próbują przełamać tę obronę przeciwlotniczą. Te ataki łącznie z tym największym atakiem rakietowym na Kijów są już inne niż niż te poprzednie znaczy one jak widać, Rosjanie trochę się niestety tutaj uczą wysyłają kolejne fale i to są takie kolejne fale uderzeniowe. I to są takie ataki składające się z różnego rodzaju środków napadu. To są i drony i to, przy czym różne drony i zarówno szhidy jak i drony naprowadzające rakiety to są rakiety manewrujące, wreszcie rakiety balistyczne. No i jak na razie te ataki mają skuteczność bardzo niską na szczęście i na szczęście dzięki patriotom, a trzeba pamiętać, że to są patrioty starszego typu, a jednak okazuje się, że są bardzo skuteczne wobec tych rosyjskich kombinowanych wielopoziomowych. Tak naprawdę ataków rakietowych.
Usłyszeliśmy w audycji połączenie gospodarz programu Jakub Janiszewski pytał swego gościa o ostatnie postępy Ukraińców w bachmucie.
700 m przebicia na dużej szerokości frontu, bo tam zdaje się mowa jest o 2 kilometrowym odcinku no długości frontu. To jest to jest to jest bardzo dużo i ale nie jest to oczywiście jakiś sukces przełomowy tak czy to nie jest to nie jest zakończenie walki o baachmód. To jest ze strony Ukraińców uzyskanie i nadal uzyskiwanie właściwie nie uzyskanie uzyskiwanie wygodnych pozycji do działań dalszych działań kontrofensywnych, Ukraińcy i całkowicie jeszcze nie przeszli, ale widać, że coraz bardziej, przechodząc z obrony do do pozycji atakujących. Natomiast to Rosjanie zaczynają przechodzić do obrony.
Mimo to strona ukraińska wciąż ponosi straty ukraiński Portal oboz rewatel poinformował o tym, że w bachmucie zginęło 5 białoruskich ochotników, którzy walczyli w ukraińskiej armii.
A ten piątek to także spotkanie w Warszawie wiceszefa MSZ Wojciecha gerwela wysłannikiem rządu Chin do spraw Eurazji. Lich weejem chiński, przedstawiciel miał usłyszeć m.in. innymi, że Polska z zaniepokojeniem przyjęła deklarację Pekinu o dążeniu do zacieśnienia relacji dwustronnych z Rosją 2 w ten sposób 2 dwu i półgodzinne przepraszam spotkanie podsumowuje rzecznik resortu Łukasz Jasina. Unknown speaker 4 Chiny wspierają Rosję poprzez zbudowanie z nią partnerstwa poprzez dostarczanie broni Chiny zapewnienia nas, że nie będą dostarczać tam broni śmiercionoś, ale to jest taka dość płynna definicja i Chiny pozostałe przy swoim zdaniu i opinii, jeżeli chodzi o ich współpracę z Rosją. I w tej sprawie Polska i ich inny pozostają w stanie całkowitej.
Rozbieżności, rzecznik MSZ podkreśla, że jednak sam Fakt spotkania i rozmowy należy tutaj oceniać pozytywnie. Wiceminister Wojciech garweel, także pozytywnie odniósł się do podjętego ostatnio przez Pekin dialogu z Kijowem, tego wyrazem była rozmowa telefoniczna przywódców chini Ukrainy oraz obecna wizyta, także w Polsce chińskiego wysłannika w komunikacie polskiego MSZ można przeczytać, że chiński dyplomata zaznaczył, iż sytuacja w Ukrainie. Tu cytat nie służy niczyim interesom. Spotkanie skomentował w to KFM doktor andrian brona z wydziału studiów międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Unknown speaker 5 Nie sobie bardzo dobrze zdają sprawę z tego, że Polska jest bardzo krytyczna wobec tego, co Rosja robi w Ukrainie. To, co chyba nie do końca się przebijało, jednak te świadomości decydentów. To jest to, jak bardzo negatywnie wspieranie Rosji. Jak bardzo źle to wpływa na rozstrzyganie Chin w naszym regionie świata, zwłaszcza w Polsce.
Usłyszeliśmy sztokfem specjalny chiński wysłannik lichłej odwiedzi teraz Paryż Brukselę Berlin i Moskwę.
Polskie autostrady płatne czy bezpłatne ostatnim zapowiedziom polityków polityków przeczy komunikat, który wciąż widnieje na stronach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a w nim znajduje się zapis, że wszystkie autostrady w Polsce będą płatne odpłatność za przejazd autostradami. Znajduje się także w naszym krajowym planie odbudbudowy. No to w takim razie przypomnijmy co w minioną niedzielę obiecywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Unknown speaker 6 Jeśli chodzi o te opłaty państwowe, to jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie. My to zniesiemy, jeżeli chodzi o te sytuacje, gdzie autostrady są prywatne, albo przynajmniej są w jakiejś dzierżawie. Tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku do załatwimy.
Tymczasem właśnie we wspomnianym krajowym planie odbudowy jest zapis, że do 30 czerwca przyszłego roku system opłat z autostrady będziemy powiększać i ma to dotyczyć 1400 km dróg ekspresowych i autostrad. Zaznaczmy, że odcinki państwowe, czyli część A2 i część odczwórki mają być darmowe wg zapowiedzi polityków od lipca. No i niestety te ustalenia pokazują, że Polska co innego deklaruje w Brukseli, a co innego obóz rządzący mówi Polakom w czasie kampanii wyborczej?
Od czerwca zmieniają się przepisy dotyczące walki z przemocą w rodzinie. Chodzi m.in. o wyposażenie definicji przemocy, ale nie tylko znika, także przymiotnik bezpośrednie zagrożenie, czyli pracownik socjalny czy kurator, który trafi do przemocowego domu, nie będzie musiał patrzeć na bezpośredniość zagrożenia życia czy zdrowia dziecka. To są dobre zmiany, mówi nam sędzia Michał Lewoc, zlegnicy, wieloletni naczelnik wydziału do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Ministerstwie Sprawiedliwości i nawiązuje do dramatu ośmioletniego chłopca z Częstochowy Kamila, który zmarł wskutek tego, co spotkało go w domu. Unknown speaker 7 Tragedia stru mieliśmy teraz do czynienia wydaje się, że może być wynikiem także i tego, że przez wiele lat obecna władza paraliżowała właściwie sędziów rodzinnych, głównie, ale nie tylko także i wszystkie osoby zaangażowane w cały proces tak naprawdę ochrony dzieci to stygmatyzowanie pt. odbieranie dzieci jest było czymś czymś, co jak wspomniałem, paraliżowało tak naprawdę bądź mogło paraliżować taki efekt mrożący wprowadzać, że wszyscy bali się podjąć jakąkolwiek decyzję, ponieważ to no nie waham się użyć tego słowa szczucie. Na wszystkie osoby wszystkich czy pracowników socjalnych czy policję czy kuratorów sądowych, czy też wreszcie sędziów rodzinnych, dlatego że chcieli pomóc tym dzieciom, czyli ochronić je przed przemocą, czyli tymczasowo umieścić chociażby w rodzinie zastępczej, tam, gdzie ma zagwarantowane takie dziecko, zabezpieczenie swojego życia i zdrowia. Natomiast taka nagonka i twierdzenie, że tylko w biologicznej rodzinie dziecko jest prawdziwie bezpieczne i nie wolno odbierać rodzinom prawdziwym polskim rodzinom. Tutaj cytuję, przecież oczywiście dzieci, bo to jest dla nich dramat, było oczywiście wyłącznie na użytek ideologiczny jakiś czy wyborczy. No nie wiem, właściwie, jaki w każdym razie jestem przekonany, że właśnie taka narracja mogła spowodować mogła spowodować. Nie wiem, czy spowoda, ale mogła spowodować pewne opory w zakresie no ochrony dzieci czy podjęcia decyzji szybkiej decyzji o umieszczeniu dziecka, chociażby albo w rodzinie zastępczej albo u tego ojca biologicznego albo no 1 słowem ochronienie go tak się nie stało. Wydaje się, że te zmiany w ustawie, o czym wspomniała pani redaktor, one umożliwią wszystkim aktorom tego zdarzenia, czyli wszystkim osobom uprawnionym do podejmowania działań. Rzeczywiście stanowcze działanie w ogóle tak na marginesie chciałbym powiedzieć, że bardzo często mamy sprzeczność pewną pomiędzy naracją medialną, a tym, co jest wprowadzane w przepisach. Unknown speaker 8 No właśnie o to chciałam pana sędziego dopytać, bo tutaj z 1 strony pan mówi o tym szczuciu, przecież narracja władzy się nie zmienia tak, a przepisy jednak. Unknown speaker 7 Tak. Więc istnieje tutaj pewna sprzeczność między naracją medialną oświadczeniami medialnymi np. o tym, że będziemy wypowiadać konwencję stambulską, a między tym, co wprowadzamy w nowych przepisach, one wszystkie prowadzą po pierwsze do rozszerzenia kręgu osób chronionych. Po drugie, wprowadzamy nowe środki izolacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie dajemy nową definicję przemocy domowej znacznie szerszą. Mało tego dostosowano tak naprawdę do wymogów konwencji stambulskiej, nawet wychodzącą dalej, bo też i cyberprzemoc dołączamy, więc jest bardzo wiele pól, w których idziemy bardzo do przodu i progresywnie, natomiast medialnie, jakby te kwestie nie są w ogóle poruszane tylko cały czas twierdzi się, że właśnie my chronimy rodzinę i rodzina jestważniejsza.
A cała rozmowa z sędzią Michałem lew owoc Vocem wradził to kawałem jutro o godzinie 15:40 w programie an antybitenek za błockiej twój problem moja sprawa?
TOK 360.
Powódź we Włoszech zabiła już 13 osób kataklizm dotknął przede wszystkim region Emilia Romania, ale synuptycy zapowiadają kolejne opady deszczu i burze w najbliższych dniach aż do poniedziałku również w sąsiednich włoskich regionach Włosi budują tymczasowe wały układają, więc także worki z piaskiem mieszkańcy miasteczka bagnaradi romagna w północno wschodniej części Włoch próbują zabezpieczyć swoje domy. Unknown speaker 9 A te worki z piaskiem to prowizoryczne zapory, które zostały zrobione, żeby woda nie wlewała się do domów i garaży. To jest strefa, która została najbardziej dotknięta, ponieważ jest to najniżej położona część.
0 Miastaodpowiedzialnośćrać naszą największą obawą jest to, że znowu zacznie padać awałały przeciwpowodziowe, są już dziurawe obawiamy się, że woda może ponownie się podnieść i tego najbardziej się boimy.
Łącznie zalane są 42 gminy kilkadziesiąt tysięcy gospodarstwy nie ma prądu o trudnej sytuacji w tej części kraju, mówiła także w pierwszym śniadaniu w toku w tokhm Anna transczewska, mieszkanka regionu, graniczącego z tą najbardziej zalaną częścią. Włoch.
1 Człowiek w normalnie wchodzi do domu po asfalcie i za 5 10 minut na jezioro pod domem normalnie płynie mu rzeka po jego podwórku po ogródku i nie ma na to wpływu dziękuję Bogu, że ma dwupiętrowy dom i wszedł na samą górę, ale też obraz, jakie widzimy, że no helikopter zdejmuje z dachów ludzi, no to są przerażające na pewno są momenty tragiczne.
Mówiła rozmówczyni w piotrtra maślaka z tragiczną w skutkach powodzią zmagają się nie tylko Włochy także afrykańska Somalia po długotrwałej suszy. Kraina widzimyły ulewne deszcze, miejscowi cytowani przez granicę media twierdzą, że to jest największa powódź od dekad wydłu szacunków swoje domy musiało puścić już 250 000 ludzi. Żywioł zabił dziesiątki osób podsumowanie dnia w radiu toka całym za chwilę goście, a wcześniej ekonomia 360. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA