REKLAMA

Szczyt G7 w Japonii. "Przede wszystkim chodzi o broń"

TOK360
Data emisji:
2023-05-19 18:30
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
06:19 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » W chirolhimie rozpoczął się szczyt liderów państw grupy G7 główne tematy, to jest oczywiście wojna w Ukrainie i sankcje na Rosję już teraz łączymy się z pułkownikiem rezerwy dr. Piotrem Łukasiewiczem, analitykiem polityki insid reprezentującym Kolegium Civitas, a jednocześnie byłem ambasadorem RP w Afganistanie i członkiem konferencji ambasadorów RP. Dzień dobry, witam w radiutkfm. Dzień dobry dziękuję za zaproszenie. Na wstępie chciałem pana zapytać co do załatwienia ma prezydent zełeński na tym szczycie. Od kogo mógłby potencjalnie otrzymać coś, co by pomogło w tej wojnie w sposób istotny, a może to co jest istotnego do załatwienia? Nie na gie 7, a na szczycie ligi państwa arabskich, jakby pan to wszystko skomentował?
No na pewno jesteśmy świadkiem ogromnego wysiłku takiej ofensywy dyplomatycznej Ukrainy w ostatnich tygodniach. No może nawet dniach, bo i wizyty w Europie w stoli najważniejszych stolicach europejskich dzisiejsza wizyta w Arabii Saudyjskiej również i też nie do końca jesteśmy przekonani. Czy to będzie osobista wizyta, czy wystąpienie wirtualne na szczycie G7 w hirośhimie, bo zdaje się tam są sprzeczne sygnały, czy prezydent zełeński wybierze się tak daleką podróż aż do Japonii. No na pewno mam do czynienia z taką właśnie ofensywą ofensywą dyplomatyczną, pokazującą przede wszystkim, że Ukraina nie ustaje w wysiłkach o zdobycie jeszcze większej ilości broni przed tym, co już wszyscy zapowiadają jako tzwwaną ofensywę czy kontrokfensyw albo ofensywę ukraińską w czasie tej w tym roku, która ma nastąpić prawdopodobnie późną wiosną, ewentualnie wczesnym latem, więc to jest na pewno to są takie podróże, które utwardzają poparcie, mają na celu utwardzenie poparcia, mają na celu zaprezentowanie potrzeb przede wszystkim wojskowych wojskowych Ukrainy, bo zdaje się, że potrzeby finansowe póki co na ten rok są zabezpieczone. Czy państwo ukraińskie jest bezpieczne finansowo ma przy pomocy Międzynarodowego funduszu Walutowego i banku światowego ma fundusze na opłacenie swojej działalności. Zatem przede wszystkim chodzi tutaj o obroń trwają. Ostatnie chyba negocjacje albo przygotowania wręcz do ogłoszenia czegoś, co kiedyś była koalicja czołgowa zakończona, no niejakim powodzeniem w przypadku z powodu otrzymania przez Ukrainę czołgów chlen GER Abram, z iloopart oczywiście teraz mamy do czynienia prawdopodobnie stworzeniem czegoś czegoś, co nazywamy koalicją samolotową.
I tutaj się zatrzymajmy na myśli, bo chodzi przede wszystkim o samoloty ponaddźwiękowe, a konkretnie o samoloty 16 jak wynika z informacji, które docierały do nas w ciągu ostatniej doby. To tym razem hamulcowym są stany Zjednoczone, ale dzisiaj po południu pojawia się informacja, że prezent USA właśnie przebywający na szczycie G7 poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów w 16, a to bycie hamulcowym przez USA miał wynikać z tego, jak patrzą na to Amerykanie, którzy są, no chyba już zmęczeni trochę tym wspieraniem Ukrainy. Jak pan to by?
O nie to absolutnie się z tym nie zgadzam z panem z pańńskimi słowami słowami, że Amerykanie są zmęczeni wspieraniem Ukrainy, kto miałby tym, kto SI Amerykanów znaczy, nawet Republikanie nawet republikańscy kongresmeneni niedawno czytałem artykuł szefa komisji, szefa Komisji Spraw Zagranicznych w izbie foent policji, który wręcz wzywał on republikani, wzywał do zwiększenia tej pomocy dla Ukrainy, więc ja nie zgadzam się z tą tezą Amerykanie są zmęczeni. To jest te za późn.
Tutaj chodziło o badania o badania opinii społecznej nie opinia polityki.
To trzeba to trzeba podkreślić, że polityczni Amerykanie nie są zmęczeni tą wojną, ani administracja ani nawet jak wspomniałem, partia opozycyjna w USA nie jest tą wojną. Nie wydaje się tą wojną być zmęczona opór amerykański, znaczy może nawet nie opór jako pewnego rodzaju zwlekanie, opóźnienie to chyba najwłaściwsze słowo wynikał z tego, że Amerykanie zatroskani są przede wszystkim stanem obrony przeciwlotniczej ukraińskiej, która, choć doskonale sobie radzi, to widać, to ostatnia fala ataków rakietowych dronowych na Ukrainę. Bodajże dziewiąty już atak w maju, który nastąpił na miasta ukraińskie został przez ukraińską obronę przeciwlotniczą odparty, natomiast odpieranie ataków na miasta powoduje, że no jednak Ukraińcom może zabraknąć obron przeciwlotniczej do ochrony własnych wojsk. No w trakcie przygotowywany i czy też ofensywy, do której się, do której się sposobią i to jest największym zmartwieniem sojuszników Ukrainy, to znaczy dostarczyć im wsparcie przeciwlotnicze. I dopiero no prawdopodobnie w kolejności późniejszej środki ofensywne środki powietrzne ofensyw, no czyli, czyli samolot te 16 więc, jakby ta kolejność wynika nie z oporu politycznego, ale raczej z pewnej konsekwencji działań wojskowych i tak bym odczytywał tą te kolejne stopnie, może albo kolejne fazy przekazywanego sprzętu dla Ukrainy, ale jak mówię, ta koalicja się tworzy, zresztą kilka tygodni temu już wielka Brytania zapowiedziała szkolenia pilotów we 16 domyślam się jako żołnierze te szkolenia trwały na długo wcześniej, zanim, zanim liderzy je ogłosili publicznie, więc no można się spodziewać, że w tym roku jeszcze nad niebem ukraińskim na niebie ukraińskim pokażą się w szesnastym.
Bardzo dziękuję, pułkownik rezerwy dr Piotr Łukasiewicz, analityk polityki insite, reprezentujący Kolegium cvitas, jednocześnie była ambasador RP w Afganistanie i członek konferencji ambasadorów, RP był razem z nami w podsumowaniu dnia, a już za chwilę dr Katarzyna Golik z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk, którą będę pytał o dzisiejszą wizytę chńskiego wysłonnika w Polsce. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA