REKLAMA

"Chiny próbują stworzyć wizerunek odpowiedzialnego mocarstwa". Wizyta wysłannika z Pekinu w Polsce

TOK360
Data emisji:
2023-05-19 18:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
05:29 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » TOK.
360 podsumowanie dnia w radiu tokfm już teraz jest z nami dr Katarzyna lig z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk. Dzień dobry, witam w radiu tokfnm Polska strona właściwie gospodarz tego spotkania no bo chiński przedstawiciel był dzisiaj jest dzisiaj w Warszawie zakomunikowała, że zaniepokojeniem przyjęła deklarację Pekinu dążeniu do zacieśnienia relacji dwustronnych z Rosją. Wizyta w kilku europejskich stolicach przedstawiciela Chin związane jest właśnie z trwającą wojną. I chciałem pani na początek zapytać. Czy Polska strona w ogóle ma szansę w jakiś sposób otworzyć oczy Chinom na to, co robi Rosja?
To nie jest kwestia chyba otwierania oczu, tylko kwestia artykułowania interesów i bo jakby wskazywania alternatywnej opcji budowania tych interesów, bo inne są doskonale świadome, co się dzieje. W przypadku Rosji, ale pamiętajmy, że w kontekście budowy, czym przemodelowaniu tego ładu Międzynarodowego, które było zdominowane przez USA. Rosja jest nam oczywiście, potrzebna prawdopodobnie bardzo instrumentalnie, ale tu na pewno nie będzie no akuratniczycy tu pod tym względem są szczerze, że żadnych złudzeń tak żadnych marzeń panowie, że Chiny zupełnie odetną się od Rosji. Tu jest raczej kwestia, że z 1 strony zachowuje zachowuje się wpływy na Rosję i dobre kontakty, a z drugiej strony próbuje się stabilizować sytuację, czy wręcz wejść gospodarczo na Ukrainę.
A proszę powiedzieć, czy to co w tej chwili widzimy, czyli to, że Rosja przestała powtarzać te groźby atomowe i że porusza się w pewnych granicach? W tym konflikcie? Czy to jest właśnie coś, co należy zawdzięczać Chinom i po co w takim razie ten objazd po europejskich miastach chińskiego przedstawicielom?
Oczywiście tego nie wiemy. Na pewno, ale można zakładać, że w momencie, gdy takie groźby atomowe pojawiły się ze strony Moskwy, a reakcja Pekinu była bardzo gwałtowna i ostatnie ruchy Pekinu były raczej wręcz wspierające dla Ukrainy można założyć, że jakiś wpływ był. I może to był nawet czynik decydujący, dlatego, więc innymi prezydent rzeoleński u tylu miesięcy zabiegał o bezpośrednią rozmowy siedzimpingiem, no który, gdzie jako państwo tam marginlny z punktu widzenia ich im to to nie udawało się, ale w końcu po tej rozmowie być może jakiś przełom był, a jeżeli chodzi o pytanie, jak jak jaki był ten newar, no chyba Chiny to jest jedyne państwo, które rzeczywiście może na Rosję bezpośrednio wpływać i nawet rosyjski internet żartuje, że no władza prezydenta Putina. No w dużej mierze jednak zależy od Chin i że może, że Jarek może być cofnięty, to nawiązują do swojej. No historycznej zależności od innej azjatyckiej.
Potęgi, a proszę powiedzieć, czy w takim razie Chiny mogą sobie pozwolić na to, żeby jeszcze bardziej ograniczyć Rosję w tej eskalacji wojennej na rzecz budowania dobrych relacji z Zachodem? W tym z polską i czy właśnie ta wizyta chńskiego przedstawiciela nie jest przykładem takiego dążenia?
To znaczy jak najbardziej to jakby ograniczenie działań Rosji raczej szkody chiną nie przyniesie. Wręcz przeciwnie ważne jest, żeby trzymać w szachów stany Zjednoczone. No ale jak Rosja przegrywa tę wojnę, to trudno trudno stać po jej stronie Chiny próbują budować wizerunek tego, a takiego odpowiedzialnego mocarstwa, więc stąd ten objazd, chociaż powiedzmy sobie, że standardowo delegacje chińskie w ważnych sprawach szczególnie gospodarczych na odwiecały przede wszystkim Berlin Londyn Brukselę, czasem Paryż. No to znalazła się na tej linii Polska no pokazuje, że w kontekście w kontekście wojny również Warszawa odgrywa znaczącą rolę nawet Pekinu, więc na pewno na pewno jest są te cele wizerunkowe, być może też przebadanie przebadanie też pewnych nastrojów i możliwości zała załagodzenia z jakby spadającego zaufania do Chin ze strony Europy, ponieważ no Europa z jest tutaj kluczowa w tej rozgrywce ze Stanami Zjednoczonymi, żeby, że nie warto ją antagonizować. Ona jest ważna dla Chin, jeżeli chodzi o gospodarkę, ale właśnie też, żeby no nie być i żeby ona nie stała się wrogiem, a pamiętajmy, że badania opinii publicznej takie globalne wskazują, że szczególnie właśnie globalna północ, czyli właśnie m.in. Europa szczególnie w ostatnich latach straciła zaufanie duchi być.
Może chinczycy liczą na to, że tak jak prezydent Francja ma, ale Marek makrą, także inni przywódcy. To troszkę przychylnie i spał się na chwilę bardzo dziękuję. Dr Katarzyna Golik z Instytutu studiów politycznych Polskiej Akademii Nauk była razem z nami, a za chwilę kolejnegość programie komanndor, porucznik rezerwy maxymilianura, ekspert do spraw sił morskich i redaktor Portalu difence 24 o rosyjskiej rakiecie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: TOK360

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA