REKLAMA

"Dyplomatyczna ofensywa" w Japonii [szczyt G7]

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-05-20 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:05 min.
Udostępnij:

O szczycie państw G7, do którego należą USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada w Hiroszimie mówił Michał Broniatowski - Onet i Politico.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Ósma 6/2 godzina sobotniego poranka Karolina Głowacka przy mikrofonie Maria andrzejjewska jest wydawczynią programu realizuje Maciej Górczyński w tej godzinie mamy jeszcze dla państwa rozmowy z europarlamentarzystą z Austrii Andreasem śliderem, szefem komisji badającej catar gat to po ósmej 40 po ósmej 20 będzie z nami Szymon opryszek z okopress. Reporter autor książki woda historia pewnego porwania rzecz dotyczy kryzysu wodnego, który narasta bardzo dobra książka, a teraz jest z nami ich obroniatowski z Onetu i polityko dzień dobre. Dzień dobry o szczycie G7 będziemy rozmawiać, chciałbym pana wypytać o ten szczyt, mamy potwierdzenie ze strony japońskiego MSZ, że wołodymierz zełyński weźmie udział osobiście w tym, że szczycie wcześniej mieliśmy pewne zamieszanie informacyjne w tej sprawie, to prawdopodobnie intencjonalne, jakie to ma znaczenie, że załański osobiście leci do Azji?
No ma takie, że przede wszystkim zobaczy go cały świat, zwłaszcza ten świat, który wątpi w to, że mamy do czynienia z agresywną wojną ze strony Rosji. Trzeba pamiętać tutaj. No co prawda zdecydowana większość państw organizacji narodów Zjednoczonych głosuje za rezolucją potępiającą agresję, ale jednak wśród państw, które zdecydowały się na uczestnictwo w tzw. grupie Ramstein, która zrzesza państwa, które wspierają militarnie Ukrainę. Jest tylko 40 państw, czyli zdecydowana większość świata przynajmniej zachowuje taką neutralność, nazwijmy to i to jest taka pozostałość po tłumaczenia tej neutralności groą się jeszcze z czasów zimnej wojny, kiedy naprzeciwko siebie stały 2 wielkie bloki. I no wtedy ten podział by był jasny był obóz postępu i obóz Zachodu teraz jest, jeżeli ktoś używa takich argumentów, to po prostu jest hipokrytą, bo w tej chwili mamy jedno państwo, które jest agresorem, a drugie państwo, które się broni. I myślę, że głównym celem tej podróży zeleńskiego jest przekazanie światu, bo nie tylko tym 7 liderom siedmiorgu liderom, którzy tam obradują w hirośimie, bo oni akurat są po stronie Ukrainy również no fizycznie w sensie wysyłania ronie, ale również tym, którzy będą obserwowali. To spotkanie również do chirosimy przybywa trójka liderów z krajów, które no zachowują właśnie taką nazwijmy to nieprzyjazną wobec Ukrainy neutralność. To jest Brazylia India Indie Indonezja i on się z nimi tam też spotka, więc no bardzo ważna wizyta nie mówiąc o tym, że po drodze w ramach zmyłki, o której pewnie już wspominała zełęski, wylądował w Arabii Saudyjskiej, gdzie akurat odbywa się szczyt ligi arabskiej i tam również wystąpił ze swoimi argumentami, a jeszcze, żeby skończyć przepraszam, że tak długo to od początku maja. To od początku maja w krajach tzw. globalnego południa podróżuje po tych krajach minister spraw zagranicznych Ukrainy my roku EBA, który właśnie z tym przesłaniem tam się tam się udał, więc ewidentnie widać taką dużą dyplomatyczną ofensywę bardzo udaną, bo zorganizowanie takich spotkań to nie jest nic prostsze nic prostego nie mówię tylko o logistyce, ale również o politycznej chęci, więc jeżeli Ukrainę tak wielu ludzi słucha, a pamiętajmy, że trwa praktyczny bojkot dyplomatyczny Rosji i ministra, ich ministra spraw zagranicznych. To to no widać wyraźną różnicę na korzyść Ukrainy, miejmy nadzieję, że to coś, że to coś pomoże.
Właśnie. To zawsze jest istotne, nie bagatelizując w żaden sposób tych zabiegów dyplomatycznych, ale to jest jakby 1 element, a właśnie te fizyczny udziału, w którym pan udział, czyli dostarczanie broni wspieranie. To jest już krok dalej, tylko, przypominając dla porządku G7 stany Japonia, Niemcy wielka Brytania Francja Włochy Kanada, to takie skład tej grupy aktualnie właśnie jeszcze bym dopytała o kwestie tych, dodatkowo zaproszonych tych, którzy mogą spojrzeć na zełańskiego. Może trochę inaczej, czy też porozmawiać, jakie to może mieć znaczenie? Pan mówi o Brazylii Indonezja, też Indie Indie będące w takim rozkroku też można powiedzieć intencjonalnym jakoś szukającym swojego miejsca najludniejsze kraj świata. Potęga czy oni mogliby w jakiś sposób bardziej przychylnie spojrzeć w kierunku Ukrainy i przesunąć ten właśnie swoją narrację wprost przeciwko Rosji?
No taki jest podejrzewam, cel przypomnijmy, że no Indie są w tej chwili krajem, który głównym dostawcą twardej waluty dla dla Rosji, bo kupują od niej na ogromną skalę ropę naftową dla swojej dużej korzyści, bo po po niższej cenie, niż by ją musieli kupować, gdyby nie było wojny z kolei prezydent Brazylii, Lula no takie symetrystyczne uwagi bardzo daleko idące na temat tego konfliktu wygłaszał, a więc no myślę, że no tak na takie osobiste spotkanie z pewnością pomoże, bo ci ludzie są zdecydowanie pod wpływem rosyjskiej propagandy rosyjskiej dyplomacji, która ma, która liczy wszystkim liczbowo, jest dużo większa niż dyplomacja ukraińska, więc no to jest grzechnie wiedzy, oni popełniają również. I myślę, że takie spotkanie ma ogromne znaczenie, nawet jeżeli nie odwróci się tych ludzi o 180 stopni, to przynajmniej złagodzi się ich punkt widzenia i otworzy im oczy na rosyjskie zbrodnie i na podstawowy Fakt, że to nie Ukraina jest tutaj agresorem.
I jakie tutaj ruchy widać ze strony Chińczyków, którzy nie są zaproszeni do roli obserwatorów, raczej jest taki klimat wprost, że G7 no w kontrze wobec Rosji to rzecz jasna, ale również Chin coraz mocniej się mówi o tych zakusach Chin na Tajwan właśnie jak wygląda ta sprawa wzmożenie dyplomatycznego ze strony Chin?
No jasne jest, że Chin nie zaproszono. Po pierwsze, dlatego, że no może nie wysyłają czołgów do na front w Ukrainie, ale niewątpliwie zachowują taką aktywną prorosyjką, neutralność nazwijmy to ważne jest też symbolika tego spotkania. Otóż one się odbywa w sirosiie na początku tej tego spotkania wczoraj wszyscy liderzy uczestniczący w tym spotkaniu udali się w ten pkt 0, w którym uderzyła bomba, jest symbolicznie, znaczy symbolicznym miejscu i równie symboliczne spotkanie tam się odbyło. Trzeba pamiętać, że w tym regionie po tej stronie świata, że tak powiem, są 3 potężne mocarstwa nuklearne. To jest Chiny torea Północna i Rosja i one to są państwa słabe do kontrolowania rządzone sposób dyktatorski i no, w których nie ma żadnych demokratycznych sposobów na to, żeby powstrzymać szaleństw nuklearne, więc byłoby dziwne, gdyby przedstawiciel Chin, które ma potęgę zbroją się w tej chwili w broń atomową, był zaproszony na spotkanie z sirosinie.
Te sankcje będą dodatkowe no.
Omawiane były także w tej chwili jest zupełnie nowy trend w tych sankcjach, bo nie będą one dotyczyć bezpośrednio Rosji, ale chodzi o kraje, które kombinują i po prostu dostarczają tylnymi drzwiami broń do Rosji, a tak tymi samymi tylnymi drzwiami odbierają od z Rosji ropę naftową. My tutaj tak się strasznie w Europie gorączkujemy w sprawie gazu, ale gaz to jest tylko kilkanaście procent rosyjskiego rosyjskich dochodów z eksportu zasadniczy tam około 80 już tej chwili nie pomnę. Dokładnie no w każdym razie zdecydowana większość rosyjski rosyjskiej waluty twardej waluty pochodzącej z eksportu to jest ropa naftowa i te ropę naftową kraje i prywatne firmy wspierane przez te przez te kraje transportują po Pomorza świata i dostarczają do krajów, które nie powinny jej kupować, tylko, że no na rokie nie jest napisane mailem Rasia tylko. No jest ona opon, zwłaszcza że wiele krajów ma bardzo podobny, skład gatunkowy tej ropy i poza tym jeszcze można ją mieszać itd. itd. więc sprawa oczywiście dotyczy nie tylko ropy naftowej, ale technologii wysokich technologii. I myślę, że to w tej chwili będzie. No podstawowa dyskusja jak ukarać jak ukarać te kraje i te firmy, które łamią sankcje narzucone przez Unię Europejską, a także przez państwa, gdzie się.
Michał bronitowski one polityką komentował szczyt G7 dziękuję. Serdecznie spokojnej, sobotę ósma 17. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - KAROLINA GŁOWACKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA