REKLAMA

Katargate. Jak wyglądają prace komisji ws. afery korupcyjnej w PE?

Poranek Radia TOK FM - Weekend
Data emisji:
2023-05-20 08:40
Prowadzący:
Czas trwania:
15:24 min.
Udostępnij:

O Katargate mówił Andreas Schieder - austriacki polityk i europoseł z komisji badającej aferę korupcyjną.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Sobotni poranek Radia to kfe.
Gościem Radia tokefm, jest europoseł andraschider z ramienia frakcji postępowego, Sojuszu socjalistów imokratów, który zasiada w kierownictwie komisji badającej catar gejte. Dzień dobry dziękujemy, że znalazł pan czas tyle, jak wyglądają wasze prace, to nie jest powszechna wiedza.
I Lisa speś komedii być głos o licinęli.
Tą komisja ustanowiona początkowo do zbadania przypadków zagranicznych ingerencji w wspólnoty. Widzieliśmy, że potrzebujemy więcej regulacji wybaczyćorcymi wpływami w instytucjach europejskich, później komisja zajęła się także prześwietlaniem katargiejów.
De cap Gate.
A więc to nie jest komisja.
Specjalnahel i Sejm pipulliny komyd jej.
To jest komisja specjalna zasiadają w niej ci sami członkowie, ale teraz zajmują się już kwestią katargej nad tym pracujemy, starając się prowadzić śledztwo. Nie wykonujemy obowiązków policji. Myślę, że władze Belgii radzą sobie całkiem dobrze. My musimy ustalić, jakie luki, jakie słabości znajdują się w naszym systemie przejrzystości i co da się poprawić z dużym wyzwaniem dla tej komisji jest wypracowanie ulepszonych zasad, które zapewnią większą transparentność procesów.
Politycznychowej, katalog o im plusw młodszychraenc im polityki proces.
Czy powinni się tym zajmować sami europarlamentarzyści, może powinniście zaprosić kogoś z zewnątrz i poprosić o wskazanie? Co jest nie tak z parlamentem europejskim z jego funkcjonowaniem, może z wewnątrz nie da się tego dostrzec?
Kuolżyłbisiuje u i ewyloto.
Służy i tak, ale zapewniam, że korzystamy z pomocy wielu specjalistów spoza europarlamentu organizujemy wysłuchania, zapraszamy innych ludzi do wyrażenia swojej opinii na ten temat.
Ndool są tytułły i złożę luki.
Szukamy też przykładów innych instytucjami, wymieniliśmy się doświadczeniami choćby z Australii, czekami mierzyli się ze znaczącymi ingerencjami ze strony w Londynie. Będziemy myli dyskusję z przedstawicielami parlamentu Zjednoczonego Królestwa. Zapraszamy polityków ekspertów naukowców, by podzielili się z nami dobrymi pomysłami.
Witing ekspert aprfomsiit fi cominy tej tutaj le złodol tejude. Media.
To sprawy na przyszłość porozmawiajmy o tym, czego dotyczy catar Gate obecnie była wiceprzewodnicząca europarlamentu Ewa kaili wyszła z aresztu na wolność w kwietniu. Cały czas zaprzecza zarzutom twierdzi, że jest w trakcie batalii prawnej i zamierza wrócić do polityki zostanę w Brukseli, będę walczyła o uniewinnienie. Tak mówi, co pan o tym myśli.
Pifuance nie ookle się fęguje. W tu mej kliję.
Zanim odpowiem na pani pytanie, musimy jasno stwierdzić, że polityka to polityka, a system prawny policja i zarzuty, bo coś zupełnie innego polityk nigdy nie powinien decydować o winie albo niewinności. Nie jesteśmy sędziami i nie wchodzimy w ich rolę oczywiście, znany nam fakty świadczą o tym, że istnieją układ polegający na przekazywaniu pieniędzy w wiele krajuów katar marokoli, prawdopodobnie mauretanie za pośrednictwem organizacji pozarządowych europarlamentarzystom.
Lek karta padał z Maroku poblizumorytyjnie wo złożył i ust tu lece innscentivis myębuzo ti ru piłem palment, my tu szpik kujte fręgi je paucit. I.
Powiedzmy szczerze jedną z nich była Ewa klili, która wygłaszała przemówienia poruszającej kwestiaka człowieka w Katarze w sposób mnie nieodpowiadający rzeczywistości. Sądzę, że to, co możemy przeczytać teraz w mediach o niej partnerze życiowym, z którym ma córkę, a także o innych zamieszanych w tę sprawę to taktyka związane ze zbliżającym się procesem. Tak my musimy zająć się zmianami europarlament, stało się bardziej przejrzysty niż teraz.
Czyli z Europie parlament wyci smacz młot FR parlament dla, kiedy jest nau.
Mówi pan, że są 2 światy wymiar sprawiedliwości i polityka. Zapytam, więc o politykę Ewa kaili jest w niej skończona.
Zoż na daptu mi, czyli sali często instytucje się no w artykule i gwałtes.
Nie ja o tym codaję tylko gre wyborców, FR, ale z tego, co wiem, od kolegów z ogólnogreckiego ruchu socjalistycznego pan Sokol, czyli macierzystej partii kariera polityczna Ewy kajli, dobiegła końca moim zdaniem, skoro ktoś przyczynił się do skandalu o takiej skali powinien się z tym pogolić wielu parlamentach w Europie, czasem tak się nie dzieje. Czasem politycy wracają jesteśmy słynny przypadekliwi o berlusco nie no i kilku innych, ale to nie jest świat polityki. Ja tam cenimy, jeśli stanie się coś takiego powinieneś zastopować karierę polityczną.
Ten dano błąd mój nouadtyziznotybldow, polityk swój hoa lakeet co fepty sepen juf tu stopię polityki kieruje?
Z aresztu wyszli także pozostali podejrzani w tym Mark tarabela i Antonią opancerii, wszyscy troje razem z kaili należą do frakcji socjaldemokratów. Są pana kolegami. Czy w takim razie to pan powinien zasiadać w komisji do spraw w katargte.
Ewa Kali głos i Milet i ekspertli.
Z klub Ewa Kali została od razu wydalona z grupy socjalistów. To właśnie grupa socjalistów złożyła wniosek o odwołanie jej z funkcji wiceprzewodniczącej jako frakcja wyraźnie się odcięliśmy. I to jest ważne. Musimy się oczywiście zastanowić, czy da się ulepszyć nasz wewnętrzny system by dostrzegać podobne sprawy. Wcześniej jest jasne, że nie chcemy współpracować z takimi.
Ludźmi ID, bo łek czygedowi w soćpie po poseł wecik aut z jej tkili nazu marctara brila lewf. Ty clu.
Mówiąc wprost wyrzuciliśmy ją, a Mark, taa Bella odszedł po tym, jak został poproszony o rezygnację. Ja jestem socjaldemokratą z Austrii, bez powiązań z Włochami czygrekami, będę pracował z kolegami z innych partii, by opublikować mocny raport o.
Przejrzystościlikx z fronndia dopatyzm z implitu pabliś Ewy płotci zą on transpiancji.
Jak głęboko może sięgać korupcja w instytucjach europejskich.
Slii cut w odły tokiing nie zapadło z uwonie do fien.
Niestety mogła je ogarnąć, a mówimy też o zagranicznych ingerencjach, bo nie zapominajmy, że to kurator miał interes w tym, by kupać, że tak powiem dobrą opinię na swój temat. Dlaczego, bo dzieje się tam źle odnośnie do praw człowieka i kwestii to samo dotyczy mrokami, które posłużyło się swoimi służbami specjalnymi i ambasadorem bym nami czy luksus obywatelami iniędz.
Many olszu mda ustis nncius widź łeli faudy tletu shcle demany.
Wykorzystali organizacje pozarządowe założone tylko po to, by obracać fi duszami. Musimy wypracować przestaw zmiany na rzecz przejrzystości. Chcemy by każde spotkanie członków parlamentu Europejskiego z lobbystami, sami ambasadorami itd. musiało się znaleźć sławnym rejestrze transparentności. To działa już teraz, ale nie każdy europarlamentarzysta wprowadza do niego swoje spotkania. Ja sam rejestruje wszystkie, odkąd dostałem się do parlamentu, lubim, po drugie musimy wprowadzić okres, który polityk będzie musiałczekać po podejściu z europarlamentu, zanim zacznie pracować jako lobbysta.
Kiedy lobby jest, a w tej uetpinyurkiem, parlamentuy specyfiki pirydo.
T, dlaczego.
Tu et te diuft z wolving do.
Żeby uniknąć zjawiska znanego jako drzwi obrotowe polegającego na tym, że opuszcza się parlament, by zacząć pracę jako wysoko opłacane. Lobbysta walczę o to by ten okres trwał 2 lata kadencji chcą 1 roku. Zobaczymy, na czym skończą się negocjacje, musimy być także przejrzyści, jeśli chodzi o majątek i dochody, co oznacza, że powinno się ujawniać swój stan posiadania, wchodząc do i odchodząc z europarlamentu, ludzie będą mogli się wtedy przekonać, czy majątek powiększył się stosownie do.
Dochodów. I w teor tym meciek inkruis oszzr.
O ile deklaracja mają majątkowekowa jest złożona uczciwie.
Kryzys użyłł NDF u i fing.
Dlatego należy ustanowić konsekwencje dla tych, którzy nie będą się stosować do nowych zasad. Jeśli nie ujawnisz wszystkiego, to na początku powiedzmy czekacie upomnienie, a potem powięci grozisz naprawdę słuowy wyrok nie można do tego dopuścić. Jeśli wdrożymy te rozwiązania, sądzę, że europarlament będzie najbardziej transparentnym parlamentem na kontynencie parlamenty narodowe powinny wówczas podążać w naszym.
Śladem biurkiem parlament bielbijnym most transparent parlament i UR w tute Old do parlamentś parlamentchudols Fol.
Czy kiedykolwiek otrzymał pan nieetyczną propozycję?
No mybis.
Nie może mój sposób bycia sprawia, że nie napływają tam.
Optymi, a może któryś z kolegów wspomniał panu o takiej sytuacji. Pytam czy w codziennym życiu parlamentu Europejskiego krążą po nim tacy złoczyńcy, którzy próbują korumpować parlamentarzystów?
No abocej u jest Seven handel fif wejzo, tir pim parlamentem dla nie.
Zasiada nas w ławach i 700 pięcioro odsetek ludzi o złych intencjach przyjmujących pieniądze od lobbystów albo po prostu leniwych jest niewielki. Musimy z nimi walczyć, ale mieć świadomość, że ogromna większość członków parlamentu pracuje na rzecz Europy i jej obywateli by uczynić nasze życie lepszym uprawiać pożyteczną politykę.
Weex współlop entesitys, w którym plusów lece, a Life fre madee pozyliw polityk uży tendencji i być kene do biznesu.
Nieuczciwe sności mogą pojawić się także w świecie biznesu, chodzi o przedsiębiorstwa, które są skłonne zapłacić za sprzyjanie swoim interesom. Powinniśmy przyglądać się nie tylko organizacjom pozarządowym czy ingerencjom ze strony obcych rządów, ale też firmom i nie zapominajmy, że w niektórych parlamentach narodowych i na niektórych scenach politycznych poziom korupcji też jest bardzo wysoki. Można przeczytać o tym, co się dzieje na Węgrzech, gdzie znacząca część unijnych środków trafiła w ręce przyjaciół i która Orbana. To też jest korupcja, z którą walczymy i żeby walczyć z tą korupcją, parlament Europejski musi być w bardziej przejrzysty.
Więc skoro i uldą skanf z tej grupie parlament jest mówimy o transparent?
Nie sądzi pan, że unijni politycy gdzieś w Brukseli są oddaleni od zwykłych obywateli. I kiedy dodamy do tego oskarżenia dotyczących znacznych kwot pieniędzy lobbowania na rzecz najbogatszych nie wydajecie się bliżsi, to pytanie o dystans i o zaufanie wydaje się, że katargejt jest pod tym względem katastrofą, można by powiedzieć, że na każdego padł cień podejrzenia.
A janbudaskiillihta z PiK. Gę.
Rozumiem, o co pani p pyta, ale stanowczo się nie zgadzam taki obraz rysują politycy i media w krajach, gdzie rządy prawa są słabe, a przekonania polityczne i pracę ludzi sprawdzają się marnie o Polsce. Czytam, że ogranicza się prawa kobiet prawo do aborcji prawa mniejszości wolności seksualne do tego zagadnienia związane z lgblisi.
No to bomen wwaritdzs ridów o poło an ridh Manu jest saxksel frudą lh PIT iku i sióus oilfa fiingng dia pipl uhft tin co jest tu.
Są jak sądzę, ludzie, którzy mają interes w tym, by mówić europarlament. Jest taki skorumpowani, a my jesteśmy tacy dobrze, często to nieprawda parlament Europejskiej, a nie jest oddalony od obywateli. Mogę opowiedzieć o tym, jak Jarze je jestem europarlamentarzystą od ostatnich wyborów w 2019 roku, a zatem pełne 4 lata wcześniej długo siedziałem w krajowej polityce. Często oczywiście odwiedzam rodzinne strony w Austrii, kazam tam z normem ludźmi jak piłkę nożną przesiadł je na rynku, robię to także po to, by przechodne mogliśmy.
Powiedzieć słuchać taki.
Taki problem niektóre dotyczą Europy innej Austrii nie powinien odpowiadać, jestem odpowiedzialnie tylko za Europę, trzeba poważnie traktować wszystkie kwestie, staram się komunikować to, co robię za pośrednictwem mediów społecznościowych, także po to, by wyborcy mogli dotrzeć do mnie i powiedzieć, co mam zrobić. Mogę mówić tylko o sobie, ale w konkurencji blisko ludzi mogę starać wszędzie wieloma kraj i regionalnymi parlamentarzystami jestem bliżej już wielu.
Innych to w my bozowtiśneel parlament enzof tyle ukel parlamentnagucej i clusae, ten samo w diados.
Dobrze to słyszeć, ale co z zaufaniemast.
Im polityk z ciueli składi dehpień Cola przyzęejczys.
Zaufanie w polityce jest ogólnie bardzo słabe Austrii, zdarzały się przypadki korupcji, wśród konserwatystów w otoczeniu byłego kanclerza Sebastiana kurza wiele skandali przeszły Włochy za sprawą Silvio peruszknego do tego afery dotyczące ugrupowań skrajnej i prawicy, które prawdopodobnie czerpały fundusze z Rosji od Putina. Nie zapominajmy o skandalach otaczających firmy choćby vissal.
Gatei, paut Tiso kandelem madoowąm chell, a singżyłodbi ses botbiftu establish.
Musimy ustanowić klimat transparentności, jak równocześnie klimat, w którym sędziowie prokuratorzy i policjanci mogą pracować i wykonywać swoje obowiązki, gdziekolwiek polityk okazuje się skoruowany władze powinni mieć swobodę działania nie skrępowane przez nikogo.
FR filien od pięćdy od payos.
Jest pan zły na swoich kolegów?
Jest ailliy hejtemmpo ło tej T tak.
Naprawdę ich nienawidzę za to, co zrobili europarlamentowi, byłbym o wiele bardziej zadowolony, gdybym mógł wykorzystać swoją władzę, aby rozwiązywać problemy, mógłbym rozmawiać z panią o tym, co da się zrobić w sprawie zmian klimatu podziałów społecznych czy dla otwartego i wolnego społeczeństwa. No ale musimy rozmawiać na temat spraw, o które pani pytam i dlatego jestem zły na moich.
Kolegówów tfu amiing w mij coulix.
Kiedy wspomniane przez pana rozwiązania dotyczące przejrzystości mogą wejść w życie.
Waj tu filii, a płot antyill, kiedy sama sobie łamiość wśród finieś.
Staramy się ukończyć raport do lata emocje raport powinien być gotowy po 6 miesiącach obrad. Równocześnie pracujemy nad wdrożeniem jego założeń zaczną działać we.
Wrześniując ND lece da wuje lubi impleiss inceptem.
A kiedy finał catar Gate.
Ale działa invsti giesion z tlgą i ONN baidi i po się pupulis.
Belgijska policja cały czas prowadzi śledztwo. Parlament Europejski z nią współpracujemy. Nie wiem, jak prędko sędziowie z Belgii mogą wydać wyrok w tej sprawie? Mam nadzieję, że tak szybko jak tylko możliwe.
Slajdyskiej, sfald ehup skuikę sposób.
Europoseł anndra schider dziękuję za spotkanie i mam nadzieję, że następnym razem porozmawiamy o równości społecznej i zmianach klimatu.
Na pewno dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK RADIA TOK FM - WEEKEND - KAROLINA GŁOWACKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA