REKLAMA

Kompromitacja ministra obrony i słuszna waloryzacja 500+ - A. Iwaniak, K. Lubnauer, M. Sawicki, J. Senyszyn, Z. Sipiera

Wybory w TOKu
Data emisji:
2023-05-20 09:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
53:32 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Maciej Kruczka. Dzień dobry państwu w sobotni poranek w wyborach w toku mijający tydzień obfitował w ciekawe polityczne wydarzenia, które skomentujemy z naszymi gośćmi krótkie rezjimem, premier przyznał, że reforma wymiaru sprawiedliwości nie wyszła i oskarżył o to solidarną teraz już suwerenną Polskę. To nie jest to niejedyna reforma, która siadła przysłowiowo mówiący minister rozwoju Waldemar buda ogłosił też w tym tygodniu, że mieszkanie plus to klapa, że program zostanie zamknięty Jarosław Kaczyński ogłosił, że od stycznia przyszłego roku świadczenie 500 plus wzrośnie do poziomu 800 zł, a największa partia opozycyjna jej lider Donald Tusk szybko odpowiedział. To dobry pomysł, ale nie czekajmy ponad pół roku. Zróbmy to od czerwca premier Morawiecki odpowiada, że nie da się, bo inflacja wysoka, a więc i przyznam, że z inflacją mamy problem, choć o inflacji trzeba mówić ostrożnie, bo jeśli ktoś o jej wysoki poziom oskarży rząd, to wg prezesa Narodowego Banku Polskiego wpisuje się w kremlowską narację, ale my może jak czas pozwoli, postaramy się o tej inflacji porozmawiać i żeby każdy wiedział, że właśnie to jest groźna naracja wywiesił na gmachu NBP, wielki baner w tej sprawie, a skoro o kremlowskiej narracji mowa to o nią oskarża Jarosław Kaczyński, wszystkich, którzy krytykują ministra obrony za sprawę rosyjskiej rakiety i od tej sprawy dziś zaczniemy naszymi gośćmi. Są Katarzyna Lubnauer, nowoczesnej klub koalicji Obywatelskiej dzień dobry, witam państwa Joanna seny szyn koło parlamentarne lewicy Demokratycznej. Dzień dobry Zdzisław Sipiera Prawo i Sprawiedliwość. Witam serdecznie Arkadiusz Iwaniak, nowa lewica. Dzień dobry i Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe, obecnie również trzecia droga dzień dobry. Proszę państwa, najpierw może do posłanki lub nauer pytanie, bo wy zamierzacie jako koalicja Obywatelska złożyć wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra obrony wniosek raczej symboliczny. No bo obóz zjednoczonej prawicy na pewno premiera Błaszczaka obroni, skoro broni go i sam prezes, ale rozumiem, że macie szanse na to liczycie na to, że w czasie tej debaty padną jakiś w końcu konkrety w sprawie tego, jak to się stało, że rakieta wleciała. Jak to się stało, że leżała pół roku i jak to się stało, że byliśmy świadkami dyskusji między wojskowymi, a nadzorem cywilnym nad armią?
Oczywiście, mieliśmy pełną kompromitację Błaszczaka, bo niezależnie od tego, czy po prostu nie ma żadnego nadzoru nad cywilnego nad cywilnego nadzoru nad wojskiem w jego wykonaniu. I można powiedzieć, że generalowie robią, co chcą czy mamy do czynienia z sytuacją, w której po prostu on kłamała generałowie mu zgłaszali kwestię rakiety? No to po pierwsze, wojsko zaniechało oszukania tej rakiety dopiero przypadkowa. Turystka znalazła jadąc sobie konno rakietę, po drugie, oszukiwano wielokrotnie Polaków, że jesteśmy całkowicie bezpiecznie, jeśli chodzi o ochronę przeciwrakietową. Przypomnijmy, że to wszystko miało miejsce w grudniu, wtedy, kiedy nas przekonywał rząd, że absolutnie nie chcą żadnych patriotów od Niemców, bo my jesteśmy całkowicie bezpiecznie zabezpieczeni w ogóle.
Natomiast się do programu Europejskiej kopuły.
Tak, oczywiście, więc bardzo niewygodnie pisowi, żeby mówić o rakiecie, bo to podważałoby wszystkie ich argumenty i rozumowania to podważa nie tylko zaufanie Polaków co do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom przez obecnie armie pod nadzorem pana ministra Błaszczaka, ale również naszych partnerów zna to. W związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że pan minister Błaszczak ma jeszcze kilka dni na to, żeby to zrobić powinien sam się podać do dymisji. I to powinna być jego decyzję, jeżeli ma odrobinę honoru, bo nie ma właściwie możliwości w tej chwili jego współpracy z wojskiem z wysokiej rangi. Od takie.
Doniesienia po posiedzeniu czwartkowym bez Biura Bezpieczeństwa Narodowego było także takie, że panowie się spotkali, rozmawiali niektórzy żartowali. No dobrze, że nie nakyczeli na siebie, więc może to już się wszystko wycisza, a my tym wnioskiem, tylko jeszcze podgrzejecie atmosferę.
Żadnych wątpliwości, że nawet prezydent chyba nie uwierzył Błaszczakowi, bo jego spotkanie z wojskowymi pokazanie się na zdjęciach z tymi, których oskarżał Błaszczak, jednoznacznie pokazało, że on stanął w tym konflikcie po stronie wojska.
A kiedy ten wniosek zostanie złożony czy przed tym posiedzeniu w Sejmie?
Znaczy po komisji obrony, która ma być taka była decyzja, że najpierw komisja obrony, a potem wniosek.
Panie Pośle, Pani Poseł Zdzisław Sipiera Prawo i Sprawiedliwość. Czy myśli pan, że właśnie współpraca, nawet jeżeli ten konflikt na linii wojskowi, minister obrony zostanie wyciszony, tak publicznie, ale czy dalsza współpraca po naprawdę tak ostrej wymianie zdań i różnych stanowiskach co do tego, co się stało po tamtym wydarzeniu z grudnia ubiegłego roku? Czy ona jest w ogóle możliwa? I czy my możemy jako obywatele się czuć bezpieczni?
No czy to jest moim zdaniem fundamentalne? Pytanie? Czy możemy się czuć bezpieczni, bo właśnie po to mamy wolną suwerenną Polskę, żeby starać się ją tak zabezpieczać oczywiście w ramach tego, co jest możliwe, bo to nie jest tak, że Polska jest potentatem na skalę światową. I może wszystko zrobić zresztą takich nawet i Amerykanie nie mają możliwości, natomiast tak to jest podstawowa sprawa, Polacy muszą być zabezpieczeni i muszą w to wierzyć, że są zabezpieczeniu odpowiednio na odpowiednim poziomie. I to na dzisiejsze nasze możliwości jest czynione i robione to, że sfera Polski jest sferą na toską, to chyba o tym wszyscy wiemy, dzisiaj podczas trwającej wojny nie jakiś manewrów tylko wojny otwartej wojny to bezczennej, gdzie Rosja robili wszystko, żeby po prostu wymusić na Zachodzie na Stanach na Zachodzie zmiany tej polityki pomagania Ukrainie, żeby właśnie straszyć, żeby prowokować. No dzisiejsze wnioski, które słyszymy opozycja chce składać po prostu kom kompletnie nie odpowiedzialnością. My możemy mieć różnicę zdań, możemy dochodzić do pewnych rzeczy, ale bardzo przepraszam, czy Pani Poseł ma pojęcie o procedurach natowskich. Nikt tutaj siedzący przy tym stole nie ma pojęcia zielonego jak to.
Było, ale pan chce powiedzieć, że z procedury na to wszystkie nie pozwalały na szukanie tej rakiety naważne informowanie obywateli, co się działo?
Dyrektor nie o tym mówimy. My mówimy o 2 sferach, teraz my mówimy o dostępie demokratycznego państwa do informacji i to jest oczywistą rzeczą i mówimy o rzeczach, o których sami dokładnie nie wiemy, bo to jest kwestia bardzo wąska. I bardzo bardzo bym powiedział.
Elitarna, ale tu myślę, że opozycja nie wchodzi w wojskowy procedury natowskie procedury tylko to jak była prowadzona polityka informacyjna cywilnego, więc politycznego nadzoru nad wojskiem i nad tą sytuacją chodzi o polityczne zachowanie ministra burszczaka.
Uczy tak, jeżeli chodzi o ministra, ja uważam, że absolutnie wykonuje swoją rolę i swoją funkcję fantastycznie, bo to jest minister, który z, którym się liczy.
Na bezpośredni nie było błędów komunikacyjnych. Ja wczoraj rozmawiając z jednym z waszych posłów w Sejmie odpowiem, panie powiedział, że to był błąd zareagować. Lepiej.
Ja odpowiem wprost to jest również pokłosie tego, co my mamy w formie prawnej, konstytucja jest tak skokrojona, że mamy pewne problemy. Na pewno jestem nie na pewno jednym z elementów podstawowych jest to, że nadzór nadzór cywilny nad armią sprawuje ministra obrony narodowej, ale jeszcze jest dodatkową u nas konstrukcja. Pamiętamy te pory prezydenta.
Czyli teraz jest spórna linii błąd, tak.
Zbuda to jest kwestia innego rodzaju. To jest tak skonstruowana konstytucja, która daje możliwości. I dlatego tu jest absolutnie potrzebna współpraca i no ale pan to powiedział, że po tym ostatnim spotkaniu z wyciszeniem, tak, bo to jest w interesie Polski. To jest kwestia odpowiedzialności, ale.
To musiał musimy prezydent, żeby było wyciszenie, a czy.
Bardzo przepraszam, ale jest też prezydent no tak.
Ale Panie Pośle, czy te rozdzielenie kompetencji, o których pan mówił zapisane w konstytucji, to jest to jest źródło tego, że minister Błaszczak wyszedł na konferencję, nawet nie konferencję prasową, tylko na przed media oświadczyć, że jeden z najważniejszych generałów w wojsku polskim popełnił błąd zaniechania i go oskarżył. To nie wynika zapisów konstytucji. To była decyzja ministra Błaszczaka.
Znaczy to nie jest kwestia oskarżenia. To jest tylko kwestia stwierdzenia faktów, o którym pan tak, ale panie dyrektorze, naprawdę proszę mówić, atak dzisiaj na ministra Błaszczaka jest bezsensowny człowiek, który naprawdę jest tym, który załatwił gigantyczne kontrakty, który.
Nie spełnić błąd. Jednocześnie komunikacyjne bardzo ważny.
Ale to nie znaczy, jeżeli nawet jakiekolwiek są informacje, to tylko informacje, a w tym momencie wyciąganie takiej właśnie armaty i strzenia do ministra i robienia wniosków. Jak słyszymy, które mają mieć.
Być tak to pierwsze armaty wysunął, by minister były minister obecny poseł PSL u Marek Sawicki. Pytanie o ten wniosek. Czy poprzecie chyba tak, bo trzeba kosi na Kamysz, prezes mówił i od razu do pana też pytanie o tę decyzję o przeniesieniu śledztwa w tej sprawie z wojskowej prokuratury do krajowej. No.
Więc jak pan mówił o tym, że tak naprawdę rządzący obronią wicepremiera Błaszczaka, to ja lekko, że tak powiem, uśmiechnąłem się, dlatego że mamy sytuację, w której rzeczywiście wkracza minister Ziobro, przejmuje śledztwo już prokuratura, a może ktoś obok prokuratury znalazł tą tę głowice betonową, która testowała, że tak powiem Polski system obronny. I to, co mnie najbardziej w tym wszystkim uderza, owszem, pan minister Błaszczak robi wielkie zakupy na zewnątrz zignorował możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego. Odrzuciliście naszą propozycję w ustawie o obronności w zakresie przynajmniej 50% wydatków na sprzęt wojskowy na uzbrojenie produkowane w Polsce. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że 15 listopada przed południem Komisja Obrony Narodowej została poinformowana, że mamy wielowarstwowy system obrony przeciwrakietową i powietrznej i że nic nam nie grozi, a po południu mieliśmy już przewodowo, a potem mieliśmy ofertę niemiecką. To, co mówiła pani lub nauer na wsparcie naszej obrony powietrznej i okazuje się, że odmówiliśmy, szukaliśmy jakichś różnych przyczyn i po miesiącu mamy zdarzenie z tą rakietą rosyjską. No, która przeleciała de facto pół Rzeczpospolitej wor w kierunku mniej więcej naszego gazoportu, więc nie wiadomo, co testowali Rosjanie i nie wiadomo, dlaczego tyle czasu tej rakiety nie znaleziono, więc dzisiejsza po sobie jasno powiedzieć, że minister Błaszczak ukrywał przed opinią publiczną informację tylko to, że ukrywał to jak dla mnie jako polityka jest jeszcze w jakimś sensie do zrozumienia, tylko po co o to oskarżał wojsko po co oskarżał.
Dobrze z punktu widzenia rzekomo, która obywateli do informacji to ukrywanie też jest nie do przyjści.
Nie do przyjęcia. To przecież pisach mówi się tej roli wojska o patriotyzmie o odpowiedzialności. No i tu wojsko wykazało się to odpowiedzialnością zresztą potwierdził to pan prezydent Andrzej Duda nie, przychylając się, jakby do oceny generała przez pana ministra Błaszczaka, więc tutaj niestety pan Błaszczak się skompromitował.
Teraz lewica, posłanka lewicy Demokratycznej Joanna Senyszyn 3 wniosek faktycznie jest jakoś teraz groźny, jak mówi Prawo i Sprawiedliwość, niepotrzebne podgrzewanie atmosfery czy prawo opozycji i też prawo do informacji? Unknown speaker 4 Nie no bardzo słusznie, że jest taki wniosek, bo będzie przynajmniej okazja powiedzenia z sejmowej mównicy. Podkreślenia tych wszystkich zarzutów, które opozycja ma w stosunku do ministra Błaszczaka do tej nieprawdopodobnej nieudolności do tego, że Polacy nie mogą się czuć w swoim państwie bezpiecznie. No bo jeżeli 400 km leci rakieta i później w jakimś momencie na początku podobno jeszcze śledziliśmy ją, a później już ona nam zniknęła z oczu i nawet nie było wiadomo.
Jest szkodę, jak, chociaż powiedzmy, że takie incydenty dla. Unknown speaker 5 Sprawiedliwości takie incyden zostały państwo.
Jeszcze dla słucha do informacji, żebybn, panie sobie, dostanie jeszcze w BBN, to pan 24 mówił, że takich incydentów tutaj w krajach sąsiednich od początku wojny było 11 jeśli dobrze pamiętam, ale oczywiście nie oskarżamy ministra, bo szaka, że nie zatrzymał rakiety. Pytamy o działania służb. Czy wg pani to, że prokuratura przyjmuje teraz śledztwo krajowa, czyli pod nadzorem Zbigniewa Ziobry? To służy tej sprawie? Unknown speaker 4 To znaczy to służy Zbigniewowi Ziobrze i jego partii, dlatego że w tej chwili słyszymy, że są ogromne tarcia, że prezes Kaczyński. No przynajmniej tak podają media, no zgodził się na eliminację przynajmniej części zauszników Ziobry z list wyborczych, a więc w momencie, kiedy Ziobro przejmuje kontrolę nad śledztwem. No to ma w rękach bardzo interesujący bić na PiS.
I jednocześnie kontrolę nad jednym z najbliższych ludzi, prezesa PiS u, czyli ministra boszczaka. My myśli pan poseł Arkadiusz Iwaniak, nowe lewica czy rzeczywiście minister Ziobro może się pozna aż do tego, czy to sąszaki nasze polityczne domysły, że onne tutaj śledztwem w tak newralgiczne sprawie będzie rozgrywać swoje międzypartyjne? Unknown speaker 4 Nie posunie się zdanie miejsca i wszystko. Się. Unknown speaker 6 Na to pytanie odpowiem to trzeba powiedzieć jasno, bo pytanie czy stawianie tego wniosku o wotum jest dzisiaj zagrożenie zagrożeniem, trzeba jasno powiedzieć zagrożeniem dla polskiej armii jest Prawo i Sprawiedliwość. I minister Błaszczak to trzeba jasno powiedzieć, bo to jest zagrożenie najpierw popsuliarnie, wyrzucili całe dowództwo 1 dnia nieomalże i potem.
Ministra Macierewicza. Unknown speaker 6 Ale jest pierwsze jest ciągłość minister Błaszczak tego nie naprawił. Tak naprawdę awanse dzisiaj są AD hoc decyzją decyzją ministra i tak naprawdę zakupy, które są dzisiaj robione pytanie czy celowe, skoro rakiety do Polski wlatują, to pytanie, czy one są należyte należycie dokonywane. I to jest dzisiaj podstawowa kwestia, a oczywiście minister Ziobro, tak jak przyjął śledztwo nad listą haniebną listą wszystkich tych, którzy ściągnęli zboże z Ukrainy. Jest ta lista dzisiaj ukrywana. No przecież po coś to wziął wyciągnie ASA z rękawa po to, po to po to, żeby, żeby go po to, żeby go użyć poza tym tutaj stawiamy taką tezę rzeniki i nie szukał. No bo jak mieli jej szukać w całej Polsce, skoro nawleciała i nie wiedzieli, gdzie no to jej nie szukali, dlaczego nie powiedzieli, bo wyszliby po prostu na durni, którzy nie potrafią pilnować bezpieczeństwa Polski. To jest dzisiaj.
Krótkie AD Vocem po podpisu, bo jeszcze mam do pana 2 pytania.
Ja tutaj słyszę o takiej właśnie, że fantastycznie były czasy poprzednie genericja fantastycznie współpracująca na rzecz pokoju w Polsce, władza, która likwidowała dziesiątki jednostek na silnie.
Wsłuchmy się na sprawy rakiety.
To ja mówię, Szanowni Państwo, Szanowni Państwo.
Przez rząd Prawa i.
Sprawiedliwości to, co my zrobiliśmy.
Szczerzeem.
Panie Pośle.
I tam nam pozską.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję przełomowe. Tutaj dostaliśmy faktycznie większościowe wsparcie tu nie było co do tego dyskusji większe oprócz tam jakiś pewnych drobiazgów w parlamencie. Uszanujmy to i zróbmy, tak, żeby faktycznie za jakiś czas nie było dyskusji wewnętrznych niepotrzebnych takie incydenty zdarzają się w wielu krajach, nawet w Stanach Zjednoczonych najpotężniejszym państwie latają chińskie balony i też jest pewien problem. I tam.
Ale znajdują je.
No tak, ale to jest kwestia tak, ale no to tak to są decyzje, które oni podejmują właśnie, bo tam jest pewne porozumienie, że co do bezpieczeństwa nie ma dyskusji i nie ma takiego czegoś, że nie wiem w momencie, kiedy wlatuje w przestrzeń amerykańską. To jest jakaś dyskusja, że.
Trzeba nie leży gdzieś tam przez pół roku, Panie Pośle, bo już zadaćć panu konkretne pytania. Czy decyzja ministra b byłaszczak, że nie przystępujemy do programu budowy tzw Europejskiej tarczy rakietowej. To jest decyzja sprzed kilku miesięcy powinna zostać odwrócona.
Raczej na dzień dzisiejszy mamy daleko i zakrojony program, który powoduje, że wzmacnia się Polska jako kraj i naszecy zdecydowanie nasze okaz suwerenne są tutaj bardzo mocne i one naprawdę naszych sojuszników nawet zadziwiają, że mamy tak ogromną determinację, a z drugiej strony to wszystko ma i musi być i jest w systemie natowskim. I to są te 2 elementy.
Podstawowe jest. Unknown speaker 4 Uwadze determin.
Dlatego i dlatego.
Właśnie w pani sposób zadała drugie pytanie, które chciałem zadać, jak to jest jednak możliwe, no no nie jesteśmy krajem o powierzchni Stanów zjednoczonych, żeby, żeby nie można było. Mamy wojska obrony terytorialnej, żeby panowie poszli w las już, ale rakiety jak to jest możliwe, że nikt nie było wiadomo, że ona gdzieś tam w tym trajektorii poleciała i nikt tego nie szukał. Rozumiem, żeby był śnieg na początku, ale on potem stopniał święta już nie było.
Ja rozumiem, ja rozumiem, że pan minister Błaszczak jako minister obrony narodowej miał osobiście tego szumność.
Nie no przecież nie sprowadzajmy do absurdu, no to właśnie no, jeżeli dzisiaj mamy wojsko mamy policję, mamy w okietnie.
Jeżeli dzisiaj padł ładowicwie, jeżeli dzisiaj mamy taką sytuację, że jest konkluzja, że raczej wyciszamy pewne rzeczy, to właśnie to jest kierunek działania. Natomiast faktem jest, że nad tym i to są takie rzeczy, które testują system natowski system Polski. Na pewno musimy wyciągać wnioski i właśnie taki jest kierunek działania. To jeszcze.
Jedno państwo stanie do panaą wojewodą. Czy pan sobie i wie pan, jak wygląda komunikacja między władzą w regionie, a centralą pan sobie wyobraża, że tam był telefon do policji lokalnej, że policja nie alarmuje. Wojsko wojsko nie alarmuje, obronyy wojewody w międzyczasie.
Ja odpowiem panu była bezpośrednio miałem z panem mistrem boszczakiem, kontakt jako wojewoda Mazowieckie, kiedy wtedy pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, każdy telefon był odbierany przez pana ministra i była natychmiastowa reakcja nie wiedział, jeżeli ja wiem o tym, bo ja tego człowieka znam od lat Super fachowca jednego z lepszych urzędników w Polsce. To oskarżenie go o taką rzecz, że.
Nie wiedział.
Nie oskarżanie ministra o to, że on nie dopełniał swoich obowiązków, jest daleko idące, dlatego m.in.
Panie Pośle, to nie było telefon. Ja to w takim razie mogło być. Proszę bo gdyby.
Proszę robić teraz, bo pan zadał mi pytanie, jakoby mu.
Wojewodzie. No ja odpowiadam, który tak osobiście.
Go jeden z najlepszych urzędników w Polsce, dlatego jakikolwiek moment w tym momencie jest podważaniem. To jest właśnie bicie fundamentów, który mamy minister Błaszczak jest naprawdę osobą, która.
Czyli, gdyby odebrał telefon nad wojskowych, ale wie pan, to by nie ukrył tej sprawy.
Tylko, że proszę nikt, kto jest, gdyby bardzo nie zbagatelizizować państwa jako dziennikarze macie prawo. To pytać tak dalej, politycy muszą zmuszać.
Nas do tego trochę nie zmuszamy.
To, co taka sytuacja jest wojna panie jest wojna.
Pan poseł Sawicki.
Jestem pewien na 100%, że minister Błaszczak był poinformowany, że minister Błaszczak wiedział, że zgodnie z doktryną, którą także sugerowali Amerykanie po przewodowie, trzeba sprawę wyciszyć. Tylko pytanie, dlaczego tej rakiety nie znalazł i dopiero musiał ruszyć po pół roku Zbigniew Ziobro, żeby znaleźli betonową głowicę i zajęli się sprawą na poważnie i to jest ten.
Problem poseł Iwaniak? Czy. Unknown speaker 6 Tak dosłownie do zdania to znaczy nawet jeśli stwierdzimy, w co wątpię, że pan minister Błaszczak jest wyświetlnym, fachowcem to popełnił błąd ewidentnie, bo po pierwsze o procedurach o tym o swoim stosunku do generalicji poinformował medialnie. No to przecież naprawdę no chociażby za to człowiek honoru, a honor w wojsku to podstawa powinien zrezygnować.
Nie posłanka. Unknown speaker 4 W stosunku do ludzi, którzy honoru nie.
Mają nie posłankaer, pani proszę wątek.
Nie ulegają nam, że to już tak no nie mają honoru. Ja też nie mam honoru, Pani Poseł.
Dobrze i bez wycieczek personalnych. Proszę, bo to.
Ludzie mają.
Dobre miejsce nie zaprowadzi poseł lub nawet kończy wątek rakiet.
Jeżeli podjęli decyzję o wyciszeniu tego to tchórzliwym i cynicznym było potem zrzucanie odpowiedzialności na wojsko, w związku z tym niezależnie od tego, czy wyciszyli, czy okłamali, nie należało potraktować jako chłopców do bicia generałów.
A ja jeszcze przypomnę słuchaczom, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych wspólnie z Komisją Obrony Narodowej, oczywiście na zamkniętym posiedzeniu w czwartek zapozna się z informacją ministra Błaszczaka w tej sprawie miejmy nadzieję, że przynajmniej posłowie członkowie tej tych komisji dostaną konkrety, a potem może i częściowo my obywatele i obywatelki, a ja jeszcze kończąc temat bezpieczeństwa. Poproszę państwa, o bardzo krótki komentarz do sprawy, która jeszcze pół roku temu wydawałaby się pewnie niemożliwa, jest zielone światło państwa, producent producenta, czyli Stanów zjednoczonych, by Ukraińcy byli szkoleni do obsługi myśliwców E 16 ogłosił to joubajden, który przebywa na szczycie G7 w japońskiej Hiroszimie. Na szczyt ma dojechać prezydent Ukrainy, który już zdążył prezydentowi badynowi, podziękować na Twitterze za tę jak tu ujął historyczną decyzję, a doradca do spraw bezpieczeństwa Stanów zjednoczonych prezydenta. Oczywiście Stanów zjednoczonych powiedział, że to nie jest na tę kontrowes kontrofensywę Ukrainy, która się teraz na froncie zaczyna, ale to będzie bardzo ważny wkład w bezpieczeństwo Ukrainy w przyszłości to oczywiście myśliwce, a agencja AP dodaje, że treningi będą w Europie krótki komentarz. Czy może pan poseł PiS u wie, że może te treningi będą w Polsce?
Również znaczy to jest właśnie sygnał, jak trzeba być skuteczny w polityce, żeby swoje osiągać na początku nawet były problemy z podstawową bronią, żeby.
Skute jest prezydent Europejski nie.
Skuteczna jest polityka Polska bardzo i w tym momencie przekonywanie, bo to Polacy byli te liderami takiego właśnie postępowania, że nie jest tak, że Ukraina się ma wykrwawić. Tylko Ukraina ma mieć pomoc. I ja przypomnę, że kwestia czołgów to w ogóle, bo niemożliwe koalicja stworzyła Polska i dzisiaj idą tam już nikt nie dyskutuje.
A już koalicja też stworzyliśmy, bo powiedziała, że my swoich nie przekaże.
Tak, ale to nie ma inaczej. Oczywiście przekazaliśmy i przekazujemy migi, natomiast mówimy o 16. My też nie możemy być całkowicie rozbrojeni w sensie takim, że damy 35 czy koreańskie pięćdziesiątki będą przygodziły sukcesywnie. Natomiast tu chodzi o to, żeby świat na to stanem Zjednoczone Kanada wielka Brytania i państwa europejskie były otwarte właśnie na dalekiego postępowania. I to się zaczyna zmieniać. To jest bardzo dobry ruch, dlatego że nie jest tak, że my patrzymy, co Rosja będzie mówiła i myślała. Przypomnę takie słowa, kiedy np. szef opozycji obecnej mówi, że no tarczo się nie podoba Rosjanom i chyba nie będziemy budowali, bo tak to wyglądało. Dzisiaj tu mówimy absolutnie innym językami.
Tak czy przez jakiś czas przede wszystkim też nie podobała się amerykańskiej administracji, ale to jest ta historia. No.
Tak, ale to był ten okres, kiedy właśnie się.
Dobra posłanka porządku Lubna. Lep.
Przypomnę, że w roku 2015 została podjęta decyzja przez rząd, wtedy jeszcze po PSL dotycząca 8 baterii patriotów. To już było omówione z naszymi partnerami w Stanach Zjednoczonych można powiedzieć, że przygotowane było po to, że podpisać umowę i pierwszą decyzją Macierewicza, jak przejęła opisy władze była rezygnacja z tego, żeby to nie były 8 tylko 2, gdyby wtedy, żeby wtedy rzeczywiście realizować zamiar poprzedniego rządu, to 8 rakiet już był rok w roku 2018 miało być na terenie Polski.
A szkolenia dla Unii, a w roku.
2000 jestem całkowicie za uważam, że powinniśmy wspierać Ukrainę. Zawsze, jeżeli to jest możliwe, słyszałam, że mają być też w Polsce.
Poseł serowicki, to.
Jeszcze program na Wisła, który został wstrzymany, dodatkowo był przetarg na drony, polskie drony bojowe. Karę w tej chwili to się, że ukra Ukrainie tak byli karakale, natomiast jeśli chodzi o Ukrainę, to ja chcę jasno powiedzieć, że, gdyby niezaangażowani i przełożenie wajch i przez prezydenta Andrzeja Dudę w stronę prezydenta badena, a nie na początku przez rok czasu PiS próbował ustroić. To z pewnością Amerykanie nie zaangażowaliby się tak silnie po stronie Ukrainy i nie zmusiliby de facto i z Niemiec i Francji i Włoch, a więc Unia Europejskiej i na to do tego, żeby Ukrainie udzielić szerokiej pomocy. I teraz powiem bardzo jasno mówiła od samego początku wojna na Ukrainie będzie długa, to także świadczy o tym ostatnia wypowiedź prezydenta bajdena, że 16 nie są jeszcze na ten moment, czyli okres użycia nie rzeczywiście późniejszy.
Chociaż można było usłyszeć, chociaż na budowanie bezpieczeństwa już po wojnie, żeby już Rosja nie zaatakowała. Drugi raz też taka narracja ze strony administracji.
Panie redaktorze, gdyby po stronie amerykańskiej i po stronie tych, którzy rozbrajani nuklearnie Ukrainy było takie myślenie w 2014 roku, to wtedy, kiedy Putin zaatakował i zaaktował Krym państwa, gwarantujące integralność Ukrainy. Powinni powiedzieć, masz 48 godzin na opuszczenie Krymu. Inaczej zrównamy go z morzem czarwien tego nie było i tej determinację po stronie Zachodu dzisiaj by nie było, gdyby nie Polski prezydent Polska aktywność.
W tej sprawie posłanka sendyczna ta decyzja to też przyznanie, że Ukraina?
To jest bardzo istotne, że.
Ukraina idzie w kierunku na to, o czym też już coraz bardziej jednoznacznie mówi, sekretarz generalny na to. Unknown speaker 4 Znaczy niewątpliwie Ukraina chce być zarówno członkiem Unii Europejskiej chce być członkiem NATO, dlatego że widać wyraźnie, że toczłonkostwo daje państwu bezpieczeństwo tak jak my możemy się czuć bezpieczni właśnie nie, dlatego że mamy ministra Błaszczaka, bo z nim to raczej niebezpiecznie się musimy czuć. Natomiast dzięki temu, że jesteśmy na to, że jesteśmy w Unii, no to to bezpieczeństwo mamy zagwarantowane, natomiast oczywiście przyjęcie Ukrainy do NATO no jest w tej chwili, dopóki trwa wojna. No to w zasadzie w ogóle niemożliwe, no bo wtedy na to musiałoby się zaangażować w tę wojnę.
Ale to do zbrajanie i te szkolenia, które zractwa spraw, że taźniejsza droga będzie wyglądała. Unknown speaker 4 Się dobrze, że tak się dzieje, dlatego że rzeczywiście no wszystko wskazuje na to, że ta wojna prędko się nie skończy. W związku z tym też szkolenia przydadzą się, jeżeli nawet one będą długotrwałe, to na przyszłość.
I posełwaniak. Unknown speaker 6 Jeśli faktycznie się zależy, że ta wojna będzie jeszcze długa, to być może te szkolenia się jeszcze przydadzą, a na pewno dla nas naszego bezpieczeństwa jako Polski po pierwsze, wstąpienie już wolnej Ukrainy do zarówno do na to jak i do Unii Europejskiej to będzie poprawa naszego bezpieczeństwa. I też szkolenia plus doposażenie wtedy ami ukraińskie no to przecież to będzie ewidentny bufor dla nas i bo musimy też pamiętać, gdyby nie Ukraina, ile rakiet by do nas zleciało, a przy tym też pamiętajmy, że pierwsza, o której wiemy, niestety zabrała 2 osoby, co będzie dalej. To jest tak to jest skala bezpieczeństwa.
By już mniej nikogo więcej, a jeszcze w uzupełnieniu dla słuchaczy, bo ta geopolityczno układaka w sprawie Ukrainy jest teraz bardzo ciekawa prezent zamaeńskiej w ostatnich dniach odwiedził wielu europejskich stolic, a w ten weekend uczestniczy w szczycie ligi państw arabskich w Arabii Saudyjskiej. I też właśnie ma odwiedzić szczyt G7 z kolei euro odwiedza chńskiej wysłannik ambasador lihey, był też wczoraj w polskim mzcie ponad dwugodzinna rozmowa z wiceministrem spraw zagranicznych, a my przechodzimy na krajowy podwórko i temat 800, plus, którym żyjemy od niedzieli do Jarosław Kaczyński, ogłosił, że będzie podwyżka świadczenia rodzina 500 plus od stycznia, a w poniedziałek Donald Tusk zaproponował by to było już od czerwca, czyli na dzień dziecka. Pytanie do posła PiS u Zdzisława sipiery, Panie Pośle, PiS odpowiada, że się nie dawać zwrot budżetowy, ale w 2019 się dało od lipca wprowadziliście 500 plus na każde dziecko.
Więc akurat moje pretensażu ostatnio właśnie konwencji z panią premier Beatą Szydło o tym rozmawiałem, właśnie byłem tą osobą, która miała ten zaszczyt z panią premier jest ministrą minister Rafalską do miejscowości podpłtuskim jechać do rodziny, która w tym miejscu właśnie tą informację pani premier ogłosiła. Tak to jest nasz znak firmowy Prawa i Sprawiedliwości, tak wyśmiewany tak krytykowany rozdawnictwo, że to jest bez sensu. Już.
Teraz dalej chcę się zgadzać od dzisiaj, a dzisiaj blisko koalicja.
Dzisiaj wielki liberał jeszcze nas teraz po tej informacji chce nakłonić do szybkiego działania. 1 dnia mówi inflacja galopująca, wszystko rozwala i tego samego dnia mówi jak najszybciej niemal żadnej dyskusji. To jest właśnie wymiar tego, jak opozycja.
Do państwa argument, że chcecie poczekać, żeby wysoka inflacja spadła, ale nie muszą się używać argumentu, że nie da się w roku budżetowym zmienić tego programu, bo już to zrobić.
Czyli da się wszystko, bo to jest Wola polityczna, my o tym mówić wielokrotnie, czyli tylko.
Jeżeli nie chce nie ma, jeżeli nie ma, Wola prezesa.
Powiedział, prezes wyraźnie od 1 stycznia ma wolę, ale od razu jest taka sytuacja, jakby to opozycja urządziła jeszcze nie rządzi i nie będzie raczej rządzić. Dlatego mój mówimy. Wprost.
Dobrze słów raczej, bo nie to, że wasi politycy mówi, że nigdy nie macie.
Rządzi temu w demokracji trzeba mieć pokory, pani prezes, ma taką pokory i my wszyscy ja przynajmniej mam taką poborę, ale gdyby prezes zamiast ja nadzieję od.
Dziecka. No to byście już wygrali w cug.
Ale oczywiście to jest kwestia taka, że my wyjmuje z kieszeni daje, to jest powaga. To jest państwo polskie i naprawdę nie róbmy sobie z tego teraz żartów, bo to jest program, który zmienił Polskę. I dlatego wiem.
Już demografię nie poprawił, bo jest najgorsza w drugiej wojny tak.
Co by było, gdyby ten program to byłaby jeszcze sytuacja gorsza, prawda nie, dlatego m.in. jest to coś, co zaproponowaliśmy. I dzisiaj już nikt nie mówi o rozdawnictwie, nawet Donald Tusk i jeszcze mówi, że chce przyspieszyć.
Całe szczęście, że powiedzieć, że nasz Platforma marną liberalną nogę, ale musi być teżliście socjal i tak już było od powstania Platformy, gdy były strajkiem.
Gdańskński minister Rostowski cały czas mówię państwu, że żadnych marzeń nie ma, bo pieniędzy nie ma i nie będzie to tak właśnie zostało tak, aby te pieniądze znaleźliśmy i teraz.
Prawie posłanka zny szyn pani lewicowe. Serce rozumiem w zgłoszeniach pojedynczo. Poproszę państwa, posłanka ceny szynczelewicowe, pani serce popiera postulat Donalda Tuska? Unknown speaker 4 Tak, oczywiście, no przede wszystkim słusznie, że będzie to swoista waloryzacja 500, plus dlatego już od dawna mówimy, że 500 plus jest Warty mniej więcej teraz 300 zł.
Czyli teraz będzie w końcu 500. Unknown speaker 4 Inflacji to teraz będzie znowu 500. Tak natomiast 1 stycznia to jest element takiego swoistego szantażu ze strony Prawa i Sprawiedliwości.
Politycy mówią, że postarają się zdążyć przed wyborami przegłosować tę nowelizację ustawy? Unknown speaker 4 No tak, ale tutaj nie trzeba wcale głosować nowelizacji, dlatego, że to na poziomie rządu może się dokonać w podstawie.
Zapisane, że można to rozporządzeniem. Unknown speaker 4 Natomiast 1 stycznia to ma taką wymowę. Zagłosujcie na nas, jeśli wygramy, to 1 stycznia dostaniecie 800, plus, a jeżeli nie wygramy, no to już zobaczycie, że na pewno nie dostaniecie. Ja to tak odbieram, no, bo oczywiście nie ma, co czekać emeryci, dostali waloryzację 1 marca. No wypłatę.
Inflację mamy wysoką, pani posłankko, więc może lepiejsze poczekać, bo to podbijęo. Unknown speaker 4 Mówiąc, no, ale już się nie zmieni ta wysokość 800, jeżeli chodzi o inflację, to warto też pamiętać same.
Dyskusji nam inflacja znowu nie podrośne, ale. Unknown speaker 4 To jedno zdanie, że to nie znaczy, że ceny będą spadały czy wolniej będą wolniej rosły. I chyba część Polaków jednak liczy na to, że kiedy inflacja się skończy, to te ceny, jak gdyby wrócą do dawnych.
Poziomów to zmianę wraca. Unknown speaker 4 No one zostaną na tym poziomie, na którym są.
Posłanka Katarzyna Lubnauer, bo posłanka saneszyn powiedziała przed chwilą, że PiS buduje taką narację, jeżeli opozycja wygra to tego 800 na pewno nie będzie. Jak słucham Donalda Tuska, to mam wrażenie, że on używa tego 800, plus jako zapowiedź, ale też jako zagrywkę taktyczną trochę cyniczną wobec PiSu, że jeżeli PiS idzie tu cytuję w populizm, to my się teraz nie damy wykiwać nie odstawimy nogi. I idziemy w to samo, a nasi wyborcy to już jest takie z tyłu powiedziane między wierszami nasi wyborcy to zrozumieją, że to jest gra.
Przede wszystkim wiemy, o co jest stawka tych wyborów i nie ma nic gorszego dla finansów publicznych niż rządy dalsze PiS u i to i w aspekcie kwestii funduszu europejskich, które są zagrożone i w kwestiach gospodarczych i kwestiach, że tak powiem zasypywania pieniędzmi publicznymi porażek tego rządu. Zauważmy 1 rzecz PiS ogłosił ten program znacznie wcześniej niż zaczęła się prawdziwa kampania wyborcza, dlatego że zaczęliśmy tu temat od rakiety, mamy aferę związaną ze zbożym. Teraz świeżo byłam na spotkaniu z rolnikami, oni mówią dość jasno, że nawet ta pomoc, którą otrzymują to w żaden sposób nie rekompensuje im tych strat, które wynikały ze słów ministra Kowalczyka. Wtedy, kiedy nie sprzedali, kiedy była po 1800 tona w związku z tym zdajemy sobie sprawę z 1 rzeczy PiS. Ma problemy ma duże problemy, ponieważ klapa mieszkania plus, ponieważ kwestia zboża, ponieważ kwestia rakiety, w związku z tym wybieg do przodu i spróbował zaszantażować Polaków, gdyby rzeczywiście traktowali poważnie kwestie inflacyjne, to sam ma zapowiedź tego typu programu. Powoduje, jak to powiedział Jarosław Kaczyński, jeszcze rok temu, że podniesienie z 500 do 700 byłoby proinflacyjne. Rozumiem, że na podniesienie na 800 już ma inne zdanie. Donal Tusk, powiedział sprawdzam, powiedział, że jeżeli chcą rzeczywiście podniesienie tylko tym straszyć Polaków, że jeżeli nie oni to tego nie będzie. No to jest nasza ustawa leży od środy w Sejmie, jeśli można teraz przegłosować.
Powiedzieliście, sprawdzam i wiemy, jaka jest odpowiedź PiS u ustawę, sytuacja, powiem, sprawdzam, czy jeśli dochodzicie do władzy jesienią, tworzycie rząd, np. z lewicą czy wprowadzacie 800, plus od wszystkich? Ja wtedy.
To co było bardzo jasne, to od początku mówiliśmy 1 rzecz, że jesteśmy za tym, żeby wszystkie utrzymać przywileje społeczne, które wprowadził ten rząd. I to jest jakby jednolite pozytywne, wszystko to jest 800, było mówiliśmy też bardzo jasno, że naszym priorytetem jest babciowe, czyli to, żeby pomóc młodym kobietom wrócić do pracy. Natomiast mówimy też jasno, że jest ustawa, jeżeli ją w tej chwili przyjmiemy, to oczywiście będzie 800, plus, a w związku z tym przyjmiemy, bo dobrze.
Prawdopodobnie przepraszam, to.
Nieuje.
Ja mówi jasno, przepraszam bardzo albo macie wolę i chcecie to zmienić, jaki o wasz wolę ten przepis pamiętajmy, że będziemy też z rządem koalicyjnym i np. w programieewiczy jest to żecie podniesione. To zgodnie z inflacją ma Biznes isider, mówi, że to w przyszłym roku powinno być nawet nie 800, tylko, jeżeli będzie to podniesione inflacyjnie, to pod koniec przyszłego roku powinno być szczerze 60. To.
Jest sposóbgrów z pisem na przechytrzenie ich to 3 800 plus będzie czy podwyższycie świadczenie.
Związanie Donalda Tuska. W związku z tym jak pani mówi tak miękko, nie ja nie mówię naęko. Ja mówię, że nie pozwolimy PiS owi się szantażować. Nie pozwolimy PiS owi tego, żeby szantażował Polaków. W związku z tym, jeżeli będzie Wola wszystkich partii rządzącej opozycji to będzie ta zmiana, natomiast w drugiej.
Strony w tym momencie wszystkie nie będzie po lewicach, ale.
Natomiast no dlatego proponujemy bardzo prosto chcemy mieć pewność, to poddajmy to pod głosowanie teraz jest projekt jest ustawa należy to przegłosować, wtedy będzie pewność, czy PiS chce nie chce, bo jeżeli by chciał to by w tej chwili. To.
Jedno pytanie nie obawiacie się, że odpłynie ten elektorat, który boi się dosypywania Konfederacji albo Szymona hołownik.
Bardzo mi, się podobały wczorajsze wypowiedzi pana Grabowskiego, który powiedział, że nie ma nic ZG groźniejszego właściwie dla polskich finansów niż rządy Prawa i Sprawiedliwości, bo to nie jest kwestia tych 24 000 000 000, bo to jest taka różnica w przyszłym roku, jeśli chodzi o 800, plus to jest kwestia 160 000 000 000 z kpo. To jest kwestia 500 000 000 000 z funduszy w ramach budżetu Europejskiego. To jest kwestia zasypywania 10 000 000 000 kolejnych błędów Prawa i Sprawiedliwości, tak jak w przypadku zboża ukraiński 6 000 000 000 to są 27 1 000 000 000 na TVN. To jest 25.
1 000 000 000 Ca, ale nie może się kilkaset miliardów nie wszystkim odniosę się konferacja jeszcze bardzo.
Nie uważam, dlatego że Konfederacja to jest również brak praw kobiet. To są kwestie związane z mencenemi jego bratem i różnymi innymi aferami. Nie mam najmniejszych wątpliwości co do 1 rządy PiS są najgorsze z punktu widzenia finansów państwa. Mam je.
Przerwywckim jeszcze, jakie jest wasze.
Pani dyrektor, w końcu opozycja demokratyczna różnić się tym odpisu, że będzie rządzić na podstawie konstytucji i prawa ustaw i rozporządzeń Prawo i Sprawiedliwość jak powiedział to przed chwilą, pan poseł siepiera decyduje 1 człowiek czy decyduje Wola polityczna 1 człowieka w wieloletnich ramach finansowych 3 zgodnie wcześniej wysłanych do Brukseli? W ogóle kwestii waloryzacji 500. Plus nie było uwzględnionej minister finansów mówiła o tym, że to w ogóle nie jest przedmiotem jakichkolwiek dyskusji rządu. I nagle jest jest wyborcze uniesienie pana prezesa postanawia krzyknąć 800, plus, więc ma rację poseł lub nauer, że jeszcze się obawiacie, że demokratyczna opozycja może w przyszłości tego nie zgodzić takiej wersji. W jakiej proponujecie, to żróbcie teraz natomiast my uważamy, że to, co jest w tej chwili powinno być utrzymane, natomiast każda kolejna pomoc powinna być związana także z aktywnością zawodową. Istotnie jest ta nasza propozycja, że, owszem, może być to 300, a może jeszcze kolejne 500, plus, ale uzależnione także od macie zawodowej podoba, niech niech mamy także tamtą swoją propozycję. Niech chce chcę powiedzieć tak niech pomocą społeczną dla rodzin dysfunkcyjnych z różnego powodu nie mogących się utrzymać, zajmie się opieka społecznej i od tego są gminne ośrodki pomocy rodzinie. Natomiast trzeba docenić pracę, praca musi się opłacać w ramach pakietu, który zgłosiliśmy uczciwa Polska wprowadzamy tam elementy zwiększenia pozostawienia pieniędzy w portfelach tych, którzy ciężko pracują. I teraz chcemy, żeby dyskutować o tym projekcie, także waloryzacji w kontekście zmiany w ogóle systemu podatkowego w przyszłości, żeby można było rozpisywać, odliczać ulgi podatkowe kwotę wolną od podatku w systemie rodzinnym. I wtedy jeszcze ktoś ma troje czworo pięcioro zostanie budżetu, jeżeli więcej to zostanie jest.
Kieszeni wasza propozycja jest trochę takim sposobem, żeby się odróżnić na sił od koalicji Obywatelskiej.
Panie dyrektorze, to nie jest nowa propozycja to jest propozycja, która jeszcze raz wynika z tego, że pod projektem uczciwa Polska 3 ustawy zbieramy podpisy i tam kwestia tego element zapisca się opłaca. Jest zapisana nie jest.
Nowego na początku przya platformyfundujemy od razu bardzo bardzo odniesieniu z naszym.
Hołownia bardzo wyraźnie powiedział, że pracujemy i przed wyborami go przedstawimy nad francuskim modelem rozliczania podatków, a więc rozliczania podatków w rodzinie i tam, gdzie rzeczywiście w rodzinie brakuje pieniędzy, bo ten odpis podatkowy nie wystarcza na utrzymanie dzieci i rodziny. Tam musi być pomoc.
Społeczna. Poseł Iwaniak Arkadiusz nowalewica zapytam o to, jak zagłosujecie, albo zagłosowalibyście, gdyby projekt koalicji był procedowany, co są raczej marne szanse, a jeśli koalicja Obywatelska zdecydowałaby się wprowadzić taką podwyżkę po wygranych wyborach czy ją? Poprzecie. Unknown speaker 6 Znaczy ja Testa na wiarygodność albo, a propos inflacji Prawa i Sprawiedliwości nie będzie to przez 2 lata funkcjonowania 500, plus, a więc piętnasty 16 siedemnasty i osiemnasty ta inflacja była na takim poziomie, że tą waloryzację można było zrobić i się nie zasłaniać tym, że dzisiaj to jest proinflacyjne wszystkie działania społeczne są proinflacyjne. I to musimy to musimy wiedzieć, tylko robimy je po to, żeby komuś w trudnej sytuacji pomóc i to jest dzisiaj zadanie państwa, a więc, dlaczego od samego początku nie było waloryzacji, tylko na krótko przed wyborami, kiedy to nie statek Prawa i Sprawiedliwości to są tego typu pomysły na tańce. My na OSP na wszystko to takie dosłaadzamy tą herbatę dosadzamy, ale ona za chwilę będzie za słodka, jeśli chodzi o to, czy jak zagłosujemy, oczywiście, że będziemy to popierali. Mało tego złożymy do tego poprawkę, żeby była waloryzacja, ale nie na zasadzie, że ktoś będzie miał wolę, tylko, żeby ona była automatyczna, bowiem więcej te 800, plus jak przemnożymy tą inflację od początku jak powstał program, to te 800 zł. To nie jest jakieś ekstra coś, że 300 daje Prawo i Sprawiedliwość to jest tylko uzupełnianie, to uzupełnianie tak naprawdę o tą inflację. Powiem więcej, jak będzie rządziła opozycja demokratyczna, to 800 plus będzie na pewno.
O, czyli przemusicieali koalicja bawalńską, która ewentualnie. Unknown speaker 6 Sobie wszyscy w tej sprawie się zgadzacie, ale panie dyrektorze, wszyscy się w tej sprawie zgadzamy, ale oczywiście my w odróżnieniu do Prawa i Sprawiedliwości usiądziemy z naszymi partnerami i porozmawiamy z peselem o ich propozycji o pozostałych, a tu jest siła i na początku powiedział i tu, a tutaj jest nie tu jest siła polegająca na tym prezesa, że on musi mieć wolę, a np. Zbigniew ziobą musi mieć haki.
Z taki system poseł PiS u Zdzisław się pira Panie Pośle, macie w ustawie o tym świadczeniu zapisany w art. 6 przepis o tym, że można waloryzować, czemu tego nie robicie rozporządzeniem. Raz 2 nie byłoby dyskusji Donald Tusk by nie składał projektu, nie moglibyście robić nie musielibyście tego robić przez parlament przez tygodnie długie. Unknown speaker 6 Dobry dzidział. Ja.
Odpowiedzieć.
Zmniejszymy przy stole opozycja jedyna moja osoba tu jest związana z rządzącymi. Słyszymy nie odpowiedzialność zły rząd ministrowie niedobrze tak dalej, rząd Prawa i Sprawiedliwości jest rządem, który faktycznie podejmuje, podejmuje decyzję i to bardzo decyzje odważne. I dzisiaj przy tym stole wszyscy mówią tak 500, plus jest kanonem polskiej polityki społecznej. Świetnie to już to, czyli tu jesteśmy zgodni tylko jest, ale nie w przypadku naszym, bo my mówimy tak to jest kwestia też projekcji na przyszłość, bo chcemy zwiększać te środki. Nie ma tutaj jak ktoś mówił, że mamy pomysły, żeby coś tutaj z tym programem robić, tylko mówimy o jeszcze wyższych środkach finansowych, ale to jest też kwestia koniunkcji inflacja czy spadać. Są ogromne wydatki budżetowe, jest to kwestia również znalezienie o środków finansowych w tym budżecie, dlatego nie chcemy tego robić budżetowe, dlatego też jest to odpowiedzialność są wybory. I to jest też kwestia pewnego wyboru właśnie słyszymy opozycję.
Ale przegłosujemy tak.
Ale są zaczynają się różne niuans, Panie.
Pośle, przegłosujecie, to przed wyborami, bo na początku było tak zrobimy, to na pewno przed wyborami, a potem już no może zdążymy, może po wyborach. No.
Ja chcę powiedzieć, że to jest dopiero początek takich konkretnych początek tych opozycji, tak, dlatego że obywatele.
Rozpoczęcie nie da.
Dlaczego znaczy tak będziemy starali się robić jak najszybciej, natomiast proszę pamiętać, trzebamy tak posiedzenie jeszcze majowe czerwcowe lipcowe i że się i to jest kwestia i to jest kwestia również czasu, dlatego też m.in. właśnie to jest odpowiedź. Jest to jasna deklaracja od 1 stycznia. Ten program będzie powiększony o do 800 plus i tak będzie funkcjonował w tym momencie szczególnie właśnie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej kontynuowało z krótko, ryzykując na to, jak właśnie ten niuanse słyszymy. Może będzie może inny system. Tak.
Do posłanki lub numer wiem, że chce coś skomentować, ale też poproszę o komentarz komentarza Leszka Balcerowicza, który napisał na Facebooku. Zauważyłem, że wielu przeciwników PiS uważa, że populizm to najlepsza odpowiedź opozycji na populizm PiS u rozumiem, że słuchacie bardziej ekonomisty Grabowskiego, który mówi, że właśnie z populizmem trzeba walczyć przez populizm niż Leszka Balcerowicza.
I przede wszystkim wiemy jedno, że to, czego oczekują nas Polacy to skuteczności skutecznego pokonania PiS u i nie mam żadnych wątpliwości, że donar Tusk w tym na tym obszarze jest bardzo sprawny. Tak trzeba było powiedzieć, sprawdzam tak trzeba było pokazać obnażyć cynizm PiS u tak trzeba było nie pozwolić PiS, owi szantażować Polaków, bo tym chciał dokładnie by 800, plus chciał szantażować Polaków. To nie są naprawdę ogromne pieniądze w stosunku do całego budżetu i nie ma żadnych wątpliwości. To nie ma żadnych wątpliwości, jeżeli 10 000 000 000 można wydać w ciągu 2 tygodni zakrywając błędy PiS u to i.
Dwadzieściaiku. Unknown speaker 7 To jest wielkie oszustwo i proszę tegorzeć, bo to jeśli nie. Unknown speaker 4 Taka jest Polska narracja, gwałt niech się gwałtem odci.
Mocne słowa, kochanka i swoje posłuwania. Unknown speaker 6 Jakieś dyskusja myślę, że my dzisiaj też powinniśmy rozmawiać o tym, czy poszerzyć ten zakres osób o dzieci studiujące, to po pierwsze, a jeśli mówi pan o kanonach wrażliwości społecznej, no to my będzie procedowany projekt ustawy renta wdowia w 2012 poparliście. No to jeśli chcecie pomagać dzisiaj seniorówom, przegłosujcie tą ustawę, to będzie wasza wiarygodność.
Kończąc tematy też około partyjne, przewodniczący Czarzasty z nowej lewicy, zaapelował kolejny raz do przyjaciół z opozycji. Proszę podpiszmy porozumienie dotyczące współpracy po wyborach, a także jeśli PiS obejmie trzecią kadencję, też na taki plan b pytanie do opozycji PSL trzecia droga i koalicja Obywatelska podpiszecie takie porozumienie. Czy to będzie wołanie na Puszczy pana starosta? Przecież.
W porozumieniualicyjnym Polska 2050 Polskie Stronnictwo Ludowe jest jasno oświadczenie, że po to, idziemy wspólnie do wyborów. Po to, zdecydowaliśmy się na zmniejszenie list wyborczych, że i pokonać PiS i żeby wsparcie.
Tu chodzi jeszcze o.
Ekspertiami demokratycznymi tworzyć przyszły rząd, więc ta deklaracja już jest na piśmie to już nie ona nie potwier. Unknown speaker 8 Skóry na niedźwiecie, natomiast dla nas nie.
Ulega żadnej wątpliwości, że będziemy współpracować w ramach obecnej opozycji Demokratycznej będziemy tworzyć wspólny rząd, natomiast nie godzimy się na pewno na żadną drogę b zwyciężymy. Jesienią trzeba powiedzieć jasno Polaków Polakom, że zrobimy wszystko, żeby zwyciężyć i zwyciężymy i zapraszamy wszystkich na 4 czerwca na marszy pokazać, że nas jest dużo, że jest nas siła i że możemy być.
Razem do partyjne, kolega przewodniczącego czerra z tego posługiwania, dlaczego taki apel no wszyscy wiecie, chyba że chcecie ze sobą współpracować po wyborach. Unknown speaker 6 No tak, ale po pierwsze, powiem, a propos 4 czerwca, to my jako lewica też tam oczywiście będziemy to po pierwsze w ramach tej szeroko rozumianej współpracy, ale też, jakby zrozumienia po co to jest robione, żeby pokazać siłę, że możemy odsunąć Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli chodzi o ten apel Włodzimierza, to m.in. też chodzi o to, żeby pokazać społeczeństwu, że my mamy pomysł na Polskę poprawie i sprawiedliwości, bo oczywiście i myślę, że są pewne są pewne kwestie. Takie spójne punkty, które dla wyborcy mogą go zmobilizować, bo my dzisiaj musimy zadbać również o to, żeby nie tylko nasi wyborcy poszli, ale wszyscy ci, którzy się wahają, również poszli i to może stworzyć poczucie takiego, że my wiemy, co chcemy robić.
O tym, że jeżeli posła przewodniczącego czara z tego teraz może niekoniecznie. Unknown speaker 4 Znaczy takie porozumienia to oczywiście robi się już konkretne, bo przecież w takim porozumieniu, jeżeli będzie zapisane, tylko, że chcemy razem współpracować, to za mało to jest oczywiste. Natomiast no, jeżeli chodzi o jakiś podział, kto ma mieć ile tej władzy w przyszłej takiej koalicji.
Może, jakimi tematami to też chyba. Unknown speaker 6 O tym to nie byłotymować. Mówi o kwestiach programowych. Unknown speaker 4 Zależy konkretnie, przecież od i o programowych i o wszystkich to zależy od tego, w jakiej proporcji poszczególne partie wygrywają wybory, rzeczywiście Polacy są zaniepokojeni tym, że że, jeżeli partie opozycyjne, które mówią, że chcą pokonać PiS, nie były w stanie się porozumieć odnośnie 1 listy. To czy będą się w stanie porozumieć odnośnie przyszłego rządzenia i myślę.
Że to jest wypowiadają inne partie, że chodzi o taktykę, jak wygrać, że oni uważają, że nie 1 listą, a potem się rozumiemy, natomiast. Drodzy. Unknown speaker 4 Państwo, tak to odbierają.
Tak, ostatnie 34 minuty, poproszę was o komentarz do moim zdaniem wylewającej się propagandy rządowej, chociaż poseł PiS u może powiedzieć, że to tylko informacja na gmachu Narodowego Banku Polskiego informacja, że nie wolno apel, że nie wolno łączyć inflacji z działaniami rządu, bo to kremlowska naracja do skrzynek pocztowych emerytów przychodzi list ZUS u z listem premiera chwalącym politykę rządu. Ja jeszcze doczytałem, przepraszam jeszcze do słam skró już był wcześniej, a skrótuję jeszcze nawet wcześniej, ja właśnie z listy skrusu dostaliicy i tam posłanka z powiatu nineskiego SPI u Violetta poowska też zaprasza na spotkanie na temat dopłat z agencji restrukturyzacji, modernizacji rolnictwa. Do tego premier jedzie na most w trmanowej nad Dunajcem otwierać go, mimo że już został otwarty. Unknown speaker 6 Otwierał głos kultury. Unknown speaker 4 Te listy to są absolutnie skandaliczne, dlatego, że to jest taka powtórka z tego, co było w 2020 roku w czasie wyborów prezydenckich również premier Morawiecki całkowicie zaangażował u siebie osobiście i rząd kampanię wyborczą prezydenta. Co zresztą organizacje międzynarodowe zarzucały, mówił, że to są nieuczciwe wybory nie, dlatego że się np. fałszuje wybory tylko.
Chodzi już ma szanse. Unknown speaker 4 Pani ja nierówne szanse i tu jest dokładnie to samo no, jeżeli premier, jeżeli minister maląg i prezes Uścińska podpisuje taki list, no czytałam ten list to on mówi tak trochę o tym, co dobrego zamierza zrobić rząd, ale przede wszystkim, czego nie zrobiły. Pow poprzednie rządy i jacy emeryci byli biedni, więc to.
Jest emeryci, niektórzy są z tym zirytowani Sawicki. Unknown speaker 4 I ubasa wyborcza być już teraz bardzo nie masar się ruszyły.
Wypowiedziami niestety tych projektów jest wiele, bo to jest tak, że kwestia tej potańcówki za 10 000 zł. I ja jestem za tym, żeby społeczeństwo się bawiło, ale to jest stara rzymska zasada, jak nie ma chleba, to proponujemy igrzyska, natomiast te 10 000 000 000 tu kilka razy wypominane przez panią Lubnauer dotyczące pomocy rolnikom. Otóż problem polega na tym, że te mityczne punkty skupu, o których mówi prezes Kaczyński, nie funkcjonują, a podmioty, które operowały na rynku na poziomie średnim gminy 2 może to trochę zwyczajnie pomocy nie są objęte. I dlatego dzisiaj nie mam możliwości sprzedaży zboża, żeby odzyskać.
Widać, że to pana słychać, że to pana konik, a ja jeszcze wrócę do tej informacji rządowej łamane na propagandę poseł iwania, myśli pan, że tego będzie więcej, że po prostu już nawet z lodówki będzie premier Morawiecki. Unknown speaker 6 Wyska, ale dobrze Szanowni Państwo zwróćmy uwagę wszystko jak się coś zapali, to po pierwsze a spiesi sikawką lecą posłowie Prawa i Sprawiedliwości z premierem na czele to po pierwsze, a po drugie nie to jak dzisiaj na początku słyszeliśmy, już nie mówmy o tej jakiecie, bo interes państwa i cichutko albo to jest wina, czy Jaś albo jeśli będziecie o tym mówić, to jesteście pomagierami Putina. Przecież to jest typowa naracja, żeby nas gdzieś.
Koniec sposobli coś, ale. Unknown speaker 6 Prosili, a Topol był, bo możemy wiele sygnałów zapomniać bliżejenia oburzenia od ludzi i to naprawdę nie pomoże od ludzi, którzy mieli nie iść, a właśnie pójdą po to, żeby ich ukarać. Panie.
Pośle, czy to nie przeniesie odwrotnego skutku dla was i czy NBP nie szarga swojego autorytetu?
Panie dyrektorze, jest to 20 jest to kwestia informacji. To przekazujemy informacja, jakby tak posłuchać, Polska jest w rozpadzie i w ogóle jest.
Informacja prezes NBP.
Tak to są informacje, do których obywatele jak mówi pan redaktor macie prawo i jako Polacy mamy prawo tak po prostu pokazujemy. Informujemy, co zrobiliśmy i Polacy o tym powinni wiedzieć, natomiast nie liczymy, że pan Donald TUZ zagłosuje na prawo sprawiedliwość, także tutaj się nie obawiaą. Unknown speaker 9 Czyli nie dostanie listu tak jak jakoś wielu emerytlny.
Musimy maksymalnie docierać też za Obywatel z tą informacją, skoro udało się zrobić przez ten okres ostatnich.
Lat. My dziękuję za obecność Katarzyna Lubnauer z koalicji Obywatelskiej Arkadiusz iwak z nowej lewicy Marek Sawicki z PSL u Jan naczelnyszyn, lewica demokratyczna i Zdzisław SI chipiera Prawo i Sprawiedliwość. Bardzo dziękuję za wizyt. Dziękuję bardzo, wybory w toku wydawał Maciej Jarząb zrealizował Maciej golczyński trzeci Maciej Maciej Kruczka. Dziękuję za uwagę. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYBORY W TOKU

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA