REKLAMA

Burzliwe życie Salvadora i Gali - Daliland w kinach

Magazyn Filmowy „Do zobaczenia”
Data emisji:
2023-05-20 10:20
Prowadzący:
Czas trwania:
14:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Patrycja wannat. Dzień dobry magazyn filmowy trwa z nami jest teraz Agnieszka taborska, historyczka sztuki, tłumaczka pisarka, no jedna z najwybitniejszych na świecie ekspertek od suralizmu dzień dobry.
Dzień dobry. Bardzo dziękuję za takie wprowadzenia.
Jest pani teraz na wschodnim Wybrzeżu Stanów zjednoczonych prawda.
Tak tak jestem od ponad 30 lat na zajęciach w szkole takiej no nie uznajewanej za jedno z najwybitniejszych amerykańskich szkół artystycznych, lodjąc clo zane, gdzie mam zajęcia właśnie w dużym stopniu suralizmu, zaczęłam od surrenizmu francuskiego. No a teraz wobec tej całej wielkiej wizji globalnej i nowych wystaw i wielkiej wystawy suurganizm bez granic, która się odbyła w Stanach i w angli. W zeszłym roku te zajęcia rozszerzyłam właśnie o surealizm w innych miejscach Europy i w Amerykach, a studenci robią robią piszą pracę na tematy suuralizów w ich klas Wichy państwach także dużo jest o sturalizmie, też w Egipcie w Azji i temat się ciągle rozszerza.
Dzisiaj spotykamy się, żeby porozmawiać o Salwadorze dali my może nie jakoś bardzo oryginalnie, ale tutaj chodzi właśnie firmy biograficzne, pt. daliland bekingsli tutaj wciela się w postać dojrzałego artystę z ramiller w młodego daleko, no film taki powiedziałabym dosyć prosty klasyczny w swojej opowieści. Myślałam sobie trochę, gdy go oglądałam, że może dali zasługiwałby na bardziej nieoczywistą jakąś taką ekscentryczną opowieść, ale z drugiej strony przecież dali jego twórczość też została idealnie wchłonięta przez popkultuę przez tę masową wyobraźnię i wielki i wielki Biznes w sumie.
No właśnie właśnie ten suralizm niestety ogromnie się teraz, no uprościł. I paradoksalnie, kiedy się ten ruch zaczynał, chodziło o badanie wyobraźni badanie snu badanie podświadomości, był to głównie ruch literacko filozoficzny, no a teraz wszystkie te sztuczki suuralistyczne czy pseudosurealistyczne służą służą reklamie, więc myślę, że sualiści by się bardzo zdziwili, chociaż są sobie trochę winni głównie winny jest dali i magrit, którzy zresztą sami reklamy tworzyli, dali występował w reklamach. Prawda i myślę, że ten film zgadzam się, że ten film nie jest filmem dobrym, natomiast on może dla takiej kultury dla osób, które stale nie śledzą dziejów surealistów. Jedno tabu przełamał, to znaczy jest w nim mowa o tym bardzo takim skomplikowanym, związku, jakim był związek daleko z galą, a dotychczas dotychczas w filmach dokumentalnych, nawet ciekawych z wykorzystaniem wielu bardzo ciekawych rozmów, ale była utrzymywana ta całkowicie nieprawdziwa. Fikcyjna słodka wizja wielkiej miłości, podczas gdy no rzeczywiście dali był człowiekiem bardzo trudny nieśmiałym zaistniał dzięki gali, no a potem ponieważ film głównie dotyczy już tego późnego ich życia wspólnego, kiedy dali był zafascynowany i pisami dziećmi kwiatami. No, a gala już jako stara kobieta, no uganiała się za młodymi mężczyznami i to, kiedy się zwiedza jej Zameczek w pubol w Katalonii. To jest oczywiste, bo tam wszędzie nas na ścianach wiszą zdjęcia tych mężczyzn. No ale ja jeszcze nie widziałam filmu, który by właśnie starał się to tabu przełamać.
A no właśnie to świetnie, że pani o tym wspomniała, bo przyznam się, że głównie nawet o to chciałam panią zapytać. No ta gala jest w filmie przedstawiona jako taka jako kobieta, która jednocześnie nim i manipulowała. No ale też motywowała do malowania, była taką nie wiem, jego muzą, ale też była pierwszą krytyczką jego dzieł w swoim materializmie, taka wręcz była krwiożercza. Wynika z tego filmu, ja jak w ogóle wyglądał właśnie ten związek czy on faktycznie był taki sinusoidalny od wzlotów po upadki miłość nienawiść pieniądze twórczość artystyczna. No wszystko tam się mieszało.
No tak, sądząc, bo jednak się ukazało kilka takich dogłębnych biografii daleko wiele kilka osób się bardzo oczywiście zajmowało jego związkiem z galą. No i tak tak no to jest właśnie w tym sensie, ten film myślę pokazał bardzo prawdziwą stronę, że kiedy np. w niuel wspominał na początku ich wspólnej drogi twórczej, kiedy dali przyjeżdżał do Paryża, trzeba było mu kupić bilet zaprowadzić go na stację, bo on był kompletnie zagubiony. Jego współpracownicy wspominali, że sprawami finansowymi się wyłącznie zajmowała gala, że dali nie miał pojęcia o tym o pieniądzach, więc potrafił dawać jakiś minimalny napiwek czy właśnie przerażać się, że suma, o której była mowa była w jego pojęciu duża. Bardzo, gdy była mała, no, a gala była osobą ogromnie ambitną, no na pewno potrzebującą bardzo wielu partnerów seksualnych, bo oni się poznali, to jest dosyć mało wygranych w filmie, oni się poznali, kiedy grupa suralistów przyjechała do kadakes odwiedzić tego właśnie młodego dziaka, który zaczyna być znany i dala przyjechała wtedy jako żona pola eluarda surdalistycznego poety i z ich wspólną córką. I ta fascynacja między dali migalą była tak silna, że ona została no i dalej się już eluar zajmował ich ich córką, wysyłając jej płomienny listy jak bardzo brakowało. Ja mu właśnie miłości i miłości fizycznej, potem, kiedy przed tym jeszcze, kiedy gala mieszkała soliwartem w poczparyskiej miejscowości, w wielkim domu zamieszkał z nimi maxernst, który przybył właśnie ze Stanów i resztę życia spędził potem we Francji i między nimi wywiązał się bardzo też płomienny płomienny romans. Zresztą ert zostawił takie rysunki twarzy gali, one miała ogromnie takie intensywne rysy prawda, także jako jako FAM famfatal ona była postacią szalenie nielubianą w kręgach suuralistycznych. W niuel enegdota głosi, że nawet próbował ją kiedyś utopić na plaży w kadakes.
No była nielubianą, ponieważ odseparowała dalej go od swoich dawnych przyjaciół. No i ta jego jej rzeczywiście obsesja pieniężna była dosyć odrażająca, kiedy w czasie wojny oni mieszkali w Nowym Jorku i byli już ogromnie zamożni i przyjechał binuel z żoną i 2 synami nie mając żadnych pieniędzy i poprosił daleko o pożyczenie mu 50 USD. Dani odmówił mówiąc o przyjaźołom się pieniędzy nie pożycza, także on ma całkowicie samotności. Tego też mi zabrakło, zabrakło filmie, że on był pod koniec życia, był całkowicie samotny otoczony przez ludzi, którzy głównie chcieli na nim zarobić. On podpisywał te prawda. To jest bardzo wygrany filmie te plansze puste, na których potem powstawały kopie jego rysku.
Chciałem jak można było odrukować? Co się chciała.
Bo niespełno, zresztą, to wystarczy się przejść nawet w Polsce po po desach po galeriach i tych kopii jest bardzo bardzo dużo. No także jest to skomplikowana skomplikowana historia o mogły moglibyśmy też rozmawiać o o poglądach politycznych dalej, co mnie bardzo interesuje. Tego akurat w filmie nie ma, ale to panowali ciekawe, że tutaj dali też jeśli chodzi nie tylko stosnych do pieniędzy, ale też wybory polityczne był daleko dość mocno odsurali. On zawsze popierał siłę on popierał kościół katolicki popierałgen Franko w czasie wojny w Hiszpanii, mimo że ich jego najbliższy przyjaciel Lorka został brtalnie zamordowany jako artysta i gej właśnie przez tych żołdaków Franko popierał króla bardzo wieżu, właśnie w instytucje rodziny królewskiej. Także on był zupełnie na antypodach tego, czym była istota suralizmu.
A z drugiej strony tworzył wokół siebie tę grupę ekscentryków, artystów też bardzo wyzwolonych seksualnie. On co prawda w tym jakoś udziału nie brał, ale bardzo lubił obserwować tych młodych pięknych ludzi, on był faktycznie takim nie wiem trochę wurhollem.
No na pewno na pewno bez niego pewnie by nie było Warhola, tylko tak, bo on wymyślił całą taką reklamę własnej postaci. No w czasie tych słynnych orgii on na pewno zaspokajał swoje potrzeby wejrystyczne, bo też w tym o tym filmie jest jest trochę mowy, on się brzydził seksem o tym mówił często był balował właśnie wielkiego mastturbatora. Zawsze uważał, że w maturbacji się znajduje najwięcej spokoju i satysfakcji także archipisów mu się podobała, bo to było prawda, że świat tych androginistycznych ciał nie wiadomo, kto jest mężczyzną, kto jest kobietą. I czy jeszcze kimś pomiędzy także, a z drugiej strony oprócz właśnie tych seksualnych potrzeb, to on grał role tego, no właśnie króla, co jest pokazane w filmie, kiedy jest stary.
Czy są mówił o siebie trzeci Warszawie, co też się?
Właśnie właśnie także mimo wszystko ten film polecam, tylko ze świadomością, że on wielu spraw nie porusza. No i oczywiście jest taki no słodkawo, to słodkawo naiwne przez te szczególnie przez zakończenie.
I prawda czy z tego daleko coś jeszcze można wyciągnąć tak jak pani powiedziała, powstało mnóstwo już opracowań te wystawy, które też też jego twórczość, która jest no mielona na różne sposoby? Ja ostatnio sama byłam w bordo w takich basenach światła to się nazywa, gdzie jest jakiś jakaś wielka wizualizacja właśnie inspirowana twórczością Dalego. No przychodzą tłumy na to, ale czy można no właśnie, czy może inaczej, powinniśmy jednak trochę bardziej intymnie, które bardziej osobiście na salwadora, da daleko spojrz. No.
Na pewno można przeczytać one zresztą wyszły wszystkie w polskim przykładzie jego książki, które są ogromnie jego centryczne, ale też dowodzą jednak dużej inteligencji i są ciekawą lekturą, jeśli chodzi o oglądanie jego prac, to te wczesny wczesne obrazy, kiedy on rozwijał metody malarską, którą nazywał paranoją i gdzie obraz zawiera w sobie bardzo wiele różnych obrazów, także można zmrużyć oczy i zobaczyć jednocześnie po Woltera i grupę historycznie ubranych osób. Czy są też obrazy dużo bardziej skomplikowane, także dopiero się upadek zaczął od momentu, kiedy on będąc w Stanach malował obrazy taki trochę tpiące z renesansu, bogatych ludzi aktorów i arystokratów, za które dostawał pieniądze, no a potem już był zupełnie kompletnie niewybrany. Prawda w przyjmowaniu zamówień byle tylko i o czym zresztą bardzo jasno mówił, że on wykorzystuje głupoty ludzką, żeby, żeby się jak najszybciej wzbogacić. Także to było takie takie połączenie, no cynizmu inteligencji na pewno wielkiego talentu, który, który potem pod koniec jego życia wykorzystywał. No takie gigantyczne religijne kompozycje i to i one już były, chociaż troszkę nie czasami zapowiadały, popart w traktowaniu szczegółów, ale już były ogromnie ogromnie kiczowate. I zresztą były tak tak tak wielkie i tak duże ich melował, że musiał mieć współpracownika, który malował gro, a on no tylko powiedzmy, który krystusa na krzyżu, a całe wielkie sklepienie, na którego tle postać jest namalowana już malował, kto inny także może lekko do lektur. Zapraszam na początek.
Do lektur, no ja zapraszam do lektur też książek pani Agnieszki taborskiej, bo no wszystkie są doskonałe chociażby, pozwolę sobie tutaj polecieć, polecić książkę świat zwariował, czyli poradnik suralistyczny jak przeżyć bardzo pani dziękuję. Daliland w kinach. No, a prof. Agnieszka taborska była z nami. Teraz dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo.
Informacje radiatokafemii. Wracamy tuż po nich. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN FILMOWY „DO ZOBACZENIA”

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA