REKLAMA

Duchowość, religia, ezoteryka - ile apokalipsy i magii w depeszach z Rosji?

Magazyn filozofa  - Tomasz Stawiszyński
Data emisji:
2023-05-20 13:00
Prowadzący:
Czas trwania:
25:22 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dr hab. Jędrzej Morawiecki, socjolog z Uniwersytetu wrocławskiego jest państwa gościem dzień dobry, dzień dobry, już nie po raz pierwszy się spotykamy, żeby porozmawiać o tym, co się w różnych i głównych i mniej głównych nurtach rosyjskiej narracji rosyjskiej propagandy dzieje. Dziś tak jak zapowiadałem przy okazji naszej poprzedniej rozmowy specyficznie skupimy się na wątkach okultystycznych ezoterycznych religijnych apokaliptycznych i w ogóle, czyli na czymś co jest dość istotnym aspektem narracji rosyjskiej. Od pewnego przynajmniej momentu, bo na początku mowa była przy okazji agresji Rosji na Ukrainę o denazyfikacji Ukrainy, a tak mniej więcej w okolicach sierpnia 2022 roku, kiedy kontrofensywa ukraińska się odbyła taka dosyć wyrazista i od momentu tej aneksji później we wrześniu 4 republik. To pojawiła się pojawiło się pojęcie dosyć intensywnie obecne także teraz desatanizacji zamiast denazyfikacji i już desatanizować Ukrainę. Rosja tam pojechała, a nie denazyfikować. No i rzeczywiście te różne wątki myśmy o nich też mówili obecne właśnie od początku wydaje się, że coraz silniej są w tej chwili obecne w narracji rosyjskiej. To oczywiście też specjaność specjalności Aleksandra Dugina to odwoływanie się do różnych tradycji magiczno okultystycznych, ale no właśnie czy pan też zauważa jakiś rodzaj takiego takiej intensywnej czy intensywniejszej obecności tego typu wątków narracji rosyjskiej od pewnego czasu od kilku miesięcy?
Tak, no ja powiedziałem, że to się dzieje falami, to znaczy te wątki przez cały czas się pojawiają. Ja kiedyś może wspominałem, że jakiś już czas temu pamiętam, to były zupełnie skrajne nawet rzeczy, tak jak wrianowski, gdzie badano np. wagę rosyjskiej duszy. Czy twierdzono, że jeszcze w ogóle w związku Radzieckim ją zbadano wiemy nawet ID na waży, że 9 g, że był specjalny oddział specjalne, że to duszy łapano, to znaczy jak byli jeńcy, którzy umierali, to wtedy udawało się złapać. Te dusze, że to są kule specjalne itd. więc te wątki były od religijnych, poprzez takie paranormalne poprzez poza kościelny i nawet takie powiedzmy okultystyczne do ostrzegania przed okultyzmem, bo to jest to trzeba powiedzieć, że ten model jest takim modelem bardzo dynamicznym, to znaczy, kiedy trzeba to ostrzegamy, że ten okultyzm i czarna magia. To są rzeczy i Szatan to są rzeczy, które się dzieją w Ukrainie czy jak Rosjanie mówią oczywiście na Ukrainie, albo, że zgniły straszliwe zachód, które albo w ogóle jest bezbożne, ale też bezduszy albo jednak okazuje się, że sprzedał te tusze diabłu, ale są też takie momenty. No tak jak ten artykuł, który teraz przywołałem, już dawne dotyczące tej wagi duszy, gdzie widzimy, że mamy takie bardzo realne fascynacje badaniem, które powiedzmy nie są.
Niektóreście, niektóre inne doktryny ezoteryczne mówią o 21 1.
G no ja się opieram na jak mi w każdym razie napisano na badaniach służb specjalnych radzieckich, więc nie zawsze możemy z nimi polemizować.
Pewnie nie myślę, że no tak.
2 źródła niezależne to potwierdziły, jak przeczytałem, ale nie.
Skoro tak to rzeczywiście.
Natomiast teraz nie chcę tutaj robić jakiejś długiej dygresji, ale chcę tylko powiedzieć, że pomimo tego, żeby w tej chwili się skupiam na tej rosyjskiej propagandzie kremlowskiej współczesnej. I wracając do tego pytanie, to rzeczywiście te wątki dalej są to ja wcześniej badałem te rzeczy i te narracji no bo badałem ruchy religijne w Rosji od tzw. sekty czy ruchu religijnego, czy, który się nazywał kościołem ostatniego testamentu wisarionowców. I to jest w ogóle osobna opowieść, bo ja też ostatnio próbowałem znowu do nich dotrzeć człowieka, który tam się ogłosił Chrystusem, poprzez też szamanów, takie tzw ruchy nieejdżowe synretyczne itd. więc tych rzeczy w Rosji w ogóle było bardzo dużo. Ten tzw tunki i Mir wymiar ezteryczny one wcześniej powiedzmy teraz one są strasznie ponure wcześniej one dla mnie były raczej urzekające, dlatego że pokazywały, że poza doktryną kościelną. I takim bardziej utwardzonym językiem i dużymi instytucjami dzieje się bardzo wiele jest bardzo wielu ludzi, którzy poruszają się właśnie pomiędzy potem nastąpiło coś, co też w Rosji nazywa się takim strzeżeniem oowieczek czy czyszczeniem placu. I teraz te doktryny to jest także, albo mamy duże instytucje, albo mamy coś, co pojawia się w internecie albo no właśnie wróćmy do tej destatanizacji, to tutaj rzeczywiście to jest rzecz ciekawa, dlatego że ja w momencie, kiedy próbowałem się zorientować, jak np. te rzeczy są odczytywane przez dziennikarzy rosyjskich, ale teraz nie mówię o kremlowskich, tylko o dziennikarzy, których spotykałem w Litwie w Łotwie, przede wszystkim w nowej gaziecie. Np. to tam zapytałem też o te wojny z szatanem i odpowiedź była mniej więcej, taka to znaczy to na co zwracano uwagę, czy takie przekonanie, które wyrażano to, że to nie jest tak, że nie wiem na Kremlu. Ktoś siedzi i wymyśla ten narracji albo, dlatego że w nie wierzy, to jest 1 opcja, nad którą się może by zastanawiać, albo, dlatego że zakłada, że to się w tym momencie opłaca. Otóż tam się uważa, że to jest raczej, to jest ruch oddolny, taki powiedziałbym, nawet ludowy, który ogarnie również polityków, ma on ma oczywiście swoje racjonalne uzasadnienie, dlatego że trzeba znaleźć coś niezwykłego, bo zabrakło paliwa ideologicznego. To paliwo, jak zaczęło wysychać, to wybrali szatana. I tutaj zacytuję dotarli z nim do ludzi bardzo dalekich od religii np. do Dmitrija Miedwiediewa, który doznał objawienia niczym Święty Jan mamy, więc nowych proroków, którzy zaczęli przemierzać naszą ziemię i zwiastować tłumaczyć nam co nas czeka.
No to ciekaw jako prorok to rzeczywiście, który doznał objawienia wcześniej, to jest ciekawe bardzo.
Tak. No i mamy z 1 strony tego Miedwiediewa i tutaj to, co dalej się podaje się opieram na swoich własnych wywiadach niepublikowanych, to nie jest zgadza to oczywiście Ławrow, czyli Ławrow, który walczy z kolei z neutralnymi denderowo toaletami. Ktoś poszukuje jeszcze innych wynalazków, które miały być szatańskie, no i sołowiew oczywiście, które opowiada, że tym szatanem są cytat ukronaziści. No i właśnie co jest ciekawe rosyjska cerkiew prawosławna nie wspiera oficjalnie tych narracji i to znaczy kościół to jest także, oczywiście popiera specoperacje i gdzieś tam pojawiały się takie wątki apokaliptyczne. Ostatecznego starcia, ale one nie są mocno wyeksponowane, nie jest to nazywane. Nie wiem bardzo często wojną krzyżową, to znaczy te takie opowieści paranormalne Quazi religijne czy po prostu religijne są chaotyczne. I tutaj cytat snują i ludzie, którzy zorientowali się, że język urzędniczy nie wystarcza i trzeba znaleźć nową legitymację dla przemocy, dlaczego zabijamy dzieci, bo walczymy z szatanem, to przecież proste i wtedy nawet te bardzo niewygodne rzeczy, które się pojawiają, no one pozwalają części ludziom, jaka część to jest jeszcze osobna dyskusja, ile osób w Rosji to wierzy, ale uzyskać znowu pewną spójność?
No właśnie to jest coś takiego, co jak rozumie mnie funkcjonuje w porządku skoordynowanym. To znaczy nie jest tak, że jest jakaś komórka propagandowa, która ma za zadanie generowanie tego typu narracji, choć, choć to jest na pewno część takiego oficjalnego przekazu, ale też jest cała masa różnych. Jasno widzów w różów jakichś postaci z takiego kręgu szeroko rozumianej ezoteryki rosyjskiej, które się regularnie w mediach pojawiają. Jakiś przepowiednie dają przewidują przebieg wydarzeń, wyobrażają sobie, że za moment już Rosja odniesie wielkie zwycięstwo albo Ukraina wcielona zostanie do Rosji zachód upadnie itd. czy tego typu postacie tego typu opowieści też pan spotyka, przyglądając się rosyjskim mediom. Często.
Tak tak one oczywiście są. No zresztą ja pamiętam, że ostatnio nawet jak rozmawialiśmy, to wtedy też do właśnie opowieści takich wróżów i przepowiedni nawiązywaliśmy od tego czasu, jak się jak się widzieliśmy, bo ja oczywiście zebrałem sobie nawet ostatnich paru dni tego sporo takich, ale nie wróżów, tylko tych powiedzmy, powiedzmy opowieści fantastycznych i kościelnych, ale jeśli.
Skoro pan do nich zaraz przejdziemy po informacjach w takim razie, bo już mamy tylko minutę.
Właściwe to to powiem tylko o prorost żylinowskiego na 2025 rok, bo i odkryto nieznale wcześniej. Otóż w 2025 roku nastąpi zjednoczenie ruskiego miru co najmniej w granicach związku Radzieckiego, a do 2040 roku. To może nas też interesować w sumie, bo otóż ruski Mir obejmie wszystkie obszary świata słowiańskiego i to nie jest od wróża, tylko to jest informacja naukowa, która została odkryta w proroctwo, którego wcześniej nie upubliczniano właśnie Władimira żylinowskiego.
Super, tak naukowa, zapewne jak te 9 g dr hab. Jędrzej Morawiecki jest państwa gościem no i będzie państwa gościem po.
Informacjach właśnie.
Wciąż z nami dr hab. Jędrzej Morawiecki raz jeszcze dzień dobry dzień dobry o różnych ezoteryczno, fantastycznych wątkach z rosyjskiej propagandy. Rozmawiamy wspominał pan przed informacjami, że ma pan przygotowane do SI z takimi właśnie historiami, czy znajduje się w tym dosie diet Nikołaj charyzmatyczny, niewidomy prorok, którego pokazano w okolicach wielkiej nocy w stacji ntw, i który zapowiada zwycięstwo Rosji. Oczywiście nad Stanami Zjednoczonymi jakaś niesamowicie malownicza postać archeolog, który kiedyś podczas ekspedycji badawczej gdzieś w dżungli usłyszeć miał głos z niebios, którym ukazał powrócić do Rosji zbudować tam na górze. Cerkiew został wtedy obdarzony specjalnymi zdolnościami, leczy zawsze się sprawdzają jego przepowiednie. No i właśnie był dość szeroko prezentowany jako ten, który przepowiada Rosji zwycięstwo.
No niestety, niestety będę.
Zmarła słaba zjada Nikołaja do pani.
Nie, w tej chwili to znaczy w tym ostatnim czasie, jeżeli chodzi o te duże media, to te rzeczy się nie pojawiały. To znaczy tak no gdzieś, jak teraz tak na szybko patrzę, to są rzeczy, które się pojawiają, ale zupełnie z boku, to znaczy gdzieś w kwietniu się jeszcze pojawiały informacji i wii. Rzeczywiście podawało informacje i wtedy zapowiedział aha no nie tylko Stanów zjednoczonych, to oczywiście, ale też krach dolara, wszyscy teraz przepowiadają krach dolara, że jego nie będzie i to też sobie przypominam, że w tokę nawet myśmy o tym mówili, to znaczy o tym, że tolary będą jak papierki, które będzie trzeba zbierać. I niestety, ale może nie powinniśmy się tak niecierpliwi, no bo przecież to jest też praca, która jest czasochłonna i z tego, jak teraz patrzę na szybko, to niestety od tego momentu nie mamy nowej nowej informacji na ten temat, czyli ten przełom kwietnia i początek maja. To jest to i potem rzeczywiście też była informacja jeszcze o tych kataklizmach, czyli z 1 strony upadek dolara i z drugiej kataklizmy z tego jak ja sobie teraz przeglądałem. To te role takich proroctw oraz ostrzeżeń, to przejmowali raczej publicyści dziennikarze. No i politycy czasem to były takie rzeczy na marginesie. Np. dzisiaj pojawiła się informacja o tym, że Putin poradził Poli emigrantom, by nadal siedzieli w Pradze i pili piwo, ale też pojawiłą strzeżenie przed tym strasznym światem, dlatego że tutaj zacytuję go z tego, co wiemy, eksperci twierdzą, że w Pradze jest też ogromna oferta żeńskich hormonów. No, więc tam niech sobie siedzą, nadużywają tego lekkiego alkoholu i tych hormonów nam potapasuje. Jeszcze im podrzucimy pieniądze, więc generalnie, bo w ogóle pojawia się w Rosji, to jest taka od dawna, straszliwy strach przed utratą męskości. I jest oczywiście z 1 strony ta straszna Europa, gdzie albo nie ma płci, albo jest z niewieściała, była też furia można sobie przypomnieć, kiedy politycy zachodniej to, czyli beke w pewnym momencie z Putina, który, a to jeździ na koniu, a to na niedźwiedziu z gołemłę torsem i też były niesamowite. Wtedy ta przypuszczono bardzo mocny atak i teraz generalnie pojawia się pojawiają się takie ostrzeżenie właśnie przed tą Europą, która miałaby być pozbawiona płci, oraz pozbawiona ducha z religijnych. Rzeczy pojawiło się i to jest wczoraj taka taka rzecz, która była takim też dużym wydarzeniem w mediach rosyjskich. I to była informacja o tym, że nazywała się najważniejsza rosyjska świątynia powraca do domu o tym, że trójca autorstwa Adria rublowa ma być przeniesiona z galerii treetiakowskiej do ławry troicka sergiejewskiej mówi się, że sama cerkiew prawosławna była tam zaskoczona. No i rzeczywiście w samej Rosji nawet pojawiły się dość duże protesty z tego powodu. I tutaj jak czytamy, że zaprotesttował nawet nowy dyrektor muzeum Puszkina, który jak twierdzi, że ta ikona nigdy nie była przedstawiana jako cudowna, czyli że akurat w tym przypadku tutaj nie chodzi o cud tylko dzieło sztuki. I tutaj pisze dziennikarka jakże przykro, tego słuchać to nie tylko brak szacunku dla uczyć prawosławnych. I to jest taki ciekawy zwrot nie nie to nie jest aluzja do art kodeksu karnego, czyli jednocześnie jest pogrożeenie palcem, ale to jest brak szacunku dla naprawdę ontologicznej, czyli mamy te iśćny naprawdę antologiczna ta istina, dlatego że ta ikona co ona w ogóle mam nam załatwić. Ma pozwolić zdać egzamin moralny i wojenny, gdy trzeba nam na powrót dotrzeć do istoty cywilizacji rosyjskiej, dlatego że jak czytamy to, co dzieje się na Ukrainie jest tragiczną próbą jest odkupieniem, czyli cała ta specoperacja ma być odkupieniem i powrotem narodu rosyjskiego i Rosji do Trójcy. No Ławrow też bardzo podobnym tonie i to są też takie rzeczy, które pojawiają się też u nas w wariantach, powiedzmy konserwatywnego kotelicyzmu i w ogóle w tych narracjach prawicowych często, czyli obrona chrześcijaństwa Ławrow ogłosił renesans islamu, jednocześnie mówi, że Rosja musi się skupić jako właśnie główny strażnik na świecie, żeby bronić wartości duchowych i moralnych i walczyć z islamofobią i chrystiano fobią. I w ogóle z nietolerancją religijną, czyli teraz, jakby takie tony uderzamy, czyli teraz mówimy o odnosimy się do symboli i mówimy o obronie kościoła, głównie, tym bardziej, że jeśli chodzi o z kolei te rzeczy, o których mówiliśmy i które gdzieś tam się co pewien czas pojawiają, czyli tych takich ezoterycznych, których ja nie ukrywam, że też szukałem. To tym razem jednak więcej pojawia się ostrzeżeń, dlaczego dlatego, że w Ukrainie właśnie Ukrainę ogarną okultyzm ikrainki, one atakują też Europę zachodnią i rzucają uroki na mężczyzn. Z niewiadomych powodów nawet pisze się o tym, że urok ma pochodzić w Rosji od kary, chociaż nie widzę chyba do nie jest językoznawcze, tylko raczej skojarzenie dziennikarzy, ale piszą tak pamiętacie lata dziewięćdziesiąte nas też próbowali zwabić w pułapkę m roku. No są te lata, o których ja mówiłem, dziewięćdziesiąte dwu tysięczne, gdzie w Rosji rzeczywiście mieliśmy tych nurtów, bardzo dużo też na zewnątrz w sferze publicznej. I teraz jak czytamy zniszczenie społeczeństwa, zaczyna się od zepsucia kobiet, więc jak czytamy, zdeprawowana kobieta jest symbolem upadku nie tylko rodziny, ale i państwa i upadek widzimy na przykładzie Ukrainy, bo jej symbolem jest krzykliwa wulgarna seksowna krwiożercza piękność. No i właśnie kim jest Rosja w takim razie ojczyzna jest rozmodloną robotnicą, czyli rosyjska kobieta się modli przede wszystkim itka sieci maskujące. To jest dalej tytuł kobiety Rosjanki mają się opiekować ojcami mężami braćmi i synami. Kiedyś też mówiliśmy o tym, że kobieta jest jak grzybnia, która ma rozmnażać, czyli znowu wracamy jednak w tej chwili do takiej narracji tego rodzaju. No i oczywiście ciągle antylgbit i tego tutaj też mam sporo jeszcze takich tytułów i globalizm, czyli powracamy też do walki z globalizmem. Rosja będzie walczyć z globalizmem w globalizm jest straszny właściwie jedyne, co jest dobre, jeśli chodzi o nasze zdobycze techniki i tego nowoczesnego świata. To jest jak się okazało jednak sztuczna inteligencja.
Bardzo.
Ciekawe. No właśnie, tak też mnie to zainteresował, to znaczy ja się to się zaraz zmieni. Natomiast natomiast dostrzeżono plusy nowoczesności, dlaczego, bo Rosja teraz musi wybrać między nacjonalizacją i prywatyzacją w gospodarce pojawiły się takie wątki z 1 strony najpierw pojawiły się zaskakujące artykuł, że Rosja musi przeprowadzić nową wielką falę prywatyzacji. Nie wiadomo bardzo na jakiej zasadzie to mnie się miało dziać, a z drugiej, że Rosja będzie się znowu nacjonalizować i z tego artykułu dowiadujemy się, że dzięki właśnie nowej technologii to się uda, na czym ma polegać nowa prywatyzacja. Znaczy nie to dość zaskoczyła, jak czytałem, otóż dowiedziałem się, że ma być jak w staginizmie, więc fala nowej prywatyzacji sprawdzają najpierw czy się nie pomyliłem, ale jednak tak.
Ostrzemy tutaj nie wiem, uszy ostrzymy o dobrze to ja ja już to wytłumaczę w takim razie nie ma nie ma, co się martwić, to jest dość jasne, to znaczy cała. Cała rzecz polega na tym, że bolszewicy w warunkach globalnej izolacji, bo już wcześniej mieliśmy globalną izolację i to się odnosi też do tych sankcji, które są teraz zdołali uratować kraj. I co więcej zdołali się osiągnąć dzięki Stalinowi rekordowy wzrost to jest zrija nowost, jeżeli dobrze pamiętam, czyli to też nie są niszowe rzeczy. To, co ja cytuję, dlaczego ten wzrost dzięki centralnej gospodarce planowanej, ale i tutaj też cytat państwo stalinowskie wspierało aktywnie odpowiednich prywatnych przedsiębiorców, jakich np. bazarykał hoozowę. No, więc dziś sztuczna inteligencja daje niewiarygodne możliwości planowania gospodarki narodowej, mamy szansę zrestartować ekonomię, zbudować ją na sprawiedliwych zasadach dokonać tego na złość całemu światu, ale by tak się stało, jest konieczna nacjonalizacja. I ten tekst skończył się takim postulatem, że to musi być taka sama nacjonalizacja jak 100 lat temu, ale przeprowadzona z pomocą sztucznej inteligencji? Właśnie?
Niesamowita ustanawiałem się właśnie tutaj. Kasia też, gdzie ta sztuczna inteligencja się tutaj pojawi. No i proszę bardzo, jest.
Da się.
Da się tak zdecydowanie jeszcze chciałem pana zapytać, bo rzeczywiście tutaj jest dużo bardzo ciekawych i satysfakcjonujących nas treści pod kątem fantastyczności ezoteryczności itd. ale na, jaki to po pierwsze, Pada grunt, to znaczy na ile te narracje są skuteczne, na ile znajdują jakiś rodzaj posłuchów w społeczeństwie rosyjskim. To jest pierwsze pytanie, a drugie pytanie jest takie, bo wspomniał pan o tym, że cerkiew jest jakoś tam od takich rzeczy zdystansowana. No to druga część pytania czy też drugie pytanie jest takie jak w każdym razie cerkiew wobec tego swoją opowieść na temat tego, co się dzieje? Buduje teraz?
No tak, jeśli mamy bazować rzeczywiście na tym, co pojawia się w prasie szczególnie tej prasie propagandowej, to ona oczywiście jest podobna i ona się będzie wpisywać w te narracji, którą myśmy tutaj cytowali, ale po prostu jest dość umiarkowana, czyli np. obraz desacanizacji czy szatana nie będzie się pojawiał. Tak wyraźnie oczywiście te rzeczy. I tu znowu ja myślę, że to w stanie jest tak trudne do wyobrażenia. Myślę nawet dla nas, bo przecież znamy z kościoła katolickiego, te bardzo silne wątki antyldźbiti i straszenia no zginiłem Zachodem u nas się nie nazywa go zgniłym, ale generalnie właśnie tego antykrześciaństwoświata. No to jest mniej więcej taka narracja, to tak to wygląda i do tego dochodzi właśnie tam dochodzi oowieść, oczywiście nie do powrot do polskości, tylko w tamtym przypadku jest to ruski mil. Czy ruska cywilizacja wiele rzeczy, no też jak to w języku religijnym te rzeczy niekoniecznie są wypowiadane wprost, no pojawiają się też i to jest też interesujące, że jednak ciągle pojawiają się też, tak znaczy z 1 strony są wątki ostre bardzo też np. w rosyjskiej cerkwi prawosławnej opowiedziano o no cytat sterylizacji ukraińskich dzieci prowadzi do niej krzewienie antychrześcijańskich wartości niszczenie rodziny gejowskiej śluby. Ideologia dżender i zmiana płci itd. no to jakby myślę, że w ogóle ten kierunek jest dość jasny i niestety nie jest to rzecz zupełnie nam nieznana. Natomiast pojawiają się też informacji o wiele rzadsza, ale takie np. jak o tym, że moskiewski duchowne prawosławny został pozbawiony kapłaństwa za zmianę tekstu modlitwy i to był andri pirła z wannej, który wielokrotnie zastępował podczas mszy słowo zwycięstwo słowem pokój w modlitwie o świętej Rusi, więc gdzieś tam też takie jakieś wychylenia na boki się pojawiają, ale rzeczywiście no u nas też się o tym pisze, że w Rosji bardzo mocno się rozwinęło donosicielstwo i rzeczywiście wygląda na to, że tak jest, dlatego że takich informacji. No nie wiem nie tylko religijnych, ale o tym, że ktoś gdzieś zagrał jakąś piosenkę, w której był zakazany tekst np. to też dzisiaj informacja i w związku z tym jest zamykany jakiś lokal albo właśnie, że jakiś duchowny coś powiedział itd. pojawia się bardzo dużo. Więc, więc to będzie tak, że jeszcze są jakieś pojedyncze osoby, ale one zawsze w Rosji, no szczególnie od tego 2000 10.12. roku to w ogóle tych prawosławnych liberalnych w Rosji było już bardzo mało. Ja sam znałem takie osoby, nawet one np. nie miały swojej parafii, tylko np. 1 księdza rodzina musiała z powrotem wrócić do Kazachstanu Syberii, dlatego że nie miał, gdzie mieszkać on mieszkał kontem pomiędzy ludźmi, dlatego że podał rękę np. protestantowi, ale księdze katolickiemu widzino gdzieś jak przepływali jakimś promen, razem rozmawiał, więc to już było wcześniej, to nie jest rzecz nowa. No i mamy takie ten przekaz taki powiedzmy ultrakonserwatywny i Rosji jako tej ostoi. Zobaczmy, że to jest Ostoja i islamu i chrześcijaństwa i generalnie walki ze wszystkim co zły i oczywiście obrona wartości rodzinnych to jest też ta rzecz, a jeżeli miałbym odpowiedzieć na drugą część tego pytania, czyli i do kogo to trafia czy do kogo w ogóle trafiają te narracje propagandowe? No to tak oczywiście z 1 strony jest tak, że my nie jesteśmy w stanie tego do końca powiedzieć. Ja myślę, że nawet, gdybyśmy byli w Rosji, to byśmy nie wiedzieli, to znaczy możemy próbować się zorientować po swoich znajomych, potem co widzimy w telewizji po reakcjcjach na ulicach i po jakiś sondażach, ale z drugiej strony próbowałem się tego też dowiedzieć. No i tak tak jak rozmawiałem, to z opozycyj.
Musimy już kończyć tylko sygnalizuję.
30% w takim razie mniej więcej, to są osoby, które popierają wojnę i specoperacje i z nich pewnie duża część to są też osoby, które wierzą w ten przekaz ideologiczny, jakby był zupełnie niespójny 20% osób. To jest te, które czytają opozycyjny media, więc sporo tak naprawdę 20 000 000 osób w 2020 roku zagłosowało przeciwko referendum zmiany konstytucji w Rosji, pomimo tego, że nikt ich też nie prosił, a pomiędzy to są osoby przepływowe, które patrząc co im się będzie bardziej opłacać. Również, jeżeli chodzi o koszty psychologiczne, więc jeśli miał krótko odpowiedzieć, to myślę, że mniej więcej tak to wygląda, bo sondaże też nawet te państwowe na to wskazują. I wydaje się, że póki to tak to jest.
Bardzo dziękuję. Dr hab. Jędrzej Morawiecki, socjolog z Uniwersytetu wrocławskiego był państwa gościem no i to była już ostatnia rozmowa w tym sobotnim magazynie, który Katarzyna Morawska Bielecka przygotowała i wydawała realizowali do dwunastej Maciej kollczyński od dwunastej Krzysztof Olesiewicz ja się nazwam Tomasz sławiszyński dobrego weekendu. No i do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN FILOZOFA - TOMASZ STAWISZYŃSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA