REKLAMA

Zostań wege na 30 dni! Albo i dłużej

Weekend Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-20 22:00
Prowadzący:
Czas trwania:
48:23 min.
Udostępnij:

W niedzielę 21 maja rusza 17. edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Wege. O wegetarianizmie, weganizmie, prywatnych historiach odchodzenia od jedzenia mięsa mówią Karolina Czechowska i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva!

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór państwu Ewa Podolska, witam państwa w drugiej godzinie naszego bloku audycji pod wspólnym tytułem zielono mi proszę państwa, gdy przychodzimy to ja wiem, że przychodzi tydzień o się teraz nazywa ogólnopolski tydzień weg tydzień wegetarianizmu. Ja robiłam wielokrotnie audycja, ale o wegetarianizmie i nie tylko oczywiście w maju dzisiaj chce porozmawiać z Karoliną czechowską, dzień dobry dzień dobry. Witam serdecznie. Karolina reprezentuje fundację wiwa jest to międzynarodowy ruch na rzecz zwierząt. Fundacja wiwa tak brzmi pełna nazwa, a my zazwyczaj po prostu mówimy wiwa wiwa już nie tyle lat w Polsce, że chyba nasi słuchacze doskonale wiedzą, gdy tylko mówię w ten sposób Karolina jest koordynatorką kampanii, Zostań wega i 1 współorganizatorek. Oczywiście tygodnia wegę ogólnopolskiego tygodni we obok niej w przenośni oczywiście i wyobraźni obok niej, ponieważ nagrywamy zdalnie. Ja jestem daleko od Warszawy, a moi goście Warszawy, chociaż też nie jestem do końca pewna, chociaż nie siedzą koło siebie w każdym razie obok niej Cezary Wyszyński, prezes tejże fundacji. Ja zacznę od prezes dobry wieczór. Ja zacznę od prezesa Czarku i pamiętam rok 2004 wtedy poznałam ciebie i Dariusza gzylę i jeszcze nie było tego oddziału polskiego wiwy. Dobrze ja mówię dobrze, tak, w którym on roku powstał.
To znaczy mnie nie było w tym odciele nie zostało tak powiedzmy w 2000.
A kiedy przyszedłeś do wegii i do w przepraszam mi prezesujesz, od kiedy szefem jesteś.
W połowie listopada 2004 roku zacząłem pracować w fundacji. W no widzi, czyli myśmy się spotkać, spotykali, pamiętam jakoś w maju, bo już się coś działo wtedy w maju, no był jakiś powód, że poznaliśmy się, a wtedy zaczynałam robić te programy ekologiczne w sposób taki już stały na antenie. No i stąd moje spotkanie z wami, czyli myślę, że ten 1 maj czy my możemy osiągnąć pamięcią, ile lat temu było ogólnopolski tydzień teraz wega przedtem, to pewnie mówiło się używał się słowa też wegetarianizm, kiedy. Pierwsza chyba w 2004 roku była pierwsza impreza, bo w tym roku jest siedemnasta, nie będę się podejmował liczenia, ale więcej 2004 zaczęliśmy tak.
Nie no, gdybyśmy zaczęli 2004 16 plus czy to byłaby dziewiętnasta? Impreza.
System w takim razie to dobrze, bo ja słabiej.
Później tak troszkę później przynajmniej tego od tego momentu, bo prawdopodobnie coś wcześniej też było tak jestem przekonana, ale było to takie jeszcze mniej może akcyjne mniej sformalizowane.
Już pamiętam to był dzień wegetarianizmu dobrze wód, a no właśnie zaczęło się od dnia wegetaria.
Tak tak tak, to te kilkanaście lat no to nie zła tradycja i od razu zapytam o taką rzecz, jesteś poniekąd w tym samym miejscu, bo szyfujesz Fund fundacji wiwa już tyle lat, ale o to część się zmieniło. No wiwa też się zmieniła ludzie, przychodzili odchodzili. Powiedz mi, jeśli idzie o wegetarianist, to zmiana zaszła olbrzymia prawda.
To prawda, aż nie wiem, od czego zacząć, ale po kolei 2004 roku, kiedy właśnie zaczynaliśmy od tego od dnia wegetarianizmu świadomość na temat wegetarianizmu weganizmu była prawie prawie. Żadna było bardzo wiele mitów, które pokutowały w społeczeństwie właśnie na temat diety wegetariańskiej, które wiązały ją z jakimś wyznaniem, które gdzieś tam uważały, że dieta wegańska jest niezdrowa wegetariańska, jest niezdrowa, które też uważały, że no wegetarianizm to jest to jest chwilowy jakiś tam wybryk młodych nadwrażliwych ludzi. No, a dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu, gdzie dieta oparta na roślinach, jest nie tylko aprobowana przez wiele różnych organizacji instytucji paneuropejskich, ale, ale również jest nawet zalecana właśnie jako no remedium na na bardzo wiele problemów współczesnego świata.
A tak praktycznie patrząc, czyli np. możliwości zjedzenia dań wegetariańskich, to nie tak dawno zdaje się było to ogłoszone, że Warszawa przoduje wśród stolic największą ilością lokali w getariańskich.
Była mowa nawet o lokalach wegańskich, faktycznie tak było to tylko, że to były czasy przed pandemią, potem nie wiem, czy było aktualizowane, to to badanie, ale tutaj zmieniło się bardzo dużo w tym 2000, powiedzmy czwartym roku chyba nie było przez jakiś czas chyba nie było żadnej wegetariańskiej restauracji w Warszawie podczas gdy no w tym PiK u nie wiem rok czy 2 lata temu było ich, tyle, że nawet, że nawet nie wiedzieliśmy. Ile, ale ponad 50.
Słuchaj wtedy w ogóle też nie padało słowo. No pamiętam, bo zaczęłam robić audycje, nie padało słowo weganizm, tak ludzie w ogóle nie wiedzieli, co to jest wegani, jak się ma wygani w zabogaeterie wegataryjonizmu, przy czym to tam też jest tam sejmik wegetarianizm. Prawda są pewne takie odmiany troszeczkę ale, gdybyśmy najogólniej mieli powiedzieć różnica wegetarializm, a wyganis to może Karolina powie, czym się różnią?
Tak chętnie odpowiem na to pytanie wegetarializm polega na tym, że rezygnujemy w naszym sposobie odżywiania z mięsa. I tutaj rezygnujemy z mięsa pochodzącego od wszystkich zwierząt, w tym także od ryb natomiast wyganizm, tuż jest krok dalej. I tutaj wyganki i waganie dodatkowo wykluczając z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko sery czy też jaja.
Czyli wszędzie tam, gdzie na początku było zwierzę.
Tak, wszystkie produkty od zwierzęce.
Czy mi też.
Tak jak najbardziej miód także pochodzi od zwierząt od pszczó.
A powiedzcie, mi wy niesiecie te ide, a sami kim jesteście?
Ja jestem wyganką i jestem bardzo zadowolona z tego wyboru, świetnie się z nim czuje i pod względem etycznym i zdrowotnym, nawet niedawno robiłam pełne badania, które wyszły świetnie po tych już wielu latach wyganizmu. Myślę, że też będzie około 10.
A powiedz mińsko to mówisz badania wyszły świetnie, to od razu tutaj złamy byka za rogi przeciwieńzwie do wegetarianizmu wygań weganka wy weganiny muszą brać jakieś suplementy, muszą coś zażywać, bo tego w ogóle nie otrzymują? Czy nie znaczy?
Ja wspomniałam o badaniach, bo ogólnie wszystkie osoby dbające o swoje zdrowie, powinny takie badania profilaktyczne robić. Natomiast, jeżeli chodzi o suplementacje, to w przypadku diety wegańskiej, ale również i wegetariańskiej powinno się suplementować witaminę by 12 to jest witamina wytwarzana przez bakterię, którą kiedyś dostarczaliśmy z pożywieniem, ponieważ nie było ono takie sterylne, takie czyste, tak i mieliśmy łatwiejszy dostęp do tej witaminy. Teraz zwierzęta hoduje się już też zupełnie inny sposób, one żyją w betonowych halach, więc też nie mają dostępu do ziemi do miejsca, gdzie ta witamina mogłaby być wytwarzana, więc jedzą paszę fortyfikowa fortyfikowaną witaminą by 12 i w ten sposób także witamina b 12 znajduje się właśnie w mięsie. Czy na biale, dlatego w wyganie weg wegetarianie powinni suplementować witaminę b 12, ale również witaminę te 3, chociaż tutaj, jeżeli chodzi w witaminę d, 3 to zaleca się suplementację ogólnie dla osób żyjących w naszym kraju. Ze względu na to, w jakim klimacie żyjemy, że to jest klimat umiarkowany, zmniejszą ilością słońca, a właśnie słońce przyczynia się do wytwarzania witaminy. Czy dlatego też powinni ją suplementować, wszyscy nie tylko osoby wege.
A skoro rozmawiam z tą Karolina, to od razu ciebie czy pytam pierwszą, jak to się stało, że zostalieś weganą, czy na początku przesłaść przeszłość przez etap wegetarianizmu? Jak to było, kiedy to było, dlaczego?
Tak ja zaczęłam od wegetarianizmu. Czy ja ogólnie już od dziecka tkwiłam w takim pewnym dysonansie poznawczym, bo ja od dziecka uważałam, że uwielbiam zwierzęta, że je kocham, że nie bardzo szanuję, bardzo mnie, zwierzęta zawsze interesowały. I pamiętam, że nawet w przedszkolu jak się przedstawialiśmy innym dzieciom, każdy mi opowiedzieć coś o sobie to ja zawsze o tych zwierzętach wspominałam i jakby tkwiłam w tych takich kulturowych uwarunkowaniach jedzenia mięsa, jakby nie dopełni nie w pełni świadoma tak, na czym to polega i ten dysonans poznawczy towarzyszą mi przez wiele lat. On polega na tym, że my z 1 strony właśnie szanujemy zwierzęta bardzo je lubimy zależy nam na nich, a z drugiej strony jest pożywamy. I ta wiedza jest tak silnym dyskomfortem, że i bardzo często do siebie nie dopuszczamy, bo ciężko jest nam po prostu to przyznać i przed samym sobą i przed innymi i tak właśnie działa dysonans poznawczy. W przypadku tutaj tego kulturowego jedzenia mięsa i ja przez wiele lat niestety nie miałam w swoim otoczeniu nikogo, kto by przeszedł na wega organizm, czy na wegetarianizm. I nie miałam takiego wsparcia, żeby ktoś mi powiedział, jak to zrobić, czy to jest proste, że to jest zdrowe, ale pewnego dnia ta to uczucie we mnie tak mocno rosło, że przestałam jeść mięso i minął tydzień 02.03. czwarte.
Ilemia ile miała tyle?
No miałam myślę około 27 lat.
Dopiero, czyli jako dziecko, bo ty mówisz kwestia, nikt by nie pokazał przejść, a takie dziecko, jeżeli coś się dzieje u dziecka, dlatego cię zapytam o te lata, to no to nie rozważa teraz przejdę na dietę wegetariańską, tylko mówi do mamy taty babci mówi. Ja nie chcę tego mięska.
Jeszcze tak bardzo mi.
Chociaż byłaś ty już tu już nie byłaś takim dziecko.
Nie mnie chodziło o to, że od dziecka, jakby lubiłam zwierzęta, a później, jakby kulturowo w każdym kolejnym rokiem, jakby tkwiłam. Tak w tym systemie jedzenia zwierząt, no bo można powiedzieć, że to na tym polega.
Czy było jakieś takie rozumiesz, czy był jakiś taki moment taki wyzwalacz? Wiesz, że właśnie, że tu w tym momencie zjadłeś ten ostatni kawałek zwierzęcia. I ty pamiętasz ten moment, czy pamiętasz ten dzień, pamiętasz ten sam początek.
Ty czy nie wydarzyło się nic szczególnego, to nie było tak, że ja zobaczyłam jakieś materiały albo ktoś mi o czymś powiedział, po prostu stwierdziłam, że już dłużej tak nie chce już po prostu trzeba zrobić ten krok podjąć decyzję i ten krok zrobiłam, a później się okazało, że on był dosyć prosty, bo i tego mięsa w ogóle nie brakowało, później poszerzałam swoją wiedzę i na temat tak bilansowania posiłków tego, co jest, jakie dania przygotowywać, poznawałam różne przepisy, starałam się przygotowywać moje ulubione dania właśnie wersji wegetariańskiej, a później się okazało, że w prosty sposób mogę je również przygotowywać wersji wegańskiej.
A jak jestem twoje ulubione, donia, któreuczyłem się przygotowywać w wersji wegetaryńskiej?
Ja uwielbiałam spagheti poloniezę w soosie pomidorowym i tutaj bardzo łatwo jest z wegaanizować, wystarczy mięso zastąpić pokruszonym tofu wędzonym albo stoczewicą i naprawdę wychodzi pyszny aromatyczny SOS.
I ale musisz mnie czekać czekać wie, Czekaj wegetarianka bierze makaron, a weganka bierze makaron, w którym nie ma jajek.
Tak, ale większość makaronów włoskich to są makarony bez jajeczne tak zmąki SP pszenicy duru.
A tłuszcz, a tłuszcz jakiś.
Oliwa z oliwek olej roślinny może być rzepakowe słonecznikowe. Akurat, jeżeli chodzi o tłuszcze, to mamy bardzo duży wybór bardzo zdrowy jest olej.
Przepraszam, to teraz od razu, bo to diabełt w szczegółach powie, czym się różni maklem wegetariańskiej od US wegen i polonezy wegetariańskiej od wegańskiego. Czy w ogóle języka różnica?
No różnica jest taka, że wegetariańskiej byłoby posypane parmezanem, a wegańskie możemy posypać płatkami drożdżowymi. To jest bardzo wyjątkowy produkt i bardzo się cieszę, że jest coraz bardziej popularny, to są nieaktywne płatki drożdżowe, które są bardzo zdrowy, mają bardzo wiele witamamin i właśnie mają taki posmak serera można je pomieszać ze z zmienielonymi orzechami. Np. i w ten sposób otrzymujemujemy bardzo fajną posypkę, któraś idealnie nadal tą spagheti boloniezy.
A pozbie karolino jak długo byłaś wegetarianką, zanim zostałaeś weganką?
Myślę, że to było około roku. Nie pamiętam, powiem szczerze, tak dokładnie tak samo jak nie pamiętałam dokładnej daty przejścia na wegetarialni, z później no wegani, ale tak myślę, że mogła to być około roku.
Już Karolina przepytałam, ja wiem, że pewniecie czer o to pytałam, bo nie byłabym sobą będzie tam kiedyś o to nie pytała, ale też było dawno. I powiem ci sama tego nie pamiętam, jak to było z tobą wtedy, gdy spotkaliśmy się w 2000 i poznaliśmy się w 2004 roku, bo to boeś na pewno wegetarianinem już prawda.
Nie jestem takie nasze wegetariański. Co najmniej co najmniej.
Tak byeś no byłeś, a jakby z dzieckiem to, co wzory jakieś miałeś.
Nie nie no typowa typowa rodzina, to jeszcze mieszkańca na wsi, czyli wzory miałem raczej raczej mięsne mocno. No i tak i tak i tak sobie.
Żyła ładowaliście zwierzęta, tak hodowaliście zabijali i jedli.
Tak, było mi się wydawało, że to, że to jakby było bez wpływu zupełnie na mnie, ale teraz jak sięgam pamięcią wstecz do różnych wydarzeń. To myślę, że jednak to gdzieś tam we mnie się działo, chociaż ja nie byłem jakimś bardzo wrażliwym dzieckiem i właśnie w przeciwieństwie do tego, co mówiła Karolina, nie mówiłem, wszędzie, że kocham zwierzęta i po prostu byłem gdzieś tam takim zwykłym chłopakiem trochę podmiejskiej wsi. I no i zajęło chwilę, zanim, zanim gdzieś tam się dowiedziałem właśnie o tym wegetarianizmie. To.
To był trochę mogłaeś mieć co ileś na stolakiem?
Wie 17 lat miałem.
Mniej, ale to zetknąłeś się z kim czy coś przeczytałeś. Wiesz, co idea? Jest.
Tak, to było, trafiłem na to chyba trochę przypadkiem w internecie, bo wtedy już internet to było takie początki i wtedy i wtedy po prostu gdzieś przypadkiem wiecie, jak to można czasami gdzieś takie zakamarki internetu, do których się nie planowało dotrzeć można dotrzeć przypadkiem. No i przeczytałem tam jakieś różne rzeczy, to był chyba materiał z pokazujący nie wiem, ubój i prawdopodobnie albo albo hodowlę zwierząt, co też, mimo że na wsi mieszkałem. No to jednak.
Łaina hodowla trochę chyba tam pewnie przemysłowym.
Dokładnie i moi początkowo to oczywiście po takim jednokrotnym z kontakcie z takimi materiałami no to raczej nie każdego człowieka zmieni tak samo i tak samo było u mnie, ale gdzieś tam sobie to z magazynowałem z tyłu głowy trochę o tym myślałem. Potem znowu trafiłem, potem trochę zacząłem szukać i potem jakąś książkę. Przeczytałem było ciężko wtedy o tej książki, też widocznie przypadkiem gdzieś w bibliotece. Pewnie po prostu znalazłem.
Ja tu taka przepraszam, ja tu taka pewno nie jestem, że to tak w internecie znalazłeś, bo, jakbyśmy się poznali 2004, ale czekać to był taki początek, a tak internet z niego tak korzystaliśmy. No to był gdzieś rok dziewięćdziesiąty ósmy może się o pan no.
To nie ja zacząłem od dziewięćdziesiątego szóstego, to pamiętam także to były same początki jeszcze same początky sobie bardzo ciężkie było niewiele tak naprawdę jeszcze tych materiałów stron. To były to było pewnie nadtysięczne tego, co jest w tej chwili, ale jednomiliono no właśnie, ale mimo wszystko mimo wszystko już ktoś tam promował. Ktoś ktoś po trochu już już promował.
Promował powiedz mi szukał sobie podobnych swoje twoje rówieśnicy, bo tak mamy rodzinny mamy rówieśników, to otoczenie jak ono zareagowało, czy szukałeś takich, którzy podobnie czują i myślą jak ty.
No otoczenie, to jest chyba jedyny prawdziwy problem w przejściu na wegetarianizm.
Gorsze niż ta na zmiana smaków ewentualne niż to przygotowanie tak.
To jest najgorsze, tak po prostu to jeśli otoczenie jest zupełnie na innym nie wiem, jak to nazwać po poziomie po prostu świadomości czy wiedzy tak i albo wierzy w jakieś mity i w trosce nawet, a ja się tutaj moje zdrowie się martwi.
A ja się z to słonie 2 mi się w ogóle nie zgodzę w takiej mierze, bo podkreślacie wiaada w mity niewiedza, a nie masę ludzi je mięso, bo tu karolino mówiłaś o tym dysonansie poznawczym i ludzie sobie muszą radzić z tym dysonansem. I ty mówiłaś wypierają tą wiedzę nie oni wiedzą, oni wiedzą, natomiast wypierają emocje, robią blokadę dla emocji i masę jest ludzi, która po prostu potępia chów przemysłowy, która bardzo dużo na ten temat wie, która widziała, bo przecież tego jest multum, jak się zacznie jedno oglądać. Nie wiem, z hodowli przemysłowej czy rzezi do tego potem się w człowiekowi pojawia. Mądra wyszukiwarka podsyła następne, a mimo to jedzą mięso, muszą sobie z tym jakoś radzić, czasami to można powiedzieć powiedzieć bezrozumna. To jest głupie. No tu wiesz, bo tylko aż zwierzęta można działać na rzecz zwierząt. Ja myślę myślę, że można działać na rzecz zwierząt przeciwko hodowli przemysłowej, a równocześnie co nie sądzicie.
Znaczy się, wydaje, że.
Wytkaliście takiego.
Nie działać można no tak samo jak, a natomiast jest to jednak trochę jeśli się działa na rzecz zwierząt hodowlanych i jednocześnie je zjada, zabija przyczynia się do cierpienia. No to jest to hipokryzja, ale pewnie nie pierwszy taki przypadek w naszym życiu, ale czy wypierają emocje, czy wypierają wiedzę, to chcą osiągnąć te sam efekt.
Tak oczywiście, że chcę osiągnąć ten sam efekt, żeby móc spokojnie zasnąć, a równocześnie zjeść kotlecza. No.
Tak, ale ja myślę, znaczy ja myślę, że jednak to wypieranie same wiedzy też ma też ma dużo też bardzo często ma miejsce, bo wiesz, co mówisz, że ludzie wiedzą, że ludzie wiedzą, ale tak nie do końca wiedzą, bo my często rozmawiamy z ludźmi i jakieś podstawowe nawet rzeczy, które dla nas wydają się oczywiste i dla ciebie są Ewa oczywiste, bo no robisz audycje od lat. Masz masz to wysoką świadomość dla dla przeciętnej osoby wcale wcale nie są wiadome, takie jak np. krowe mleczne, które spędzają całe życie na łańcuchu 70% hodowli krów na mleko w Polsce to jest to jest takich chów uwięzowych, gdzie po prostu krowa na krótki łańcuchu całe życie całe życie stoi ludzie nie wiedzą, że krowę trzeba zacielać odbierać jej dzieci i je uśmiercać. Po to, żeby miała duże ilości mleka. Także wiesz mógłbym tak wymieniać bardzo bardzo wiele rzeczy i dopiero jak widzisz ten ogrom zła i cierpienia, które które, które jest w hodowaniu zwierząt, dopiero wtedy tak naprawdę. No masz tą całą wiedzę i możesz możesz podjąć decyzję, tylko, że to już trzeba chcieć, bo tego się nie da 1 czy drugim filmem albo 1 czy tu 1 czy drugą ulotką albo jednorazową rozmową z kimś osiągnąć?
No to ja powiem szczerze o sobie, mimo że tu słuchaczy mogę bardzo źle zareagować. I ciekawe tym, ile z osób takich jak ja mam dużą wiedzę, naprawdę mam dużą wiedzę i że tym interesuje. I popieram i lubię audycję, a mimo to nie przeszłam całkowicie nam jako roślinne i mimo to ciągle mi się zdarza od czasu do czasu zjśkowych mięsa. Jestem hipokrytko wynika z tego, że jestem i jak to się dzieje w mojej głowie, że sobie z tym radzę, bo jakoś sobie radzę, bo żyję. Prawda widać, może mi to aż tak bardzo nie przeszkadza, że bardzo rzadko, ale zdarzało mi się mam cały okres nie jedzenia i to mięsa i co nie wynika także o tak mi ciągnie. Tak mi ciągnie taki długi okres, teraz coś nie to nie działa tak i rzecz bardzo skomplikowana. I myślę, że takich takich osób no może tak wiele nie ma, żeby, które łączą taką wiedzę i równocześnie można powiedzieć delikatnie są niekonsekwentne. No to, co ty powiedziałeś, hipokryzja nim to jest.
Wiesz co, ale no, ale jednak jednak starasz się starszy ograniczać. Wiesz, tu wchodzą inne rzeczy. My powiedzieliśmy o głównych, ale wiesz jest przyzwyczajenie. No jeśli większość swojego życia jakoś robiłaś, jeśli funkcjonujesz w otoczeniu, które jest przeważająco też mięsożerne, tak jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie te produkty są jeszcze nie tak wiesz dostępne, bo one są dużo bardziej dostępne, ale nie wszędzie to nie jest. To nie jest 1 do 1.
Że nie pójdę do sklepu, tutaj, do którego chodzę i tam po prostu tych produktów znaczy mogę sobie kupić opierogi o jak no właśnie i szukać do jednej z tych sieci, o których mówimy w Warszawie jechać, tylko sobie pójdę kocham pierogi, ale w tych pieroga no jest ser jest jest kocha biegierudzkie zjęte pieroi. No i tyle no dostępność też gra RO rolę złła dostępność też gra.
Rola wszystko gra. Wszystko gra role, natomiast no to jest też kwestia indywidualnej, gdzieś tam decyzji. No tak wiesz podjęła, że nie będziesz po prostu już kupować takich rzeczy jeść tak jak ja kiedyś właśnie podjąłem, to no to wtedy, żebym wytrzymaści jej tak żadne trudności nie mają później znaczenia, bo tak naprawdę to jest kwestią, jakby motywacji. No i no i konsekwencji, ale jeszcze tylko już nie wiem tak, kończąc kończąc ten wątek, czy będzie już.
Chciała tak, bo ja ze sobą, a ciebie chciałam dopytać.
Ja, ale kończąc twoją historię, jeszcze tak wiesz naszym osiągnięcia, jakby tego, co ty już w tej chwili robisz, czyli unikarz jedzenia mięsa jeszcze rzadko tak czy produkty pochodzenia zwierzęcego to i tak byłby ogromne, ale to byłoby tak ogromna zmiana w skali właśnie hodowania i zabijania zwierząt w skali zużycia środowiska w skali cierpienia itd. także tutaj też.
Więcej wchód takich jak ja to już by dobrze było chcesz powiedzieć nie, chociaż.
Właściwie tak nie chcę jakoś wie, żebycie, żeby cię usprawiedliwiać. Natomiast to jest też trochę tak, że tak, jaki przekaz chciałbym, żeby z tego został, że jeśli ktoś uważa, że nie będzie w stanie całkowicie przejść na dietę w 100% oparto na roślinach i sobie mówi. No to w takim razie nie zmieniam nic to, że to nie jest dobre podejście, bo podejście podejście takie, że ograniczam na tyle, na ile po prostu no jestem w stanie biorąc pod uwagę różne ograniczenia. Jest jest po prostu dużo lepsze i bardzo wiele z tą negatywnych zjawisk związanych z hodowlą i zabijaniem zwierząt po prostu no zmniejszał.
Będę muszę zacząć znów więcej audycjije robić teraz na tematzmu, bo już teraz nie, bo powiesz, bo, a propo takiej dostępności idę sobie ulicą chełbską. Tam jest taka cukiernia, a jako mam ochoty na pączka, tak, bo ten pączek tam nie ma obok pączka wegańskiego nie ma w tym pączku. Jest myślę sobie, że tam jest już on tam jest już zwierzęcy prawda jemko jem go no może być. Więc, gdyby tam był obok, leżał właśnie bez uszucjącego, oczywiście, żebym kupiła tamty, a jak ja ma gdzieś latać po Warszawie złła za pączkiem wegańskim, to już w między czasie to był moment. To było po prostu chęć. Prawda w tym momencie bardzo chciałam tego połączka gdzieś to są to są takie rzeczy, które no nie jest to tak, że takie proste jest no nie jest, ale teraz zdarza wam się to już jest koniec tego wątku, czy zdarzyło wam się, no tobie w szczególności, bo ty szefujeszwiwie. I jakby masz ten cały większy strażnisz Karolina, że przychodzi ktoś, kto chce działać, a jeszcze mięso je.
Zdarza się.
Oczywiście tak i co z reguły jest tak, że on po krótszym niż dłuższym czasie, jakby raz, że nabywa wiedzę 2, że no i te emocjami nasionka itd. przestaje.
A czy takich osób nie jest dużo, które się zgłaszałem, że chcą akurat były, ale były były tak były jak najbardziej oczywiście duża część z nich nie powiem procentowo, jak to wygląda duża część z nich przechodzi wcześniej czy później na wegani? No bo jeśli działają przy naszych takich kampaniach właśnie promujących wegani, no to one same gdzieś widzą, że tego się nie da pogodzić z 1 strony pokazywać właśnie tam tragedia chowu przemysłowego. Tragiczne efekty zniszczenie środowiska itd. a potem iść i po prostu kupić i sponsorować gdzieś tam ten cały cykl cykl hodowania i zabijania zwierząt. Prawda no to jest to jest dosyć oczy oczywiste, to albo ktoś przestaje działać albo po prostu wciela w życie, to do czego namawia inne. Do czego namawia inne osoby, ale nie, jakby nie stawiamy takiego takiego warunku, no bo każdy z nas jadł, to mięso jednak tak czy Karolina, czy ja no i pamiętam, bo ja się zetknąłem, oczywiście z osobami, które mięsa nie jadły i jednak taka agresywna postawa wcale nie nie przekonywałem. Je do do tego, żeby, żeby przestać je śmiec.
No czy jeszcze patrzącą się też na takie osoby, jak ja albo takie, które jeszcze część jest wydajecie taki przekaz spróbuj przez 30 dni spróbuj prawda nie mówimy. Nie mówimy tak zadeklaruj. Tu już od jutra zaczynam być wegetarianie, spróbuj 30 dni i zobaczysz, co będzie dalej. No ja rozumiem tak, że tak jest przekaz tej kampanii, Zostań wegę wtedy jesteś koordynatorką Karolina.
Tak, w ramach kampanii mamy program Zostań wegę na 30 dni, z którego tak naprawdę można korzystać na kilka sposobów można podjąć wyzwanie i spróbować przez 30 dni być na dzieci roślinnej przez 30 dni zdobyć wiedzę na temat tego, jak bilansować posiłki poznać przepisy i swobodnie się już w tej tematyce poruszać. Albo można przystąpić do programu zdobywać tę wiedzę i stopniowo wprowadzać posiłki roślinne do swojego menu i no my rozumiemy, że są różne osoby. To jest też kwestia indywidualna, też kwestia właśnie możliwości miejsca, zamieszkania każdy sobie w swoim tempie te zmiany wprowadza i nasz program jest programem w pełni darmowym. On jest dostępny w bezpłatnej aplikacji na Android i na iPhone oraz w newsle terze, do którego można się zapisać na stronie Zostań BG PL i to jest program 30 dniowy podzielony na konkretne dni. I każdego dnia otrzymujemy informacje z kilku sekcji pierwsza sekcja to są dietofakty i tutaj każdego dnia zdobywamy taką merytoryczną wiedzę na temat odżywiania. 1 dnia uznajemy informację na temat białka roślinnego innego na temat witamin. Kolejnego jeszcze nie ma jakiś Super fuc takich Super zdrowych produktach, które warto wprowadzić do swojego menu. Druga sekcja to są przepisy codziennie, otrzymujemy 4 roślinne przepisy na śniadanie obiad deser i kolację i po 30 dniach w naszym archiwum mamy już 120 przepisów, więc jest to naprawdę duża baza, z której możemy korzystać. No jest jeszcze sekcja zwierzo fakty, gdzie poznajemy ciekawostki o zwierzętach, no i także dowiadujemy się o tym, w jaki sposób wytwarzane są produkty pochodzenia zwierzęcego. No i jeszcze mamy dodatkową sekcję dla osób, które chcą jeszcze więcej wiedzy. To jest sekcja polecamy i tam rekomendujemy do przeczytania różne artykuły, czy też filmy, które dodatkowo wzbogacą naszą wiedzę, żeby w tym temacie diety roślinnej i tematyki praw zwierząt również poruszać się jeszcze swobodniej.
Ile osób przystąpiło, bo nie wiem przez ile lat to Zostań wega już jest.
Program działa już od 11 lat i skorzystało z niego ponad 200 000 osób. Więc.
Jakby się zapisało i deklarowało, że przez te 30 dni rzeczywiście tak jadło, a macie jakiś obraz tego, ile osób zostało już tam nie wnikam, co się działo z nimi za 3 lata za 5 za 10. Co się będzie działo, ale ile osób zostało wegetarianami?
Tyczy na koniec programu, kto z programu roślinnych 75% osób deklarowało, że 75% tak deklarowało, że pozostaje przy nowych nawykach żywieniowych. Więc, korzystając z tego trzydziestodniowego właśnie w afgańskiego programu, deklarowali, że aż taki przy takim wyborze zostaną. My też bardzo często otrzymujemy maile, bo tam mamy też podanego maila z prośbą o odezwanie się do nazwą recenzję naszego programu bardzo często te maile otrzymujemy. Czy to właśnie z różnymi sugestiami, czy z takimi osobistymi historiami z podziękowaniami, że ten program istnieje i że właśnie jest takim prostym startem dla osób, które nie posiadają tej wiedzy, czy też właśnie nie mają w bliskim gronie takich osób, które mogłyby je poprowadzić w tej zmianie, która jest dla nich bardzo ważna. I to są zawsze bardzo miłe informacje. Miło nas imię czy jest nam je czytać, też, żeby dzielić się z innymi pracownikami i fundacji, no, żeby było wiadomo tak, że to, co robimy rzeczywiście skuteczne i zmienia życie wielu osób.
Ja to mam taką tendencję, że jeżeli o czymś opowiadam, to chciałabym to spróbować, a tu akurat nie weszłam jestem wegę w związku Zostań we w związku z tym pomyślałam powinnam wejść i wam zrecenzuje. Co sądzę na temat tego nie oczywiście tu nie zabie żadnej deklaracji, co będzie po 30 dniach, ale chyba spróbuję.
Zachęcam gorąco.
Słuchajcie czas szybko biegnie, mam jeszcze 15 minut czasu, a chciałabym, żebyśmy o tym bardzo konkretnie rzeczy powiedzieli, czyli zaczyna się, kiedy ogólnopolski tydzień wegę państwo nasłyszą w sobotę. Wieczorem jutro się zaczyna w niedzielę.
Tak to czy program główny startuje w poniedziałek, ale w niedzielę 21 maja mamy taką akcję, która inauguruje otwarcie tygodniowego. To jest akcja uliczna zwierzęta niebędący ludźmi, ona będzie miała miejsce w Warszawie w godzinach od trzynastej do czternastej na krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika. I to jest akcja, podczas której aktywistki i aktywiści stanąc planszami prezentującymi wewnętrzne życie zwierząt ich emocje i uczucia i chcemy pomóc w ten sposób właśnie dostrzec pomóc ludziom dostrzec, zwierzęta czujące istoty takie, które.
Są będą też tam takie zdjęcia, które naprawdę poruszają drastyczne?
Nie będzie nie będzie drascznychdjęć. To są właśnie plansze obrazujące emocje i życie zwierząt, ale one zostały przygotowane przez artystę, które zajmuje się sztuką plakatu ilustracji artystę Piotra deptę, kleźtę jest to także osoba, która zdobywa wiele nagród, właśnie ze swoje prace i one są przygotowane w taki przystępny kolorowy. Sposób są z napisami i bardzo nam zależało na tym, żeby właśnie te treści, które są prezentowane na tych planszach, żeby ktoś mógł sobie na spokojnie przejść i obejrzeć, tak jakby nawet w formie artystycznej wystawy. No i oczywiście na dużą wartość przepraszam dokończyć, bo ja ci przerwałam. Tak tak tak już skończyłam możemy.
Dalej chyba dużą wartością w ogóle wypadku takiej akcji ulicznych jest to rozmowa z ludźmi prawda.
Tak to jest okazja właśnie do bezpośredniej rozmowy, kiedy możemy odpowiedzieć na konkretne na konkretne pytania, czy też rozwiać pewne wątpliwości, czy też bardzo szczegółowo powiedzieć o zwierzętach, czy czy o naszych działaniach, więc ja osobiście bardzo lubię brać udział w akcjach ulicznych. My w ramach nie tylko tej kampanii zostańwego, ale także innych naszych kampanii wiwowych takie akcje organizujemy i bardzo chętnie wychodzimy do ludzi, tak, żeby porozmawiać z nimi twarzą w twarz.
To mam myślę, że na pytanie, ale może przejdźmy do tego, co potem co w tygodniu widziałam, weszłam to na program i widziałam wykłady piotry skubały.
Tak będą 2 wykłady, prof. Piotra skubałę, to jest Polski ekologi, profesor nauk biologicznych, etyk środowiskowy, także działacz na rzecz ochrony przyrody i aktywista klimatyczna jest to bardzo ciekawa osobowość i przygotował dla nas 2 panele to będą 2 wykłady interaktywne 1 na temat postulatów szczytu C 40 to będzie wykład pt. umiar ratunkiem dla planety. Ziemia, a drugi wykład dotyczy śladu ekologicznego w diecie i tytuł tego wykładu brzmi dieta roślinna ratunkiem dla planety ziemia i oba te wykłady będą miały miejsce 23 maja. Pierwsze godzinie czternastej drugi o godzinie szesnastej w pawilonie edukacyjnym kamień przy Wybrzeżu puckim.
1 to będzie tylko tam i koniec, że to będzie online.
To będzie będzie na miejscu, tak to jest wydarzenie stacjonarne i na te wydarzenia właśnie, o których powiemy też za chwilę obowiązują zapisy, więc zachęcałabym tak osoby zainteresowane, aby zapisały się na stronie tydzień we g PL. No te zapisy są po to, żebyśmy wiedzieli tak ile będzie osób, wiadomo ilość nie jest ograniczona, również są przygotowane, jakby upominki od partnerów tygodniowego dla wszystkich uczestniczek i uczestników, dlatego też, że te zapisy wprowadziliśmy, żeby osoby, które przyjdą miały pewność, że będą mogły wziąć udział w tym wydarzeniu.
A na co jeszcze karolino być nas zaprosiła, myślę, że też po okresie, gdy nie można się było spotykać pandemii, bo takie spotkanie w twarzą w twarz jest bardzo ważna na co by jeszcze zaprosiła.
To zaprosiłabym jeszcze kolejnego dnia 24 maja na debatę zdrowia z roślin w smak planecie o weganiźmie z różnych perspektyw ta debata odbędzie się o godzinie osiemnastej w centrum aktywizmu klimatycznego gniazdo przy ulicy Kruczej. 17 następne spotkanie z 25 maja. To jest spotkanie z magazynem wege i wręczenie nagrody Grand PRI oraz tesowi Kowalskiemu, czyli berowi influenerowi FD hirrow jest to również bardzo ciekawa osobowość i będzie można się z nim spotkać twarzą w twarz.
Za co dostaje nagrodę.
Dostaje nagrodę od magazynowego, który co roku wśród osób, którymi przeprowadził magazynowego wywiad i które znalazły się na okładce magazynowego, wręczane jest nagroda właśnie za działalność zaszerzenie weganizmu czy zajmowanie się tematyką praw zwierząt. I to spotkanie będzie o siedemnastej 30 przy ulicy Brackiej 20.
A aktywyście dawniej pamiętam naprawdę dobryś lat temu często robili takie pokazy kuchni albo wspólnegotowanie. Czy teraz uznajecie, że to, że ludzie już się nauczyli gotować jest tyle lokali itd. że to już jest niepotrzebne?
Wspólne gotowanie też mamy w planie 26 maja. I ponieważ jest to cień matki, to w tym roku postanowiliśmy zrobić warsztaty dla rodziców i dzieci i to będą warsztaty kulinarne, na których właśnie rodzić z dzieckiem może przyjść i wraz z Joanną Kowalczyk Bednarczyk, która prowadzi bloga bieganizm, będzie można wspólnie przygotować pyszne roślinę. Dania joasa jest bardzo ciekawą osobą ona jest również autorką książek dla dzieci. Sama bardzo często na swoich kanałach gotuje ze swoim synem, więc ja jestem pewna, że to będą bardzo interesująca warsztaty. I zachęcam, aby się do nie zapisać i przyj ze swoim dzieckiem nie są one dedykowane tylko dla mam może przyjść oczywiście też tata.
Ty to wszystko karolino wymieniasz, ale najlepiej byłoby spojrzeć na ten program, gdzie można go znaleźć.
Pełen program ogólnopolskiego tygodniowego znajduje się na stronie tydzień waga PL. Tam również znajduje się zakładka zapisy, gdzie można zapisać na konkretne czy też na kilka wydarzeń, które w, których chcielibyśmy wziąć udział?
Co jeszcze na co jeszcze zapraszam?
Mamy jeszcze wykład kierowany dla osób ze środowiska medycznego, pacjent wege w gabinecie praktyczne aspekty diety roślinnej.
To będzie mówił do lekarzy lekarz.
Wykład poprowadzi dietetyczka kliniczna. Mgr Sandra Marciniak i ono odbędzie się 27 maja o 11 z tej w centrum biblioteczno informacyjnym na wumie.
Ale Słuchajcie, czekajcie uważacie przyjdą lekarze tak.
Dotyczy to.
To nie co do za dzień jesteś soboty soboty.
Tak, ale to nie jest kierowanne tylko do lekarzy, także do dietetyków do fizjoterapii iimów do malowejtów.
Ja rozumiem, ale fajnie byłoby, bo lekarz autorytet fajnie byłoby gdyby, gdyby ta wiedza lekarzy się powiększała i gdyby przeszlić lekarzy? Nie.
Tak, dlatego właśnie pomyśleliśmy o tym o wydarzeniu tego typu osoba, która nasze prelegentka, która poprowadzi to wydarzenie już prowadziła takie spotkania dla lekarzy, więc ma też, jakby doświadczenie w tym temacie i też, jakby nasze zaproszenie do środowiska medycznego skierowaliśmy.
A powiecie tego rzecz, bo to mówi o tym, co się dzieje w Warszawie. Pamiętam, że dawniej różne w różnych miejscach w Polsce ludzie wymyślali różne rzeczy, w związku z tym dniem wegetarianizmu, a potem już tygodniem. Jak to teraz wygląda taki jakiś tutaj jest jakby działanie nie tylko takie centryczne stolicy.
Tak, to cały czas tak wygląda w poszczególnych miastach w Polsce grupy lokalne wive organizują różne wydarzenia, będą np. wydarzenia w Poznaniu, gdzie będzie rajd rowerowej, wega piknik, będą wydarzenia w Rzeszowie w Łodzi. I tutaj też zachęcamy, żeby po prostu na Facebooku czy Instagramie poszukać grupy lokalnej wiwy. One mają profile wiwa akcja dla zwierząt, potem jest nazwa miasta i zobaczyć czy w danym mieście również są prowadzone jakieś eventy z tym związane.
A co internet ułatwił sobie sobie podobny, jak łatwiej znaleźć, kiedyś był jakiś samotny wegetarianin, który musiał opierać się otoczeniu, a tutaj, jakie wzmocnienie?
Tak, ogromne ja pamiętam właśnie te początki i jak szukaliśmy osób podobnych tam, żeby się wymienić przepisami pomysłami. I zresztą trochę z właśnie z takiego poszukiwania podobnych osób o podobnych poglądach zaczęły powstawać też różne organizacje czy stowarzyszenia empatia, Darkiem muzeum, o którym wspominałaś, czy Fundacja wiwa na większą skalę. Także to jest to jest bezcenna, bo jak się zbiera kilka osób i każda może trochę czasu poświęcić trochę kreatywności, to wtedy naprawdę można mieć dużo dużo większy efekt. Właśnie nie wiem edukacyjne i no i też się wspierać nawzajem.
A z waszego punktu widzenia to krótko. Ja pamiętam, jak ja wam zadawałam takie pytanie znajdźcie lekarzy, żeby lekarze przyszli do Radia, żeby powiedzieli, że wcześniej czy później ktoś, kto nie mięsa, prawda odbije, to się na jego zdrowiu. Pamiętam, to nasze rozmowy potrzebny lekarz. Jak to w środowisku lekarskim teraz wygląda twoim zdaniemm? Czarek.
Znaczy w środowisku lekarskim jest też ogromna zmiana, jak wszędzie, chociaż większa w środowisku dietetycznym, więc nie wiem, czy jakby jeśli traktujemy to środowisko razem to jest to jest bardzo dobrze, bo są specjalne kierunki kursy właśnie diety roślinnej. I tu świadomość jest duża, natomiast tacy typowi lekarze no innych specjalności nie wiem.
Tam była ważna rola. Pamiętam pediatrów, bo to chodziło o to czy dziecko może być wegetarianiny?
Tych nadal jest niestety niewielu, ale to wynika też z tego, że, że programy nauczania dla lekarzy niestety są bardzo ubogie w kwestie dietetyczne. To jest nie wiem, jak w tej chwili, ale jeszcze nie nam no to było dosłownie nie wiem kilkanaście godzin poświęcane. Mam nadzieję, że to się teraz zmieniło i no siłą rzeczy wtedy takie osoby nie bazują na wiedzę, tylko raczej właśnie znowu na tych przyzwyczajeniach i na kwestiach kulturowych niestety, ale w środowisko dietetyczne doradców żywieniowych specjalistów medycyny żywienia tak naprawdę tutaj się pojawiły od tego 2004 roku, kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy, pojawiły się nowe specjalizacje, nowi specjaliści i i faktycznie teraz już naprawdę można łatwo znaleźć kogoś, kto się, kto się w takich dietach specjalizuje i nie będzie operował jakimiś przestarzałymi wynikami badań.
Tak, ja bym mogła tutaj jeszcze dodać właśnie w tym temacie zdrowia, to myślę, że warto zauważyć, że dzisiaj nauka już, jakby nie zajmuje się tym, czy dieta roślinna jest odpowiednia dla ludzi na różnym etapie życia, bo to zostało potwierdzone, że zbilansowana dieta roślinna jak najbardziej spełnia zapotrzebowanie żywieniowe. I może być ona stosowana u dzieci u dzieci osób starszych sportowców dzisiaj nauka już idzie dalej i np. harwart Medical z kuul wskazuje, że dieta ta jest również dietą redukującą ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak otyłość, nadwaga, cukrzyca typu drugiego, choroba niedokrwienna serca, a nawet niektóre nowotwory, więc no jest to bardzo ważny argument i wybierający to roślinną, jakby przyczyniamy się nie tylko do lepszego losu zwierząt, ale także dbamy o swoje zdrowie.
Ja was proszę na koniec, przypomnijcie te miejsca, gdzie można przystąpić do tego projektu Zostań wygrać, czyli tego spróbowania jeszcze raz, a także, gdzie znajdziemy cały program ogólnopolskiego tygodniowego?
Do programu Zostań wega na 30 dni można zapisać się doniósł letera na stronie Zostań weg PL lub pobrać bezpłatną aplikację w Google plai lub abtor, a pełen program ogólnopolskiego tygodniowego i zapisy do na te wydarzenia znajdziemy na stronie tydzień w EG PL.
A jutro można przyjść przypomnijmy.
Tak jutro można przyzna akcję uliczną przy pomniku Kopernika o godzinie trzynastej, akcja nazywa się zwierzęta niebędące ludźmi.
Zachęcamy państwo, by państwu przyszli z dziećmi po prostu.
Tak pomyślałam, gdy mówiłaś, co będzie można zobaczyć.
Tak plansze nie będą zawierały drastycznych obrazów i są kolorowe, raczej są kierowane do dorosłych, bo jest tam tekst, który trzeba przeczytać, ale jak najbardziej można je oglądać w towarzystwie dzieci. Myślę, że dzieciom też się spodobają, bo są bardzo kolorowe.
Bardzo serdecznie wam dziękuję, moimi gośćmi byli Karolina czychowska. Dziękuję ci, bardzo.
Dziękuję.
Oraz Cezary Wyszyński, obydwoje reprezentują fundacje międzynarodowe ruch na rzecz zwierząt. Wiwa dziękuję wam.
Bardzo dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WEEKEND RADIA TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA