REKLAMA

Masz to w nosie! Ale nie musisz. O polipach i przewlekłym zapaleniu zatok

U TOKtora
Data emisji:
2023-05-21 16:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
36:41 min.
Udostępnij:

O tym jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa, jak wygląda leczenie polipów i czy warto płukać zatoki mówi prof. Dariusz Jurkiewicz, specjalista otolaryngolog, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry państwu Ewa Podolska, witam państwa w kolejnym programie z cyklu u doktora miesiąc temu. No szpon właściwie miesiąc temu 20 kwietnia obchodziliśmy po raz pierwszy w Polsce światowy dzień świadomości przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa światowy dzień świadomości, a więc celem tej audycji jest po prostu edukacja. Myślę, że nieświadomości byśmy jak najwięcej na ten temat wiedzieli. Ja by jeśli w piersi powiem, że do tej pory żadnej świadomości nie szerzyłam, ponieważ naprawdę, gdy spojrzę na historię moich audycji, to nie mogę w ogóle sobie przypomnieć, by na ten temat bym na ten temat robiła jakąś audycję, owszem, spotykałam się ze specjalistami podobnymi się sam zajmuje nasz gość, tylko zaraz przedstawię, ale wtedy z reguły rozmawialiśmy, o czym innym z reguły rozmawialiśmy o nowotworach. Zresztą nie tak dawno temu też o tym mówiliśmy już poraby przedstawić naszego gościa, jest z nim pan prof. Dariusz Jurkiewicz, dzień dobry dzień dobry. Pan profesor jest specjalistą w dziedzinie o tolaryngologii, jest kierownikiem kliniki o tolaryngologii, Onkologii larynglogicznej z klinicznym oddziałem chirurgii czaszkowo szczenkowo twarzowej wojskowym Instytucie medycznym w Warszawie, a także jest przewodniczącym zarządu głównego polskiego Towarzystwa o tolaryngkologów, chirurgów głowy i szyi. Panie profesorze, polipy, ale równocześnie zapalenie za to, że w, jaki sposób objęte nazwy nam coś mówią, jak to jest związane w tym okresie, o którym chcemy mówić?
Tak no, więc polipy nosa są są jednym z ob objawwów czy jedną z podziałów przewlekłły, zapalenia zatok zapalenie zatok dzielimy. No na 2 grupy ostre, gdzie objawy trwają do 12 tygodni ustępują samoistnie pod wpływem leczenia lub lub bez leczenia. Natomiast powyżej 12 tygodni określamy jako przewlekłe zapalenie i tu objawy są mniejsze lub większe, ale nigdy zupełnie ustępują w tej grupie przewlekłych. Zapaleń mamy 2 podział na 2 grupy 1 to jest właśnie przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa, a druga to jest przewlekłe zapalenie bez polipów nosa, uważa się, że to są 2 troszkę odrębne troszkę inne choroby i może dotyczą tego same narządu, jakim jest nozi za. To.
Łatwiejsza ta postać bez polipów.
Noszenia bez polipów. No bo może bym powiedział, że właśnie trudniejsza ona jest rzadsza rzadsza w Europie w Stanach Zjednoczonych, głównie dominuje ten tym zapalenia głównie dominuje w krajach Azji i tam jakby głównie jest. Natomiast jest to jest to głównie problem, no przewlekły zapalenia o charakterze, gdzie biorą udział głównie neutrafile. Natomiast natomiast tutaj przewlekły zapalenie z polipami nosa większości są to to takie polipy, w których błonął komórką, która działa jest euzynofi.
No dla pana dla pana to jest oczywiste? Jak nie wiem, natomiast gdyby pan mógł powiedzieć nam różnice tak i jedno i drugie.
Tak to są to są komórki, które napływają w wyniku procesu zapalnego, który się wnosić w zatokach, dzieje i są obwodowej krwi, wypływają komórki kwaso wolne, czyli o zofile i neutrofile czy komórki obojętne. I w zależności właśnie od typu zapalenia ten napływ komórek jest większy lub mniejszy, ale to też nam determinuje pewne możliwości leczenia tych kolu.
Rozumiem, bo tu porozmawiajmy przez moment o zapaleniu zatok zatok przynosowych, ponieważ są zatoki, troszkę inaczej położone tak czołowe. Czy dobrze myślę.
Inaczej. No mamy za toki.
To tyle nazwałam.
Czołowe też mamy zatoki szczękowe, a zatoki sitowe czołowe i klinowowe, które jest w głębi głębi czaszki. To są wszystkie zatoki, jakie, jakie człowiek posiada?
Czy mógłby pan coś więcej powiedzieć? Jak to się rozwija, skądt się bierze, pojawia się przewlekłe zapalenie zatok przynosowych i pojawiają się polipy. Także jest to jedna z form zapalenia zatok powiedzmy więcej, jaki to jest mechanizm jest wiadomo jakaś przyczyna?
No do końca właśnie nie wiadomo, jaki ten mechanizm jest powstawania choroby. Wiemy wiemy, natomiast, że jest to choroba raczej ogólnoustrojowa, a nie tylko dotycząca nosa i zatok, tym bardziej, że mamy przykłady, że bardzo często te zmiany zapalne w zatokach współistnie z asłoskrzelową i zarówno wydaje się, że to jest 1 choroba, tylko o różnym uóżno umiejscowienie. Wiemy, że to jest przewlekły proces zapalny, ale nie, ale nie jest, to jest bardziej złożony mechanizm immunologicznej i często z pewnym podłożem szeroko rozumianej alergii, ale, ale nie jest to typowe typowa infekcja czy typowe zakażenia, bo takie występuje włos tym zapale, natomiast przewlekły stan zapalny. To jest proces, tak jak mówię, no bardzo złożony z udziałem wielu wielu mechanizmów wielu komórek wiele przyczyn jest, ale do końca 1 przyczyny do końca nie znamy obecnie jest jakby taka teoria czy Doda najbardziej, jakby tutaj wpływa, że jest zapalenie typu drugiego, czyli to jest takie zapalenie, w którym biorą udział mediatory, zapalenia, w którym w, którym te mediatory pochodzą znifocytów, teh 2 i to są głównie interlogi. Na czwarta piąta i trzynasta i że te uwalniane cytokiny powodują powstawanie zmian z przewlekłych zmian zapalnych w zatoka. I oczywiście ta teoria jest teraz bardzo mocno las są lansowana, bo takie same podobne zauważoną mechanizmy zachodzące, to powiem zapaleniu skóry, jak również w astmieskrzelowej. Jednak jednak wydaje się, że no jeszcze jest jakiś czynnik dodatkowy, który no inicjuje do zapaleń, co ciekawe np. z przewlekłe zapalenie z polipami nosa jest tylko chorobą ludzi. Nie ma nie ma takiej Cho choroby u zwierzę zwierzą i stąd też może nasze, jakby no gorsze możliwości badania tej choroby, bo nie możemy stworzyć modelu zwierzęcego, są Cho choroby jak winy.
Istnieje, a istnieje u zwierząt przewlekłe. Zapalenie zatok jako.
Takich no przewlekłe zapalenie zada natomiast polipy nie.
Nie polipy właśnie no dobrze, gdy spojrzymy na wszystkich, których dotyka przewlekłe zapalenie za tak przynosowy, to jak to duża jest populacja w Polsce, a wśród nich ci, którzy mają dodatkowo polipy nosa.
No cenię się, że te przewlekłe zapalenie to jest około 4% populacji. Oczywiście te dane są doszacowane, ponieważ no objawy przewlekłego zapalenia zatok polipów nosa są dokuczliwe, ale no nie są takie, że jakby zmuszają pacjenta do pójścia natychmiast do lekarza czy szukania pomocy, ponieważ np. no astma ostr strzelowa, jeżeli pacjent no nie pójdzie do lekarza, nie będzie brał leku. No będzie miał dusznąć, będzie się dusił, no będzie poważniejszy problem, natomiast zatokami no okres oddycha przez usta trochę mu tam z nosa poleci trochę ma ten nos zatkany jesienią. Zimą jest gorzej, natomiast w okresie wiosennym letnim się poprawia, więc też sądzimy zawsze, że te dane są nieszacowane, natomiast wiemy, że w materiale sekcyjnym w trakcie sekcji no to około 40% tych polipów się stwierdza, oczywiście też te wszystkie nie wszyscy mają też oczywiście badanie sekcyjne, ale tak, ale to wskazuje na to, że ten problem jest znacznie większy niż byśmy oceniali.
Proszę państwa, rozmawiamy w tej chwili o woliba. Dokładnie rozmawiamy o przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych z poliwami. No samej gościem jest pan prof. Dariusz sirkiewicz, specjalista w dziedzinie o to na ręnkologii pracujący wojskowym Instytucie medycznym w Warszawie za chwileczkę wracamy na.
Państwa jesteśmy z powrotem na antenie. Ja tylko powiem, bo nie wiem, czy powiedziałam na początku, że program ten wydaje jeszcze pan maziiarek, a realizuje Maciej Gorczyński. Moim gościem jest pan prof. Dariusz Jurkiewicz, kierujący kliniką otolaryngologii i Onkologii laryngologicznej, wojskowym Instytucie medycznym w Warszawie pan profesor jest także, przewodniczącym zarządu głównego polskiego Towarzystwa otularygologów, chirur głowy i szyi. Powiedział tak pan nie nie wszyscy są zdiagnozowani, trochę cierpią, ale im się z nosa, ale no cóż pocierpim pocierpią najgorzej w tym sezonie jesienno zimowym, potem się trochę polepszy. I mówią już tak mam tak musi być czy to jest tak, że z takiej formy o jakiej teraz powiedziałam z takiej postaci, to jest także, to się tak rozwija i jest coraz gorzej. Ktoś, słuchając zaraz powiedział, czy ten polib np. rośnie, prawda także w końcu ten człowiek jest po już tam latach zmuszony do pójścia do lekarza, bo tak mu już objawy dokuczają. Czy też nie czy tak może do końca życia z tym chodzić co go spotyka.
Znaczy no róż jestem rozwojemów. Jest natomiast generalnie jest tak jak pani dyrektorktor powiedziała, że one się no powoli rozwijają się powiększają, aż są coraz większe problem, powiedzmy z tym, że pacjenci no nie otrzymają tych objawów jako silny czy nawet w ogóle nie mają objawów wiąże się z tym żelipy zaczynają rosnąć zatokach przynosowych. Zatoki to są puszki kotne, gdzie no jest sporo miejsca, żeby te polipy mogły sobie rosnąć i jak nawet wypełnione całe zatoki, ają też niewielkie objawy, dopiero jak polipy zaczynają z jaamnosa z zatok przechodzi do jabnousa. No to wtedy jak te objawy się nasilają, bardziej dochodzi do właśnie blokady na osado do trudności w oddychaniu. No i wtedy i jak te polipy się bardziej powiększają. No to pacjent ma coraz większe objawy i to jest ten moment, że on wtedy zgłasza się do do lekarza. No, chyba że też ma te współistniejące choroby, o które powinniśmy i często leczenie powiedzmy astmy może też powodować zmniejszenie objawów ze strony za to gnosa.
Pan powiedział te polipy zaczynają wrastać w zatoki z rola zatok czy osoby?
No do końca właśnie nie wiemy, też o tym zagłę. Puste, prawda takie brzmi tak to są no to te teorie, które są nie do końca, jakby potwierdzają wszystkie potrzeby, jakie powinny dezagi spełniać. Natomiast wiemy, że właśnie, że są tymi puszkami kostnymi, no to zmniejszają wagę głowy, bo gdy była całe z całej kości, no to by była bardzo ciężka. Po drugie, no powodują te puste przestrzeni powodują to, że jak systemy w nowoczesnych samochodach, że przy urazie pękają poszczególne elementy, ale, ale ochroniane jest mózg. No również pewne pewne mogą dawać tembr głosu, no różne tego typu rzeczy, że natomiast musimy pamiętać, że nie w rodzimy się z wykształcony nic za to kar zatoki wykształcają się w trakcie naszego życia w zależności każda zatoka pewnej kolejności. Natomiast ten końcowy, jakby zakończenie procesu rozwoju zatok jest około osiemnastego roku życia i wtedy te zatoki są dokonane, dlatego też wcześniej rzadko u dzieci są te zapalenia zatok przewlekłe. No bo tego procesu zatoka, których nie ma no nie może być i po drugie, no też czasem się zdarza, że zatoki się nie wykształcją, czyli pacjent zamiast zatoki ma pełną wasze zatoki czołowe często ma pełną kość. No i to jest też tak korzyść, że nigdy zapalenia za to czy problemu z zatokami nie będzie miał go ich po prostu nie ma.
Ja teraz zadam takie pytanie, które ludzi ze strony nortuje, gdy słyszą, że coś komuś gdzieś rośnie pytanie. Czy to coś może zmienicie w nowotwór, czyli polip?
Rzadko, ale taka taka możliwość też istnieje nie jest to jakby stan przednowo nowotworowy. Czy każdy polip, natomiast mogą być pewne pewne rodzaje polipów, które mają większą tendencję do zesłołośliwienia, szczególnie no to są to takie zmiany, które są jedno, bo polipy takie no łagodny powiedzmy są dwustronne zawsze, co to zamie zależy może punkt po lewej po prawej stronie nosa. IZ.
A rozumiem w ten sposób dalej, natomiast jest symetryczny symetryczne.
Bo czyn one mogą mieć różne symetria, ale zarówno 1 strona. I druga strona jest objęta procesem zapalny, natomiast te, których najbardziej się obawiamy i które wymagają naszej szczególnej uwagi, to są jednostronne zmiany, gdy są powiedzmy, no kwawiące, gdy dochodzi do jakich wtedy powikłań, to wtedy to jest jakby sygnał, że to mogą być zmiany o charakterze już nowotworowym czy przed nowotworowym.
Czy pan powiedział dzieci, rzadko choroba mają i są najczęściej, kiedy one się zaczyna? Czy.
Czujemy znaczy no przewlekłe zapalenie za to to jest gdzieś trzydziesty czterdziesty rok życia najwcześniej te objawy pacjenci zgłaszają średnia wieku. To jest właśnie około 40 45.
Lat. Z tym, że często w takie wcześniejsze objawy pyły, tylko tak jak już powiedzieli myły.
Mówię, to jest jakby moment, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza, kiedy te objawy są dokuszliwy, natomiast u dzieci najczęściej są to ostre zapalenia, najczęściej zatok sitowy czy szczękowy, które się najwcześniej wykształcają. No i to jest jakby ostra infekcja w wyniku przeziębienia Kataru może dochodzić do takich zmian zatokowych, natomiast, jeżeli są przewlekłe zmiany u dzieci, no to należy szukać innych chorób zaburzeń immunologicznych, jak bokowisty doza czy zapburzenia transportu śluzowego, czyli no bardziej, jakby chorób ogólnoustrojowych, ale bardziej no już zaawansowanych, jeżeli takie przewlekłe zmiany występują u dzieci.
Czasem panie profesorze, bo powiedział pan do tylko objawak, prawda, które często ludzie znoszę w końcu korzystają się nagle dokuczliwe takie no po prostu rozwinięte pełno objawowe, przewlekłe zapalenie zatok z polipami. To, jakie są?
Ja znaczy główny, bo 2 główne są 2 objawy, to jest wyciek z nosa lub do przodu lub wyciek pod spływanie wydziennym po tymnej stronie gaz. Aha i drugi niedrożość osa to są 2 główne, który zawsze jeden z tych objawów musi być A2 dodatkowe. To jest zaburzenia węku i ból twarzy twarzy osaski i teraz ten tekst gest z tych 2 pierwszych 1 musi być, a jeden z tych drugi tak lub 2 pierwsze 2 objawy muszą być, ale nie drożność nosa i wyciek z nosa musi być zawsze to wtedy możemy wtedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z zapaleniem za TOK zarówno czy ostrl czy przewlekły ten determinacja przewlekłości jest jest kryterium czasowy. No i oczywiście musimy zrobić no diagnostykę na rynkologiczną, czy musimy pacjenta zbadać badanie nosa badanie no wszystkich narządówowagikologiczne, natomiast zalecane w tej chwili zbadaniem doskopowe nosa, żeby dokładnie obejrzeć pod powiększeniem wszystkie miejsca, w których te polipy mogą wychodzić, bo one mają też pewne pewne miejsca, z których tych za to się pojawiają. No i tam endoskopia jest takim no bardzo ważnym uzupełnień im tego badania, w którym badaniu tym, jakby takim podstawowym w tej badaniu badaniu ulinoskopowym pewne drobne polipy można można pominąć. Natomiast no badaniem, które decyduje, czyli jest jak pewno definitywnie podkreśla, ocenia nam przy zmiany są zatokach, no to jest badanie tomografii komputerowej za to no i tam możemy wszystkie elementy zobaczyć, co się dzieje w zatoce, jakie są ściany kostne, jakie są ujścia zatoki? Czy są jakieś blokady tego ujścia? Czy są zmiany anatomiczne, bo to są mówiliśmy, że objawy, o których mówimy, czy niedrożność nosa, wycie egznosa za burek może powodować wiele innych chorób, nie tylko przewlekłe zapalenie za to również kepto badanie zarówno endoskopowe. Jak i tomografii komputerowej ma też wykluczyć inne choroby w i skrzywienie przegrody nosa i zmiany anatomiczne czy odrębności anatomiczne, które, których usunięcie spowoduje, że pacjent będzie nie będzie miał objawu.
Można by powiedzieć, tak pana, słuchając, no pojawia się pacjent u lekarza, bo te objawy w zasadzie wiele diagnoza i można spojrzeć na to w ten sposób to, co zróbmy każdemu tomografię komputerową, będziemy najlepiej dzień, ale temografia komputerowa jest droga. Czy ja dobrze rozumiem, stąd najpierwróbmy endoskopię, która jest tańsza?
Tak, tak znaczy tomografia nie jest badanie znaczy, to jest to, która potwierdza nam czy może wykazać zmiany w zatokach, natomiast nie jest to badanie zalecany, żeby wykonywać je rutynowo, pomijając koszty jest to pewne na promienianiu okolicy głowy i mózgu, które no nie jest jakby bezpieczne czy korzystne, dlatego do rozpoznania wystarczy nam wywiad badanie endoskopowej i na tej podstawie możemy postawić rozpoznanie tomografę jest zarezerwowano na takich sytuacji. Jak no przed planowym zabiegiem o operacyjnym zawsze musimy mieć tomografię, bo musimy się orientować w tych strukturach, jakie są wnosi i zatokach, poza tym też często do operacji używamy nawigacje. I ten ta tomografia nam jest niezbędna kolejnym kolejnym wskazaniem do tomografii, to są powikłania, czyli no zaburzenia widzenia wytrzeżał działkiki ocznej, zaburzenia jakieś podejrzenie zapalenia opon mózgowych czy ropnia mózgu, to też są wskazanie, żeby tomografię zrobić. No i ewentualnie, jeżeli stosujemy długotrwało leczenie zachowawcze, bo od tego zaczynamy zawsze i to leczenie nie przynosi skutku lub następuje pogorszenie. To też jest wskazanie, aby tą tomografię przeprowadzić, natomiast tak jak nie jest to rutynowe badanie również po zabiegach nie wykonujemy tej tomografii, żeby sprawdzić czy rzeczywiście tam wszystko usunęliśmy, czy coś się pojawiło, bo jest to tak jak mówię, badanie obciążone. No ryzykiem na promienie na pas pacjent oczywiście mamy możliwość rezonansu, ale rezonans nie pokazuje tak dobrze struktur kostny. Natomiast dobrze pokazują elementy miękkie, czy np. i podejrzewamy, że zmiany przechodzą do oczodołu czy do podstawy czaszki, to wtedy jest to dobre badanie, ale również do kontroli pooperacyjne. Czy jakieś takie folołapu z pacjenta też można w tej chwili to badanie leżą na nas do czego stosować, który jest no w sensie bezpieczniejsze dla pacjenta?
Pan powiedział folołapu pacjenta, czyli po prostu śledzenie tego tak co się dziejeerw?
Za chorobą. Tak jest także, ten to badanie, jakby pooperacyjne czy po poleczeniu powinno być robione, no systematycznie i ów no ważne ważne jest, żeby nacisk tutaj, ale na to badanie niedoskopowe, bo co obserwujemy jako na rynkoowozy, że często za leczenie przewlekłego zapalenia za to poliki nosa tak podejmuje się lekarze. No innych specjalności czy rygolozy lekarze rodzinniczy. I oczywiście to jest bardzo dobre, bo taki model też jest na świecie tylko albo muszą sami wykonać tą endoskopię albo poprosić konsultacje na rynkologa, żeby tak badania dokonać. I wtedy można prowadzić, bo wiemy, co w tym nosie jest tak.
No właśnie powiedział panendoskopięcznie mówić o leczeniu. Ja tutaj diagnozy chciałam wrócić na koniec krótkie pytanie wie pan, co endoskopia, to słowo już budzi lęk, że jak się wyobraża i tak jest, że wprowadzacie młodonosa, jakiś czujnik jakiejś pręd coś.
No tak, no jest to jest też też sztywny doskop, ale grobości poniżej około 4 mm lub poniżej 4 mi milionów.
A jak głęboko jak głęboko no głęboko, dokąd tam 12.
Cm do końca nosa trzeba obejrzej. Wszystko.
Tam czyli, czyli tam dalej, co jest jak już się skończy.
Bo jest no no zzaty tutaj zaczyna się gardło ła właśnie, czyli do tamtego momentu, musimy to obejrzeć, ale muszę powiedzieć, że te dziecięce noskopy są troszeczkę mniejsze i dzieci też mają takie badania wypowiedź. Często te badania może wygląda to przygotowanie do badań jakoś poważnie, natomiast nie jest to jakieś badanie obciążającym wielu pacjentów, ma w ogóle bez znieczulenia, ale nie wielu wymagań to znieczulenia miejscowego, żeby takie badania wykonać.
No te zyskiś się przyzwyczaili do takiego grzebania na wnosie z powodu testów prawda covidowych nie usta niektórych to było bardzo niemiłe, co od różnych rzeczy zależało. Proszę państwa, za chwileczkę, wracamy z powrotem do naszej rozmowy.
Proszę państwa już jesteśmy z powrotem na antenie miesiąc temu był światowy dzień świadomości przewlekłego zapalenia zatok przynosowy z polipami nosa i właśnie o tej chorobie rozmawiamy, a moim gościem jest pan prof. Dariusz Jurkiewicz, specjalista w dziedzinie oto Otola ryngoologii, przewodniczący zarządu głównego polskiego Towarzystwa otularynglogów chirurgłowy i szyi to pora przejść do leczenia. Nie zawsze powie, a i od razu panu powiem. Tak to, co zresztą podzieliła się tym z panem przed nagraniem. Jak człowiek słyszę, że ktoś ma Poli czy polipa nosie, do myśli zaraz Matko będą usypiać i wycinać, czyli chirurgia, jest jest ciągle jedną z metod jest tak ruczenia nadal porozmawiajmy, zanim ta chirurgia wejdzie w grę danego człowieka. Coś jak to wygląda?
No, oczywiście tak jak mówiliśmy o patomechanizmach, jeszcze powstawanie przewlekło zapalenia z polipami nosa. No nie znamy do końca przyczyny tej choroby, stąd nasze całe postępowanie zarówno farmakologiczne jak i chirurgiczne jest tylko postępowaniem objawowe. I zawsze zawsze powinniśmy zaczynać od leczenia objawowego, często oczywiście pacjenci sami się leczą za intarią do lekarza. W tej chwili no jest pełno reklam dotyczącym zapalenia zato i w apteka można kupiić najróżniejsze leki, które no nie zawsze są rekomendowane. Nie zawsze są wskazane w tego typu schorzeniu. Generalnie to, co jest mówione, czy propagowana półkami jamnousa to jest bardzo dobre dobra metoda i to można stosować paszczycznie w każdej sytuacji, gdyż powoduje to wypłukiwanie zalegającej zatokach wydzieliny w zalegającej w nosie, gdzie wydzienienia, która ma no wiele wiele czynników tych zapalnych napędza proces zapalnej, jeżeli to wypłuczemy, zwłaszcza północy, bo układ pójść zatok jest taki, że jak leżymy, to to korzej te zatopi się oczyszczają, to wtedy takie wypukanie amnousa powoduje, że zaraz pacjent czuje się lepiej. Mamy oczywiście możliwości płukania płynami i zotonicznymi, czyli takim jak o takim pecha, jak nasze nasza krew, ale mamy też możliwość roztwoów hipertonicznych i te hipertoniczne o tyle są etoniczne, czyli jak jest, czyli o większym stężeniu, czyli to są 263 ponad 3% E na celów w roztworze, czyli korku i one oprócz tego, że wypłuukują. To podobnie jak te izotoniczne, co jeszcze na zasadzie o smozy powodują, że zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i za to i w sytuacjach dużych obrzęku. W warto do tych metod ruczyć.
Drugie przepraszam bardzo, iż w momenciek, bo już zaraz panu oddaję głos, nie mogę się o to nie zapytać. Tak skoro o tym mówimy, człowiek zdrowy nic mu się z nosem nie dzieje, powinien sobie codziennie pukać nos.
No, jeżeli jest jeszcze.
I czy jeśli.
Jeżeli, jeżeli powiedzmy no nie jest alegikiem, nie z narażony pyły pyłki alergenny na jakieś pyły przemysłowe, no to nie musi oczywiście, bo system oczyszczania nosa i działał jest działa. Natomiast, jeżeli ma pracuje w jakimś środowisku zanieczyszczonym, no mieszka w mieście, w którym też jest dużo spalin, to warto wypukać taki no bo te czynniki daśniące sobie wypukujemy.
Dobrze, to teraz wracamy dalej do tego.
Teraz jakby w kolejnym, jakby zaleceniem do tego pukania to jest stosowanie sterydów donsowy i testerydy donosowe wprowadzone powiedzmy no ponad 30 lat temu do dostosowania w langologii z rewoli cyniowa wały postępowanie z przewlekłym zapaleniem za to i z polipami nosa już okazał się bardzo skuteczne bardzo pomocne wydłużyły czas międzyoperacjami. I w tej chwili są zalecane zarówno w okresie przedoperacyjnym, jak i także pooperacyjnym praktycznie właściwie pacjent z pewnymi przerwami powinien go stosować. To właśnie do końca życia.
A i tego się ludzie boją?
Usują się słowo ser tak no jest właśnie jest taka 4 doobbia zarówno wśród i pacjentów i lekarzy. No to jest tedy.
No mają też skutki uboczne niektóre nie.
Znaczy no z leków, których nie ma. Natomiast no w porównaniu ze sterydami też bierze do ust nie czy się bierze w skrzy rozstrzygnięcia, no te mają to bardzo nisko biost dostępność i praktycznie się no nie wchłaniają. Tak to są podobne preparaty, tylko w niższych dawkach, które stosujemy np. astmiostrzzełowe, PESEL no i tam pacjent się no nie zastanawia po prostu no musi to brać tak są badania, które pokazywały, że to kobiety z astspą zachodziły w ciążę brały te steretyy. No i nie wpływało do ani na prze przecież przebieg ciąży, ani porodu, a muła na urodzone dziecko także no to bezpieczeństwo tych leków jest. Natomiast, jeżeli to one powodują pewne miejscowe działania, czyli wysuszenie podtwabianie, jakieś tego typu tego typu typu objawy, natomiast no generalnie tych białko ogólnych z tych sterów nie ma i też duży ich pacjent jest powiedzmy leczony 6 miesięcy. Takim takim leczeniem, tak no i nie ma poprawy nic się nie dzieje, nawet jest pogorszenie, no to wtedy jest wskazanie do rozważenia leczenia Operacyjnego. I tutaj mamy tak jak mówiliśmy no możliwości możliwości zrobienia tomografii przed zabiegiem, żeby wiedzieć trzymamy do czynienia. I też te operacje bardzo też ewaluowały w ostatnim okresie czy w ostatnich tamtej na 100 latach, ponieważ na początku uważano, że cały problem zapalnej jest, bo za toka jest też wyścielona błono śluzową, że problem przewlekłego zapalenia za to to jest problem tej błony śluzowej, nazywano ją bębrana w piogenes, czyli taka, która ono wytwarza rowę. No i radykalne zabiegi z dojścia zewnętrznego usuwanie praktycznie do kości tej błony śluzowej nie dało nie dało skutków pozytywu, ponieważ były też nawroty były powroty tej choroby. No i zaczyna, jakby zaczęte, jakby redukować te zabiegi prowadzą techniki endoskopowe, czyli przez wszystko przez jamy nosa wprowadza się dosko, wprowadza się narzędzia i wtedy można bezpiecznie operować i też przez dojście fizjologiczne, ponieważ każda zatoka ma ujście do nosa i zabieg endoskopowe polega na tym, żeby przez to ujście do zatoki dość otworzyć szeroko to ujście połączyć jamy nosa z zatokami i usunąć wszystkie zmiany zmiany. Za to i to postępowanie w tej chwili, jakby jest preferowane i uważa się, że tylko taki, jeżeli zabieg ma być to tylko taki i wtedy oczywiście poza biegu pacjent jest również skazany na branie leków, czyli sterydów i pułukania cały czas. No i też okresowe konflone entdoskopowe, żeby no zobaczyć, czy nie doszło do nawrotu polipów i nawrotu choroby. I ewentualnie też do kontrolowe.
Tym, co pan mówił znalazła się części o odpowiedź na moje pytanie, ponieważ chodziło mi po głowie coś takiego wycinamy poii, ale stąd zapalny dalej istnieje bony śluzowej. Pan mi tu odpowiedział kiedyś sądzono, trzeba się właściwie pozbyć tejowej, prawda no to właśnie jest takie poniekąd logiczne, okazało się, że to nie jest najszczęślijsze wyjście z tej sytuacji, ale w tej chwili co usuwa się po lip, bo wtedy, a co z tym Starym zapalnym st. No stan.
Zapalny no to tak jakby to jest jest stanem zapalnym ogólnoustrojowym, tak znaczy to nie jest tylko zmiana, wtedy uważamy, że to jest choroba za to teraz wiemy, że to jest choroba organizmu i wtedy jakby można porównać do usunięcia wyrostka robaczkowego. Usuwają się roztek sprawa była za załatwiona, to podobne, jakby kryteria usuniemy cało błonę śluzową, nie będzie choroby. No jednak ta choroba jest troszeczkę inna i to leczenie, jakby chirurgiczne jest tylko też leczeniem objawowe, ale teraz też właśnie, co chciałem powiedzieć, wchodzą nowe leki.
No mamy jeszcze, mamy jeszcze 5 minut czasu niecałe właśnie właśnie. Ja pana zagaduje, a ważne to jest.
Ważne, leki biologiczne, które znalazły stałe sobie miejsce w leczczeniu jasnostrzelowej. I ja to pełnozapania skóry i z bardzo dobrym skutkiem w tych chorobach się je stosuje i pierwsze, jakby przesłanki były w takich sytuacjach, że pacjent zasmą strzelową i polipami zapaleniem zatok przyrostowych dostawał leki biologiczne i poprawia się jastna i poprawiały się zmiany w zapalne w zatokach i zmniejszały się polipy. I to jakby było tym tym asumptem do tego, żeby, żeby również w samych polipach, bo często jest tak, że powiedzmy do niema te jasne są tylko polipy i szeroko zapalenie za to i żeby dla takich pacjentów też można było te leki stosować były już wielokrotne badania od kilku lat są prowadzone w tym kierunku. Również w ostatnim czasie w Polsce no i te wyniki są bardzo bardzo korzystne bardzo skuteczne. I to jakby powodowały, że pacjent no nie ma małe polipy nie ma tych polipów, nie ma dolegliwości, tak no jest to tylko forma w tej chwili tych leków, najczęściej w zastrzyku, nawet zastrzepi się bierze raz na 2 tygodnie i jakby pacjent no zostaje pozbawione oczywiście nie wszyscy, ale większość pacjentów zostaje pozbawiona objawów i zmniejszenie się tych polipu. Te leki są w tej chwili dostępne w Europie na świecie w Polsce walczymy o program lekowy.
A panie profesorze, powinna kilka minut wcześniej to zadać czy polipy, to pytanie czy polipy odrastając znaczy na nowo się pojawiają?
No tak tak tak to jest ten przewlo czasem zapalny powoduje, że no pojawiają się właśnie polipy, ponownie także mamy takich pacjentów przed przed erą powiedzmy sterydów i endoskopowe operacji w takich pacjentów z po kilkanaście razy byli operowani w ciągu w ciągu życia. W tej chwili no kilka razy też się zdarzają ci pacjenci. No mamy też taką grupę pacjentów, którzy są leczeni prawidłowo operacyjnie, prawidłowo farmakologicznie. No i nie uzyskują oprawy, to są tacy pacjenci trudni do leczenia, ponieważ prawdopodobnie nie no, czego jeszcze może jakieś jeszcze inne mechanizmy u nich powodują, że może dochodzi do polipów nosa i te na te mechanizmy, które mamy w tej chwili możliwości leczenia. No to nie działa do końca.
A czy to choroba występuje, tylko tak rodzinnie? Czy są.
Może być tak też są też są pewne przesłanki, że pewne geny mogą odpowiadać pewne układy. G, więc za to, że występują polipy i często tak jest, że rodzic ma polipy dziecko ma polipy. Jak już w wieku dorosłym.
Czy jaki stopniu styl naszego życia coś wpływa na powstanie choroby albo czy są jakieś determinaty, większe prawdopodobieństwo, np. część kobiet u mężczyzn? Jak to.
Części u mężczyzn występują. Natomiast, jeżeli u kobiet występuje, bo z reguły ten przebieg jest bardziej intensywny bardziej nail, natomiast no nie ma jakichś czynników, taki, które byśmy znali, które by wpływały właśnie na to na to wiadomo palenie papierosów, znaczy dzień środowiska. No to wszystkie są, ale to nie są taki czynnik, jakby, który jest no tym czynnikiem inicjjącym tak.
Ostatni przekaz dla naszych słuchaczy, by co by nie lekceważyli sobie pewnych objawów?
Tak jest właśnie ten ta kampania, która w tym roku je w pierwszy raz w Polsce wskazuje na to, żebyście państwo właśnie nie lekceważyli objawów, nawet niewielkie objawy zgłosić się do lekarza, skontrolować jamy nosa. I możliwe, że jest to przewlekłe zapalenie z polipami, możliwe, że to skrzywienie przegrody może żaden jakieś inne zmiany, ale na pewno komfort życia się państwu poprawi.
A tylko powiem państwu, że ty tej kampanii właśnie takiej edukacyjnej zaczęła się 20 kwietnia światowym nie świadomości przewlekłego zapalenia za to są z pońpami. Jest masz to wnosi, abyśmy nie mieli w nosie zarówno w sensie przenośnym no i no, a jeżeli już do lekarza, jeżeli mamy coś w nosie, wydał mi się ten tytuł wydał mi się ten tytuł bardzo trafiam. Ja bardzo serdecznie panu dziękuję za udział w tym programie. Dziękuję bardzo, naszym gościu był pan prof. Dariusz Jurkiewicz, specjalista w dziedzinie otularynkologii, szefujący klinice o tolarynkologii i Onkologii dlaryngkologicznej wojskowego Instytutu medycznego w Warszawie. Dziękuję państwu. Przypominam, że wydaje tę godzinę Szczepan madziarek, a realizuje Maciej golczyński dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: U TOKTORA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA