REKLAMA

Ukraina walczy, Rosja świętuje. Czy Bachmut upadł?

Magazyn Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-21 11:00
Prowadzący:
Czas trwania:
11:30 min.
Udostępnij:

Gościem Przemysława Iwańczyka był gen. Leon Komornicki - generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP Rozwiń »

Gościem Marcin Przychodniak - analityk ds. Chin w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Magazyn to kesar zaprasza Przemysław IWA.
Kłaniam się państwu w niedzielę 21 maja w niedzielnym magazynie radiatokatem, którego wydawcą jest Tomasz Kopka realizatorem Krzysztof Olesiewicz, dziś oczywiście dotykać będziemy spraw aktualnych przede wszystkim zapytamy naszego gościa, jak wygląda sytuacja na froncie w Ukrainie, podróże małe i duże stały nasz cykl podróż rowerem elektrycznym przez Europy. Dziś także skupimy się na tym, czy ceny biletów kolejowych rzeczywiście zostały obniżone w zgodzie z zapowiedziami niedzielny stół, to dziś wegle przepisy dla dzieci i dorosłych jak z dzieckiem. To czy Polacy chcą dzieci w sosie almidiach, czy też nie i dlaczego życie w zdrowiu badania układu pokarmowego te prewencyjne, a także trądzik różowatą dorosłych to będą takie tematy, które podejmiemy po godzinie czternastej będziemy w Krakowie, gdzie prof. Jan Blecharz, instytucje jeśli chodzi o psychologię, sportową, zorganizował konferencję, gdzie spotkali się przedstawiciele świata sportu i muzyk i poważnej co ich łączy. Proszę słuchać, dzisiaj także o wiosennych spotkaniach zwężami.
Jedenasta. 6, a ja mam przyjemność przywitać naszego pierwszego gościa z nim gen. Leon Komornicki, generał dywizji wojska polskiego w stanie spoczynku, były zastępca sztabu generalnego wojska polskiego. Dzień dobry, panie generale.
Dzień dobry, panie dyrektorze, dzień dobry państwu.
Jak przy okazji każdego na spotkania naszego spotkania już na początku ubolewam, że mamy tak niewiele czasu, a tematów do podjęcia jest wiele bachmut. To jest myślę, że w tej chwili miasto, o którym mówi się najczęściej w kontekście wojny w Ukrainie. Zresztą bardzo sprzeczne są te przekazy zarówno kolportowane przez stronę rosyjską jak i ukraińską, a jeszcze więcej niepewności wniosła wypowiedź prezydenta włodemra zeleńskiego, które podczas szczytu w firoshimie powiedział, że bachmut pozostaje już tylko w naszych sercach. Co to może oznaczać, jaka w istocie jest prawda?
No myślę, że prawdą jest ty Fakt, że jednak Rosjanie czy wwcy opanowali, to miasto istotny węzeł komunikacyjny leżący czy to zauważyć na takim wysuniętym północno wschodnim skrzydle tego zgrupowania uderzeniowego czy zgrupowania uderzeniowych armii ukraińskiej, które przygotowują się do wykonania tej kontropensywy, a który jeszcze ta faza, do której do, której ta faza wstępna jeszcze troszeczkę potrwa. Była wiadomo armia ukraińska nadal jeszcze nie posiada niezbędne ilości sprzętu bojowego, tym także środków walki czy system walki, które pozwoliłyby je efektywnie, nie tylko rozpocząć tą kontropensywa, ale jest istotne, żeby ją kontynuować choćby kontynuować. To musi być niezbędna, czy też wystarczająca ilość amunicji rakiet, które powinny być już wcześniej zgromadzone do wykonania tego zadania, one nie może być także armia ukraińska będzie czekać na tą municy. Czy na te rakiety, tak jak to było w czasie letniej opensywy w ubiegłym roku, czy też działań ofensywnych w ubiegłym roku prowadzonych od lipca do października przez armię ukraińską na dwu kierunkach to mamystać?
General to. Ja przepraszam, mam jeszcze kilka pytań dotyczących bachuntu. Nie chciałbym powątpiewać w pańskie słowa, natomiast zaraz po wypowiedzi zełeńskiego weszli przedstawiciele delegacji ukraińskiej, którzy zaprzeczali, że bachmut jest ostatecznie w rękach Rosjan. To jest tylko dobre Amina, do złej gry czy też może jeszcze Rosjanie w istocie nie opanowali bachmutu?
Ja myślę, że tutaj oczywiście szansa, że ten węzeł komunikacyjny, bo już miasto nie istnieje na dobrą sprawą, całe zrównowna z ziemiąrzeszanie odbite ten ten całe czas zostanie odbity przez wykonania chociażby jakiegoś kontratakku przez armię ukraińską, ale trzeba zauważyć, że te działania armii ukraińskiej zmierzające do utrzymania tego węzła komunikacyjnego i odbijania jednak absorbują znaczące siły armii ukraińskiej, która jest w trakcie przygotowania do kontrofensywa. To powoduje, że występują cały czas zakłócenia i tak jest zamiar aktywnej obrony rosyjskiej armii, ona cały czas o bezwładnia też wykonującą ogień artylerii na oksione rejony punkty itd. i obiekty armii ukraińskiej, ale też prowadzą za aktywne działania. Chociażby właśnie tutaj w rejonie bachmutu zakłóca ten cały proces i absorbuje znaczące siły i to poważny jest problem. W związku z tym to się może jeszcze odwrócić, ale to będzie kosztowało coraz więcej wysiłków armię ukraińską. Tego oczywiście wykluczyć nie można.
Panie generale, jak istotne znaczenie w tej wojnie ma bachmut właśnie nowo symbolika to jedno, ale także dla działań kontrofensywnych. Czy to bardzo rujnuje plany ukraińskiej kontrofensywie? Jeśli rzeczywiście bahmuót jest już w rękach Rosji?
To jest oczywiście, oczywiście bardzo dobre pytanie, pani redaktorzy i symbolika. To prawda jest 1 strony, ale bachmuut jest ważnym węzłem komunikacyjną, leżącym tutaj na autostradzie m 03, jeżeli popatrzymy na tą przestrzeń operacyjną, przygotowanej ofensywy od Zaporoża do Doniecka. To jest około 250 km, tam mamy tylko 2 drogi, znaczące ważne istotne z punktu widzenia tej ofensywy do frontowe, czyli inaczej wniosek gwarantujące zasilanie tego ugrupowania niezbędną amunicji armii ukraińskiej, oczywiście amunicję paliwo itd. i kontynuowanie tej całej działań ofensywnych. To jest właśnie droga, MZ 3, która biegnie przez bachmut i druga droga to jest E 105 biegnąca tutaj przez Zaporoże, aż prowadząca z wzdłuż dnie prudo Krymu. I to są autostrady bardzo dobrze, dobrze przygotowane do zabezpieczenia tego typu działań odpowiednią infrastrukturą. Natomiast w tej przestrzeni można powiedzieć 250 km od 1 autostrady do drugiej sieć dróg jest bardzo słaba, co są drogi takie lokalne w złym stanie technicznym i to poważnie będzie utrudniać, jeżeli armia rosyjska będzie kontrolować tą autostradę, zakłócać całe wsparcie logistyczne, bo logistyka jest tutaj Szanowni Państwo. My mało zwracamy uwagę, patrzymy często na tę wojnę przez front działań, natomiast same potężne zaplecze jest do tego niezbędny, który musi funkcjonować armia ukraińska, jak wiadomo opiera się o dostawy z Zachodu, własny przemysł obrony Ukrainy. Nie funkcjonuje i na dobrą sprawę cała technika, która trafiła do armii ukraińskiej, spowodowała, że ta armia przeszła nie tylko dozbroniane przez zbrojenie w technikę zachodnią. W związku z tym części ze mnie amunicja rakiety to musi zabezpieczyć potrzeby ukraińskiej armii, a one będą trzykrotnie większe. I jak w działaniach obronnych te armii, która dotychczas armia ukraińska prowadziła i to jest też bardzo istotne, że armia ukraińska w takim wymiarze po raz pierwszy będzie działać, dlatego na zapleczu obserwujemy przygotowania trwają ćwiczenia ważne z czego przyłamywaniu rosyjskie obrony umocniony fortyfikacji nie rozbudowanej przeciwpancernej. Z też dużymu ilością pól przeciw czołgowych przeciwpancernych mrowów itd. itd. jest to ogromny wysiłek, panie redaktorzy, Szanowni Państwo.
Panie generale, jeszcze 1 kwestia jak pan odbiera słowa i wginie, a prigorzyna, więc szefa grupy Wagnera, który właściwie też miota się w swoim przekazie dotyczącym armii rosyjskiej tego wsparcia, jakie jego grupa ma dostawać ze strony armii, nawet wręcz szantażuje, że zostawi te miejsca, które są pod okupacją armii Wagnera itd. to jest pewien blew, który ma wywieźć w pole przeciwnika. Czy rzeczywiście jest no nie najlepsza relacja między grupą Wagnera prigorzynę, a regularną armią i jej przywódcami.
Oczywiście, pani redakturze, też kolejny dobre pytanie, bo w tej przestrzeni u nas często my to nie do końca właściwie oceniamy, ale często ulegamy też rosyjskiej dezinformacji, oczywiście, że pygorzyn jest to specyficzną osobowość i specyficzny morderca. Można powiedzieć, który wyrósł na zbrodniach i dorobił się na zbrodniach. I tu też taką rolę w tej wojnie spełnia. Natomiast to wszystko są wykrzykuje, to jest w dużej mierze uzgodnione z tymi, którym przeciwko, którym wykrzykuje, bo to jest element rosyjskiej dezinformacji. Rosjanie często w tej przestrzeni przekazują takie informacje, które mają być podane tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Czy jak tego oczekmy, że armia rosyjska się rozsypuje, że prigorzyn tam praktycznie rzecz, biorąc za chwilę wypowie posłuszeństwo, że to się wszystko rozsypie, że przeciwnik jest słaby, że można armia ukraińska może tego przeciwnika czy tą armię rosyjską palcem z przysłowiowym przewrócić. To powoduje, że u nas osłabia się pewna czujność, o zdaje się pewna percepcja bardzo istotna, która, która powinna być cały czas u nas na takim poziomie. Mówi armii też ukraińskiej, ale już sojuszników, żeby nie ulegać tego typu właśnie informacją zamierzonym zamierzonym, dlatego że dlatego, że one powodują, że u nas osłabia się i czujność, ale też niepoważnie traktujemy agresora agresora, trzeba zawsze traktować z całą powagą. On zawsze jest groźny o tym, mówi też nasze sztabu generalnego wojska polskiego, inni generałowie przywołują do porządku nie można lekceważyć. Przykładów mamy, chociaż ze sportu bardzo wiele, że bokser pewny pewny wchodzący, to będzie tytuł mistrza świata, ma przesą słabszego boksera i patrzy na niego z pogardą czy też nie, doceniając wychodzi na rynku i niestety przegrywa tą walkę. W związku z tym właśnie stan psychiczny pewne zakodowanie sobie, że ten przeciwnik jednak nie słaby on jest silną nie jest nadal groźny. To jest ważna ważny element, który jest istotny z punktu widzenia morale i dyscypliny ukraińskiej armii i nie możemy się tym temu wykrzykiwaniu zwieźć.
Minęła jedenasta 16 ubolewam, ale musimy kończyć gen. Leon komk.
Się wyjść to już amunicja, no ale trudno my ma nie ma czasu dobrze. Dziękuję.
Bardzo, panie generale, będzie okazja w najbliższych tygodniach. Dniach pozdrawiam pana serdecznie, życząc dobrej niedzieliego.
Zdrowia wszelki pomyśl.
Dziękuję, dziękuję bardzo, państwa zapraszamy teraz na klub informacji. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: NIEDZIELNY MAGAZYN RADIA TOK FM - PRZEMYSŁAW IWAŃCZYK

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA