REKLAMA

Polacy nie chcą dzieci w social mediach?

Jak z dzieckiem
Data emisji:
2023-05-21 12:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
14:38 min.
Udostępnij:

Gościem Przemysława Iwańczyka był prof. Stanisław Jędrzejewski - medioznawca, Akademia Leona Koźmińskiego

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Jak z dzieckiem w niedzielnym magazynie radiato kfem przemysłowi Iwańczyk przy mikrofonie jest dziś z nami prof. Stanisław Jędrzejewski, mediaznawca z Akademii Leona Koźmińskiego. Dzień dobry, panie profesorze, kłaniam się.
Dzień dobry, dzień dobry panu, dzień dobry państwu.
Rozmawiamy w cyklu jak z dzieckiem, bo też dzieci dotyczy problem, który chciałbym z panem poruszyć, Polacy nie chcą dzieci w sohial mediach. Co to tak naprawdę oznacza, jeśli sięgnąć się do badań takie ograniczenia w korzystaniu z mediów społecznościowych przez najmłodszych popierasz 75% Polaków, o czym to świadczy właściwie, skąd problem i czy to jest w ogóle problem?
No myślę, że powoli być może zmieniają się postawy wobec zawartości mediów społecznościowych, ale no nie sądzę, żeby wady czy też jakieś niedogodności czy jakieśłotkwiądze w tych mediach przewożyło nad dobrem, ale być może tak jest i rodzice uznali, że dzieci małe po prostu nieletni mają korzystać z tych mediów pod ich kontrolą. Czy to jest dobrze, czy źle, no prawdopodobnie dobrze, bo uznali, że to, że te media społecznościowe działają przeciw rozwojowi psychicznemu dla zakłócają rozwój psychiczne dzieci być może to trudno powiedzieć, bo te badania są dość ogólnikowe. No ale w każdym razie w niektórych krajach rzeczywiście już takie ograniczenia się wprowadza czy takie regulacje Francja już jak wiadomo w marcu przyjęła zakaz zakładania kont dzieciom poniżej 13 lat. No i to jest by problem, rzeczywiście, a ten problem narasta moim zdaniem czy narośnie wtedy, kiedy wejdzie do powszechnego użytku, już powoli wchodzi czat gpt i to może być następny problem. No ja jestem zwolennikiem tego by regulować jak najmniej, ale z drugiej strony być może jest taka konieczność, wtedy, kiedy mamy do czynienia z treściami szkodliwymi i takie niebezpieczeństwa również rodzi ten czat, pod którym wszyscy się emocjonują, zachwycają ten generowany przez opn. Ja no i może być to kolejny problem chyba większy nawet niż z mediami społecznościowymi, których tak naprawdę te regulacje planowane przez wiele lat dotyczące treści szkodliwych zawartych właśnie w mediach społecznościowych nie udało się uregulować. Teraz są przygotowane różne regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, no ale ja jestem pesymistą, myślę, że w gruncie rzeczy, jeżeli same same te korporacje, które generują te treści nie będą regulowały swoich produkcji. To to wątpię, żeby prawo np. unijne sobie z tym poradziło. Pani bardzo, jeżeli się pojawi, to nie wiadomo, czy będzie egzekwowane przestrzeganej itd.
panie profesorze, czyli musimy tutaj rozróżnić ten ta chęć ograniczeń, która jest w dorosłych najczęściej wśród rodziców dotyczy regulacji prawnych, a nie tego pierwszego filtra, jakim są sami rodzice, którzy mogą ingerować w to, co ich dzieci oglądają i też w jakiś sposób nakładać obostrzenia? No bo tak trzeba to nazwać razem tekstem.
Dziękuję, rzeczywiście kilka spraw to takie trójkąt jest właściwie z 1 strony regulacje prawne, które nakłada tak naprawdę państwo. Z drugiej strony samo regulacje czy samo reguluje te treści i korzystanie z nich no to samo medium, a w przypadku gpt czat BOT czy też firma, która generuje ten czat BOT, a z trzeciej strony rzeczywiście sami rodzice. I tu jest oczywiście, bo o wiele większa o wiele większe znaczenie ma to jak rodzice będą to kontrolowali, czy regulowali korzystanie z takich treści sami, no będąc tymi świadomymi rodzicami, którzy przypatrują się obserwują rozwój dziecka. Tak to jest to jest chyba kluczowa rzecz.
Panie profesorze, to może wyjaśnimy ten czat boty gpts Polska już powiem, gdyby pan zechciał wyjaśnić, na czym polega jego funkcjonalność? I gdzie tak naprawdę tkwi zagrożenie?
No to jest to jest taki wielki wielki model językowy, który, który od pewnego czasu od premiera odbyła się chyba w grudniu. Czy w listopadzie, ale oczywiście prace już się toczą od wielu wielu lat i ten i ten model językowy, który, który jest znany jest jako przetwarzania języka naturalnego, znany jako czat. BOT no szeroko jest stosowany zarówno w mediach dziennikarstwie, ale również ma taki potencjał, że jest stosowany i branży medycznej finansowej marketingowej edukacyjne ma masz cały szereg zachowań, które wiążemy ze słuszną inteligencją. I odpowiada oczywiście na pytania na pytanie, która same sami zadajemy, odpowiada w sposób, który no jednak jest czasem wątpliwy co do prawdziwości informacji, które podaje, ale również niesie ze sobą treści. Rzeczywiście szkodliwe, które mogą zakłócać rozwój tych, którzy są nieprzygotowani na takie treści właśnie nieletnich właśnie dzieci OP peneya i właśnie ta firma, która by proukowała czy wygenerowała ten czat pod 34 teraz przy plus, a niedługo pewnie 5 sama stara się, jakby z kategoryzować te niedozwolone korzystanie z tych modeli językowych i no ci ludzie przynajmniej tacy, którzy są tego świadomi, a pracują w tym w tej firmie. No taki katalog już właściwie stworzyli i on jest bardzo interesujący, ale mówił właśnie o tym, jakie mogą być niedozwolone korzystanie z tych z tego modelu, który proponują Pena no to jest katalog, który niesie ze sobą chyba 40 czy 30 takich niedozwolonych niedozwolonych niedozwolego wykorzystania. I tam jest m.in. taki, który no mówią o tym, że np. korzystanie z tych modeli narzędzi czy usług nie może być wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem. Nie mogą to być treści, które mają na celu nękanie grożenie zastraszanie osób treści, które wyrażają nawo u lub promują nie na wiz wizerunk względu na tożsamość itd. itd. no nie ma sensu dzisiaj i czasu mówić o tych wszystkich zagrożeniach, ale to są naprawdę zagrożenia poważne i one być może znajdą swoje miejsce w tych regulacjach, które przygotowują Unia Europejska. Myślę tu o o takim akcie dotyczącym sztucznej inteligencji, gdzie znajdą się również te zagrożenia i sposoby radzenia sobie z tym, jeśli chodzi o ten o ten model generowany przez chop na jaj, ale myślę, że, ponieważ się da sprawa już ciągnie przez 2 lata, to nie kończy się tak szybko czy nie zakończy się tak szybko właśnie jakąś ustawą czy jakimś rozporządzeniem. To chodzi akurat o rozporządzenie, no są inne jeszcze, które również przygotowuje, albo przygotowała już komisja Europejska czy parlament Europejski, ale tak czy inaczej wydaje mi się, że one nie będą tak skuteczne, jak być powinny, więc cała moja nadzieja jest w gruncie. Czy w samo regulacji no i tej kontroli, którą której, którą mogą roztoczyć nad tym rodzice dzieci właśnie albo po prostu nieletnich.
Oczywiście nie, będziemy teraz wnikać w powody, dla których młodzi ludzie uciekają w media społecznościowe, traktują z tego swój świat, jedyny niealternatywny wcale, ale proszę powiedzieć, czy pańskim zdaniem są narzędzia, które mogą zastosować dorośli w uwrażliwianiu dzieci na zagrożenia, jakie niesie za sobą korzystanie z soszelmiliów?
Jeśli chodzi o telewizję, to to to wszyscy zapewne już wiedzą, że są tzw filtry prawda kontrole.
Rodzicielskie.
Kontrole rodzicielskie i myślę, że również i takie możliwości istnieją, jeśli chodzi o kontrolowanie treści zawartych w mediach społecznościowych, choć oczywiście to będzie trudniejsze, bo tu w telewizji tradycyjnej są tradycyjne właśnie programy ramówka itd. tutaj jest, a tutaj natomiast jest cały szereg wypowiedzi bardzo spontanicznych, które się, jakby z dnia nadzin ukazują, no i trzeba sobie radzić w tu i teraz są oczywiście i są stosowane takie różne strategie czy taktyki już zaprojektowane przez wielkie korporacje, które zarządzają tymi platformami społecznościowymi. Są moderatorzy są, więc są ludzie, którzy mają wychwyta tych chwytać te treści szkodliwe i eliminować, ale czy one są skuteczne. No tu jest oczywiście też następne pytanie. Natomiast to rodzice mogą tylko powodować, że korzystanie z mediów społecznościowych musi być przy ich udziale przez dzieci, może musi być przy ich udziale przy ich kontroli, ale czego, ale tak naprawdę nie da się wszystkiego skontrolować. To po pierwsze i nie da się wszystkiego wyregulować, czy uregulować prawnie, no to są pewnością i również w ramach samoregulacji nie da się wszystkiego regulować, więc tutaj jestem optymistą, ponieważ jest natura mediów jest taka, że tego się po prostu nie da zrobić, ale starać się trzeba oczywiście i budować takie narzędzia, które uniemożliwią dotarcie dzieci do treści szkodliwych.
Panie profesorze, to jeszcze 1 sprawa czy istnieje jakiś próg wiekowy, poniżej, którego ta kontrola powinna być sprawowana, a czy to jest te umowne 18 lat? Czy też zależy od dojrzałości dziecka i relacji, jaką dorosły, rodzic nawiązuje z dzieckiem?
Po pierwsze, wszystko zależy od rzeczywiście 18 lat. Tak naprawdę niewiele znaczy, bo to jest taka taka taka granica ustawowa, prawda, że od tego momentu jesteśmy dorośli, ale przecież doskonale wiemy doskonale wiedzą to rodzice, że dzieci dojrzewają w bardzo różny sposób szybciej wolniej, a jeszcze do tego. My przecież są ogromne zróżnicowania kulturowe, jeśli o to chodzi, więc to co to, co jest w Polsce nie musi być co tym samym i nie musi być taka sama granica w krajach azjatyckich. Czy w krajach aprykański, no ale, a przecież te Platformy, o których mówimy, mają wymiar globalny czy zasięg globalny wobec tego one no jest pytanie, czy mogą różnicować, ale dotarcie z tymi z tymi treściami do dzieci, które dojrzewają w różny sposób i w różnym wieku mogą to robić rodzice, ale muszą mieć, ale muszą być wyedukowani. Muszą wiedzieć o tym, że tak jest po prostu i to jest pewne kwestia indywidualna, to tu nie ma żadnych reguł, a na pewno nie ma żadnej takwanej jednolitości, jeśli chodzi o ten o te granice dojrzewania.
Dziękuję panu bardzo za rozmowy zbliżamy się do końca naszej rozmowy właśnie prof. Stanisław Jędrzejewski, mediaoznawca z Akademii Leona Koźmińskiego był naszym gościem bardzo panu dziękuję.
Dziękuję bardzo.
Naszych słuchaczy zapraszam teraz na informację radio tokfem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: JAK Z DZIECKIEM

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA