REKLAMA

Diagnostyka chorób układu pokarmowego

Życie w Zdrowiu
Data emisji:
2023-05-21 13:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
25:55 min.
Udostępnij:

Gościem Przemysława Iwańczyka był dr Antoni Gugulski - gastroenterolog, internista

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Życie w zdrowiu w niedzielnym magazynie radiatokefem przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu to będzie godzinna dyskusja na temat profilaktyki zdrowotnej na pewno w pierwszej części naszego cyklu. Przywitam od razu naszego gościa z nim dr Antoni gugólski, gastroenterolog, internista dzień dobry, kłaniam się, panie doktorze, bardzo miło, proszę wybaczyć, pańska specjalizacja jest trudna dla języka. Trzeba aparatmowy rozgrzaać dość solidnie, ale chcemy pomówić, chce nakłonić pana do rozmowy o profilaktyce, która dotyczy właśnie układu pokarmowego, bo mam wrażenie i chyba słuszne, że w ostatnim czasie badania związane z naszym układem pokarmowym wpisują się w ten zakres, który należy wykonać po przekroczeniu pewnej bariery wiekowej. Jest to komunikowane coraz szerzej, coraz głośniej coraz większa liczba odbiorców bierze sobie to do serca.
Tak.
Przy czym w zasadzie nie mówi pan w tym momencie o profilaktyce tylko o tzw screeningu? Czy o badaniach przesiewowych, czyli o badaniu się w przypadku, kiedy nie mamy żadnych dolegliwości, ale z danych statystycznych wynika, że zagrożenie jakimś nowotworem jest na tyle duże, że powinniśmy się zbadać i w przypadku kobiet taki powszechny program badań profilaktycznych obejmuje jelito grube, czyli kolonoskopię. No oraz oczywiście cytlogię i mammografia ten do inni lekarze mówić, a w przypadku mężczyzn prostata i jelito grube, czyli mężczyźni i kobiety po pięćdziesiątym roku życia powinni zainteresować się swoim jelitem skorzystać z jednego z programów i zbadać sobie jelito. To można zrobić bezboleśnie, jeżeli ktoś się obawia bólu w znieczuleniu, ale nawet bez znieczulenie jest to badanie można powiedzieć cywilizowane.
Probie dużo, da się przeżyć i a korzyści z tego są ogromne.
Panie doktorze, ale zwrócił pan uwagę na 1 rzecz. Proszę wyjaśnić, ten niuans dotyczący różnicy między screeningiem, a profilaktyką, bo wydawałoby się, że takie badanie scingowe jak się pan wyraził, wpisuje się w ten profilaktyczny. Nurt.
Tak tylko screening to jest już konkretne medyczne przedsięwzięcie, natomiast myśląc o profilaktyce, mówimy o całym kompleksie naszych działań, czyli tak co ma wpływ na nasze na to, jak będziemy żyć tak długo, czy będziemy chorować, czy nie będziemy chorować? No tak geny prawda, czyli, z czym się rodzimy opieka zdrowotna, czyli przyjdziemy do lekarza, czy nie środowisko, czyli w jakim miejscu świata żyjemy. Ja zanieczyszczenie klimat podatność na infekcji itd. oraz tryb życia i tryb życia to jest to najważniejsze, co odpowiada w ponad 50% na długość naszego życia jakość naszego życia. I tak samo jest w chorobach przewodu pokarmowego, także w zasadzie powinniśmy mówić bardziej o tym wcześniej, co robić, żeby nie chorować, a ściśle, ponieważ choroby przewodu pokarmowego mają wymiar społeczny. To są tak czę, że praktycznie każdy z nas słuchaczy i pan ja każdy z nas pewnie będzie miał jakieś problemy związane z przewodem pokarmowym. I dlatego wiedza na ten temat powinna być też powszechna i tak jak powiedziałem, tryb życia jest najważniejszy. I tutaj chętnie bym rozwinął, co robić, żeby zapobiec.
Bardzo proszę, panie doktorze.
No właśnie, więc tak i można powiedzieć, że także nasze wysiłki nie mogą nam zapewnić długiego życia i braku chorób, ale mogą zapobiec części i mogą zwiększyć tę szans, więc tak bym powiedział, żeby się też nie napinać, że my nie jesteśmy w stanie wszystkiemu zapobiec, ale powinniśmy się starać i teraz bym zaczął tak banalnie może od używek, prawda, że alkohol i papierosy to są ogromnie niszczyciele alkohol. W przypadku chorób wątroby i trzustki to jest w ogóle kluczowy temat, ale jest to rzecz tak no oczywista, że ja nie będę go tutaj specjalnie rozwijał inne używki, mają może mniejsze znaczenie. Powiem trochę o kawie, bo ona budzi z kolei niepotrzebny strach. Ja nawet wrzodowcom, pozwalam pić kawę i to nie jest mój wymysł, tylko tylko normalne racjonalne myślenie to nie jest bardzo niezdrowy napój, każdy wie, że jeżeli wypije kawę za dużo i za mocną to możemy mieć zgagę, możemy mieć objawy dysptytyczne, czyli bóle żołądka, natomiast nawet wrzodowiec może wypijać kawę i jakby ten stres, że niczego mi nie wolno jest jakby gorszy ma większy niekorzystny wpływ na nasze schorzenie już istniejące niż niż to wypicie 1 czy 2 kaw, które nam może np. pomóc podnieść ciśnienie i żyć normalnie, czyli z tymi używkami, mniej groźnymi. To trzeba być dla siebie troszeczkę łagodnym i tak samo jest z dietą, bo pewnie każdy myśli, że jak się dobrze odżywiamy, to nie będziemy mieli chorób przewodu pokarmowego. No nie do końca to jest prawda, bo tak jak powiedziałem, są różne czynniki i genetyczne i środowiskowe infekcje, które wpływają na to, jakie choroby mamy, więc dieta ma ogromne znaczenie i mamy coraz większą wiedzę na temat diety. Natomiast można powiedzieć, że jeżeli przestrzegamy ogólnie zdrowych zasad żywienia, które zna na ogół, uczeń liceum, ma nawet później podstawówki, bo tego się już uczy w szkołach. Widzę po programach swoich dzieci, jak przez to przechodziły, to nie zrobi błędu, czyli normalna zdrowa dieta tzwwana śródziemnomorska pozwala zapobiec cukrzycy chorobom metabolicznym chorobom serca, ale i zmniejszyć ryzyko chorób przewodu pokarmowego.
W przypadku konkretnych schorzeń mamy konkretne diety na konkretne schorzenia.
W związku z tym namawiałbym do tego, żeby no używać rozumu, to znaczy nie jeść tłusto miejsc słodyczy nie przejadać kontrolować swoją masę ciała, czyli proste zasady. Natomiast mody współczesne mogą być niebezpieczne. No straszna moda bycia szczupłą i piękną może się przerodzić wnoreksję moda jedzenia bezglutenowego bez powodu, czyli unikanie zbóż prowadzi do niedoborów. Dalej diety, wegetariańskie są rozsądne, ale trzeba umieć to prowadzić wegańskie, muszą być bardzo roztropnie prowadzone i na przykładpędzanie w to dzieci jest moim zdaniem nieodpowiedzialne. Także w przypadku diety ona ma ogromne znaczenie, ale trzeba to indywidualizować.
Panie doktorze, jeszcze 1 rzecz, bo pan wymienił rodzaje diet, ale te najbardziej popularne, które, z którymi mamy do czynienia ostatnio polegają na nieodrzuceniu węglowodanów. I to też zdaniem dietetyków nie jest korzystna sytuacja dla organizmu, a kolejna rzecz, czyli wskazywanie narzucanie sobie reżimu okien żywieniowych, co powoduje, że przez większą część doby znakomitą większą część doby nie dostarczamy żadnych składników naszemu organizmowi.
Ano właśnie, bardzo dziękuję za podpowiedź chodzi o to, że nie tylko jest ważne, co zjadamy, tylko jak zjadamy, ile chodzi o kaloryczność porę stosowania posiłków, czyli np. w przypadku chorób przewodu pokarmowego, a konkretnie żołądka i przełyku, bo to jest plaga współczesności, choroba refluksowa, dysepcja nieżyty żołądka. Tego jest mnóstwo, bo stresy nas niszczą, prawda i tutaj najważniejsze nie jest ograniczanie kolejnych to grup potraw, bo sobie tylko szkodzimy i wpędzamy się w jakąś ciężką frustrację. Tylko powinniśmy dbać o to, żeby jednak nie jeść na noc, żeby ten ostatni posiłek był 3 godziny przed położeniem się albo więcej i żeby nie były to posiłki obfite, a z drugiej strony, żeby się nie głodzić. I to jest ważniejsze niż wykluczanie konkretnych produktów, tak jak wspomniałem, o kapie można ze dwiek dbać pi ciekawej mocnej popołudniami na moc na ogół na żołądek szkodzi, zwłaszcza wrzodowca, prawda, ale rano no problem, także dieta należy indywidualizować. Teraz powiem, jeszcze może o lekach.
Panie doktorze, to inaczej to ja zaproponuję wobec tego, żebyśmy razem z naszymi słuchaczami wsłuchali się w skród informacji radiatokfm, bo otwieramy nowy bardzo dość istotny rozdział tej tej rozmowy dr Antoni Gugulski jest z nami gastroenterolog. Internista rozmawiamy o profilaktycznych screeningowych, również badaniach układu pokarmowego o higienie życia. W związku z układem pokarmowym, a także o chorobach, które nam grożą choćby ze względu na wiek, przyjmując te zmienną skród informacji. Jesteśmy będziemy z państwem za.
Wracamy już po skrócie informacji radiatokefem dr Antoni gugólski jest z nami gastroenterolog internista dzień dobry, panie doktorze, ponownie witam ponownie. Proszę wybaczyć, że tak siekierą udziałem wątek, który chciał pan rozpocząć, ale myślę, że on zasługuje na osobny rozdział, któremu warto poświęcić kilka minut w ochronie naszego zdrowia, jeśli chodzi o układ pokarmowy, bardzo istotną sprawą są leki. Na co panu zwrócił uwagę, czy chodziło panu doktorowi o leki przyjmowane z powodu innych schorzeń, czy leki właśnie, które są nam zalecane przez specjalistów w chorobach układu pokarmowego?
Mówię o przyjmowaniu leków z różnych wskazań, a zwłaszcza o przyjmowaniu leków otc czy dostępnych bez recept. Nie mówimy w tym mówimy dzisiaj o profilaktyce, a nie o leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, czyli trzeba pamiętać, że np. branie tabletka tzw w cudzysłowie na wątrobę musi być przez wątrobę prze metabolizowana przemieniona, czyli wątroba się musi napracować, żeby taką tabletkę strawić, czyli na ogół to jest działanie pozorne i niepotrzebne. W związku z tym trzeba dobrze przemyśleć przyjmowanie leków, nawet niewinnie wyglądających reklamowanych jako suplementy. To jest po prostu zbędny balast, zwłaszcza dla wątroby i dla żołądka nie jest to obojętne i oczywiście, leki, które przepisze lekarz innej specjalności z ważnych powodów należy brać. Natomiast chciałbym powiedzieć o 1 ważnej grupie leków, bo jest to grupa leków można być kochana, tak chodzi o niesterydowe, leki przeciwzapalne, czyli leki stosowane przy bólach różnych kostnych reumatycznych przeciążeniowych, są to leki, które mogą uszkadzać przewód pokarmowych, żołądę głównie jelito też nawet przyjmowane w maściach i w żelach. I o tym trzeba pamiętać to nie znaczy, że ja chcę tutaj poddać totalnej krytyce tę grupę leków, to są leki, które pomagają żyć przeżyć kryzysowy, moment w chorobach reumatycznych i można je stosować. Natomiast trzeba pamiętać, że one mogą być źródłem poważnych powikłań, więc tutaj przydaje się po prostu taka elementarna wiedza i kojarzenie faktów, że być może to, że ostatnimi czasy brałem dużą duże ilości leków przeciwbólowych. To jest przyczyna mojego złego samopoczucia osłabienia, czasem to jest kwota wewnętrznych, czasem to są bóle, ale czasami objawy bardziej utajone.
Teraz, mówiąc o trybie życia, chciałbym powiedzieć o takich rzeczach, może mniej wymiernych, a mianowicie.
Chodzi o unikanie stresu, to wydaje się być śmieszne, bo to się prawie, że nie da. Natomiast choroby przewodu pokarmowego to są choroby psychosomatyczne w dużej części, duża część tych schorzeń pogarsza się w wyniku perbanentnego działania stresu, a żyjemy w pośpiechu żyjemy w stresie. Ja widzę, że duża część na nasz moich pacjentów jest śmiertelnie przerażona, np. rzeczywistością, którą opisują np. niektóre media prawda, czyli my żyjemy troszeczkę w takim wirtualnym świecie w takiej bańce informacyjnej sprzedawane nam do różnych celów. Prawda działamy poprzez emocje i te emocje nas niszczą. Ja to widzę w gabinecie lekarskiej, nawet żartuje, że np. że powinny niektóre reestacje telewizyjne czy radiowe dopłacać do leków antydepresyjnych, bo naprawdę ludzi widzę poważnie wystraszonych. Cieszmy się po prostu życiem codziennością, szukajmy dobrych wiadomości. Ja chętnie słucham wiadomości z 1 i z drugiej strony wie pan, co mam na myśli tak bardzo dobrze wyrabiać własny pogląd. Na rzeczywiście.
Ale panie doktorze, wejdę w słowo na chwilkę, bo jesteśmy po dość ciężkim okresie właściwie wywołującym traumy nawet u tych najbardziej odpornych psychicznie, czyli w okresie postpandemicznym, gdzie nie wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia i poczucie zagrożenia było naprawdę kolosalne i żyjemy w permanentnymgrożeniu, które związane jest z wojną w Ukrainie. Co też jest czynnikiem determinującym stres, a co za tym idzie? No pewnie spodziewam się za chwilę Pańskiej odpowiedzi, że liczba pacjentów w gabinetach, którzy mają kłopoty z układem z przewodem pokarmowym, wywołanym stresem, rośnie i to lawinowo.
Rośnie rośnie, natomiast jestem zwolennikiem szukania dobra. Ja w ogóle uważam z różnych powodów, że dobro jest zawsze ważniejsze niż zło to zło istnieje w świecie, ale trzeba tego dobra szukać i tam, gdzie jest zło, to pan panie redaktorze, zwrócił uwagę, ile się dobra wylewa tej pomocy na nad wieścią Ukrainie. Ile ile poświęcenia i dobra w przebiegu covidowej infekcji, ile było bezinteresownej pomocy? Ile było dobra z tego wynikało, więc szukajmy jednak tego dobra, to będziemy minimalizować ten stres ten sesji, tak nas będzie niszczył, przecież mamy powody, no mamy mamy różne trudne sytuacje w życiu, ale generalnie jesteśmy jednak stworzeni do życia jakiegoś takiego godnego z pożytkiem sensownego. I to i to powoduje, że żyjemy wtedy zdrowo, więc ja przepraszam, że mówi o takich ogólnikach, ale z moich obserwacji wieloletnich jak konsultuje pacjentów od kilkudziesięciu lat, to takie czynniki nie wdłubywanie się w szczegółowe rozpisane diety nieograniczenie ilości kaw nie debatowanie nad porób przyjmowania tabletki, ale właśnie takie podejście do życia troszkę bardziej optymistyczne może zmienić losy losy chorych. Ja bym namawiał na ruch na sport, prawda o sporcie to mogę gadać godzinami, ale to jest i mniejsza podatność na infekcję i lepsza regeneracja całego organizmu. Głowa się przewietrz, prawda te stresy gdzieś tam nam uciekają, czyli sport na tak w innych chorobach przewodu pokarmowego. Też.
Panie doktorze, ja wobec tego mam pytanie, jak bardzo obniżył się ten próg ta cezura wiekowa, kiedy po pierwsze, należy zacząć interesować się swoim układem pokarmowym, niezależnie od objawów, znaczy niezależnie, ale jeśli one nie występują, to kiedy należy podjąć w ogóle myślenie o tym, że warto się przebadać, być może warto z kimś to z kimś tylko ze specjalistą, to skonsultować ma wrażenie, że problemy dotyczą coraz młodszych. I ta granica jednak się obniżyła i to znacząco.
I.
To muszę sprostować, bo nie jest tak, że chorują coraz młodsze osoby chorób jest coraz więcej, ale poważne choroby mniej więcej przebiegają. Podobnie to znaczy myśląc np. o chorobach nowotworowych, to standard się nie zmienia pierwsze badanie profilaktyczne, jeżeli nie mamy ciężkich obciążeń w rodzinie rakiem dotyczącym raka jelita grubego, to pierwsze kolonoskopia powinna być wykonana w pięćdziesiątym roku życia. Ja obserwuję w gabinecie masę pacjentów trzydziestoletnich trzydziestopięcioletnich, którzy przychodzą na kolonoskopię. I uważam, że to jest badanie, jakby w ich mniemaniu w dobrej wierze, ale działanie niepotrzebne zbędne to, że tak powiem, zwiększa lawinowo ilość badań, które nie są konieczne. Warto się zatroszczyć o swoje zdrowie, ale nie w kontekście medycznym czysto wizyt kolejnych badań krwi. Dobrą rzeczą jest przegląd badań nieinwazyjnych, ale już kolonoskopia wykonana CO2 lata jak niektórzy żądają jest zbędna, jest niepotrzebnym narażenianiem się na procedury medyczne, czyli jeśli chodzi o badanie, tak jak mówiłem na początku te tzw screeningowe, czyli mówiąc profilaktyczne, czyli przesiewowe, prawda. I to mówimy wtedy, kiedy pacjent nie ma żadnych dolegliwości, a z racji wieku powinien sobie badanie wykonać i w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Mówimy tutaj praktycznie tylko o kolonoskopii w wieku 50 lat, jeżeli w rodzinie był rak jelita grubego, to robimy to w wieku lat 40, a w niektórych rzadkich przypadkach, jeżeli to są zespoły wielopolipowatość. Ja to są rzadkie zespoły, to wtedy lekarze wiedzą i powiedzą to wtedy wcześniej, natomiast coś takiego jak gastroskopia profilaktyczna nie ma czegoś tak jak gastroskopia profilaktyczna, jeżeli mamy objawy ze strony żołądka i te objawy są istotne, to należy przyjść do lekarza.
A czy tutaj pan panie doktorze powiedzieć, jak hierachizować, to objawy ze względu na istotność?
Ano właśnie, pan mi chodzi, czyli bardziej tutaj się przydałoby, może nie, żeby wszystkich pędzić do gabinetów lekarskich na badania endoskopowe, tylko wiedza np. o tzw. objawach alarmowych w przypadku przewodu pokarmowego objawy alarmowe.
To są objawy krwawienia z przewodu pokarmowego, czyli, jeżeli widzimy krwawienie tak albo mamy wymioty takie jak fusy od kawy lub czarne jak Smoła w stolce, to są objawy krwawienia dalej, żółtaczka dalej istotne chudnięcie. Nie nie np. w przebiegu odchudzania prawda istotne chudnięcie wymioty nie kilkudniowe, tylko dłuższe, oraz anemia prawda i to są objawy, które nakazują pilnie przyjść do lekarza. Ja bym do tego dodał jeszcze 1 ważną rzecz, że wszelkie nowe objawy, których my nie znamy, do których nie przywykliśmy, to to jest sygnał, żeby pójść do lekarza, albo te same objawy, które już znamy, ale w, których zawsze nam pomagał dany lek, a teraz przestał.
Pomagać.
I takie, a taka elementarna wiedza zdrowotna o tych objawach alarmowych i o tych sytuacjach, kiedy trzeba przyjść do lekarza, daje nam 2 korzyści. Po pierwsze, przyjdziemy wtedy, co trzeba, a po drugie nie będziemy się nadmiernie stresować tymi dolegliwościami, które są dla nas pospolite, bo jest wiele osób, które cierpią co jakiś czas na zgadgę wiedzą, kiedy będą miały to zdanie nie muszą z każdą sprawgą przychodzić do lekarza. Czy jakiś tam pobolewania czy kłócia pod żebrem? Prawda to jest gro wizyt, one są bardzo często zupełnie niepotrzebne. I oczywiście ja nie żądam, żeby wszyscy mieli taką wiedzę, żeby z góry rozstrzygali, które objawy są istotne, które nieistotne, ale zwracam uwagę na to nowe objaw, a czy to czegośmy dawno nie mieli warto z lekarzem wyjaśnić?
Albo.
To, co z czym sobie radziliśmy, przestaliśmy sobie radzić?
Panie doktorze, jeszcze 1 rzecz, która myślę jest dość istotna, jak bardzo zaburzyła się nasza higiena, jeśli chodzi o układ pokarmowy. Pan mówił o zespole czynników, które pozwalają nam pozostać w pewnym dobrostanie łącznie z ruchem, którego jest pan piewcą, jak słyszę i widzę zresztą, bo mam okazję spoglądać na pańskie medale za pańńskimi plecami, pewnie zdobyte w biegach ulicznych i nie tylko. No dobrze w porządku przepraszam, przepraszam wobec tego, że byłem na tyle na tyle.
Ja jestem triaatlonista i i biegać narcerski. Tak dobrze to panie Jan, ale, ale każdego namawiam na ruch nie niekoniecznie w wydaniu jakimś takim amatorsko zawodniczym.
Tak, ale jeśli wracając do tej takim inaczej robienia sobie dobrze, jakkolwiek to brzmi to w zależności od wieku, jakie powinniśmy przedsi przedsięwzięćziąć działania jeszcze właśnie wraz z metrykalnym starzeniem się?
To znaczy, ja oceniam, że higiena życia jest, dlatego m.in. dłużej szyjemy, że bardziej o siebie dbamy, że, pomijając różne krytyczne uwagi, które się tam mogły pojawić. To lepsza jest nasza dieta bardziej zróżnicowana. Mamy większą świadomość tego, co jest dla nas dobre np. tego ruchu aktywności na świeżym powietrzu.
Tylko ja myślę, że są takie trochę 2 bańki, prawda 1 grupa to są osoby świadome, które coraz zdrowiej żyją coraz zdrowiej, coraz zdrowiej i są osoby, które no jakoś takie biedne się jakoś zagubiły. No siedzą przy tym smartfonie, albo przy tym komputerze wiedzą te ci psy prawda czy telewizjo czy coś popadają w otyłość i jakoś tak się, że tak powiem wewnętrznie, że tak powiem, biedne są z tym i moją troską byłoby dotrzeć właśnie do tych osób, które no nie mają takiej świadomości zdrowotnej.
I to się robi niejako przy okazji. Prawda, jeżeli ktoś przychodzi z powodu innych schorzeń do lekarza, to warto tak na marginesie w sposób taktowny tam poruszyć jakieś inne tematy. I to już jest rola być te lekarzy, ale i edukatorów i pielęgniarek.
Panie doktorze, to wobec tego kolejne pytanie czy podstawowe badania krwi, jakie wykonujemy też w profilaktyce, mogą przy określonych symptomach też np. bolesności żołądka wskazywać na to, że coś się dzieje i być dla nas sygnałem, że przychodzimy do specjalisty już wtedy, a nie lekarza pierwszego kontaktu?
Tak tak w przypadku przewodu pokarmowego to wszystko zależy od rodzaju dolegliwości, ale można powiedzieć, że taki zestaw standard w przypadku mamy jakieś bóle. Nie wiemy, co nam dokucza i ten bóle dotyczą raczej górnej połowy brzucha, to taki zestaw standard to jest zrobienie morfologii krwi badania CRP, czyli białka cereaktywnego, przynajmniej 1 próby wątrobowej. I dobrze jest też zrobić próbę trustkową, a my lasa, a my lasalt CRP do zapisania i morfologię i to są tanie badania, dużo wnoszące i mogą one ukierunkować. Prawda, czy mamy jakiś grubszy problem, czy nie, jeżeli wszystkie te badania są dobre, to z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że te nasze dolegliwości, które mamy, mają charakter czynnościowy. Oczywiście decyduje lekarz prawda czy mimo tego, że badania są dobre, to jednak drążymy temat, bo z mojego doświadczenia wydaje mi się, że nie trzeba pogłębić diagnostykę. Prawda zrobić takie badania, ale prosty zakres badań krwi i to nie zbędna medykalizacja, tylko to jest rozsądne podejście. Proste badania okresowe te co wymienimy.
Panie doktorze, bardzo serdecznie. Dziękuję i mam nadzieję, że to była dopiero pierwsza część naszej dyskusji o układzie pokarmowym tematyki tej nie poruszaliśmy dotąd w naszym cyklu życie w zdrowiu, już teraz namawiam pana panie doktorze, na kolejne spotkanie dr Antoni gugólski był z nami gastroenterolog. Internista, mam nadzieję, że przyjmie pan zaproszenie.
Bardzo dziękuję. Temat jest rzeczywiście szeroki i to jest moja pasja, a poza tym chciałem powiedzieć, że gastroentrologia to jest taka, mimo że zajmuje się też nowotworami poważnymi chorobami, ale to jest optymistyczna część medycyny. Ja mam poczucie, że ogromnej większości pacjentów da się bardzo realnie pomoc dziękuję warto.
Dziękuję panu, bardzo naszych słuchaczy pana również zapraszamy teraz nas klub informacji i wracamy z naszym cyklem życie w zdrowi. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŻYCIE W ZDROWIU

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA