REKLAMA

Piłkarska Liga Mistrzów. "Najlepsza drużyna Europy" kontra "zaskoczenie"

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-21 17:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
11:40 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu, a z nami jest kolejny nasz gości Piotr Urban, dzień dobry dzień dobry telewizyjny, ekspert i lewven sport Polsatu, sport interesujący się piłką we wszelkiej jej odmianach. Chodzi o kategorie wiekowe Piotrze pewnie nasi słuchacze za chwilkę zorientują się, że jesteś w podróży wczoraj byłeś w Zabrzu na meczu drużyny twojego taty Górnika z Pogonią Szczecin w czeka na 7 meczu 6 kolejnych wygranych i wcześniej remiz. To to passa taka, która musiał rozradować twoje serce.
No powiemy, powie szczerze, że była atmosferka niesamowita, że jeszcze wszystko tak się ułożyło dla rodziny urbanów idealnie no bo no, bo przelecia dość siostra z Hiszpanii z cynkiem, także w ostatniej minucie Górnik wygrał. My czy przyszedł potem potem właśnie trener po wnuka i wziął go na murawę, strzelił gola przy kibicach, także było całkiem całkiem nieźle.
No dobrze, a teraz już przejdźmy do ligi Mistrzów póki co je w Polsce nie ma, ale może za sprawą fachowców będzie?
Trochę cierpliwości, może może się uda.
Tak w Stambule 10 czerwca zmierzą się zespoły Manchesteru City oraz Inter Mediolan i jak ty na to patrzysz na taki finał na taki skład finału choćby pod nieobecność Realu Madryt, któremu jak wiadomo kibicujesz.
A czy po pierwsze, no to nic także jest ten kibicem Realu, że muszę przyznać.
Ańskiej kijuki, no to są.
Pańskiej piłki to tutaj to jak najbardziej tak no to tak jest no czy jest to na pewno jest niespodzianka. Z 1 strony no bo że intergra finale, no to chyba nie wiem, czy ktoś się odważył na początku tej edycji ligi mistrz, żeby powiedzieć, że Inter tak daleko zagra te bardziej jak no wiemy, w jakiej w, jakiej grupie byli z kim, czyli z Barceloną i z bayerny Monachium, ale z drugiej strony maciester, City zawsze mówimy, że to jeden z kandydatów, jeśli nie nawet fawory to do wygrywania tych z takiego turnieju. No ja po tym meczu z interintermile no zaskoczony nie byłem dla mnie było bardzo wyrównane, ale jednak troszkę więcej dla ja liczyłem, że Inter wygra, bo to doświadczenie było większe. Myślę, że w ataku też mieli większą siłę, oczywiście w Milanie tam był lał i on sam może może coś zrobić, ale, ale jednak miałem wrażenie, że tutaj Inter będzie górą, a w tym drugim no to muszę muszę przyznać, że może nie wiedziałem nie wiedziałem, co tam się wydarzy, bo na papierze nie wiem. Głowa mówić i że City, no bo dla mnie to najlepsza drużyna w Europie w tym sezonie, ale to nie znaczy, że wygrać mecz zzraelem Madryt. Widzę Mistrzów także, ale jednak myślę, że bardzo ciekawe było w pierwszym meczu, to, że gwardiola jak już strzelilina na 11 no to nie ruszył nie ruszył, żeby strzelić kolejnego tylko uszanował. To, co ma, bo wiedział, że to, co zrobili to było bardzo trudne strzelić gola na Bernabeu, jak jak przegrywasz. No i wiedział, że u siebie oni są bardzo mocni i po prostu to pokazali.
Ty wierzysz w to, że Interowi uda się przeciwstawić wielkiemu CIT w finale, no bo zdaje się, że łupy zostały podzielone, to znaczy ten 1 łup, który ma zdobyć gwardiola, sięgając po trzecią swoją ligę Mistrzów w historii i koniec.
No w teorii w teorii tak jest, ale właśnie to jest to jest tylko teoria piłka jest tak fajnym sportem. No właśnie, bo teoria nie zawsze się prawda także tutaj myślę, że Inter to nie będzie łatwy myśl dla City, to to chyba każdy jest sobie zdaje z tego sprawę, ale Inter w obronie oni grają bardzo dobrze, trudno jest szczelić im gola. To widzieliśmy też w tej edycjigi Mistrzów pokładany zespół taktycznie przede wszystkim oni nie mają nic do stracenia. Oni są na fali wiedzą, że to jest coś niesamowitego. Oczywiście dla City tak samo, ale oni CIT pewnie patrzczuje troszkę więcej presji właśnie z tego powodu, że, że jednak no wszyscy liczą, że oni już wygrali, że jak już wygrają się z Realem w półfinale, no to no to boie na kogo trafi finale, no to no to wygrać. I niby tak, ale tutaj może być różnie. Ja no oczywiście jakby, jakbym musiał wskazać faworyta, no to wiadomo, że City, ale byłbym też zdziwiony, jeśli to byłby taki gładki mecz dla City.
W ogóle jak patrzyć na te rozgrywki klubowe, nie masz wrażenia, że włoska piłka przeżywa pewien renesans.
I bardzo dobrze i bardzo dobrze, że tak jest, bo potrzebujemy też mocną włoską piłkę, żeby te mecze w Europie jeszcze były jeszcze były fajniejsze, żeby, żebyśmy cały czas mieli wysoki poziom. I chyba też no ja tak mam, że jednak są kluby, które nawet jeśli nie kibicujesz, to też chcesz oglądać też chcesz, żeby grały daleko właśnie, jaki Inter jak Mille. No to są drużyny z historią i zawsze jest fajnie zobaczyć takie takie drużyny, tylko dla mnie jest 1 bardzo ważna rzecz, mają tak jak mówisz bardzo fajny sezon wyśmienity sezon drużyny włoskiej, ale czy będą w stanie utrzymać taki poziom w kolejnych edycjach? Ja nie mówię, że drużyna z Włoch ma w każdym roku gra w finale czy nawet po finale, ale żeby, żeby zawsze się pojawiała 1 albo 2 drużyny właśnie już w Rudzie finałowej.
Ale czym to jest spowodowane, że poszczególne kraje przechodzą okresy koniunktury i dekoniunktury? Tam jeszcze 1 rzecz? Tak patrzymy na te włoskie ekipy choćby Milan i Inter. No i tam tych Włochów to nie ma zatrzęsienia prawda.
No nie ma nie ma dużo, ale no już 6 lat mieszkam w Polsce i nauczyłem się czy jak nie wiesz, o co chodzi, to chodzi o pieniądze także. Także myślę, że tutaj też to, że wiemy, że były zmiany co do co do podatków we Włoszech, tak dla zawodników. To też to też obcokrajowcy chętniej patrzyli na ten kierunek, no bo to korzystne dla nich warunki. To też jest bardzo ważne, oczywiście byli też inwestorzy, którzy kupowali te wielkie kluby i no i innymi lepiej innym gorzej, ale, ale no myślę, że właśnie po pierwsze, tam są kibice jest historia futbolu. No ale właśnie nie ma tych tych, dużo zawodników, zwłok nawet widzimy, co się dzieje z kadrą Włoch tak trochę gra w kratkę potrafi wygrać duży turniej, a później nawet się nie zakwalifikować nam mistrzosa świata, także no wracają wracają, ale właśnie powoli dla mnie to nie jest, że oni już są tylko wracają. I jeszcze muszą to potwierdzić.
Patrzysz na klubową piłkę teraz już z dystansu nie pracując choćby w Akademii legi czy Polska robi postęp twoim zdaniem i czy to? Co, czego dokonał Lech w tym sezonie jest takim zwiastunem dobrej nadziei?
Na pewno na pewno każdy dla nas każdy element polskiej piłki w Europie. To musi być coś fajnego coś, co właśnie daje duże nadziei, ale znowu to samo tak samo jak mówiłem, z włoską piłką, no to z polską no to są piękne chwile, jak widzimy, że drużyna z Polski gra dalej długo w Europie, ale ja też czekam, żebyśmy mieli np. 2 drużyny w grupie tak obojętnie, jakiego Puchar czy to liga Europy czy obojętnie, ale żeby, żeby tam ktoś grał, bo to zawsze jest ważne, żeby o tym się mówiła. Co to ogólnie do polskiej piłki, no to teraz widzimy kadrą 17, co co się dzieje, co oni grają, chyba ci, którzy śledzą więcej właśnie w piłkę młodzieżową w Polsce, no to czekali, żeby, żeby im poszło dobrze, bo to jest kadra, która gra. Bardzo fajnie to jest teren, który ma bardzo fajny, ciekawe, mądry przekaz. I co dla mnie jest najważniejszy i dużo razy i mi brakuje w Polsce, to jest to, że teoria potem przychodzi też na boisko i to tyle mówi, że chce, żeby swój zespół grał. No to później to widać i takim drużynom takim chłopakom tak i trerom po prostu trzeba trzymać kciuki za nich, no bo no, bo to napędza właśnie innych i inni widzą, że o ta drużyna gra. No to ja też chcę, żeby moja drużyna ta grała i to jest dla mnie najważniejsze, żeby ktoś dawał ten przykład, żeby zachęcić innych, że też tak można i fajnie grać i jeszcze na dodatek wygrywać.
No dobrze, to akurat niech no nasze rozmowa będzie forpocztą do tego, co usłyszymy w następnej godzinie programu, kiedy połączymy się z Węgrami i trenerem Marcinem włodarskim, imponuje, ci styl w jakim gra drużyna wodarskiego i to jest w jakiś sposób namiastka tej hiszpańskiej piłki, którą obserwowałeś, w której wzrastałeś.
Imponuje i boli, dlaczego imponuje? No bo jednak patrzeć na ten mecz i mówisz oni grają fajnie wiedzą, co chcą zrobić. A dlaczego boli po pierwsze, co przychodzi ci do głowy i mówią kibice, to jest nie gra. Jak Polska drużyna i to może trochę boleć, bo właśnie chcielibyśmy, żeby, żeby polskie drużyny też grały ofensywnie, żeby wychodzi na boisko i to oni dominowali.
2 mecze. Przepraszam piotrtrze 2 mecze mistrzo z Europy 10 zdobytych goli wcześniej we wszystkich meczach drużyny Włodarskiego, odkąd objął on ten zespół średnio więcej niż 3 na mecz.
To jest bardzo dobra statystyka, oczywiście, ale też trzeba brać pod uwagę, że to jest piłka młodzieżowa w pice młodzieżowej padają więcej bramy tak także tutaj.
Ale tutaj tak się składa, że akurat Polacy ich więcej strzelają. Zawsze.
Tak, dlatego dlatego bardzo bardzo fajnie, nawet w tym pierwszym spotkaniu na mistrzostwach, jak jak Polska przegrywała, to ja byłem spokojny byłem spokojny, bo widziałem, że ten zespół tak jakby to, że stracili gola, no to stracili tyle w plansie nie zmieni, oni dalej atakowali dalej chcieli zrobić swoje. I jeżeli swoje umiejętności, także także tutaj no jak ktoś oglądamy 100 chce widzieć bramki chce widzieć gole, tym bardziej fice młodzieżowej, a nie szachy. No chyba takie takie zdanie.
Czy wierzysz w to, że ta przygoda skończy się medalem?
OJ, nie wiem, nie wiem, nie wiem, oby oby, ale tu no to później już wiemy, że też inne ekipy są bardzo mocne. Nasze ekipa jest bardzo mocna już nieraz to udowadniała, bo pokazała, że może wygrywać to z najlepszymi także dla mnie najważniejsze, żeby taka gra była powtarzalna, żeby też inne drużyny grały. Podobnie, że właśnie, żeby to był przykład, żeby oni byli tą prawie bym powiedział pierwszą kadrą młodzieżową, którą na, którą naprawdę fajnie i chce się oglądać.
To jeszcze 1 rzecz, o którą chce czy zapytać Robert Lewandowski mistrzem Hiszpanii Robert Lewandowski teraz na ustach wszystkich, zwłaszcza że wypowiedział się na temat leomeskiego o tym, że chciałby z nim grać w Barcelonie właśnie sądzi, że taki głos jest ważny w takim procesie sprowadzenia takiej największej gwiazd ostatnich lat?
Na pewno pomaga, ale tutaj szczerze mówiąc, to myślę, że ludzie z Barcelony po prostu chcą mys jego i nie nie wiem. No nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że ktoś z Barcelony z klubu wyjdzie i powie, że nie, tym bardziej zawodnik, tak jak rower Lewandowski, który w tym sezonie jest wjazdą tego zespołu. I oczywiście zdaje sobie sprawę, co to znaczy Leo jest i dla Barcelony, a Robert Lewandowski pewnie też mówi o tym, no bo jednak zawsze wolisz mieć bardzo dobrych zawodników, którzy mogą ci dawać więcej, aż jest więcej podań. No bo pierwszy sezon jest jest bardzo dobry dla dla Roberta udany, ale no pewnie będzie chciał więcej.
Dziękuję bardzo, Piotr Urban był naszym gościem.
Dziękuję.
Teraz informacji Radia tokfma po nich wracamy druga godzina naszego programu przy niedzieli o sporcie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA