REKLAMA

Rocznik Strategiczny 2022/23. Tym razem sytuację międzynarodową Polski zdominowała wojna w Ukrainie

Sprawy Różne
Data emisji:
2023-05-21 19:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
51:21 min.
Udostępnij:

Analiza i ocena środowiska międzynarodowego Polski. Gościem audycji był prof. Roman Kuźniar - kierownik Katedry Studiów Strategicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobrywieczór państwu przy mikrofonie Karolina Lewicka. Zapraszam na audycje. Sprawy różne, a moim państwa, dzisiejszym gościem jest prof. Roman kuśniar, wydział nauk politycznych i studiów międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, także były dyrektor pismu i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw międzynarodowych oraz i w tej roli pan profesor dziś wieczorem będzie z nami rozmawiał redaktor naczelny rocznika strategicznego strategicznego. Powtórzył od roku dziewięćdziesiątego piątego, czyli od samego początku zresztą był pan twórcą tegoż periodyku dobrywieczór. Panie profesorze.
Dobrze, czy pani redaktor dobieczór państwu bardzo dziękuję za zaproszenie.
Rocznik strategiczny za rok 2022 i z wychylenie w rok 2023, bo zawsze tak jest on zorganizowany już do księgarń, rzecz jasna i każdorazowo ujmują państwo świat i najważniejsze wydarzenia, co się wydarzyło w ciągu minionych 12 czy raczej kilkunastu miesięcy. I oczywiście to jest numer, który został zdominowany przez wojnę agresję rosyjską na Ukrainę. Zacznę od takiego pytania o charakter tej wojny, bo pan sam to rozważa wyjściowo, mówiąc o wojnie imperialnej, potem o wojnie na przeczekanie, czyli o tym stanie, który mamy teraz, ale też rozprawia się pan z niektórymi sformułowaniami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej politycznej geopolitycznej, z którymi się pan nie zgadza np. proxyor, czyli wojna zastępcza albo też Fakt, że niektórzy uważają ten konflikt za początek trzeciej wojny światowej, chociaż z drugiej strony jakąś rozwinie tego my dzisiaj nie wiemy, jaki jest charakter tej wojny tej wojny w Ukrainie?
Do tej takiej małej wojny czy do Ukrainie to jest wojna o przetrwanie. Prawda, ale tej wojny rozumiany w kategoriach czy to terytorialnych to jest konflikt lokalny ograniczony, chociaż zaangażowana jest wielkie mocarstwo. Potężna, Rosja drugiej strony Ukraina też niebłahej niemały kraj, a to jest wajt dalszym ciągu wojny ograniczona. W związku z tym ja przykład nie akceptuję terminu konflikt inwazja pełnoskalowa to jest jakiś taki śmieszny neologizm. Muszę powiedzieć, inwazjant pełnoskalowa to była inwazja stanu zjednoczony na Irak. Prawda, kiedy dochodziło albo agresja Niemiec na Polskę w czyzn dziewiątym, a tutaj Rosja zajęła kawałeczek terytorium Ukrainy o 15 20% i bo.
Nie udało jej się więcej.
Nie udało się jej więcej, ale ona raczej nie liczyła się zajęciem, gdzie zakładała zajmowania całego terytorium Ukrainy, tylko zajęcie Kijowa po to, żeby obalić władzę i tym sposób przejąć władzę nad Ukrainą. W ogóle znaczy wymienić rząd, zastąpić go rządem maryonetkowym posłusznym i nie za nie trzeba byłoby podbijać całej Ukrainy tego nie mieć w głowie wejść do Kijowa, obalić władzę wyczyścić Ukrainę z elity kulturalnej politycznej intelektualnej po to, żebym to było takim troszkę kraj kraju. Naród bez głowy nawet bez głowy tak właśnie prawda, ale całkowicie poddany czy należącym?
To samo Niemcy robili z tym dziewiątym kolejnych lat?
Troszkę mniej więcej, jak jest relacja między w tej chwili Moskwą, a Mińskiem Rosją, a Białorusią. Prawda i to o to chodziło przywróceniem przywrócenie Ukrainy do w obręb tych zachowanych ruskich ziem, bo to zbieranie ziemruskich państwo masalne, państwo fasalne, państwo marionetkowe, coś takiego rodzaj takiej Guberni o zwiększonej autonomii. O to chodziło janukowicz, nawet byłoby być może przygotowany do kogoś, żeby wrócił prawda jakąś ten gubernator nadania kremlam. Natomiast jest to oczywiście wojna, który może nazwać sam pewnością wojną imperialną, czy też neur imperialną, aby też nieoklelenialną, dlatego że Ukraina była w jakiejś mierze można przyłożyć. Tak powiem ten terminologiem państwem przez Rosją z skolonizowanym. I to tak wygląda nie chce ich wyglądać inaczej. Natomiast te to, że jakaś zimna wojna czy, że początek trzeciej wojny światowym, to w tej chwili na to nie wygląda nic na to nie odpowiada, dlatego że po pierwsze nikt nie jest zainteresowany. Nikt absolutnie nikt przekształceniem się tego konfliktu w jakąś większą wojnę, o ile jeżeli chodzi przed pierwszą wojną fiotową, wszyscy rwali się do wojny rwali się na weprzutki. To pierwszy prawda z entuzjazmem tłumy żegnały żołnierzy na stacjach, którzy odjeżdżali na front rząd 1 po drugim wchodziły to wojnę, jeżeli chodzi o drugą światową. Oczywiście również Niemcy, tak powiem jako mocarstwo rewizjonistyczne, wiedziały, że są podbić Europę. No Europa musiały się bronić, natomiast nie wszyscy nie wszyscy sobie z tego dawać sprawę, natomiast nie ma w tej chwili żadnego innego kraju, poza Rosją zainteresowana. Znaczy Rosjan jest też zainteresowana właściwie wylajnym się tej wojny poza, ponieważ ma świadomość, że ona już w tej chwili biorąc pod uwagę strategie poniosła i możliwe dalsze konsekwencje nie chciała poniosła. Tak ogromne znaczy poniosła straty, ale też i ludzki, ale też i zniszczenia, jeżeli chodzi przecież sprzęt, to kosztowne także dla Rosji, chociaż Rosja może sobie na więcej pozwolili, że Ukraina także wojna w dalszym ciągu tak jak powiedziałem, ograniczona konflikt ograniczony. Natomiast rosyjskiej pozycji to rzeczywiście imperantcyjny numer kolonialny dla Ukrainy. To jest oczywiście sprawa przetrwania. To jest wojna egzystencjalna z pozycji ukraiński, dlatego że Rosja z wielopotężniejszym krajuem i rzeczywiście w tej odebrać podmiotowość tej dobro tożsamość strefują włączyć w obrę.
Państwa procent wielokrotnie mówi walczymy o życie.
Wszystko się zgadza prawda, tak ja tę wojnę definiuje nie da się zamknąć 1 słowem, bo tu też od perspektywy, jaką przełożymy, ale jeżeli takie przełożymy rosyjska neuimperialna, tutaj egzystencjalna, prawda i z globalnej pozycji to jest ograniczony konflikt w sensie terytorialnym, konflikt, który się zarówno, jeżeli chodzi o użycie siły. Prawda po stronie rosyjskiej to jest jednak wojna ograniczona, ponieważ Rosjanie nie używają w dalszym ciągu całego potencjału, który mogliby rzucić do tej wojny.
A czego dowiedzieliśmy się za sprawą tej wojny?
O bardzo różnych rzeczy bardzo dużo będą dowiedzieliby się bardzo zły nakr rzeczy o Rosji, który wcześniej byśmy nie podejrzewali, czy nie wszyscy podejrzewali, że Rosja jest tak dogłębnie zła i kierownictwo jest tak dogłębnie złe prawda, jeżeli znany pisarz Władimir co rokiem mówi, że to jest kraj rządzony przez ludzi o momentalności ulicznych bandytów. To jest dokładnie tak niektórzy z nas formuowali tego typu poglądy, ale tak zamknięty wmieszczeniach troszeczkę nie w języku na forum publicznym, a teraz to to jest powszechna. Prawda tak się mówi, prawda.
Wie pan na co zwróciła uwagę, jeżeli chodzi o polszczyznę, że nie mówimy, pojawia się coraz częściej termin. Ruska ruskie coś, czego nie było na przestrzeni ostatnich lat. Mówiliśmy rosyjskie, tak rosyjska, a teraz wraca już ten termin ruskie, co też pokazuje nasz naszą niechęć rosnącą.
Tak, to jest ryzyko, dlatego że ruskie tak naprawdę Ruś zaczęła się od Kijowa, prawda o, ale mam wrażenie, że tą słowo w takim uży życiu jest zabarwione. Negatywne negatywne tak ma byćtynał, tak zawsze mówimy wczesn przeszłości prawda, że ru ruski prawda to w słup bardzo złe prawda, także także niewątpliwie tak, tak więc bardzo 2 mi się bardzo najgorszych rzeczy taki, który by mi nie podejrzewali, że chodzi Rosję, bo to jest sprawa kierownictwa. Prawda Rosji by rosyjskiego przywództwa, które jest po prostu potwornie zmalizowane bandyckie istotniem, ale przecież społeczeństwa rosyjskiego, które jednak w ogromnej większości popiera Putina. Nasze odpowiedź bardzo wyraźnie i to jest ten kłopot o tym teraz.
Ale rozumiem, panie profesorze, że ogrom i dogłębność tego zła państwa i społeczeństwa nas zaskoczył tego się dowiedzieliśmy, bo rozumiem, że chyba tylko najwięksi naiwniacy, jeżeli w to, że Rosja się zmieniła, że udał się proces suesternizacji, że ona być może kiedyś się zdemokratyzuje.
Nie to porzuciliśmy już dawniej tego rodzaju przypuszczenia. Czy takie wizje o to były lata dziewięćdziesiąte, początek może jeszcze tego stulecia lata dziewięćdziesiątych, to było żywe cały czas, bo sami rosjani deklarowali jeszcze za Jelcyna, wydawało się, że oni ku temu idą. Myślę, że to było dosyć autentyczne.
No ale potem mieli to sformułowanie obraźliwe na demokr demokracji, kiedy mówili gmokracja. Tak.
No tak, bo ta demokracja no życia oni skoczyli do do wody, tak nagle prawda nie wszyscy mieli pływać, albo skoczyli do wody, której do basenu, którym wody nie było inaczej. Mówiąc i ta demokracja, której i, u której nie umieli się nią posługiwać, ona boleśnie poraniła Rosję czap, której bardzo wyraźnie.
No ich kojarzyła się przede wszystkim z bólami pantomowymi, po utracie imperium kryzysu gospodarczym.
Prawda, ale także z rozkradzeniem przez złodziejskich oligarchów całego majątku Narodowego, związku sowieckiego na czy czteryami był na terenie RO Rosji, ale to się przerzuciło, także na inne kraje byłego w związku z decyzją Ukraina pod tym względem wcale nie bardzo się różniła Rosji, jeżeli chodzi o dominację w życiu publicznym oligarchów, złodziejskich, którzy kupowali sobie przecież deputowanych w Dumie po to, żeby oni repreentowali interesem.
Czyli ten rodzaj myślenia o tym, że Rosja może być taka, jak my bądź nam w jaki sposób podobna porzuciliśmy już dawno, ale teraz dowiedzieliśmy się, że nie są jeszcze gorsi niż myśleli, bo to.
Że kraje autokratyczne są w wielu miejscach świata. I już pogodziliśmy się z tym, że Rosja jest krajemkratycznym, chociaż Niemcom jako taka ona głosowała się nawet bardziej, że to autokratycznym stała się krajem totalitarnym, on takim silnym farzystowskim. Obliczum w ostatnich latach, zwłaszcza i co ona robiła w związku z tym w radzie Europy, do Marta ubiegłego roku to było dla mnie wielka zagadka, dlatego że rada Europy uch chodziła za WZ doga nazwijmy to, a więc psa, który miał pilnować demokracji. To.
Rosja była tam przez zasiedzenie.
Przez zasiedzenie, znaczy to był błąd, że ona tam w ogóle weszła było nie powinna tam była być ani minuty, ani minuty, ale ja pamiętam moich kolegów, bo ja się zajmwałem kiedyś Rodą Europy, pracując w inicjatywa zagraniczna na samym początku lat dziewięćdziesiątych i spotykałem się z tymi ludźmi, którzy koniecznie chcieli widzieć Rosję w radzie Europy. Mówili mi Roman nie możemy nie przyjąć Rosji do rady Europy. Mówię niby dlaczego prawda, no bo i tutaj sama historia i literatura, prawda i balet wszystkie te rzeczy, bo kompletnie zapewne abstrahowanie o tym kultury politycznej i tym chociażby tego, że Rosja w znakomitej większości nie leży w Europie, że jej instynkty są uniieropejskiej, że i to tożsamość nie jest Europejska. Oni tego nie przyjmowali wiadomości, ale tak, więc dowieliśmy się rzeczy o Rosji gorszych niż sądziliśmy, chociaż wiedzieliśmy, że to jest kraj autokratyczny nie będą tu na pewno nie stanie się Zachodem, który nie będzie stanie się demokracją, dowiedzieliby się też różnych rzeczy o różnych innych miejscach na świecie, ale także dowiedziemy się interesują rzeczy o samej Ukrainie, która wyada znacznie lepiej w naszych oczach niż wypadała jeszcze niż wyglądała parę lat. Temu trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że myśmy mieli o Ukrainie nie najlepsze mniemanie i Ukraina to też mówi.
Niestabilny, bo też oligarchowie o długi czas.
Pracowała na ten złą opinię o sobie i nagle Ukraińcy bardzo dzielnie się stawili. Znaczy postawili Rosjanom. I.
Czy co zobaczyliśmy, panie profesorze, takiego ducha narodu?
Ducha narodu, tak to jest taka nowa tożsamość, która niewątpliwie ułatwia ukra Ukrainie tacz ułatwiam, która pozwala Ukrainie stawiać czoła, dlatego, że to jest tożsamość, która rodzić czy odradza się jest świetna książka Oksany zabszkoca. Piom, która wyszła w ubiegłym roku, która pokazuje się to odradzanie tożsamości rosyjskiej, właściwie dopiero po czernobylu w różnych wymiarach rosyjskiej ukraińskiej. Przepraszam i to jest relacyjny, jak tam taka młoda alemena stare korzenie tożsamość. Ona jest aktywna, bo to nie jest taka tożsamość wyleniała, można powiedzieć taka zmęczona sobą, jak to jest w przypadku różnych krajów zachodnieuropejskich, mająca kwestionująca siebie mająca siebie dojść. Tylko to jest tożsamość, która kipi dumą, prawda kipi, jakby świadomością swojego. Ja i takim dobrym wyobrarażeniem osobie o swojej historii ostrej czyna dzień witalna, właśnie to jest to słowo prawda. I to wszystko rzeczywiście dzieje się w tej ma miejsce na Ukrainie. To niewątpliwie jest 1 ze źródeł sukcesu Ukrainy w starciu jest dziesięciokrotnie większą Rosją, pod względem PKB i pod względem wydatków na zbrojenia, bo w chwili wybuchu wojny wsunę, był dokładnie 1 do dzi 10 w obu tych wskaźnikach PKB i wydatki na obronę. I to jest niepojęte, że mimo, że mamy Rosję, która jest mocem nuklearnym, jest całym członkiem rady bezpieczeństwa, ma tę gigantyczną przewagę. I ona tak dramatycznie przegrywa z Ukrainą, biorąc pod uwagę cele rosyjskie, także Rosja nie tylko okazała się pokazał taką najgorszą od możliwych twarzy, które byśmy sobie nie wyobrazili, ale także okazała się takim trochę jednak przereklamowaną potęgą. To znaczy ze względu na jej takie systemowe słabości, ona pod wpływem tej wojny się zapada właściwie, ale to pokazuje, że nam było również krajem źle rządzonym, że autorytarzm takim wymiarze jak Putin to wprowadził do Rosji, by w ostatni ciąg 200 lat. On właściwie sparaliżował Rosję zdolność Rosji do tak właśnie odebrał jej witalność. To jest. Funkcjonalne państwo nie państwo dys funkcjonalne. Prawda, dlatego że.
Przez np. przy tej armii niektórzy kpią z ekspertów no i bardzo dobrze, że tak ci oligarchowi kradli, bo teraz się okazuje, że ta armia, która poszła na wojnę z Ukrainą, jest no.
Słabtowana. I w związku z tym źle wyposażona. No to cały szereg rzecz związanych, jeżeli chodzi o organizację wojska, nowoczesność wojska, to to jest tak bardzo an annaroniczne, to wszystko byłoby defiladował bardzo wyglądało. To robiło na nas wrażenie.
Ale teraz nawet defilada 9 maja była takletka.
Ale te defilady w przeszłości prawda no to i to ciągłe urajura, które się niosło po prostu czerwonym i to na zachodnich stolicach przywódach robiło fantastytycznem wrażeniem na nas, że to jest niebyle, jaki kraj, a to się okazał.
Nieudolny niewydolny.
Tak także, także, straszu tylko podniesionym głosem brwiami, sza czasem szantażem groźbami oczywiście przekupstwem Pa piąta klubno rosyjska była bardzo aktywna na Zachodzie w różnych krajach. Także także dowiedzieliśmy się najgorszych rzeczy o Rosji, o wiele lepszych o Ukrainie dowiedzieliśmy się trochę o sobie o Zachodzie dowiedzieliśmy się.
Niestety o nie się dowiedzieliśmy.
Niesympacznych niesympatyczne rzeczy dowiedzieliśmy się o niektórych krajach, na które mogli wydawało nam się, że możemy liczyć, czy, że nie będą starali.
Na nazwisku, panie profesorze, ale to.
Są bardzo liczne. Kraje to liczne kraje Afryki to są liczne kraje bliskiego Wschodu zarabiaą składu na czele do tej pory wierny sojusznik Stanów zjednoczonych, a teraz próbujący coś tam uzyskać w stosunkach z Rosją. To są Indie, które nie przyzwoicie zachowują, ponieważ lingi niestety otwierają Rosji, pomagają jej otwierają okno, także Rosja może zaczerpnąć powietrza tlenu i dzięki temu no rosyjscki organizm sensie ekonomicznym ten rosyjscki organizm tak powiem, może lepiej działać lepiej funkcjonować. Dzięki istotnyi instytucjaom stosunkami z takimi krajami, właśnie jak jak Indie. No Iran, którym oczywiście kraj dosyć dosyć nieprzyjemny, że wewnętrznie, ale, żeby się sprzymierzyć z Rosją w agresji przeciwko Ukrainie, tylko, dlatego że nie lubimy Ameryki prawda to jest bardzo nieprzyjemnym, to może być, że Iran sam dużo traci, nawet nie, ile traci, to będzie kosztowne dla Iranu, ale dla nas to jest w tej chwili bardzo nieprzyjemna. Prawda to pomaga.
Przyle, czy nie pożyteczna, bo może czasem potrzebna jest taka sytuacja, kiedy jest prawda można zobaczyć, na kogo można liczyć na kogo nie kto jest.
Prawda jest prawdą, dlatego że ja powtarzam od samego początku. To jest sytuacja radykalnie czarno biała tutaj nie można tak powiem relatywizować i nie można powiedzieć symetryzmu, że przecież nam wiecie rozszerzenie na to ta Ukraina przecież mniejszość rosyjska. No cały szereg rzeczy, że właśnie te bóle fanttomowe czar Rosję zrozumieć itd.
nie tu barbarzyńcy napadli na pokojowo nastawiony kraj i mordują jego ludność niszczą infrastrukturę i wykonująują zbrodni, które stawiają włosy na głowie.
Nie niepojętych zupełnie niepojętych także w sensie wojskowym niepożytecznych, bo przecież to co Rosjanie wyprawiali na terenach zdobytych okupowanych w pierwszych miesiącach, to nieprawdopodobnie to nieprawdopodobnie wzmogło, czy zbudowało właściwie nienawiść Ukraińców wobec Rosjan wobec Rosji, której wcześniej nie było trzeba bardzo wyraźnie. To były kraje kulturowo sobie bliskiem połączone tysięcznymi związkami i także w sensie pewnie takich emocji kulturowych. Ta sama religia to jest bardzo tańcząc, mówiliśmy brod prawda, że Ukraina, gdzie należy proszę wziąć Huntingtona, cywilizacja ortoodokkssyjna, prawosławna nawet gekokatolicka, ale tam należą ta linia, którą huntingu udzielająca cywiliizację zachodnią łacińskąodoksyj, ona tylko łapała po zachodniej stronie kaweczek Ukrainy Lwów przyległości. To co ężało wcześniej do Polski, a później do austro Węgier, prawda do imperium małsleckiego i o to, co rosjany przez swoje zbrodnię tu swoje barbarzyństwo, tak jak pani dyrektortor mówiłam, wywołaj taką wściekłość taką nienawiść po stroniekraińców. Także to tego typu rzeczy to też bywało w czasie ii wojny światowej, że np. kiedy Niemcy musieli wycofywać żołnierze w ramachtu, którym zlecili zbrodnie. Ci żołnierze normalnie oni się łamali. To było trudne psychicznie wycofywali się i oni to musieli wprowadzać musieli ściągać z Niemiec, a tak ań zat grupę prawda te jednostki specjalne SS, który dokonywałem mordu, ponieważ żołnierz Wermachtu nie byli psychicznie, na to przygotowani, ale.
Z drugiej strony teraz przypomniały mi się wspomnienia tych lotników, którzy latali w dwizjonie 303 to Brytyjczycy, kiedy ich opisywali, to pisywali, że ich też napędza taka gigantyczna nienawiść do Niemców. Spowodowana tym, co Niemcy robili na okupowanej Polski, bo ci ludzie mieli wśród swoich rodzin krewnych znajomych ofiary na historii.
Polski została.
Zajętasta zajęta, więc może to też właśnie na takie zasadzie, że Rosjanie toczą też te wojnę w sposób absolutnie taki. No mówiliśmy już barbarzyński, ale też taki niecywilizowany, to znaczy to nie jest tak, że wojska walczą między sobą, tylko, że Rosjanie od samego początku byli nastawieni na to, żeby niszczyć ludność cywilną w sposób taki absolutnie barbarzystwo.
Ale nawet dzisiaj ten ostrzał prawda różnie miejsc z Ukrainy bardzo odległych o ten wschodnie ukra, kiedy próbuje się karać Ukrainę, czy się odebrać jej wolę walki po prostu bobardowaniem miast ukraińskich głęboko w terenie aż właśnie po Lwów powstań Stanisławów. Prawda to pokazuje to oblicze Rosji, ale także oraz się dowdzieliby rzeczywiście rzecz najgorszych, który byśmy nie podejrzewali, niezależnie od tego, że wiedzieliśmy, że to nie jest kraj, ani demokratyczna ani europejskim i da. Tu polemizowałem wielokrotnie z moimi kolegami partnerami nawet przy okazji książki, o którą prezentowaliśmy był pani redaktor, książki rudigera frrycza, prawda układ z Rosją, ona tuż przed wojną się okazało. To musi być.
Niesppodziankator Niemiec wiele lat spędził federacji rosyjskiej.
A czy najpierw w Polsce, a później w Moskwie i on cały rok?
Do Moskwy trafił na krótko to są nie kilka dni po tym, jak krem został zajęty w.
2003 tak zgadza się z Warszawy zostaną skierowany i on cały rozdział poświęcił europejskości Rosji na dyskusji na Uniwersytecie, która była właśnie przeddzień, kiedy była taki.
Duda mówi pan nie no.
Jak to się po polsku mówi, darłem z jego łahy próbował się bronić, ale myślę, że zmienił pogląd w tej sprawie, bo to jest kraj całkowicie nie europejskiejm. Natomiast ta ta wojna oczywiście odsłoniła takie rzeczy interesujący, jeżeli chodzi o Europę, ponieważ Europa, która prezentowała się bardzo słabo w obliczu tych powiedziałbym takiego takiego miękkiego podchodzenia właściwie. Myśmy nie byli do końca tego, świadoma znaczy z całą pewnością nie była tak świadoma Europa zachodnia te podchody Rosji takie systematyczne Putina długofalowa strategia, żeby Europę zachodnią całkowicie obezwładni, to znaczy odebrać im wolę sprzeciwu oporu wobec różnych rosyjskich ambicji politycznych. Rosja była Europa zachodnia była na różne sposoby korumpowana, uzależniana uwodzona Rosjanin rozwinęli tak powiem całą, powiem palletę swoje.
Nie szczędzili.
Środkówszczędzili środków absolutnie i ta i w związku z tym.
Niestety znajdowali też o by to powiedzieć kolaborantów.
Kolborantów trzeba bardzo wonie powiedzieć w różnych miejscach w różnych miejscach i to miejsca, które mi nie oczekiwali bardzo poważnie ludzie.
Na wysokich szczeblach?
Na wysokich szczeblach, bo nawet nie chodzi o lepen, nawet nie chodzi o Salviniego czerbana, ale.
Chodzi frredera.
Czy sredera, no, od której się potwornie sprostytuował? Prawda biorąc.
Sprzedał się chyba tak tak na mnie my czytałam ostatnio o książkę pana prezydenta, wywiad rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Prezydent i wspomina, że ktoś spotkał właśnie schredera podczas jakiegoś lotu i że schreder.
Gdzieś niedawno kipiał.
Kipiał tym, że jest człowiekiem bogatym, więc chyba o to mu szło, żeby mieć dużo pieniędzy.
Tak, ale co no tak zupełnie.
Rosjanie musi zagwarantowali. Tak.
Tak przyzwoity. No ten gość, czyli tego były kanclerz i drogi, potrafi sobie doruj tu czy tam z całą pewnością do biednych nie należał. To, co to tak się do końca i jeszcze bardziej sprzedawać na sytuacji takiej zupełnie przecież beznadziejnym, to znaczy to jest upadek taki moralny. Do końca to jest taka upadłość moralna, ale byli politycy tak, żeby we Francji znaczący, którzy jednak dali się tej Rosji uwodzić, nie tylko mówię o tej niedoszłej. Pani prezydent i wiadomo, czy może przyszłej prezydent była razy przegrała sobie, jak będzie za parę lat. Mnie prezydentem premier fiją dramatycznie taką rozczarowanie, prawda i jednak to poważniej bydwałby się zawodnik, polityk kandydat na prezydenta i nagle okazuje się tak nieprzewodnie pro rosyjskim jakoś tam skorumpowany, także nie tak wprostjach średer, ale jednak to takie rzeczy nieprzyjemne. I teraz bardzo proszę.
Ale też rozgrywanie, wspomnijmy spraw świata Zachodu, Brexit Katalonia wybory Nord str.
Się uzależnienia to to jest zadziwiające, że Rosja zadawała sobie tyle trudu tyle trudu traciła tyle pieniędzy i przecież aktywności bardzo powiedziałbym wyspecyzowanych służb i dobrych ludzi, bo oni musieli być świetnie wykształcenie, żeby docierać opłacani po to, żeby oni już z kolei opłacali innych. Oni musieli wyglądać się nosić mieć swoje pałace itd. to Rosa zadała sobie gigantyczne. Tak powiem, jakby wysiłek włożyła w ciągu ostatnich dwudziesty lat, żeby obzwładnić zachód, żeby podejść za.
To miała swoje sukcesy Brexit jest sukcesem.
Bez wąt również tym sukcesem i po co jej to właściwie byłojsza. Nie po co jej było to próba obyzwojednia Zachodu kiedyś Rosjan tak naprawdę, gdyby ten płótninik chciał wszczęścia Rosji, to przecież jej dobrobyt do Rosji pomyśl Rosji powinna zależeć raczej o także dobrze rozwijających się zun Zachodem Zachodem. No nie.
Jest prawnym tak itd. który nie może radny, musimy sobie powiedzieć szczerze Putin nie chce dobra Rosji Putin chce maksymalizacji swojej władzom budowy imperium. Też.
Też jakaś obsesja też jakieś kompleksy to jest on sobie ubrdał różne dziwne rzeczy, że o to z zachód przyczynił się do związku sowieckiego, że zachód jest, że rzeczywiście wrogiem Rosji tak sobie jako kabiitka gebista to nie ma takiego trzeźwego spojrzenia. Oni są zdeformowani.
Iwe teorie tak.
Tak, tak cały czas prawda sądy kontakt rzeczywistością i coraz trzeba przy kontaktch z rzeczywistością przecież jest tak.
Przez alinacje jako osoby sprawującej najwyższą władzę otaczonej przez klakierów.
Zdecydowaniecylne. Odbiór bardzo wąskiego z zakresu, jeżeli chodzi o media, on dostaje.
Informacji, które potwierdzają jego poglądy, jego światopo do spojrzenie.
Na świat stwarzane są właściwie bardzo często tak powiem pod niego, czy na jego zlecenie?
I znowu mamy historyczne analogiie panie profesorze, no przecież Beria przekazywał Stalinowi przed operacją barbarosa, tylko te informacje, które potwierdzały przekonanie Stalina, że Hitler nie zdecyduje się zaatakować związku Radzieckiego.
No tak tak, no, więc oni to odcięcie od świata brak kontaktu rzeczywistością, oczywiście na końcu.
Którą uważają za wrogą.
Wrogą tak podejrzaną prawda, ale no ta przesada, która rzeczywiście tu miała miejsce, to tej willi bardzo źle Rosji służy na szczęście bardzo dobrze, ale to tak się tak powiedziałam, że oni nie potrafili sobie układać normalnych stosunków ze światem zewnętrznym, zwłaszcza zachodnim. Oni tego nie robili wobec reszty świata, tylko wobec Zachodu.
Ale wracamy do początku naszej rozmowy, to są bandyci, bandyci nie układają sobie normalnych stosunków?
Tak tylko, że oprócz tego, że oni są bandyci, to jeszcze oni próbowali być nie tylko nazwijmy to Lwem, a także lisem wężem, czyli cały ten taki wschodni repertuar uzależnienia podchodzenia uwodzenia, kłamania cały czas w oczy, ale oszukiwania. Też to jest to, co no.
Trzeba być lisem i Lwem to maccaawelii jako żywo centrum Europy.
Ale ale, ale nie myślę, że makabeliw tu zacznie im to nie jest nikt to nie jest to nie jest makaweli. To jest raczej wschodnia, ale do końca wschodnia tam szkoła myślenia to bardzo ładnie rekonstruuje jeden z najlepszych znawców polityki rosyjskiej rosyjski kultury strategicznej bądź Bączkowski, którego działa niedawno wyszły, że tak powiem zostały odnowione. To bardzo dobrze pokazuje, jak bardzo to jest wschodnie, to jest chińskie, to jest bongolskiej, a więc makieelce z jednak inna szkoła.
No Rosja nie byli pod okupacją mogostwo 2 wieki i chyba dużo zostało.
I to, co zostało to zostało i jeżeli nie potrafi się od tego wyzwolić, bo przecież z drugiej strony proszę spojrzeć, mamy Piotra pierwszego wielkiego, który, którego my pamiętamy bardzo dobrze jako tego tak się nas uczy. Prawda czy tak jest jego odbiór tutaj w historografii, ale także w opinii publicznej takie przeciętnej Europejskiej, że to jest tenła rosyjski, którynowił z włączyć Rosję z Europą. Po to, przeniósł stolicę z Moskwy do na północ do piotru znaczynowł zbudować stolitęrola itd. itd. i ściągnął zachodnich fachowców europejskich modernizować, administracji od statków od finansów. Niemcy w ten sposób przecież napływali masowo, skąd są Niemcy bałtycy, no z tego właśnie, że oni Rosjanie ich potrzebowali bałtycy, bo po drodze do piotrrogrodu do Petersburga osiedlali się i budowali wielkość imperium rosyjskiego. No, więc wyrwały się, że oni idą ku Europie, jeszcze pamiętajmy, że na zasadzie tego właśnie to nie jest dla mnie do końca jasne, czy on wtedy jeszcze w tą wieżu, trochę, chociaż zupełnie, ale jest słynny artykuł w Gazecie wyborczej opublikowanym Putina, kiedy składał wizytę w Polsce przez wizytą polskiej dziewiąte, tak właśnie do rocznica wojny wizyta, nawet relatte i artykuł poprzedzając tydzień czy 2 wcześniej, kiedy mamy jego takie. Właściwie to jest tekst takie Europejskiej kredo Rosji. My czujemy się Europą, my chcemy być z Europą 2009, a co mówił prezydentem Miedwiediew, kiedy był prezydentem 8 12 prawda, że przyszłość Zachodu Rosji leży w związkach Zachodem, że tylko wyłącznie dzięki Zachodowi Rosjan będzie się modernizować.
Ale też chyba nie wiemy, czy oni już wtedy kłamali, chcąc być takimi przyczajonymi stwarzać takie pozory z.
Czy natomiast.
W pewnym momencie coś się wydarzy od objawiło, że Rosja zaczęła i.
Trudne. Znaczy rzeczywiście jak wrócił do władzy Putin w dwunastym roku, który był inny prezydent inny Putin trochę na, że grzechy także trochę nasze grzechy. Ja o tym w różnych miejscach pisze to są rzeczy, które ja się nie podobały, nie tylko w Rosji, ale w Rosji był szczególnie źle przyjmowane te nasze interwencje militarne w różnych miejscach zbędne niepotrzebne. Na to się powołuje na Irak się powołuje na Kosowo, prawda nam na Libię wam wolno, a mnie nie prawda. Niestety.
Jeszcze to przekonanie słabości Zachodu, prawda.
Bardzo bardzo także, ta wojna rzeczywiście bardzo wiele zmienia bardzo wiele, mówi nam mówi też jacy powinniśmy być i my to robimy w tej chwili nie wiem, jak były nam wytar tego zapału. Ale.
Ale już 15 miesięcy dajemy radę.
Tak tylko to pytanie zawsze o to, co dalej dla mnie dla nas nie, bo to jest takie rzeczywiście nadzwyczajne wzmożeniem takie witalne, jeżeli chodzi o zachód bardzo dobrze, nawet nie oczekiwałem, że no fantastycznie przecież radzi sobie komisja Europejska pod dowództwem Urszuli Wonder, lin, która nie tylko taki twardy kurs wobec Rosji, ale także bardzo świetnie koperuje z Wonder line 9 maja. Jest gdzie w Kijowie doktor pomyślał, prawda wojna, ale przecież.
Taj 1 przed, ale chwilę przed wybuchem, ale przedcznicą pierszo było Kijowie.
Fantastycznie bezczelny, pobyt fantastycznie, bezczelny pobyt prezydenta baejdana bezczelny rozsiano musiało zaprzeć dech absolutnie to niemożliwe bajdyn, gdzie no Lis w kurniku, ona przecież to jest nasze i nagle ten ban przechadza się ten siedzi głęboko bunkrze, a ten bajd z gzereński spokojnie poprawdzie wyczyszonym Kijowie, ale jednak w kogijowym, ale co to oznaczam Szanowni Państwo, że granica wolnego świata od tego momentu 1 dnie prze 1 dnie prze my Ukrainy zachód to i to jest bardzo ważne Ukrainy, na którą zawód patrzczu bardzo podejrzliwie, nie dawał jej wielkich szans uwagi na to sytuację wewnętrzną na Ukrainie przede wszystkim względu na to Ukraińcy sami się do skwalifikowaliśmy. Terazkażmy.
Ich za swoich.
Uważamy, że tak jak powiedziałem, no to jest moja formuła, ale myślę, że tak jest przekonanie granica wolnego świata leży nad dniepm i teraz skute kuty jak my Francuzi cokolwiek to będzie kosztować, będziemy w ukra Ukrainy inwestować, żeby ona została po naszej stronie. I Ukraina będzie teraz przed murzem Zachodu wobec Rosji przed murzeem Zachodu, dlatego tak bardzo radykalnie Putin przyciskam Białoruś, dlatego że chce mieć to wyjście w kierunku Zachodu. Przynajmniej przed Białoruś.
Prof. Roman kuśniar jest moim państwa, gościem słuchają państwo Radia do KFM pierwszego Radia informacyjnego pisze pan we wstępie do rocznika strategicznego, że ta wojna okazała się taką współczesną kraw kolafontena. To jest taki anegdotyczne przedmiot sporu pomiędzy 3 mężczyznami, siedząc dokoła stoą sprzeczali się jakieś barwy jest światło odbijające się w stojącej przed nimi Kryształowej karawce. No i historia mówi, że la foten poproszono rozwiązanie ich sporu okrążył stó i spostrzegł, że po prostu w każdym miejscu światło jest innego koloru, że zmienia kolor w zależności od perspektywy, tak więc każdy z mężczyzn miał rację. Co za tym widzą w tej karawce wojennej, różnie aktorzy geopolityczni?
Tylko warto Szanowna, pani redaktor, kończyć tam tę historyjkę dla fotenem, dlatego że lafantten kończy tę przypowieść. Takim oto stwierdzeniem, że SZ sztukku jest zobaczyć wszystkie kolory naraz prawda, czyli wiz zobaczyć cały obrazek, bo nie tylko.
Swoją perspektywę.
A nie tylko ten kolor obrad tutaj żółty tu zielon, a tutaj czerwonym prawda tak istotnie było oni sobie się dzieli, tak zorientowali, że co się dzieje. I to zadzieli się właśnie wspierać. Jak to jest tymi i każdy miał tylko część racji szczuku jest robaczyć wszystkie kolory, czyli co, czyli obraz świata i moja teza w roczniku i myślę, że tak to wynika z większości tekstu tut mamy. To rzeczywiście jest bardzo powiedziałbym taki fascynujący, bo wojenny rocznik w dużym stopniu właśnie przenikają go różne aspekty tej wojny. I teraz myślę, że ten obraz świata, czyli tą, o czym pisze, o czym mówi dla foten, sztukując zobaczyć wszystkie kolory, że na to jest jeszcze za wcześnie, że dowiadujemy się różnych niemiłych rzeczy, ale przecież panice redaktor, sama podkreślałam raz i drugi, że po pierwsze, ta wojna trwa. Po drugie, tak naprawdę nie wiadomo, czym się jeszcze zakończy, dlatego że ona jest w tej chwili pod kontrolą, ona jest tak jak mówił na samym początku wojną ograniczoną jak gdyby nawet jako wojny, chociaż perspektywa z rosyjska jest inna inna ukraińska troszkę inna globalna. Natomiast jeszcze istnieje cały czas parę procent na niekontrolowaną eskalację, prawda, a więc na wylanie się tego konfliktu poza obecny format, czego powiedziałbym. Ja od początku nie wykluczałemem parę procent, czyli huchałem dmuchałem.
Obie strony chyba się starają, żeby.
Starałem się bardzo tego nie doszło, starałem się bardzo, że myślę, że Ukraina będzie powstrzymywana, jeżeli chodzi np. o i to jest rzecz przykra, którą musimy przyjąć wiadomości, jeżeli chodzi o odbicie w 100% swojego terytorium terytorialn.
Myśli pan, że ta kontrofensywa ukraińska, na którą czekamy, i która jest spodziewana, na nie pójdzie w kierunku południowym, żeby odbić Krym?
Ona pójdzie powinna pójść maksymalnie, żeby odebrać to, co Rosja Ukrainie zajęła od 22 lutego od 24 lutego ubiegłego roku. I to już będzie.
A to, co Ukrainę utraciła w 2014 to uważa pan, że to już zostanie trwale po stronie rosyjskiej.
Szanowna, pani dyrektor, ja mówię, powiedziałem jedynie, że zachód tego docznimy, prawda, że zachód nie będzie specjalnie kibicową odbijaniu przez Ukrainę Krymu, chyba, żeby Rosjanie sami czmychnęli, więc Krym tak powiem nie broniony. I.
Lub też cywilna już czmycha.
Jednak to jest znakomitej większości ludności, rosyjska czegoś bardzo wyraźnie.
I dlatego czmycha.
Ale w dalszym ciągu bez komisji większości ludnością ukraińską, natomiast być może nam się zdaje, że czmycha może zastępują ją na to miejsce może przychodzi przychodzą żołnierze, prawda także. Tutaj bym był bardzo ostrożny, chodzi mi, o co że, gdyby takie są analizy tych, którzy zajmują sięką nuklearną, gdyby Ukraina rzeczywiście chciała odbić wschodni Donbas i Krym to wykluczyć do końca nie można użycia w celach się mówi w doktrynie rosyjskiej deskalacyjnych ograniczonych ładunków nuklearnych. Niewielkie zadania muszą być uderzane w terytorium prawda one mogą być odpalane powyżej nad ziemią, albo uderzane w pustkę, która zresztą tam teren się zam. np. jako ostrzeżenie prawda dalej nie wolno prawda, bo jeżeli pójdziecie dalej, to możecie się liczyć już drugim uderzeniem, który będzie już wymierzonym wprost w infrastrukturę czy ludność. Nie pytanie co dalej prawda. No, więc jak zareaguje zachód jak zaleguje Ukraina Ukraińcy tej sobie stawieni zrobią, ale gdyby się darzyło. Nie wiem, mówimy o nie, jakby niewielkim procencie, po co, żeby wrócić do tego wyjściowego wątku, które pani redaktor wniosła, a czy, że ta wojna jeszcze się nie skończyła? Nie wiadomo, jak długo potrwa. Nie wiadomo, czym się skończ i od tego też trochę zależy, to kara w kla foanttena ten obrazek prawda, o którym mówi lawunden, sztuką nie zobaczyć wszystkie kolory.
Ale co zobaczcie, że dopiero po akcie.
Jeszcze nie jest nigdy nie jest wcześniej nigdy to są tylko spekulacje, jak ja słucham czasem tych, którzy mówią, że Ukraińcy uderzą tu Ukraińcy uderzą tam, że Rosjanie tu na papierze to się bardzo łatwo, że tak powiem te ciosy. Zadaję i przyjmuje to mnie po pierwsze, śmieszy, a po drugie, smuci, dlatego że żadna wojna dla mojego życia nie jest tak medialna, to znaczy tak przejrzysta. To bardzo utrudnia Ukraińcom i ich pracę.
To jest pierwsza wojna, która jest relacjonowana w mediach społecznościowych.
No właśnie, także to jest. Ja pamiętam, jak troszeczkę była za dużo było mediów w czasie interwencji, na to w Kosowie znaczy, bo przeciwko Jugosławii, w związku z konfliktem w Kosowie tu zrobili Amerykanie w czasie 2 następnych wojen, które toczyli w Afganistanie i Iraku kompletnie odcięli media.
No Amerykanie już odsuwali media od konfliktów zbrojnych po doświadczeniach sym mediami w wojnie Wietnamie. Czy ja, kiedy to proszę to ujawnianie, czy z 1 strony zbrodni amerykańskich czy z drugiej strony tych te zdjęcia wracających trumień żołnierzy amerykańskich spowodowało nastroje pacyfistyczne w Stanach Zjednoczonych, a już wiedziała, że.
O tym zapomniano o tym zapomniano. Tu konflikty toczyły się w Europie czy gdzieś i te media domów były wszechobecne wojna prawa człowieka, to i tamtąd. I ponieważ to było jedno po drugim nie widziałem 9 kosową w 2001 w 2000 trzeba Afganistan Irak, czyli dwu kolejnych konfliktachzi nie nie żadnych mediów, prawda żadne odcięcie było, żeby nikt nie wiedział, a to się dzieje bardzo na oczach. To nawet bardzo trudne, w związku z tym czekamy na tę słynną ofensywę. Czekamy nie możemy sami doczekać. I co ci Ukraińcy mają jak oni mają tę kontrowezywę przeprowadzać, jeżeli my im podpowiadamy nie nie tu macie tam albo wszyscy ich widzimy z nieba, bo wszystko to jest widoczne. Prawda latają drżony prawda satelity i każdy widzi tewskie ruchy, to jest jak na talerzu i zaskoczyć problem na tym polega. Ukraina nie może liczyć na efekt zaskoczenia. Rosja jest potężnie, po tamtej stronie ufortyfikowana, czyli każdy sukces będzie okupiony ciężkimi stratami, a więc musimy.
Bo oni niestety nie marnowali czasu już.
Musimy się musimy się z tym wszystkim liczyć. I jeżeli zakończyć tak jak Amerykanie dzisiaj mówią, a ja to pisałem w tekście swojej w Gazecie w rzeczpopolitej, w styczniu później wywiadzie dla lutowym dla dla mnie Jacka Żakowskiego dla polityki nie, że to się może przerodzić w konflikt, że doj dojdzie do zamrożenia linii frontu i będziemy mieli Koreę nie będzie pokoju, tylko będzie po prostu rodzaj takiego zamrożenia konfliktu i 0 kontaktu pomiędzy 2 stronami. No Amerykanie dzisiaj słyszę o tym głośno mówią no to wtedy pytanie będzie, co to oznacza dla dalszego ciągu dla tych świateł w kraw tele fotena. Prawda jak będziemy to czytać zwycięstwo Rosji, Rosjanie mogą powiedzieć wydaje się, że oni byliby bardzo szczęśliwi, gdyby tak się stało, dlatego, żeby oni powiedzieli, że udało nam się, co udało nam się ochronić ludność rosyjską przed ludobójstwem. Prawda, bo jeden z 3 powodów, dla których oni zaatakowali Ukrainę, to była ochrona ludności i rosyjskiej czy rozwójjęzycznej mieszkający na Wschodzie Ukrainy przed rzeką ludobójstwem?
Tak tak przekraczali narytoria wschodnie Polski w 30.09. także po to, żeby bronić mniejszości.
Jest, ale co to oznacza? To oznacza, że nie uzyskali swojej strategiczny cel w postaci, gdy udało się nim zatrzymać połączenia lądowego między Donbasem, a Rosją właściwą, a Krymem, prawda i wtedy co Rosjanie ogłoszą sukces wtedy z kłopot, dlatego co agresor agresor, mimo wszystko ociągnąłą jakieś cele Ukraina straciła i nie co się z tym pogodzić. Czy i teraz co robimy dalej, to w takim razie trzymamy Rosję pół przysiadzie na układamy ją sankcjami, nie ma żadnego prób nowelizacji stosunku, dopókim rosyjski tryzmus, czyli ten szczęścisk nie puści nie oddał Ukrainie, czekamy na następną wojnę, tak jak była wojna francusko. Pruska w siedemdziesiątym musimy 18 i utrata loter ryngi i racji na rzecz Niemiec i później odzyskanie pierwszej wojny światowej. No tu są można sobie to różnie wyobrażać to dalej, ale od tego będzie również zależeć ocena wojny i co także ocena szans Ukrainy na integrację Zachodem tą formalną czy nieformalną członek NATO. No w czasie wojny, kiedy mamy otwarty front Unii Europejskiej, kiedy ewentualnie to są takie rzeczy, na których nie ma nie znamy tej odpowiedzi. Ja uważam, że w wcalekraina nie musi być członkiem NATO, to mój pogląd po to, żeby mieć takie same gwarancje, jak gdyby była członkiem NATO, faktyczne gwarancje w sensie fizycznej obecności Zachodu także militarnym, bo skoro Rosja się nie wycofuje. Prawda nie oddaje nie ma możliwości zawarcia traktupokojowego, to znaczy, że możemy po swojej stronie zrobić tak jak jak chcemy, to znaczy, że dajemy Ukrainie realne gwarancje bezpieczeństwa, a wprowadzamy tam może obecność międzynarodową. Tak jest to jest moja koncepcja, a więc siły ONZ, które rozdzielają strony, no cały szereg rzeczy tu się otwiera przed w związku z tym jak ta wojna jak ta wojna się ewentualnie zakończy, czy w jakim miejscu stanie o tak.
To teraz porozmawiajmy przez chwilę o Polsce, no bo my oczywiście stanęliśmy na wysokości zadania, jeżeli chodzi o zaangażowanie na rzecz Ukrainy, a przypomnijmy, że za czasów Prawa i Sprawiedliwości przecież było bardzo dużo napięć między Warszawą, a Kijowem głównie rzecz rozchodziła się o politykę historyczną. Wysyłamy oczywiście dużo broni dużo sprzętu działamy na rzecz Ukrainy na forum międzynarodowym domagamy się jej członkostwa w Unii Europejskiej w NATO, ale porozmawiajmy o tym, co dzieje się tutaj u nas. No kwestia rosyjskiej rakiety w lesie pod Bydgoszczą balony, które pojawiają się i znikają konflikt między armią, a ministrem wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem. No i ewidentne kłamstwo dotyczące tego, co wydarzyło się w grudniu ubiegłego roku na niebie nad polską, no bo 1 ze stron musi kłamać obie strony nie mogą mówić prawdy, czyli albo o tej rakiecie Mariusz Błaszczak nie został poinformowany, albo został poinformowany. Jej on ten Fakt zatajił, jak pan na to wszystko patrzy i co pan myśli jako też wieloletni doradca, ministra obrony narodowej?
No ta wojna z 1 stronyojnie, spadając z nieba, no ale nie z takim politycznym złotem dla no umówmy się nie spadła z nieba, ale jest politycznym złotem dla obozu rządzącego, dlatego że rzeczywiście dała szansę obozowi rządzącemu, pokazania się jako takim dzielny obrońca zachodnich wartości interesów. Patrzcie, jak my tutaj wspieramy Ukrainę, chodzi o wolność chodzi trochę.
Sięsunęła nasze problemy z praworządnością. Oświet.
Dobra, dalej tutaj, jednakże odzyskaliśmy pewien blask jako członek tej wspólnoty ne państw zachodnich.
Pokazaliśmy się jako społeczeństwo przyjmujące.
Stów najlepiej tak placcy muszę być niezawiedli, to się bardzo cen na Zachodzie na świecie.
To się odbiło szerokim echem.
To są bajdn, jeżeli tutaj przyjeżdżał to mówi po co przyjeżdżam, podziękować Polakom nie mówił rządowi polskiemu tylko Polakom za to, jak się odnieśli do tego konfliktu.
Ale mam już tylko 5 minut naszej rozmowy, panie profesorze, więc chciałbym, żebyśmy się skoncentrowali na tych wypadkach dotyczących właśnie rakiety tego ujawnienia tejże rakiety przez przypadkową osoby pod koniec kwietnia i tym konflikcie, które rozgorzał tych oświadczeniach, które są wymieniane tych uwagach i złośliwościach via media itd.
tak, niezależnie rzeczywiście od takiej konsekwencji, których tu nie dotkniemy, znaczy takiego dramatycznego uproszczenia naszej polityki zagranicznej, poprzez takie zbudowanie relacji klientelistycznej, Warszawa Waszyngton, która w całości pochłania czy konsumuje naszą politykę zagraniczną, wtedy już nic nie jest ważne. Prawda już Niemcy nie są ważne. Frantję, nieważna Unia Europejska nieważna tylko my i amerykaami tu tak powiem jesteśmy tymi chempionami wspólnie z Ameryką, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe i zachód itd. itd. to jest bardzo szkodliwe. Powiedziałbym ten ta relacja kliententalisczna, która mogła być zbudowana w kontekście wojny, bo przecież to stosunki polsko amerykańskie do wybuchu wojny były bardzo niedobre, dlatego, że to no, że bajd administracja demokratyczna, natomiast to rzeczywiście pokazuje to, o czym, o co pyta pani redaktor, że pomimo, że jest żyjemy w państwce zachodnim Unii Europejskiej i NATO to obyczajem na styku polityka. Czy w sektorze obronnym między tą cywilną kontrolą czy nadzorem politycznym, a wojskiem ona jako żywo przypominają niestety to, co zdarzyło się, że co miało miejsce, że możemy deszczem ma w dalszym ciągu miejsce w Rosji. To jest, co to znaczy przede wszystkim brak przepływu informacji nikt nikomu nie mówi prawdy w książce, o którą pani redaktor tutaj rozmawiali tej książce. My gdzieś dobrych parę miesięcy temu, którą wydaliśmy jako zespół przer niż katedra, bezpieczeństwo Polski w świetle wojny na Wschodzie. Ja tę książkę kończę takim takim przypomnieniem cytatu z rozkazu rozkazu głównenoodzącego armii francuskiej curebuurg harda już z końca kwietnia u poprzedniego roku rozkaz brzmiał ledy Wardy velitem w kwie świetle tego, co tam się dzieje na Wschodzie. Mamy obowiązek mówić prawdę, dlatego, że jeżeli Rosjanie w tej chwili przegrywają, on już w końcu kwietnia wiedział, że będą przegrywać, dlaczego boi się wzajemnie oszukiwali, nie mówi sobie prawdy i to jest zadziwiające. Jak kraje autokratyczne są do siebie podobne, pod jakim względem nikt nie mówi prawdy w tej tak powiem tych w tych łańcuchach, dowodzenia przekazywania informacji itd. itd. i to, co się dzieje właśnie, pani redaktor mówiła, że ja byłem doradcą, oczywiście ministra obrony. To jak ja słuchałem ministra obrony Klicha, ministra Klicha lata 2011 ja słuchałem, ale także byłem łącznikiem między kacają prezydenta, a mistrem obronylg.
Bronisława Komorowskiego bardzo.
To ja słuchałem ministra Błaszczaka, pomyślałem sobie to niemożliwe to niemożliwe, żeby tak potwornie tak potwornie nie mówić prawdy, nie będę się ostrze tego nazywał. Prawda, dlatego doskonale wiem, jak to działa to znaczy, jeżeli zdarzyło się to, co się zdarzyło, znaczy rzeczywiście poderwano samoloty, ponieważ w leciała rakieta.
A ukraińcą o niej poinformowali, że leci.
Paugr, czy było informacja z Ukrainy, że leci to przecież pierwsza rzecz, która się dzieje, to dowódcy wojskowi czy operacyjne czy lotniczy czy lądowy na wyprzuki dają znać komu no ministrowi obrony? Jak nie mogą go sięgnąć? No to oczywiście do drzewa gabinetu dzwonił. Słuchaj daje powiedz szefowi, ale także jest szef sztabu generalnego, wszyscy oni wiedzą i zaraz następnego dnia na kierownictwie 3 piętra podziemią przy Klonowej o tym się rozmawiam, dlatego że tego typu wydarzenia nie da się schować, wie o tym iluś tam generałów wie o tym płwal dowództwa cywilnego. Czy kierownica cywilnego wiedzą szefowie służb kontrwywiadu i wywiadu, ponieważ oni mają oczy i uszym patrzą, gdyby ktoś próbował zataić przed ministrem to szef SKW służby konradu wojskowego natychmiast donosi ministrowi, że coś takiego się stało i takiej czy inne General? Nie.
Ma możliwości, żeby Mariusz Błaszczak o tym nie.
Wiedział. W kilkanaście minut po od razu natychmiast prawda, dlatego że ona tylko wleciała, stracili mi z oczu i trzeba w związku z tym kontynuować co poszukiwania, dlatego że my nie wiemy takiego kontynuowano uzbrojona, czy nie uzbrojona, prawda i w związku z tym to, co się stało. To jest tak nieprawdopodobne. No oszustwo w obliczu opinii publicznej, że ja bym muszę powiedzieć byłem byłem przygnębiony, ale to pokazuje, że tak powiem no niski poziom i moralny, ale także intelektualny. I to, że prezydent idzie zaparte, że nie wiedział, że dowiedział się, kiedy dopiero, kiedy w Gazecie wyborczej ukazał się, jakby wyborcza apel ukadał się artykuł i dopiero on dzięki wyborczej dowiedzieli się w kancelarii prezydenta, że coś się stało.
No nie, no niby oczywiście pan prezydent został poinformowany przez BBN, a BBN został poinformowany przez MON, tylko, że Gazeta wyborcza, bo to sprawdzałam, opublikowała swój tekst o tym, że coś spadło we wsi pod Bydgoszczą o dziewiętnastej 29, a telefony do BBN u były dwudziesta 15, a potem BBN do prezydenta.
30 Szanowni Państwo, żadne pieniądze 457% PKB na obronę, natomiast bezpieczeństwo, jeżeli będziemy mieli tak nierozumne, tak nierozumne, tak nierozsądne kierownictwo polityczne państwa na te sektorem obronnym. To żadne pieniądze czy wielkie zakupy, które mamy, no to, co wszystko to jest rozum przede wszystkim i to to, czego zabrakło. Ja to jest do tego jest tak się martwię, że mamy tych 45% jednocześnie jesteśmy tak nierozumnie, jeżeli chodzi o o kierowanie sprawami obronności państwa. I to jest taka przykra lekcja, która płynie niestety z tego doświadczenia dla nas dla Polaków.
I bardzo przykra puenta, którą kończyły nasze spotkanie prof. Roman Kuźniar, wydział nauk politycznych i studiów międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny rocznika strategicznego, o którym to roczniku strategicznym jego zawartości za rok 2022 i z wychyleniem w rok 2023 jesteśmy w radiu mówiliśmy tego wieczora bardzo dziękuję za rozmowę. Panie profesorze.
Bardzo dziękuję, pani dyrektor, bardzo dziękuję za uwagę.
Państwu dziękuję za wspólnie spędzony czas program wydawała Małgorzata wółczyńska. Ja państwu oczywiście życzę spokojnej nocy i do usłyszenia w tym programie w tej audycji już za tydzień. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: SPRAWY RÓŻNE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA