REKLAMA

Marcin Włodarski, trener U-17: Lubimy strzelić pięć bramek

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-21 18:00
Prowadzący:
Czas trwania:
10:41 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czy niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk, to druga godzina naszego programu łączymy się teraz z Węgrami, a konkretnie z trenerem Marcinem włodarskim z seksonederrem reprezentacji Polski do lat 17 dzień dobry, panie trenerze, dzień dobry, witam serdecznie. Powiedzieć o drużynie, której jest pan selekcjonerem, a która bierze udział w mistrzostwach Europy do lat 17, że jest szalona, to nic nie powiedzieć, patrząc na przebieg wczorajszego drugiego grupowego, spotkania przeciwko reprezentacji Węgier wygranego 5 do 3 wcześniej pokonujecie wysoko reprezentacje Irlandii w stosunku 5 do 1 co oznacza, że w 2 meczach strzeliliście 10 goli. Jesteście liderem i reprezentujecie wszystkie wartości, którym hołduje pan od początku przejęcia tej drużyny narodowej?
No trzeba sobie powiedzieć szczerze, że lubimy strzelić 5 bramek, więc tego jesteśmy zadowoleni, bo jest to kolejny mecz, którym dobywamy 5 goli, bo jakby to wszystko policzyć, to trochę tych meczy było, ale cieszymy się też tego, że stwarzamy mnóstwo sytuacji bramkowych, że oddajemy mnóstwo celnych strzał, więc to jest na duży plus. Natomiast gramy, tak jak graliśmy w eliminacjach, tak jak graliśmy w studniach towarzyńskiej, południe niezwykle istotne dla mnie to, żeby grać tak jak trenujemy, i tak jak sobie zaplanuje, za nie pękać w najważniejszych momentach, gdzie chłopcy to kupują i w ten sposób gramy.
Panie trenerze, ale to nie jest charakterystyczne dla polskiej piłki, która przez lata oparta była na systemie polegającym na desperackiej obronie. Mówię o wydaniu wymiarze reprezentacyjnym może poza euro 2016 i kontratakach, które przecież są ponoć zdaniem wielu trenerów wpisane w nasze dna.
No powiem tak coraz lepiej szkolimy w klubach, jeżeli mówimy o dzieciach i młodzieży, dlatego też, jeżeli stawiamy w treningach klubowych, na styl opensywny, no to my staramy się to przekuwać na reprezentację, dlatego że jak ci chłopcy wyglądają w klubach, to my ich jeszcze bardziej otwieramy. Wiemy, że potrafią grać 1 na jaem, bo to jest to jest bardzo ważny i kluczowy aspekt potrafią grać odważnie do przodu i nie zamykamy im tej drogi w męczach nie widać, że to przynosi efekt.
Proszę powiedzieć, jak, jakim wartościom musi hołdować selekcjonel, by zbudować drużynę, bo z 1 strony ta wartość szkoleniowa ten aspekt wybrzmiewa najmocniej, a z drugiej no przecież nie da się ukryć, że na docelową imprezę, jaką są mistrzostwo Europy, jedzie się po konkretny wynik?
No u nas mętal odgrywa bardzo ważną sprawę, ale też dyspozycja konkretnego dnia. Jesteśmy szczerze z chłopakami. Mówimy im jak to wygląda oni na każdym treningu dają z siebie 100% i ta dyspozycja treningowa decyduje o tym, kto gra i widać to też, że przynosi to efekty, dlatego że chłopcy, którzy dobrze wyglądają w treningach, potem dobrze wyglądają w meczach. I wiemy o tym, że jeżeli będą odważni w treningach i będą zdobywali kolejne doświadczenia, no to później będą odważni też w meczach, jeżeli chodzi o konkretny wynik. No to rozmawiamy ze sobą i mówimy, że każdy najbliższy metry najważniejsze mamy tutaj do wykonania jeszcze 3 kroki i chcemy je pewnie postawi.
Stawką tych mistrzostw jest nie tylko medal, ale także wyjazd na mistrzostwa świata, który premiuje 5 zespołów z tego turnieju, a więc 4 półfinalistów i 1 drużynę z tzw pleiofu pan też to ma w głowie i stawia jako cel swoim podopiecznym.
Tak jest zostaliśmy w gronie 8 najlepszych drużyn w Europie i jest na razie cieszymy się z tego, co jest, ale już od dzisiaj od rana zaczynamy myśleć o tych kolejnych krokach pierwszym zlikgc medzwagią, który będzie istotny właśnie w kontekście tego, o czym pan powiedział, czyli tego ewentualnego barażu, bo w tym barażu będą grały 2 drużyny, które niestety przegrają ćwierćfinał, ale miały najwięcej punktów w meczach grupowych.
Już w tej chwili można stwierdzić, że sturniejem pożegna się któraś z potęg europejskich będzie to albo Francja albo albo Portugalia. To też jest dowód na to, w którym miejscu znaleźli się biało czerwoni pod pana dowództwem?
No zgadza się tak jeszcze nie do końca to do nas dociera, bo wiadomym jest, że koncentrujemy się mocno na sobie i na tym, żebyśmy my wyglądali jak najlepiej. Natomiast Fakt jest taki, że jak już wcześniej powiedziałem, że jesteśmy w gronie najlepszych 8 druży na niektórych w tym gronie zabraknie już zabrakło znanych Marek 16, a teraz już jesteśmy w usemce, także naprawdę się cieszymy. I widać, że w Polsce potrafimy szkolić.
No dobrze, przejdźmy do personaliów w porównaniu z pierwszym meczem z Irlandią dokonał pan 2 zmian. Wraca po pauzie powodowanej kartkami Maksymilian Sznaucner do środka pola, zdecyduje decydował się pan także postawić na majkach urasa jednego z najlepszych strzelców bundę z ligi do lat 17 w barwach hfb. Stutgard, dlaczego o tym mówię, bo ławka rezerwowych z pierwszego meczu pokazuje też, jaką ma jakość, to są nominalnie gracze pierwszego wyboru, ale no widać, że to nie tylko 11 ludzi, których ma pan do dyspozycji, ale cały zastęp.
No tak, no tak jak powiedzieliśmy, wcześniej decyduje dyspozycja treningowa dyspozycja dnia, także to, że gram w sposób bardzo energetyczny. I no widać, że chłopcy tracą siły, a mamy z tyłu głowy, to, że jest to turniej, dlatego na pewno będziemy nadal dotowali składem no bo ci chłopcy mają się rozwijać i to jest dla nas też niezwykle istotne, aby każdy z nich na to jest euro młodzieżowej, każdy z nich na pewno od nas dostanie swoją szansę na pokazanie się i na zdobycie niezbędnego doświadczenie.
Panie trenerze, to dla pana pierwsza międzynarodowa impreza takiej rangi wcześniej brał pan udział jako selekcjoner w turniejach. Proszę powiedzieć, czym ona różni się od tych wcześniejszych doświadczeń i jak ubogaca? To pana jako jako trenera?
No doświadczenie z ogromne przede wszystkim stres, bo jest to taki pozytywne, ale jest i dla mnie i dla chłopaków te emocje, które są tutaj dodatkowo wyzwalają. No tutaj czuć ten smak, że są to mistrzostwo Europy, naprawdę obcujemy z tymi wszystkimi drużynami w hotelu jest tu wszystko pozaplinane na ostatniej guzik. Jedno trzeba powiedzieć, że możemy się czarować i mówić o różnych rzeczach. Natomiast to, co baza treningowa jest na Węgrzech. My trenowaliśmy w 4 różnych ośrodkach i na wszystkich 4 było co najmniej 8 boisk. My mówimy, że u nas 1 czy druga Akademią, a ma bardzo dobrą infrastrukturę, no to tutaj to uchodziliby za naprawdę mocnych średniaków pod tym względem. I tutaj musimy naprawdę gonić.
Panie trenerze, niezależnie od tego jak potoczą się wasze losy w tym turnieju już w tej chwili można mówić o sukcesie, biorąc pod uwagę, jak mocno incydentalne, były awansy awanse do euro do lat 17 dotychczasowej historii. To jest 03.04. chyba awans, jeśli dobrze, jeśli dobrze, pamiętam, mieliśmy 1 medal w 2012 roku. Co pan zrobi, żeby Polska piłka wykorzystała pańską pracę Pański sukces i żeby nie został on zawłaszczony personalnie, tylko tylko był dziełem pana i pana podopiecznych?
Ja bym nie powiedział, że personalnie, bo jest to na razie jeszcze spokojnie sukcesem. Liczę, że będzie lepiej, natomiast powiedziałbym, że jest to naprawdę praca nas wszystkich to i PZPN u i trenerów klubowych te wszystkie projekty, bo ci chłopcy są ze sobą już tak naprawdę od 4 lat do tego od tych wszystkich naszych projektów, których koordynatorem jest Bartek Zalewski. No to naprawdę widać, że przynosi to efekty plus ta praca w klubie, gdzie zaczynamy, dostrzegać to, że gra ofensywna popłaca. I dlatego wygląda tak, a nie inaczej myślę, że to jest tylko takie przybicie, że idziemy w dobrym kierunku. Także cieszę się, że pan o tym wspomniał, bo ten kierunek jest dobry imię, to potwierdzamy i myślę, że teraz jeszcze więcej trenerów. Tak.
Powiedział pan kiedyś w rozmowie ze mną, że nie ma pan aspiracji, żeby prowadzić seniorskie zespoły, ale no im lepsze będzie pan osiągał wyniki w tej kategorii wiekowej, tym częściej będą pana przymierzać do wyższych kategorii wiekowych, być może właśnie nawet seniorskich. Pan pod wpływem wydarzeń jest w stanie zmienić swoje zdanie.
Nie do seniorów, to ja się nie pcham dobrze czuje się dobrze czuje się w piłce młodzieżowe i te kategorie od u 15 do 19 naprawdę mi pasują, bo mam doświadczenie w tych kategoriach. Dobrze dogaduje się z młodzieżą, także jestem zadowolony z tego, co jest.
No dobrze, a kiedy spotyka się pan z innymi trenerami, to jak, jakie oni mają pogląd na grę Pańskiego zespołu właśnie choćby podczas?
Trenera cuda podczas eurosper. No to powiem tak jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że np. Irlandia grała całe swoje dotychczasowe wszystkie mecze systemem 143 i numer z nami zmienili na 15 czy 2 to tylko świadczy o tym, że drużynę zaczynają nas bardzo mocno szanować. Obawiać się i dostosowywać się nie to jest do swojej gry, ale do tego, żeby nam przeszkadzać to nas bardzo cieszy, bo kiedyś myśmy tak robili, a terazwinne drużyny robią tak z nami. No wyniki wyniki robią wrażenie, więc myślę, że myślę, że idziemy w naprawdę bardzo dobrym kierunku.
Mnóstwo gratulacji panu odbiera nie tyle za wyniki co za grę tego zespołu, bo ona naprawdę porywa chce się siadać przed telewizorem, od pierwszej do dziewięćdziesiątej minuty.
Powiem tak, no odbieramy gratulacje, też staramy się uczulać chłopaków, że, żeby oni też nam tutaj nie odjechali pod tym względem, no bo wiadomo, jakie to jest pokoleni, oni bardzo mocno, że ją internetem, więc też, żeby nie zostali oni zagłaskani. No to staramy się ich tutaj sprowadzać na ziemię i już mamy plan, jak to zrobić w tych następnych dniach przed meczem zwali?
No dobrze, następny mecz zwalią. To już kwestia kwestia dni, dokładnie powiedzmy we wtorek 23 maja o godzinie dwudziestej rozegrane zostanie to spotkanie powodzenia, panie trenerze.
Dziękuję bardzo, i pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.
Marcin wodarski i trener kadry do lat 17 był naszym gościem skród informacji przed nami, a po nich Paweł wypi i trener i skałt polskiego związku piłki nożnej opowie właśnie o tym, jak szuka się chłopców do takiego projektu, by później Stali się reprezentantami Polski. Na tak poważnej imprezie jak mistrzostwa. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA