REKLAMA

Styl gry U-17 to efekt kierunku i konsekwencji. "Pojawią się kolejne takie roczniki"

Przy Niedzieli o Sporcie
Data emisji:
2023-05-21 18:20
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
16:07 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przy niedzieli o sporcie przemysłowiwańczyk kłaniam się państwu ponownie, chciałbym zaprosić teraz do naszej rozmowy Pawła wypija trenera, a także skauta polskiego związku piłki nożnej dzień dobry. Dzień dobry panu tematem naszej rozmowy będzie wydarzenie, a właściwie ciąg zdarzeń związanych z reprezentacją Polski do lat 17 takiej nie chcę powiedzieć o samotnej wyspie na piłkarskiej mapie piłki młodzieżowej, ale bezwzględnie drużynie, która wyróżnia się na tle pozostałych ma trenera, który też hołduje zasadą, którym nie hołdują inni. To moja opinia i pozwolę sobie przy niej pozostać. Natomiast rozpoczęły się mistrzostwo Europy na Węgrzech właśnie do lat 17, gdzie, gdzie Polacy no prezentują się tak jak wszyscy tego oczekiwali, a jest to dość niespodziewane, bo Polacy nie muszą grać z kontrataku, mogą prezentować efektowny futbol prowadzić grę. Jeszcze do tego wygrywać. Jak pan patrzy na tą reprezentacje, bo za chwilkę przejdziemy też do losów poszczególnych jej bohaterów, którzy przechodzili poszczególne etapy kształcenia tego na poziomie federacji choćby na zjazdach Akademii młodych? Cho?
Ja może chciałbym zacząć od od wyników i a inaczej abstrahując od wyników, które te ta reprezentacja osiąga, a one są bardzo efektowne. Mnie bardzo osobiście cieszy bardziej opinia, która krąży w mediach i w środowisku o stylu gry reprezentacji Polski u 17 i tutaj muszę powiedzieć, że jest to efekt obranego jakiś czas temu kierunku i konsekwencji w działaniu. I oczywiście tener wodarski świetnie wpisuje się w tą filozofię, ale ja jestem przekonany, że pojawią się kolejne roczniki, które będą odwzorowaniem tej aktualnej reprezentacji u 17 stawianej przez wszystkich jako przykład. I warto chyba na przykładzie tej reprezentacji powiedzieć o drodze tego rocznika na mistrzostwo Europy, bo, bo możemy śmiało powiedzieć, że to jest efekt przemyślanego procesu, który po jakimś czasie musiał przynieść pierwsze efekty, a w środowisku są jakiś czas, pojawiają się różne wątpliwości dotyczące słuszności. Np. projektu zgrupowania Akademii młodych orów, który w moim mniemaniu jest istotne istotne, jeżeli chodzi o tak znaczący postęp, jeżeli chodzi o reprezację Polski młodzieżowe?
I myślę, że od tego należałoby zacząć, że zgrupowanie akademiiłorów przede wszystkim nie są traktowane przez Polski związek piłki nożnej stricte jako projekt szkoleniowe, a takie opinie były słyszane. Jest to jest to jeden z elementów procesu selekcyjnego. Zgrupowania są bardzo ważnym narzędziem do weryfikacji potencjału potencjału zawodników. I to jest bardzo ważne, żeby podkreślić, że oceniamy potencjał zawodników, a nie ich aktualne umiejętności przez selekcjonerów oczywiście i skałtów PZPN i w tym samym samym procesie całym procesie selekcyjnym oprócz 3 skałtów polskiego związku piłki nożnej i selekcjonerów uczestniczy także 32 trenerów mobilnej Akademii młodych chorób, bo ten projekt jest ściśle powiązany. To już na tym etapie tam trenerzy oglądają zawodników w powiatach i wpisujemy ich do systemu i SOS, więc jest to jest to taki proces, który, który musiał przynieść nam efekty i to doronik 2000 jest szczęście jest pierwszy przykładem. To jest rocznik, który, który po raz pierwszy przeszedł pełen cykl zgrupowań, czyli wiosenną zimową letnią i jesienną Akademią modów Orłów dwukrotnie, czyli 8 zgrupowań tygodniowych i podczas, których zostało zweryfikowanych 153 zawodników.
No dobrze, bo są 2 strony medalu, jak chciałbym najpierw dokończmy, i też przedstawmy w ogóle te drużynę, która pojechała w obecnym kształcie, tak trzymajmy się tylko tych nazwisk, które są na dużych. Ilu z tych chłopców jak i odsetek brał udział w zgrupowaniach Akademii młodych chorbów, ilu z nich wreszcie pojawiło się na tych zgrupowaniach już bardzo prestiżowych talent probo, bo to jest myślę też pewien wyznacznik.
Tak tak, bo to jest wszystkie wszystkie akcje PZPN są ze sobą ściśle powiązane i tak z 25 zawodników, którzy brali udział w eliminacjach pierwszej i drugi ru ludzie oraz aktualnie reprezentują nasz kraj na mistrzostwach Europy 17 z nich wzięło udział w zgrupowaniach Akademii młodychorów, czyli to jest 77% przy założeniu. Oczywiście musimy pamiętać, że 3 zawodników na stale mieszkających za granicą nie mogło z różnych względów uczestniczy w tych zgrupowaniach, także ze względu na to, że, że system szkolenia np. w Niemczech nie pozwala na wyjazd zawodnika podczas roku szkolnego, ale też warto podkreślić 14 znowu z tych 21 zawodników 22 przepraszam brało udział w Pucharze tym parku, czyli też kolejnym projekcie, który ściśle związany z selekcją i jest bardzo ważnym, czyli to jest kolejne 64%, a na talent pro, czyli taki prestiżowy dotychczasowe zgrupowanie dla wybitnych reprezantów Polski zostało powołanych 15 z tych 22 zawodników, czyli też blisko 70%, więc nie ma w tym przypadku, a warto też podkreślić, że od jakiegoś czasu Polski związek piłki nożnej bardzo mocno inwestuje i liczy na na projekt filszer pro, który, który ma przynieść efekty i Rosik 2006 też też jest tego dobrym przykładem, bo 3 zawodników, którzy brali udział w zgrupowaniach dla zawodnikówno. Późno dojrzewających jest aktualnie na mistrzostwach Europy.
Dobrze mamy, więc liczby, które świadczą o tym, że zawodnicy ci byli właściwe wyselekcjonowani, ale czy to też nie powoduje? Tak oczywiście tylko zastanawiam, że tym samym gdzieś ta reprezentacja jest zamknięta na innych, bo łatwiej zaufać komuś wobec kogo zna się od lat?
Nie nie myślę, że to jest efekt pracy wielu osób od skałtów od trerów mobilnej. Jak Akademi młodych orów i selekcjon ich sztabów po prostu na tym etapie. Myślę, że jesteśmy federacją, która, która na tle federacji o podobnym potencjale ma niezwykłą przewagę. My na etapie rocznika u 13 14 tak jak powiedziałem akurat w roczniku 2006 zostało zostało na naszych zgrupowaniach, sprawdzonych 153 zawodników, ale wczoraj wróciłem ze zgrupowania w Bydgoszczy rocznika 2010 i po pierwszym roku selekcyjnym, po, czyli posterek zgrupowaniach. Mamy już tych zawodników 132, więc jest to jest to dużo większa liczba już wiemy, że po 2 latach będzie to większa liczba wynika to mimo wszystko z dużo większego poziomu szkolenia w Polsce, który od najmniejszych szkół dzięki certyfikacji się zdecydowanie zmienia. I możemy być pewni, że w kolejnych rosikach będzie tak samo w momencie, gdy inne reprezentacje czy inne federacje zaczynają proces selekcyjny. Myślę, że w roczniku 15 to my jesteśmy już do niego bardzo dobrze, przygotowani mamy 2 lata pracy za sobą. Znamy zawodników, znamy ich dobre strony, znamy ich deficyty, znamy ich mentalność, bo nie każdy jest w stanie funkcjonować w reprezentacji grającej tak ofensywnie i z taką determinacją, bo więc, więc selekcjonerzy naprawdę mają ułatwione zadanie, ale oczywiście nie ujmując z nim, bo to, bo to, bo to ich praca i te wyniki to nie jest działa przypadku to także ich ich zaangażowanie ich pomysły i filozofia, która która, która się sprawdza. Ja myślę, że, że ten proces jest na tyle istotne, że, że nawet Akademia do odrych młodych orrób, gdzie koordynator jest Bartek Zalewski, kształtują nam trenerów przyszłych selekcjonerów, a także członków sztabu, bo, bo to każdy z trenerów każdy z członków sztabu od fizjoterapeutów i kierowników zgrupowania jest w bardzo przemyślany sposób dobierany. I nawet mówimy dużo o zawodnikach, ale sztab reprezentacji aktualny u 17 wszyscy wszyscy trenerzy cały sztab organizacyjny i medyczny przecież przechodził przez zgrupowania akademiiłorów. Tam się zawiązują przyjaźnie tam się zawiązuje też zaufanie, które z niezbędne w takim sztabie i myślę, że to jest też fajna droga dla trenerów, żeby, żeby się rozwijać. I myślę, że dzięki tym zgrupowaniom wychowamy kolejnych przyszłych selekcjonarów czy członków stabu reprezentacji.
Pan jako skaut, ilu z tych chłopaków z rocznika 2006 może nie tyle odkrył, bo to mówi wiele i nic, ale gdzieś zdiagnozował ich talent gdzieś od razu wiedział, że to są ci ludzie, którzy są obdarzeni pewną pewną taką. Jak nie wiem, jak to powiedzieć naznaczoną przyszłością na to, żeby zawodowo grać w piłkę.
Znaczy na pewno na pewno w wielu z nich uczestniczyło od pierwszej akcji Akademii młodych Orłów? Ten proces selekcyjny jest złożony różnie do niego podchodzimy. Także także sama obserwacja meczu, ona ona niezwykle istotna, bo np. wizyta na meczu zapowiedziana, gdzie wiem, gdzie trener prowadzący wieżę, przyjeżdżamy na mecz i przekazuje to zawodniku zawodnikowi powoduje to, że ten zawodnik jest niezwykle zmotywowany, a z drugiej strony może niektórym spętać nogi, więc to są ważne informacje z drugiej strony staram się zawsze jechać zobaczyć zawodnika, nie, zapowiadając tej wizyty, wtedy widzimy też jego prawdziwe oblicze już podczas rozgrzewki, że to jest zawodnik pozytywny czy raczej destrukcyjny nadużynę czy ono od pierwszej minuty rozgrrzewki jest skupiony na zadaniu, które z przed nim stoi, czy wręcz przeciwnie. Więc, więc ten proces jest złożony, ale dzięki tym zgrupowaniom jesteśmy w stanie tak naprawdę zdiagnoować zdiagnozować wszystkich poznajemy tych chłopców, naprawdę bardzo dobrze, bo to są 8 zgrupowań, więc znamy ich mentalność z nami. Ich podejście znamy ich poziom determinacji. I myślę, że na tym pierwszym etapie przede wszystkim to na co ja przynajmniej zwracam uwagę, to jest właśnie to są te cechy wolicjonalne. To co tych chłopców wyróżniało, to koncentracja na celu i wysoki poziom determinacji w każdym obszarze, a później oczywiście musi się cała reszta zgadzać, czyli umiejętności piłkarskie i zdolności motoryczne. I to nam daje finalnie repzanta Polski. Ja chciałbym nazwisk nazwisk wymieniać, ale myślę, że.
Ale jest tam kilka sztandarowych postaci takich jak Karol Borys czy Krzysztof Kolanko, którzy mają już za sobą debiuty w ekstraklasie. To nie jest tak jest.
Krzysia kolanka, oraz doskonale pamiętam jako pierwsze zgrupowanie na zimowej Akademii młodych Orłów w Bydgoszczy. No i nie zapomnę nigdy to był chłopak już w tamtym okresie, który, który na tle grupy, mogę śmiało powiedzieć, że wyróżniał się poziom detek poziomem determinacji. Tam było widać, że każda sekunda jednostki treningowej jest wykorzystana przez niego maksymalnie, to to, co teraz cechuje represtacja Polski, u 17, czyli gra w obronie wysokiej czy duża kreatywność w atakowaniu. To to wszystko się Krzysiek świetnie wpisywał i jakby potwierdza to teraz na boisku Karola znają wszyscy doskonale. Więc, więc tam nie było rzęd wątpliwości już od pierwszego zgrupowania, więc.
No ten proces selekcyjny jest złożony, ale też też mamy dużo satysfakcjiję z tej pracy, bo, bo tak powiedziałem ze 153 zawodników wysekcjonowaliśmy grupę, która aktualnie reprezentuje nasz kraj. I miło naprawdę się słucha jak trenerzy czy dziennikarze mówią, że ta reprezacja gra może nie po polsku, ale ja myślę, że jak najbardziej po polsku, bo będą kolejne roczniki, które, które w ten sposób będę grały i to jest dla nas naprawdę świetna sprawa.
To jeszcze 1 rzeczy chyba kluczem tutaj istotą sprawy jest trener Marcin Włodarski i chyba należy wyrazić nadzieję, żeby więcej było takich szkoleniowców, którzy preferują otwarty styl nie patrzą na warunki fizyczne, a przede wszystkim kierują się taką elementarną uczciwością i brakiem partykularyzmów w procesie selekcyjnym.
Tak jest tak, znaczy droga Marcina powinna być inspiracją dla wszystkich, to krok po kroku cały czas podnosił swoje kwalifikacje, notował kolejne awanse, może nie wszyscy wiedzą, ale zaczynał jeszcze jako koordynator Akademii młodych Orłów w Rzeszowie w tym oddziale stacjonarnym poprzez później funkcję skauta ma Regionalnego i asystenta w młodzieżowych reprezentacjach Polski, a jego poziom determinacji też był ogromnym, bo był przecież asystentem był analitykiem w tych reprezentacjach. Po prostu chciał na każdym szczeblu się rozwijać. Myślę, że to jest efekt też tego, że teraz tak świetnie.
Pracuje, a to to właśnie na zgrupowaniach akademiach modelowych odbywa się nie pisana selekcja właśnie dotycząca tych tych cen, tam już Marcin zaczynał i mnie to ogromnie cieszy, bo z Marcinem się przyjaźnimy. I czy mam dla niego bardzo bardzo kciuki. I mam nadzieję, że będzie taką inspiracją dla pozostałych trenerów, żeby iść w tym kierunku, bo naprawdę mamy duże możliwości jako kraj, żeby, żeby ten potencjał wy wykorzystać.
Rozumiem, że pan taki weekend jak obecny wykorzystuje do tego, żeby łowić kolejne talenty do kolejnych reprezentacji.
Tak jest tak jest cały czas jesteśmy w pracy tak naprawdę nie zatrzymują się to są tysiącowej żadnych metrów w setki zawodników wpisanych do systemu i tysiące kilometrów przejechanych, żeby znaleźć czasami tego 1 utalentowanego chłopca o dużym potencjale. No tak tak jak rozmawialiśmy, wczoraj skończyliśmy zgrupowanie w tygodniowe zgrupowanie w Bydgoszczy, gdzie, gdzie pracowaliśmy z rocznikiem 2010 a, a już teraz w weekend, korzystając z tego, że zgrupowanie stałoo się w BYD w Bydgoszczy postanowiłem udać się do Torunia do Włocławka i też do Bydgoszczy, żeby szukać kolejnych następców czy Karola Borysa czy Krzysia Kolanko czy pozostałych innych wyróżniających się zawodników repustacji Polski.
Dziękuję bardzo, Paweł wypi i trener skałt polskiego związku piłki nożnej opowiadał o tym, że jednak mają i to wielki sens projekty związane z sezonowymi akademiami młodych Orłów, a także choćby fioczer pro pod warunkiem też. Otóż dodam od siebie, no, że mamy do czynienia z takimi trenerami, jak Marcin Włodarski, który tak jak mówię, kieruje się przede wszystkim rzetelnością i uczciwością w swojej robocie, dzięki serdeczne za rozmowę.
Dziękuję serdecznie. Poznawm.
Wszystkich naszych słuchaczy pana również zapraszam na informację Radia tokfem. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZY NIEDZIELI O SPORCIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA