REKLAMA

Jak pokonać populizm? - Anna Materska-Sosnowska, Aleksandra Sobczak, Michał Sutowski

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-22 08:00
Prowadzący:
Czas trwania:
35:24 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem. Witam pana Jacek Żakowski, to jest poniedziałkowy uwaga uwaga poniedziałkowy poranek tokfem 8 minut po ósmej w tej chwili i zaczynamy spotkanie z komentatoramiami dr Anna matewska Sosnowską, Uniwersytet warszawskiej Fundacja Batorego Aleksandra Sobczak, Gazeta wyborcza i Michał Sutowski, krytyka polityczna. Witajcie dzień dobry, dobry strasznie. Dużo mamy jak zawsze spraw, ale na coś trzeba się zdecydować, więc zdecydowałem się na to, że jednak od 500 plus do 800 plus nie, dlatego nie chodzi o to, czy to jest dobry, czy nie dobytko, że mam wrażenie, że ten tydzień ostatni przyniósł ciekawy proces różnicowania partii opozycji Demokratycznej. Co się może 1 podobać? Drugim nie podobać. Mnie się akurat podoba to, że mamy sporą sporą partię, czyli 2050 to jest przeciw, mamy PESEL, który ma dziwne stanowisko, ale dla mnie dziwne, prawda, bo nie rozumiem, go merytorycznie i to, żeby krytyka wodkopsu nie rozumiem, jakby to miało być, żeby tylko pracujący podwyższyć, a nie pracujący nie podwyższyć jako tu za tym stoi rok. To jest bardzo ciekawe, nawet chyba Leszek bace robić, bo tego nie wymyślił. No i mamy Platformę, która zrobiła ten słynny manewtuska. Prawda to dawajmy od razu, a nie kiedyś i teraz można na to patrzeć tak jak ja na to patrzę, czyli z zadowoleniem, że opozycja ma ofertę dla różnych grup ideowych społecznych itd. że to nie jest tylko 1 oferta, czyli że rozszerzamy opozycji i zaczynamy grać na kilku fortepianach. I to mi się podoba. To mi się podoba inni mówią, że to jest z samobójcza, czy też bratobójcza walka wewnątrz opozycji, która jej zaszkodzi, pokaże i niewydolność, a co będzie jak zaczną rządzić itd. te wszystkie pytanie się pojawiał, jak wam się wydaje, jaka jest prawda Aleksandra sorczyk?
Wydaje mi się, że to nie jest bratobójcza walka i takie ciśnienie na to, żeby w opozycji wszyscy mieli dokładnie taki sam pogląd na wszystko jest absurdalne. Znaczy przede wszystkim w ogóle to się nigdy nie uda, no, a pozytywny demokracja ma to do siebie, że pewne rzeczy się wykuwają w dyskusji. Jest też przestrzeń na to, żeby się różnić i wydaje mi się, że to, że opozycie.
To umacnia wspólny front, czy go osłabia swoim zdaniem.
Umacnia, dlatego że jest ryzyko, że z Platformy Obywatelskiej będą uciekali wyborcy do Konfederacji. No a, a ich hołomwnia to. Znaczy widzenia z dwojga, złego znaczy to już tutaj moje poglądy wchodzą, to ja wolę, żeby ci wyborcy uciekali do Hołowni czy do czy do PSL u po prostu.
To jest oczywiście jakoś zabawy wjechała dost, że tak naprawdę Hołownia z kośnikkiem Kamysz tutaj weszli w rolę Donalda Tuska w sensie programowym. Tak znaczy no bo to raczej byłoby bliższe ten pomysł, że podwyży podwyższymy, ale tylko dla pracowników tutaj nie chodzi o tak jak to technicznie wykonać. I jaki to ma sens? Chodzi o pewien przekaz?
Jest jakiś pracy, to jeszcze traci z czyst.
Przekaz jest przekaz Iny taki, że nie ma chodzi oczywiście o osoba aktywna zawodowo. No przekaz jest oczywiście taki, że należy się wsparcie państwa, tak, ale tylko osobom pracującym do typu przekaz liberalny, który pasowałby domyślnie bardziej do Statystycznego wyborcy Platformy Obywatelskiej niż pewnie Statystycznego wyborcy PESEL hołowę, że jest bardzo zróżnicowana. Grupa no tylko, że tutaj Donald Tusk musiał wejść z kolei w rolę tego lidera opozycji jako całości, który musiał przede wszystkim podkreślić, że nie zabierzemy 500 plus ani 800, plus i damy jeszcze więcej damy jeszcze wcześniej. No i stąd takie.
Musiał nie musiał to Bóg te terrory zostawić na przykładę.
No nie, ale chodzi o to, że nie lewica miała jeszcze inną Narbo lewwica, ja na rację, żebyśmy o tym mówili 2 lata temu i w ogóle, żeby waloryzować do inflacji, a nie tylko w zależności od tego, czy dany obóz polityczny z łaski zechce, czy nie zechce prawda przed wyborami. Natomiast on po prostu wszedł w rolę lidera opozycji, który próbuje pokazać, że opozycja jako całość nie zamierza, że zmiana władzy nie oznacza utraty świadczeń ani pogorszenia tych świadczeń. Zrozumiałe logiczne jest to jakiś sensowny manewro, tyle że teraz to Jarosław Kaczyński zamiast być chwalony. To musi się tłumaczyć prawda, że a, dlaczego nie od razu.
Anna atryskawska?
Po pierwsze, kiedyś Platforma powiedziała nic to, co dana nie będzie zabrane. I wydaje mi się, że to był bardzo dobry bardzo dobre powiedzenie.
A teraz mówi obiecane, będzie dany, a teraz co jeszcze szybciej.
Najszybciej, ale to był bardzo dobry takczny taktyczny ruch i ja bym się na tym skupiła, dlatego że ja od początku.
Uważam to różnicowanie.
Właśnie od początku uważałam, że jeżeli ma być 500, plus czy jakiś taki datek, no to musi powinno to być mimo wszystko rewaloryzowane. Ja uważałam, że to powinno być inaczej, jeżeli masz duże dochody.
Mamy zrewaloryzacją jakiś problem zobaczcie, przepraszam alimenty też nie są automatycznie rewaloryzowane, a powinny być oczywiście ustawą.
I wszystkie takie i wszystkie takie rzeczy powinny być podnoszone, zwłaszcza przy tak wysokiej inflacji i te i w ten sposób odczytuję ten Tusk, ten ruch toska, natomiast ja się zgadzamy z redaktor Olą, że bardzo dobrze, że właśnie w ten sposób opozycja mówi, bo masz pełne mynina na stole bardziej odpowiadać i to bardziej odpowiadać. I to ja też uważam.
Że demokrata może być liberalny albo socjalny.
Demokrata jest liberalny w swoich.
Poglądach o socjalnej prawo wyboru. Tak też może być.
Wszystkim tak, ale, ale liberalizm polega na tym, że nie mówię o gospodarce, tylko mówię o prawie wyboru. I chciałabym do tego dołożyć jeszcze 1 rzecz nie do końca się zgadzam z redaktorem prowadzącym to, co powiedziałkowski. Ja może to poniedziałek dzień dobry nie bardzo się, zgadzam z tym, co zostało powiedziane z artykułu redaktora Wojtka fuska Wojciecha fuska na temat Tuska i Platformy. Po pierwsze, doskonale wiedzieliśmy w 2015 roku. W co wchodzimy i jaki jest, jaki jest pomysł PiS u i nie było zaskoczenia, że zrobił to z sądami, co zrobił, dlatego że po pierwsze, było już zapowiedzi w 2007, a w 2014 roku w konstytucji, która zniknęła. Pamiętacie państwo.
Nie zniknęła nie przypadkiem.
To było napisane i ten pomysł.
Będę się nazywało euro 404 ile pamiętam.
Natomiast mieliśmy pamiętam też tutaj w studiu, jak jak to wyciągnęliśmy i moim zdaniem naprawdę nie ma nic zaskakującego w tych działaniach. Ja pamiętam te teksty z 2015 roku nie straszcie pisem, mimo że część dziennikarzy część z państwa mówiła są takie i takie zagrożenia, dlatego że takie i takie pomysły mogą skutkować.
Ale nie Strasz, pisem to jest zupełnie innego, pokażcie swój program zamiast straszyć innymi to jest straszcie pisemne. Natomiast pojechałszło mówić dobrze wiem, co ono znaczyło?
Jacku taki ty miałeś takie hasło, natomiast to też było odbierane to hasło interpretowane nie strasznie nie będzie tak źle będzie dobrze.
Ja mówię o tym.
Tylko, że niezależnie od tego, co kto mówił w 2014 czy piętnastym roku wyborcy głosowali nie ze względu na to, co PiS zrobi lub nie zrobi z sądami, dlatego że niestety większości wyborców średnio obchodziło. To, co z sądami zrobi bądź też ze względu na swoje własne bądź za pośredniczone przez docierali jakąś opowieść uznali, że być może dobrze byłoby, żeby ktoś zrobił jakiś ferment. Prawda tutaj zrobić coś coś nowego w tym sensie to ostrzeżenie rzeczywiście były przeciwskuteczne i znacznie były nieskuteczne. Natomiast brak czy jakaś taka indolencja programowa była istotnym problemem 2014 piętnastego roku po stronie ówczesnej władza późniejszej opozycji, tak dzisiejsze było, a dzisiejsze opozycji nie było w czternastym piętnastym roku rządowy Kopacz przede wszystkim nie miał wiarygodnej opowieści. Co chce robić dalej, wyglądało na to, że będzie to niezbyt interesująca kontynuacja tego co dotychczas. No opis wszedł z narracją zmiany i no właśnie ten trend zmiany była było.
Chciałam powiedzieć, chciałam powiedzieć tylko jedno właściwie we wszystkich partiach i we wszystkich programach albo przynajmniej dzisiaj sloganach widzimy zapowiedzi, jak może wyglądać Polska po wyborach. I tutaj to nie jest tak, że te partie nie mają programu. My nie wszystko chcemy słyszeć albo nie wszystko chcemy.
Widzieć, ale one mają coraz więcej programu, trzeba im pomaga i przeszkadzać.
Dużo, ale dużo dużo więcej niż w 2015 roku. Tak.
Na sytuacji.
Partie opozycyjne mają dużo ciekaważ. Tego.
Dlatego ja na obszarze opozycja się nauczyła w ciągu ostatniego roku, zwłaszcza zrozumiała istota oferty programowej, tak, a nie tylko negatywnej czy kry.
No ja się nie do końca zgadzam, wydaje mi się, że trochę efektyyzujemy ten to posiadanie programu. Oczywiście to jest Super istotne. My te programy przeczytamy, przeczytają eksperci dziennikarze natomiast.
To wtedy się stanie zaraz po informacjach dobrze okej.
Poranek Radia.
Tokfem witam ponowniecerzkowski. To jest poniedziałkowy projekt takf 24 prawie 25 minut ósmej. Wracamy do rozmowy komentatorów tak to Anna mateska Sosnowska Michał Sutowski i Aleksandra Sobczak, której brutalnie przerwałem za co jeszcze raz przepraszam? Olu.
Nie chowam urazy. Mówiłam o tym, że często, bo to przy kolejnych wyborach wraca publicyści fetyszyzują moim zdaniem wagę programów w takich dopracowanych programów. Tak.
Partyjnie książek nikt nie przeczyta, ale te pierwsze 3 punkty.
No nie nie właśnie to jest trudne, bo patrzę teraz na program koalicji Obywatelskiej, on ma 123 strony. Ja ja tam radę przeczytać tak są też tak tacy dziennikarze publicyści naukowcy czy.
To w godzinach pracy?
Za tak mam płacone. No mogę zrobić jakąś selekcję z tego, natomiast tak czy siak wyborów się tym nie wygrywa i dużo.
Łatwiej 23 hasłami.
Tak 23 hasłami może tak natomiast dużo ważniejszy jest też refleks i takie zdecydowane wykorzystanie różnych momentów momentów, które się będą działy mi się wydaje, że te te wybory, które teraz będą nadchodziły, będą tak dynamicznie, znaczy albo będzie będą mieli refleks, będą dynamicznie reagowali na to, co się dzieje albo. No bo to samo powtarzanie tego, że mają program w dziedzinieniem klimatu i wody.
Ale wiesz gospodarczy, która działa tak jak tak jak w wojsku, że jak masz instrukcje na taki wypadek na taki i na 100 000 innych wypadków, to jak w wojsku tutaj radni niekończący się koperty i przychodzi ten moment. To po prostu wyciągasz kopertę i działasz w 16 naszego programu.
Ale oni przegrali wybory, a mieli program za każdym razem mieli program i rzeczywiście powtarzali może on był nietrafny. Może właśnie był zrobiony pod kątem jakiś poprzednich lat był bardzo mocno na chroniczne i nie rea działo na bieżąco. Tak.
Znaczy ja tu akurat nie przesadzałbym z tą fatyszyzacją, dlatego że z programem wyborczym jest trochę tak jak ze studiami, chyba w Polsce, to znaczy, że one niczego nie gwarantują, ale ich brak zamyka pewne rzeczy, to znaczy brak programu jest po pierwsze bardzo łatwo większości jest podstawowy. To seryczną rytualny argument prawda, że ktoś nie ma programu, w związku, z czym jak się go nie ma, to jest to faktyczne?
Wszyscy majeczny faktyczny problem druga rzecz.
Jest to rzecz wszyscy mają program, tylko często jest nie sformułowany. Nie prawda pierwsze PiS miało program, żeby rozwalić soownictwo i wyprowadzić.
Polskę sąliśmy i nieforne też w 2015 miało też inny program, znaczy 500 plus było pewnym programem, to znaczy, bo to była to był pewna konkretna polityka publiczna, która łączyła interesy materialne z interesami godnościowymi i była odpowiedziana w taki sposób, że on sugerował, że to jest treść pewnej radykalnej. Zmiany akurat był nastrój na zmianę domaganie się czegoś nowego i domaganie się np. nim państwa wyższej jakości tak to jest oczywiście paradoks pewien 8 latach, ale ludzie m.in. za to wybierali PiS, to znaczy, czyli na to opowieść państwo dorośnie do tego, że państwo dorośli do tego wzrostu gospodarczego naprawdę, który był wypracowany przez poprzednie lata, tylko wielu ludzi miało poczucie, że z niego wystarczająco nie korzystają, więc to nie jest tak, że program nie ma znaczenia, on miał znaczenie dla PiS. U my wiemy oczywiście, co oni planowali, jak się czytało wywiady z Jarosław Kaczyńskim, to wiele było, co on chce zrobić z sądami, bo akurat to mówił dość konsekwentnie, to w lat dziewięćdziesiątych, ale to, że była mowa o 500, plus, żeby u niższy wiek emerytalny powrócenie do starego wieku emerytalnego. To też był punkt programowy jeszcze z Andrzeja Dudy, wcześniej kampanii, który był też wpisany w pewną większą narrację, to znaczy tego, że Platforma zabierała kazała ludziom pracować do śmierci, a oni nie prawda oni to on przywrócą. Ten.
Czyli teza jest taka, że program jest dobry, jeżeli jest spójny z narracją.
Znaczy musi być obudowany. To jest jasne, ale on musi też uderzać w pewien w pewną falę nastroju. Tak krótko.
Za bieska, bo chciałem zmienić.
Bardzo mi, się podoba wiara prowadzącego poniedziałkowy poranek, że musi być jak instrukcja w wojsku, a potem się okazuje, że spada rakieta i można sobie jechać. I.
Zabrać instruk, więc nie jesteśmy.
W stanie znaczy kombinować.
Czasy są zupełnie inne teraz tak całkiem serio mówiąc i pytanie główne pytanie jest i jak się wychodzi z populizmu. I niestety z populizmu również wychodzisz przez pewną taktykę stosowania populizmu i nie ma co się oszukiwać? No pewne słowa, zwłaszcza u największych partii demokratycznych będą takimi populistyczną populistyczną taktyką, tylko to jest krok pierwszy, a w kroku drugim możemy się zastanawiać. I jak to poprawiać jak to ulepszać, ale inaczej nie pokonasz populizmu?
To jest bardzo to jest bardzo ciekawe. Nie wiem, czy dzisiaj chcemy o istocie populizmu i o tym wielkim zagadnieniu rozmawiać, ale mi się wydaje, że populizm sam w sobie nie musi być bardzo zły, jeżeli go rozumiemy jako hołd składany.
Do demokratycznemu. No bardzo.
W przekonaniu i też szerokiego do ludna się.
Wola.
Powszechny, tylko teraz problem jest tak czy umiemy znaleźć zgodę między rozumem, a wolu osób, które nie mają dostępu do informacji. I mi wydaje, że tu jest Pr różnicnica między klasycznyczną demokratyczną formą populizmu, a takim nieodpowiedzialnym populizmem, który dewastuje wszystko po prostu tak bajden np. bardzo widząc, że i tak studenci nie spłacą kredytów. My studenckich, tak wiedząc, że to za chwilę systemem finansowym w dużym stopniu, jak jak będzie miał skorzysta, zrobić, szuka wyjścia ze spłacania, żeby ich uwolnić z tego i tak to są takie.
Będą bardzo dobry przykład, dlatego że tam np. była kwestia zielonego nowego ładu, którego na, które atmosfery specjalnie nie było wśród większości wyborców amerykańskiej. W związku, z czym co zrobiono, przepisano nowe przypisano zielone łatwiej politykę klimatyczną na ustawę o redukowaniu inflacji, która po prostu polegała na masowych. Ma się dokonać za pomocą masowych inwestycji i tą metodą sprzedano. Tak naprawdę politykę klimatyczną inwestycyjną poprzez coś, co jest dużo bardziej nośne?
No tak, to Michał to jest znowu pewna taktyka tak i tylko jak.
Odpowiedzialność czekajcie.
Czekajcie na zachowanie, ale dajcie dokończyć zdanie taktyka, w jaki sposób sprzedać treść dobrze, ale teraz to co jest to, co jest niebezpieczne. I to, co jest zagrożeniem przy populizmie, to, jeżeli wychodzi poza ramy demokracji, które na, które się umówiliśmy i która.
Autorytartem populizmie to jest.
Bardzo tak może być, ale od tego zaczęliśmy tak patrzcie na wybory w Grecji, patrzcie na wybory w Turcji. No bajdę tutaj jest zaprzeczeniem tego i nad tym się zastanawiamy. Nie mówimy tylko o tym, co nam politycy obiecują. Czy co nam rozdadzą?
Nie musi przecież być autorytarny, tak czyście, różne populizmy wyłącznie z makronowskim np. który jest bardzo demokratycznym populizzmmu.
Ja tu polemizował, czy demokratycznych to jest techkratyczne? No dobrze jest nastaiony.
Ale nie kwestionuje mechanizmów demokratycznych instytucji demokratycznych, powstania jest bardzo populistyczny, czyli populizm, ma bardzo różne twarze. Im się wydaje, że to, że był jak mówił Tusk, jest populistą, to uważamy, że on jest, bo jest populistą, to uważamy, że jest jak Orban Erdogan nie jest zupełnie innego rodzaju populistą. Nie.
Tutaj padaka teza Jacek nie padła nigdy nie powiedział, że jest jak Orban Erdogan, to, że ja uważam, że dobrze zareagował z refleksem, mówiąc o tym 800 plus danym szybciej. I to jest taki rodzaj zagrywki właśnie taktycznej. To nie stawia go od razu w 1 rzędzie. Z to, co jest prawda za daleko posunięta teza natomiast.
Ale wiele osób tak mówi to nie można mówić, że ta Platforma jest populistyczna, bo to jest pan niedemokratytyczne.
Też zrównaniunania to nie ma konieczności z demagogią. Tak także mówi już to się ludziom zadoba. Tutaj tutaj naprawdę nie do końca wiadomo, czy się u nią spodoł np. części wyborców Platformy wcale nie musi tak to też na tym dowcip polega.
Wracamy do Hołowni, że dobrze, że przy blok.
Piłkę i tak była zagrywka na wymanewrowanie Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast to akurat nie jest stricte demagogiczne posunięcie, dlatego że w elektoracie, który głosuje przede wszystkim Donalda Tuska, to niekoniecznie jest ruch czy manewr, który musi się w pierwszej kolejności podawać, może co naj zaakceptowany.
Ale zasadzie słyszą ważnąz Platformy, która u mówię, że teraz największym zagroż jest to, że jakaś formacja opozycyjna może nie przekroczyć progu i tak zacząłem sobie myśleć, prawda, że rzeczywiście Hołownia jest bardzo z PSL są bardzo blisko tego problemu mają 10% A8 jest próg dla koalicji. Tak, czyli być może to nawet nie chcę powiedzieć to było specjalnie zrobione, bo to aż tak nie zdzielał na służecja.
Ale że pakt on nieagresji jest w tym sensie w oświeconym interesie wszystkich stron, dlatego że nikt nie może spaść poniżej 5% w tym wypadku 8 tak, bo wtedy przy założeniu bardzo prawdopodobnym, że Prawo i Sprawiedliwość będzie na pierwszym miejscu może być o 12 punkty procentowe, ale jeśli ktoś spadnie poniżej progu, to poza zawodach będzie mi poważne, tak.
Więc w tym sensie to, żeby te pasje się różnicują, to to zaczyna grać pozytywną rolę, też prawda w tym obliczu. Wiecie co bardzo bym chciał, żebyśmy chwilkę porozmawiali o rozmowach ministra Czarnka z parlamentarzystami europejskimi i może teraz byśmy mogli jeszcze zdążyli zdążył puścić ten fragment. Unknown speaker 4 Pragnę zauważyć, że jest pani przedstawicielką nacji, która akurat czy w sposób czarnobiały zachowywał się w tym mieście, akurat w siedzibie głównej ministerstwo edukacji przeszłucha 25 miała miejsce siedziba gestapo przez kilka lat? Pani przodkowie dokonywali masakry i na to patrzy się po prostu jak na masakry, a nie z takiego czy innego punktu widzenia na to też zwracają uwagę w tym liście. Dobrze jest, żeby przedstawiciele pani nacji nie unikali pomimo ładnych haseł, które tu wygłaszają przedstawiciele państwa niemieckiego za co jesteśmy bardzo wdzięczni, nie unikali i nie wybielali swojej odpowiedzialności za wszystko co wówczas się działo na to zwracają uwagę, więc ja zupełnie naszej podchzą do historii Hiszpanii. Mi się wydaje, wydaje mi się, że historia po prostu jest pełna faktów, a fakty są takie, jakie po prostu są. Jeśli ktoś kogoś zabił, to ktoś kogoś zabił, jeśli ktoś kogoś uratował, to ktoś kogoś uratował, jeśli w kom konkretty nacji było mnóstwo bohaterów i nie Wierusz pracowników, jeśli w innej nas było mnóstwo morderców. To też tak po prostu jest.
No tak to jest standard z intelektualny polskiego ministra edukacji i nauki rozmawiającego z parlamentarzystami europejskimi. Z tu bardzo muszę powiedzieć sprytne to nacji nas i nacji nacji prawda, jak on to rozegrał? Jak to i on to rozegra, żeby sparaliżować rozmówców takim szantażem brzmieniowym też prawda, ale chciałem was zapytać, czy to znaczy, że waszym zdaniem już pan zostałem Europy, teraz będziemy mieli rzeczywiście już całkiem oficjalną cenzurę nauki. Pani dr Materska Sosnowska Uniwersytet, bo.
Znaczy po pierwsze jestem za każdym razem, jak to słyszę, jestem tak samo zszokowana i czuję bezradność.
Co z tegonika pani doktor powie nam zaraz po informacjach.
Poranek Radia tokefem.
Witam ponownie jestrzkowski to jest poniedziałkowy poranek w toem wsen do rozmowy komentatorów Michał szukowski sowski Aleksandra Sobczak i Joanna mateska Sosnowska, pani doktor.
Tak o wypowiedziach ministra Czarnka, które no jest bardzo trudno komentować ten ja jednak twierdzę.
Ale komentować jest trudno, dlatego że boi się panią, że pań pani Instytut spotka los Instytutu socjologii Polskiej Akademii Nauk, który stracił 800 000. Ile pamiętam tak?
Czy to nie jest tylko kwestia kwoty, tylko to jest kwestia w ogóle podejścia i właśnie, bo pytanie było, czy grozi cenzura w nauce i ta cenzura poniekąd już jest to, co się wydarzyło z Instytutem panowski. No to jest taką najlepszą tego egzemlifikacją.
O to chodziło o tym posłemm i to jestgimnacji.
Tak, ale to jest absolutnie przemyślany język absolutnie od początku do końca wyreżyserowany i przekaz, którym myśmy też dostali też jest wyreżyserowany tak naprawdę.
Myśleć, oczywiście takiego momentu, że wezwiecie swój dyrektor Instytutu i powie wystoty tam nie chodź do tego toku, bo my tu też składaliśmy wniosek o pieniądze na podniesienie najniższych płac. I czekamy.
Po pierwsze to jest coś, co jest zgodnie z ustawą powinno być wykonane. W związku z tym pieniądze zabrane panowie są niezgodnie z prawem ograniczone. I tak wiemy, czy tego się boję, są różnego rodzaju naciski na Uniwersytet już w tej chwili dużo bardziej boję się, mimo wszystko ustawy, która jest i to od czego zaczęła się w ogóle dzisiaj zaczął się dzisiejszy poranek od sposobu kształcenia najpierw uczniów, a potem, gdzie w tym całym systemie nam przepada. Student i człowiek jako taki wszystko to, co się wydarzyło z punktozą i z tym wszystkim nigdy nie odczuwam żadnej presji ze strony swoich władz dziekańskich w żaden sposób czy to kiedyś.
Sporni psychicznych?
Czy kiedyś to nastąpi? Mam nadzieję, że nie i mam nadzieję, że właśnie wyjdziemy z populizmu autokratycznego. I to się skończy i ja jestem tylko jedno zdanie ostatnie minister Czarnek również jest doktorem habilitowanym i pracowałam na uczelni.
Kogo habilitacji.
Moje pytanie jest jak on wróci, jaką spojrzy koleżankom i kolegom w oczach wróciczę?
Wróci wróci na KUL, będą patrzy i na niego z wdzięcznością, bo i zasypał pieniędzmi Aleksandra Sobczak.
No, to cieszę się to optymistyczne, że nikt nigdy nie próbował blokować wypowiedzi medialnych. Pani natomiast takich osób, którym, które z powodu nacisku różnych polityków i funduszy przez nich zarządzanych, na które nie mogą wypowiadać się do mediów, jest coraz więcej. No ja mogę powiedzieć, że tak z poziomu dziennikarskiego no tak wygląda, że się coraz poszerza się taki krąg ludzi, którzy są zastraszeni, natomiast wracając do samej wypowiedzi, ministra Czarnka wobec parlamentarzystki z Niemiec. No to jest taki jawny otwarty nacjonalizm. No nienawiść taka oparta na tym no na takim różnicowaniu ludzi ze względu na pochodzenie i to jest przerażające i w dużo szerszym kontekście niż samo zachowanie ministra Czarnka. Ja niestety mam obawę, patrząc na mizerne bardzo próby takiego takich obietnic wyborczych, które którymi zwykle PiS do tej pory wygrywał wybory w tej chwili to, co mamy na stole, jest bardzo słabe nie w obliczu inflacji, którą mamy na te obietnice lekkiej podwyżki pieniędzy na dziecko waloryzacji emerytur darmowych autostrad tym wyborów nie wygrają, a mają też doświadczenie.
Dobrze coś jeszcze.
Manipulowania elektoratami w oparciu o wzniecanie lęków mieliśmy lęki przed osobami LGBT, plus to w jaki sposób, jaką część elektoratu dosyć mocno pobudziło. I wydaje mi się, że to, że nacjonalizm to jest i to jest to być może będzie ścieżka, którą będziemy w najbliższych miesiącach obserwować. No nie mogę nie mogę nie wysnuwać takiej tezy, no bo w weekend mieliśmy wypowiedź przedstawiciela MSZ u dotyczącą Ukraińców. I to też jest podsycanie takich narodowościowych, resentymentów, tam też też jest ten wątek, który tak jak Czarnek mówi, my jesteśmy narodem bohaterów. I to hasło my jesteśmy narodem bohaterów wszyscy inni mają nas przepraszać, oddawać nam pieniądze przepraszać wielokrotnie, bo przecież Ukraińcy już nas przepraszali, a mają na znowu przepraszać po prostu każdy po kolei ma nas przepraszać. Niemcy są nam cały czas.
Chociaż to było próbowaliśmy Ukrainę, ok prowadziliśmy politykę czystek etnicznych. Tam będzie bardzo droga.
Tak, przy czym Niemcy są tutaj akurat idealnym obiektem, dlatego że z perspektywy obecnego obozu władzy w tej sytuacji silny dyskurs antyukraski wydaje się jednak trudny do zastosowania, także, dlatego że będziemy mniej wiarygodny dano ze.
Względu na, ale w walce elektoratków federacji. Tak pojedyncze procenciki. Tam.
Ale Niemcy są tutaj ważniejsi i bezpieczniejsi jako obiektszszabi.
Rosja nasatakuje od drugiej strony.
Nie no z punktu widzenia budowania wizerunku zakazu tak bezpieczniejsi w sensie, że bardzo wielu wyborców, nawet takich, którzy absolutnie nie podzielają poglądów Przemysła Czarnka stwierdzono, że tak ci Niemcy to jednak sporo zawalili w ostatnich latach. Właśnie jeśli chodzi o Rosę, a więc tutaj to jest to jest bezpieczny kierunek, natomiast jeszcze do kwestii nauki wrócił. Pamiętajmy, że ten argument o powrocie na uczelnie ja nie do końca z tym przykładem jest taki istotny, jak był kiedyś, bo to jest argument, który kiedyś wiele lat temu używał bodajże Karol modzlewski, chyba mówiąc o tym, że w PRL było tak, że niejeden profesor nawet partyjny to on się bardziej bał swojego dziekana. Czy rektora, jeśli tym dziekanana, bo na przykładksander giesztorna wydziale historii niż jakiegoś tam ministra, który mógł się zmienić i powiedział, że będę tego sformułowanie, że minister to się 3.
× już figura Henryka jabłyńskiego była.
Używawcze jeszcze zostanie prawda, więc krótko mówiąc ta autonomia uczelni jednak była przy wszystkich zastrzeżeniach nawet w PRL, ona miała jednak pewne znaczenie i teraz dzisiaj mamy inną sytuację, ponieważ mamy sytuację zagładzania, nauki to znaczy z tego, że.
Przy obecne formzacji bardzo głęboko tak.
Ale ta formzacja jest w dużej mierze wypadkową tego, ile się zarabia w nauce. Jak bardzo każdy Grant, który się dostanie albo się nie dostanie, decyduje po prostu o poziomie życia całej katedry, np. o tym czy profesorowie nie mówiąc o doktoranta o doktorach i doktorantach, czy będą w stanie spłacać kredyty czy te warunki ekonomiczne powodują dramatyczne od bardzo wielu lat powodują, że takie zagrania jak ministraczanka są dużo bardziej skuteczne niż byłyby, gdyby to była grupa społeczna, która by nie tylko na poziomie profesorów, którzy mogą pracować np. w kilku miejscach, ale na poziomie no szerszej też kadry, gdyby to była grupa, która jest, która ma odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Tak jak mówię, to te działania to naruszenie autonomii uczelni, naruszenie autonomii wolności działalności naukowej, poprzez właśnie takie ręczne sterowanie odbierze. Tu odbierzemy tej katedrze, bo jakiś profesor powiedział coś nie tak to wszystko działa bardzo to może działać niestety bardzo skutecznie w sytuacji, kiedy trzeba ratować takie instytuty nie jakimiś rzutkami publicznymi. Prawda, to jest rzeczywiście sytuacja dramatyczna i moim zdaniem ona jeśli.
Nie znaczy, bo się.
Sytuacja ekonomiczna uczelni, to tego typu działania, jaka by to władza nie była zawsze będą mogła.
Być zastosowałem wyjątkowe zupełnie zabieg puszczenia tego fragmentu z wypowiedzi pana czarrka. Ci, którzy słuchają moich programów, jest to jest bardzo rzadkie, dlatego że mam wrażenie, że to jest strasznie ważny moment, na który trzeba zwrócić uwagę moment przejścia odbudowania systemu autorytarnego do budowania systemu totalitarnego. I to zadeklarował Czarnek i zrobił to publicznie na arenie międzynarodowej itd. może to jest symboliczny element, można się krzywić oczywiście aach nie przesadzajmy Onko powiedział, ale to jest niezwykle ważne, jednak, że proste autorytaryzm. To jest kompletnie co innego, no to jest nie Piłsudski, np. prawda, a jednak ta wizja totalnej władzy nad rozumami to jest zupełnie co innego. I mi się wydaje, że to jest ważny zwrot w polityce PiS. U przesadzam pani doktor.
Chciałabym, żeby tak było, natomiast, żeby to była przesada, to, co mówisz, natomiast nie to nie jest wypowiedziane przez przypadek i jest na to zgoda jest na to.
Do nagrania upublicznione nie przez przypadek.
Nie przez przypadek. Absolutnie.
Osirski też był przygotowany do upublicznienia nagrania nie przez przypadek.
I to jest i myślę tylko myślę, że badania pokazują, że nawet to jest oczywiście do bardzo wąskiego elektoratu, tego utwardzenia tego wąskiego elektoratu PiS u na szczęście badania pokazują, że to aż tak nie działa. Tylko pytanie jest o konsekwencje takiego działania i nawet jeżeli nie zadziała, to na sam elektorat wyborczo, to właśnie ta pałperyzacja chociażby, która następuje na uczelniach dramatyczna pałperyzacja na uczelniach nauczycieli, tego wszystkiego przekłada się na takie na całą machinę państwa. Tak naprawdę i język, na które jest przyzwolenie, też się przekłada, dlaczego nie ma ataku na Ukraińców. Myślę, że bardziej nie, dlatego że byłoby to niewiarygodne, tylko, dlatego że byłoby to niewiarygodne w polityce międzynarodowej, np. ze Stanów.
Ale też ja myślę, że jest co innego, że tak, bo zacznę się się wydaje sześćdziesiąty ósmy rok, takim nas z zachowaniem proporcji, z tak dalej wszystkich próżnic, że nowy wróg pomiędzy mi się wydaje, że tu być może tak z Ukraińcami rzeczywiście nie bardzo wydaje do nieców już wszyscy się przyzwyczai, że Niemiec jest zły. I już tutaj dużo się niebra, ale jest wróg.
Wewnętrzny to pamiętacie panią minister, która powiedziała, że najchętniej dałaby paszporty w 1 stronę. No to jest to jest ten.
Inżynier, ale ja chyba, żeby nie dawał w ogóle.
Nie, że dałaby paszport.
Nie, że mogą wyjechać. Tak ja się nie podoba, każdy tam ma tylko 1 ojczyznę.
Nie jestem tylko optymistytyczne z tym, że z Ukraińcami się nie da na zdrowy rozum z Niemcami też się nie powinni dać, ponieważ mamy zagrożenie ze Wschodu ze strony Rosji, więc Niemcy są naszym istotnym sojusznikiem, więc tak, gdyby się trzymać takiej po prostu logiki, to też nie powinno się dać z Ukraińcami, jeżeli oni, jeżeli PiS będzie zdesperowany, jeżeli nie będą działały inne metody dochodzenia do władzy, no to podsycanie lęków, które bazują na codzienności Polaków, bo migranci są wśród nas jednocześnie propaganda.
Niektórzy są na mini.
W internecie rozprzestrzenia informację dotyczący takich rzekomych no tarć społecznych nagłaśnia je więc, jakby grunt jest, a Czarnek jest bardzo konsekwentnym politykiem. Widać to było w szkołach, jak on potrafi jak się na czymś uprze, to to przeprowadza dociskając nauczycieli do ściany. Natomiast to za jego czasów uczniowie masowo odchodzą z lekcji religii, buntują się podnoszą głowy. Także zobaczymy, czy ta jego taka rzeczywiście no tendencja totalitarna i konsekwencja w tym nie przyniesie odwrotnego odwrotnego skutku.
Nadzieję. Ja.
Mam wrażenie, że to desperacja w kwestii wyniku wyborów, ona, gdyby doprowadziła do skierowania przekazu przeciwko Ukraińcom, ona samemu pisowi nie pomoże. Natomiast ona oczywiście doprowadzi do normalizacji takiego dyskutu, zawsze okaże się, że inne formacje na tym zyskają, bo oni będą bardziej wiarygodni, a jednocześnie będzie widać, że samo centrum polityki używa takiego języka. Prawda, natomiast Niemcy moim przekonaniu mówią o logice, no ale logika też można zastosować taką, że akurat w kwestii ukraińskiej Niemcy robią mniej niż powinni albo bardziej zawinili tak niż inni, że to nie stany Zjednoczone są decydujące Skandynawia. Wschodnia flanka itd. jest bardzo dużo argumentów, które docierają nawet podkreślam do wyborcy niebędącego nie tylko tym hartkowym, wyborcą Prawa i Sprawiedliwości, ale niekoniecznie głosującego na prawa i sprawiedliwość tak tylko, że jest jest coś na rzeczy, bo państwo niemieckie czy politycy niemieccy przez kilka co najmniej lat od 2014 roku wykonywali działania, które były no niedopuszczalne. I w związku z tym siłą rzeczy taki przekaz wobec Niemców jest dużo mniej rażący niż byłby, gdyby podobne rzeczy przez obszaru mówił.
Okraińcach i na tym musimy niestety zakończyć, więc już nie powiemy nic o tych latających rakietach, ale chyba chyba już prawie wszystko zostało. Powiedziane, nie patrzcie w górę za często, żeby się nie denerwować i nie jeździć. Ja konno, gdzie nie trzeba, żeby się na coś nie natknąć, bo to przecież mogła być też rakieta atomowa np. Anna mateska Sosnowska Aleksandra Sobczak i Michał Sutowski, by dzisiaj naszymi komentatorami poranek wydawał Maciek jarzą zrealizowała zrealizował Szymon waluta. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - JACEK ŻAKOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA