REKLAMA

„Praktyki nadziei”. Forum Przyszłości Kultury 2023

Kultura Osobista
Data emisji:
2023-05-22 11:40
Audycja:
W studio:
Czas trwania:
13:36 min.
Udostępnij:

Gościem Marty Perchuć-Burzyńskiej był Paweł Łysak - reżyser teatralny, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry przed mikrofonem martaper huć Burzyńska pod hasłem praktyki nadziei już w najbliższy weekend 20.06. 20.07. i 28 maja odbędzie się kolejna edycja forum przyszłości kultury organizowanego cyklicznie od lat w teatrze powszechnym w Warszawie dyrektor teatru powszechnego i reżyser Paweł Łysak jest dzisiaj gościem kultury osobistej. Witam serdecznie.
Witam, dzień dobry.
Państwu, październikowe forum przyszłości kultury odbywało się pod hasłem Solidarności i troski teraz praktyki nadziei wygląda na pewnego rodzaju kontynuację. Tak sobie myślę, że nie ma w tym haśle walki buntu. Jest bardziej takie skierowanie na działania na współpracę na wspólnotę też i na nadzieję.
Właśnie tak, to prawda myślę, że to jest wynikiem tych czasów, w których żyjemy forum przyszłości kultury, odbywa się po raz szósty, a, licząc z kongresem kultury. Po raz siódmy organizowany czy koordynowany przez T przez teatr powszechny. I rzeczywiście ten pierwszy moment, kiedy się zebraliśmy, zresztą pierwsze hasło właśnie było zbierzmy się w 2016, kiedy wobec rzeczy, których dokonywał rząd, których dokonywało dokonywał rząd w przestrzeni mediów w przestrzeni. No wiemy wszystko przez cały czas o tym jest mowa, przecież raczej myśmy rzucili hasło. Zbierzmy się i rzeczywiście to było takie trochę hasło działajmy rewolucja itd. i tak dalejmy myślę, że te wszystkie rzeczy, które potem przyszły te trudne, czasy kierują nas w taką stronę właśnie jak Solidarność i z troska jak nadzieja, że coraz bardziej wierzymy, czy czujemy, że kultura jest właśnie taką przestrzenią, jest takim miejscem, które może ja z nas jakoś pocieszyć, wyratować może nawet właśnie w jakimś sensie ocalić. I to praktykowanie nadziei w kulturze i to praktykowanie nadziei wspólne praktykowanie nadziei i troski o innych wydaje nam się niezwykle ważne. Pewnie też trudne, ale takim wyzwaniem dla właśnie dla twórczyni twórców dla animatory animatorów dla nas wszystkich.
Tegoroczne forum przyszłości kultury w szczególny sposób poświęcone będzie dziedzictwu Europy Środkowej i wschodniej oraz nowemu projektowi kulturowemu dla naszego regionu, jaki to jest projekt? Jak można stworzyć ten nową mapę wyobraźni, o której piszą państwo w zapowiedziach forum w czasie, kiedy w Ukrainie trwa wojna?
To jest właśnie wynikiem tego tego, że poczuliśmy tutaj my te kraje się graniczący zkrainą, czujemy cały czas. Czujemy ten ten gorący czas, który tam panuje, czujemy to napięcie, czujemy te emocje, staliśmy się takim wzorem dla Europy, poprzez to, w jaki sposób po prostu obywatele Ukraińców przyjęli Ukrainki i Ukraińców przyjęli. I stąd myślenie o tym, co się dzieje teraz, ale o tym, co będzie po wojnie czy o tym, co się wydarzy w przyszłości, w jaki sposób, w jaką stronę my jako społeczeństwo możemy pójść, w jaki sposób relacje polsko ukraińskie się dalej będą kontynuowane, w jaki sposób mogą być odtworzone? Wiadomo, że w tych relacjach było wiele punktów. Trudnych mówimy też o punktach trudnych w relacjach z Rosji. Prawda, a w tej chwili no, jakby te punkty w relacjach z Ukrainy gdzieś one są mniej istotne, ale z drugiej strony gdzieś to budowanie w przyszłości też opiera na na tym, w jaki sposób ta historia wyglądała między nami? Jesteśmy.
Krajami. Ja wiem, że to może zabrzmi trochę kontrowersyjnie, bo wiele osób różne ma stanowisko akurat w tej sprawie, ale czy możliwe jest kompletne wyrugowanie kultury rosyjskiej z tej kulturowej wizji przyszłości dla naszego regionu, bo mówimy o zacieśnianiu więzi z Ukrainą z innymi państwami, a tutaj no sytuacja trudna.
Tak. Ja mam takie poczucie, że w ogóle kultura jest jakimś taką przestrzenią wspólną i że ta, że kulturą uniwersalna jest trochę z kulturą ponadnarodową i w tym sensie i w tym sensie elementy tej kultury rosyjskiej są w tej kulturze uniwersalnej. Natomiast z drugiej strony mamy i wiem też o tym i czuję to i rozumiem to, że jakiekolwiek promowanie tej kultury jakiekolwiek jakiekolwiek w tym momencie jest rzecz nie na miejscu trochę to jest tak sankcje, są sankcje gospodarcze pewne również są pewne sankcje kulturalne z tego powodu, że po prostu Rosjanie muszą odczuć, że to nie jest dobra droga i muszą odczuć, że powinni zmienić tą drogę. I tutaj nie chodzi o samego Putina, o którym że tak powiem, szkoda gadać, a raczej ich chodzi o zwykłych Rosjan. To jest też pytanie, jak w tej kulturze rosyjskiej te elementy, które doprowadziły do tej sytuacji, teraz te elementy, które są takimi elementami właśnie imperialnymi takimi elementami wyższościowymi, jak one mogły wziąć górę i takie elementów na pewno jest bardzo dużo i te elementy pewnie trzeba piętnować na pewno.
A jak się ma ten projekt do jak może wyglądać w stosunku do naszego bycia jednak mocnym połączeniu i przynależności do kultury zachodnim?
No tak czy, bo mówimy o przeszłości. Mówimy o takim spojrzeniu w nowy sposób na to przeszłość po to, ale jednak po to, żeby myśleć o przyszłości, że budować to przyszłość. Mamy takie bardzo mocne bardzo mocne przekonanie. To przekonanie też się odzwierciedli w debatach właśnie i otwierający piątkowe i w debacie Ukraina mówi na gruzach imperium w sobotnie poranek, że bardzo wielu się od Ukraińców możemy nauczyć, to znaczy bohaterstwo tego narodu, wizja poczucie wspólnoty, związki elementy kultury, które pozwalają przetrwać są jakimś. No niezwykle, jakby to powiedzieć o żywczym źródłem dla nas i myślę, że tutaj 1 rzecz jest to, że kultura ukraińska no dzięki tej trudnej sytuacji została bardzo mocno i szybko inkorporowana w pewnym sensie została nawet wepchnięta w ramiona Europy, a z drugiej strony, a z drugiej strony no jest jakiś niezwykle w tej chwili dla nas takim źródłem inspiracji podziwu. I też właśnie chcemy o tym mówić, dlatego zapraszamy wiele arty artystyki artystów ukraińskich po to, aby o tym opowiadać.
Tateryna Babkina.
Będzie Katerina babki na wybitna, pisarka wybitna wybitna, poetka, reportarzystka, scenarzystka. Ukraina mówi, czyli debata debata na gruzach imperium debata w sobotni poranek, gdzie zapraszamy również intelektualistów i i artystów i artystki z Ukrainy sztuka na służbie i oddonej aktywizm Ukrainie doprowadzi ten ten panel taras gębik spotyka się właśnie z artystami z kolektywami artystycznymi z Ukrainy, opowiadając o tym, w jaki sposób artyści pomagają Ukrainie, w jaki sposób artyści walczą. W jaki i artu w sposób artyści budują nadzieje, myślę, że to jest jakiś dla nas bardzo bardzo ważny i ciekawe i też pomyśleliśmy sobie o tym, że należy skorzystać z tej możliwości z tego czasu, żebyśmy my też to zrozumieli, żebyśmy nie patrzyli na to na to całą sytuację, tylko w jakiś kategoriach obawy czy strachu czy w kategoriach militarystycznych, jedynie, ale również w kategoriach intelektualnych tego, jakim bohaterstwem mogą się artyści. I art artystyki cechować, czy mogą natchnąć społeczeństwa. No.
W programie wydarzenia także rozmowy m.in. o pozarządowej sferze organizacji kultury tak się zastanawiałam, czytając te punkty forum przyszłości kultury, punkty programu czy kultura abstrahując od aktualnej władzy. Prawda, bo nie wiadomo, co będzie za chwilę po wyborach jest w stanie wyjść nieco bardziej poza obszar centralnej pomocy i centralnego też finansowania. Czy o to też chodzi?
Tak ja jako dyrektor teatru i przedtem też bym człowiek, który działao w ngo s ach, od lat obserwuje to, w jaki sposób ludzie kultury czy instytucje kultury takie przyjmują takie kursy albo o przytlmy się do ministerstwa nie nie ministerstwo niebezpieczne. To przytlmy się do ngo sów do samorządów albo działajmy z niezależnie albo z biznesem trochę jest tak, że w tym moim życiu tak właśnie, skąd wiatr zawiał to czy, skąd wiatr nieprzychylny zawiał, to ludzie uciekali w drugą stronę i uważali, że, że trzeba się z inną władzą bardziej zbliżyć. No ale widać to, że tak naprawdę w kulturze ważna jest dywersyfikacja, to znaczy nie tylko różnorodność kulturalna, która jest, jakby podstawą kultury, ale też jakoś jakaś różnorodność organizacyjna i różnorodność finansowania, stąd też wielokrotnie w czasie forum przyszłości kultury zajmowaliśmy się instytucjami pozarządowymi i działalnością tej instytucji. W tym roku bardzo specjalne spotkanie, ponieważ będziemy korzystać z doświadczeń i idei instytucji pozarządowych z różnych krajów za zostały zaproszone osoby, które działają od lat w różnych nie tylko na na Wschodzie, ale i na Zachodzie w różnych krajach. No i z drugiej strony mamy też duży pan dotyczący instytucji kultury w ogóle, czyli tych instytucji właśnie publicznych, gdzie w zeszłym roku zaczęliśmy o tym rozmawiać i rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób te instytucje powinny się zmieniać, powinny myśleć o przyszłości powinny wspierać kulturę, powinny reagować na to, co się wydarza. I w tym roku i w tym roku będziemy po raz drugi się spotykać i będziemy o tym o tym myśleć.
Ciekawym hasłem tegorocznego forum jest kultura terapii, tak jest też zatytułowana dyskusja niedzielna, w której wezmą udział Katarzyna Minkowska, prof. Magdalena środa m.in. kultura terapii, czyli jak rozumiem postawienie akcentu, dosłownie na naszym zdrowiu psychicznym?
Tak tak to wszystko.
Również w kontekście działań społecznych artystycznych. Tak.
To jest bardzo istotne, myśmy też długo zastanawiali się nad hasłem nad hasłem forum. Rozmawialiśmy o nowych mapach o nowych naracjach, ale tak naprawdę wygrał ten moment, w którym pomyśleliśmy o tym, że to, co teraz jest istotne, to są nasze emocje i te emocje są bardzo często stargane i te emocje są albo właśnie podgrzane albo chłodzone i że praktykowane praktykowani nadziei, czyli praktyki nadziei są właśnie tym, co może nas w jakiś sposób najbardziej zainteresować. Stąd też ta kulturaterapii, stąd też to w jaki sposób kultura i sztuka można zleczyć i w jaki sposób my również jako twórcy czy pracownicy i pracownicy instytucji kultury możemy się sobie nawzajem pomagać i pomagać widzą to tak jak z tymi maseczkami w samolocie, że trzeba zadbać pracownicy. Czy artyści muszą zadbać o siebie po to, żeby móc pełnić służb wobec poruszyć.
A co z utopijnymi wizjami, czy można z nich także czerpać po to, żeby budować lepszą rzeczywistość również w obszarze kultury?
No tutaj jesteśmy specjalistami. My to głównie, żebyśmy utopinę, wizję muszę powiedzieć, że to biegadziesiątki tak sobie myślę, całe życie poświęciłem fikcji w reżyserując spektakle, opowiadając różne historie. Mamy w tym duże, mamy w tym duże doświadczenie, myślę, że duża grupa artystów te światy nam pokaże, a mówiąc serio. No to jest to jest to zadanie te sztuka idzie tam, gdzie nie idą politycy, gdzie nie idą biznespanie i sztuka otwiera nowe przestrzenie i takie rzeczy też w trakcie forum zapraszamy na spektakl tęsknica, a aspekttakl melodra dramat ostatnio nasza premiera niezwykle udana powiem nieskromnie, ale ale, bo to jest dzieło naszego teatru i naszych wspaniałych hektorów, ale naprawdę bardzo bardzo.
W reżyserii. Anna smola tak meloament, a czy czekacie na wszystkich, to już takie praktyczne pytanie, czy dla wszystkich jest to wydarzenie otwarte?
To jest wydarzenie otwarte dla wszystkich ono jest właśnie wiele bieguowe, bo z 1 strony mówimy o wojnie i o tym, co możemy zmienić w jaki sposób, jakie są inspiracje. Z drugiej strony mówimy o ostr psychiczny, z trzecim strony mówimy o instytucjach kultury z czwartej strony, czego nie poruszyliśmy? Co jest niezwykle istotne, jesteśmy tuż przed wyborami duży panel pomysłów dla polityków. Jak kultura się powinna zmienić, pomiejmy nadzieję wygranych wyborach albo gdyby było odwrotnie również jak powinniśmy być na to gotowi, więc w niedzielę kończymy tym dużym panelem forum przyszłości kultury od lat i z otwarte dla wszystkich to jest forum, które jest zorganizowane przez artystów. I art artystyki aktywistów aktywistki ludzi nauki, ale zapraszamy wszystkich. I myślę, że widownia teatralna czy widownia czy ludzie kultury czy ludzie korzystający z kultury, świetnie się w tym odnajdą poprzez te 3 dni można zarezerwować albo kupić bilet bilet w cenie 15 zł za 1 dzień 30 zł. Za wszystkie 3 dni bilety wstępu. Myślę, że warto spotkać artystów, można zadać pytania tak naprawdę spotkanie mają dość nieformalną nieformalną atmosferę, więc myślę, że każdy się świetnie odejdzie.
Bardzo dziękuję, dyrektor teatru powszechnego w Warszawie reżyser Paweł Łysek był dzisiaj gościem kultury osobistej, a rozmawialiśmy o forum przyszłości kultury organizowanego przez teatr powszechny w Warszawie już w najbliższy weekend 20.06. 20.07. i 28 maja pod hasłem praktyki nadziei.
Zapraszamy.
Dziękuję bardzo, Tomaszowi kopce za pomoc w przygotowaniu programu marteper huć Burzyńska do usłyszenia czas na informację. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA