REKLAMA

Uznana za wariatkę, bo sprzeciwiała się mężowi - Elizabeth Packard

Gościnnie: Herstorie
Data emisji:
28-08-2023 15:50 (Powtórka: 28-08-2023)
Czas trwania:
42:45 min.
Udostępnij:

"Mam własny umysł i wolę, i takie samo prawo do opinii jak mój mąż” - uważała. Mąż tego zdania nie podzielał. "Wydaje się dziwnie zdeterminowana, by postawić na swoim, co musi oznaczać, że jest szalona” - uznał i zamknął ją w zakładzie dla chorych psychicznie. Bo mógł. Bo amerykańskie prawo w 1860 r. dawało mu taką możliwość. Jej z kolei nie pozwalało nawet na odwołanie się od tej decyzji. Zdiagnozowano u niej tzw. moralne szaleństwo, czyli zachowanie niezgodne z normami przypisanymi jej płci. W zamknięciu spędziła trzy lata. Gdy wyszła, wzięła się do udowadniania, że ona jest zupełnie normalna, za to chore jest prawo dające mężom taką władzę nad żonami. Rozwiń »
W dzisiejszym odcinku "Herstorii Wysokich Obcasów” Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Elizabeth Packard. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Zgłaszamy na historię wysokich obcasów.
Dzień dobry, ja się nazywam Katarzyna wiążek, a ja nazywam się Natalia walał dzień dobry, jak co tydzień zapraszamy do kolejnego odcinka naszego podcatu herstory wysokich obcasów podkastów, którym opowiadamy o kobietach?
O kobietach, którym życie toczyło się tak, że bywały naprawdę ofiarami. I to nie jest nadużycie swoich czasów i społecznych oczekiwań i za naprawdę dużą cenę poradziły z nimi sobie czasami, wpływając też na życie innych kobiet.
Wysokie okcasy.
Właśnie miała zacząć poranną toaletę, gdy przez okno zobaczyła męża w towarzystwie 2 lekarzy i szryfa natychmiast przekręciła klucz w drzwiach od sypialni zaczęła się ubierać, ale strój WI tureński damy, koszula pantalony, gorcet Halki krynolina dopiero na to wszystko suknia, zwłaszcza zakładane drżącymi palcami, no nie sprzyjał pośpiechowi, a te wirus nie zamierzał czekać aż żona doprowadzi się do Stanów, w którym może się pokazać obcym mężczyznom okiennice ustąpiły pod czasami siekiery. Kobieta ledwo znużyła, schować się pod kołdrą, lekarze zmierzyli jej Puls i zgodnie uznali, że pastor ma rację, jego żona jest obłąkana?
Podstawą tej jakże eksperckiej diagnozy teofilusa było to, że od paru miesięcy jego żona przez 20 lat kobieta zupełnie normalna. To jest posłuszna i zgodna zaczęła się o zgrozo buntować. Mam własne umysły i wolę uznała. I mam takie samo prawo do opinii jak mój mąż no niewybaczalne samodzielne myślenie można by pewnie w ostateczności jakoś tam przepuścić, gdyby raczyła zatrzymać i dla siebie, ale elizabet nabrała niewybalczalnego, zwyczaju dzielenia się wnioskami z tych przemyśleń publicznie sprzeciwiała się mężowi i kwestionowała jego autorytet, kiedy zapowiedziała, że przejdzie do innego kościoła, parafianie nie mieli wątpliwości. Ta kobieta musi być szalona.
Bo jak to tak mężowi się sprzeciwić, powiedzmy nie wyjść z jego kościoła. No jak.
No trzeba ją zamknąć dla jej własnego dobra, oczywiście, no i dla dobra dzieci.
Gdy przekraczała progi Jackson hil in sane, a salom była przekonana, no, że długo tam nie zabawi, przecież to było oczywiste, że nie jest szalona, a wystarczy, że porozmawia z lekarzem, a cały ten koszmar się skończy. No nie skończył elizabet paker spędzi w placówce 3 lata i na wyjściu z tegoż ośrodka dla błąkanych i walka o wolność bynajmniej się nie skończy, a no i w tym odcinku mówiąc o chorobach psychicznych używamy terminologii z epoki, która no dziś oczywiście nie jest już stosowana ze względu na jej stygmatyzujące charakter, ale trudno zrozumieć to epokę. I to jak właśnie wtedy traktowano osoby z chorobami psychicznymi, bez używania tejże terminologii.
I jednocześnie to jest powód do ucieszenia się, że jednak ludzkość idzie naprzód, przynajmniej pod pewnymi względami rok 1800 szesnasty do historii przeszedł jako rok bez lata popioły wyrzucone w atmosferę po wybuchu indonezyjskiego wulkanu Tambora utworzyły w niej warstwę odbijającą. Słońce, co miało katastrofalne skutki dla rolnictwa i w ogóle dla społeczeństw to jest wspaniały apokaliptyczny rok doskonale opisane w literaturze, ale no działo się strasznie w maju, mróz zniszczył plony w lipcu, zamarzały rzeki w Europie Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wybuchały głodowe zamieszki, no bo jedzenia nie było koni nie było jak karmić, więc nawet nie było jak przetransportować tych resztek, które były jak gdzieś czy tam nawet, że ptaki zamarznięte z nieba spadały ludziom pod nogi. W listopadzie wybory w USA wygrał James monro, pierwszy prezydent nie pochodzący z pokolenia ojców założycieli.
Jeszcze to tam, że ten rok bez lata miał ogromne skutki dla literatury, bo wówczas to nad jeziorem genewskim, tak zebrała się grupa bardzo młodych bardzo zdolnnych ludzi m.in. LO Bajon, poeta parsiszeli i jego żona młodziutka żona w ciąży mesieli, która i to jest się nudzili. Przestraszni nie było jak wychodzi było zimno piskało zło. No też się założyli o to, kto napisze najlepszą opowieść grozy, no i wygrają maryszeeli frantensteina.
No rokowi bez lata też zawdzięczamy niezwykłe obrazy ternera, który właśnie wtedy malował, bo podobno niezwykłe przez tę warstwę pyłu były niezwykłe zachody słońca. I te obrazy telnera, którymi się zachwycamy, to właśnie z tego czasu pochodzą.
No i z tego właśnie roku pochodzi nasze bohaterka, onarodziła się w grudniu w miasteczkuó łe wanie masaciusc jak elizabet passons złe i ojciec Samuel był kalwińskim pastorem. No na początku dziewiętnastego wieku ten amerykański kalwinizm już no nieby już tak surowy jak wiara potępiających doczesne przyjemności założycieli nowogielskich kolonii, ale żarliwość jego córki będzie iście brytańska. Wiara elizabe nie uznawała kompromisów za co przyjdzie jej słono zapłacić.
Pastore był na tyle postępowy by zapewnić również córce, co bynajmniej nie było w epoce regułą gruntowną edukację, a elizabet dziewczyna inteligentna i ambitna wykorzystała te szansę w amhelst fimels seminarej była prymmuską, a po ukończeniu szkoły pracowała jako nauczycielka. Co była jednym z nielicznych dostępnych zawodów dla kobiet.
Samodzielność pannyel nie potrwała, jednak długo dziewiętnastolatka dostała nagle tzw gorączki mózgu. No tak brzmiała ówczesna diagnoza, która to gorączka objawiała się bólami głowy temperaturą i majaczeniem nie wiem, jak zapalenie muzunek jakaś choroba w każdym razie gorączka mózgu puszczenie krwi ilewatywy. Wtedy Słuchajcie wciąż podstawowe metody leczenia. Tu się nic nie zmieniło od średniowiecza nie pomogły, więc samoel umieścił córkę włączystejt hospitu w placówce dla jak wówczas mówiono obłąkanych. No z tym, że po 6 tygodniach dziewczyna została uznana za zupełnie zdrową iesłanej ją do domu.
Sama elizabet była przekonana, że leczenie w cudzysłowie tylko pogorszyło jej stan, a jedyne, czego potrzebowała, to po prostu odpoczynek jej ojciec miał inną diagnozę do choroby córki uznał przyczyniło się mentalne przemęczenie pracą w szkole oraz zbyt ciasno zawiązany gorset. No z tym drugim to można przyznać rację i znalazł lekarstwo, ale niestety to nie było poluzowanie sznrówek tegoż gorsetu elizabet wg niego powinna przestać uczyć, skoro ewidentnie ma na to zbyt delikatny umysł i wyjść za mąż. Ja przypomnę tylko, że było w ogóle coś takiego jak anoreksja z kolastika to było zaburzenie psychiczne. Uwaga dziwnym trafem występujące tylko u kobiet i ono było w ogóle jeszcze przez lekarzy i psychologów mężczyzn oczywiście diagnozowane na początku dwudziestego wieku i anorekcja z kolastika podobno przyprawiała kobiety o bóle głowy neurozy lunatyzm epilepsję utratę moralności, oczywiście i śpiączkę. No i miało to być nieuleczalne, chyba że dziewczyna przestanie no się uczyć i czytać no ale pastor uważał inaczej wyjść za mąż i wszystko będzie dobrze, a kandydata też już miał.
30 siedmioletni pastor Teofilu SP pakat było mężczyzną pobożnym nieufnym, byciu raczej chłodnym i ponurym i naprawdę najuczliwszy nawet znajomy ani nazwałby go tytanem intelektu, za to przekonania miał niezachwiane. To znaczy wierzył w Boga surowego ojca w to, że człowiek skażony grzechem pierworodnym jest nieusuwalnie wręcz łomny, że mężczyźni w hierarchibytów są oczywiście wyżej niż kobiety, a żony, pamiętając o skutkach nieposłuszeństwa Ewy powinny bezwzględnie słuchać się mężów elizabet znał, ale tylko jako córkę swojego kolegi i po fachu jakiejś większej miłości tam nie było, ale pastor potrzebuje żony odpowiedniej żony żony wychowanej w jego wierze i świadomej swoich obowiązków, a kobieta potrzebuje męża, żeby zapewnił jej utrzymanie, a dwudziestoletninia alizabe nie protestowała.
Pobrali się w 1800 20.07. roku i przez kolejnych 20 lat wydawali się modelową wręcz parą on był duchowym przywódcą parafii i ona prowadziła dom i urodziła szóstkę dzieci 5 chłopców i dziewczynkę uczynienie go szczęśliwym było szczytem moich ambicji. Napisze później on ambicji uszczęśliwinia żony bynajmniej nie miał, ale elizabet nauczyła się z tym, że nie.
Taka była dolażony. Wtedy.
Tak jest w 1800 pięćdziesiątym siódmym roku rodzina jednak przeprowadziła się z nowej Anglii do miasteczka mantenów i linois, a w nowym miejscu pastorowa zaczęła mieć nowe niebezpieczne pomysły.
To znaczy wiara i męża ta wiara surowa hierarchiczna, tak chętna do straszenia ogniem piekielnym dużo mniejchętna do wybaczania po prostu przestało jej wystarczać, a inspiracja szkoła w nowych postępowych prądach, czyli w uniwersalizmie i svenbo organizmie. Jeśli owe prądy zgołani z wam nie mówią jako i nam nie mówiły, no to spieszę wyjaśnić, że chrześcijańscy uniwersaliści jest grubsza wierzyli, że wszyscy ludzie ostatecznie zostaną zbawieni, a Bóg jest kochającym rodzicem, a z kolei zwolennicy doktryny manulastwem Borga uważają, że kościół jest zasadniczo powszechny, to znaczy wszyscy, którzy czynią dobro, niezależnie od konkretnie wyznawani doktryny katolicy. Baptyści engelicy ulteranie cokolwiek no oni wszyscy pójdą do nieba, a podstawą tego powszechnego kościoła ma być miłość i miłosierdzie.
No tak, to naprawdę mogły być groźne myśli dla ludzi, którzy chcieli za pomocą strachu sprawować władze nadmiernymi nie, żeby się tak dużo zmieniło. Te profilusa owe teologiczne nowinki nie interesowały, zwłaszcza że te nauki szły zupełnie w poprzek wszystkiego, w co wierzył każdy ma prawo nie tylko do wolności myśli i wypowiedzi, ale i ustalenia ram własnej relacji z najwyższym kobiety nie są naczyniami zła dzieci nie rodzą się z pięknym grzechu pierworodnego, a dobre uczynki zbliżają nas do Boga, który jest miłością, a nie każącą ręką sprawiedliwości w opinii pastora pakarda były to herezje.
My inna wybryki żony na jej samodzielność na jej bezczelność, pastor patrzył z coraz większą irytacją. No przecież niewiasta nie powinna przemawiać w kościele już Święty Paweł to ustalił raz na zawsze kobieta nie ma prawa, być bardziej inteligentna i elkwentna od mężczyzny. Żona nie może podważać autorytetu męża do tego jeszcze upokarzając go przed Kongregacją normalna kobieta nigdy by tego nie zrobiła.
150 lat wcześniej można byłoby po prostu uznać elizabet za czarownicę i uciszyć raz na zawsze za fiksowany na nauce wiek dziewiętnasty w czarownicę. Już co prawda nie wierzył, ale dalej tak samo nietolerował niezależnych pyskatych i nieposłusznych kobiet. Jak wieki poprzednie i też miał narzędzia by je dyscyplinować oskarżenie o szaleństwo było niemal równie dobre, jak oskarżenie o czary, zwłaszcza że uwaga rządził nim ten sam § 22 w siedemnastym wieku kobiety na jego mocy wrzucano zewiązanymi rękami do wody. Jeśli utonęła. No to cóż, no nie była czarownią, szkoda, ale pomodlimy się za nią, a jeśli by płynnęła, no to ani chybi uratowały ją diabelskie moce, więc można ją wyciągnąć się z rzeki i od razu upalić.
No tutaj też wyschnie może ewentualnie no 2 wieki później, czyli wieku dziewiętnastym z kolei § 22 działao tak protest przeciwko zamknięciu, tylko potwierdzał diagnozę szaleństwa, no bo przecież osoba zdrowa na umyśle nie sprzeciwiałaby się medycznym autorytetom, z kolei bierne poddanie się gwarantowało, że no nikt się o ciebie nie upomni.
Te profil plus też.
Trzeba mu to przyznać, że nie szedł na żywioł, tylko po prostu przygotował wcześniej grunt, to znaczy zaczął rozpuszczać plotki, że elizabe jest wariatką.
Bardzo pochrześcijańsku.
Bardzo chrześcijsku i jak się do tego zabrał nigdy wcześniej tak uporczywienie odmawiała poddania się mojej woli, ani spełnienia moich żądań. Wydaje się dziwnie zdeterminowana, żeby postawić na swoim, co musi oznaczać, że jest szalona przekonywał?
Zapłacił też lekarzowi, który, podając się za sprzedawcę maszyn do szycia przez jakieś 2 godziny rozmawiał z panią packad. Ona w ogóle bardzo lubia rozmawiać, tu się dziel i tymi wszystkimi poglądami, więc powiedziałam mu wszystko, no, a następnie ten lekarz potwierdził na piśmie na tej podstawie, że jest obłąkana.
Eliza Bet zaczęła coś podejrzewać, zwłaszcza że mąż jej zagroził, że zamknieją w zakładzie dla obłąkanych, jeśli nie zmieni postępowania, skonsultowała się z prawnikiem, który ją uspokoił, że no nie można umieszczać ludzi w takiej instytucji wbrew ich woli bez wysłuchania przed sądem. Nie dodał jednak, że przepis przewidywał wyjątek kobiety zamężne teren do zamknięcia mężatki bez możliwości odwołania wystarczał wniosek jej męża, a to oczywiście dawało tym mężom ogromną władzę i idealne narzędzie do dyscyplinowania niepokornych połowic.
I te wirus to narzędzie wykorzystał 18 czerwca 1800 sześćdziesiątego roku w majestacie prawa zamknął żonę w jaekson Will i s na saliom żon nie powiedział. Tak robi to dla twojego dobra, chcę uratować twoją duszę, chcę cię naprawić toksyk alarycz toksykalet, jeśli ktoś chcecie naprawić, uciekaj elizabetna, to zapytała czy no czy nie ma prawa do własnej opinii? Masz od paru teofilus, ale tylko jeśli to są właściwe opinie. No jeśli ta rozmowa wydaje wam się aż nazbyt słuszna by mogła być prawdziwa, należy dodać, że zrelacjonowała ją elizabet w swojej książce tym, niemniej przed sądem i mąż też przekonywał, że u kobiety własne zdanie jest niczym innym, jak dowodem jej szaleństwa.
Kiedy wnosili ją do powozu, elizabetnie krzyczała nie awanturowała się każdy gwałtowniejszy protest nie panuje nad emocjami wariatka, tylko potwierdziłby słuszność oskarżeń, pozostał jej bierny opór chciała, żeby świat widział, że nie idzie z własnej woli. No dlatego.
Musieli równości.
Tak na początku sytuacja pani pakad nie wyglądała jeszcze bardzo źle i jako zachowująca się spokojnie żona pastora trafiła na oddział dla podobnych sobie kobiet z klasy średniej, z których większość też do tego zakładu wysłali mężowie. Powodem zamknięcia oprócz nieposłuszeństwa bywał nadmiar energii albo przeciwnie melancholia, a także ambicja spirytualizm, asertywność, intensywne uczenie się no i maturbacja.
Tak ma surbacja była wówczas uznawana za straszliwe zło społeczne, zwłaszcza o chłopców, których nie wiem jakośiązano, żeby te rączki na kołdrze trzymali wmuszanow w nich płatki kloga i zimne mleko, które miało sprawić, że nie będą, czyli popędu seksualnego, zalecono ćwiczenia sportowe nauk kobiet, mabację leczono. Jak wycięcie młochtaczki, autorytet ówczesny medyczne, jaki doktor izak, baik browun zachwalałwo wycięcie łechtaczki jako nieszkodliwą operację do jej wykonania polecał nożyczki, bez której to operacji pacjentki popadną w pogłębiający się szaleństwo, a nawet śmierć, natomiast zlikwidowanie. Tu cytat źródła pobudzenia nerwu somowego leczczuło takie przypadłości, jak niechęć do stosunku małżeńskiego niechęć do Towarzystwa męża bezpłodność, a nawet nadmierne czytelnictwo.
Mam nadzieję, że jest w piekle i dookoła jest pełno marbujących się nowoczesnymi wibratorami kobiet.
Nie wiem, czy to nie byłaby raczej jego jakaś fantazja, że fantazja mnie, ale złość, jak to pokazuje.
Ale jemu jemu związać łapy albo obciąć coś.
Nie no ale jak to pokazuje, oczywiście nie wszyscy mężczyźni tak. Ale czego mężczyźni chcieli od kobietni pełną władzę, tak trzeba mieć kłody, która leży i nie protestuje. No.
Tak zdecydowanie co za koszmar?
No koszmer tak koszmer?
Co więcej w tamtych czasach kobieta mogła zachowywać się zupełnie normalnie bez żadnych objawów tego, co dziś psychiatria uznaje za chorobę i dalej trafić do placówki. Wtedy lekarze diagnozowali tzw moralne szaleństwo, którego objawem było złamanie norm zachowania przypisanych ich płci, czyli Kurka wszystko podniesienie sukienki, żeby przeskoczyć przez strumyk, prawdopodobnie pokazanie kostki też można było podciągnąć, ale.
Nauka tak pyskowanie ambicje. No wszystko wszystko, co mieściło się w tym idale, anioła domowego ogniska poświęcającego się dla rodziny i Marze, zwłaszcza męża no elizabe w typowy łagodny przypadek moralnego szaleństwa. To dostała na początku nawet własny pokój możliwość spacerów przyzwoite jedzenie, no i lekarz doktor endrwi aekwarant był taki przyjazny taki czarujący taki uważny elizabe, z której po latach uciszania idee i poglądy po prostu wylewały się jak z przerwanej gwałtownie tamy wreszcie miała inteligentnego słuchacza. Była pewna, że nie uważał jej za wariatkę. Sam zresztą przyznał, że był, a tu cytat kobietą o niezwykłych umysłowych zdolnościach, wielkim uroku znakomitym guści i słusznym osądzie no i była też przekonana, że no w związku z tym przecież nie jest wariatką. Zaraz ją wypuści.
Tyle, że.
On jej słuchał kiwał głową, ale nie wypuszczał co więcej w ramach terapii, czasami nieco zbyt długo trzymał ją za ręce, a raz nawet pocałował w czoło elizabet, miała dość napisała do lekarza list, w którym domagała się zwolnienia i zagroziła mu, że jeśli jej nie wypuści. To ona poinformuje prasę, że w jego placówce zdrowe kobiety są trzymane wbrew ich woli czuje, że Bóg mnie wzywabym, ujawniła pańskie działania, chyba że pan za nie odpokutuje. Tak napisała.
Elizabes ogrzewał płomieni wiary i iluzja no bo to naprawdę była iluzja sprawczości, no przecież nie można jeździć ludzi bez wyroku nie w Ameryce kraju wolnych i ojczyzny odważnych o ma kwarant szybko tę iluzję rozwiał, to znaczy zamknął ją na oddziale dla prawdziwych. Tu cytat wariatek, gdzie przebywały katatoniczki, maniaczki i pacjentki niebezpieczny dla otoczenia zazwyczaj oczywiście te z klasy niszy tam na pewno pakad się opamięta, ewentualnie sama straci zmysły, tak czy siak problem zostanie rozwiązany?
Na oddziale elizabet przywitał straszliwy smród śmierdziały nie myte miesiącami ciała nie wymieniane, sienniki, wysmarowane odchodami, ściany oddziałowe 2 młode dziewczyny. No ewidentnie sobie nie raziły nic dziwnego, pakard zacisnęła zęby i zaczęła wprowadzać higieniczne standardy na oddziale, zaczęła od własnoręcznego umycia pacjentek. No i powoli stan oddziału się poprawiał, choć zamontowanie w nim wanien okazało się też mieć negatywne skutki, bo nieposłuszne kobiety poddawane były uotel boldingowi, czyli po prostu podtapianiu. Dzisiaj to jest metoda tortur zakazana przez wszystkie międzynarodowe konwencja, a wtedy uważano, że jest to metoda leczenia.
I wtedy elizabet zaczęła dokumentować nadużycia, po prostu podkradała ołówki i kawałki papieru, a zapisane relacje ukrywała w podszewce swojego czepka.
Próbowała też naprawić relacje z nakwarlandem i jej stosunek do lekarza. Trzeba przyznać miał wiele, no po prostu z syngromu sztokholmskiego, bo mimo przemocowego traktowania niesłuchanie jej zamykanie jej w tym strasznym oddziale elizabet jakoś jakoś nie wiem, jak, ale uwierzyła, że lekarz tak naprawdę jest jej sojusznikiem i opiekunem, że przekonała albo w końcu przekona go na pewno do swoich racji. To utwierdzał ją w tym przekonaniu, Fakt, że on pozwolił jej przemówić przed zarządem placówki i domagać się zwolnienia, a potem dał jej papier, żeby mogła swe doświadczenia w szpitalu opisać nawet i obiecał, że książkę z tego wydał.
Nie wiem, jak ona mogę w to uwierzyć.
No wiesz, no mogła być jednak po prostu do pewnego stopnia naiwna w sensie takiej nie w negatywnym sensie tylko w sensie prosto linijności po prostu no jeśli no jeśli dziewczyna wierzy w zdrowy rozsądek, jest chrześcijaanką itd. no to być może naprawdę trudno jej zrozumieć, że ktoś może być tak podły, głupi i zły.
No ale wracając do makwarlanda, on po prostu cały czas działał przeciwko niej w książce dilomen dey kutnotsile, zanumen hern cred był firefo, fredom, emenhuchaitu MAE disa pil, czyli kobieta, której nie mogli uciszyć kobieta jej niezwykła walka o wolność i człowiek, który chciał by zniknęła biografka, Kate mur robi z lekarza klasyczny czarny charakter. No brakuje mu tylko wąsa, którego mógłby znacząco podkręcać pod jego kierownictwem, dowodzi, pisarka, szpital był placówką, gdzie kobietom po prostu łamano, charaktery mogły wrócić do domu i dzieci, tylko wtedy, gdy spokorniały, przyznały mężom rację i przestały się stawiać.
Bo to moralne szaleństwo tu główną diagnozę kobiecka ze średniej uznawano za wyleczone. Kiedyś ta kobieta przyjmowała do wiadomości po prostu, gdzie jest jej miejsce. No elizabet uparcie uważała, że nie, że ma prawo do samodzielnego myślenia. I dlatego też wyjść nie mogła ma kwarant, owszem, słuchał jej bardzo uważniej, słuchał, a potem nawet dał narzędzie do pisania, ale tylko po to, by sama kopała własne g grup, bo przecież każdej jej zdanie było dowodem na to, że jej strzellona, bo zdrowa na umyśle kobieta, jak już to ustaliłyśmy, nie sprzeciwiałaby się mężowi, ani nie upierałaby się przy własnych przekonaniach religijnych.
Kiedy w końcu wypuścił pakat z zakładu zrobił to wyłącznie, dlatego że sprawiała kłopoty podburzała pacjentki i zawracała głowę zarządowi, gdy syn elizabet skończył 21 lat i zobowiązał się zaopiekować matkom makwarant. Mu ją przekazał, ale z dopiskiem w papierach, że jest nieuleczalnie chora.
Znaczy przeszła z opieki 1 mężczyzny pod opiekę drugiego mężczyzna ona dalej nie była wtedy samodzielna.
Tak jest po wyjściu na wolność elizabet zam. u siostry, ale nie zamierzała spędzić resztę życia na łasce krewnych i z dala od własnych dzieci opisała swoje doświadczenia w szpitalu w krótkim artykule wydrukowała go i rozprowadziła wśród mieszkańców miasteczka, a za zarobione pieniądze kupiła bilet na pociąg i wróciła do manteno.
W domu nie czekała na nią ciepłe powitanie dwójka najstarszych synów już się wyprowadziła, a młodsze dzieci i moąż zdążył nastawić przeciwko matce. To filu zaś w tzw. międzyczasie stracił parafię przez co zgorzkniał jeszcze bardziej i za wszystkie swoje nieszczęście w dniu kogo no oczywiście żonę, więc okazywał jej jawną wrogość, gdy w domu zaginęły, klucze zamknął ją w nieogrzewanej sypialni zabił deskami okna i wypuszczał tylko wtedy, kiedy przychodzili goście na zachowania pozorów. Raz jednak nie bacznie zostawił drzwi do gabinetu otwarte, a lizabet wtedy skorzystała z okazji i przejrzała pozostawiona na biurku papiery. No i się przeraziła, była to bowiem korespondencja z innym zakładem, w którym mąż zamierza ją zamknąć tym razem już do końca życia ustali nawet datę. Ta data była za kilka.
Dni na szczęście elizabet miała jeszcze w miasteczku przyjaciół. No wiwat rodzina z wyboru tzw prawdziwa to często samo zło jak się niejednokrotnie przekonujemy, udało się jej przywołać do okna, przechodnia i przez szparę w deskach przekazać list z prośbą o pomoc jej sojuszniczka pobiegła z tym listem do sędziego i uzyskała nakaz stawienia się Pa kartów przed sądem. Mąż miał bowiem prawo zamknąć swoją żonę wbrew jej woli w zakładzie dla obłąkanych, ale już nie we własnym domu. No, chyba że była chora psychicznie, ale to już musiał dla odmiony udowodnić właśnie przed sądem no i elizabet po prostu wreszcie dostała szansę przekonania wymiaru sprawiedliwości, że jest jak najbardziej zdrowa na umyśle, a, a te klucze, które wywołały u męża atak paranoi i doprowadziły do ich zamknięcia. To sama ukryła.
Bardzo ładnie, zresztą wydaje mi się, że jego pogrążyło to, że on zamknął jej to okiennice, tak zatrzasnął ją po prostu tu widać byłożeniu w tym domu zamknął tak to i już nie można było udawać, że tam wszystko jest okej. Proces rozpoczął się 13 stycznia 1800 sześćdziesiątego czwartego roku trwał przez całe 5 dni i był lokalną sensacją na korzyść to filusa zaznawała rodzina i lekarze, którzy wcześniej badali jego żonę. Tu cytat krytykowała pana pakarda za to, że nie rozmawiał z nią o dzielących ich różnicach w otwarty męski sposób, tylko da jej plecami nazwał i u wariatką. Bardzo jej się nie podobało nazwanie jej obłąkaną, zanim skończyłem rozmowę, okazywałam wielką niechęć odmówiła podaniami ręki i miałem najmniejszych wątpliwości, że jest beznadziei nie szalona, relacjonował jeden z nich dr Jay du bram i to były wyznaczniki szaleństwa w połowie dziewiętnastego wieku. Tak nie podobało jej się, że nazwał za plecami wariatką i chciał z nią rozmawiać.
I nie podała mu ręki, lekarz wezwany z kolei przez prawnika elizabety, niejaki doktor dziukanson miał zgoła inne zdanie. Stwierdził, że, chociaż z wieloma religijnymi poglądami pani pakard bynajmniej się nie zgadza, ale jak powiedział nie nazywam ludzi szalonymi tylko, dlatego że się do mnie różnią. Uważam ją za kobietę zdrową na umyśle i chciałbym, żeby cały nasz naród składał się z takich właśnie kobiet. No brawo, dlatego pana.
Okazuje, że nawet wtedy znajdowali się ludzie, którzy, jakby nie guwali tej całej propagandy, prawo wreszcie sama lizabs powiedziała przed sądem o tych swoich 3 latach w zakładzie. No i też o powodach, dla których została tam zamknięta. Mam prawo sama zarządzać moimi myślami i nie deleguję tego prawa na żadną istotę ludzką. Samo oceniam, co mam myśleć, co mam mówić. I co mam robić deklarowała?
Ława przysięgłych obradowała uwaga całe 7 minut, tyle zajęło im uznanie, że elizabet pakad jest zdrowa na umyśle elizabet triumfowała wyrok został przywitany huraganowymi, oklaskami mężczyźni wiwatowali. Co najbardziej to mi się podoba, że jednak po prostu zdrowy rozsądek też wśród nich był zapłakane z kolei kobiety tuliły ją i gratulowały zwycięstwa, a te ofilus, jakby rozpłynął się w powietrzu?
No niestety jej triumf nie potrwał długo, gdy następnego dnia elizabe wróciła do antenu w jej domu. Słuchajcie, mieszkał już nowe właściciel, no bo pakard ekspresowo sprzedał wszystko spakował dzieci i wyjechał do masau ses jego żona znów została z niczym wg ówczesnego prawa tzw. kawałchel, kiedy kobieta wchodziła związek małżeński, traciła nie tylko osobowość prawną, czyli np. zdolność do podpisywania umów, ale też wszelkie prawo do małżeńskiej własności w tym prawo do opieki nad dziećmi ślub odebrał mi wszelkie wolności, które daje Ameryka podsumowała. Pakart.
Nie wiemy, jak elizabet wyobrażała sobie powrót do męża i mieszkanie z nim pod 1 dachem, ale niewykluczone, że ta jego bezwzględność, chociaż postawiła ją w finansowo naprawdę dramatycznej sytuacji była też wyzwalająca. Pani pakard po prostu musiała teraz znaleźć sposób samodzielnego utrzymania się, jeśli chciała po prostu umrzeć z głodu, a potem mogła ruszyć po odzyskanie dzieci, a jako, że pozostała niezmordowaną działaczką, nawet jak już zapewniła sobie i to z górką ekonomiczne bezpieczeństwo można zaryzykować tezę, że nie odnalazłaby się z powrotem w roli anioła domowego. Ogniska.
Jeszcze w tym samym roku wydała swoją pierwszą książkę, zatytułowała ją zgodnie z dziewiętnastowiecznym zwyczajem długich tytułów. Mały to oppael egzempl fihde, or FIO jest impznoment two rege zboiv, czyli przykład władzy małżeńskiej, czyli 3 lata więzienia za przekonania religijne, kolejne 2 książki też o warunkach panujących w zakładach dla obłąkanych pojawiły się w księgarniach rok i 2 lata później no, czyli tempo miała niezłe wszystkie nie tylko sprzedawały się nieźle, ale zaczęły zmieniać podejście opinii publicznej do chorób psychicznych, wielkim złem naszego obecnego systemu. Jest to, że szaleństwo jest z nich traktowane jego zbrodnia, zamiast tak nieszczęście, a to ogromna niesprawiedliwość przekonywała w swoich książkach. Autorka.
No i trudno odmówić jej absolutnej słuszności, była to jednak, zwłaszcza w środowisku lekarskim, które nie miało najmniejszej ochoty rezygnować z niemal Boskiej władzy nad obłąkanymi, pacjentkami, zmiana frustrująco, powolna, choć druzgocący raport o zakładzie w Jackson wyjął opisujący zaniedbania bicie podtapianie pacjentek wyciekł do prasy. To doktor macfalant, bynajmniej nie stracił reputacji, założył sobie nową klinikę, występował jako ekspert od zdrowia psychicznego, był on był zwolennikiem m.in. zamknięcia w zakładzie wdowy polinkoollnie. No i gdzie tylko mógł rzucał pani pakad kłody pod nogi w jej reformatorskiej działalności.
Bo też elizabe w pisaniu, Słuchajcie nie przestała złożyła antyteinsan, ajum sasaeti podróżowała po kraju z wykładami i lobbowała w stanowych legislaturach. Co takie stanowe parlamenty o uchwalenie praw poprawiających sytuację kobiet właśnie w placówkach dla psychicznie chorych uważała, że jest to winna w tym pacjentkom, które miały mniej determinacji oraz szczęścia. No i uważała, że to jest jej po prostu moralna obowiązek poza tym też z własnego doświadczenia świetnie wiedziała, że jeśli ona się za nimi nie wstawi. Nie zrobi tego nikt autorytet lekarzy interesy mężów oraz styg ma choroby psychiczne, im to po prostu gwarantowały.
W sumie bezpośrednio dzięki jej aktywizmowi uchwalono 34 ustawy zwiększające ochronę oraz prawa nie tylko osób chorych psychicznie, ale też mężaty.
Tylko dodajemy, że to nie były ustawy obowiązujące w całych Stanach, bo stany mają konstrukcję federalne, tylko po prostu w poszczególnych.
Samorządowe tak to elizabet mieszkanki ilnoś zawdzięczały prawo do zatrzymania własnych zarobków, które wcześniej musiały oddawać mężowi po 9 latach od uwięzienia w 1800 sześćdziesiątym dziewiątym roku. Wreszcie też odzyskała dzieci teofilus, specjalnie nie protestował, może, dlatego że sam od lat żył z łaski krewnych i pewnie nie bardzo jak miał te dzieci utrzymywać.
Izabeel zam. z najmłodszymi dziećmi w wielkim domu w Chicago domu, który kupiła zatantujemy za książki. Brawo pytana czy kiedykolwiek w baczy mężowi odparła, że ta jak oczywiście, ale pod warunkiem, że on odpraw i praktyczną pokutę. No ale to filu nigdy jej nawet nie przeprosił elizabet pakad zmarła w 1800 dziewięćdziesiątym siódmym roku w wieku lat 81 słusznym wieku przeżyła obu mężczyzn, którzy usiłowali ją uciszyć, a doktor makwarant i dobrze mu tak popełnił samobójstwo.
Jak bardzo mi nie przykro.
Otóż i jak.
No wspaniała bohaterka, podziwiam to, że ona miała później siły na taki aktywizm, bo naprawdę po takich doświadczeniach człowiek ma prawo nie mieć siły na nic i często one by pozostawały jedynie traumą, z którą człowiek próbuje sobie jakoś poradzić, ona próbowała w ten najlepszy twórczy i sposób też z pożytkiem dla innych, ale wiesz dla mnie to jest jednak opowieść o tym, że małżeństwo jako instytucja jednak jest na wskroś patriarchalne i zostało wymyślone wyłącznie po to, żeby mieć władzę nad kobietami. To się oczywiście zmieniło. Dzisiaj to wygląda czasami inaczej, a czasami wcale nie natomiast no u źródła no to po prostu było posiadanie gospodyni domowej lalki do seksu zabrania pieniędzy. Straszne po prostu straszne, jak to wyglądało. I jakie były zasady funkcjonowania małżonku?
Co takie nie, bo małżeństwo przez większej historii było raczej taką instycją ekonomiczną, to znaczy 2 strony wnosiły coś do tego ziemie, pieniądze umiejętności. To była spółka, w której musi, że ona oczywiście on on był szefem zawsze ona tylko podwładnym, ale jakby bardzo długo te 2 role była jakoś tam komplementarna jakoś tam doceniana, tak, ale jesteśmy dziewiętnastym wieku, gdzie sytuacja kobiet, gdzie patraf był najgorszy, a sytuacja kobiet najtrudniejsza z 1 strony mam to był czas, kiedy, kiedy powstawały ruchy robotnicze, kiedy liberalizm wolność słowa takie przemiany ideologiczne i ekonomiczne, a z drugiej strony mamy kobiety, które są właśnie w tej najgorsze sytuacji, ale też dzięki temu postępowi edukacji dzięki tym liberalizującym prądom zaczynają się przeciwko temu buntować na elizabet się w to właśnie wpisała. Zauważmy też, że ją napędzała jej wiara i ona nie była nie wiem aktywiską feministyczną czy czy socjalistyczną czy jakikolwiek zbliżonym postępowe w cudzysłowie lub nie prąd. Dzisiejszy ona była posłu głęboko wierząca, tak ona wierzyła w Boga, wierzyła w tą Amerykę wierzyła, że po jej stronie jej sprawiedliwość i w związku z tym musi zatiumfować, dlatego też jej działanie wydajmy, czasem po takie trochę samobójcze. Tak, bo mogłoby się wydawać, że wystarczyłoby trochę krzywdzieć cicho tak udać udawać, że się podporządkowała być taką pokorną myszką wyjść, a na tej podstawie i dopiero w wtedy zacząć swój aktywizm, ona nie ona zawsze występowała z otwartą przy ulicą, co jest odważne, ale też no takie właśnie no bardzo religijne. No.
Tak, to znaczy masz oczywiście rację mówiąc o tych sojuszach ekonomicznych, tylko, że po prostu niestety te majątki kobiet przechodziły, znaczy zarządzał tym głównie mąż i to zmierzam do kolejnej rzeczy, że jakby cała ta historia znowu pokazuje, że naprawdę kobieta musi mieć własne pieniądze, bo no ona wróciła i po prostu została dom sprzedany została z niczym. No ona sobie umiała poradzić, natomiast no ileś innych kobiet na jej miejscu by sobie nie poradziło. To jest jakiś zupełny dramat, to, że kobiety tych majątków były pozbawione i to też jest coś takiego, co dzisiaj też zmodyfikowanej formie obserwujemy w różnych sytuacjach życiowych.
Tak i się to były straszne boje, bo to kawalczowe to jest z francuskiego, ale to no w Anglii w Stanach Zjednoczonych we wszystkich krajach europejskich i oto w drugiej połowie dziewiętnastego wieku tyy się straszne boje, bo my słyszymy o sufrażyskach, tak prawo głosu, że to było to była ta główna rzecz rejon one chciały, ale pod tą taką bardziej znaną walką. To zaś też druga walka właśnie dokładnie o pieniądze tak o to, żeby kobieta, żeby jeśli już zarabiała czy zarobki nie przychodziły na męża, żeby po ewentualnym rozwodzie nie dostawała z niczym, żeby nie było od niego tak bardzo ekonomicznie zależne i sprzeciw mężczyzn. Wobec tego tego, żeby oddać im możliwość posiadanie własnych pieniędzy, był niemal tak silna, jak sprzeciw wobec dania kobietom możliwości głosu.
Tak oczywiście o tym pisała Simone bowłanno. Pamiętajmy, że część Europejek jeszcze w dwudziestym wieku musiała mieć zgodę męża na podjęcie prac.
Znaczy, tak i konkretnie tak, że są.
Otwarcie konta w banku, więc absolutnie i ja w ogóle uważam nadal, że pierwszą sprawą feminizmu dzisiaj jest to są pieniądze dla kobiet, czyli równe płace, plus różnego rodzaju regulacje. Jeśli chodzi o pracę domową, tzw. chociaż nie wiem, jak nazywamy to pracą, ale za to nie płacimy itd. no nad tym trzeba by się pochylić, bo to jest po prostu kluczowa kwestia. Prawda jest taka, że bez pieniędzy nie ma niezależności, a przez wieki kobieta, jak była panienką, to jej majątek należał do ojca, a jak wychodziła za mąż, to do męża?
Najlepiej było być wdową?
Tak, ewentualnie na dziedzica, czyli na syna dokładnie i to już miałyśmy chyba w odcinku o naukowczyniach, prawda, że one wdwiały zostawały z kasą i wtedy mogły zacząć zajmować się fizyką astronomią innymi rzeczami. Całkiem dobrze im się żyło.
Ja bym jeszcze wróciła do tej jej religijności, bo to jest niesamowite, że ona potrafiła z tak żarliwą wiarą godzić przekonanie, że ona ma prawo do samodzielnego myślenia. To chyba to się czy w katolicyzmie to nam chyba ciężej zrozumieć niż w sta, gdzie taka i takie właśnie indywidualistyczne podejście do wiary jest dużo bardziej powszechne, ale to, co nam mówiła, to jest takie współczesne. Dziś wręcz oczywiste, że, że nie dostrzegamy rewolucyjności tego stwierdzenia, to, że ona mówi tak, że ja mam prawo samodzielnie myśleć, że nie oddaje nikomu kontroli nad moimi myślami, że to jest w ogóle oczywiste, że, że moje myśli są. Moje mogę argumentować, mogę się kłócić, mogę mieć własne zdanie, więc no naprawdę chwała jej za to, że w sytuacji, w której całe społeczeństwo obowiązująca ideologia taś częściowo liga ma miała i że jest kimś o niższych zdolnościach intelektualnym kimś, kto powinien być posłuszny, że po prostu stała i byszła w czymś takim.
Tak to prawda religię nie pomagają w tym, zwłaszcza chrześcijaństwo, ale wiesz, no może ona po prostu się zastosowała do najważniejszego przekazzania kochaj bliźniego swego jak siebie samego i po prostu pokochała siebie ze swoim intelektem i niezależnością. Także różni pastorzy i inni mądrzy panowie powinni od tego momentu brać pod uwagę, że pewne nauki mogą być mieczem obosiecznym. Natomiast historia jest straszna, jest taka doskonała książka dziennikarki Lizy, a pinienezji szalone smutne, złe kobiety i psychiatrzy i to jest doskonałe ona się przewija przez wiele wieków, analizuje różne przypadki właśnie kobiet, jakie traktowano, jakie zamykano w szpitalach psychiatrycznych, ale doskonałe w tej książce jest to, jak ona pokazuje, że te diagnozy chorób lub rzekomych chorób, które się pojawiały na przestrzeni wieków, one zawsze odzwierciedlały ducha czasu i po prostu to, na czym fiksowało się społeczeństwo w danym momencie choroby korespondowały z tym, co było na tapecie u ludzi, więc to jest też wspaniałe, bo to trochę pokazuje, że to zdrowie psychiczne to jak my o nim piszemy, jakie ujmujemy w ramy ono przez długi czas nie było niczym obiektywnym, tylko bardzo często właśnie to było narzędzie jakiegoś sprawowania władzy i manipulacji. No miejmy nadzieję, że dzisiaj psychiatria już jest dalej, ale nie da się ukryć, że no jak właśnie była chęć na punkcie moralności, no to po prostu histeria się pojawiła i te wszystkie właśnie obsesje na temat maturbacji. Jak ludzie się bali czarów i różnych uroków, no to polowania na czarownice to się wszystko nie pojawiało bez przyczyny i właśnie apinianezji doskonale o tym pisze to jest książka pełna naprawdę fascynujących przypadków. Bardzo często tragicznych.
W każdym razie np. przykład elizabetwakarz pokazuje, że samodzielne myślenie zawsze było niebezpieczne dla wszelkich autorytarnych struktur w jej przypadku patriiaalnych, ale i tak warto no po prostu warto historia pokazuje, że odważenie się na to, żeby się sprzeciwić, choć wiąże się z ogromnymi kosztami poprawiaby twój własny, ale też jak się okazuje w innych osób podobnej sytuacji, więc chwała i za to wspaniała bohaterka naprawdę, o której w ogóle nie wiedziałam.
Ja też nie ja też nie i bierzmy przykład, bo to nie jest tak czasy, mamy oczywiście inne, ale to nie jest tak, że kobiety nie są uciszane. Dzisiaj się oczywiście tego nie robi w tak dramatyczne i otwarty sposób, ale, podważając kompetencje mówiąc, jakie to są emocjonalnenując, my i splejnując inaczej nacechowując cechy charakteru czy osobowości u kobiet i u mężczyzn. To też jest to samo, bo silna kobieta z przywódczymi zdolnościami, to z suka, a facet, to jest urodzony lider, więc to są cały czas, to są osłabione narzędzia, ale one dokładnie dokładnie to samo mają na celu także dobrze pamiętać o elizabet, nawet w 20.01. wieku. Niestety mam nadzieję, że nadejdą czasy, w których kobiety będą mogły to czytać tylko jako ciekawostkę nie będą musiały się tym posiłkować.
Amen i tym optymistycznym akcentem zakończymy na dziś zapraszamy za tydzień do kolejnego odcinka. Zapraszam oczywiście naszego instagramastorie było.
I na nasz profil na Facebooku historia wysokich obcasów.
I to mówiłam, jak także na węek.
I mówiłam, ja Natalia walloch.
To byłystorie. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: HERSTORIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA