REKLAMA

Pomoc wojskowa dla Ukrainy po szczycie G7

Magazyn Europejski
Data emisji:
2023-05-22 14:40
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
15:24 min.
Udostępnij:

O rozmowach na szczycie G7,a przede wszystkim o dostawach broni i amunicji do Ukrainy rozmawiamy z Bogdanem Klichem, byłym ministrem obrony, przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Magazyn Europejski zaprasza Maciej Zakrocki.
Dzień dobry, miniony tydzień był dla wielu eurosceptyków dość zaskakujący oto bowiem unijni biurokraci w Brukseli mieli w czwartek wolne ze względu na święto w niebo wstąpienia. No, a czwartek wolny to i piątek z rozpędu także, ale liderzy Unii nie świętowali, bo mieli bardzo bardzo napięty plan urula foonderline charm michelm podczas wspólnej konferencji tydzień temu tak go zapowiadała.
Oa pan intencjien z OP evenz.
Przed nami in intensywna sekwencja wydarzeń, począwszy od jutra, jak wiecie, będziemy razemem uczestniczyć w szczycie rady Europy w Islandii, następnie udamy się na szczyt bie 7 hirohimie, a potem odbędzie się szczyt między Unią Europejską, a republiką Korei w saulu.
Więc.
Przewodniczący szamichhel, krótko nakreślił cel, z jakim b liderzy wybrali się na anonsowane spotkania.
Żyli i po o tymń mówić pod to.
Rzeczywiście ważne tydzień dla u Unii i członków g ma także dla współpracy międzynarodowej w rekiebwików i ruszhi i sąlo wyślemy światło mocne przesłania Europejskiej jedności. Proszę wspólnota, jest Unią wartości, jest organizacją działającą na rzecz pokoju stabilności i dobrobytu na świecie chcemy ściśle współpracować z naszymi partnerami, aby wzmocnić nasz wpływ i uczynić świat bardziej sprawiedliwym. Wszyscy wiemy, jakie strategiczne znaczenie mają dla nas wartości, a czasy wymagają silniejszego partnerstwa w oparciu o nie.
Plus.
Wszystkie te spotkania by były oczywiście w cieniu wojny w Ukrainie, a podejmowane tematy nawiązywały do kruchości świata, w jakim żyjemy, mimo że jeszcze kilka lat temu wydawało się, że po zimno wojenny świat jest bezpiecznie poukładany w reejciai ursusulaodline właśnie na to zwróciła uwagę.
Naszaz chak, więc.
Mvissing wojna Rosji w Ukrainie jest atakiem. No wszystko, za czym opowiadamy się w radzie Europy, jest to atak na jej fundamentalne zasady tym ważniejsze jest, abyśmy połączyli siły w celu ochrony pielęgnowania i wspierania demokracji. Wszyscy stoimy zakrainą, sprawca musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności, dlatego rejestr jego zbrodni może i będzie odgrywał tak ważną rolę, ale musimy też pamiętać stale, że o demokrację musimy się troszczyć w swoim domu, bo demokracja nigdy nie jest wydana na zawsze to ciągła praca, a ryzyko upadku demokracji jest niestety realna, a w.
Dem demokracji baclai. I z.
Wio przewodniczący rady szarmishel zwrócił uwagę, że Unia, widząc zagrożenia dla demokracji wprowadziła mechanizm warunkowości, czyli pieniądze za praworządność, że od 3 lat co roku publikowany jest raport o praworządności, piętnujący wszelkie uchybienia w państwach członkowskich, po czym dodał dosyć, którą zasady wiemy, też, że w niektórych krajach istnieje model biznesowe władza i oligarchowie, często bliscy Rosji, którzy kupują media, partie polityczne i praktykują masową dezinformacje i testabilizację, ale jest to antidotum jest lekarstwa, to niezależności domiu sprawiedliwości tantidotum jest praworządności, gwarantująca równoość i niedyskryminację w ten sposób można zniszczyć. To zagrożenie te truciznę to musi być determinacja każdego z nas, choć to wszystko wydają się być oczywistości. To jak wiemy, trzeba to ciągle głośno powtarzać, może dotrze, a w irohimie ze względu na miejsce spotkania G7 nie sposób było z kolei nie wspomnieć o zagrożeniu nuklearnym, jakie ciągle niesie ze sobą wojna w Ukrainie szarnishel zaapelował do Rosji o odpowiedzialne działania wokół elektrowni w Zaporożu, potwierdził poparcie Unii Europejskiej dla układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Jednocześnie dodał.
I i hod.
W Unii ciężko pracujemy, aby zapewnić Ukrainie, to, czego potrzebuje więcej broni i więcej amunicji. I to jak najszybciej będzie to kluczowe dla jej zaplanowanej kontrofensywy, solidarnie zdecydowanie wspieramy naród ukraińskiej od pierwszego dnia i będziemy to robić te długo, jak będzie to konieczne. Potwierdzamy też nasze poparcie dla wysiłków Ukrainy na rzecz trwałego pokoju Unia w pełni popiera też formułę pokojową prezydenta zełańskiego, każdy wiarygodny plan pokojowych musi opierać się na zasadach karty narodów Zjednoczonych suwerenności i integralności terytorialnej. Jedno jest jasne, tylko Ukraina może zdecydować, kiedy przystąpi do negocjacji?
Slajd płyny tu ten.
Warto podkreślić, że szczyt G7 był okazją wypracowania i prezentacji wspólnego stanowiska co do dalszych sankcji wobec Rosji dotyczą one 300 osób transportu Morskiego i branży lotniczej, ale bardziej ważne jest dzisiaj ich uszczelnianie, o czym mówił doradca do spraw bezpieczeństwa Narodowego stanu Zjednoczonych JAG. Unknown speaker 4 Salianngują precytu i fałkę z roku inwencie.
Szczególnie koncentrujemy się na sposobach obchodzenia i unikaniaekcji. Skupimy się na pośrednikach finansowych. Zgodziliśmy się również, że będziemy kontynuować działania na rzecz przyszłych zdolności energetycznych i wydobywczych Rosji. Szukamy też innych sposobów w ramach sankcji, które pozwolą dokręcić śrubel i osłabić krytyczne elementy rosyjskiego przemysłu obronnego oraz jego zdolności do osiągania celów gospodarczych i zaopatrywania go w. Unknown speaker 4 Energięch. Najbardziej.
Głosu bardzo ważna jest też w koordynacja ponownie Jac sali. Unknown speaker 4 Rak.
Nasze działania są ściślej skoordynowane z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską wielką Brytanię, aby mieć pewności, że robimy to, co oni i że osiągnęliśmy rodzaj pełnego uzupełnienia, które było znakiem rozpoznawczym naszego podejścia do wywarcia na Rosję czy presji gospodarczej. Od początku tego konfliktu?
Po początkowych doniesieniach, że prezydent zleński przyjedzie do hiroshimy pojawiła się informacja, że jednak nie, że spotka się z liderami w formule online, jednak ostatecznie do Japonii dotarł w sobotę, co jeszcze nieoficjalnie, a sobą dzień wcześniej doradca do spraw bezpieczeństwa Narodowego. Takcy ser myślę, że można bezpiecznie założyć, że prezydent bait się z nami spotka, ale nie mogę tego formalnie potwierdzić. Dodam, że prezydent nie może się doczekać możliwości spotkania twarzą w twarz z prezydentem Zalewskim smońskiej i tak się stało. A jakie znaczenie miało to spotkanie i cały szczyt G7 dla wojny w Ukrainie pora na rozmowę w magazyn?
A gościem magazynu jest pan Bogdan Klich, były minister obrony, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Dzień dobry. Unknown speaker 5 Witam, panie redaktorze, dzień dobry państwu.
To, co oczywiście, najważniejsze wynika z rozmowy joadena z prezydentem żeleńskim? No to zapowiedź nowej transzy wojskowej pomocy dla Ukrainy makraina dostać amuniję pojazdy opancerzone. No ale wszyscy skupiają się na wyrażeniu przez stany Zjednoczonych zgody na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F16, dlaczego pana zdaniem to jest tak ważne, a nawet może przełomowe? Jak niektórzy mówią? Unknown speaker 5 To jest istotnie przełomowa decyzja dla tzw koalicji samolotowej postulowanej przez samych Ukraińców i wielu przyjaciół Ukrainy już od dłuższego czasu sam podczas pobytów lutym tego roku w Kijowie miałem okazję wysłuchać prezydenta zełeńskiego i najważniejszych polityków ukraińskich, jakie ma znaczenie taka koalicja dla obronności Ukrainy i my wszyscy przyjaciele Ukrainy, to od dłuższego czasu nie tylko postulujemy, ale o to zabiegamy kraje, które dysponują środkami postsowieckimi, takimi jak migi czwartej generacji, czyli migi dwudzieste dziewiąte w znacznej większości przekazały już swój sprzęt dla walczących Ukraińców. Nie wszystkie jeszcze powinien ten proces się domknąć i cały poradzi po sowiecki sprzęt powinien być przekazany Ukrainie, ale Ukraińcom zależy na zachodnich samolotach, czyli na ewach szesnastych. I ta deklaracja prezydenta baidena otwiera drogę dla urzeczywistnienia zaznaczam urzeczywistnienia koalicji samolotowej, bo pokonuje jeden z 3jedną z 3 przeszkód, które stały na jej drodze, wymienię dla porządku. To jest kwestia właśnie szkolenia pilotów. To jest kwestia gotowości politycznej państwa, które dysponują efami szesnastymi i to jest wreszcie kwestia infrastruktury, z której będą korzystać na terenie Ukrainy, jeżeli te wszystkie 3 sprawy zostaną przełamane A1 wydaje się, że jest właśnie za sprawą deklaracji prezydenta bajdena już na naszych oczach przełamywana. To można będzie powiedzieć, że oprócz wszystkiego co już zostało dostarczone dla walczącej Ukrainy, także koalicja samolotowa, także samoloty czwartej generacji będą w dyspozycji Ukraińców. Życzyłbym sobie tego jak najszybciej.
No właśnie, ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy na razie kilka państw zadeklarowało, że mogłoby przekazać te swoje samoloty, które no w jakimś sensie też już stopniowo wycofuję. Mam na myśli Holandię danie, ale też Belgię i Francję no bo kupują trzydzieste piąte, więc, więc tu im się robi, można powiedzieć pewnego rodzaju nadwyżka tych starych samolotów, natomiast no to można zrobić w miarę szybko, ale szkolenie mówią fachowcy. To jest co najmniej 4 miesiące, bo w normalnych warunkach trwa rok pana zdaniem, czy w takim razie te samoloty będą mogły wpłynąć na przyszłą wojnę? No bo za 45 miesięcy dopiero miałyby się pojawić? Unknown speaker 5 To szkolenie pilotów jest istotną barierą. I sam odpowiadałem jako minister obrony za realizację wprowadzenia w fu szesnastych do polskiego do polskiego lotnictwa. I wiem o tym, że szkolenie dobrego pilota, tak, aby mógł w pełni korzystać z tego dobrego samolotu. To jest kwestia kilkunastu miesięcy. Prezydent Biden, mówi tutaj o kilku miesiącach ze względu na to, że ćwiczenia, które nazwijmy to takie treningi sprawdzające, które, którym poddani byli piloci migów dwudziestych dziewiątych wykazały, że mają oni oni takie wysokie umiejętności, że wystarczy je po prostu dostosować do E pół szesnastych. Rozumiem, że Pentagon bierze za to odpowiedzialności i takie szkolenia niebawem rozpocznie, jeżeli uda się wyszkolić odpowiednią liczbę pilotów, to wtedy ta pierwsza bariera zostanie pokonana, ale drugą jak powiedziałem, jest kwestia woli politycznej, to nie tylko wymienione przez pana redaktora kraju, ale także inne powinny przystąpić do tego programu, ale to już nie jest takie łatwe i wreszcie trzecia sprawa to jest kwestia przygotowywania odpowiedniej infrastruktura, no infrastruktury dla przyjmowania tych samolotów. Nie ukrywam tego, że przecież nasza nasze lotniska, które zostały do tego przystosowane, jak np. lotnisko w Krzesinach jest swojego rodzaju laboratorium, gdzie po prostu pył nie możesiadać. Mówię w przenośni, w związku z tym dostosowania infrastruktury lotniskowej jest sprawą równie ważną jak przygotowanie pilotów i to jest też wielkie zadanie i wielkie wyzwanie, które stoi przed stodą ukraińską.
A koniec szczytu w hiroshimie prezydent zołeński powiedział, że wkrótce minie 500 dni wojny na pełną skalę będzie to już w lipcu jest to symboliczny odcinek czasu. Dobry miesiąc, by zorganizować szczyt formuły pokojowej. Nie poznaliśmy, jak dotąd szczegółów, co to miałoby oznaczać, ale skoro prezydent zaraz dodał, że od lutego ubiegłego roku jego kraj przeprowadził z Rosją ponad 180 rund negocjacji w różnych formatach. I jak wiemy specjalnie nic wiele z tego nie wyszło, jak pan widzi sens takiego szczytu, no i czy w ogóle można sobie wyobrazić, że Rosja wzięłaby w nim udział? Unknown speaker 5 Do tego rodzaju szczyty. Jeśli dobrze, rozumiem propozycję prezydenta Ukrainy, byłby formą nacisku na to, aby nie ta wojna się zakończyła. Ale kiedy ona się zakończy i w jakiej formule ona się zakończy wszystko zależy od woli obu stron. My jako sojusznicy za Ukrainy musimy się trzymać woli Ukraińców, bo to Ukraińcy będą decydowali o tym, jaka formuła zakończenia tego konfliktu i satysfakcjonuje. Jestem przekonany, pamiętając propozycję prezydenta zerońskiego złożone kilkanaście miesięcy temu, że ona zakończenie tej wojny jest niemożliwe bez suwerennej kontroli nad okupowanymi przez Rosję ziemiami ukraińskimi, że Ukraina musi odbudować swoją integralność terytorialną, czyli pozbyć się okupantę ze swojej ziemi.
No i w ostatnich 90 sekundach jeszcze poproszę o taką wyprawę trochę w przyszłość, no bo będzie szczyt na to na Litwie i prezydent zeleński weźmie w nim udział, ale dotychczasowe informacje mówią, że no nie padnie tam propozycja członkostwa w NATO. Czy to jest znowuż tak jak z tymi samolotami, że na pewno nie, a potem jednak tak jak pan myśli? Unknown speaker 5 Po pierwsze, ten szczyt będzie ważny dla Ukrainy i zgodnie z tym, co napisaliśmy w naszej ustawie senackiej, on nie może się ograniczyć wyłącznie do kolejnego powtórzenia, że drzwi do NATO do Ukrainy są otwarte. Ta integracja Ukrainy NATO musi pójść dalej. To jest po pierwsze, natomiast ten szczyt jest fundamentalny dla naszego bezpieczeństwa. I dlatego oczekujemy tego, że ten szczyt po pierwsze, wprowadzi nowy pokaże, że został wprowadzony nowy model sił szybkiego reagowania, czyli tak odpowiedzi na to po drugie, że liczebność tych sił jest sukcesywnie zwiększana postulowanych 40 000 do postulowanych 300 000. I po trzecie wreszcie zmodyfikowane zostały plany obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak, aby były one najbardziej one były bardziej planami obrony aniże reakcji na ewentualną agresję.
Bardzo dziękuję. Gościem magazynu był pan Bogdan Klich, były minister obrony, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Dziękuję za rozmowy dziękuję. Unknown speaker 5 Również dziękuję bardzo.
I podziękowania dla Agnieszki lipńskiej marciny Osieckiej Macieja golczyńskiego Marcina grzebiduchy i Kamila Wróblewskiego za pomoc w przygotowaniu magazynu Maciej Zakrocki do usłyszenia jeszcze dzisiaj zaraz po dwudziestej trzeciej. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA