REKLAMA

Elektryczne nowości Audi, BMW i5 oraz Toyota Tacoma TRD

Codzienny Mag. Motoryzacyjny
Data emisji:
2023-05-22 19:40
Czas trwania:
12:44 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór w codziennym magazynie motoryzacyjnym w nowym tygodniu witają Jacek Balkan Sławek Paruszewski.
Dobry wieczór.
Zastanawiam się, czy w tym tygodniu będziemy coś mówić o elektryfikacji motoryzacji o samochodach elektrycznych?
Myślę, że tak i myślę, że to dość sporo.
Dość sporo jest szansa, bo to taka firma jest, która się nazywa subaru. Druga znana, która się nazywa audi i tak, nawiązując do naszych paru ostatnich audycji, których mówiliśmy, że europejskie firmy muszą się sprężyć, żeby zacząć robić tańsze samochody E elektryczne, bo jak nie to Chińczycy nas tu od tyłu albo od przodu zaatakują w Europie i pierwsi zaczną sprzedawać tańsze samochody, a klienci mogą je kupować chociażby tylko ze względu na cenę. Na razie nie ma tanich samochodów chińskich elektrycznych w Europie są wprost przeciwnie są te najdroższe wersje, które mają być najlepsze jakościowo i w związku z tym cena z reguły jest ponad. No nie zawsze, ale ostatnio mieliśmy maksus oba kosztowały ponad 300 000, ale jest taka firma niemiecka audi, z którymi z, której modelami elektrycznymi już jesteśmy zapoznani bardzo dobrze, zresztą wkrótce na początku wakacji będziemy mieli kolejny model w testach elektryczny. To będzie ku 8 Metron, jakby ktoś myślał, że to zupełnie coś nowego no może trochę się pomylić, dlatego że kło 8 to jest dawny etron, natomiast po solidnych modyfikacjach pod maską i lekkich modyfikacjach na zewnątrz audis trochę zmieniło nazewnictwo takie uprościło wg nich, czyli parzyste modele z cyferką parzystą. To są elektryki nie parzystą pozostaną spalinowe, choć na razie też będzie A4 u nas A4 nie jest elektrykiem, a wciąż jest A4, ale to przyszłość dobrze teraz krótko teraz, bo tu dużo nie wiemy, natomiast no wiemy, że audyt też musi zrobić i chce zresztą zrobić tani nieduży. Elektryk, co to znaczy nieduży, to nie będzie samochód miejski, to będzie samochód wielkości audia 3 i nie będzie to SUV ani croser, przynajmniej tak podaje Portal autoexpress i będzie to samochód na nowej Platformie esp, a co to oznacza? To oznacza, że to będzie po roku 2025 w tej chwili oprócz tego etrona gti kło 8 ENA mamy jeszcze samochód?
Ku czteryn, pamiętasz taki nieza duży krosowe również tak jak kłusemka w wersji sport back dla mnie ładniejsze są wersje sport bek, ale to jest kwestia gustu. Natomiast ten najmniejszy na tej nowej Platformie to będzie hebak wielkości audi A3. To.
Mówiłeś tak, ale wiesz to i jakby gryził mi się tutaj troszeczkę, jakby to, co mówisz znaczy to mam wrażenie, że jakby poruszamy się wśród okksymoronów, dlatego że audi nigdy nie było tania nie będzie to małe audi, więc, tym bardziej nie będzie to samochód z konkurencyjną ceną. Powiedzmy, to może jeszcze inaczej, co to jest dla ciebie tanie, o, jeżeli chodzi o samochód elektryczny.
A właśnie co to jest dla mnie tanie, bo też w tygodniu tym albo kolejnym będziemy mówić coś o ocenach o indeksie cenowym. Wiesz, ile kosztuje w tej chwili taki transakcyjna cena samochodu nowego E elektrycznego w salonie? Nie to, co w cennikach?
Widzimy 230. 
270 parę samochód spalinowy 170 parę, więc jest pytanie. Czy mówimy o tanim w ogóle czy mówimy o tanie Elektry?
Mówimy o samochodzie, który jest dostępne, który jest na poziomie 100 120 000 zł 130 i ma do 400 km zasięgu, jakby to jest coś, co wg mojej definicji jest tym, czym być powinno, czyli mamy 25 000 EUR, plus minus tam 1000 czy 2000 EUR. I mamy coś, co nam wystarcza?
I to ma tyle kosztować, przynajmniej na razie 25 000 foolkswagen.
No tak, ale to idiu teraz pytanie, co stoi czytanie audi, które będzie.
Bardziej chyba stosunkowo tanie, ale małe wiesz, bo tutaj też oczywiście no audi jako premiium nigdy nie będzie tanie. Natomiast to też zdradza, że jeśli chodzi o sprzedaż AUD, jest pierwsze w segmencie premiów w tym roku po 4 miesiącach wynika to m.in. z tego, że audi zdrożało w ciągu roku zaledwie o2% proszę o 1 średnie coś ja nie z tegocyjny, ale poczekaj, a natomiast też z tego wynika, ale wynika z drugiej rzeczy nie wiem, czy nieważniej i bo też się do wydałem specjalnie z czego to może wynikać i nie tylko w audi, ale w Samarze z dostępności kosztów. I ale słuchality, rabatowe też strategii, że średnio wierz wszystkie premiium poddrożały o 20 i nie tylko Premio, a kończąc to rzeczywiście taniej on nie będzie będzie stosunkowo ta ani natomiast będzie wielkości audia 3 i będzie miał silnik około 115 koni i napędga. No to nic dziwnego może ID 3 też ID fokswagen na też mają napęd na tył, więc to będzie raczej naę piętnast.
Ciekawe Sławku, 115 koni jest też pewien czy 115 kW.
Z 85 kW mam w tej informacji ox 115 no ale wiesz co ona niezbyt ciężki samochód właśnie, bo ile mamy elektryków, które mają 100 koni, mocy iloma jeździliśmy dać się Spring. Ostatnio to jest bardzo mało Fiat fiaty mają 95 albo 125 setki.
Ale nie jeździliśmy tą słabą.
Tą słabą nie jeździliśmy, ostatnio będziemy o tym mówić jeździłem d, 3, który jest już 156, a jeszcze do niedawna stylanis miał 136. No to prawda to wyjątkowo słabo, natomiast co ciekawe do tak małe dość małego powiedzmy samochodu i z tak słabym silnikiem instalacja 800 woltowa co może pozwolić teoretycznie o doładowaniu powyżej o mocach powyżej 200 kW. No zobaczymy, no masz rację, wiesz nawet tak mi nie przyszło do głowy, że nie za dużo tych samochodów jest o mocy poniżej.
150 jeszcze, kręcąc się dookoła. Ceny, mamy taki samochód, o którym wspomniałaś, które nazywa się AUD ku 4 i tron. To są to elektryczny ono w najsłabszej wersji ma 170 koni w najmocniejszej 300 i ono w najsłabszej wersji kosztuje 212 000. Ten samochód trochę widać na ulicach, mówię o wieku 4 ITN, bo ta cena oczywiście to jest cena bez dodatków bez baierów bez szklanych dachów, większych felk lakierów metalik itd. ale 212 000. To jest tak wiesz, chociaż z drugiej strony mamy tesle i Tesla zapowiada model 2 trójka będzie niedługo po festliptingu. I to prawdopodobnie zmieni ten samochód naprawdę w sposób bardzo wyraźny. I myślę, że to jest punkt odniesienia dla wszystkich, bo gdyby ta Tesla była w sposób wyraźnie wyraźny gorsza, no to audi mogłoby być wyraźnie tańsza, ale te te sal to są dobre wozy robią, to już ładnych parę lat, naprawdę się nauczyli. I ja myślę, że tutaj takie dość nieoczekiwane ruchy ze strony producentów, których nigdy byśmy nie posądzali o to, że wiedzą w ogóle, co to znaczy tani samochód. No myślę, że oni tutaj myślę, że oni tutaj też będą musieli stawić czoła.
Ale to jeszcze jedno zdanie na koniec, a Tesla 2, o której też będziemy więcej mówić wtedy, kiedy będziemy więcej wiedzieć w Stanach będzie wyceniana na 22 raczej bardziej 25 000 USD w Stanach. Oczywiście, ponieważ, jeżeli pożararu prawie.
30 000 USD, przecież masz zerową akcyza na to nie wiem, jaka jest stawka cła, ale, ale akcyza jest zeroowa no tożta 30 000 USD. To jest nadal dość atrakcyjna C nawet 35 nawet 40 000 USD, jeżeli byśmy płacili za ten samochód, to myślę, że moglibyśmy zbijać piąteczki, bo to byłoby 160 000 zł, jak na autoelektyczne. Czy to jest oczywiście bardzo dużo pieniędzy i to jest nie nie da się tego porównać z sytuacją, którym mieliśmy 3 lata temu, gdzie fajne autokompaktowe z silnikiem benzynowym kupowaliśmy za 60 000. Natomiast to mimo wszystko w skali jest dość przyzwoita cena dobra. Ja mam taką ciekawostkę ostatnio sporo jest na rynku samochodów, nie na naszym, ale na naszym też trochę takich fajnych rekreacyjnych dużych terenowych samochodów Ford zbudował raptora. To jest taki samochód naprawdę do skakania po wydmach docz, czyli ram też ma swojego odpowiednika, czyli pikapa, który, który jest taki podrasowany jest na oponach typu at, czyli OLT traine ma jakieś dodatkowy akcesoria wciągarki. No i wygląda po prostu, jakby był gotowy do przejechania rajdu parżdaker, znaczy rajdu duker taki sam takim samochodem też są dipy ranglery DIP Gladiator jest Fort bronko, który też cieszy się ogromną popularnością. Sporo takich aut, które patrzysz, i myślisz sobie wjada wszędzie, oczywiście nie wiedziesz wszędzie, ale myślisz tak sobie i to najczęściej to w zupełności wystarcza. No i teraz pytanie czy jakby to joota ma tutaj coś, co mogłaby postawić obok pytanie do ciebie.
Czy ma w tej chwili?
Z takich samochodów? Wiersz?
Pewnie jakieś oferowane tylko np. w Stanach, a nie w Europie.
Tak jest znaczy to ja to ma hajlaxa i jestem hejlak są trochę w Europie też, jakby próbuje nadać mu takiego rozrywkowego charakteru typu kajaki i rowery. Wiesz gdzieś tam przygoda namiot, ale to chyba nie wychodzi, bo zresztą też ten hejlak są się zawsze bardziej kojarzył z ciężką pracą i z niezawodnością niż z rozrywką, chociaż do, czego sobie te samochody, potem ludzie wykorzystują podobno w tiocie, nikt z tego nie sprawdza. Natomiast w Stanach jest taki samochód, który nazywa się takoma i jest taki taka wersja tego samochodu, który nazywa się T Rd pro i to jest właśnie taki samochód. Ja to mówię, że to jest samochód do skakania po wydmach, czyli trochę podniesiony, znaczy, jakby fabrycznie podniesiony, to się nazwa liwka, ale to nie jest ten LIFT fais LIFT, tylko to jest ten LIFT, czyli winda, czyli AUTO jest np. o2 i pół cala podniesiona jest większy prześwit, są specjalne osłony. Jest specjalne zawieszenie, które, jakby też umożliwia jazdę z większą prędkością po wyborjach no i to się wszystko nie rozsypie i a jak się gdzieś wyskoczy i spadnie to niewystrzelną poduszki powietrzne, co się czasem zdarza. No i ten samochód ma jeszcze 1 rzecz, której nie mogę się doczekać aż przetestuje. I to jest coś, co strasznie mi się spodobało, to znaczy, jakby tam fotele w tej teocie d tojota koma T Rd pro fotele, które są montowane, to jest nowość parę dni temu, jakby puścili Japończycy w świat tę informację, fotele są zbudowane w taki sposób, że mają wbudowane amortyzatory. Są fotele zamortyzacją. Nie wiem, czy to działa tak jak np. fotele pneumatyczne w samochodach dostawczych albo ciężarowych, które zresztą też są przewygodne i one tak fajnie kołyszą czy też działa to w jakiś inny sposób. Natomiast wygląda to niesamowicie bajrancko, dlatego że te 2 amortyzatory są wkomponowane w tylną część fotela i tam są jeszcze tam są jeszcze takie zegary do regulacji tego, ile ktoś waży, żeby to wszystko jakby było współgrało. Prawdopodobnie nie ma nie jest przewidziana tak niska masa, jak twoja natomiast myślę, że jest przewidziana taka średnia i wzorcowa. Jak moja.
Dorzucę tylko, że tą dorzuca tylko Robot nie wiem, czy wspomnieliśmy, takąa to jest PiK, a ja zapowiem tylko, że na środę albo w piątek powiemy o nowym BW i 5, bo jest będzie oficjalna premiera. Na razie wiemy, że to jest elektryczny sedan w 2 wersjach mocy od 300 305 do 600 koni w zasięgu 400 kilkadziesiąt kilometrów widziałaś te takie nie wiem, czy to są wizualizacje? Czy zdjęcia szpiegowskie te mbwik i 5 z przodu? Jak zwykle ten grilli, a to mówię kontrowersyjne, bo te grille to no nie wiem. No przez lata borykałem się z tym, czy akceptować grill w zależności od modelu BMW, czy nie różnie to bywa, natomiast samochód z boku i z tyłu jest ładny z przodu przypomina trochę x sema, czyli tego wielkiego suwa wielkiego, bo ponad 5 10 długości. Ta wersja mocniejsza, która ma mieć prawie 600 koni poniżej 4 sekund do setki, oby to było stabilne. Ja o i piątce słyszałem po raz pierwszy lat temu pewnie z 7 jak byłem w fabryce E elektrycznego i 3 w Lipsku. I to miał być pierwszy elektryczny samochód większy niż i 3 taki premiium zapowiedź Zobacz 7 lat, minęło nazwa wróciła i wreszcie mamy elektryczną i piątkę.
Okej na tym kończymy dzisiejszy program pięknie państwu. Dziękujemy zapraszamy na kolejno już jutro do usłysz. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY MAGAZYN MOTORYZACYJNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA