REKLAMA

II tura wyborów w Turcji. Czy Erdogan ma wygraną w kieszeni?

Gościnnie: Wyborcza, 8:10
Data emisji:
2023-05-23 10:10
Prowadzący:
Czas trwania:
26:10 min.
Udostępnij:

Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zabrakło do zwycięstwa w I turze ułamka procentu głosów. Po raz pierwszy, odkąd Turcy wybierają prezydenta w głosowaniu powszechnym, potrzebna jest II tura. 28 maja spotkają się w niej Erdogan i Kemal Kilicdaroglu. Czy jej wynik jest przesądzony? Czy Kilicdaroglu zasłużył sobie na krytykę, z jaką się spotkał po pierwszej turze? Na czyje poparcie może liczyć każdy z kandydatów? Czy rząd Erdogana ma pomysł, jak poprawić sytuację gospodarczą w kraju? Co udało się osiągnąć Erdoganowi podczas jego rządów? Czy Turcja pozostanie państwem świeckim? I czy doszukiwanie się analogii między Turcją a Polską jest uprawnione? Łukasz Grzymisławski rozmawia z Marceliną Szumer-Brysz, korespondentką "Gazety Wyborczej" w Turcji. Rozwiń »
Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » To jest ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Erdogan naprawdę ma już wygraną w kieszeni.
Ósma 10 podkast gazety wyborczej.
Ja nazywa się Łukasz grzemisławski, a państwa i moim gościem gościem w podcaściósma 10 jest dziś Marcelina Szumer brysz, korespondentka wyborczej w Turcji. Dzień dobry, dzień dobry. W poprzedniej weekend Recepowi taipowi erdochanowi zabrakło do zwycięstwa w pierwszej turze Ułamka procentu głosów po raz pierwszy, odkąd Turcy wybierają prezydenta w głosowaniu powszechnym. Potrzebna jest druga tura, odbędzie się 28 maja erdohan, który w pierwszej turze uzyskał dokładnie 49 pół procenta głosów zmierzy się w niej z kaemalemkiewicz do roglu kandydatem aż 6 opozycyjnych partii, na którego zagłosowało niespełna 45% Turków. Czy wynik tej drugiej tury? Jak uważa wielu analityków? Jest rzeczywiście przesądzony?
Naprawdę trudno powiedzieć, dlatego że również wynik pierwszej tury wydawał się przesądzony, a przyniosła ona sporą niespodziankę. Także tutaj no nikt jeszcze nie składa broni, kiedy czyta rolu, który prowadził taką wszyscy, to mówią wszyscy to podkreślają kampanię miłości i zgody łączenia wszystkich ludzi. I prawda tu Kochajmy się teraz trochę zmienił ton i walcząc o nacjonalistycznych wyborców bardzo bardzo ostro tutaj wszedł w ostatnich dniach z taką kampanią parę dni po wyborach nic się nie działo specjalnego, a teraz jednak tego jest więcej. I on teraz przyjął taki taki mocny głos pt. delikatnie elegancko mówiąc wyprośmy stąd uchodźców wysz myślijmy ich do domu. Czy naprawdę chcecie są takie plakaty hemala kilichterolu typu czy naprawdę chcecie, żeby oni tu zostali, więc wybierzcie mądrze wybierzcie dobrze, czy naprawdę chcecie mieć coś do czynienia z ludźmi, przez, których ginęli nasi ludzie. To jest taki przyczynek do tego, że z partii chuda park, którą się oskarża o związki z terroryzmem wszelkiej maści z Hamasem. Kilku chyba 4 deputowanych weszło do parlamentu dzięki temu, że się z bratali z AKP, więc no to są takie przepychanki teraz taki też przyczynek do tego, że AKP przez cały czas Jordan przez cały czas podkreślało, że z kolei GHP, czyli tematki litarolu dogadało się z kurdyjskąhdp więchdp jest oskarżana o terroryzm 1 i drudze oskarżają się o terroryzm. W tej chwili jest naprawdę spora walka o głosy. Ja bym nie powiedziała, że jest to kompletnie przesądzona. Sprawa nie jest to takie oczywiste, natomiast rzeczywiście czuć takie zmęczenie i bardzo duże rozczarowanie po stronie ludzi, którzy popierali opozycję i opozycyjnego kandydata, że ta zjednoczona opozycja, że na kilicz do rolu głosowali ludzie, którzy normalnie by na niego nie zagłosowali, gdyby ich partie wystawiły swoich kandydatów, czyli ludzie z i partysty, którzy w poprzednich wyborach głosowali na meral aksener, swoją liderkę tej partii. Tym razem zagłosowali na kidsterolu i się brzydko wyrażę przejechali, znaczy przejechali w takim sensie, że spodziewali się jednak te sondaże dawały wygraną i to w pierwszej turze prawie wszystkie, a stało się inaczej, natomiast tutaj no sprawa nie wydaje się jeszcze do końca przesądzona. Ta walka rzeczywiście do końca trwa, ale już z innymi, że tak powiem z mniejszymi nadziejami niż przed pierwszą turą.
No tak ta krytyka pod od adresem kilis do roglu była pełna goryczy faktycznie wystawmy butelkę orężady, zamiast niego ma większe szanse, by wygrać pisali wyborcy opozycji w mediach społecznościowych po pierwszej turze, ale czy kicz daroglu zasłużył sobie na tak ostrą krytykę prowadził w końcu w powszechnym odczuciu dosyć pomysłową kampanię w mediach społecznościowych?
Myślę, że nie zasłużył na tę krytykę w takim sensie, że ich możliwości dotarcia opozycji do wyborców były znacznie mniejsze niż możliwości dotarcia do wyborców strony tej rządowej czy popierającej rdona. No w momencie, w którym większość jednak mediów jest skoncentrowana w rękach tych rządowych, no to jednak tematki liczb rou ze swoim przekazem nie był w stanie po prostu dotrzeć do wielu ludzi. Dzisiaj czytałam o tym ciekawą taką analizę przed paru dni. To było pytanie, które zadawała sobie cała Turcja, dlaczego ludzie z regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi lutowym trzęsieniem ziemi zagłosowali jednak w większości na AKP oprócz, a dane i oprócz meersyn oprócz tam jeszcze hataj tam łeb w łebcze i skaenderun głosy się rozłożyły. No ale pozostałych regionach rdan jednak znaczącą przewagę uzyskał i teraz pytanie, jak to się stało, dopuścili do tego, że czerwony półksiężyc sprzedawał krew sprzedawali namioty nie dotarli na czas zginęło tyle ludzi, a oni jednak głosowali na rdona. I dlaczego no i powiedziano było, że po prostu erdan obiecał, że w ciągu roku wybudujemy wam domy część tych domów już stoi, mimo że po prostu nawet inżynierowie czy badacze apelowali, żeby jeszcze tego nie robić. Nie wiadomo, jak długo będą trwał wstrząsy, któreórnej itd. no ale wiadomo było, że idą wybory i że nie ma po prostu tak czasu do stracenia. Te domy już stoją i ci ludzie widzą te domy, a obietnice hidliczta rolu, które no oczywiście obiecał, że dostaną domy itd. częściowo w niej nie uwierzyli, a częściowo nie dotarły do nich nawet, dlatego że nie miały jak, że po prostu ten przekaz się w mediach nie przebił, bo nie miał szans, bo jeśli opozycyjne gazet jest tylko kilka, a rządowe pokazują. Jeśli pokazują kili, czyta rou to w jakiś kompromitujących sytuacjach w jakiś wyrwanych z kontekstu wypowiedziach no to trudno się spodziewać innej sytuacji.
No wspomina, że w mediach hean, zwłaszcza po nieudanym puczu w 2016 roku rozpoczął niebywałą presję na media w Turcji wg raportów międzynarodowe organizacji Turcja jest dziś największym więzieniem dla dziennikarzy wręcz w jaki sposób ta połowa kraju niechętna obecnej władzy zdobywa w ogóle informacje, jakie niezależne media nadal działają, jakie mają zasięg?
To nie jest tak, że nie ma żadnych. Są gazety popierające opozycję, które wyjść po prostu do kiosku pod domem jest sobie nabyć, więc to nie jest tak, że kompletnie nie ma. To nie jest tak, że wszystkie opozycyjne jakieś tam strony czy te popierające opozycję przeciwne rdanowi zostały zamknięte nie natomiast działanie jest ograniczone tak samo jak zdarzają się ograniczenia dostępie do mediów społecznościowych, tak, kiedy cokolwiek się dzieje np. wszyscy się w niedziele tą wyborczą spodziewali, że będzie blokowane Facebook, że będą blokowane media społecznościowe, były nawet o tym duże artykuły, w których się wypowiadali eksperci, że to byłby zamach na demokrację itd. do tego nie doszło, bo nie musiało. No głosy wiadomo, jak się rozłożyły, ale gdyby się rozłożyły inaczej, no to pewnie nie można by się było tego spodziewać, bo, bo to się działo to, że tak jak mówię. No opozycja jest tutaj mocno ograniczona w możliwościach swoich docierania do wyborców, zwłaszcza takich wyborców, których trzeba przekonać, no bo że wiadomo Turcja tak samo jak Polska tak samo jak wiele krajów są wyborcy, którzy zawsze popierają jakąś tam partio i zawsze będą ją popierać nieważne, co ona tam zrobi w sali, to z mlekiem matki? Czy po prostu takim uwielbieniem darzą lidera? I tak samo jest AKP i tak samo jest z czechp w Turcji. I tak samo z MHP no każda są stały elektorat, prawda i tutaj chodzi o dotarcie do tych, których należałoby przekonać, że może jest inaczej to czy do tych nie jest zdecydowany, zobaczymy, jak to się rozłoży w niedzielę tutaj. No wiele osób liczy na to i wszyscy czekają na to, co powie i non OAN, czyli ten i czarny koń poprzedniej pierwszej tury wyboru, który niespodziewanie uzyskał prawie ponad 5% głosów i za kim on tak jakby się opowie zdążył się już spotkać i z rdanm i z kamalem kigicztorolu. Na razie jest takie zachowawcze w swoich wypowiedziach nie wiadomo, kogo poprze, choć tutaj mam też nie liczyła na to, że jego poparcie będzie dużą zmianą, to, że on się wypowie po którejś stronie nie gwarantuje, że jego wyborcy zagłosują tak jak lider, dlatego że wielu pokazują, to też sondaże sprzed kilku dni, w których okazało się, że jego głosy dzielą się tak 25% jego wyborców zadeklarowało, że poprze rdona 25% jego wyborców zadeklarowało, że poprze kilich da rolu, a część jest niezdecydowana jeszcze, a część zamierza oddać nieważny głos, więc tutaj też nie można jakoś przesądzać, nawet jeśli on się z jakimś opowie, jak te głosy się rozłożą, więc naprawdę wszyscy tutaj niecierpliwie czekamy na niedzielę.
W kraju takim jak Turcja z populacją przekraczającą grubo, no 80 000 000 ludzi ta frekwencja wyniosła 80 chyba 8% to jest na pewno rekord historii do kraju. Czy to znaczy, że Turcy rzeczywiście uważają, że to były najważniejsze wybory na świecie w tym roku?
Nie do końca, dlatego że frekwencja w wyborach w Turcji zawsze jest wysoka w minionych wyborach, owszem to nie było 88% tylko 83, ale umówmy się 83% to w wielu krajach choćby w Polsce jest bok absolutnie nieosiągalny niemożliwy do osiągnięcia rezultat, bo tylu osobom się po prostu do urn wyborczych iść nie chce, a w Turcji jest inaczej. I to nie jest nawet tak, ponieważ tutaj jest taki obowiązek wyborczym, trzeba się liczyć z którymś mandatem karnym. Jeśli się nie zagłosuje, nie jest specjalnie jednakowo wysokiej w każdym razie w poprzednich wyborach nie pamiętam, że sprawdzałam ta kwota, ona nie była jakaś taka nie do pozbierania się, że tutaj kwestia, że idę głosować, bo inaczej górę pieniędzy stracę. Nie niestety też jakoś egzekwowane mocno ci ludzie po prostu uważają, że to jest ich obowiązek, że to jest ich przywilej, że tak trzeba, więc tutaj jednak to przywiązanie do demokracji, jakkolwiek byśmy jej nie rozumieli czy możliwości, że po prostu wyboru czy poczucie, że to jest mój obowiązek, to to decyduje i topcha Turków do urn. Bez względu na to, czy to są wybory nazywane wyborami stulecia, czy to są wybory z przed 5 lat, tak, bo ta frekwencja naprawdę no tym razem była wyjątkowo wysoka, ale ona jest zawsze wysoka.
Turca z 1 strony trzeba przyznać gra rolę Regionalnego mocarstwa pod rządami rdchana, ale z drugiej strony jest pogrążona w długotrwałym kryzysie ekonomicznym z inflacją już od dawna kilkudziesięciurocentową. Czy żąda dokaana, ma jakiś jasny pomysł, no jak wyprowadzić kraj na prostą?
Trudno powiedzieć naprawdę ja takiego pomysłu nie widzę, ale ze mnie żaden ekonomista prawdę powiedziawszy, więc trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, oczywiście ta kwestia ekonomii problemów się w kampanii pojawia. Ona się pojawia raczej z drugiej strony opozycja bardzo mocno akcentowała problem cen i inflacji itd. a rdan na to po prostu podwyższał pensję podwyższał emerytury podwyższał średnią krajową obiecywał podwyżki urzędnikom. I to była tak jakby jego odpowiedź na argumenty opozycji, że w kraju jest drogo, że to jest po prostu ludzkie pojęcie przechodzi, że ludzie nie wiem, którzy kiedyś kupowali 5 kilo pomidorów na bazarze kupują teraz 5 sztuk. Z czego no Turcy taki śmiech przez łzy trochę no ale ale rzeczywiście były takie momenty i dyskusje, gdzie tu kupować, żeby jeść czy tak jak opowiadała przyjaciółka na nauczycielka z nad morza czarnego z samsuną, że częściej uczniów w takiej wiejskiej szkole ucząca, że częściej uczniów miesięcy nie jadła mięsa, czy nie jadła wędlin, bo po prostu nikogo na to nie znaczy nikogo, ale jest wiele rodzin, które w tej sytuacji ekonomicznej na to nie stać i jak wydaje mi się, że jakiegoś jasnego planu? Jak to zmienić nie ma? Co więcej wielu ekonomistów i wielu politologów ma obawy i wielu po prostu ludzi nowe wyborców. Tutaj znaczy opozycyjnych tu również mówię głównie moich znajomych i o tym, co oni tam sobie piszą na Facebooku, czy, o czym między sobą rozmawiają naprawdę kluczowe, żeby zrozumieć nastroje w kraju, że po prostu kryzys jest u bram, że potężne kopnięcie kolejnego kryzysu jest u bram i że ono nastąpi bez względu na to, kto wygra, że po prostu w kasie państwowej są pustki, że zadłużenie jest potężne i że po prostu to wszystko nie wygląda. Dobrze i nieważne, kto wygra to ten kryzys będzie i tylko pytanie, kto będzie po prostu musiały sobie z nim radzić i jak tego dokona? No dotychczasowe pomysły rda na przynajmniej w opinii ekonomistów się nie sprawdziły? To mam tu na myśli permanentne obniżanie stóp procentowych, które miało lirę wzmocnić, a w konsekwencji doprowadziły do tego, że tak słaba w stosunku do dolara. Nigdy jeszcze nie była.
Do Han jest przedstawiony na Zachodzie jako jeden z tzw silnych ludzi światowej polityki obok np. beniamialnetoniahu, czyli, która Orbana konsekwentnie zamienia demokratyczne państwo w miejsce tak skonstruowany by raz do tej władzy już nigdy nie oddać. No ale bilans jego ponad dwudziestoletnich rządów dla samych Turków nie może być jednoznaczny, skoro cieszy się takim poparciem, jednak cały czas co musiał udało osiągnąć w tym czasie?
Udało się osiągnąć bardzo wiele i mówią to niechętnie przyznają to również jego przeciwnicy w kraju. Czy na Zachodzie przeciwnicy w kraju oczywiście kręcą nosem, mówiąc, że nie wiem, pieniądze wydane na drogi mosty i autostrady trzeba było wydać na szkoły i pomoc młodzieży, a te wydane na kolejne meczety. Na coś tam innego, no ale niewątpliwie osiągnął bardzo wiele i bardzo wiele osiągnął już tak jakby na samym początku swojej politycznej drogi, kiedy jeszcze był burmistrzem Stambułu, pierwszym burmistrzem stambulu wybranym z ramienia partii islamistycznej. I tak naprawdę to, co zrobił w mieście i jak rozwiązał jego problemy utorowało jego drogę, później do tej kariery politycznej również na tych wyższych szczeblach. To już tam były rozmaite problemy. Ni bym mnie z miasta nie wywożono śmieci i wszędzie zalegały śmieci w mieście nie było wody pitnej, trzeba było kupować wodę w butlach. Znaczy do tej pory w Turcji też to nie jest tak, że tam jest ekranu raczej się kupuje w takich takich baniakach dużych no ale masę takich bieżących problemów dotyczących życia w mieście rozwiązał nikt, kto inny jak rdaan i później to samo przeniósł na te wyższe szczeble. I jednak rozwój krok, który zrobiła Turcja, czy to jak jak ona teraz wygląda, to jest zawsze śmieje z tego, że kiedy sympatycy AKP mi mówią, bo u nas kiedyś nie było centrów handlowych, a teraz są takie piękne centra handlowe, także to jest śmieszne trochę, że groteskowe, że ludzie, którzy zasadniczo kupują na bazarach, bo ich nie stać na to, żeby kupować w centrach handlowych. Cieszą się, że mają centra handlowe i to w jakimś sensie wydaje mi się jest taką przenośnią, czy jakieś tam pokazuje, że w jakimś sensie no spełnił marzenia tych ludzi o życiu. Dumnym z tego kraju życiu w kraju, który ma nie wiem swój lotniskowiec czy życiu kraju, który ma swój samochód elektryczny życiu kraju, który mimo, że nigdy sobie nie będą mogli nawet pozwolić na zakup tego samochodu, ale w jakimś sensie w ten nuty patriotyczne dumy narodowej, uderzając naprawdę udało mu się zbudować spory elektorat, ale też warto pamiętać, że to nie jest tak, że ten rdans się wzięły znikąd. On jest produktem źle, to brzmi, ale wyrósł z partii wychowankiem nacz miettina aerbacana, który również rządził przez wiele lat, bo to nie jest tak, że często się ludzie wydaje, że w tej Turcji to rządził ATA turk, potem długo długo długo długo nic, a potem erdon. No to nie do końca tak to nie jest też tak, że przez lata całe rządziła grzechp, czyli opozycyjna w tej chwili opozycyjna kemalistyczna partia ta ATA turkowa przez większość czasu ostatnio też czytałam takie zestawienie w Turcji wbrew pozorom rządziły partie, którym bliżej do tej idei rdą. Znaczy partie takie może nie narodowościowe, ale, ale partie takim grandem prawicowym prawicowym religijnym, a nie tak emalistyczne. THP, więc ten erdan się nie wziął znikąd, on takie zgarnął głosy wyborców, tych, którzy wcześniej przez lat 20 rządzącego z przerwami w różnych okresach rbakana popierali, więc to też nie jest tak, że on po prostu kompletnie się znikąd wziął i nagle ludzie zaczęli uwielbiać na niego głosować. No po prostu przejął te schedę, no my rzeczywiście zrobił to no z polotem i fantazją i w taki sposób, że przecież przez wiele lat go podziwiali również politycy Zachodu, obserwując. No to, co robi jak robi, to się trochę zmieniło w ostatnich latach, czy zawsze miał taki plan, trudno powiedzieć, być może znaczy to patrząc na to, co się dzieje teraz. Należałoby stwierdzić, że chyba tak.
Powiedz mi co z tą świeckością Republiki tureckiej, bo wspominaem się dochn jest oczywiście politykiem konserwatywnym i kładącym nacisk na wartości religijne, ale to jednak cały czas jest państwo, które raczej nie jest skłonny do przyjęcia ostrzejszej formy jakiegoś porządku publicznego zorientowanego na zasady religijny.
Jest sądzę, to znaczy to jest także, kiedy AKP przejmowała władzę w 2002 roku największym strachem bądź sporządzono wtedy taki sondaż pierwszy w ogóle historii Turcji ogólnokrajowy potężny sondaż, którym na zlecenie właśnie AKP przeprowadzony zapytano, czego ludzie się boją, czego oczekują od ich partii. No i wtedy głównymi punktami czy te największe obawy Turków to były, że rdoan każe kobietom siedzieć w domu zakaże im nosić chusty i prowadzi szaria. W związku z tym przez pierwsze 2 kadencje, bo pamiętajmy, że rdon najpierw był premierem, a dopiero później prezydentem w ogóle te tematy, jakby religijne zostały kompletnie odsunięte, zajęto się rozwiązywaniem problemów państwa, a problemami gospodarczymi właśnie budowami tych dróg i mostów itd. gdzieś ta religia może praktykowana i coraz bardziej widoczna przestrzeni publicznej była, gdzie indziej, czym również rdan zastarbił sobie zaufanie wielu ludzi, którzy wcześniej się go bali. W tej chwili po 20 latach. No wiadomo, że wygląda to już nieco inaczej i to przywiązanie swoje do religii rdon przecież na każdym kroku potwierdza ministerstwo do spraw religii tzw bijanet jest tutaj jednym z najbogatszych urzędówponujących własnymi finansami własną fundacją, nawet własnymi aktami poszukiwawczymi. Tak no, kiedy obserwowało się, kto pracuje na gruzach próbujące wydobyć ludzi spod zawalonych budynków na miejscu trzęsienia ziemi, no to był tam również ekipy poszukiwawcze bialnetu, czyli ministerstwa do spraw religii. To trochę brzmi absurdalnie, ale tak właśnie jest, no rzeczywiście wiele zrobili, żeby ten islam w kraju zaistniał liczba szkół religijnych, część szkół i typu i mamchatik tutaj się no po prostu cudowne rozmnożenie ich nastąpiło. Natomiast no nie wygląda na to, jak wszyscy mają nadzieję, choć gdzieś wiele głowę obawy są, żeby jakieś widoczne zaostrzenie kursu takie typu, że wprowadzimy teraz przepisami prawa. Czy zmienimy konstytucję w sposób, które tutaj coś ostrzej religijnie robił, chociaż możliwość tak czy pozwolenie na noszenie ust się w konstytucji i ostatecznie ma znaleźć albo już znalazła tak także tutaj nie nakaz, ale że tak powiem niemożność wprowadzenia zakazu innymi przepisami również prowadzone tuż bezpośrednio przed wyborami jako ukłon w stronę konserwatywnych wyborców.
Zostałoby się przez chwilkę, gdyby jednak kilicz roglu wygrał tę drugą turę, to, co by się zmieniło w relacjach Turcji z Unią Europejską z Ukrainą z Rosją z bliskim Wschodem. Jak to mogłoby wyglądać? W skrócie.
Również trudno powiedzieć, dlatego że przez chwilę rzeczywiście klicz narodu był kreowany na tego, który przez Europę to znaczy takie nadzieje, pyły, że może, że może z nim się będzie jakoś łatwiej dogadać, że on tutaj coś zrobi inaczej, ale jak już tej gwarancji nie ma nie byłam też pewna jak on się zachować znaczy w tej chwili potężne zarzuty i potężne działa są, jakby wytaczane przeciwko kili czterolu właśnie jako przeciwko temu, który się dogada z Zachodem, sprzeda Turcję Zachodowi. To jest tutaj zawsze bardzo nośny temat i ten się trochę jak w Polsce podziw w stosunku do Ameryki miesza się z niechęcią stosunku do Ameryki i po prostu tak to tutaj wygląda. I czy ewentualne zwycięstwo kilicz da rolu coś by rzeczywiście zmieniło w relacjach z Zachodem, nie wiadomo, na pewno musiałbym przynajmniej częściowo spróbować wywiązać ze stosunku do wyborców swoich z obietnicy dotyczących odesłania Syryjczyków do domu. Co technicznie nie jest wcale takie łatwe, no bo ostatecznie przepisy międzynarodowe uchodźcach czy o osobach mających ochronę w kraju, do którego uciekły z kraju, w którym toczy się wojna turcje, obowiązują, więc to nie jest tak, że, gdyby kiedyś za rolu wygrał, no to wpakowałby po prostu 5 000 000 czy 3 000 000 Syryjczyków do autobusów i odesłał do kraju. Na pewno i mówił o tym zamierzał podjąć rozmowy z waszarem alasadem czy i w jakiś sposób to by się stało. Trudno powiedzieć, no być może trochę tutaj przynajmniej nam na początek tak sobie wyobrażam swoich rządów, trochę by odpuścił i poluzował i dał się ludziom poczuć trochę bardziej wolnymi swobodnymi obiecywał zniesienie przepisów m.in. o obrazie prezydenta, czyli tych w związku, z którymi no parę tysięcy czy tam 1000 ileś osób w Turcji usłyszało wyroki, a jeszcze więcej usłyszało zarzuty. No czyczonej z tych zarzutów, ale to rzeczywiście jest taka kontrowersyjna. Historia, co jest, a co nie jest obrazą prezydenta, natomiast no te zagraniczne relacje, jakby wyglądały, no to naprawdę trudno wyrokować.
Obecnie już na koniec, czy wydaje się, że łatwiej zrozumieć sytuację w Turcji społeczno polityczną można porównać ją do tego, co się dzieje w Polsce w jakiś łatwy sposób? Czy to jest zbyt daleka. Analogia.
To jest duże uproszczenie i ono jest znaczy to aż kusi człowieka. Ja wiem o tym, dlatego, że kiedy publikuje jakieś artykuły sytuacji Turcji, to zwykle czytam w komentarzach pod nimi, że o to, zupełnie jakby tylko wystarczy kraju zamienić nazwiska liderów i nazwy partii, a w zasadzie nawet nie no bo partia sprawiedliwości i rozwoju nie wiadomo. Natomiast to jest jednak troszeczkę za duże uproszczenie. Tutaj myślałam o tym też przy okazji takiego komentarza polskiego komentarza pod artykułem, że no to teraz jak narodowie czy siinon on opowie się za AKP no to już w ogóle przegrana sprawa dla dhp. No nie z tego powodu, że tak, jakby tutaj w Turcji prawie wszystkie partie oprócz partii zapleczem kurdyjskim, czyli oprócz ADP no to prawie wszystkie partie w zasadzie są partiami nacjonalistycznymi. To nie jest tak, czyli u nas to, co nacjonalistyczne automatycznie kojarzy się z prawicą. Tutaj jest inaczej tutaj partia mechep, która jest koalicjantką par partii rnana, czyli partia AKP to jest partia nacjonalistyczna wywodzą się z niej zresztą szare wilki, które tutaj terroryzowały w latach dziewięćdziesiątych i wcześniej krajobraz tureckiej sceny politycznej, ale GHP, czyli ta partia, którą teraz uważamy za partię liberalną. I to takim rozumieniu naszym ona jest liberalna, dlatego że jest opozycyjna w stosunku do AKP, ale ona jest partią kamalistyczną, która wśród swoich głównych założeń takich 6 swoich założeń tam przez ATA Turka i jego ludzi wskazane w 6 głównych kierunków, którymi podąża w swojej polityce, którymi się kieruje i jedną z nich jest nacjonalizm, więc to jest tak tutaj w zasadzie każdy jest nacjonalistą. No albo prawie każdy, więc to są bardzo trudne do przełożenia sprawy. I jeszcze 1 historia, bo też się nad tym zastanawiałam, wielokrotnie jest taka, że ona jednak jakby agresja, mimo wszystko czekać niechęć taka wzajemna jednych do drugich wydaje się większa niż w Turcji. To znaczy tutaj oczywiście jest także, ludzie część ludzi popiera i bardzo mocno tak całymi sobą popiera jakąś jedną z opcji politycznych, ale to nie znaczy, że nie pójdzie za chwilę na kawę po turecku, czy nie napije się herbaty z tymi, którzy popierają drugi. Ja mam przyjaciół bardzo bliskich, którzy są politycznie kompletnie od siebie oddaleni ich liderzy tam po prostu się zagłossy i fraki biorą i nienawidzą, a ci ludzie są w stanie razem funkcjonować. Oczywiście tuż w tym przedwyborczym czasie widać trochę więcej tej agresji i trochę więcej tej niechęci i jakieś przepychanek i popychania się i nie mówię, że napadania na siebie z kijami fazbolowymi. I widać tego więcej, ale mimo wszystko ci ludzie przynajmniej tak jest moje wrażenie, są w stanie ze sobą, potem funkcjonować i jakoś nie wiem nie obrażając się, czy nie obrażając się na siebie i to, że byłby jakiś dobry trop ewentualnie i dla nas.
No tak mając nadzieję, że jednak Turcy pogodzą się ze swoimi własnymi wyborami, będziemy kończyć druga tura wyborów prezydenckich. Przypominam 28 maja w najbliższą niedzielę zapraszam na wyborczą peldę śledzenia tego, co się dzieje w Turcji. Ja nazywam się Łukasz grzemisławskiej, a państwa i moim gościem była dzisiaj macelina Szumer brysz bardzo dziękuję.
Ja bardzo dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: GOŚCINNIE: WYBORCZA, 8:10

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA