REKLAMA

Komiksy mimochodem zabawne

Humor i Teraźniejszość
Data emisji:
2023-05-23 19:20
Prowadzący:
Czas trwania:
13:50 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Hit honor i teraźniejszość. Witam państwa w samym środku gorącego majowego okresu targów książki, to znaczy rozmaite imprezy książkowe odbywają się oczywiście w całej Polsce przez cały rok. I ja to bardzo szanuję, ale w tym roku właśnie teraz doszło do wielkiego pojedynku, targi kontratargi stadion Narodowy kontrapałac kultury, gdzie będzie więcej wspanialej książkowej. Jesteśmy idealnie w tego starcia, to znaczy już po weekendzie targami na stadionie Narodowym, a jeszcze przed weekendem z targami pod Pałacem kultury z perspektywy humoru. To oczywiście słuszne przedsięwzięcie i nie chodzi mi o to, że zabawnie się patrzy jak się organizatorzy ścierają, ale po prostu im więcej imprez promujących książki tym lepiej, zwłaszcza że wciąż ciężko jakoś ogarnąć, kto kiedy i jakie zabawne książki wydaje aż chciałoby się znaleźć na ten temat jakąś stronę w internecie? No może to jakiś pomysł tymczasem skoro targi książki, to my dziś o komiksach, bo na tych drugich targach będzie też festiwal komiksowa Warszawa, a skoro właśnie z tego gatunku kultury się wywodzę, to sobie nie mogę podarować. Dziś, więc o komiksach, to znaczy będzie też zaproszenie do kina i ciut z ten dupu, ale to później zacznijmy od gościa Jacek Świdziński. Zapraszam. Hit.
Humor i teraźniejszość.
Dzień dobry, dzień dobry. Jacek Świdziński, twórca teraz spotykamy się z pretekstem jest twój najnowsze, komik, czyli festiwal, który wyszedł był no teraz wychodzi na dniach.
No jesteś nie było premiery już jest przed premierowo do kupienia, ale możliwe, że już trafia na targach na Targ na targach jest taka oficjalna premiera na targach książki w Warszawie.
Czyli już za 2 dni go będzie można nabyć ten komiks nie jest aż tak zabawny jak twój poprzedni komiks, czyli moje ukochany powstanie film Narodowy. Uwielbiam, ten album do dziś uważam, że każdy powinien go przeczytać, kto ma cokolwiek wspólnego z kulturą w tym kraju, ale ten humor nigdy nie był dla ciebie chyba najważniejszy.
To prawda, to znaczy akurat w powstaniu był dla mnie bardzo ważny, bo tam wychodziło o obśmianie po prostu pewnych rzeczy w powstaniu powstaniu humor był był kluczowy, ale w innych komisjach. To było narzędzie faktycznie do powiedzenia historii, która nie będzie nudna i przy okazji, która, która no chodzi mi po głowie właśnie w taki sposób, czyli trochę zabawny.
Bo właśnie drugą częścią pytania jest to, że z drugiej, że nigdy nie dla ciebie najważniejsze, ale zawsze w twoich komikachach jest.
Tak w moich długich Komi komisjach zrobionych w dorosłości jest jest zawsze muól, bo jako oczywiście dziecko były poważne komisy, to superbohaterowie nie żartowali. Tylko.
Ja pamiętam, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem cię to zastrzeliłeś mnie już samym tytułem, bo twój komik pierwszy, który na, który natrafiłem, to były przygody powstania Warszawskiego. Tak to myślęem albo to jest żart, znaczy albo to jest cudowna pomyłka, albo to jest ktoś niesamowitym puszy huu. To.
Znaczy to komisji współtworzony w Michałem rzecznikiem nie pamiętam do końca, kto wymysł ten tytuł, bo to już było kilkanaście lat temu, ale tak no to tam chodziło par epizodów powstania Warszawskiego co było, to był to roczny konkurs przy muzeum powstania Warszawskiego na komiks o tematyce powstańczej. Trzeba było, no one były prawie zawsze takie same, bo tam były też bardzo takie mocne wytyczne do pewnego momentu, że no i po prostu zrobiliśmy sobie taką takie pseudo antologię z tego konkursu, tylko, że zamiast epizody to były przygody. No i tak.
No a poza tym jeszcze też rysujesz po prostu żartuy sznkowe.
Tak zdarza mi się tak do przekroju to.
Przekroju tak to nieczęsto, bo to kwartalnik.
To kwartanik w przekroju robię najczęściej, znaczy w każdym byłem chyba oprócz pierwszego i jak mi się dziecka, które urydził, to też się nie wyrobiłem, ale, ale to są raz to są żarty raz takie krótkie komiksiki, które się ciągną przez numer, to tak natomiast poza tym to robię sporadycznie do różnych miejsc, które mnie akurat zapraszą.
No i jak ważne jest humor w twoje twórczości? Jak do tego podchodzisz?
Do tej pory był w sumie w sumie najważniejszy i nie wiem, czy najważniejszy, ale bardzo bardzo ważny. I naprawdę myślałem o, jakby, no, wymyślając komiks to było dla mnie jakby automatyczne, że Komi musi być zabawny, zresztą w nazwie komisu jest już to jest komik strstrojów. Także no zresztą komiks idealnie się nadaje do humoru, także do, jakby robienia żartów. To jest medium w zasadzie ciężko, żeby nie było zabawne na jakimś w jakimś momencie, gdy się rysuje komik. Także wydaje mi się, że ten komik obecny festiwal, od którego zaczęliśmy jest nie jest do końca humorystycznym komiksem i że to w sumie faktycznie jest wyjątek. To jest znaczący w jakimś sensie, bo nie chciałem iść w jakiś takie wyśmiewanie per, bo to się dzieje w pięćdziesiątym piątym roku. To jest festiwal młodzieży tam i studentów w Warszawie piąty. No o nim jest zasadniczo ten komiks i nie chciałem robić kolejnego czegoś śmiesznego PRL u, w którym PRL będzie obśmiewany, bo PRL i w ogóle, jakby Polska ludowa już sama z siebie obśmiała i w zasadzie nie trzeba już tego robić teraz w zasadzie moim zdaniem wiesz Mrożek. Tam Bareja, no to są najlepsze polskie, jakby nie wiem, dzieła humorystyczne satyryczne, które które, które powstały no i no i w zasadzie nie ma co tego powtarzać zwilokrotnieć, jak już to odnosić to do dzisiejszych czasów i tak na tym mniej więcej polegało powstanie prawda, które było tak czymś, jakby w tym nurcie powiedzmy, ale, a dzisiejszych czasach natomiast.
To, co cię urzekło w tym festiwalu.
Co mnie urzekło, no to był jeden z najważniejszych jedno z najważniejszych wydarzeń powojennej historii Polski. Ja przynajmniej element 1 tak jakby dłuższego wydarzenia, które trwało przez rok, powiedzmy i to doprowadziło do odwilży i takiej no do października pięćdziesiątego szóstego roku. No i też.
Oczywiście ilości kumulatów.
No podobno tak podobno tak, ale no tak no oczywiście ten kontrast, który sam w sobie jest jakoś tam humorystyczny, można go przedstawić bardzo humorystycznie tej Polski w latach pięćdziesiątych, która, która była totalnie zamknięta. I naprawdę no osoby z zagranicy to była rzadkość na jakiś delegacjach i no i nagle otworzyła się na festiwal, na który przyjechało kilkadziesiąt tysięcy młodzieży z całego świata, nie tylko w bloków z bloku socjalistycznego, ale też nie wiem z nowej Zelandii. 2 osoby mam całą tabelę, gdzie dokładnie jest napisane, kto, skąd przyjechał w zasadzie no zlepszą.
Ta rozmowa miała oczywiście jeszcze ciąg dalszy sporo ciągu dalszego i bardzo na niego zapraszam pełną wersję można odsłuchać na stronie to krfem i w aplikacji. Warto. Hit.
Humor i teraźniejszość.
A my tymczasem zasiądźmy do lektury komiksów i spróbujmy z zestawu nowości wybrać coś zabawnego rozmowa z Jackiem zainspirowała mnie byśmy tych zabawnych komiksów poszukali trochę po bokach. W sensie nie rzeczy czysto humorystycznych, a takich, gdzie humor żart jest niewątpliwie ważnym elementem, ale tylko środkiem do opowiedzenia fabuły w ciut innym nastroju. No i oczywiście zacznijmy od komiksu naszego gościa festiwal Jacka Świdzińskiego, to zacna nieduza cegłóweczka w sensie, że format skromny, a 400 stron daje tą niebanalną objętość, która opowiada o pamiętnym festiwalu młodzieży w Warszawie w 1955 roku. Wiele tamtych sytuacji dialogów konfrontacji ma dla nas dziś przede wszystkim zabawnych charakter, ale to tylko jedna z warstw odczytania tej miniaturowej epopei o naszej historii.
Zupełnie innym komiksem jest falowanie słabość do Tiny da vacopera zacznijmy od tego, co niestety, trzeba przypominać uparcie, że nie wszystkie komiksy są dla dzieci i to właśnie jeden z tych absolutnie nie dla dzieci to mroczna przesycona erotyzmem i autodestrukcją opowieść o artyście z zauroczonym swą modelkom. To można brzec jedno z tych fatalnych zauroczeń tym gorsze, że owa Tina to osóbka dość kuriozalna humor, jakim emanuje ten album, jest z tych bardziej ciemnych, rzadko akceptowanych publicznie balansujących na granicy dobrego smaku. No ale trochę też humor i też ma swoje gronofanów.
Humor i teraźniejszość.
Jeszcze 1 komiks i jeszcze inna wyprawa do wyobraźni artysty oto bowiem Paweł garwol wydał zbiór swoich komiksów pt. fragmenty chaosu i to przede wszystkim fascynująca erudycyjna wyprawa po metaforach współczesności pełna zaskakujących zwrotów niebanalnych skojarzeń i uroczo abstrakcyjnego humoru. To żarty z rodzaju tych gorzkich, przy, których uśmiech często zawiera nam na ustach, gdy po chwili orientujemy się, że to przecież o nas i o naszym świecie ten album to intelektualny wyzwanie i momentami wręcz obrazkowy esej filozofi. I cieszy mnie, że to esej stworzony z humorem.
Hit humor i teraźniejszość.
Tyle o komiksowych nowościach postaram się w następnym wydaniu poszukać czegoś ciekawego wśród książkowych targowych. Premier obiecuję, ale skoro dziś o komiksach to jeszcze pozostańmy w jego granicach kanon humoru, a w nim Tadeusz Baranowski jeden z najważniejszych twórców komisów polskiej historii artysta, który ukształtował język kilku pokoleń Polaków, jego charakterystyczne żartobliwe grysłów, którymi nasycone były komiksy przez lata publikowane na łamach świata młodych, a potem wydawane w albumach. Takich jak na co dybie w wieluryie czubek nosa eskimosa, skąd się bierze woda sodowa czy antresolka profesorka nerwosolka i te dialogi przeszły do codziennego języka i trwają w nim od dekad od wodza, który chce opowiedzieć żarto gąsste balbińce, ale żwozu cowód po cudowny dialog o zabijaniu. Ciem profesorze kiedyś zabiłam pięććmów ciem antymologia ciapem profesorze, dziś powiedzieliśmy pewnie nie cieapem, a kapciem, ale wciąż dziś też czekamy na podróż smokiem diplookiem pełno metrażowy film animowany oparty na komiksach Tadeusza Baranowskiego z każdym kwartałem premiera coraz bliżej, a właśnie w sprawie filmów po majowej przerwie czas na kolejny sens cyklu hichot pod księżycem w warszawskim kinieluna, tym bardziej warto o nim powiedzieć, że pasuje on do dzisiejszego tematu audycji, czyli dzieł, w których humor jest metodą elementem, a całość należy niekoniecznie do czysto tego gatunku w najbliższą sobotę będzie można obejrzeć debiutejki wajtikiego. Co robimy w ukryciu, to przez zabawne kinogrozy pełne wampirów, jeśli chcielibyście się pośmiać i przestraszyć, zarazem Piszcie na dla was mał Patok, fem, a teraz już pora na ostatnio zaniedbywany trochę przez nas kącik standupu, tym razem posłuchajmy przemyśleń Adama wan benndlera. Okej.
Wkei powinny być 2 dodatkowe linie telefoniczne dla klientek pogitna, a ludzi dobry od 3 godzin nie mogą się zdecydować, którą kołdrę mimo chyba chce mi wyjąć, przysijcie pomoc i żółta dla facetów, żeby mogli dzwonić dla rodzin dobrych od 3 godzin boązy jestem. Unknown speaker 4 Sypialnianemie.
W którą stronę i przyjcie przewodnika?
Nie zauważyliście, że ih to jest 1 wielki eskaunków.
Jest pełną strzałek pomieszczeń nikt nie chce wam pomóc.
Niedawno zauważyłem, że wszystkie szafy wikai są pełne ciuchów.
Przecież to są ubrania po ludziach, którzy zaginęli Wika.
Jak myślicie, skąd mają tyle mięsa na klopsikiko?
Hitpa honor, i teraźniejszość?
Jeśli wam się spodobało i chcielibyście więcej, to był to fragment programu światło w tunelu. Adam wam mendler całość do obejrzenia i posłuchania na YouTube na dziś to już wszystko idę przygotować się na drugie targi książki, może się tam spotkamy, wszak jesteśmy już czteryymi znajomymi. To było dwudzieste wydanie humoru i teraźniejszości aż z tej okazji uruchomiłem fan w naszej audycji na Facebooku at co, a państwo możecie uczcić ten jubileusz, słuchając poprzednich wydań hita albo pełnych wersji rozmów z naszymi gośćmi wszystkie są dostępny uparcie na stronie tokfm i w aplikacji. Polecam z przekonaniem państwa gospodarzem był kamilczmiałkowski człowiek z popkultu. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: HUMOR I TERAŹNIEJSZOŚĆ

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA