REKLAMA

Polska jest bezpieczna?

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-24 07:20
Prowadzący:
Czas trwania:
29:48 min.
Udostępnij:

O sytuacji w polskiej armii, zakupach realizowanych przez ministra obrony narodowej rozmawiamy z Agatą Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości i Joanną Kluzik-Rostkowską z Platformy Obywatelskiej

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek Radia tokefem i jest siódma 23 to jest środowy poranek Radia to KFM Maciej Głogowski. Dzień dobry, a naszymi gośćmi są pani Agata wojtyszek, Prawo i Sprawiedliwość, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Dzień dobry, Pani Poseł. Dzień dobry, panie redaktorze, witam państwa. Pani Joanna kruzik, Rostkowska Platforma Obywatelska, koalicja Obywatelska, sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Dzień dobry, dzień dobry, witam na jutro na godzinę szesnastą, jeśli się nie mylę, zaplanowane jest zamknięte posiedzenie sejmowej, komisji obrony oraz służb specjalnych na temat. To cytuję informacja ministra obrony na temat bezpieczeństwa Polski. W związku z odnalezieniem szczątków rakiety pod Bydgoszczą? Jakich informacji spodziewa się pani usłyszeć, to pytanie do pani przewodniczącej?
Myślę, że usłyszymy dobre wiadomości dla naszych obywateli, czyli że Polska jest bezpieczna. Oczywiście, wiemy wszyscy, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna i to jest problem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy jesteśmy wschodnią flanką na to i o tym nie zapominamy od 2015 roku rozpoczęliśmy zbrojenie polskiej armii. Stworzyliśmy wojska obrony terytorialnej, które dziś się tak sprawdzają dziś ustawa o obronie ojczyzny już działa rok coraz więcej żołnierzy jest w polskim wojsku, codziennie prawie, że też słyszymy o nowych nowym sprzęcie wojskowym płynącym do naszych żołnierzy, na który wiele lat oczekiwali. I myślę, że dzięki temu nasze nasi obywatele mogą czuć się bezpiecznie z naszych granic bronią również żołnierze amerykańscy żołnierze na to niedawno z Komisją Obrony Narodowej. Byliśmy w siedzibie na to tam mieliśmy możliwość rozmowy też z naszymi sojusznikami i dziś mogę powiedzieć, że dzięki temu Sojuszowi jesteśmy bezpieczni.
Czy pani też spodziewa się to do Pani Poseł kruzik sowskiej.
Usłyszeć? Ja bym bardzo właśnie chciała, żebyśmy się skupili na konkretach, a nie na tym, że jesteśmy bezpiecznie, ponieważ nie pisak mówi, to znaczy chciałabym się dowiedzieć, jak to tak naprawdę z tą z tą rakietą było. Czy mówiąc o tym, co leciało do nas z 16 grudnia i o tym, co zostało znalezione w kwietniu, czy mówimy o tej samej sytuacji, kto wiedział, kto nie wiedział. I powiem tak w zeszłym tygodniu w TV nie był, szef BBN u i okazało się, że.
Było niezwykle interesująca rozmowa.
I okazało się, że to czy minister Błaszczak wiedział, czy nie wiedział, jest informacją niejawno.
Ale przecież to, które o, której ja pytałem, też jest.
Niejawno, ja wiem, w przeciwieństwie do tego, że teraz Włosi będą pomagać nam chronić naszą granicę morską, więc tak my wokół tej sprawy z rakietą są same znaki zapytania. W ostatnio w przestrzeni publicznej się pojawiła informacja, że minister Błaszczak wiedział dowiedział się 17 grudnia o godzinie ósmej rano obie wiemy, że wojsko jest organizacją bardzo zieranizowaną i generałowie oficerowie stają starają się trzymać jak najdalej od polityki. I wyobrażam sobie, jak wielka determinacja musiała być u szefa dowództwa Operacyjnego, że mimo tej apolityczności on zdecydował się stanąć w pewnej kontrze do ministra. Ja spodziewam się, natomiast rzeczywiście nie będę zadziwiona tak bardzo, jeżeli zamiast konkretnych informacji na temat tego, co się stało z przy okazji tej rakiety, później jeszcze były 2 balony 2 drony coś spadło z soboty na niedzielę. Tak także tej sytuacji więcej, natomiast czy będę bardzo zadziwiona i jeśli zamiast tego, co się stało z rakietą. Dowiem się, że jesteśmy bezpiecznie, bo PiS nas spróbuje przekonanyć, że tak jest to Zobacz.
Ja już oddaję pani głos bardzo chciałbym byłem ciekaw w tych pierwszych opinii. Ja tylko przypomnę, bo Pani Poseł wejtysz jak mówiła, że się dowiemy, no nie wiem, kto się dowie, rozumiem, że członkowie obu tych komisji, bo spotkanie przypomnę, będzie niejawne. Takie rozumiem, no ale czy pani nie jest Pani Poseł, zainteresowana właśnie tą informacją, kiedy kto wiedział, i kiedy się dowiedział i jak zadziałały procedury, bo powtórzyła pani, że no jesteśmy w NATO, ale metod wiemy.
Po ta komisja na pewno wiele nam powie, tak jest utajniona, myślę, że to też nie jest, że jest to ważne, żeby na razie w takiej koncepcji tę informację przyjąć, ale chciałam tutaj przypomnieć Pani Poseł, że to właśnie Platformy Obywatelskiej Polskie Stronnictwo Ludowe likwidowało jednostki wojskowe. Myślę, że w tym momencie, gdyby dalej utrzymać tą sytuację, kiedy wymienilibyście władze w ręku, nie wiem, czy jeszcze jakieś jednostki by nam zostały, bo ponad 600 jednostek. To to już mi opowiadać takich rzeczy?
Kończyli się na pewno sytuacja bez precedensu. No jesteśmy w tym momencie w stanie wojny, gdybyśmy nie zaczęli zbroić naszego wojska i zwiększać jej liczebności znacznie wcześniej. To w tym momencie no myślę, że bylibylibyśmy zdecydowanie gorszej.
Jadła, ale to Pani Poseł, to ja chciałbym zrozumieć, korzystając z pani obecności, czy czy naprawdę pani nie ma problemu z tym, że o rakiecie dowiedzieliśmy się w kwietniu, że minister zastanawiam się, jak to obrazowo powiedzieć, ale to chyba nie da się inaczej publicznie obciążył wobec całego kraju, ale też i naszych sojuszników konkretnego dowódcy odpowiedzialnością, że dopiero po kilka tygodni po samej rakiecie znaleziono tę głowicę, która niby może przenosić broń jądrową, był tam beton, czy nie ma pani problemu z tym, że publicznie też właściwie okazuje się, że prezydent musiał czy został zmuszony pan prezydent do zajęcia stanowiska i wejścia w ten spór między dowódca ministra obrony? Czy to jest wszystko? Oky?
Ja bym powiedziała, że to jest różnica zdania. Nie spór, który, który w tym momencie jest i myślę, że jutro też to twórczywik.
To jest taka twórcza różnica zdań, bo szalenie ważna sprawa bezpieczeństwo.
Państwa tak, no zdecydowanie tak, dlatego też chcę przypomnieć, że te wszystkie działania, które czyniliśmy właśnie służą bezpieczeństwu państwa oczywiście, to to nie jest zresztą pierwsza sytuacja, która ma miejsce, kiedy ta wojna trwa od ponad roku. I jutro będziemy o tym rozmawiać, dowiemy się pewnie więcej, natomiast wydaje mi się, że należy też spojrzeć na sytuację bezpieczeństwa, dużo szerzej właśnie w kontekście tego, jak wygląda teraz kraj. Jak wygląda Polska armia i do czego zmierza, biorąc pod uwagę też to, że to właśnie dzięki ustawie obronie ojczyzny, którą przygotował prezes Jarosław Kaczyński i właściwie chyba i prawie jednogłośnie ją podjęliśmy 3% PKB dajemy na obronność, gdyby tego nie było, to możemy sobie wyobrazić w jakiej kondycji.
To kary skarbnik odpowiada, mówiła pani posłanka agatatowej ityszek, Prawo i Sprawiedliwość. Pani posłanka, na Kliś grostkowska Platforma.
To znaczy to co zrobił minister Błaszczak, jest to naprawdę czymś niewyobrażalnym, gdyby nie to, że sytuacjayjna naprawdę bardzo trudna, to byłoby to może nawet trochę zabawny minister Błaszczak, który już cały miesiącami w paramilitarnym stroju stroił się na taki głów głównego generała, także wojska ważne, ponieważ pusił się puszu i poszał, a w sytuacji, w której powinien wziąć odpowiedzialność. Schował się za generałem. I mam takie przeświadczenie, że wojsko ministrowi Błaszczakowi z tego nie wybaczy, bo to już wchodzimy w taką sfery tego, czy ktoś ma honor, czy go nie ma, to znaczy schowanie się za generałem, bo było czymś absurdalnym i naprawdę nie honorowym jest te wszystkie szaty parmilitarne, które minister nosił już w tej chwili nie będą robiły takiego. Tak takiego wrażenia, jeśli chodzi, co kto likwidował, to ja bardzo bym myślę, że to jest taki teren, na który PiS raczej nie powinien wchodził, bo gdyby minister Macierewicz nie wykasował już różnych programów, to np. baterię Patriot. My mielibyśmy od roku 2018, a nie dopiero czekali na nie w tej chwili, więc ja tutaj prosiłabym, żeby państwo zachowali trochę więcej umiaru, ale powiem jeszcze 1 rzecz. My oczywiście musimy mieć silną armię, musimy mieć armię uzbrojona, natomiast, żebyście państwo mieli świadomość tego, że te wszystkie zakupy są dokonywane AD hoc i tak naprawdę komisja obrony, a szczególnie opozycja. My zawsze z pewnym zaskoczeniem dowiadujemy się, co minister właśnie kupił i żeby była świadomość tego, że tak naprawdę to większość tych rzeczy, o których PiS mówi to, my mamy mieć. I to mamy mieć w perspektywie kilku lat, żeby była jasność nie wystarczy mieć. My musimy mieć do tego wyszkolone załogi. To jest również czas, to są ludzie, których my nie mamy i ostatnia rzecz mamy w tej chwili około 150 000 żołnierzy razem z złotem PiS mówi 300 000 i to w ciągu kilku lat w tym samym czasie bundeswera, która ma 180 000 żołnierzy w ciągu 10 lat chce ich mieć o 20 parę tysięcy więcej, a nie 2 × więcej mówi. Nie wiemy, czy nam się to uda, więc czy mamy mieć silną armię. Tak, natomiast jak zwykle PiS na piasku patykiem maluje różne rzeczy i próbuje nam zaczarować rzeczywistości jesteśmy niestety znacznie mniej bezpieczni niż PiS chciałby to przekonać.
Proszę zobaczyć, że już tak się posłużę, to był głos Platformy Obywatelskiej, to teraz był prawa i sprawiedliwość.
Prawo i Sprawiedliwość jeszcze raz powtórzę odbudowuje jednostki zakupy, czyni po naprawdę rozważnym rozważnej analizie, którą uczyni z.
Wojskidziewięćdziesiąt 3 się zobaczy.
O toczą, miałyśmy okazję być na poligonie i widział widziałyśmy Pani Poseł, jak ćwiczą.
Zamiast prawa? To.
Gotowiwy też mamy jesteśmy gotowi na to, żeby szkolić również żołnierzy ukraińskich na efach szesnastych. Co pan minister Błaszczak wicepremier ogłosił dopiero co na kolejne sprzęty również mamy wszystko wykupione razem ze szkoleniem, więc Pani Poseł, jesteśmy gotowi przygotowujemy się do silnej do do tego, aby wojsko było silnej, to wszystkie zakupy są. To czas dążymy do jeszcze kondycji, bo.
Dyskusja żołnierzy między panimi jest niezwykle interesujące i taka taki był nasz zamysł, żeby to, żeby toczyła się dyskusja, ale ja mam wrażenie, może może się mylę, czy nie wiem, czy mówię teraz w imieniu słuchających słuchaczy i słuchaczek, ale mam wrażenie, że 1 rzecz nam umknęła albo ja nie wychwyciłem, czy pani akceptuje tę sytuację, z którą mieliśmy do czynienia, czyli tej dyskusji między ministrem publicznie, a generałem ta wypowiedź generała w obronie też była zaskakująca, bo zajął takie stanowisko. Trudna też do zaakce zaakceptowania. Czy pani uważa, że to świadczy o sile naszej armii, o sile cywilnego nadzoru nad armią? Czy to jednak osłabia nas i nie powinno mieć miejsca?
Cały czas nasza opozycja krzyczała o braku demokracji, toczy się dyskusja na temat naszego bezpieczeństwa. Ona się powinna toczyć. Czy w jaki sposób też konstruować naszą armię, w jaki sposób ją doposażać, czego nam jeszcze brakuje?
Auję pani, że dowieliśmy się w kwietniu dopiero od grudnia. My publicznie.
Ja poczekam na tę komisję, która będzie jutro, chciałabym usłyszeć to stosownych stron, dlaczego tak jest co się wydarzyło? Tak naprawdę i myślę, że to jutrzejsze spotkanie jak wiele innych. Ja pamiętam już takie komisje, na których Platforma obywatelstwa chociażby w stosunku do granicy z Białorusią mówiła, gdybyście nam pokazali wcześniej te sytuacje. Myślę, że byliśmy mielibyśmy inne zdanie, więc myślę, że dajmy tutaj na to czas i myślę, że w tej chwili ocena tego, co działo się na granicy z Białorusią jest inne niż w trakcie.
Pana MO kolejne wątki, tak też było wcześniej, ale to pozwólmy postępować wedle takiej logiki, którą teraz zaproponuje informacje po informacjach odpowiadała jako pierwsza będzie pani Anna kruzikowska z Platformy, a teraz mówiła pani Agata wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości.
Poranek Radia to kefem kolejna część środowego poranka Radia to kfem i jeszcze kilka słów albo nawet kilka minut o obronie i bezpieczeństwie w studu pani Agata wojtyszek Prawo i Sprawiedliwość i pani Anna klezik rokowska Platforma Obywatelska. Czy słowa, które kilka miesięcy temu jeszcze przed nowym rokiem przed 2023 roku w grudniu napisał i wypowiedział pan minister Mariusz Błaszczak nie musimy dzięki staraniom rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne. Są wciąż aktualne. To obiecałem, że pani posłankasi RO sprawska rozpoczyna.
No właśnie, to tyle to jest ta kategoria, mamy mieć no gdyby, gdyby minister błaszczy, jakby minister Macierewicz przed ministrem Błaszczakiem nie wykasował, kilka właż zmrożnych przedsięwzięć, to my baterie Patriot mielibyśmy od roku 2018 one by nas mogły strzec, ponieważ tak się nie wydarzyło. To tak naprawdę my na baterie pat czekamy tam jakieś przyszłe, ale na większość jeszcze czekamy mamy baterie pożyczone, a tak naprawdę są to baterie amerykańskie zawiadowane przez Amerykanów. No i tutaj bardzo wyraźnie widać, że król jest nagi, ponieważ od czasu, kiedy minister Błaszczak, to powiedział, mamy incydent z rakietą z 2 balonami z 2 dronami oraz czymś co do dzisiaj nie wiemy, czym było, a spadło na Mazurach w ostatnią sobotę, tak, więc nasze niebo ma być bezpieczne, ale jeszcze nie jest i jakby to jest jeden z moich największych. To jest jedna z moich największych pretensji do PiS, u, że zamiast mówić. Jak jest maluje trawę na zieloną, znaczy chce nas przekonać i gdzieś na samym końcu my się czujemy mniej bezpieczni niż wtedy, kiedy byśmy się dowiedzieli, jak jest naprawdę jedno zdanie jeszcze w momencie, kiedy spadała rakieta, czy też fragmenty rakiety w przewodowie. My akurat mieliśmy połączone komisje obrony narodowej i służb dokładnie taka taki sam zestaw jak będzie jutro tematem była obrona przeciwrakietowa.
Niemal listopadzie minionego.
Listopadzie mieliśmy w tym zamkniętym pomieszczeniu generałów pułkowników, wiceministra i żadne z nas nie miało zielonego pojęcia, że coś spadło i nikomu z Monu nie przyszło do głowy, żeby przyjść na komisję i formule niejawny. I poinformować, że mamy taki incydent. My się o tym wszystkim dowiedzieliśmy parę tygodni.
Skończył w sposób.
Graniczny. No tak, no, więc to tyle jeśli chodzi o taki opis, czy jesteśmy infori, czy możemy się czuć.
Bez bezpiecznie. To do panił też, że to samo pytanie czy pani na dziś dziś wierzy w te zapewnienia ministra Błaszczyka, że dzięki staraniem rządu PiS nasze niebo jest bezpieczne po tych wszystkich incydentach?
Oczywiście, incydenty budzą niepokoi. Jak zawsze natomiast pan minister Mariusz Błaszczak pokazał swoją skuteczność i wiarygodność, jeśli chodzi o doposażanie armii i czyni to cały czas pani mówiła, poseł o patriotach, one ją już częściowo są na terenie krajusty.Czekamy mamy czekamy na czekamy, czekamy na kolejne również sprzęty, które będą wspierały naszą polską artyreię, ale też nie zapominajmy o tym, co że wspiera, wzmacniamy naszą polską grupę zbrojeniową, naszą polskie. Pani.wydajemy na obsługę kredytu niż na wydaliśmy. No naprawdę no. Zamówienia to skarży wyprodukowane w Skarżysku, pioruny są z wielu krajów również ze Stanów Zjednoczonym wolem jest.
Krap, który to jest naszym produktem eksportowym zamienionym na koreańskioruny opiorunnach.
Usłyszała usłyszał cały świat też krytykowany wcześniej przez państwa, więc to Polska grupa zbrojeniowa.
Trzymałki za pozaę zbrojeniowo i właśnie cały prosimy monitorujemy o to, żeby więcej pieniędzy.
W wrażenie. To.
Jest możliwe zostawało.
W podziela się swoim wrażenim, że prowadzicie. Panie dyskusje, ja chciałem ją tylko moderować, ale mówicie o 2 różnych rzeczywistościach i teraz pytanie, co, jakie słuchacze i słuchaczki mają wysnuć z tego wnioski, bo na proste pytanie? Czy jesteśmy bezpieczni Pani Poseł, mówi nie, bo nie, bo nie jest bezpieczne. Mamy kilka przykładów, a Pani Poseł, Pani Poseł, Pani Poseł Platforma mówi nie, a PiS mówi no, mimo że są te wpadki czy groźne incydenty i 1 dramatyczne w skutkach jesteśmy bezpiecznie. No trudno się w tym połapać, bo to nie trzyma się.
Tak może powiem tak, no trudno być w 100% bezpiecznym, jeżeli tuż.
To mówić bezpiecznie. I.
Po co mówić? No jesteśmy jesteśmy przygotowani do różnych scenariuszy, sojusznicy są również stacjonują również na naszej ziemi. Natomiast nie bylibyśmy na pewno tak na tyle bezpieczni, co teraz, gdybyśmy nie raz zaczęli budować polskiej armii od 2015 roku.
2 tysiąceowaliście, rozp no zorientowaliście się, że czas zrobić, jakby się zaczęła wojna. No niestety niestety nie no nie poseł uwierzyliście amerykańskiego obowiązku po.
Stronie ojczyzny ustawa o obronie ojczyzny została przygotowana przed wybuchem wojny. Przyjmowaliśmy ją tuż na tuż po wybuchu wojny faktycznie, ale ona przygotowywana była przez wiele wiele miesięcy i w tej ustawie były zapisane informacje dotyczące i zwiększenia i liczebności armii. Co teraz, czym.
Możemy jak chcecie zwiększyć-li panowie armii do 300 000 bez takiego powrotu do obowiązków poboru. Jak chcecie to zrobić?
I robimy w jakimś wziąć kontrolę terytorialnej, rozwijają się liczę.
Się wojskowa 30 ma się dobrze.
Coraz więcej osób zgłasza się do tej do tej służby wielu z tych żołnierzy pozostaje w jedenastumisięcznej służbie już.
Nigdy nie było tak wiele ulic z wojska jak w zeszłym roku Pani Poseł. No problem polega na tym, to nie jest moja, że to nie jest moja, że tak powiem pretensja do Pani Poseł, bo trochę jedziemy na tym w samym wózków w komisji obrony o bardzo w wielu rzeczach myślę i nie wiemy obie no kłopot polega na tym, że, że jest bardzo dużo odejść z wojska, że malujecie trawę na zielono. My bardzo słusznie, bo i to jest coś, co powoduje, że jesteśmy możemy się czuć w miarę bezpiecznie, ponieważ Rosja jest związana wojną na Ukrainie. I wy wysłaliśmy tam dużo swojego sprzętu i tego ze swojego sprzętu w jakiejś części już nie mamy, ale ze sprzętu, o którym pani tutaj tak dzielnie mówi, to jest takie sprzęt, który dopiero mamy mieć i kłopot m.in. polega na tym, że np. w amerykańskiej armii jest 1 rodzaj czołgu, czyli Abrams, a my mamy przynajmniej 3 znaczy tutaj i to kupujemy E trzydzie piątej i tu kupujemy od korańczyków, piloci już nie było innych nie to znaczy mamy tego całym, mnóstwo z różnych stron świata nie bardzo wiemy, na jakiej podstawie były podejmowane te decyzje w tej chwili stoi duże znak zapytania, jeżeli chodzi o śmigłowce apacz, których mamy mieć 96 sztuk tyle pieniędzy.
Już do rzeczy mało wniknie wie.
Dużo do 1 Apacza, tak naprawdę potrzeba 2,5 pilota, w związku z tym my musimy.
Mieć wyszkolonych pilotów wyszkolić ponad dwu potrzeby wyszko odpowiada o tego?
Musieliśmy zwiększyć też liczbę miejsc na studiach wojskowych, również tych w Dęblinie pogadać. O to również musieliśmy odbudowywać lotniska, które wy zamykaliście, więc Pani Poseł, no.
Otworzyliśmy w ciebie okręgu.
Ale, Pani Poseł, mówi pani o lotnisku cywilnym, ma dziś rozmawiata o wojsku. Więc, więc swojego to stacjonuje obok, ale nie mówimy tutaj o lotniskach wojskowych, więc naprawdę pracujemy nad tym, pan minister, zwłaszcza wojskowy pamiętatowanie jedną z komisji i generała, który, który powiedział jak infrastruktury.
To?
Momencie.
Dajmy, naprawdę szansę i wysłuchajmy tego, co jutro na komisji będziemy w stanie usłyszeć, a dziś.
Nie ma, pani rządu do ministra błaszcza. To.
To czekam na tą komisję, czy nie mam żalu, no po prostu ufam, że ta dyskusja między panem ministrem Błaszczakiem, a stroną wojskową z panem prezydentem ona trwa i pewne ustalenia, które są konieczne do tej pory, zostały przygotowane. I jutro usłyszymy.
Ostatnie pytanie, ale chciałam ostatnio.
To jest, proszę minister włoszeszek, wydział czy nie wiedział, no to.
W końcu się stanie? Publicznie To.to wiem szef BN mówi, że to bardzo tajny czy. Wniosek o odwołanie ministra boszczyka w piątek.
I jeszcze i jeszcze nie podjęliśmy taki decyzji, będziemy o tym rozmawiać dzisiaj na poziomie.
Czyli to nie jest jeszcze pewno, że składacie tak.
I jesteśmy na to przygotowani, natomiast to jest sytuacja, w której decyduje klub. Więc, a jeszcze jesteśmy przed tą decyzji.
Natomiast determinacja rządu by obronić ministra?
Nie ma zdecydowanie tak, no pan premier ma to już Morawiecki, umie sam sobie układać swoje swoich ministrów, jeżeli nie spełniają roli, to to.
No.
Poseł tytuł w rzeczporzeczypospolitej momencie, zwłaszcza g muurem zabłyszcza.
Sprawmencie?
W tym momencie, myślę, że pan minister Mariusz Błaszczak, wicepremier spełnia swoje zadania. Akurat ja też rozmawiam często z żołnierzami kopał i wiem, że to, co się dzieje zakupy, które są czynione nigdy takie już mówiliśmy nigdy takich nakładów nie wo.
Mówiła pani o tym, że premier kreuje rząd i tam świetnie sobie dobiera. Czy panią proszę wybaczyć, jeśli to nie jest dobro słowo, ale nie żenuje ta dyskusja między ministrem ziobra premierem tam premier wszystko co mógł zrobić źle, to zrobił źle. Krowa, która głośnoczy małą mlekadaje liczyłeś pani zaszanowana?
Takich słów nie używała, więc no tutaj pozostawię to jakby bez bez dyskusji. Poczekajmy też zobaczymy, jeżeli pan.
Przewodniczący lekarz, mi słychać, ja nie wiem na premier chce.
Czy, bo i tak pan premier, jeżeli uzna, że wyczerpała się współpraca z panem ministrem Ziobro, pewnie to to zrobi, zrobił to nieraz odwoływałni ministrów wielu z nich rezygnowało samych z różnych też powodów np. odwoła. To.
Wicepremierem teraz.
Natomiast, ale nie spełnia funkcji.
Ale starali świetna kara.
To musi być kara to, że ktoś z nich.
Jest zadanie.
Dobra, ale co z tym co z tym Ziobro?
Co z tym Ziobro? No ja nie wiem, co z tym Ziobro, ja w tej dyskusji nie.
Pan się dobrze czuję w takim układzie rządowym.
Czy ja wykonuję swoje zadania, które, które posiadam, pracuje w terenie pracuje również, ale.
Panie, dlaczego, nie chcę już, pani ze mną szczera wykonuję swoje zadania. No nie jest pani ubezwłasnowolniona, jest wybrana u posłanką na Sejm ma swoje przemyślenia. Nie wiem, co jeszcze powinien powiedzieć honor godność. No czy pani uważa, że to jest w porządku, że minister krytykuje własnego premiera, a premier mówi no i krofa głośnoryczy małą mlekada?
Nie, gdyż mówiłam, że to dla mnie nie jest w porządku, co pani, aby był wspólne. Natomiast czy będzie wspólny start nie ja będę decydowała o tym i moje moje zdanie tutaj nie jest najważniejsze. Mam prezesa, który doskonale i kierownictwo partii, które doskonale analiz.
Programu składała się w swoim imieniu czy prezesa.
W swoim imieniu, ale bardzo zgadza się to pana Szanowny, panie redaktorze, to, co dotyczy zadania, które dotyczą pana prezesa, to są pana prezesa i kierownictwa partii i moim obowiązkiem jest pracować. I to robię dla naszego państwa dla nasze dla mojego regionu, z którego zostałam wybrana posłem i czekam na te decyzje, jeżeli tak będą na pewno takie najlepsze, jakie mogą być, a nie tylko dla mojego ugrupowania, ale również dla.
Jeszcze panią posłankę kruś grozkowską. Proszę o chwilę cierpliwości, bo już mam jedno pytanie dla Pani Poseł wotyszek, korzystając z obecności, a czy czy akceptuję, pani to, co powiedział wczoraj poseł cymańskiej, tak szczerze na sejmowej komisji sprawiedliwości, bo on powiedział, że chcemy przełamać impas i zmusić ustawą. Trybunał do wydania określonego orzeczenia, na które czekamy, to nie brzmi, jakby trybunał był niezależny, o czym my wiemy, ale no pan poseł tak wprost potwierdza.
Powiem, pracowałam wczoraj długo i nie miałam jeszcze okazji się zapoznać podkomisja była też w godzinach popołudniowych. Ja uważam, że Trybunał Konstytucyjny jest niezależny i pracuje tak jak powinien pracować.
Aleński mówi, że ma wydać określone orzeczenia.
To to orzec, prawda, jakie wynika z analizy i pracy trybunał Konstytucyjnego?
Czy ja myślę, że tutaj każdy z nas powinien teraz sobie przemyśleć, czy jesteśmy z takim rządem bezpiecznie, czy też nie no z rządem, który nawet nie stanie się wewnętrznie nie porozumieć, chociaż nasza sytuacja międzynarodowa czy miejsce, w którym jesteśmy w to wcale takie bezpieczne. Nie jest, ja już chciała, żeby po prostu ten spektak się zakończył i żeby w październiku się zmieniła rzeczywistość państwu sobie odpoczynięcie, a my weźmiemy odpowiedzialność za Polskę.
No my jesteśmy gotowi dalej pracować dla Polski i myślę, że mieszkańcy naszego regionu znają wiarygo. Będziecie.
Prawa państwo sprawiedliwości, to będzie użyli. To.
Sprawiedliwość i pani Joanna kruzik Rostkowska Obywatelska dziękuję za to spotkanie bardzo dziękujemy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - MACIEJ GŁOGOWSKI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA