REKLAMA

Norma Euro 7 oraz nowe rozwiązania techniczne Porsche

Codzienny Mag. Motoryzacyjny
Data emisji:
2023-05-24 19:40
Czas trwania:
13:04 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dobry wieczór codzienny magazyn motoryzacyjny Sławek Paruszewski Jacek Balkan albo Jacek Balkan i Sławek Paruszewski. Dzień dobry wie mam powiedzieć inaczej tak jest przyszłość przyszłość tu nam się dzisiaj wyjątkowo mówię, to oczywiście w cudzysłowie kojarzy z prądem. No i ja bym zaczął od porsze, dlatego że ostatnio mieliśmy ostatnio to z 2 miesiące temu, a może coś takie coś koło tego kolejnego tajkana. Tym razie on wersji sport turyzmu, zresztą tak sobie tak popatrzyłem, w nasze kalendarze, to jest chyba najlepiej znany mnie przynajmniej model elektryczny, bo już jeździem chyba z 5 jeśli chodzi o spalinowe, to zdaje się ląd rower Defender, bo też ich było już mnóstwo w naszych testach. Natomiast no nie dlatego chcę powiedzieć, bo tajka nie dziś ani słowa pewnie, natomiast no proszę ma przyszłość przynajmniej teoretyczną, jeśli chodzi o elektryfikację bardzo ambitną, no bo lada moment za rogiem już czeka elektryczny Makan. Potem uwaga będzie elektryczny 1 chyba z naszych ulubionych, jeśli nie wiem, czy nie najbardziej ulubiony 700 osiemnastka, a potem będzie elektryczny kajn i będzie jakiś zupełnie nowy suf elektryczny. No to wszystko jest to wszystko jest na pewno ważne. No też jest duża duża sieć takich jest taki w Polsce i zresztą w Europie tam nie wiem już kilkaset tysięcy jest porsze chrding serwis taka usługa są bezpłatne ładowaki. Porsze wyobraź sobie przysalonach, tylko musisz tam porsze przyjechać i załadować i musi być wolna zresztą w hotelach też byłem w hotelu w Łodzi chyba miesiąc temu, tak nawet nie liczyłem, że naładuje ten samochód, bo miałem zamargonaładować tego maxusa i naładowałem przy szybkiej ładowa. Co po drodze, ale w hotelow, owszem, nawet za darmo można byłoby, aby to było porsze, jak nie było porsze, to tam stała opłata pewnie kilkadziesiąt złotych było, ale ważniejsze co ważniejsze na temat posza, oprócz tego. W skrócie powiedziałem, proszę również się ma zamiar skoncentrować i to tak solidnie na samochodach autonomicznych temat trochę przy schu, że tak się wyrażę kolokwialnie przez parę lat, bo kiedyś parę lat temu na każdych targach zagranicznych audi pokazywało jakieś kolejne wersje koncepcyjnych samochodów, które już prawie za chwilę miały być autonomiczne i miały być możliwość jazdy tymi samochodami. No okazało się, że trochę lat minęło i teslama problemy i również inne firmy i prawodawstwo w różnych krajach w ogóle nie nadąża albo nie zajmuje się jazną autonomiczną, bo nie ma po co na razie, o co chodzi w skrócie, żeby też już całej eudycji nie przegadać samochody. Proszę mają korzystać z technologii superwyżyn, którą też będą Chińczycy wdrażać do swojego zikra, jest to jazda półantonomiczna. Oczywiście poziom trzeci maksymalnie oparta wyłącznie na kamerach i radarze nie będzie tych lidaów tzw. laserowych radarów, które kiedyś uważano, że te lidary mogą pomóc.
Ale nie pomagają we to ci, którzy mają to pewnie są drogie, znaczy no właśnie chodzi o to, że są drogie ci, którzy no właśnie, jakby mają tesle, to tesle, jeśli dobrze pamiętam, to też wynikała z tego różnica ceny Tesli w Europie i w Stanach Zjednoczonych Stanach trójka chyba tego nie miała w Europie miała, więc tutaj to jest to nie jest tanie. No.
To nie jest tanie i zresztą nie wiem, jak będzie w końcu w tych teslach, które rzeczywiście będą miały tam poziom chociażby czwarty. Natomiast wiem, co będzie w porsze, wiem w posze będzie nasz pikowane, tak tak elektroniką, że oby to wszystko, oby to wszystko działało i nie było awaryjne. To jak zwykle jak za dużo rzeczy jest to wiadomo prawdopodobieństwo, że coś może nawalić się z większe. Co tu będzie będzie kamera szerokokątna, będzie kamera, która będzie patrzyła na bardzo dalekie w dal powiedzmy tak będą 4 kamery boczne 1 kamera patrząca w tył 4 albo 5 kamer parkingowych. No trochę już tych kamer jest pewnie podsumować ponad 20 oraz radar dalekiego zasięgu i radary w kątach albo w narożnikach auta no co najmniej jazda półunomiczna, czyli trzeci poziom zobaczymy, co będzie dalej. Na razie dużo teorii, a jak będzie w praktyce, to zobaczymy, pamiętasz dużo opowiadaliśmy sporo o samochodach autonomicznych w zeszłym tygodniu.
O tym, że się o tym, że się potrafią wpakować. Znaczy mówimy mówimy o tych taksówkach, o które jeżdżą po sam Francisco, że potrafią stanąć straży pożarne i na wężu jak straż pożarna coś gasi albo wjechać w zerwane przewody wysokiego napięcia re incydenty, jakby to wszystko jest testowane na ludziach i nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć, no, jakby nie ma takiej możliwości. Też podejrzewam, że strażacy dość szybko poskarżyli się, więc, jakby dość szybko zostaną przeszkoleni, zostaną wprowadzone jakieś procedury, no to są pewnie kwestie dopisania iluś tam linii jak kodu do tego programowania. To się wszystko da zrobić, co nie zmienia Faktu, że w samochodu autonomiczne nie wierzę takie właśnie, że idziesz sobie do salonu, porsze kupujesz sobie taki samochód i on mnie nie będzie takiej możliwości, żeby ten samochód ode mnie z domu odwiózł mnie i moją córkę do zerówki albo do szkoły nie ma takiego, bo.
Nie chciał.
Ale wie, to nawet nie chodzi o to, czy chcesz, czy chcesz chodzi o to, że jak myślisz samochód autonomiczny, to wyobrażasz sobie taką sytuację wsiadam rano zaspany w piżamie i odworze się albo jakby dziecko do szkoły. I ale to się nie stanie to się nie stanie. To są bajery wg mnie, które nie poprawiają naszego bezpieczeństwa, mało tego mogą też negatywnie wpłynąć na to bezpieczeństwo i wcale nie, dlatego że nie zadziałają albo czegoś nie zauważą, tylko, dlatego że wymagają obecności kierowcy, który ma być gotowy do przejęcia. W razie, czego sytuacji kontroli nad sytuacją i to kierowca ponosi cały czas odpowiedzialność. Ja już wiele razy sam u siebie zauważyłem, że inaczej mi się hamuje, jeżeli jechałem przez 30 km ze zwykłym adaptacyjnym tempomatem, który przecież jest z nami od 20 lat 2003 rok, nawet wcześniej pierwsze adaptaacyjne tem tematy samochody zwalniają samochody przyspieszają do zadanej prędkości. Inaczej się hamuje jak pół godziny jedziesz z tym i musisz wykonać mamynewr hamowania. To naciskasz ten pedał hamulca albo trochę za mocno albo trochę za lekko, bo się delikatnie zdążyła już twoja pamięć mięśniowa rozluźnić tak i nie reaguje w taki sposób, jak trzeba i też masz wrażenie, że nie masz tego refleksu, który który, który trzeba, że ułamek sekundy zaspałeś. To nie są łatwe tematy również na takim poziomie, który, który jeszcze nie jest omawiany, czyli właśnie tego jak reaguje nasz umysł na sytuację rozleniwienia przez pół godziny.
Ja dlatego powiem, ci tutaj się z tobą zgadzam zupełnie zupełnie trochę czekam, ale na takie perfekcyjne układy autonomiczne, że czasami chciałbym, żeby coś mi gdzieś zawiozło. Ja też bym, ale na pewno nie takie jak ty mówi, że mam uważać, bo za chwilę być może samochódami znać, że mam przejąć kierowanie to, ale jest bez.
Sensu, ale go nie ma jest to na nie, który bierze odpowiedzialność za to, co się dzieje z samochodem, ale tylko w określonych warunkach nie może padać też nie może być ciemno, nie może być tunel. I jeżeli dobrze pamiętam prędkość do 60 km na godzin.
Taka ale, ale ma być tak do 130 podobno gdzieś tam ale kiedy słuchaj, dlatego czekam przede wszystkim na te rzeczywiście na te nowe modele elektryczne porsze i ciekawy jestem jak ta 700 osiemnastka będzie jeździć no bo 900 jedenastki to na razie o Elektryku nic się nie mówi prawdopodobnie. Na razie jest pomysł taki, że tajkan przyjmuje 900 jedenastkę elektryczną i no alekaję, tak jak wspomniałem Makan i nowy sów Elektry będą tylko kwestia czasu, no, czyli posze. Proszę stawia na elektryfikację, to nie ma 2 zdań.
To ja w takim razie chciałbym parę zdań zamienić na temat normy euro 7 będzie ona ma ona obowiązywać od lipca 2025 roku, będzie ona niezwykle rygorystyczna, jeżeli chodzi o emisję różnych zanieczyszczeń, ale nie tylko tych z ról wydechowej, ale również tych z opon albo z hamulców. Mam wrażenie, że na normę emisji euro 7, o której przecież już się od pewnego czasu mówi, producenci są kompletnie na to niegotowi też inna sprawa, że zmieniło się w tym czasie wszystko przez ten ostatni czas i jakby większa para poszła w gwizdek pt. samochodu elektryczne, a nie w przygotowania spalinowych, które teoretycznie są skazane na wymarcie, żeby tam za 2 lata. Mam wrażenie, że bliższą przyszłością dla tych, którzy produkują samochody jest rok 2035 niż rok 2025 i przeciwko tej normie euro 7 protestują praktycznie wszyscy, a za wyjątkiem tych, którzy jeżdżą samochodami elektrycznymi, uważają, że ona powinna zostać wprowadzona, bo co to ma być do diabła. Natomiast może się okazać tak, że samochody zdrożają nam jeszcze o dodatkowe 1000 2000 EUR najwięcej trzeba będzie dopłacić do samochodów małych, gdzie trudno będzie ten dodatkowy wydatek związany pewnie z kolejnej generacji katalizatorami, ale również z systemami, które zabezpieczą np. klocki hamulcowe czy raczej pył z klocków hamulcowych przed tym, żeby on się nie wydostawał do atmosfery. To również ma być badane przecież więc, jakby to jest jakiś taki poziom komplikacji, które jest, który jest wydaje mi się dość spory, ale z drugiej strony klocki hamulcowe i ścierające się opony odpowiadają za naprawdę dużą część pyłów zawieszonych. I jakby jeżeli teraz się za to nie weźmiemy, to pytanie, kiedy się za to weźmiemy dopiero po 2035 jak nie będzie można robić samochodów spalinowych, znaczy będzie można ale, ale no będzie można tak. No i zbiera się dość poważna koalicja, której przewodzi włoski minister transportu Mateo Salvini Polska, m.in. jest w tej koalicji. Oczywiście Słowacja Słowacja jest chyba takim jednym z najbardziej.
Elektrosceptycznych krajów w Europie też Rumunia Portugalia Bułgaria, Węgry Czechy i uwaga Francja.
No Francja, chyba dołączyła ostatnio.
Francja dołączyła ostatnio słuchaj, ale to też nie jest takie strasznie dziwne. No bo jakby tutaj włoski minister transportu odgrża się, że on już to, że on sobie z tym euro się tam poradzi, że już zebrał wystarczającą liczbę szabel, żeby to, żeby to rozbroić. Natomiast też Włosi nie chcą samochodów elektrycznych, Włosi nie będą jeździli samochodami elektrycznymi, tak jak to sobie wymyślili urzędnicy w Brukseli, ani za 5 lat, ani za 10 lat nie będą, bo zmieni to za bardzo ich tryb życia i zmieni to za bardzo ich starożytne miasta bardzo często, a po prostu to się nie stanie.
No ale starożytne miasta przynajmniej by mniej cierpiały na lokalnym zanieczyszczeniu, jakby były dużo samochodów elektryczny, ale tak wtrąca 1 rzecz. Pamiętam południe Europy też strasznie się buntowało. Grecja Włosi, że też zmieni to ich styl życia przeciwko zakazowi palenia papierosów w lokalach. To nie to smacznych. No ale ja wiem, przecież ja nie mówi, no oczywiście, że nie to samo i to nie ma nic wspólnego z motoryzacją, ale generalnie no tam na południu trudno akceptują zmiany. Tak trudno im zaakceptować, ale co to euro 7 słuchaj, no chyba przyzna nie wiem, zgodzisz się chyba ze mną, że nie chcemy tych mikroczcząsteczek, ani z oponanich hamulców, żeby w miastach, żebyśmy my się tu liczy nasze dzieci w wnuki i generalnie wszyscy no bo to jest.
Szkodliwe. To absolutnie się zgadza.
No właśnie tylko jak do tego dojść, żeby były najmniejsze koszty, no to jest problem oczywiście.
I a tak zawsze będą teraz nie wiem, to znaczy wiesz tutaj chyba nie chodzi w tym wszystkim chyba mniej chodzi.O.Te o o o emisję tych sklocków i z opon ja myślę, że tutaj są tego jest zgoda, że trzeba z tym zrobić porządek bardziej chyba chodzi o silniki i bardzo skomplikowane systemy i kosztujące też, jakby mnóstwo pieniędzy systemy oczyszczania spalin, a myślę, że to o to chodzi, żeby nie rozwijać kolejnych technologii, które w samochodach elektrycznych się nie przydadzą. No w samochodach elektrycznych akurat to zużycie klocku hamulcowych jest najczęściej minimalne no ale opory też się ścierają jak wszędzie na tym kończymy dzisiejszy program pięknie. Dziękujemy Sławek poruszewski Jacek Balkan do jutra. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: CODZIENNY MAGAZYN MOTORYZACYJNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA