REKLAMA

''Dogoniła nas rzeczywistość.'' Festiwal sztuki kobiet PERSONA 2023

Kultura Osobista
Data emisji:
2023-05-24 11:40
Audycja:
Czas trwania:
13:08 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dzień dobry przed mikrofonem Marta perhuć-burzyńska od jutra do niedzieli w Mazowieckim Instytucie kultury w Warszawie festiwal sztuki kobiet persona moimi państwa gościniami są Elżbieta Szymańska, akuratka festiwalu. Witam serdecznie, dzień dobry i Magdalena ulejczyk, dyrektorka Instytutu, dzień dobry, a także pomysłodawczyni wydarzenia, którego początki no właśnie jak panie wspominają, skąd wzięła się ta potrzeba zorganizowania festiwalu sztuki kobiet?
Tak naprawdę pomysł pojawił się, gdy pisałam strategie dla mazowieckiego, Instytutu kultury i szukałam czegoś, co nas wyróżni. Z nas wyróżnini w Warszawie, co nas wyróżni na Mazowszu, ponieważ działamy w takiej przestrzeni, w której się bardzo dużo dzieje kulturalnie. No i miałam też taką potrzebę jakiegoś poczucia misji, jeśli chodzi o przekazywanie różnych wartości, które tworzymy w instytucji, przeczytałam taki artykuł, w którym panie tworzyły feministyczne klub książki i bazowało to na takiej informacji, którą, którą z badań znalazły, że tylko 4% lektur szkolnych. To lekturę napisane przez kobiety i tak naprawdę reprezentacja kobiet też jako bohaterek czy czy książek, czy też w ogóle opowieści historycznych jest praktycznie. No bardzo niewielka znikoma, jeśli chodzi o wychowanie młodych ludzi w szkole, więc to był taki impuls, uświadomiłam sobie myślę, że faktycznie tak jest, że jeśli chodzi o szukanie jakiś inspirujących kobiet artystek osób w kulturze w polityce. Tak naprawdę musiałam szukać ich sama, a więc chcemy to zmienić, chcemy się gdzieś tutaj włączyć w ten nurt przypominania o wspaniałych kobietach inspirujących.
Myślę sobie, że to są czasy, z którymi festiwal taki jak persona wyjątkowo dobrze rezonuje dobrze i niedobrze, bo z 1 strony mamy prawda te hestorie te kobiecą narracje, które wyłania się z różnych zakamarków, ostatnimi czasy, ale z drugiej strony mamy ciężkie czasy dla kobiet przypieczętowane chociażby restrykcyjnymi prawami ich dotyczącymi.
Tak, naprawdę rzeczywiście trochę nas zagoniłabek ślad o tym rozmawialiśmy o feiwalu, to jeszcze by no nie było sprawy aborcji. No sytuacja była inna, a nagle okazuje, że też co zaczął to, co zaczęło się działać. No tak jak pani powiedziała, współgra z festiwalem. No może nie w taki sposób, jakbyśmy chcieli i podnosi ważność tego typu wydarzeń. Ja tylko chciałam dodać do tego, co powiedziała Magdę, że też ważną ideą było to, aby stworzyć taki Platformę płaszczyznę dyskursu, który umożliwiałby zaproszenie młodych artystek debitujących jest, ale już nagradzanych stworzenie pola do i wypowiedzi w kontekście w rezonansie z w odniesieniu do jakiejś domy myśli do jakiejś postaci wybitnej arty. No tutaj są to literatki i Maria Janion, ale te postacie są, jakby pretekstem do rozmowania ze współczesnej i do szukania inspiracji wątków i istotnych kwestii ustosunkowywania się do tego potencjału, które zostawiły nam te wspaniałe kobiety wspaniałayski właśnie w tym nowym pokoleniu. Więc, jakby to też było bardzo istotne, no tyle młodych apsteki wzięego pokolenia.
Tak, jeszcze chciałam dodać, bo czytam teraz przypominam sobie książkę Agnieszki gra w świat bez kobiet i która no wiadomo jest taką trochę biblią też feminizmu. I to jest książka, w której teksty powstały w 2000 roku, a czytam ją po prostu, jakby to była absolutnie na bieżąco relacjonowana sytuacja kobiet, bo oczywiście chodzi o prawa aborcyjna, ale chodzi w ogóle o też reprezentację kobiet w polityce itd. itd. chociaż w tej książce jeszcze jest taka nadzieja, że dopiero wchodzimy do Unii. Praktycznie jesteśmy takim świeżakiem w tej Unii Europejskiej, więc no jak będziemy wśród tych krajów, to pewno też się coś zmieni, no przecież nie będziemy takim pariasem w tej Unii Europejskiej, którego będzie wyróżniać po prostu stosunek przedziwny stosunek do kobiet. No okazuje się po 20 latach, że jesteśmy.
W tym roku patronką festiwalu jest Wisława Szymborska w zeszłym roku była to wybitna humanistka. Maria Janion, myślę, że obie pani by się by się dogadały.
Siwagra już jest inauguracji działalności fundacji Maria Janie odnawianiznacznej każdyma sztukka już zakładała zakładała do fundacji wrek zadzwoniliśmy i zaprosiliśmy na fescien. Świtnie to się sprężyliśmy i mi początk fundacji działalność była właśnie naszą festiwalu janiu. To jest jakby no ikona i to jest tak naprawdę rozmawiałwszy nawet z Magdo, czy nie prowadzisz jako stałej takiej patronki duchowej tego festiwalu. Co też jest niewykluczone, natomiast Fundacja marianion jest jakby naszym stałym partnerem też stąd to obecność każdymszcz sztukki też naparu festiwalu. To rzeczywiście je myśl jej potencjał no jest ogromne i zresztą to jak się okazało od połowa humanistów tym kraju to są uczniowie mariau tak wybitnie to Pisarek też.
Nam w tym roku Wisła waszymborska cytat z jej wiersza nic darowane wszystko pożyczone wybrali państwo jako motto festiwalu w roku pojetki. Myślę, że to jest bardzo dobry wybór, a co za tym zdaniem się kryje, bo na wielu sposobów myślę można je interpr. To.
Bym to interpretowała oczywiście feministyczne, że o wszystko cały czas no gdzieś musimy walczyć i nic nie jest z nami dalny tak na 100% no szczególnie właśnie jeśli chodzi o gdzieś pozycję kobiety. No tak naprawdę prawa wyborcze mamy zaledwie o od wieku. Więc to by nam się wydaje oczywiste, my jesteśmy urodzone, prawda w wolnej Polsce i wydaje nam się, że pewne rzeczy po prostu są normalne, ale jak pokazały ostatnie 2 lata, nic nie jest normalne po prostu wydarza się pandemia wydarza się wojna za naszą granicą. Wydarza się kryzys na granicy, więc więc, jakby też nic nie jest oczywiste.
No też wątek taki trochę antroposenttytyczne jest bardzo istotny, bo chcemy, żeby to dyskusje na festiwalu i rozmowy odnosiły się do kontekstu współczesnego. Czy do tego słyszę obecnie w polityce społeczeństwie, ale też my z naszym światem no problem klimatu problem przyrody jest ogromny. Ja przyznaję, że my przygotowują się do festiwalu, miałam okazję z głębisz twórczyszymborskiej, myśli i odkrym jak 1 czas jak aktualna jest je myśl, jeśli chodzi w ogóle o podejście do natury do przerwy o tym świetnie pisze jest nasoboleska. W artykule o nie nas patrzył, gdzie mówię o tym, jak Szymborska zada i poddaje wątpliwość, to nasze patrzenie antropocentryczne i ustawia nas właśnie w tym wspólnym biegu wspólnej podróży z innymi ze zwierzętami z przyrodą. I wydają mi się, że ona o tym wiewiersz odnosi się do ciała do przemijania, ale jest na tyle nośny. Mówi o tym, jakby też o naszym być naszymi o tym, że jesteśmy tutaj razem z innymi z naszymi sąsiadami zwierzęcymi roślinnymi jako gości i poniszmy tym dobrem tym, jakby dobrze gospodarować. I to nam darowane użyczone nie dane na zawsze i tym i wydamy chcielibyśmy, żeby te dyskusje też trochę w tym kierunku zostały paszyły, żebyśmy się jakoś zaczęli zastanawiać. I tu też wydaje mi się, że to jest ciekawe, bo też porównywaliśmy. Ja akurat porównywam mowę noblowską szybowski, z mową noblowską gidokawczuk i mimo tych różnych osobowości, a artystycznych one są tak podobne do siebie w podejściu do świata. Do w tej wrażliwości na na naturę, tak jakby ustanawianiu tej perspektywy ludzkiej właśnie nie dominującej, tylko takie współczuujące i z pokorrę i to wydają się bardzo ważne i to perspektywę trzeba przypominać pokazywać. I to mam wrażenie jest w kobiece bawce i to w różnych artyki.
Ja myślę, że ten temat będzie wielokrotnie podczas persony poruszany cieszy obecność wielu osób na państwa festiwalu, a na myślę sobie, że szczególnym takim spotkaniem będzie rozmowa zową, która ostatnio re zresztą wydała nowy tomik wierszy podczas persony w rozmowie o rozpięięciu między zachwytem, a rozpaczą.
Tak, bo bardzo cieszę, że pani Ewa Lipska przyiózdzie była mieszka w Krakowie już nieętny się z tego Krakowa rusza ewentualnie do Wiednia, do którego ma sentyment to natomiast Ewa Lipska jest niezwykle ważna osoba, bo poznałam wisłowy Szymborską, kiedy miała 18 lat, to była pokoleniem nowej fali, była w tzw. grupydy przyjaciółm, znała Filipowicza znała Adama włotka. To były wspólne wyjazdy na ryby, a jednocześnie też SZ to sytuacji chorobowej rzymbowska bardzo jej pomogła, więc wydaje mi się, że też to mam przyjemność tą rozmowę poprowadzić chciałam, żeby też pani Ewa, jakby nie opowiedziała nie tylko swoim spotkaniu z Szymborską jako człowiekiem kobietą, ale też artystką, ale też o takiej wątkach, jakby o feminizmie w tamtych czasach Ewa była w Wiedniu była w Warszawie była w Krakowie, jak wyglądało w radach siedemdziesiątych osiemdziesiątych właśnie sytuacja kobiet. Czy te ruchy femnistytyczne były jakoś zauważalny, czy członek artyckim w tym takim głównym nory czy życia pazycznego, ówczesnego jakoś to odczuwały tutaj właśnie z tej perspektywy wydają się to będzie bardzo ciekawe.
Ciekawe też będzie myślę spotkanie z laureatkami i laureatem poetyckiej nagrody imienia pisma Szymborskiej, który zresztą poprowadzi poetka nagrodzona ostatnio za całokształt twórczości na którąśle z wiussa Joanna miletek. Także czekamy na to spotkania będą też kropki przecinki papierosy.
Tak i to z tego też muszą być przecież cieszymy, bo tutaj będzie spotkania przedpremierowe w ogóle festiwal, to są też premiery, mamy z premiery koncertowej i premier re teatralną Agnieszka przepiorska, która już mogę sprawdzić, że związana z naszym Instytutem, bo zaprosiliśmy mnie do współpracy też żyszenią wybitna moim zdaniem aktorka, która realizuje swoją indywidualna drogę rozwoju teatralnego.
Ostatnioaciejąca się w barbaarcie.
Tak wspaniała wspaniała krauscja wcześniej ggińczanka SI mona cosach najiwalentynowicz to jest to jest w ogóle E stworzyą od własny zespół, jakby afstyczny zaniogryszków w noi z Piotrem mowińskim. No i dzięki temu, że współpracujemy też pojawia się tutaj czytanie przed premiera w Raszyn będzie 2 lipca w rocznicę ostatnio rocznicy urodzin Szymborski w Krakowie. To czy Słowackiego, a będziemy mieli przesmak tego właśnie w Warszawie nasze festiwalu, którzy pracują w tej chwili?
Chciałam chciałam dodać, że jesteśmy takim mam nadzieję, świetnym przykładem dobrej współpracy środowiska Warszawskiego środowiska krakowskiego. No bo tak naprawdę połowa reprezentacji na naszym festialu, to to jest Kraków.
Panie przypadkowy, też.
I myśmy powiedzieć, że wspaniale nam się współpracuje zarówno z fundacją Michała Rusinka, jak np. ja bym chciała bardzo zareklamować koncert zespołu bukoru, to również są artyści z Krakowa, biorą na warsztat powieść, bo nie wiem, czy państwo wiedzą, że Wisława Szymborska, kiedy była nastolatką, to napisała swoją pieszą powieść i na bazie, jakby tego tekstu, który się zachował w części kilka stron zostało gdzieś tam zaginęło. I tak naprawdę artyści będą odtwarzać ten tekst czy do wolisz najmilsza tak się nazywa tytuł koncertu, który na, które zapraszamy w piątek od dwudziestej.
Jesteśmy ciekawi sam, bo nie wiemy, jak co.
Widzi, a nawet Roman z kryminał błysk rewowu, tak więc będzie się działo, jestem bardzo bardzo taka ma tego spektaklumczność.
Działa w wielu polach będzie też wystawa radość pisania radości fotografowania, czyli Wisława szmborska w obiektywie Joanny hender?
Taki to jest medak gościni bardzo bardzo, że pani Jano się zgodziła przyjechać, bo też wykrą, że między Szwecją, a Krakowem, ale przy już jest w Warszawie od 2 dni, więc może przyjdzie na otwarcie, natomiast to jest niezwykła posta nie tylko, dlatego że znała osobiście Szymborską, że fotografowała ją Filipowicza znała tak naprawdę osobistości z ówczesnego czasu, ale jej perspektywa niez niezwykle ciekawa, bo to jest też nie tylko autorka fotografii, ale autorka dokumentów poświęconych właśnie kobietom m.in. kobietom w PRL u i też chciałabym, żeby to też dyskusja, którą poprowadził syna czechkowska. Dotknęła też, jakby kwestii trochę z sytuacji art artystyek w Szwecji w Polsce trochę porównania z jakiejże wyciągnięcia pewnych wniosków. Czy ta sytuacja jest różna, czy podobnebna jak wyglądają możliwości? Jak wygląda ten rynek, jak wygląda w ogóle sytuacja kobiet na tamtym rynku? Czy Joanna, która jest, jakby w kulturze polskiej szwedzkiej, może coś ciekawego temat opowie powiedzieć nie tylko jakby o kontakcietrzeborskiej i o fotografii jako takie chcielibyśmy, że dokumenty kontekst były trochę szerszy tej rozmowy.
Na festiwal, zapraszamy wszystkie persony, prawda zarówno kobiety jak i mężczyzn oczywiście.
To jeszcze alkohol jest Michał bieszynek Jakub pod kaudze.
No i czekamy, proszę państwa, od jutra do niedzieli w Mazowieckim Instytucie kultury festiwal sztuki kobiet persona radiotokafem jest patronem medialnym tego festiwalu. Z czego się bardzo cieszymy moimi państwa gościniami były Elżbieta Szymańska, kuratorka festiwalu i Magdalena ulejczyk, dyrektorka insty Instytutu. Dziękuję.
Bardzo, dziękujemy, za.
Zaproszenie i do zobaczenia w Mazowieckim Instytucie kultury przy ulicy Elektoralnej w Warszawie oczywiście Tomaszowi kopce. Dziękujemy bardzo za pomoc w przygotowaniu programu Marta peruć Burzyńska do usłyszenia. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA