REKLAMA

''Dla hollywoodzkich włodarzy scenarzyści czasami są duchami''

Kultura Osobista
Data emisji:
2023-05-25 11:40
Audycja:
Czas trwania:
12:16 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Kultura osobista.
Dzień dobry przed mikrofonem Marta perhuć-burzyńska dzisiaj gościem kultury osobistej jest Łukasz Muszyński, krytyk filmowy, zastępca redaktora naczelnego filmu eb Witaj serdecznie. Dzień dobry, będziemy rozmawiać o trwającym od początku maja strajku scenarzystów w Hollywood, kiedy myślałam z wydawcą programu Tomaszem kopką? O tym dzisiejszym temacie i rozmowie z tobą, to przypomniały nam się słowa Michała leszczyka, który w kulturze osobistej przy okazji rozmowy o jedenastej edycji festiwalu. Skrript fista powiedział scenarzysta nie jest duchem, jak ci to zdanie do strajku scenarzystów pasuje?
No straj scenarzystów pokazuje, że dla holiudzkich włodarzy scenarzyści są czasem duchami albo tanią siłą roboczą, którą można wymienić jak zembatki w maszynie. No ale te zembatki postanowiły się zbuntować i pokazać, że bez nich tak w zasadzie cały ten przemysł rozrywkowe telewizja kino streamingi nie istnieją, jeżeli przypomnijmy sobie poprzedniej strajk scenarzystów, który miał miejsce w 2007 roku, on trwał 100 dni i wtedy przemysł filmowy stracił 2 000 000 000 USD, właśnie, dlatego że wstrzymano produkcję codziennych programów, trzymano produkc seriali produkcję filmów, wielkie produkcje, które miały odbyć się lada dzień zostały skasowane. Co pokazuje, że ze scenarzystami lepiej nie zadzierać.
Nie tak, ale rzeczywiście jest tak, że w 20.01. wieku i wielkie jednak świadomości twórców filmowych scenarzysta jest cały czas pomijane, jeśli chodzi o granie tych pierwszych skrzypiec, przecież wszystko zaczyna się od słowa od tego ich słowa.
Oczywiście, że tak i są z pewnością w holu i pewnie w Polsce gwiazdy tego zawodu, które dostają wielomilionowe kontrakty, cieszą się poważaniem i są traktowane jak celebryci, kiedy pojawiają się oficjalnych galach, ale pamiętajmy, że te gwiazdy to jest tak naprawdę bardzo wąska grupa twórców, a oprócz nich są dziesiątki tysięcy, ciężko pracujących ludzi wypływających z siebie kaskady słów zdań akapitów po to, żeby zarobić na chleb i wydawałoby się, że w holywood praca scenażystów to jest naprawdę praca prestiżowa. Dobrze płatna, a jak pokazują badania połowa scenarzystów właśnie w Stanach Zjednoczonych pracuje za stawkę minimalną. Przytaczam taką anegdotę wyczeki do odpowiadam scenarzystów mówię o scenarzyście serialu dbr, tylko będzie o dramat realizowany dla Platformy Hulu w Polsce dostępny nad disny plus ten serial był z obu świetne recenzje jest do nominacji do nagrodymi, ale ten scenarzysta, żeby móc wybrać się na te gale musiał się zapożyczyć, żeby kupić sobie smoging. Co pokazuje no i jak wygląda obecnie sytuacja ludzi słowa.
Jakie są podstawowe postulaty scenarzystów chold?
No przede wszystkim podwyższenie płac jak wiadomo inflacja szalei nie tylko w Polsce koszty życia rosną w zastraszającym tempie, więc to po pierwsze po drugie chodzi też o zapewnienie no lepszych warunków do pracy, bo przypomnijmy, że kiedyś jeszcze przed nas taniem epoki streamingów w seriale sezon serialu trwa np. 20 odcinków, co sprawiało, że scenarzysta zatrudniony przy takim serialu, bo w zasadzie pracy przez cały rok, a oprócz tego, że pisał scenariusze do kolejnych odcinków, to potem ten serial był emitowany raz jeszcze w innych stacjach o innych porach. W związku, z czym taki scenarzysta dostawał dodatkowe przychody za zaixy powiedzelibyśmy w Polsce za te właśnie dodatkowe emisje w czasach streamiingów. To się wszystko zmieniły, wie pierwszy streamingi pokazały, że sezony seriali mogą być krótsze, nie muszą trwać 20 odcinków albo np. 10 8 czasami nawet wręcz 5, więc potrzeba miejsca scenarzystów. Ci scenarzyści zatrudnili są na gorszych warunkach, no i przede wszystkim nie ma tam no właśnie takich dodatkowych tandiemów za to, że serial będzie emitowany dodatkowo o innych porach na innych kanałachwizyjnych. Plus jeszcze kolejna kwestia bardzo ważna to jest sztuczna inteligencji, o której teraz wszyscy rozmawiamy, otóż scenarzyści domagają się od producentów filmowych i telewizyjnych zadeklarowania, że nigdy nie będą wykorzystywać. Oni mówią o producentach sztucznej inteligencji do pisania scenariusze.
Producenci mówią, Słuchajcie nie bądźmy tacy.
Stanowczy, odłóżmy to na jakiś inny termin, teraz może nie będziemy się tym zajmować, może za rok. Pogadamy o tym, a stanrzyć mówią nie, bo wiedzą, że, chociaż o tym się oficjalnie nie mówi, to podobno choliłudzkie wytwórnie już testują sztuczną inteligencję do pisania tekstów, na podstawie np. książek książek, które są w takim otwartym obiegu. W związku, z czym nie trzeba płacić za ich ekranizację. No i sprawdzają, jaką to ma?
Wartość nie, ale jeszcze wracając do tych platform streamingowych, to rzeczywiście jest tak, że wraz z ich rozwojem warunki pracy scenarzystów się pogorszyły. No bo tak sobie myślę, Platformy streamingowe wypływają z siebie tysiące seriali, więc.
Właśnie wypluwają.
Z siebie scenarzystów.
Właśnie wypluwają z siebie, co wszystko sprawia, że duża część produkcji przypomina rzeczy taśmymy z maszyny te seriale mają być pisane szybko, mają być pisane tanio. To jest też kolej na kwestia, o którą scenarzyści się kłócą, to czas pisania scenariuszy, ponieważ producenci domagają się tego, żeby jak najszybciej dostarczyć im teksty do kolejnych odcinków, a wiadomo że, żeby napisać coś dobrego potrzeba czasu, a tego czasu nie ma. W związku, z czym pisanie scenariuszy coraz częściej przypominano. Może to jest za mocne porównanie, ale taki obóz pracy troszeczkę twórczy obóz prac masz zrobić coś szybko tanio i najlepiej dobrze, a jak nie będzie dobrze? To trudno byle się oglądało?
W jaki sposób amerykańscy widzowie odczuwają już ten protest, który trwa od początku maja pewnych programów z tego, co wiemy, już nie zobaczyli. I pewnie długo nie zobaczy.
W najbliższym czasie nie zobaczą, jak wiadomo na samym początku ucierpiały programy emitowane na żywo codziennie albo co tydzień mi się sobie tutaj np. o tzw. lejt chowos jak np. program gmiego kimella albo olbrzymiego falona, które rzeczywiście emitowany są codziennie albo saterdyy ni tlef, który z program emitowanym na żywo, gdzie scenariusze powstają na bieżąco, ponieważ mają reagować na to, co się dzieje na świecie, więc produkcja tych wszystkich show została wstrzymana kolejnymi cierpiącymi na tej sytuacji. Będą oczywiście twórcy filmów. No przypomnijmy o tym, że wstrzymano już chociażby produkcję finałowego sezonu strangerfks, ponieważ teoretycznie scenariusze powstały one są gotowe, ale to nigdy nie jest tak, że jak rozpoczynają się zdjęcia, to scenarzysta nie jest już potrzebne. Przecież non stop potrzeb jest jakiś przepisywanie wymyślanie dodatkowych kwestii no, kto to robi, to robi dowód dokładnie scenarzysta, a oni strajkują i nie będą brali w tym udziału. W związku, z czym twórcy strengierfing zamrozili produkcję, mają nadzieję, że sytuacja ustabilizuje się wszyscy dojdą do porozumienia, ale na razie nic się nie dzieje wstrzymano produkcję na planie chociażby filmu marwela blad z dwukrotnym laureatem Oskara ma Szalą anim w roli głównej właśnie, dlatego że powstawała nowa wersja scenariusza, za którą reszły odpowiadał NIK PIT, co lato scenarzysta kultowego serialu detektyw. No nie może nic zrobić nie może nawet napisać 1 słowa, ale to też cała ta sytuacja dotknęła również kina artystycznej. Tutaj najświeższym przypadkiem jest Paweł Pawlikowski, jego findi iland, do którego zdjęcia miały rozpocząć się na dniach w Hiszpanii na planie zdjęciowym pojawili się już wszyscy łakin Fini sirunimaa, małżonkowie i również partnerzy w życiu zawodowym mieli grać tam główne role, ale okazało się, że w związku ze strajkiem scenarzystów żadna firma ubezpieczeniowa nie chce ubezpieczyć tego projektu. W związku, z czym cała ekipa zostałaes odesłana do domu. Nie wiadomo, czy uda się ją zebrać ponownie aorzy na razie wyrażają chęć gotowość powrotu na pan, ale wiadomo jak to jest w holywood 1 projekt wypada drugi wpada tutaj pojawia się jakaś większa gaża różnie. To może być.
Czyli jest realnie taka szansa, że premiery wielu filmów i wielu seriali zostaną przesunięte w czasie.
Tak no to wszystko może się wydarzyć. Wrócę po raz kolejny do tego strajku scenarzystów z 2007 roku na dniach miała rozpoczęcie wówczas w Australii praca na planie zdjęciowym widowiska liga sprawiedliwości w reżyserii gordzia Millera twórcy cerii madmax chociażby on już miał skompletowaną obsadę plany zdjęciowe były zbudowane. I w związku ze straiem stażystów ten film kosztujący. No pewnie wywrotkę dolarów został skasowany gigantyczne straty z kolei np. kęcono, wtedy również taki film jak kantum w soolle z drugą część przygód Jamesa Bonda z danielełem kregiem w roli głównej. W związku z tym, że nie było scenarzystów na planie zdjęciowym KRK razem z reżyserem musieli się zamykać codziennie wieczor dyrektor dyrektorariusz w oparciu o jakieś bardzo ogólne wytyczne dostarczone przez scenarzystów. I to widać zresztą na ekranie, że mimo bardzo szczotkową fabułę i stoi przede wszystkim scenami akcji. No i to jest myślę, że może z wielu innych przykładów, ale te są takie bardzo no donośne.
Nazwijmy tak jak już mówiliśmy podobne strajk scenarzystów miało miejsce w 2007 roku wtedy trwa u 100 dni, tak jak powiedziałeś i kosztował gospodarkę lokalną 2 000 000 000 USD. No właśnie wtedy walczyli o to samo, co udało im się wtedy wywalczyć? Ci.
Walczyli wszystko co pokaz, bo te strajki stażyców tak naprawdę odbywają się co kilkanaście lat. No po prostu producenci mają zajmują swoją pozycję, twierdzą, Słuchajcie nie mamy pieniędzy, albo możemy dać wam tylko określoną liczbę środków. To jest też ciekawe wyliczono, że wszystkie te postulaty, które zgłaszają cen korzyści kosztowały produ producentów około 450 000 000 USD, o ile dobrze pamiętam, natomiast producenci mówią słuchać, no nie możemy wam dać podwyżki maksymalnie o 80 000 000, a wyliczono, że prezesi 8 największych wytwórni spółek zajmujących się produkcją filmową. No nie takich jak Netflix albo np. Disney za 8 osób zarabiają łącznie roczy w ciągu roku 800 000 000 USD. No co pokazuje skalę tego, jak trakt przygotowywaowywani są menanadżerowie z wysokiej półki, a jak.
Scenarzyści, znaczy myślisz, że tym razem uda się też coś wywalczyć, a tak tak tak.
Tak wydaje mi się, że tak się stanie, zwłaszcza że należy pamiętać jeszcze o 1 kwestii pod koniec czerwca. Kończył się kontrakty 2 kolejnych bardzo ważnej gilli gilliaktorów Gil reżyserów i teginie też negocjują swoje warunki i w momencie, kiedy aktorzy ich reżyserzy zaczną strajkować, to wtedy już, jakby produkcja stanie na amen, nie będzie powstawało, nic. Więc Stowarzyszenie producentów naprawdę musi po prostu podjąć decyzję nie damy rady czas wysupać z kieszeni dodatkowe środki.
No powiedz, to sytuacja scenarzystów amerykańskich ma się do sytuacji scenarzystów w Polsce czy mają podobne bolączki, czy w Polsce patrzą za ocean i zastanawiają się, a możemy też zaczniemy strajkować?
No myślę sobie, że to jednak są 2 zupełnie różne biznesy, Biznes amerykański. To naprawdę gigantyczna machina, w której zatrudnione są dziesiątki tysięcy ludzi pióra Polski rynek jest znacznie mniejszy. I oczywiście, gdybyśmy pewnie porównali pensje polskich i amerykańskich scenżystów, to wydawałoby się, że Amerykanie mają lepiej, natomiast no Polska i Ameryka to jednak 2 zupełnie różne światy zobaczymy, co będzie się działo, oczywiście mamy gildie scenarzystów. I kto wie, kto wie, ale nie strajku bym się raczej nie spodziewał. Nie wyobrażam sobie, że nagle na ulice Warszawy wylegną scenarzyści ze swoimi żądaniami, zwłaszcza że obawiambym się, że dla ogółu społeczeństwa to żądania mogłyby okazać się niespecjalnie nie rybmowałyby się z tym, co społeczeństwo ma w sercach i niekoniecznie mogłoby wspierać.
Scenażystów nie ostatnio w kulturze osobistej o swoich postulatach mówili nam pracownicy dubbingu. Także dialogiści wydawałoby się, że, że wszystko niby jest ok, ale jednak nie jest.
No bo nigdy nie jest okej, umówmy się zawsze są jakieś bolączki, zawsze są jakieś patologie, które dałoby się naprawić, ale wydaje mi się, że jeżeli coś można by zmienić, to pewnie to się dzieje małymi krokami rewolucji. Tak urze tej uchwała rewolucji w Polsce bym się raczej nie spodziewał.
Na razie mamy strajk scenarzystów w holywood, bardzo ci dziękuję Łukasz Muszyńskiej, krytyk filmowy, zastępca redaktora naczelnego filmu, ja był był gościem kultury osobistej.
Kłaniam się. Nisko.
Dziękuję Tomaszowi kopca za pomoc w przygotowaniu programu Marta perhuć-burzyńska do usłyszenia czas na. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: KULTURA OSOBISTA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA