REKLAMA

Łukaszenka w Moskwie - "Jedzie prosić o pieniądze"

Połączenie
Data emisji:
2023-05-24 14:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
07:22 min.
Udostępnij:

Łukaszenka wrócił do zdrowia i ogłosił, że umierać nie zamierza. Dziś dotarł do Moskwy, na Eurazjatyckie Forum Ekonomiczne i oczywiście spotkanie z Putinem. O szczegółach rozmawiamy z Michałem Kacewiczem z Bielsatu.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Czternasta 24 jako Janiszewski przy mikrofonie, a z nami jest Michał Kacewicz z Biełsatu dzień dobry dzień dobry. No, więc mamy już chyba koniec kryzysu zdrowotnego Łukaszenki, który jak rozumiem, wrócił do do gry i jak się okazuje nic mu jednak nie jest znaczy nie wiemy, czy nic mu nie jest, ale próbuje przekonać świat, że nic mu nie jest.
Tak powiedział, że powiedział, że zostanie jeszcze z nami jeszcze długo i powiedział też, że nic mu nie było, że to był jakiś wirus i tyle jak było naprawdę pewnie długo albo może nawet nigdy nie będziemy wiedzieli. Tak czy inaczej Łukaszenka w nowej ozdrowieńczej formie jedzie do czy już właściwie przyjechał do Moskwy no i no i zaczyna swoją swoje dalsze relacje z Władimirem Putinem. Tutaj przypomnijmy, że właśnie z Moskwy wrócił po obchodach 9 maja wrócił chory, no ale teraz teraz jedzie załatwiać ważne rzeczy jedzie prosić o pieniądze już to gdzieś zapowiedział, że chodzi o 1,5 1 000 000 000 USD obiecanych przez Rosję pomocy inwestycji i wsparcia dla białoruskiej gospodarki, uporządkowania tych relacji gospodarczych itd. no Łukaszenka po prostu wykorzystuje coraz gorszą sytuację Rosji i też tutaj warto zaznaczyć, że dzisiaj no właśnie tam też Łukaszenka jedzie zaczyna się euro azjatyckie forum gospodarcze w Moskwie. Właśnie to jest taka próba, znaczy to forum było zaplanowane już od bardzo dawna, ale jest to jednak kontynuacja takiej rosyjskiej polityki, no chronienia swoich wpływów, zwłaszcza w krajach tych po poradzieckich Azji centralnej, a te wpływy w ostatnim czasie się coraz bardziej chwieją i są podgryzane przez Chiny siny. Chiny, które obiecują składają kolejne propozycje, Sojuszu militarnego z Uzbekistanem Kazachstanem i innymi republikami tej części świata Chiny, które planują budowę południową południową biegnącą właśnie przez Kirgistan Uzbekistan Turkmenistan i dalej w kierunku Europy przez Iran Turcję od nogi kolejowej Jedwabnego szlaku, więc to jest poważne zagrożenie dla dotychczas właściwie no może nie monopolu, ale dużej przewagi rosyjskich wpływów i gospodarczych i politycznych i w sferze bezpieczeństwa w tej części świata, a Łukaszenka Łukaszenka próbuje też wykorzystywać tę sytuację, kiedy Rosja ma coraz większe kłopoty, kiedy Rosjanie no ugrzęzła na Ukrainie i coraz bardziej z tego powodu ma ma problemy i gospodarczej i społeczne. No i także wizerunkowe, co widzimy w ostatnich dniach, jeśli chodzi o te najazd wolnych Rosjan na obód biogrodzki, rosyjski. No, więc to jest sytuacja trudna dla Rosji, a Łukaszenka jak zwykle w takich trudnych sytuacjach dla Rosji stara się negocjować. Jak najwięcej dla siebie.
No właśnie, ale tak się zastanawiam nad tym, jak właściwie rozumieć tą jego jego słabość, która tam go dopadła na początku maja, to znaczy czy to jest może inaczej, czy wszyscy kupują tą opowieść, którą on sprzedaje o swoim zdrowiu? Czy też? No wiem, że tutaj jest trudno wybrnąć poza takie spekulacje i często jest często. To jest taka pułapka, znaczy zaczynamy się ekscytować tym, jak kto wyglądał na jakieś paradzie albo czy się gdzieś pojawił nie i to zawsze ryzykowny sposób interpretowania faktów politycznych, ale jak ty myślisz, to znaczy jak to się w ogóle może mieć do faktycznego stanu zdrowia Łukaszenki? Wiadomo, że nie jest wieczny, choć pewnie by chciał być.
Tak, ja jestem przeciwnikiem tego typu spekulacji, rzeczywiście wiele razy już mieliśmy z czymś podobne do czynienia, czy też wcześniej w przypadku prezydenta Turcji ordowana czy w przypadku Putina, czy teraz w przypadku Łukaszenki, czyli no każdy taki no właśnie publicznie pokazane publicznie pokazana słabość i różnego rodzaju plotki. Nie wiadomo, na ile to prawdziwe budzą tego typu spec spekulacje, natomiast to co jest istotne w tym powiedzmy kryzysie zdrowotnym Łukaszenki, dziewiąto dziewięcioajowym jest jest istotne, że dość szybko pojawiły się różnego rodzaju spekulacje, kto może być po Łukaszence, która koteria może przejąć władze, pojawiało pojawiła się jakaś taka mini giełda nazwisk, nawet ten na niej się znalazł. czy To to szef rady bezpieczeństwa wolfowicz, generał w Olszowy wolfowicz. Czy to spikerka, czy szefowa wyższej Izby tzwwanego parlamentu białoruskiego nataliia kaczanowa i parę innych nazwisk z różnych koterii wokół z Mińska wokół Łukaszenki, a to jest bardzo zły sygnał bardzo zły symptom dla Łukaszenki, no bo on pokazuje jednak, że gdzieś tam można domniemywać, że część tych spekulacji tej giełdy nazwisk. To jednak była była medialna rzeczywistość, zwłaszcza tworzona przez nie wiem, zachodnie polskie ukraińskie media może też rosyjskie raczej nie na pewno nie reżimowe białoruskie, ale też niektóre z tych z tych nazwisk na tej giełdzie nazwisk na pewno gdzieś tam próbują za zaczynają jakąś grę o swoją przyszłość, wysyłając różnego rodzaju plotki. Tak to działa po prostu w tego typu reżimach autorytarnych, więc ta sytuacja jednak pokazała, że w chwili słabości zaczyna się już gdzieś publicznie lub mniej publicznie rozmawiać o potencjalnym następcy Łukaszenki. I to jest dla niego zła sytuacja, no bo ona jednak pokazuje, że gdzieś tam ta elita biurokratyczno mundurowa białoruska zaczyna się zastanawiać, jaka będzie przyszłość bez Łukaszenki, a to jednak wyraźnie osłabia samego Łukaszenkę, stąd też taki dość histeryczne próby z jego strony pokazania jeszcze w momencie, kiedy był rzekomo czy naprawdę chory pokazania, że jednak jest zdrowy. I teraz bardzo szybko dosyć stanął na nogi jedzie do Moskwy, już zaczyna być aktywny. To jest jednak z jego strony obrona też wizerunku i próba takiego pokazania, że no rzeczywiście nie myśl o tym, że o jakimś następcy no bo ja jeszcze żyję i jeszcze mogę dużo tutaj zrobić.
Dziękuję bardzo, Michał Kacewicz. Dziękuję z Biełsatu był państwa i moim gościem czternasta 31 program przygotowała Martyna Osiecka realizował Szymon waluta, za chwilę przewodnik tokfem na zdrowie po nim informacja, a następnie raport gospodarczy i Wojciech. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POŁĄCZENIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA