REKLAMA

Udar cieplny - objawy

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2023-05-24 14:30
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Udar cieplny to poważny stan, który zagraża życiu. Rozwiń »

To nie jest przegrzanie jak sądzą niektórzy

Dochodzi do niego gdy nasz układ termoregulacji ulega uszkodzeniu i organizm przestaje oddawać ciepło. Niekonieczne jest do tego słońce.

Wystarczy, że przez dłuższy czas przebywamy w wysokiej temperaturze i wilgotności, do tego w dusznym pomieszczeniu.

Pierwsze objawy to zazwyczaj złe samopoczucie, lęk, ból głowy. Z czasem dołączają do nich nudności, zawroty głowy, szybki, płytki oddech, wymioty. Chory ma mocno zaczerwienioną twarz, suchość w ustach, może mieć zaburzenia widzenia, jego mowa staje się niewyraźna, bełkotliwa, a chód - chwiejny. Na początku człowiek obficie się poci, a potem zupełnie przestaje wydzielać pot, wiotczeją mu mięśnie, ma zaburzenia oddychania. Organizm stara się za wszelką cenę oddać nagromadzone ciepło.

Uwaga : objawy udaru mogą być mylone z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem.

Przy ostrym udarze zwężają nam się źrenice, puls jest słaby i przyspieszony, spada nam ciśnienie tętnicze. Rozwijający się udar cieplny może doprowadzić do drgawek, stanów delirycznych i halucynacji! Temperatura ciała może osiągnąć nawet 40-41 st. C. W takiej sytuacji chory może stracić przytomność.

Korzystałam z: https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,28641733,udar-cieplny-to-tylko-chwilowe-przegrzanie.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Przewodnik tokfm na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska, udar cieplny to poważny stan, który zagraża życiu, to nie jest zwykłe przegrzanie. Jak sązą niektórzy dochodzi do udaru wtedy, gdy nasz układ termmoregulacji ulega uszkodzeniu i organizm przestaje oddawać ciepło nienie konieczne jest do tego słoń. Wystarczy, że przez dłuższy czas przebywamy wysokiej temperaturze wilgotności do tego w dłuższnym pomieszczeniu, pierwsze objawy to zazwyczaj złe samopoczucie, lęk, ból głowy z czasem dołączają do nich nudności, zawroty głowy szybki płytki oddech wymioty chorym ma mocno zaczerwienioną. Twarz suchość w ustach może mieć zaburzenia widzenia. Jego mowa staje się niewyraźna bełkotliwa achud chwyjny na początku człowiek obficie się poci, a potem zupełnie przestaje wydzielać pod wiotczeją mu mięśnie ma zaburzenia oddychania, organizm stara się za wszelką cenę oddać nagromadzone ciepło. Uwaga objawy udaru mogą być mylone zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem przy ostrym udarze zwężają nam się źrenice pulsje słaby przyspieszony, spada nam ciśnienie tętnicze rozwijający się udar może doprowadzić do drgawek Stanów delirycznych i halucynacji temperatura ciała może osiągnąć nawet 40 41 stopni sersjusza w takiej sytuacji chory może stracić przytomność. Przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku po czternastej 35. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA