REKLAMA

"Po Łukaszence" - co zrobi opozycja? I UE? [doradca Cichanouskiej]

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-24 15:00
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
11:09 min.
Udostępnij:

Perspektywy na Białoruś "po Łukaszence". Jakie są możliwe reakcje kolektywnego zachodu, białoruskiej opozycji i społeczeństwa?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Lichnerowicz. Serdecznie, zapraszamy państwa na światowodgląd, który zaczniemy dziś od połączenia i rozmowy z franakiem wieczor dyrektor doradcą politycznym prezydent światłany cichanowskiej. Dzień dobry, dzień dobry, witam, to trochę niezręczne, ale chciałabym jednak zacząć naszą rozmowę od stanu zdrowia, konsekwent stanu zdrowia plotek czy spekulacji wokół stanu zdrowia Aleksandra Łukaszenki. I oczywiście przede wszystkim o konsekwencji tego pokazał się ostatecznie publicznie Łukaszenka, a dziś wydaje mi się, że już wylądował, choć takie są informacje przekazywane przez białoruskie. Te reżimowe media, że już wylądował jest w federacji rosyjskiej, gdzie ma brać udział w spotkaniu urazetyckiego, forum ekonomicznego, więc, korzystając z okazji chciałam zapytać pana najpierw na tyle, na ile jesteśmy w stanie ustalić stan faktyczny, co się z nim dzieje?
No nie jesteśmy lekarzami, żeby ustalać stan faktyczny Łukaszenkę. Widać, że jest chory, że był chory i w ogóle po dwudziestym roku. Widzimy, że prosta traci i siły i zdrowia. No można zrozumieć, że żyje w kraju, gdzie każdy jego nienawidzie, ale dopuciny jeździe sprawnie regularnie te wizyty to jest jak jakaś psychoterapii dla samego Łukaszenki. On czuje się bezpieczniej, rozumiem, że jego los zależy od woli Putina. No i zaraz tylko jakoś tam okryją czuniał je od razu poleciał do Moskwy, no ale z 1 strony trzeba rozumieć, że może być tak, że zniknie, że umrze i musimy być przygotowani na to, ale też nie można spodziewać się tylko na to trzeba w każdym razie walczyć. I przybliżyć ten moment, kiedy jego dyktatura padnie, oczywiście, jakby śmierci na różne procesy przyspieszy, ale my jesteśmy nie jesteśmy tam i nie musimy tylko czekać.
To jest oczywiste, ale na chwilę jeszcze bym porozmawiała o no, bo to były bardzo gorące przynajmniej w mediach spekulacje, ale też wydawało mi się, że między ekspertami, więc chciałam porozmawiać o konsekwencjach tego, gdyby jednak znikną Aleksandr Łukaszenka, to wydaje się z tych informacji przekazywanych przez właśnie media czy ekspertów, to zastąpiłaby go wówczas przedstawicielka czy z szefową wyleciało mi z głowy w karnocie, a Natalia kaczanowa.
Nowa kaczana.
Tak i ona miałaby go zastąpić, bo rozumiem, że plan byłby, żeby jego najmłodszy sen został dyktatorem. I teraz pytanie, czego co mogłaby zrobić tzw kolektywny zachód Unia Europejska, to znaczy jaki plany należałoby mieć na taką sytuację i co opozycja? No jak mogłaby ten moment?
Wykorzystać? O na pewno nie warto spekulować, że tam Kacza nowa czy ktoś inny z jego zastąpię. Będzie takie moment nierzewedywalny, będzie brak brak władzy, dlatego że ani kacia ani żaden sił ewików nie mają ani legitymności, ani wpływu, żeby wziąć tepackiej pod kontrolę. No mamy do czynienia z wartykalu z władzą, zbudowaną osobiście pod Łukaszenki, one nie złoże pracować nikim in indziej, ale jeżeli chodzi tam np. o jakieś konkretne osoby, to nawet konstytucja nie daje odpowiedzi, bo 1 artykuł konstytucję mówi, że w wypadku gwałtownej śmierci musi radę bezpieczeństwa wziąć władze, a w wypadku śmierci nie gwałtownej tokacianowa. Tak to będzie ustalał gwałtowne nie gwałtowne, to nie wiadomo, dlatego w każdy w każdym bądź razie te to myślenie planowanie scenariuszu, co robić już robimy zaraz od razu jak tylko on znikną. Na marbraliśmy razem z gabinetem tymczasowym białoruskim z politykami liderami sił różnych i zaczęliśmy je budować taki plan, a nasz scenariusz dla Białorusi dla zmian demokratycznych na Białorusi będzie bardzo ważny z z 1 strony doprowadzić w moment zniknięcia Łukaszenki do wyborów demokratycznych i nie pozwolić Rosji wziąć sytuację. Jak od swój.
Kontroli. No bo rozumiem, że to jest taki czasem, to jest ta trudność także Łukaszenka odpowiada za zbrodnie, ale cały czas jednak Rosja no przejmuje kontrolę nad bia Białorusią. No po prostu.
No Rosja kontroluje Białoruś przez Łukaszenka rękami Łukaszenkę bez Łukaszenki Rosję byłoby bardziej bardziej trudną.
Ale nie tylko być, mówi się o Aleksandrze walfowiczu. No ma tam jakiś ludzi też do kontrolowania sytuacji.
Nie są nie są ci ludzie te ta tacy samodzielnie i tacy wpływowie w każdym bądź razie nie patrzą na Łukaszenkę i tak zbudowany system, tak, że tylko jakaś tam ustalenie czy rozkaz z góry z administracji prezydenta jest odbierane, jak coś ważnego. I tak są różne klany, ale nie są tacy skonsolidowani i jednocześnie, żeby Zjednoczeni, żeby przedstawić jakąś 1 siłę. No a co do co do Rosji tak tosja oczywiście będzie chciała zachować swój swoją kontrolę, ale Rosja już zrobiło pomyłkę w Ukrainie. Oni też myśleli, że mają swoich agentów swoich wpływ i wszyscy rosyjskojęzycznie Ukraińcy przyjmą rosyjską okupację, ale wiedzieliśmy, jak Ukraińcy reagowali. I tak samo nieprzewidywalny będzie też zachowanie Białorusinów, jak Rosja spróbuje jakiś takie Hart scenariusz wprowadzić, dlatego w nomenklaturze są różne siły i naszym zadaniem jest te siły zjednoczyć wokół tej wartości Demokratycznej i niezależnej Białorusi i pomoc zachłodu będzie też bardzo ważne, żeby wysłać słuszne mesycz. Słuszne przesłanie dla białoruskiej nomenklatury.
Jakie to jest przesłanie.
Że zachód, że Europa czeka na Białoruś, że Europa gotowo odbudowywać Białoruś reformować inwestować, bo zaraz ta nomenklatura i ekonomiczna nomenklaturę i wojenna oni nie widzą po pozytywnej alternatywy ze strony Europy. Oni widzą Rosję, oni wiedzą jak z Rosją tą pracować Rosja jest niebezpieczne, jest nieprzyjemne jest agresywna, ale oni pro prostu przyzwyczaili się, a od Europy bardzo mało uwagi. I dlatego musimy tą pozytywną alternatywą razem z Unią Europejską razem z sąsiadami jest polską z krajami bałtyckimi, wypracowywać pokazywać, że w wypadku o odsunięciu Łukaszenki zmian demokratycznych Białoruś będzie miał Europejską perspektywę będzie miało pomoc gospodarczą na reformy i wtedy oni będą wahali się i nie będą wiedzieli tylko Rosję jak 1 alternatywę dla nich.
Ja rozumiem, że tu też chodzi oczywiście o ich jakieś bezpieczeństwo jakieś interesy, więc pewnie nie podzieli się pan nazwiskami, ale ja rozumiem, że chodzi o to i wy może macie rozpracowane, no bo z kij na kogo ewentualnie z kim próbować jakieś relacje z tego reżimu utrzymywać tak na wypadek takiego momentu zmiany na szczycie?
No mam mamę listę kontaktów. Jeszcze zaczęliśmy zebrać takie kontakty w 2020 roku, kiedy zaczęły się rewolucki tam różnego szczebla urzędnicy z różnych sektorów ci, którzy popierają zmiany niektórzy z nich wyszli z systemu zwolnili się niektórzy pozostają tam. To będą nasze pierwsi kontakty, drugie kontakty będą ministrowie zastępcy ministrów, którzy są zaraz w systemie i którzy nie brali udziału w represjach masowych. Mamy nadzieję, że złożymy ich przekonać na swoją stronę, ale też mamy kontakty siłowikami i Aleksandra zaroz Baj po beliersach haczyk z gabinetu, bo nie mają swoich wpływów i swoją sieć w strukturach białoruskich państwowych. I mamy nadzieję, że w tym w ten krytyczny moment odsunięciu zniknięcie śmierci łukaszenkie, a może być zwycięstwo Ukrainy, też te procesy przyśpieszy, że my prosto będziemy zdolni zmobilizować te kontakty i też zmobilizować białoruskie społeczeństwo, bo bez presskie społeczeństwa te zmiany i te procesy nawet nomenklaturze po prostu mogą się nie odbyć.
To, co w takim razie jak pan ocenia właśnie, powiedzmy Unię Europejską albo Unię Europejską i stany Zjednoczone może odnieść wrażenie, że w jakimś sensie pozostają bierne nie mają pomysłu na Białoruś. Poza takim pewnym symbolicznym wsparciem właśnie świadomy cichanowskiej i obozu całego wokół niej Zjednoczonego. To znaczy czego by pan oczekiwał, czego wy byście oczekiwali od Unii Europejskiej i czy jest wystarczająco aktywna?
Unia kraje zachodnie okopienie są na Ukrainie i to bardzo ważne i bardzo potrzebne i swietlana zawsze mówi wszędzie, że tajcia Ukrainie wszystko, żeby wygrać. Rozumiemy, że czym silniejsza Ukrainę tym słabszy płócin czy słabszy płócien, tym słabszy Łukaszenka, a kiedy Ukraina poprowadzie efektywną kontrofensywę, to może też stworzyć okno możliwości dla nas, ale też mówimy, kiedy chcecie pomoc Ukrainie po moście siłom demokratycznym pom możecie gabinetu, pomóżcie ciechanowskiej, uznanie za demokratycznych legitywnych przedstawicieli białoruskiego narodu też pozwala rozłamać elity łukaszenkowski, bo oni też cały czas patrzą, gdzie wiatr ćmiie i kiedy nie zobaczą, że te te wagi są na stronie po stronie sił demokratycznych i białoruskiego społeczeństwo oni będą wybierać słuszną stronę, ale oprócz tego oprócz uznanie sił demokratycznych i Dziekanowski trzeba osłabić Łukaszenkę cisnąć przez sankcję i jeszcze jest kilka instrumentów nie wykorzystanych np. np. zamknąć granice dla dla ciężarówek. Zaraz polskędziłaażną na polską i litewską też u tych złotyską zaraz zamknęli tam jakiś tam punkty przejścia i widzimy widzimy reakcję widzimy, że to ból o łukaszenkwca i płcinistem, ale tego mało tak jak tylko będą wszystkie granice zamknięte, te wszystkie te wszystkie handlowe kontakty będą przerwane i bardzo będzie im bolało też wyłączyć banki łukaszenkowskie, państwowe od cyiftu też nie było zrobione, żeby te ci Order na areszt Łukaszenki. Jak to było zrobione z pucinem, też nie było zrobione jeszcze wystarczy instrumentów presji, które, które mogą pomóc, czym więcej będzie presja na Łukaszenkę, tym więcej będą wahali się elity wo kołniowe.
Bardzo dziękuję za rozmowę. Słuchali państwo franaka, wieczorki głównego doradcy politycznego światłany cichanowskiej jeszcze raz bardzo dziękuję za rozmowę. Teraz informacja.
Świato pod. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA