REKLAMA

Francuski biznesmen i afrykańczycy pomogą skończyć wojnę w Ukrainie?

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-24 15:20
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
13:02 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka lichmrowicz w światopodglądzie łączymy się teraz z dr. Jędrzejem czerrapem, analitykiem Polskiego, Instytutu Spraw Międzynarodowych dzień dobrym dzień dobry gęsto się robi tłumnie kolejne podmioty zgłaszają się z chęcią czy gotowością organizowania misji mediacyjnych, rozmów mediacyjnych między Rosją i Ukrainą i w ostatnich dniach dołączyła do tej grupy chętnych. Grupa państw z kontynentu afrykańskiego z RPA republiką Południowej Afryki na czele w tym w tej grupie są też Kongo Egipt senegaal i Zambia, więc na początek chciałam zapytać pana jak ja jak mamy myśleć, to znaczy, co to jest za propozycja, czy to jest rzeczywiście propozycja? Czy o coś innego?
Trochę chodzi, no inicjatorem całego tego przedsięwzięcia, tam jeszcze Uganda też jest w gronie tych państw. Jest francuski biznesmen i w Olivier, który od wielu lat no nie tylko prowadzi interes w Afryce czy na trudnych rynkach rozwijających się jako no dostawca różnego rodzaju towarów, ale też był był inicjatorem wielu mediacji skutecznych w konfliktach od lat osiemdziesiątych m.in. na mibi Angoli w Libanie negocjował uwolnienie francuskich zakładników na komorach w Demokratycznej rece Konga. To jest postać, która no jest w tym momencie przewodniczącym takiej fundacji brawil powiązana jest właśnie z republiką Konga, która ma na celu wspieranie procesów mediacyjnych na świecie. To on jest właściwie inicjatorem całego tego całej tej inicjatywy, zresztą pojechał już do Moskwy, na, a później ma trafić do Kijowa. Na takie wstępne rozmowy o o technicznej stronie organizacji tych tych rozmów. No i z tego co z tego, co można usłyszeć od niego jako inicjatora tego tej całej inicjatywy, głównie miałoby chodzić o poszerzenie umowy Zbożowej o to, żeby więcej statków mogło wypływać z Ukrainy do do krajów i globalnego południa wiodąc zboże. Drugim ważnym punktem jest ułatwienie Rosji eksportowania nawozów do państw afrykańskich. To jest poważnym problem, bo Rosja była największym dostawcom nawozów i obecna sytuacja utrudnienia w handlu z Rosją powodują, że jest to no jest krótko mówiąc trudniej dostać nawozy są one droższe.
Znaczy nie ma sankcji na same nawozy, ale ten system sankcyjne rozumiem utrudnia poprzez to, że uderza w jakieś firmy osoby pośredników, jakby trudniej. Jest.
Tak czy w ogóle nam rosyjskie statki handlowe, które wiozą różne towary, w tym np. nawozy, więc jest to z wielu powodów utrudnione, a jest to kwestia uznawana powszechnie za neutralną nieszkodliwą i godną tego, żeby uczynić dla niej wyjątek co do ogólnej zasady zakazu handlu z Rosją. No i kiedy już mieliby tam rozmawiać i o tych nawozach i o poszerzeniu czy utrwaleniu tej umowy zwożowej, to przy okazji do agendy ma być włączona kwestia zwiększenia czy przyspieszenia usprawnienia procesu wymiany jeńców między Rosją, a Ukrainą. W tym główny organizator ma pewno doświadczenie jest osobą dosyć dosyć wiarygodną i on uznaje, że byłby mógłby to być punkt wyjścia do tego, żeby no jakieś rozmowy zacząć toczyć niezależnie od tego, jaka będzie Wola obydwu stron, ale ten pierwszy krok byłby istotny. Podobno jak się chwali, ma w tej inicjatywie poparcie i Unii Europejskiej i Stanów zjednoczonych Chin i Unii afrykańskiej, więc ci prezydenci, którzy mieliby tam afrykańscy, którzy mieliby tam przybyć, byliby tak naprawdę w taki sposób firmowali tę inicjatywę jako reprezentanci globalnego południa, które, któremu zależy na złagodzeniu tych globalnych skutków wojny w Ukrainie, ale no byliby reprezentantem takiego szerszego światowego bloku czy nie jest to przestrzelone, czy nie jest to trochę na wyrost. To jest kwestią, która dopiero się okaże, choć oczywiście kwestia wiarygodności niektórych uczestników tej ISI jest też bardzo bardzo problematyczna.
Część z tych państw RPA na początek np. i ocie ramafosie ramapoś.
RPA jest krajem, który pomimo, że deklaruje neutralność, to ta neutralność od początku była z bardzo mocnym wskazaniem na Rosję w RPA. Ostatnio wybuchu skandal z oskarżeniami przez ambasady USA o to, że RPA bezpośrednio wysyła amunicję dla Rosji.
Ja tylko dodam, przepraszam, że to, że ta inicjatywa pokojowa czy mediacyjna, przepraszam informacja nie pojawia się kilka dni, zaledwie po tym, skandalu, z, o którym pan mówi dostarczanie amunicji do Rosji, nawet niektórzy mówili, że to właśnie taki kampin po to, żeby odwrócić uwagę.
To prawda takie tak to zbiegło czasowo, natomiast no wydaje się tak przynajmniej wygląda na to, że ta misja jednak była przygotowywa przygotowana od ładnych paru miesięcy, więc to może tak się zbiegło w czasie, chociaż niewątpliwie działania RPA już od dawna bardzo wyraźnie sprzyjały Rosji, nie tylko ona tą amunicję do Rosji do Rosji sprzedawała czy wysyłała, ale także blokowała inne umowy, które miałyby, które mogłyby wesprzeć Ukrainę RPA. Gościło manewry ćwiczenia wojskowe marynarek wojennych Rosji Chin i RPA w lutym tego roku Wybrzeżu swoich wybrzeży, gdzie bez ceremonialnie rosyjska Fregata była oznakowana symbolami inwazji na Ukrainę, czyli tymi liderami z i FAU. I to w rocznicę wybuchu tej wojny w rocznicę rozpoczęcia inwazji wyglądało bardzo bardzo prowokacyjnie.
Ja jeszcze tutaj czytałam taki już pewną napięcie, w której właśnie przedstawiciele RP nie będą czy to sam prezydent no sugerowali, że ten to ukraińskie żądanie, że nie ma rozpoczęcia rozmów z Rosją, dopóki wojska są na terytorium Ukrainy, no, że Afrykańczycy z RPA uważają, że jednak powinny się rozpocząć nawet w sytuacji, w której te wojska tam są?
Tak początkowo. Tak, to pokazuje tą ewolucję na początku pewne pozory były już utrzymywane RPA wydawało takie oświadczenia, że tak oczywiście inwazja jest niedobra i należy wycofać wojska rosyjskie, ale później już zmieniło ton i mówi o tym, że no dzisiaj to by było niepoważne. Czy już nie można tak mówić, no bo skoro tam zachód jest zaangażowany, to byłoby to nie na miejscu no i tych krajów jest tych krajów na tej liście jest jest więcej Uganda. Jest już takim państwem bardzo problematycznym syn prezydenta, muszę we niego jest jednym z największych miłośników pukina ma kontynencie afrykańskim, a sam prezydent Ugandy podobno wydzierżawił działkę naprzeciwko swojego Pałacu prezydenckiego na budowę takiego takiej katedry czy takiego centrum rosyjskiej cerkwi prawosławnej, która ma też ambicję też ambicje ekspansji na konwncie afrykańskim, chociaż już pozostali pozostałe osoby z te listy.
A energii. To rozumiem.
Wyglądają no Egipt Egipt powiedzmy, że jest bardziej gdzieś pomiędzy też no jest krajem najbardziej dotkniętym problemem żywnościowym iportem wzbórz, więc w tym sensie jego wiarygodność tutaj jest jako neutralnej strony, której zależy na tej konkretnej praktycznej sprawie jest dosyć dosyć do przyjęcia. Pozostałe kraje są są już lepsze z ambia jest takim ulubieńcem Zachodu państwem bardzo idącym w dobrym kierunku reformującym się i które no dokonało dużego postępu w kierunku w kierunku lepszych standardów senneg, ale też jest krajem o mocnej i mocnej prozachodnej orientacji w Afryce zachodniej jest jednym z tych, którzy, którzy się najmocniej sprzeciwiają poczynaniom, choćby grupy Wagnera w sąsiednich krajach, takich jak mali, więc jest to mieszana grupa, którą trudno traktować traktować jako 1 spójny blok jako 1 głos w sprawie wojny Rosji z Ukrainą w sprawie żywności, owszem, oni oczywiście mają ten sam tą samą potrzeby, czy te same problemy i będą pewnie mogli o tym rozmawiać w sposób spójny, ale już o sprawach politycznych możemy mieć. Co z tego duże.
Wątpliwości? To przy okazji zapytałabym i jakby ten błąd Europejczyk Europej, czyli mówienie o całym wielkim kontynencie, ale jednak Ukraina wzmogła ostatnio wzmocniła wysiłki na przekonania to swojej perspektywy tych państw tzw globalnego południa, czyli Ameryki Łacińskiej Azji i również z kontynentu afrykańskiego dymtrokuewa szef dyplomacji jest w drugiej podróży po kontynencie. No i nie wiem, czy potrafi pan powiedzieć właśnie na pytanie dotyczące tak wielu państw, ale czy tam ta perspektywa rzeczywiście się zmienia? To znaczy Ukraińcy osiągają jakieś skutki?
Na razie próbują takim razie sygnałem była wizyta prezydenta zełeńskiego w Arabii Saudyjskiej na szczycie ligi państwa arabskich. W ubiegłym tygodniu też w późniejszych rozmowach w Japonii wyraźnie przebijał ten przekaz tego, że świat po wojnie w Ukrainie musi się zmienić. Nie będzie nie może być podwójnych standardów w traktowaniu Ukrainy jako tego państwa, do którego jest kierowana cała energia, a państwa globalnego południa nie są tak ważne z punktu widzenia z punktu widzenia świata, więc to się to się zmienia. Na razie jest trochę za wcześnie, żeby zobaczyć czy to, czy to będzie pozytywnie rezonować, no muszą poza oprócz tych deklaracji i za tym jakieś przykłady, że tego te zmiany zmiany tego nastawienia czy postępowania. No Ukraina chce w Afryce być bardziej widoczna i bardziej słyszalna planuje w szybkim czasie otworzyć 10 nowych ambasad, czyli, czyli bardzo bardzo dużo, chociaż pewnie będą to takie ambasady symboliczne, jedno dwuosobowe obejmujące swoim kompetencją kilka państw regionu i bardzo trudno im będzie rywalizować z rosyjskimi, których są obsadzone starymi doświadczonymi dyplomatami o szerokich kontaktach o szerokich możliwościach wpływu. Nie wiem, czy to jest dobra strategia, a może lepiej byłoby bardziej punktowo, ale z większą z większą energią z większą jakością i możliwościami działania niż takim rozpproszonym ruchem. No ale niewątpliwie no jest to to wyraz tego, że Ukraińcy traktują ten obszar świata jako jako ważną przestrzeń rywalizacji z Rosją bez odzyskania przychylności, której ta rywalizacja w globalnym wymiarze nie może się udać.
To na koniec, bo powinniśmy już kończyć rozumiem, że teraz czekamy na to aż sam prezydent RPA ramofosa wyruszy do Moskwy i do Kijowa. Tak to będzie ten kluczowy.
Moment to ma się to ma się wydarzyć w czerwcu jeszcze daty daty nie ma. No przygotowania trwają, no to będzie cała wizyta 6 prezydentów tych tych państw, którzy zresztą najprawdopodobniej będą jechać pociągiem z Polski do Kijowa. Nie wiem jeszcze, czy pierwsza ma na punkcie ma być wizyta w Moskwie, czy w Ukrainę te wizyty będą oczywiście niezależne od siebie spotkania z kierownictwem rosyjskim i ukraińskim nie odbędą się przy tym samym stole, tylko co będzie 1 misja do Ukrainy. Druga misja do do Moskwy lub odwrotnej kolejności, no ale niewątpliwie przystankiem w kierunku ukraińskim będzie prawdopodobnie Polska, więc ciekawe czy oprócz tego, że będzie tu tranzyt. To również usłyszymy coś więcej podczas tego przystanku.
Bardzo dziękuję za rozmowę dr Andrzej czerb, analityk Polskiego Instytutu Spraw, Międzynarodowych był państwa gościem jeszcze dziękuję.
Dziękuję również świat podg. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA