REKLAMA

Rosyjskie korpusy pod nadzorem ukraińskiego wywiadu

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-24 15:40
Audycja:
Prowadzący:
Czas trwania:
13:39 min.
Udostępnij:

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światło podgląd Agnieszka Lichnerowicz, a w studiu dr Agnieszka Bryc. Dzień dobry dzień dobry dr Agnieszka brycz naukowczyni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przepraszam jest tutaj w studiu jeszcze raz mówię, a chciałabym byśmy porozmawiali o tym rosyjskim najeździe na Rosję przez siły antyputinowskie, ale dziś było przemówienie Władimira Putina, na który trochę czekaliśmy, znaczy byliśmy ciekawi, co powie Agnieszka bret słyszała, więc zapytam o to.
Najpierw o to najpierw i mogę powiedzieć, że każdy ktoś interesuje Rosją zawodowo, ten słuchał, ale nie było niczego, czego moglibyśmy się spodziewać w kategoriach jakiejś ciekawej wiadomości. To znaczy nie było niczego przełomowego. To jest prezent Putin, nagrał to swoje wystąpienie europejskim urazjatycka Unia gospodarcza to jest taka struktura, która ma pomagać i przyspieszać integrację w przestrzeni postradzieckiej. Rosja przewodniczy w tym roku, więc to Rosjanie organizują różne spotkania, natomiast prezydent Putin zabrał głos, ale nagrał swoje wystąpienie, można je obejrzeć na stronie Kremla i powiedział to samo, co powiedział rok temu i na co mówi od kilku lat, czyli że Rosji bardzo zależy na tym, żeby bardzo pogłębić integrację gospodarczą, że kwestie żywnościowe kwestie energetyczne kwestie cyfrowej integracji mają także znaczenie i że Rosjanie robią wszystko i że w zasadzie jest nieźle, ale mogłoby być lepiej, co oznacza, że to samo spotkanie jest istotne, ponieważ Rosjanie mają oczywiście wiemy. No duże kłopoty spowodowane sankcjami, tak jest, a państwa te zbliżone do Moskwy często stanowią rolę takiego obaj takiego.
Eksport równoleggi.
Reportażystka pomocą pośredników, czyli przyjaznych państw, które wyjątkowo bogacą się na tym, że Rosja ma kłopoty, bo cały import, który przychodził od do tej pory bezpośrednio do Rosji, on jest przeładowywany przeznachowywany w takich państwach Kazachstan. Jak Armenia Białoruś inne kraje to przynajmniej te są najbliższe wiemy, że Rosjanie przygotowują się na długą wojnę, bo to także to ciekawa wypowiedź je w gginie aprigozina, czyli ostatnio głównego autoraynych newsów w Rosji tego armii rosyjskiej, wielkiego krytyka, który, ale nie tylko on mówi, że grupę wag tak jest tak jest, że Rosjanie muszą przygotować się na długą wyczerpującą wojną i aby nie wyczerpać Rosji. Do końca Putin musi mieć zabezpieczone tyły, czyli te państwa, które są w stanie zamiast Rosji sprowadzić do Rosji, to, czego potrzebuje je przeciętny Rosjanin, a także Biznes rosyjski. To jest oczywiście.
Byście to Unia Europejska teoretycznie cały czas wymyśla sankcje, żeby zniechęcić do tak tego.
Wsparcia tak jest, ale te sankcje, które zostały wprowadzone w ramach jedenastego pakietu, one mają o tyle sens, że my w końcu zaczynamy dostrzegaćz znaczy eksperci dostrzegali od samego początku, ale to się już przebiło na poziom decyzji międzynarodowej, żeby nie tylko uderzać w Rosję, ale, żeby te sankcje dzisiaj one są wystarczające pod tym względem, że one dają efekt, tylko on nie jest taki mcdonaldowy, czyli nie nie jest akcją i reakcją to proces, ale, żeby był skuteczny jeszcze bardziej trzeba go uszczelnić, czyli karać nie tylko Rosją, ale przede wszystkim państwa pośredników, którzy pomagają Rosji, obchodzić sankcje, a to są te państwa, które mówią, to nie nasza wojna, jesteśmy neutralni i to one też często oferują swoje usługi na rzecz zbliżenia i porozumienia pokojowego.
Przejdźmy do tego głównego tematu planowanego naszej rozmowy, gubernator obwodu biłgorodzkiego, jaki gładko poinformował, że w nocy doszło do kolejnych ataków dronowych, ale nikt nie zginął. Ta kulminacja miała miejsce w poniedziałek. No, kiedy przyznali się do tego, czy wzięli odpowiedzialność za ten atak 2 ugrupowania, czyli Legion wolności i rosyjski korpus Ochotniczy. No i na kilkadziesiąt godzin utrzymali się na terytorium Rosji. Nie do końca zaraz już oddam. Ci głos jest dla mnie jasne, co tam się stało, bo propaganda działa po obu stronach, więc najpierw, a potem mówimy, o czym są te jednostki, ale co się właściwie stało, jakie ma znaczenia?
Powiem tak nieważne, co się tam stało. Ważne jest to, że te 2 te 2 rosyjskie formacje przeniknęły na terytorium Rosji, bo sam Fakt przeniknięcia ma znaczenie, czyli tego, że od strony Ukrainy przez granicę z założenia strzeżoną granicę wojenną przyszły formację rosyjskie, co więcej one dokonały rajdów. Ja mogę powiedzieć obrazowo, że to raczej sobie pokulały w tej strefie przygranicznej i zademonstrowały swoją obecność. Oczywiście w nocy zostało zostało strzeelone budynki z 1 strony w biłgorodzie w SB, a z drugiej strony także MSW co ma znaczenie, bo to są jednak instytucje bezpieczeństwa. I Fakt ten ma znaczenie, ponieważ jest to 1 wielka demonstracja zdolności ukraińskich, to znaczy także rosyjskich tych tzwwanych dobrych Rosjan, a z drugiej strony kompromitacja strony rosyjskiej i to już nie.
To to nie jest dowód dla Putina, że rzeczywiście o nas atakują. My się musimy.
Aleri, to zawsze tak jest przedstawiane, to w ogóle, jakby tokolwiek by strona ukraińska czy legiony rosyjskiej nie zrobiły, to zawsze będzie, że nas biją i że w zasadzie to jest napaść na Rosję, dlatego dzisiaj już minister Szojgu zapowiedział, że Rosja będzie tutaj potwierdził, co oczywiście wywołał sporo sarkastycznych komentarzy także w rosyjskich sieciach społecznościowych, a więc człowieku zapowiedział, że reakcja Rosji będzie jak zwykle w przyszłości na takie incydenty bardzo ostra i bardzo szybkoka na ostre może być, bo wręczymy, czego, czego można się spodziewać po stronie rosyjskiej, ale bardzo szybko ona nie była Rosji. I to też warto zauważyć po prostu te 2 formacje, czyli wolność Rosji i rosyjski korpus Ochotniczy one być może jak to przyznają Rosjanie w grupie 70 osobowej, bo o tej mówią o takiej grupie, mówią rosyjsnie, być może tego prawda żołnierze było więcej. Ja nie wiem nie mam nie mam potwierdzonych danych, czyli taka formacja przeniknęła. I problem polega na tym, że Ros rosyjsnie dostali sygnał doszło do różnych starć na.
Ewakuacje.
Tak jest 12 tak jest 12 osób zostało ewakuowanych i dopiero te działania była te działania były podejmowane w nocy i rano, natomiast dopiero godzinie osiemnastej czasu lokalnego władze rosyjskie zdecydowały się wprowadzić taki reżim antyterrorystyczny, czyli wprowadził tylko wtedy mogą wtedy wszystko mogą i Rosjanie eksperci pytali, ale chwila moment przecież tam jest strefa przygraniczna, strefa wojenna, obrona powinna być absolutnie działająca w czasie rzeczywisty, a nie w sposób spontaniczny, a reakcja władz po wielu tak naprawdę godzinach i oczywiście wytłumaczenia są wytłumaczenia są różne, bo całkiem ciekawe zaproponował Sergiej marków, to jest taki ostatnio bardzo zaktywizowany na telegrmie były, ale były taki politechnolog kremlowski i widać, że ma duże wyczucie tego, co się dzieje, ciągle ją on przedstawił pewną znaczy on przedstawił taką interpretację, że to jest i zresztą tą interpretację także potwierdził Dmitri Pieskow, mówiąc, że te działania ze strony ukraińskiej, a konkretnie obu tych rosyjskich Legionów miały za zadanie przykryć utratę fachmutu, a można by powiedzieć, że częściowo tak, ale znacznie bardziej miały przykryć, to takie wielkie świętowanie odzyskanie jak to mówią rosjaanie artiomowska, bo dla Ukraińców jest to bachmut dla Rosjan nie używają tego tej nazwy, używają nazwy rosyjskiej artiomowsk. To jest raz, więc to prawda i to się udało 2 tutaj przewiduje marków, że to są pewne takie takie rozpoznanie bojem, czyli przedspodziewaną się zapowiadaną kontrofensywą ukraińską być może działania obu rosyjskich Legionów mają za zadanie przetestować odporności i siłę obroń siłę Rosjan właśnie na tym odcinku briańskim. I trzecia rzecz jest najciekawsza w tym wszystkim wydaje się, że marków jako politechnologom ma dobre intuic, bo on zauważył to, że zaktywizowanie obu Legionów rosyjskich ma za zadanie wprowadzić je takim trochę zaprezentować je na rosyjskiej scenie politycznej, to znaczy o nich musi się zrobić głośniej się zrobiło. Głośno.
Powiedzmy, żeby nam co to jest rozmawialiśmy o tym tak przyglądamy się już od miesięcy czy tygodni tym 2 organizacjom jednostkom. Ja krótko, bo mamy mówimy, ale wcześniej wielu spekulowało, że Legion wolności tak naprawdę nie istnieje, to znaczy, że polityk ilia pannomarenko bardziej taki piarowy wykonuje ruch polityczny, żeby właśnie no tak, że Rosja nie mają, że on wzmacnia tego pozycja Rosja nie mają się na takim oprzeć korpus Ochotniczy. Ja już trochę mówiłam, miałam wcześniej jeszcze się poznać jednego z liderów dymitria kapustna, kiedy byłam w Kiwu, no to jest człowiek o bardzo radykalnie prawicowych poglądach. Wiemy, że jest personalna grata w całej strefie Schengen. Co tu się zmieniło, to znaczy one się wzmocniły?
Nie one one one się nie musiały wzmocnić.
Tylko one jak bardzo one podlegają chórowi, czyli.
To warto o tym pamiętać, że to są formacje, które są kontrolowane i w jakiś i w taki sposób nadzorowane czy prowadz operacyjnie przez nie tylko armię ukraińską, ale przede wszystkim przez wywiad i one pełnią rolę. I tak powinno być u zademonstrowania Rosjanom, że są patrioci rosyjscy, że to są ci dobrzy Rosjanie i że prawdziwym Pa patriotą rosyjskim jest nie zwolennik Putina, tylko ci, którzy walczą po stronie Ukrainy i walczą za wolną Rosję za Rosją wolną od Putina za Rosję nie dyktatorską za Rosję, która jest normalnym państwem i częścią społeczności międzynarodowej, więc to jest budowanie pewnego przekazu i pewnej prawda takiego nie tylko nie tyle przekazu, ale takiej alternatywy w stosunku do reżimu Putina. I nawet jeżeli mu powiemy dzisiaj, że to za bardzo nie ma znaczenie, bo te 2 rajdy najpierw marcowa dzisiaj majowy one są pewną demonstracją, ale buduje się pewien potencjał i to ma znaczenie. Tak, że strona ukraińska jest w stanie pokazać, jest was więcej nie bójcie się możecie działać, a także to są te formacje, które działają, czyli te 2 regiony one się nie tyle, jakby nie wzmocniły, bo ja nie wiem, jaki ral jest ich realny potencjał, one sięktywizowały i coraz częściej będziemy mieli pewnie do czynienia z ich operacjami. Czy w strefie przygranicznej czy w Moskwie czy w innych takich ważnych dla dla Putina czy miejscach decyzyjnych.
Musimy postawić 3 kropki, ale będziemy wracać do tej rozmowy, bo oczywiście temu towarzyszyła też odezwa do paszkirów, czyli takiej sugerowanie właśnie rozbijanie niejako próba rozbijaania Rosji, to na następną rozmowę dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu była państwa.
Gościją dziękuję dziękuję.
Świat. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA