REKLAMA

Mołdawia zrywa z Moskwą

Światopodgląd
Data emisji:
2023-05-24 16:00
Audycja:
Prowadzący:
W studio:
Czas trwania:
11:45 min.
Udostępnij:

"Z tygodnia na tydzień" - jak Mołdawia uniezależnia się od Rosji? Co robią obywatele?

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Światopodgląd Agnieszka Lichnerowicz w światopodglądzie łączymy się teraz z dr. Piotrem oleksem z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu i też Instytutu Europy.
Środkowej dzień dobry dzień dobry.
Zaczęłabym chyba od tych ostatnich doniesień, będziemy rozmawiać o Mołdawii, gdzie doszło do takiego spektakularnej manifestacji chęci dołączenia do Unii Europejskiej, ale zaczęłabym od informacji z ostatnich godzin. W każdym razie komitet śledczy rosyjski tutaj grozi prezydent Mołdawii ma i sądu, że zaraz będzie ją ścigać karnie i w zasadzie wsadzi do więzienia maja sądu jest jedną z liderek tego proeuropejskiego obozu w Mołdawii. No i rządzący zorganizowali w ten weekend wielką manifestację ponad 75 000 w dwu i półmilionowym kraju to całkiem sporo wyszło na ulice, by właśnie powiedzieć, że chcą za Europą, a przeciwko Rosji i rosyjskiej agresji w Ukrainie, jakie znaczenie ma ta demonstrację? I dlaczego teraz do niej dochodzi?
No to demonstracja ma na pewno duże znaczenie takie wizerunkowej, to zarówno w wymiarze wewnętrznym po polityki wewnętrznej jak i w takim wymiarze wewnętrznym od jesieni od września. Tak naprawdę w ubiegłego roku dochodzą nas informacja z Mołdawii o różnych protestach manifestacjach o charakterze antyrządowym, w takich pobudek sącja socjalnych potem antyeuropejskimm aż w końcu proroyckim wprost, bo tak mniej więcej procenta narracja się rozwijała tych protestów organizowanych przez partie opozycyjną i proroyką de facto partię szol i powiedzmy, że te informacje docierały do nas więcej jest taką raz miesiącu CO2 tygodnie była jakaś taka większa manifestacja. Przez co pewnie mogliśmy odnieść wrażenie, że w tej Mołdawii naprawdę dzieje się też niepokojącego, jeśli chodzi o taką zmianę nastrojów społecznych i celem prezydentki Mai sąduu, a ona jest nie tylko jedną z liderek tego obozu. Jak pani powiedziała co takim najważniejszym liderem tego właśnie obozu reformistycznego Antykorupcyjnego i proeuropejskiego, chodziło im o to, żeby właśnie zniwelować efekt oddziaływania tych informacji, które słyszymy od kilku miesięcy, tym, że te informacje no my odbieramy z takim dużą zainteresowaniem i uwagą, bo wszystko co ma jakiś wydźwięk prorosyjki w Europie teraz zwraca naszą uwagę i bardzo nas niepokoi. Tamte demonstracje miały jednak gromadziły Góra 10 000 zwolenników po kilka tysięcy zwolenników. Tutaj mieliśmy ogromną 70 0,075 manifestację zwolenników poparcia zwolenników integracji Mołdawii z Unią Europejską, więc to był sygnał, jakby wysłany, można powiedzieć do władz obywateli. Zobaczcie, jak z nas nadal dużo, jak jesteśmy jednomyślni w większości, jeśli chodzi o ten kurs zagranicznych, a z drugiej strony była to informacja wysłana również do partnerów, przede wszystkim partnerów zachodnich, żeby właśnie pokazać, że w Mołdawii nic się takiego złego nie dzieje dalej jest większość mieszkańców. Zdecydowanie popiera integrację z Unią Europejską. Tu chodziło również o takie przygotowanie gruntu w ten sposób pod szczyt Europejskiej wspólnoty politycznej, który odbędzie się w kieszeniowie 1 czerwca. To jest dla Mołdawii bardzo duże wydarzenie, bo to największa konferencjanarodowa największe wydarzenie międzynarodowej dyplomatyczne historii tego kraju szczyt Europejskiej wspólnoty politycznej, na którym Mołdawia ma szansę zaistnieć, zaznaczyć swoją podmiotowość i swoje pewne jakieś oczekiwania. I tak jednoznacznie wpisać się w tę zachodnią przestrzeń polityczną.
No właśnie, bo też była na tej manifestacji tej demonstracji przewodnicząca tak parlamentu Europejskiego, jeżeli dobrze pamiętam, bo w tych dniach Unia Europejska rozpoczęła misję wsparcia sektora bezpieczeństwa w Mołdawii. Z drugiej strony rozumiem w ostatnich tygodniach Mołdawia zaczęła czy kontynuowała wychodzenie z tych struktur z WNP wspólnoty Niepodległych państw rozpoczęło rozpoczęła i ogłosiła, że się uniezależniła energetycznie, bo tak chciałam właśnie poprosić pana o takie podsumowanie opinię, na ile Mołdawia realnie. No jednak oprócz tego, że emocjonalnie politycznie, ale realnie też się uniezależnia od Rosji.
Uniezależnia się realnie można powiedzieć w ciągu tych ostatnich miesięcy, tak z tygodnia na tydzień to uniezależnianie się przyspieszyła przede wszystkim sama Rosja i rosyjska agresja inwazja na Ukrainę oraz rosyjska pieszantaże energetyczne wobec Mołdawii, które spowodowały, że obecna elita rządząca w tym państwie zdołała w kilka czy też kilkanaście miesięcy zrobić coś co przez 30 lat wydawało się niemożliwe, a więc znaleźć nowe źródła dostawy gazu. W tym momencie Mołdawia właściwa powiedzmy ta prawobrzeżna jest zaopatrywana przez gaz inny niż rosyjski. Tu nie będę już wchodził szczegóły, natomiast ten gaz, który płynie z Rosji, jest wykorzystywany tylko i wyłącznie dla zaopatrywania Naddniestrza tej prorosykiej separatystycznej Republiki na lewym brzegu na lewym brzegu gniestu. Poza tym Mołdawia rozpoczęła de facto procedurę występowania ze wspólnoty Niepodległych państw. No to ma też jak na razie wymiar bardziej przede wszystkim formalno symboliczny, ponieważ realnie od jakiegoś czasu już Mołdawia nie brała udziały udziału. Przepraszam w pracach wspólnoty Niepodległych państw, która jest takim mocno papierowym, już teraz bytem, niemniej zaowocuje, to koniec końców prawdopodobnie no utrudnieniami pewnymi w handlu.
O i chyba niestety na chwilę straciliśmy łączność z dr. Piotrem oleksem, ale mam nadzieję, że zaraz uda się tutaj Adamowi szurajowi, to połączenie postawić, a rozmawiamy oczywiście w obliczu tej weekendowej manifestacji proeuropejskiej w Mołdawii, gdzie na ulice wyszło 75 000 ludzi. O już słyszę, że się słyszymy. Panie dyrektorze, tak bardzo przepraszam, to my też przepraszamy w każdym razie. No nie wiem w zasadzie co tu jest najistotniejsze, to znaczy zastanawiam się, bo też ogłosiła chyba sądu albo ktoś z elit, że chcieliby, odkąd mają status kandydata od czerwca ubiegłego roku. No to widzą siebie w Unii Europejskiej w roku trzydziestym, czyli za 7 lat i to nie jest duże państwo i w świat się zmienia dramatycznie, więc myślę, że to jest jakoś wyobrażalne najtrudniej, oczywiście wyobrażalna jest kwestia właśnie tego separty separatystycznego Naddniestrza, czyli takiej struktury no silnie powiązanej i zależnej od Rosji. Jak się mówi w dużym uproszczeniu struktury, którą Rosja właśnie po to, stworzyła, żeby utrudniać życie takim państwom, jak Mołdawia. Czy tutaj coś w ogóle podejmowane są jakieś działania, czy to jest nie do przejścia? Tak?
Oczywiście, wstąpienie Mołdawii nadniestrzem jako takim do Unii Europejskiej. No to jeszcze by można sobie jakoś wyobrazić, ale z nadniestrzem na terenie, którego stacjonują rosyjskie rosyjscy żołnierze, a z taką sytuacją mamy do czynienia. To już jest trudno wyobrażalny i Mołdawia cały czas prowadzi intensywną, ale raczej taką cichą wypowiedział politykę przyciągania na niestsza do siebie i nacisków na tamtejszą elitę nacisków, które mają skłonić uświadomić i skłonić tamtejszą elitę do tego, że no jedyna w zasadzie dla nich droga teraz funkcjonowania jakiegokolwiek. To jest w partnerstwie z Mołdawią i z Zachodem, ponieważ związki gospodarcze tamtejszej elityni nadniestrza są przede wszystkim. No tutaj z Unią z Unią Europejską. No oczywiście tutaj jest znowu bardzo długi temat i nie jestem w stanie na krótko na to odpowiedzieć, bo w samym nadniestrzu to powoduje bardzo duże duże napięcia. Między tym powiedzmy cywilnym, wynikałem władzy, a tym związanym z Rosją i z sektorem bezpieczeństwo. To może jeszcze na pewno, więc kwestia obecności rosyjskich wojsk w nadnieszczu może być prawdopodobnie rozstrzygnięta przy przypadku jakichś rozmów pokojowych szeroko zakrojonych między Ukrainą, a Rosją z udziałem Zachodu, prawdopodobnie wtedy ta karta również pojawi się pojawi się na stole samo przyłączenie Mołdawii, gdyby się na chwilę udawali, że tam nie ma tych rosyjskich żołnierzy. To do Unii Europejskiej też przecież nie byłoby dużym wyzwaniem dla Unii Europejskiej tam w Mołdawii mieszka obecnie około 2,5 1 000 000 osób, a ponad 500 000 Mołdawian już teraz mieszka w Unii Europejskiej 1 000 000 Mołdawian ma obywatelstwo Unii Europejskiej, bo ma obywatelstwo rumuńskie, więc to nie jest pod względem duże wyzwanie z tym, że oczywiście to też będzie element szerszej układanki politycznej układanki, w której jest także Ukraina aspirująca do też kandydat do człokostwa Unii Unii Europejskiej oraz kandydaci z Bałkanów zachodnich i przyjęcie decyzja o przyjęciu bądź nie Mołdawii będzie wpływała na politykę wobec tych partnerów ważniejszych często i większych niż Mołdawia.
To już mamy o stanie będę, więc tak krótko Przemyśl tej rozmowie z przyjemnością wrócimy do dalszego ciągu, ale na ile ta sytuacja jest krucha, bo ostatnie raz zdaje się rozmawialiśmy przy okazji tych informacji, że tam przygotowywała Rosja no przejęcie władzy w zasadzie niemalże zamach. Tam wysyłała jakiś tituszki czy jak tam się to lokalnie nazywa 54% ludzi jest za wejściem do Unii Europejskiej, na ile te stacje krucha i po prostu tam się wszystko może nagle odwrócić?
Wydaje mi się, że tak krucho się jest dużo bardziej taka wizerunkowa, ponieważ te siły powiedzmy pro rosyjskie pod Pragą być głośne potrafią wykorzystywać. To, że wszyscy jesteśmy teraz obecnie bardzo wyczuleni na wszelkie sygnały zagrożenia ze strony ze strony Rosji, a w mojej opinii dynamika taka społeczno polityczna jest jednoznacznie proeuropejska ewentualnym problemem może być tutaj utrata poparcia przez ten właśnie obu władzy. I a ten partia moja sądu i partia działania działania i Solidarności nie mają obecnie specjalnie konkurencji, bo zdominowały tę część sceny politycznej i ich upadek spowodowany jakimiś błędami czy czymś innym spowoduje swoimistyłu próżnie na scenie politycznej, która no byłaby dużym problemem kontynuacji tej drogi.
Bardzo. Bardzo dziękuję za rozmowę dr piotro lekcji z Uniwersytetu imienia dała Mickiewicza w Poznaniu Instytutu Europy Środkowej był państwa gościem teraz.
Informację o. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIATOPODGLĄD

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA