REKLAMA

"Być może już trwa szkolenie ukraińskich pilotów"

Wywiad Polityczny
Data emisji:
2023-05-24 17:20
Prowadzący:
Czas trwania:
12:27 min.
Udostępnij:

O wojnie w Ukrainie i jej obecnym stanie rozmawiamy z gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk, wiceprezes Fundacji Stratpoints. Pytamy o możliwą kontrofensywę ze strony ukraińskiej, działania armii ukraińskiej i odpowiedź ze strony Rosji. Generała Stróżyka dopytujemy o możliwość przekazania Ukrainie samolotów F-16, a także szkolenie ukraińskich pilotów do obsługi tych samolotów.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Generał brygady rezerwy Jarosław Stróżyk jest z nami wiceprezes fundacji strat poins były atesze obrony w Stanach Zjednoczonych i były zastępca szefa zarządu wywiadów w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Dzień dobry, panie generale.
Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry państwu.
Koniec maja zapasem, a ukraińskiej ofensywy nie widać najpierw pod koniec kwietnia, jeszcze Ukraińcy mówili, że już za moment już za chwilę, a 11 maja ukraiński prezydent w wywiadzie udzielonym BBC powiedział, że Ukraina potrzebuje jednak więcej czasu. Co się dzieje za mało sprzętu za mało ludzi za słabo wyszkolonych, a może Kijów na coś czeka na pogłębiający się konflikt między rosyjską armią, a grupą Wagnera na problemy gospodarcze Rosji. Po chyba nie na obalenie Putina przez samych Rosjan bądź elity rosyjskie?
No cóż trudno oczekiwać, żebyśmy znali dokładną datę kontrofensywy, rzeczywiście ta te powiedziałbym różne informacje na ten temat. Czy to już czy ona trwa, czy będzie myślę, że służą Ukrainie, bo pewna duża doza niepewności po stronie rosyjskiej musi pozostawać. Pamiętajmy, że ten teren oczywiście jeszcze będzie dobry do kontroweensywy, nawet w czerwcu i w lipcu być może za dużo się spodziewamy, bo to nie będzie kontrofensywa frontowa na całej szerokości powiedziałbym 100 km czy też czy też więcej w stylu drugiej wojny światowej, pomimo tego, że obserwujemy konflikt rzeczywiście dosyć kinetyczny po obydwu stronach. Tak jak to miało miejsce właśnie w czasie tych wojen światowych. Powiedziałbym w ten sposób, a Ukraina pewnie oczekuje na powiedziałbym własną gotowość jednak w głównej mierze, ale, chociaż myślę, że również zbiera informacje na temat wojsk rosyjskich i takie ataki w głąb swojego terytorium, czyli terytorium zajętego przez Rosję. Myślę, że nastąpią do końca czerwca, choć z drugiej strony tak jak pani redaktor zauważyła, rzeczywiście na pewno ukraińskie siły zbrojne oczekują jeszcze na dostawy uzbrojenia, które nadchodzi nadciąga nadjeżdża i nadlatuje. Dlatego też myślę, że musimy się uzbroić w cierpliwość i ten dzień nastąpi.
Czyli z 1 strony efekt zaskoczenia raz mówimy, że ofensywa jest blisko za chwilę, że potrzebujemy więcej czasu gramy na zdezorientowanie przeciwnika może faktycznie to przygotowanie musi być takie takie perfekcyjny po ukraińskiej stronie, bo Ukraińcy wiedzą, że wóz albo Przewóz, że jeżeli poniosą klęskę w tej ofensywie, to może zacząć słabnąć poparcie Zachodu, że zachód będzie patrzył jak ta pomoc jak ten sprzęt. Jak to wyszkolenie zostanie przez Ukraińców użytej, czy nastąpi przełamanie w tej wojnie? Jeśli pan, że taka kalkulacja też jest?
Tak, jak rozmawiamy, rzeczywiście wszystkiego jest pewnie po trochum, więc również ten element powiedziałbym politycznego ryzyka, oczekiwania również na działania Zachodu jest tu wiele czynników rzeczywiście niepewnych, ale, ale tak jak tak jak rozmawiamy, to też jest tak, że Rosja z tych powiedziałbym analiz moich moich kolegów dostosowuje się trochę do tej sytuacji na froncie. Rzeczywiście do tej pory widzieliśmy wspaniałe akcje dronowe, ataków przewagi Ukrainy w tym względzie Rosja dostosowuje swoje działania również widzimy dosyć duże straty po stronie Ukrainy również tego sprzętu dostarczonego przez Polskę nasze rady też były zaatakowane. Skutecznie niestety przez rosyjskie zatem pomimo tych słabości logistycznych, które obserwowaliśmy od początku tej wojny tej agresji, rzeczywiście Rosja posiada pewne zdolności, dostosowała swoje działania na tych obszarach frontowych. Zatem myślę, że tutaj też ta ukraińska powiedziałbym ostrożność na tym polega, ale tak jak pani powiedziała, tak niech Ukraina nie chce narazić się na klęskę. Myślę, że mają świadomość, że mają 1 szansę taką główną na taką kontrofensywę, być może później rozmowy pokojowe jest wiele zdarzeń politycznych w obszarze Europy i głównie Stanów zjednoczonych też w rozumieniu wyborów. To też pewnie będzie miało wpływ na działania Ukrainy. Zatem mgła wojny niepewność rozwój sytuacji dynamika zmian. Myślę, że będziemy też to obserwować w najbliższych tygodniach i miesiąca.
E 16 panie generale, bo podczas szczytu G7 w hiroshimie stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze właśnie E 16, więc Stoltenberg od razu zareagował, że szkolenie ukraińskich pilotów pilotowaniu amerykańskich myśliwców nie czyni na to stroną konfliktu, bo Ukraina ma prawo do samoobrony. I my tylko pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa, Rosja grozi, jak zawsze w takich sytuacjach, ale chciałabym pana zapytać o trochę inną rzecz rzecz związaną z E 16, bo czytam sobie Portal tygodnika polityka i tam Michał Jacek fiszerowie opisują, jak wygląda szkolenie pilota samolotu bojowego. I w skrócie wieloetapowe bardzo skomplikowane w normalnych warunkach nawet 8 lat w ekstraordynaryjnych co najmniej rok i konkluzja ich tekstu jest taka, że jeżeli mówią wam, że szkolenie potrwa 4 miesiące i już jesienią samoloty trafią do Ukrainy. To naszym zdaniem znaczy, że ono już trwa to szkolenie i to co najmniej od pół roku tak może być.
Przekonaliśmy.
Się od początku tej wojny, że nie ma rzeczy niemożliwych. Rosja stawała stawiała czerwoną linię w sprawie sprzętu dostarczonego czy to artylerii dalekiego zasięgu rakiet Patriot, oczywiście tym najdalszym były samoloty E 16 my testujemy, czy też wprowadzamy uzbrojenie na teren Ukrainy, szkolimy i w każdym przypadku to szkolenie było znacząco skrócone obsług, zwłaszcza systemu Patriot coś, co wiemy z polskiego terenu, że takie takie szkolenia trwa ponad rok. Dzieje się to na terenie Stanów zjednoczonych żołnierzy ukraińscy pojechali wyszkolili się wcji w okrachomie w kilka czy też trochę więcej niż kilka tygodni, dlatego też uważam, być może to trwa gdzieś już w tej chwili na terenie Stanów zjednoczonych zasób pilotów doświadczonych pilotów ukraińskich, bo to też im właśnie pomaga skrócić takie szkolenie. Zatem jestem skłonny uwierzyć, że to również będzie możliwe w tym terminie być może 45 miesięcy, a i to bardzo dobry znak, bo to jest znak, że te ewentualne dostarczone są o tym, czy to belgijskie portugalskie czy z innego państwa, które powoli chciało się pozbywać tych statutów. Jeszcze w poprzednich latach. To jest znak, że Ukraina może być silnym członkiem na to Ukraina może być silnym państwem pod względem militarnym, które będzie odstraszała swojego przeciwnika, czyli Rosję. To jest taki znak powiedziałbym w tym krótkim średnim terminie kilku lat, że Ukraina będzie posiadała zdolności, tak jak mówię, które powinno posiadać państwo NATO wskie.
To jeszcze taka niespójność, która pojawiła się, jeżeli chodzi o zaangażowanie Polski w tej sprawie, bo szef unijnej dyplomacji, powiedział, że Polska już rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach E 16, ale zaprzeczył temu wicepremier E Błaszczak mówiąc szef prawdzie jesteśmy gotowi, żeby szkolić, ale że takie szkolenie jeszcze się nie rozpoczęło, a jeszcze w sprawie E 16. Panie generale, co te samoloty dadzą Kijowowi, bo MON w Kijowie podał, że w 16 jesienią, tak jak mówiliśmy, też wcześniej mają trafić na Ukrainę, w jaki sposób w 16 mogłyby zmienić sposób prowadzenia wojny?
No cóż dominacja w powietrzu, czyli powiedziałbym zapewnienie sobie kontroli nad przestrzenią powietrzną, czyli działania również na lądzie. To podstawa dzisiejszego działania wojennego. Pamiętajmy, że wszelkie operacje rozpoczynane przez NATO przez stany Zjednoczone zawsze poprzedza trzytygodniowa ofensywa powietrzna, która ma zneutralizować obronę powietrzną przeciwnika, czyli zapewnić to, że nasze samoloty będą mogły bronić naszych żołnierzy, którzy w tej ofensywie lądowe i ewentualnym wejściu wojsk lądowych będą czuli się bezpiecznie. Zatem pamiętajmy, to samoloty szesnaste nie są oczywiście nowością wielokrotnie modernizowane, ale one były dokładnie zaprojektowane właśnie do walki w tym terenie również samolotami jeszcze związku Radzieckiego obecnie po modernizacjach zmianach. To również są podobne samoloty. Zatem to wyszkolenie ten dostępny sprzęt, bo oczywiście też trudnością jest konfiguracja tych samolotów, bo one nie mogą mieć pewnych powiedziałbym systemów identyfikacji bądź też pewnych radarów, ale nie wątpię, że one zostaną tak dostosowane, że ukraińskie siły zbrojne będą miały z nich duży pożytek od zbierania informacji poprzez również właśnie walkę z przeciwnikiem w powietrzu, czy też atakowanie ewentualnego agresora na swoim.
Terytorium.
To jeszcze na koniec panie generale, chciałabym zapytać o taką sytuację militarną przygraniczną, bo spore zgrupowanie 2 rosyjskich, ale antyputinowskich formacji, które walczą u boku Ukrainy, wtargnęło do obwodu biłgorodzkiego. I tam wdało się w walkę ze Strażą Graniczną i rozgwardią nawet zajęli na kilka godzin 2 przygraniczne wsie kozinka 1 km od granicy i graj Woron 8 km od granicy i to jest także, tylko te formacje rosyjskie przekroczyły granice Ukraińsko rosyjską żaden żołnierz ukraiński na tę stronę rosyjską nie przeszedł, chociaż tym, którzy szli tym rosyjskim żołnierzom antyputinowskim, pomagała ukraińska artyleria po co to było, bo chyba to jest incydent bez jakiegoś militarnego znaczenia, ale rozumiem, być może chodzi o jakiś efekt psychologiczny.
No cóż nie mamy pełnej jasności co do tego, co tam się zdarzyło. Nie znamy, powiedziałbym narodowości każdego z tych żołnierzy czy też pododdziałów, które znalazły się na terenie Rosji i bardzo dobrze, tak powiem małe zielone ludziki być może mogą też działać po stronie Rosji. Na pewno to wywołuje efekt, powiedziałbym strachu, czy też w tych rejonach przygranicznych, element również psychologiczny pozytywny po stronie Ukrainy, że mogą w ten sposób powiedziałbym atakować, czy też niwelować przewagę przeciwnika. Zatem nie takie sytuacje nie martwią, wręcz odwrotnie cieszą, choć oczywiście Putin być może będzie wykorzystywał takie sytuacje do wzmacniania przekazu ataku na Rosję, ale to jest element złożony. Myślę też, że niewątpliwie jakaś walka wewnętrzna w Rosji widzimy i w gginienia Prigożyna, który miota się oskarża chce poddawać pod sąd ministra obrony, zatem im większe takie zamieszanie po stronie rosyjskiej. Myślę, że to też może zmusić Rosję do rzeczywistych rozmów pokojowych i ustąpienia w tej sytuacji, która ma miejsce od kilkunastu miesięcy.
Generał brygady rezerwy Jarosław stróżek, wiceprezes fundacji stratfons była nasze obrony w Stanach Zjednoczonych i były zastępca szefa zarządu wywiadu w kwaterze głównej natów w Brukseli. Dziękuję bardzo, panie generale, za rozmowy dziękuję bardzo, państwa. Zapraszam na informacje. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: WYWIAD POLITYCZNY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA