REKLAMA

"Ustawa "lex Tusk" kojarzy się z makkartyzmem, czyli z polowaniem na czarownice"

Poranek Radia TOK FM
Data emisji:
2023-05-25 07:40
Prowadzący:
Czas trwania:
13:54 min.
Udostępnij:

"Powołany polityczny organ ma być wyposażony w kompetencje pozbawiania praw obywatelskich, co jest niezgodne z Konstytucją" mówił Włodzimierz Cimoszewicz - poseł do Parlamentu Europejskiego, były premier i minister spraw zagranicznych.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Poranek.
Radia tokefem.
Włodzimierz Cimoszewicz, poseł do parlamentu Europejskiego, były premier i minister spraw zagranicznych jest moim państwa, gościem dzień dobry, Panie Premierze.
Dzień dobry, panie państwu.
W piątek głosowanie nad senackim wetem do ustawy o komisji weryfikują weryfikacyjnej badającej wpływy rosyjskie zwanej potocznie lex Tusk PiS jest zdeterminowany, by ta komisja powstała szansę na to są duże senator Marek Borowski mówi, że to wszystko przypomina pełzający zamach stanu, a jak pan ocenia ten organ, który ma być przez spis powołany do życia?
Proszę pani całe, to przedsięwzięcie kojarzy mi się z makatyzmem. To jest pisowska wersja makartyzmu wiadomo.
Polowanie na czarownice.
Tak tak polowanie na czarownię coś takiego około 80 lat temu miało miejsce w Stanach Zjednoczonych jest wspominane jako taka haniebna skaza na amerykańskiej demokracji. Myślę, że jeżeli PiS przeforsuje to przedsięwzięcie ten projekt, to w przyszłości będziemy mieli podobną ocenę, a cel jest oczywisty od samego początku pojawienia się tego pomysłu wykorzystywanie nadużywanie tego typu instrumentów do walki politycznej wynikające z obawy, że w Demokratycznej procedurze wyborczej PiS przegra. No, więc chcą w ten sposób lękać, chcą w ten sposób prześladować eliminować i wykorzystywać szum medialny wokół tych spraw, którymi będą się zajmowali. To jest rzeczywiście nie godziwe postępowanie.
A czego się pan spodziewa, jeżeli chodzi o tę ustawę? Po panu prezydencie?
Proszę pani, gdyby pan Duda wcześniej częściej pokazywał, że właściwie rozumie swoją konstytucyjną rolę obrońcy konstytucji. To nie miałbym najmniejszych wątpliwości, że zawetowałby tę ustawę, to ona jest w sposób zupełnie oczywisty sprzeczna z konstytucją powołany polityczne. Organ ma być wyposażony w kompetencje pozbawiania praw obywatelskich praw politycznych, m.in. do sprawowania funkcji publicznych. To jest sprzeczne z konstytucją tego typu uprawnienia mają wyłącznie sądy w każdym cywilizowanym demokratycznym państwie, a nie jakieś tego typu komisje. W związku z tym powinien zawetować, ale czy to zrobi, no niestety wielokrotnie podpisywał orzeczenie konstytucyjne, więc może i to podpisać.
Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje tak premier polskiego rządu podsumowuje wypowiedzi swojego ministra, ministra Ziobry, rzecz jasna, które z kolei nie ustaje w krytyce premiera. Ja mam coraz częściej takie wrażenie, że robię w kabarecie nie w polityce, a jak pan znajduje tę ścieżkę dialogową?
Proszę pani, można, oczywiście sobie dworować z tego, ale patrząc poważnie, komentując poważnie. To jest coś świadczy o no fatalnie o sytuacji w naszym kraju o funkcjonowaniu naszego państwa sytuacja zupełnie niewyobrażalna, żeby tolerowana była sytuacja, w której szef rządu i jeden z ministrów mają końcowe odmienne poglądy. Na bardzo istotne sprawy nie na trzecio żadne tylko na bardzo istotne i publicznie się obrażają publicznie sobie skaczą do oczu, jeżeli premier nie ma możliwości nie ma siły, pozbyć się takiego ministra, to sam powinien się podejść do dymisji, a w każdym musiała się powinien spróbować pozbyć się takiego miejsca. Oczywiście wiadomo, co tutaj chodzi chodzi o te parę głosów przewagi w Sejmie potrzebnej między nimi do uchwalania takich ustaw, jak to, o której przed chwilą rozmawialiśmy, tylko, że to świadczy o tym, że rząd nie jest rządem rząd jest zbieraniną politycznych apelarczyków, którzy mają jakieś swoje polityczne interesy, a nie bardzo myślą o państwie.
Za 5 miesięcy wszystko na to wskazuje będziemy już po wyborach parlamentarnej w 15 października. To jest ten najbardziej prawdopodobny termin, który pojawia się w przestrzeni publicznej, że właśnie wtedy będziemy wybierać posłów i senatorów obie strony tego politycznego sporu wskazują na fundamentalny charakter tych wyborów. Porównują te wybory z jesieni 2023 roku do wyborów z wiosny 1989 roku, a pan Panie Premierze, patrzy na polską scenę polityczną. Tu i teraz w czwartek 25 maja. I co pan widzi?
Proszę pani, ja się zgadzam z oceną, że te wybory będą szczególnie ważne, jeżeliby PiS utrzymał się u władzy, to mnie też we mnie to też wywołuje i silne wrażenie, że czarne scenariusze będą się spełniali, po prostu będzie jeszcze gorzej. I Polska będzie w coraz większym stopniu stawała się krajem, z którego ludzie będą wyjeżdżali, emigrowali nie, chcąc żyć w takim państwie będzie to dotyczyło wielu młodych ludzi. Jak sądzę, którzy cenią sobie jednak wartości cywilizowali demokracji. Natomiast to, co się dzisiaj w naszym kraju dzieje. No znowu bez wielkich zmian tutaj żadnych wielkich fajerwerków, nawet w postaci tych MAK artystowskich ambicji nie ma państwo jest zepsute od dawna nie funkcjonują w nim najistotniejsze elementy władzy przed chwilą. Rozmawialiśmy o rządzie, a jak funkcjonuje Sejm, przecież to to jest kompromitujące, co się od lat wyprawia, co ci kolejni Pisa z tym marszałkowie wyprawiają, oni są przez prawo zobowiązani do obrony godności Sejmu, uczestniczą w poniżaniu tej legislatury legislatury, które uchwala wszystko, co Kaczyński wymyśli. Czy co się, co zrobiono z sądownictwem itd. itd. wszystkie te skandale nepotyczne, korupcyjne układów jakiś kollesiowskich partyjnych itd. tu występuje w nasileniu niespotykanym nigdy do tej pory. I to oczywiście bardzo OS słabia nasz kraj to bardzo słabia naszą pozycję międzynarodową. To oznacza, że tracimy także szanse dawane nam przez los ze względu na rozwój sytuacji, międzynarodowej Polska mogłaby odbierać w tej chwili, zwłaszcza po blexicie rzeczywiście wyjątkowo dużą rolę w Europie mieć większy wpływ na to, co się w Europie dzieje, ale co się dzieje pozytywnego Polska, niestety realizuje scenari zupełnie odwrotny blokowania, przeszkadzania sprzeciwiania się itd.
skoro jesteśmy przy wyborach, to jeszcze dopytam o wybory do parlamentu Europejskiego, bo już jemy kiedyś odbędą widełki tymczasowe zostały ustawione między szóstym, a 9 czerwca. Oczywiście 2024 roku, a ponieważ w Polsce wybory są zawsze w niedzielę to u nas będą 9 czerwca 20.04. roku. I już teraz pana zapytam, czy można się już czegoś spodziewać, bo na razie dotychczasowe sondaże wskazują, że np. sławną socjaliści Demokraci, że wzmacnia się Europejska partia ludową, ale także konserwatyści z frakcji europejskich konserwatystów i reformatorów. Myśli pan, że po tych wyborach w 20.04. roku zostaną odwrócone sojusze, bo chyba rozluśnia się ta taka permanentna współpraca chadeków socjalistami socjalistą teraz bliżej do zielonych do odnowić Europę, a pi pi to konserwatystów i reformatorów.
Ma pani rację, obserwując to z perspektywy parlamentu Europejskiego, mogę powiedzieć, że znacznie częściej dochodzi do takich bliższych porozumień tej lewicy zwanych socjalistami Demokratami, bo pamiętamy, że w parlamencie jest jeszcze radykalna lewica zwana po prostu lewicą, a więc socjalistów Demokratów z frakcją rynni, czyli dawnymi liberałami z zielonymi często jest to zupełnie świadoma taktyka ze strony tych ugrupowań, żeby wytworzyć większość na sali parlamentarnej, ale mimo, że IPN i snd, czyli socjalinci, Demokraci często sobie skaczą do oczu na sali plenarnej. To porozumienie jest też bardzo wiele, ponieważ w tej chwili jako tzw. szedł sprawozdawca z cień ze swojej zamienia swojej grupy politycznej, współpracuję z takim sprawozdawcą cieniem ze strony i bi Austriakiem caasem. W związku z niezwykle ważnym raportem, jaki jest dyskutowany opracowywany z komisji konstytucyjnej dotyczącym kondycji demokracji tego, co należałoby zrobić, żeby wzmocnić parlamentu Europejskiej itd. no ja np. tutaj od dawna próbuje wylansować taką inicjatywę organizowania konsultacji ogólnourop europejskich online, tak, żeby setki czy co najmniej dziesiątki milionów ludzi mogły się wypowiadać w ważnych kwestiach Europejskiej, tworząc w ten sposób opinię Europejską. No i właśnie uzyskałem pełne poparcie ze strony przedstawiciela ip mam nadzieję, że się to potwierdzić w głosowaniu.
Jeszcze dopytam o takie badanie, jakie w kwietniu tego roku IBRiS przeprowadził w 8 krajach członkowskich? W tym w Polsce badanie dotyczyło korupcji. Wyniki są dość druzgocące dla Brukseli, bo prawie 70% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że korupcja jest rozpowszechniona w instytucjach unijnych. No te wyniki oczywiście mogą być pokłosiem tej afery korupcyjnej z początku na roku, ale pytanie, jakie mogą być konsekwencje takiego myślenia o instytucjach w tym o parlamencie europejskim? Czy to będzie obniżenie zaufania do instytucji unijnych? W tym do parlamentu? Słaba frekwencja w wyborach do parlamentu, bo wiem, że jak nie mamy zaufania do jakiejś instytucji? To dlaczego mamy uczestniczyć w wyborach? Tak?
Proszę pani, ja z 1 strony rozumiemy tego typu reakcję. To, co się wydarzyło w parlamencie europejskim, to był oczywiście skandal. Natomiast wnioski, jakie wyciąga wiele osób w Europie są moim wzajemnie nietrafne. Ja oczywiście nie mam jakiegoś rentgena, to biuroropcyjnego w umyślne w oczach i nie mogę są stanowczością, opowie powiedzieć, jak jest, ale moje bardzo silne wrażenie jest takie, że ta opinia o skorumpowanie instytucji europejskich jest bezpodstawna, że to nie jest prawda. Oczywiście działalność lobistyczna ma miejsce wszędzie, no jest zresztą fragmentem demokracji problem polega na tym, jak jest regulowana wczoraj jak raz wspomniany już komisji konstytucyjnej mieliśmy spotkanie z weroniurową, która w imieniu komisji przedstawiała rozmaite pomysły dotyczące zarówno wzmocnienia tych regulacji antykolupcyjnych, jak i dotyczących przejrzystości działania. Ja nie za bardzo jestem zadowolony z tego, co komisja robi. Wczoraj przedstawiłem swój pogląd, poprosiłem ją, żeby udowodniła mi, że nie ma racji, że nie mam racji nie bardzo udowodniła, więc powodów do pewnej krytyki trochę jest, ale nie przesadnej takiej racjonalnej. Czy to wszystko będzie miało wpływ na frekwencję wyborczą, to trudno powiedzieć jest jeszcze rok, dzielę się może wydarzyć. Ja z drugiej strony jestem przekonany, że jednak bardzo wielu ludzi w Europie ceni sobie istnienie Unii Europejskiej, Fakt, że jesteśmy zintegrowani, że korzystamy z tylu z wolności przywilejów, nieznanych nigdzie indziej na świecie. Jak ludzie reagują na chociażby przejściowe przymykanie granic. Tu wprowadzenie elementów kontroli no bardzo niechętnie nie chcą tego chcą tego, co już osiągnęliśmy, a więc ja mam nadzieję, że no także nie.
Będzie. To jeszcze o wizytę siedmiorga posłów parlamentu Europejskiego w Polsce zapytam, bo przyjechali do nas chcieli porozmawiać o wolności mediów edukacji instytucji kultury, spotkania z obecną władzą dostarczyły tej delegacji niesamowitych wrażeń, np. Przemysław Czarnek przewodniczącej delegacji, która jest Niemką, przypominał nazistach rzecz miasta, jak, żeby inaczej, ale też władza mówi coraz więcej o tej wizycie i o samych europosłach, bo Jarosław Sellin. Np. wiceminister kultury denerwuje się, że delegacja nie chciała zrozumieć, że w Polsce wolność słowa i pluralizm medialny są większe niż w wielu krajach zachodniej Europy, w których tzw poprawność polityczna wymusza pewne ograniczenia, więc europarlamentarzyści raczej powinien się interesować wolno wolnością na Zachodzie Europy. Myśli pan, że dotarło do europarlamentarzystów, że u nas jest wszystko świetnie, a tam na Zachodzie Europy sodomego Mora. Wiadomo.
Chyba nim, chociaż nie wierzęc siłę takich zachęt w tym przypadku zachęcałbym raczej pana slina do tego, żeby się zapoznał z sytuacją panującą w wielu krajach europejskich. No nigdzie nie jest idealnie, ale na jakiejś podstawie jednak opracowany są rankngi i wolności mediów wolności prasy nie robią tego politycy nie robią tego eurodepodowani, tylko to robią Czytelnicy i same media i eksperci od mediów nieprzypadkowo. Niestety Polska spada w tych rankingach i to systematycznie w okresie rządów PiS owskich, więc ten sposób polemizowania to jest po prostu bezsensowny, przecież wiadomo, co się w Polsce dzieje, wiadomo, co się dzieje z mediami publicznymi. Wiadomo, jak funkcjonuje rada, taka nadzorcza nad mediami, że waszemu radiu czy tvnowi, to chcą odbierać koncesja, a to nakładają jakieś kary. Prawda bezsensowne nie, widząc jednocześnie tego, co się dzieje w polskiej tzw. publicznej telewizji czy publicznym radio, więc nigdy w świecie mediów nie było w naszym kraju ideału, ale tak źle, gdy chodzi o media publiczne i zachowanie polityków rządzących nie było.
Włodzimierz szej Cimoszewicz, poseł do parlamentu Europejskiego, były premier i minister spraw zagranicznych. Panie Pośle, Panie Premierze. I dziękuję za rozmowę.
Dziękuję, kłaniam się.
Informacje.
Poranek Radia tokfm. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PORANEK - KAROLINA LEWICKA

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA