REKLAMA

"Wibrator, to nie tylko substytut prącia"

Rozmowy sfeminizowane
Data emisji:
2023-05-25 17:00
Czas trwania:
17:09 min.
Udostępnij:

Zabawki erotyczne, to dla wielu osób nadal temat tabu. Większość z tych, którzy je kupują, robi te zakupy przez internet. Ale nie zawsze wibrator jest trzymany w szufladzie i używany w samotności. Można urozmaicać nim doznania z partnerem lub partnerką, mówi dr Aleksandra Krasowska - seksuolożka, psychiatra, współprowadząca audycję "Sex w Toku", rozbijając mit, że wibrator, to jedyne, co pozostało samotnym kobietom. Można - i warto - bawić się nim wspólnie.

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu

Rozwiń » Dorota werdecka Herman przy mikrofonie to jest podkast rozmowy s feminizowane, w którym nie ma dla nas tematów tabu jest z nami Aleksandra Krasowska, seksuolożka, psychiatra i współprowadząca audycje seks w toku dzień dobrygolu. Dzień dobry. Cześć.
Rozmowy.
Dzisiaj temat, jak najbardziej ta był zabawki erotyczne czy przyznanie się w ogóle do używania tego i rozmawianie o tym jest dzisiaj powodem do wstydu?
Mam nadzieję, że nie, chociaż oczywiście pewnie wszystko zależy od tego, w jakim gronie poruszamy ten wątek i też w jakim środowisku funkcjonujemy, w jakim środowisku się wychowujemy, ciągle jednak w temacie seksualności. Tutaj wraca ten kontekst społeczny tego tego, gdzie żyjemy w społeczności w takiej lokalnej, która akceptuje seksualność, która sprzyja rozwojowi seksualności kobiety czy może wręcz przeciwnie gdzieś ją tłumi i sprowadza do funkcji. Nie wiem, prokracyjnej tak no to, więc wiadomo, że w tym pierwszym środowisku Fakt posiadania awibratora będzie czymś absolutnie naturalnym, ale w momencie, w którym postrzegamy seksualność, kobiety jak, ograniczając ją do prokreacji i do do takiej podległej biernej roli wobec dominującego partnera. No to wtedy być prawdopodobnie wibrator, no będzie czymś, co jest nie do pomyślenia.
Jest wokół tego dużo mitów, że to np. może zubożyć życie seksualne z partnerem czy partnerką, albo, że to tylko dla samotnych, który już tylko wibrator został.
No jest to absurdalne. Tutaj pozwolę sobie powiedzieć wprost i jest to też jakiś stereotyp tego, że wibrator jest tylko dla nieszczęśliwych niespełnionych kobiet, który albo mają partnera, który nie potrafi im mówiąc kolokwialnie dogodzić albo dla kobiet, które partnera nie mają wcale czy partnerki. No jest to nieprawda, wibrator może być używany solo wibraator może być używany w parze wibrator, może być używany również w większych konfiguracjach ludzkich. Jeśli chodzi o kontekst seksualny, wszystko zależy od naszej woli od fantazji i od tego, w jaki sposób podchodzimy do seksualności. Oczywiście wibrator będzie używany i może być używany przez kobiety, które nie są w relacjach nie mają partnerów czy partnerek i w ten sposób zaspokajają swoją potrzebę seksualną, ale wibrator może służyć także młodym kobietom do tego młodym starszym kobietom do tego, żeby poznawać swoją seksualność odkrywać swoją seksualność uczyć się tego, co sprawia przyjemność bardziej co mniej, w jaki sposób też czerpać tę przyjemność z własnej seksualności, jak odkrywać jej potencjał. Z kolei dla kobiet, które są w związkach wibrator, może służyć temu, żeby urozmaicia życie seksualne, żeby być fajną zabawką, z którą korzystamy właśnie w takim seksie w parze i jako takie dodatkowe urozmaicenie, także jego zastosowanie jest mnóstwo i ograniczenie go tylko do takiej roli substytutu prącia. No jest niezwykle niezwykle krzywdzące i dla seksualności osób, które korzystają z tego wibratora, ale też też dla samego tego narzędzia, które potrafi dostarczyć bardzo dużo zabawy.
A czy jest taka dzisiaj akceptacja i otwartość na to, żeby właśnie tego wiboratora używać w parze?
Myślę, że tak chociażby, dlatego że coraz większą mamy dostępność do takich gadżetów, coraz większy wybór również takich przyrządów jest na rynku. Natomiast no, jeżeli chodzi o naszą gotowość do tego, żeby korzystać z takich gadżetów erotycznych, to chyba też uczymy się jej jeszcze na pewno rzeczywiście w takich miejscach, gdzie jest większa swoboda w realizacji potrzeb seksualnych. Tenwibrator jest czymś mniej, nawet mniej wzbudzającym jakąś sensację niż w środowisku, w którym ta edukacja seksualna wiedza seksualności czy przyzwolenie na rozwój własnej seksualności jest mniejsza, więc no wtedy rzeczywiście może być tak, że ten wwibrator będzie wzbudzał strasznie dużo sensacji, raczej będzie świadczyło w cudzysłowie desperacji kobiety czy, a nie, a nie o jakiejś chęci czegoś przyjemnego korzystania z dobrodziej technologicznych, po to, żeby odkrywać swoją seksualność.
To jest także, przeważnie 1 osoba, np. mówi, no to może spróbujmy tak zmyśloną np. o tej drugiej osobie, że może jej będzie lepiej, że ona właśnie coś odkryje czy np. ktoś myśli osobie i pyta, czy możemy np. tak dla mojej przyjemności tego użyć?
Wszystkie opcje są dozwolone może być także właśnie osoba, która używa wibratora, proponuje, żeby go wykorzystać w trakcie.
Seksu, że nie będzie resometru w składzie dla siebie.
Tak, tylko, że gdzieś tam wnosi ten ten gadżet do aktywności seksualnej, ale są też sytuacje odwrotny, kiedy to właśnie partner bądź partnerka mówi słuchaj, choć spróbujemy z tym wibratorem. I sam jestem ciekawy, czy sama jestem ciekawa, jak to jak to będzie jak tobie z tym będzie, jak mi z tym będzie, że może odkryjemy coś nowego coś ciekawego, to seks to jest fan SKS. To ma być zabawa seks, ma być przyjemność sekto, ma być jakaś też przygoda, nawet jeżeli w stałym związku to gdzieś jakaś przygoda, która powoduje, że odkrywamy nowe fajne, rejony, nie boimy się tego, nie wstydzimy się siebie wzajemnie. W związku z powyższym eksperymentujemy patrzymy sprawdzamy to nam podpasuje, to nam nie pasuje, są różne wiboratorys o różnych funkcjach. I jest tutaj całe może możliwości, tylko no czerpać.
To też jest takie troszeczkę symboliczne pozwala to odkryć kobietom ich potrzeby i też metody do zaspokajania tych potrzeb. I to jest też właśnie takie troszeczkę uniezależnienie od potrzeb partnera.
Nie podzielam takiego spojrzenia, bo moim zdaniem to jest niezależne, można wspaniale korzystać z wibratora i mieć absolutną potrzebę partnera bliskości relacji, związku nawet nawet jakieś uległości czy zależności no bo każdy z nas może budować związek i wchodzić związek tak jak i chce nie każda kobieta musi chcieć być osobą, która tworzy relacje typowo partnerską. Są kobiety, które chcą wchodzić w tradycyjny model rodziny i korzystanie zibratora w ogóle nie stoi w sprzeczności z taką pozycją i z taką relacją, byleby to oczywiście była świadoma decyzja, która wiąże się ze świadomymi potrzebami, ani jakimś wchodzeniem w stereotyp czy podawaniu się presji społecznej, także nawet w bardzo tradycyjnym modelu relacji w tradycyjnym modelu. Związku kobieta może korzystać wiboratora. I jeżeli ma na to ochotę to powinna i nie jest to w niczym zagrażające dla jej związku, ponieważ to jest jej seksualność, jej potrzeba, jeżeli chce to niech korzysta i również z partnerem nie ma problemu. Nie stoi to w ogóle w sprzeczności.
I to też jeszcze rozbimy mit, który też o tym gdzieś krąży, że to nie znaczy to jest też pytanie nie obniża. To satysfakcji z seksu z partnerem.
Nie to nie obniża satysfakcji z seksu z partnerem. Taki mit powstał, a czy to jest mit, który zawiera w sobie pewne ziarnko prawdy w tym sensie, że jeżeli, jeżeli wchodzimy w jakąś seksualność, bardzo powtarzalną, gdzie używamy tylko 1 rodzaju bodźca, cały czas wielokrotnie przez dłuższy okres. To wtedy mamy no gdzieś przyzwyczajamy się do tego rodzaju stymulacji i później, kiedy zmieniamy nie wiem, partnera partnerkę zmieniamy sposób sposób realizowania tych potrzeb. Może się okazać, że jest nam trudniej bez tego konkretnego bodźca uzyskać satysfakcję seksualną. Czy to leczy dobrze, no to zależy oczywiście od relacji i konfiguracji no jest to jakaś każdy jest jakoś inny, każdy potrzebuje innego rodzaju bodźców, więc natomiast to się jakoś zostało wyolbrzymione uogólnione, że potem, jeżeli ktoś używa wibratora, to mu trudniej w relacji seksualnej z partnerem czy partnerką. Co nie jest prawdą. To jednak my podchodzimy cały czas do używania takich gadżetów jako do czegoś, co służy rozwojowi naszej relacji seksualnej, naszej relacji seksualnej również z samą czy samym sobą świadomości swojego ciała świadomości potrzeb możliwości też, co jesteśmy w stanie z siebie wykrzesać w takiej aktywności seksualnej i jak daleko jesteśmy w stanie w taką przyjemność się zapaść. Także no wibrator tutaj nam może w tym pomóc. I dlatego ważne jest, że jeżeli tylko jakaś kobieta żeby za tym iść i nie ma tutaj takiego ryzyka, że jeżeli ktoś skorzysta z wibratora, czy kobieta czy mężczyzna, to później już nie będzie czerpał przyjemności z seksu. To jest mit, który myślę, już należy ostatecznie pożegnać.
No koleżankę, która kupiła w prezydencie wibrator swojej mamie, to jest też historia o tym, jakby, jaka jest relacja między matką, a córką tak oczywiście to są 2 dorosłe, osoby 1 jest starsza, a druga jest młodsza, ale to jest też właśnie historia o tym, jaka może być te relacja. Jak w ogóle to nie istnieje jako tabu, jak można swobodnie o tym rozmawiać, rozmawiać w ogóle dać to w prezentcie.
Można dać to w prezydencie oczywiście wcześniej, upewniając się, że będzie to prezent, który no sprawi przyjemność, a nie wzbudzi, bo oczywiście to, że nam się wydaje, że to jest fantastycznym prezentem. Jest świetnym pomysłem na prezent, to wcale niekoniecznie tak musi być odebrane przez tę drugą stronę. Podejrzewam, że w sytuacji, w której mówisz ta relacja pomiędzy tymi kobietami była na tyle otwarta i na tyle taka również akceptująca seksualność zarówno córki jak i matki, że taki prezent mieścił się w tej relacji. Natomiast przestrzegam przed tym, żeby tak pochopnie, oczywiście wszyscy sobie wzajemnie kupować wibratory, bo to jednak, bo to jednak jest taka sytuacja, która wymaga pewnej szczególnej otwartości po obu stronach, ale życzyć to jest przedmiot. To jest gadżet. To jest element, który wykorzystujemy wtedy, kiedy chcemy tak jak chcemy, to nie jest pozbawione podtekstu, to nie to nie jest obarczony jakimś podtekstem czy kontekstem. To jest gadżet, który mam nadzieję z czasem też, do którego też z czasem będziemy podchodzić coraz bardziej taki zno normalizowany sposób nie traktować tego jako sensację, tylko jako taki naturalny element życia, który po prostu dotyczy.
Seksualności to podejście na razie to jest chyba ten punkt, w którym pojawia się zgrzyt kulturowy, a właśnie jeśli chodzi o używanie powszechność czy świadomość u osób starszych?
Świadomość, jeżeli chodzi o używanie wibratorów u osób u osób starszych. No zazwyczaj oczywiście na ten temat dyskutuje z pacjentami pacjentkami, którzy mają no tam te 20 30 40 50 lat. Natomiast, jeżeli chodzi o osoby starsze, to rzadko, kiedy niestety podkreślam słowo niestety rzadko, kiedy o tym rozmawiam, a szkoda, bo rzeczywiście zastosowanie wibratora u osób, które są starsze, które są ze sobą też długo, jeżeli oczywiście są w stałych związkach, to może być fantastyczny sposób na podkręcenie atmosfery w sypialni na doświadczenie nowych fa nowych ciekawych bodźców na być może wzmocnienie tych doznań, które, które gdzieś tam z różnych względów uległy osłabieniu, ale może być też elementem. No tutaj nie chciałabym od razu tak stygmatyzować, ale wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko różnego rodzaju problemów zdrowotnych i w momencie, kiedy korzystamy z wibratora, być może wtedy łatwiej będzie nam zaspokoić siebie partnera partnerkę właśnie przy użyć też takiego gadżetu, który może być absolutnie tutaj dodatkowym atrybutem wspierającym wspomagającym satysfakcję seksualną u obojga.
Może się wydawać, że osoby z tego powiedzmy starszego pokolenia mogą mieć mniejszą otwartość na używanie takich gadżetów czy mniejszą akceptowalność, ale może wcale niekoniecznie takie jest właśnie?
To jest chyba jakiś też stereoty. To jest znowu bardzo różnie, znam osoby bardzo młode, które funkcjonują w takim świecie niezwykle stereotypowo, podchodząc i konserwatywnie podchodzące no seksualności, a mam doświadczenia z osobami, które są starsze, i które są absolutnie pozytywne, jeżeli chodzi o seks, jasno, łatwo chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach seksualnych. I to też słyszę w seks audycji, którą mamy z Robertem Kowalczykiem, że dzwoją do nas osoby w bardzo różnym wieku często osoby, które są już w kwiecie wieku doświadczyły w swoim życiu, już w wielu różnych sytuacji i uczą się tej seksualności na nowo czerpią z niej cały czas również, korzystając z gadżetów seksualnych i mówią o tym otwarcie, oczywiście nie jest to może jakieś bardzo powszechny i też nie chce.
Nie jest to temat do sąsiedzkich plotek na korytarzu być może.
A dlaczego może nie w sumie to był pytanie w sumie nie wiem, jeżeli nie jest no to może mógłby być. Wyobrażam sobie takie takie koła gospodyń, które gdzieś tam dyskutują sobie awibratora wibratorach, dlaczego nie jeśli chcą jeśli mają na to potrzebę mają taką ochotę. To bardzo proszę ważne jest to, że, żebyśmy jednak pamiętali o tym, że możemy próbować są narzędzia, są one są łatwo dostępne, już nawet nie musimy iść do sklepu, tylko możemy kupić go przez internet, więc możemy wybrać przeróżne kształty przeróżne modele eksperymentować i też no gdzieś dostarczać sobie tej dawki.
Przyjemność rozmawianie o tym między kobietami koleżankami to jest w ogóle takie mocno zbliżające i mocno wspierające.
Tak zgadzam się z tym, że to jest taki wątek, który my możemy wspólnie między sobą przegadać przegadać wątpliwości przegadać w ogóle typy korzystać wzajemnie ze swoich doświadczeń. Czy to czy to buduje więzi na pewno jest to jednym z elementów takiej takiej więzi, myślę sobie, że to raczej świadczy o tym, że już ta więź jest i że ona gdzieś tam ośmiela do tego, żeby poruszać wątki związane z seksualnością, bo też pamiętajmy, że no nie każdy musi chcieć z nami rozmawiać na tematibratorów. I my też musimy to uszanować. To jest jednak taki obszar, gdzie pamiętajmy o tym, że to, że my mamy ochotę pogadać o garytach erotycznych, nie oznacza, że świat też chce z nami na ten temat dyskutować. Musimy się zawsze upewniać, że mamy zgodę na to po wszystkich stronach uczestniczących w danej rozmowie.
Na szczęście naprzeciwko mnie osoba, która o tym roz rozmawia bez ograniczeń Aleksandra Krasowska, seksuolożka, psychiatra i współprowadząca audycję seks w toku bardzo ci dziękuję. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ROZMOWY SFEMINIZOWANE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

W maju TOK FM Premium 40% taniej. Podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA